Basmele protestante despre Maica Domnului

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Dumitru
Mesaje:40
Membru din:15 Feb 2013, 10:34
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:electronist
Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde Dumitru » 19 Mar 2013, 15:54

Daca mama Domnului Iisus mijloceste la Domnul Iisus..la Dumnezeu..,ar putea arata cineva unde sta scris..In Sfanta Scripura..?Poate eu sunt chior si nu vad...Poate aveti ochelari..si vedeti mai bine ca mine..?Aratati..?Si va rog frumos ..nu ma mai luati peste picior..Eu v-am vorbit frumos..

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde dimitrie » 19 Mar 2013, 17:33

Daca mama Domnului Iisus mijloceste la Domnul Iisus..la Dumnezeu..,ar putea arata cineva unde sta scris..In Sfanta Scripura..?Poate eu sunt chior si nu vad...Poate aveti ochelari..si vedeti mai bine ca mine..?Aratati..?Si va rog frumos ..nu ma mai luati peste picior..Eu v-am vorbit frumos..
Citiți la Ioan.2:1-11, sau puneți pe altul care vede bine. Dar și pe ucenici îi ascultă Domnul când mijlocesc (Mt.15:23). Apostolul ne îndeamnă să mijlocim unii pentru alții în rugăciune, fiind arătat în Scriptură această practică la creștini (1Tim.2:1, Rom.15:30, Ef.6:18, Fil.1:22, Flp.1:4;19, Col.4:12).
Cei repausați continuă să se roage pentru cei vii de pe pământ (Apoc.6:9-11).
Problema asta (cu rugăciunile celor vii, dar care au repausat, pentru cei de pe pământ) nici nu mai poată fi pusă în discuție cu un adventist, deoarece nu acceptă adevărul biblic (însoțit azi și de cel științific) al nemuririi sufletului.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Dumitru
Mesaje:40
Membru din:15 Feb 2013, 10:34
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:electronist

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde Dumitru » 23 Mar 2013, 14:45

Daca mama Domnului Iisus mijloceste la Domnul Iisus..la Dumnezeu..,ar putea arata cineva unde sta scris..In Sfanta Scripura..?Poate eu sunt chior si nu vad...Poate aveti ochelari..si vedeti mai bine ca mine..?Aratati..?Si va rog frumos ..nu ma mai luati peste picior..Eu v-am vorbit frumos..
Citiți la Ioan.2:1-11, sau puneți pe altul care vede bine. Dar și pe ucenici îi ascultă Domnul când mijlocesc (Mt.15:23). Apostolul ne îndeamnă să mijlocim unii pentru alții în rugăciune, fiind arătat în Scriptură această practică la creștini (1Tim.2:1, Rom.15:30, Ef.6:18, Fil.1:22, Flp.1:4;19, Col.4:12).
Cei repausați continuă să se roage pentru cei vii de pe pământ (Apoc.6:9-11).
Problema asta (cu rugăciunile celor vii, dar care au repausat, pentru cei de pe pământ) nici nu mai poată fi pusă în discuție cu un adventist, deoarece nu acceptă adevărul biblic (însoțit azi și de cel științific) al nemuririi sufletului.
Daca mama Domnului Iisus este in repaos cum scrieti dvs..ARATATI.. Pai daca mortii ,merg DIRECT in cer ..de ce a mai venit DOMNUL IISUS..?Daca pe morti ..preotii ii duc direct in rai de ce mai mijlociti la maica Domnului.. Va rog nu mai strambati caile Domnului..Nici un ortodox de oriundea ar fi...si care ar fi acela nu are pricepere mai multa ca un neoprotestant.. El neoprotestantul este condus in priceperea lui si in tainele Scripturii de catre Duhul Sfant..Si o intrebare DIMITRIE ..Dta nu esti adventist..??Daca nu esti ce esti..?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde dimitrie » 23 Mar 2013, 23:40

Daca mama Domnului Iisus este in repaos cum scrieti dvs..ARATATI.. Pai daca mortii ,merg DIRECT in cer ..de ce a mai venit DOMNUL IISUS..?Daca pe morti ..preotii ii duc direct in rai de ce mai mijlociti la maica Domnului.. Va rog nu mai strambati caile Domnului..Nici un ortodox de oriundea ar fi...si care ar fi acela nu are pricepere mai multa ca un neoprotestant.. El neoprotestantul este condus in priceperea lui si in tainele Scripturii de catre Duhul Sfant..Si o intrebare DIMITRIE ..Dta nu esti adventist..??Daca nu esti ce esti..?
Hei! Domnu' ...! Ce este cu huliganismele astea sectare?
Nu meriți decât ca anonim să intri pe acest forum. Habar nu ai de doctrina ortodoxă (și nici că vrei să o cunoști), în schimb, nu te dai în lături ne-o fabrici. Ai mâncat ceva "spanac" adventist și faci pe Popeye marinaru' cu noi. Suntem sătui de bădărani și semidocți.
Avertisment!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde duodecimus » 05 Apr 2013, 19:48

Citiți la Ioan.2:1-11, sau puneți pe altul care vede bine.
Oricât de bine ar vedea cineva, pasajul acela nu vorbeşte despre o posibilă mijlocire a maicii Domnului dincolo de mormânt.
Apostolul ne îndeamnă să mijlocim unii pentru alții în rugăciune, fiind arătat în Scriptură această practică la creștini
Corect, însă nici aici nu e vorba despre aberaţia mijlocirii morţilor pentru vii, ori a viilor pentru morţi.
Cei repausați continuă să se roage pentru cei vii de pe pământ (Apoc.6:9-11).
Dincolo de faptul că aici avem de-a face cu un pasaj simbolic al simbolicei cărţi Apocalipsa, unde vedeţi dumneavoastră în versetele citate o rugăciune a morţilor pentru cei vii? Şi încă o întrebare auxiliară de meditat: altarul acela e pe pămînt ori în Cer?
Problema asta (cu rugăciunile celor vii, dar care au repausat, pentru cei de pe pământ) nici nu mai poată fi pusă în discuție cu un adventist, deoarece nu acceptă adevărul biblic (însoțit azi și de cel științific) al nemuririi sufletului.
Fie-vă milă de curcile noastre, că doar ele ne-au mai rămas după atâtea calamităţi zootehnice! Săracele, să moară de râs nu alta! Cică adevărul ştiinţific al nemuririi sufletului...
Cât priveşte "adevărul biblic" al aceleiaşi "nemuriri", aţi refuzat constant să acceptaţi o discuţie serioasă şi cu probe indubitabile pe topicul respectiv. Dar nu-i bai... va veni şi vremea aceea. Din păcate pentru unii... prea târziu...

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde dimitrie » 05 Apr 2013, 22:30

Citiți la Ioan.2:1-11, sau puneți pe altul care vede bine.
Oricât de bine ar vedea cineva, pasajul acela nu vorbeşte despre o posibilă mijlocire a maicii Domnului dincolo de mormânt.
Apostolul ne îndeamnă să mijlocim unii pentru alții în rugăciune, fiind arătat în Scriptură această practică la creștini
Corect, însă nici aici nu e vorba despre aberaţia mijlocirii morţilor pentru vii, ori a viilor pentru morţi.

Problema dvs. este că negați nemurirea sufletului. De asta ține restul discuțiilor. Cei vii sunt vii și se comportă ca atare ori în trup ori în afara lui (cu excepția nevoilor trupului de carne).
Cei repausați continuă să se roage pentru cei vii de pe pământ (Apoc.6:9-11).
Dincolo de faptul că aici avem de-a face cu un pasaj simbolic al simbolicei cărţi Apocalipsa,
Sunteți "spălat" la creieri și vreți să spălați și pe noi? Nici un "dincolo de", că nu e nimic simbolic în descrierea și dialogul de acolo.
unde vedeţi dumneavoastră în versetele citate o rugăciune a morţilor pentru cei vii? Şi încă o întrebare auxiliară de meditat: altarul acela e pe pămînt ori în Cer?

Rugăciunile acelora aveau menirea de a înceta persecuțiile contra creștinilor, de aceea și Domnul le răspunde cu consecință în planul celor vii (încă în trup), mai de trebuință fiind să primească martiriul și alți creștini (Apoc.6:10-11) decât să înceteze persecuțiile. Ideea ce se desprinde de aici este că rugăciunile Sfinților au consecință în planul vieții celor de pe pământ. Nimic nou nu este în asta, Mântuitorul fiind arhetipul.

Problema asta (cu rugăciunile celor vii, dar care au repausat, pentru cei de pe pământ) nici nu mai poată fi pusă în discuție cu un adventist, deoarece nu acceptă adevărul biblic (însoțit azi și de cel științific) al nemuririi sufletului.
Fie-vă milă de curcile noastre, că doar ele ne-au mai rămas după atâtea calamităţi zootehnice! Săracele, să moară de râs nu alta! Cică adevărul ştiinţific al nemuririi sufletului...
De Psihologie și Parapsihologie ați auzit? Dar de moarte clinică? Poate începeți cu Dr. Raymond Moody pentru familiarizare. Dar cum nu credeți Scripturii, nu văd cum ați mai lua pe cineva ori ceva în calcul. Deocamdată dovediți că vă interesează mai mult curcile decât oamenii de știință.

P.S.
Tare îmi aduceți aminte de Drawin, de comunism și de tot alaiul satanic!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde duodecimus » 06 Apr 2013, 07:07

Problema dvs. este că negați nemurirea sufletului. De asta ține restul discuțiilor.
Păi vedeţi? Ce v-am spus eu? Inevitabil ne întoarcem la aceeaşi problemă şi asta din cauza unei interpretări aberante a Scripturii. De fapt, nici măcar a Scripturii, ci a filosofiei antice greceşti. Iar dacă mergem la origini, chiar a vicleanului şarpe din Eden ("Hotărât că nu veţi muri!")
Cei vii sunt vii și se comportă ca atare
Iar cei morţi sunt morţi şi... nu se comportă nicicum căci "cei morţi nu ştiu nimic" (Ecl.9,5).
Sunteți "spălat" la creieri și vreți să spălați și pe noi? Nici un "dincolo de", că nu e nimic simbolic în descrierea și dialogul de acolo.
Ei uite că aşa spălat la creieri cum sunt, şi tot reuşesc să văd evidentul simbolism al acelui dialog. Problema e cum de nu reuşiţi dumneavoastră să vedeţi izbitorul simbolism al dialogului şi al întregii cărţi Apocalipsa... V-am pus o întrebare cheie pe care bineînţeles aţi evitat-o. Răspunsul v-ar fi deschis calea înţelegerii -fie şi parţiale- a pasajului. Sunt în Cer miei, peceţi, altare [cu sânge sub ele], haine albe [pe suflete fără trupuri] :?: :idea:
De Psihologie și Parapsihologie ați auzit? Dar de moarte clinică? Poate începeți cu Dr. Raymond Moody pentru familiarizare.
Nu mulţumesc, nu vreau să fiu familiar chiar deloc cu parapsihologia, mesmerismul, spiritismul, basmele scientologice şi tot alaiul lor luciferic.
P.S.
Tare îmi aduceți aminte de Drawin, de comunism și de tot alaiul satanic!
Probabil aveţi oareşce nostalgii. Nu am nimic comun cu drăcoveniile celea. Nici acum, nici înainte de a deveni adventist.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX