DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox
Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde dumio » 28 Noi 2010, 22:47

Preotia Bisericii este doar organ vizibil al lucrarii preotiei lui Hristos cea nevazuta.
daca ar fi asa, Cristos s-ar ingriji ca acei preoti pacatosi sa nu-L mai reprezinte.
Curentul electric circula si prin firul bun si prin cel uzat sau ruginit. La fel, aurul ramane aur si in noroi. Aici consta taina: ca harul lucreaza prin pacatosi pentru mantui pe pacatosi! Faptul ca preotii nu sunt toti curati sau sfinti, vor fi judecati! Dar pentru pacatele lor nu inseamna ca Dumnezeu lipseste de harul mantuitor intreaga obste. De altfel, preotul se roaga la Sfintele Taine, dar mai ales in cadrul Sf. Liturghii, de mai multe ori, rostind rugaciunea de pocainta: Dumnezeule, curateste-ma pe mine, pacatosul! Iar la sfarsitul Proscomidiei scoate o mirida si pentru el, rostind: Sa nu opresti pentru pacatele mele harul Sf. Duh de la darurile ce sunt inainte! Deci, preotul este constientizat ca trebuie sa se pregateasca duhovniceste pentru cele sfinte. El este obligat sa spovedeasca chiar mai des decat credinciosii, pentru ca se impartaseste la fiecare liturghie. El trebuie sa faca un canon mai aspru, sa se roage mai mult sau sa posteasca mai aspru. Daca nu o face, va fi judecat! Nu suntem noi in masura sa fixam preotului canoane si reguli, ci ele sunt deja fixate in sinoade prin canoane. El are duhovnic, dar, mai ales, are episcop caruia se supune! Deci, sa judece episcopul (chiar si protopopul care ii este mai aproape), si apoi Insusi Hristos, dar nu noi! Sf. Ap. Pavel spune la I Tim. 5 ca para impotriva preotului (prezbiterului) sa se aduca decat din gura a doi sau trei martori, dar aceasta pricina sigur era judecata in sobor.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde electric77 » 29 Noi 2010, 07:08

Astea nu sunt idei scripturale, "aurul ramane au si in noroi" - adica se poate pacatui, ca nu se intampla nimic ! eu nu accept asa ceva. Pavel spune ca oricine crede ca sta in picioare, sa ia seama sa nu cada. Dumnezeu nu a crutat nici pe ingeri, daramite pe oameni, daca pacatuiesc cu voia si nu se leapada de pacate, indiferent cine ar fi ei pe acest Pamant !

2 Petru 2:4  Căci dacă Dumnezeu n-a cruţat pe îngerii care au păcătuit, ci, legându-i cu legăturile întunericului în iad, i-a dat să fie păziţi spre judecată,
(aici "iad" e tradus gresit)

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde dumio » 29 Noi 2010, 17:02

Astea nu sunt idei scripturale, "aurul ramane au si in noroi" - adica se poate pacatui, ca nu se intampla nimic ! eu nu accept asa ceva. Pavel spune ca oricine crede ca sta in picioare, sa ia seama sa nu cada. Dumnezeu nu a crutat nici pe ingeri, daramite pe oameni, daca pacatuiesc cu voia si nu se leapada de pacate, indiferent cine ar fi ei pe acest Pamant !

2 Petru 2:4  Căci dacă Dumnezeu n-a cruţat pe îngerii care au păcătuit, ci, legându-i cu legăturile întunericului în iad, i-a dat să fie păziţi spre judecată,
(aici "iad" e tradus gresit)
Eu vorbeam de lucrarea harului si nu despre nepedeapsa pacatului. Daca ar fi asa cum judeci tu, atunci ar trebui ca imediat ce omul face pacatul sa "crape", sa fie imediat omorat! Ori ce rost ar mai avea judecata? Este clar ca Dumnezeu este indelung-rabdator si atot-milostiv pana la judecata, lucrand chiar prin pacatosi mantuirea noastra, ca la judecata sa primeasca fiecare ce merita.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde silvestru » 29 Noi 2010, 20:22

dar de ce in Noul testament nu vedem absolut nimic spus referitor la mortii din Vechiul testament? doar cine au fost si ce au facut, dar atat!
Pt ca N.T.nu e totul,nu a fost conceput sa cuprinda totate invataturile,ci in mare parte a fost niste carti ocazionale scrise special pt anumite comunitati,cu priovire la anumite probleme de moment.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde dumio » 29 Noi 2010, 21:54

dar de ce in Noul testament nu vedem absolut nimic spus referitor la mortii din Vechiul testament? doar cine au fost si ce au facut, dar atat!
Ia vezi textul de la Evr. 12, 22-23!

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Vianor » 29 Noi 2010, 23:35

dar de ce in Noul testament nu vedem absolut nimic spus referitor la mortii din Vechiul testament? doar cine au fost si ce au facut, dar atat!
Pt ca N.T.nu e totul,nu a fost conceput sa cuprinda totate invataturile,ci in mare parte a fost niste carti ocazionale scrise special pt anumite comunitati,cu priovire la anumite probleme de moment.
Bine, atunci care este rolul Noului Testament în calitate de canon? De ce a fost necesară selecția de către părinții apostolici a cărților inspirate de Dumnezeu?

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Vianor » 29 Noi 2010, 23:59

Vianor draga,Florian are dreptate,despre canonul care-i biserici vorbesti?Cate biserici atatea canoane!Cel putin noi ortodocsii nici nu avem oficial vreun canon
"Putem trage următoarea concluzie: Lista actuală a cărţilor Sfintei Scripturi din Biserica Ortodoxă nu se bazează întru totul pe nici o hotărâre a vreunui sinod şi nici a vreunui Sfânt Părinte.aici
Mai citeste si de aici iar dupa mai vorbim
M-am mai documentat în privința canonului și observați ce am depistat (o carte catolică în l. rusă ÎNVĂȚĂTURA CREȘTINĂ despre toate sinoadele și conciliile): În anul 382 la Roma a avut loc un conciliu care s-a pronunțat asupra cărților canonice din Vechiul și Noul Testament. De ce Biserica Ortodoxă nu se bazează întru totul pe nici o hotărâre a vre-unul Sinod? Cum explicați?

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde silvestru » 30 Noi 2010, 01:09

dar de ce in Noul testament nu vedem absolut nimic spus referitor la mortii din Vechiul testament? doar cine au fost si ce au facut, dar atat!
Pt ca N.T.nu e totul,nu a fost conceput sa cuprinda totate invataturile,ci in mare parte a fost niste carti ocazionale scrise special pt anumite comunitati,cu priovire la anumite probleme de moment.
Bine, atunci care este rolul Noului Testament în calitate de canon? De ce a fost necesară selecția de către părinții apostolici a cărților inspirate de Dumnezeu?
A fost necesara pt ca sa le deosebeasca din noianul apocrifelor,sa le dea o autoritate valida,dar nicaieri nu se spune ca este suficient N.T.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde electric77 » 30 Noi 2010, 07:02

Ia vezi textul de la Evr. 12, 22-23!
acolo scrie ca sunt scrisi in Ceruri, nu ca ar exista in Ceruri ca entitati. :roll:

vasinec

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde vasinec » 30 Noi 2010, 07:13

dar de ce in Noul testament nu vedem absolut nimic spus referitor la mortii din Vechiul testament? doar cine au fost si ce au facut, dar atat!
Gasim, totusi, ceva spus. In Fapte cap. 2:29,34, Apostolul Petru ne spune ca David este mort si nu s-a suit la ceruri.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde electric77 » 30 Noi 2010, 12:33


Gasim, totusi, ceva spus. In Fapte cap. 2:29,34, Apostolul Petru ne spune ca David este mort si nu s-a suit la ceruri.
Gasim, insa daca majoritatea religiilor ignora aceste versete... :roll:

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde silvestru » 30 Noi 2010, 14:55


Gasim, totusi, ceva spus. In Fapte cap. 2:29,34, Apostolul Petru ne spune ca David este mort si nu s-a suit la ceruri.
Contextul povestirii era despre Hristos,iar proorocul David este adus ca marturie pt spusa (proorocia)privitoare la Hristos,caci catre El a zis Dumnezeu ''sezi dea dreapta mea pana ce voi pune pe vrajmasi tai asternut picioarelor tale'',si atentie!acestea sunt spuse pt firea omeneasca a Lui Hristos argumentul era pt intarirea convingerii ca acesta(Hristos)este cel despre care s-a spus;mai departe apostolul a vrut sa faca diferenta intre David si Hristos prin faptul ca Hristos S-a urcat la cer pe cand David a murit,iar daca spune ca nu s-a urcat la cer,este pana la pogorarea la iad a lui Hristos si mai spune pt trup,pt ca intr-adevar cu trupul inca nu s-a urcat la cer,dar in principiul povestirea reflecta timpul terecut pana la venirea Lui Hristos,pt ca daca ar fi asa pogorarea la iad a lui Hristos ar fi inutila.

Dar asa cum arata scriptura la efeseni:10. Cel ce S-a pogorât,(la iad) Acela este Care S-a suit mai presus de toate cerurile, ca pe toate să le umple.
si in alta parte la I Timotei 2 v5. Căci unul este Dumnezeu, unul este şi Mijlocitorul între Dumnezeu şi oameni: omul Hristos Iisus,
6. Care S-a dat pe Sine preţ de răscumpărare pentru toţi, mărturia adusă la timpul său.
deci nu numai pt cei vii ci si pt cei morti,pt toti.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde daniel tuduran » 30 Noi 2010, 15:54

M-am mai documentat în privința canonului și observați ce am depistat (o carte catolică în l. rusă ÎNVĂȚĂTURA CREȘTINĂ despre toate sinoadele și conciliile): În anul 382 la Roma a avut loc un conciliu care s-a pronunțat asupra cărților canonice din Vechiul și Noul Testament.
Nicidecum nu cred ca lucrurile au fost asa simple in Apus.
La sinodul local de la Roma din 382, Papa Damasus I emite Si el o lista a canonului.Sinoadele locale africane de la Hippo (393) si Cartagina (397 si 419) confirma lista cartilor canonice asa cum o stabilise Fer. Augustin. Apoi:
." În conciliul de la Trident în 1546 sunt primite ca şi canonice alte 7 cărţi: Tobit, Iudit, Înţelepciunea lui Solomon, Înţelepciunea lui Iisus Sirah, Baruh (cu Epistola lui Ieremia), 1 Macabei şi 2 Macabei; în plus sunt recunoscute canonice unele adaosuri laEst. şiDa n. (rugăciunea lui Azaria, cântarea celor 3 tineri, Istoria Susanei, Istoria lui Bel şi a balaurului) "aici
De ce Biserica Ortodoxă nu se bazează întru totul pe nici o hotărâre a vre-unul Sinod? Cum explicați?
In ce priveste VT limitele canonului Vechiului Testament sunt difuze,exista mai multe hotarari in acest sens insa nu s-a lamurit 100%.Nu a fost o problema lipsa listelor canonice ale VT,Biserica si-a bazat existenta pe viata liturgica si pe lucrarea Duhului Sf In Biserica.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde daniel tuduran » 30 Noi 2010, 16:17

Bine, atunci care este rolul Noului Testament în calitate de canon? De ce a fost necesară selecția de către părinții apostolici a cărților inspirate de Dumnezeu?
1)Eu nu prea inteleg intrebarea ta!? Hotararile din Biserica a listei celor 27 de carti ne garanteaza ca acestea sunt carti inspirate si ne fereste sa luam in calcul si multe alte carti eretice care pretind ca sunt scrise de apostoli.Despre rolul canonului vorbeste pe larg si foarte clar Vicentiu de Lerin sec. V.Am strans in delungul timpului mai multe citate da le-am pierdut.

2) Nu cred ca apare la nici un parinte apostolic vreo lista completa a cartilor NT ci mult mai tarziu la Sf Parinti.Prin "parinte apostolic" intelegem un parinte care a trait alaturi de apostoli ,cel mai tarziu fiind Sf Iustin Martirul pe care daca nu ma insel protestantii l-au denumit cu acesta titulatura desi el se naste pe la anul 100 si nu a cunoscut pe apostoli.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Vianor » 30 Noi 2010, 17:11

A fost necesara pt ca sa le deosebeasca din noianul apocrifelor,sa le dea o autoritate valida,dar nicaieri nu se spune ca este suficient N.T.
Nu știu dacă oamenii ar putea da să dea vre-un fel de autoritate Cuvântului lui Dumnezeu... mai degrabă ei au recunoscut Cuvântul lui Dumnezeu ca fiind autoritatea, standartul și îndreptarul absolut...
Iar despre suficiența Noul Testament, a se vedea:
2Timotei 3:16-17 2Ti 3:16 Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos spre învăţătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înţelepţirea cea întru dreptate,
2Ti 3:17 Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit, bine pregătit pentru orice lucru bun.
Apocalipsa 2:25 ”Însă, ceea ce aveţi, ţineţi până voi veni.”

Este adevărat, aceste texte ne vorbesc despre Scriptura (Vechiul Testament), dar a pretinde că Noul Testament nu este suficient, pare ceva grav... Nu este suficient pentru ce? Ce-ați avut în vedere? Adică Evanghelia Împărăției lui Dumnezeu pe care a propovăduit-o Domnul Isus vreți să spuneți că este insuficientă?!
Bine, hai să vă întreb ceva: Care este scopul Bisericii lui Hristos pe Pământ?
Ultima oară modificat 30 Noi 2010, 17:31 de către Vianor, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Floryan » 30 Noi 2010, 17:17

A fost necesara pt ca sa le deosebeasca din noianul apocrifelor,sa le dea o autoritate valida,dar nicaieri nu se spune ca este suficient N.T.
Nu știu dacă oamenii ar putea da să dea vre-un fel de autoritate Cuvântului lui Dumnezeu... mai degrabă ei au recunoscut Cuvântul lui Dumnezeu ca standart și îndreptar absolut...
Si recunoasterea aceea oare dupa ce si cum s-a facut? Asa dupa mintea ta S-au apropo Ap Luca si Marcu de unde au scris ei Evanghelia din moment ce nu au fost contemporani cu Domnul Hristos?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Vianor » 30 Noi 2010, 17:37

1)Eu nu prea inteleg intrebarea ta!? Hotararile din Biserica a listei celor 27 de carti ne garanteaza ca acestea sunt carti inspirate si ne fereste sa luam in calcul si multe alte carti eretice care pretind ca sunt scrise de apostoli.Despre rolul canonului vorbeste pe larg si foarte clar Vicentiu de Lerin sec. V.Am strans in delungul timpului mai multe citate da le-am pierdut.
2) Nu cred ca apare la nici un parinte apostolic vreo lista completa a cartilor NT ci mult mai tarziu la Sf Parinti.Prin "parinte apostolic" intelegem un parinte care a trait alaturi de apostoli ,cel mai tarziu fiind Sf Iustin Martirul pe care daca nu ma insel protestantii l-au denumit cu acesta titulatura desi el se naste pe la anul 100 si nu a cunoscut pe apostoli.
Există vre-o diferența (de autoritate) dintre ceea ce ortodoxșii numesc astăzi SFÂNTA SCRIPTURĂ și scrierile sfinților părinți sau în genere alte scieri din Tradiția Bisericii ? :)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde daniel tuduran » 30 Noi 2010, 19:20

A fost necesara pt ca sa le deosebeasca din noianul apocrifelor,sa le dea o autoritate valida,dar nicaieri nu se spune ca este suficient N.T.
Nu știu dacă oamenii ar putea da să dea vre-un fel de autoritate Cuvântului lui Dumnezeu... mai degrabă ei au recunoscut Cuvântul lui Dumnezeu ca fiind autoritatea, standartul și îndreptarul absolut...
Iar despre suficiența Noul Testament, a se vedea:
2Timotei 3:16-17 2Ti 3:16 Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos spre învăţătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înţelepţirea cea întru dreptate,
2Ti 3:17 Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit, bine pregătit pentru orice lucru bun.
Apocalipsa 2:25 ”Însă, ceea ce aveţi, ţineţi până voi veni.”

Este adevărat, aceste texte ne vorbesc despre Scriptura (Vechiul Testament), dar a pretinde că Noul Testament nu este suficient, pare ceva grav... Nu este suficient pentru ce? Ce-ați avut în vedere? Adică Evanghelia Împărăției lui Dumnezeu pe care a propovăduit-o Domnul Isus vreți să spuneți că este insuficientă?!
Bine, hai să vă întreb ceva: Care este scopul Bisericii lui Hristos pe Pământ?
Vianor,niciodata in Biserica o carte fie ea si NT nu a fost socotita intreptarul (sau dreptarul) absolut.Nici inainte de intocmirea NT nici dupa anul 400 cand s-a stabilit un canon al NT.Ramane sa discutam,dar trebuie schimbat topicul.
2)Niciodata NT nu a fost socotit ca suficent,a reduce Evanghelia la cartiile NT inseamna a stirbi VesteA cea Buna in parti importante,dar iarasi trebuie sa schimbam topicul.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde daniel tuduran » 30 Noi 2010, 19:27

Există vre-o diferența (de autoritate) dintre ceea ce ortodoxșii numesc astăzi SFÂNTA SCRIPTURĂ și scrierile sfinților părinți sau în genere alte scieri din Tradiția Bisericii ? :)
Fara nicio discutie ca exista o diferenta de autoritate,cartile apostolilor fiind socotite superioare din acest punct de vedere al autoritatii dar nu si al inspiratiei.
Ca parere personala,eu cred ca au existat multii sfintii care prin scrierile si viata lor au intrecut pe apostoli.
(retine nu este parerea BO ci doar a mea).
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Vianor » 30 Noi 2010, 20:54

Vianor,niciodata in Biserica o carte fie ea si NT nu a fost socotita intreptarul (sau dreptarul) absolut.Nici inainte de intocmirea NT nici dupa anul 400 cand s-a stabilit un canon al NT.Ramane sa discutam,dar trebuie schimbat topicul.
2)Niciodata NT nu a fost socotit ca suficent,a reduce Evanghelia la cartiile NT inseamna a stirbi VesteA cea Buna in parti importante,dar iarasi trebuie sa schimbam topicul.
Dstră vreți să spuneți că ceva lipsește în Sfânta Scriptură pentru dobândirea vieții veșnice? Dacă da, ce anume?
Eu astfel aș răspunde: Joh 20:30 Deci şi alte multe minuni a făcut Iisus înaintea ucenicilor Săi, care nu sunt scrise în cartea aceasta.
Joh 20:31 Iar acestea s-au scris, ca să credeţi că Iisus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, şi, crezând, să aveţi viaţă în numele Lui. :)


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron