DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde electric77 » 05 Oct 2010, 18:51


Am inteles ca esti penticostal,
Nu eu, ci Doriana.

Cu ce scop au fost date aceste daruri ale Sfantului Duh...?
Sunt topicuri unde se discuta asta. Nu aici. Scopurile sunt descrise lamurit in Scripturi.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde electric77 » 05 Oct 2010, 18:53

Referitor la versetele care le-aţi prezenta spre marea dezamăgire, aş dori să vă întreb: De ce dvs. nu aratăţi prin propriul exemplu cum trăiau primii creştini după Evanghelie?
Intr-o anumita masura, sunt convins ca si dumnevoastra aratati cum traiau primii crestini.

Dalmat
Mesaje:9
Membru din:30 Iun 2010, 12:17
Confesiune:ortodox

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Dalmat » 05 Oct 2010, 19:14

Problema este în noi, în oameni, în comportamentul nostru, în ascultarea noastră faţă de Dumnezeu şi îndeplinirea poruncilor Sale, dar aceasta nu înseamnă că Duhul Sfînt nu lucrează şi astăzi în Biserica lui Hristos.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde electric77 » 05 Oct 2010, 19:16

Problema este în noi, în oameni, în comportamentul nostru, în ascultarea noastră faţă de Dumnezeu şi îndeplinirea poruncilor Sale, dar aceasta nu înseamnă că Duhul Sfînt nu lucrează şi astăzi în Biserica lui Hristos.
cum lucreaza? ca eu nu vad.

Dalmat
Mesaje:9
Membru din:30 Iun 2010, 12:17
Confesiune:ortodox

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Dalmat » 05 Oct 2010, 19:56

în chip nevăzut. Poti să-L vezi doar prin credinţă.

MihaiZaharescu
Mesaje:17
Membru din:27 Sep 2010, 23:32
Confesiune:ortodox

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde MihaiZaharescu » 05 Oct 2010, 20:18

Citat din Ieromonah Petru Pruteanu: "în urma unor astfel de dezbateri un preot rus a botezat circa 80 de musulmani, care, însă a fost ucis după ceva timp în propria biserică de către musulmani. "

Nu am auzit de aceasta intamplare, dar daca este adevarata seamana cu o scena din Faptele Apostolilor. Slava Domnului pentru cei 80 de fii regasiti si pentru martirii Lui!

Cred ca este vorba despre el:
http://www.razbointrucuvant.ro/2010/09/ ... ctar-de-l/
(nu este o alta discutie apocaliptica)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 20:26

Problema este în noi, în oameni, în comportamentul nostru, în ascultarea noastră faţă de Dumnezeu şi îndeplinirea poruncilor Sale, dar aceasta nu înseamnă că Duhul Sfînt nu lucrează şi astăzi în Biserica lui Hristos.
cum lucreaza? ca eu nu vad.
In nici un caz in mega-show-uri , pe stadioane la "evanghelizari" sau cu transmisiuni live prin satelit :lol:

Ti-am zis - exemplul ala smerit cu aghiazma (apa sfintita). Te prinzi? faci pariul?

MihaiZaharescu
Mesaje:17
Membru din:27 Sep 2010, 23:32
Confesiune:ortodox

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde MihaiZaharescu » 05 Oct 2010, 20:35

Daca se poate lamuri, nu am inteles care este problema cu sinoadele.
A fost pusa o intrebare despre neconcordanta a doua sinoade. Este adevarata aceasta neconcordanta?

Are importanta aceasta? Ca din cate inteles, si sinoadele sunt tinute de catre oameni si spre deosebire de catolici noi nu spunem ca patriarhii sau ierarhii sunt infailibili. Poate un sinod nu a fost facut in duh de rugaciune si atunci un sinod urmator ar putea sa repare greseala unuia precedent.

Eu vad sinoadele ca niste reguli puse de parinti (mama, tata) care iti spun la inceput e bine sa iei fluor ca iti intareste dintii, si apoi: nu e bine sa mai iei fluor ca s-a aflat ca face rau si oricum deja dintii sunt formati. Chiar daca poate au gresit la inceput, pentru ca nu aveau toate analizele medicale, datoria mea era sa ascult ca erau parintii mei cu mult mai multa experienta decat mine, si apoi si ei au datoria sa se indrepte in caz ca au gresit.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 21:17

Ce sa zic, domnule Protosinghel, nu vreau sa ma incurc in amanunte, dar un lucru vreau sa semnalez, ceva ce se potriveste tuturor clericilor ortodocsi: minimalizati rolul Duhului Sfant. In primul secol de crestinism, Duhul Sfant era prezent in biserici si facea semne mari si minuni, exorcizari, si umplea cu daruri felurite pe aproape toti membrii bisericii insa astazi practic El este absent si I se atribuie roluri in care nu se face simtit, la mirungere, la numirea preotilor, la impartasanie. Parca poti stii daca a fost sau nu acolo Duhul Sfant. Daca as posta versete despre cum lucra Duhul Sfant in timpul bisericii apostolice (care este originalul) si am compara cu ce este astazi, ar fi o mare dezamagire.
:lol:
tu chiar nu citesti ce scrii sau scrii la repezeala si ... dupa cum iti sufla inspiratia (daca ar fi fost sa zic duhul cu d, se intelegea altceva :mrgreen: ).
Asta e in TOP TEN. Un p/np sa acuze ortodoxia ca minimalizeaza rolul Duhului Sfant!
- Tocmai ei care nu au Taine sau daca le au sunt simbolice :lol: spre deosebire de tainele Bisericii (cele 7 la numar, scolastic vorbind dar nenumarate in sensul darurilor si lucrarilor Sf. Duh)
- tocmai ei la care nu exista preotia harica, apostolica, lucratoare - in cel mai fericit caz au un simulacru de hirotonie si aia vai de capul ei.
- tocmai ei care il inchid pe DUMNEZEu in Sfanta Scriptura siI interzic/neaga/ nu recunosc LUCRAREA Lui in timp/istorie/Biserica de-a lungul veacurilor (adica Sf. Traditie.)

Si dupa aia cere minuni de la Bo. :roll: Ca si aia din pustia Carantaniei - prefa pietrele in paini ! Sau ca altii care cereau minuni ca sa creada... De esti tu Fiul lui Dumnezeu coboara-te de pe cruce. Doasmne cata... inocenta (?).

Duhul Sfant era prezent in biserici si facea semne mari si minuni, exorcizari, si umplea cu daruri felurite pe aproape toti membrii bisericii insa astazi practic El este absent si I se atribuie roluri in care nu se face simtit, la mirungere, la numirea preotilor, la impartasanie. Parca poti stii daca a fost sau nu acolo Duhul Sfant.

pai cum...era si acum nu mai este? S-a ascuns?Unde? Cica ... i se atribuie roluri :lol: (pai ce sa facem daca asa zice Scriptura, asa procedau apostolii si primii crestini - botezau, ungeau cu mir, hirotoneau, impartaseau etc.) Asat cu stiutul e iarasi ... culmea. Da` de ce sa nu stii bre`???? Daca asa zice HRISTOS ca painea e TRUP si vinul SANGE prin lucrarea Sf. Duh... apai ASA E. De ce nu crezi? daca zice ca apostolii si prin ei primitorii harului preotiei leaga si dezleaga in cer si pe pamant... ce e greu de priceput .. ASA e . Simplu. Cum? Prin lucrarea Duhului Sfant!.
- Na, vedeti daca n-aveti preotia harica ce se intampla? Il cautati pe Duhul Sfant si nu-L gasiti... tocmai pt. ca nu-L aveti. CUmva cumva... ca in pilda cu fecioarele care n-aveau untdelemn in candele (bine, extrapoland putin).

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 21:21

si mi-a mai placut faza cu dezamagirea de la sfarsit! :D

pai sa-ti spun eu cum e cu dezamagirea. Asa... luata l amodul ortodox, cu smerenie si sens epigonic daaaa, ai dreptate.

Da` daca o luam comparativ si in sens istoric (pt. ca tu, nu-i asa... cauti raspunsuri clare si evidente, cauti adevarul)... pai atunci vezi ca dezamagirea s-a produs nu o data ci de mai multe ori. Tu chiar n-ai auzit de MAREA DEZAMAGIRE? pai cine i-a dezamagit pe oamenii aia, Duhul Sfant sau B.O. ?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Doriana » 05 Oct 2010, 21:26

Cred ca este vorba despre el:
http://www.razbointrucuvant.ro/2010/09/ ... ctar-de-l/
(nu este o alta discutie apocaliptica)
Multumesc frumos. Interesant...

In ce priveste subiectul topicului, am auzit ca la dezbatere parintele a adus urmatoarea motivatie pentru practicile considerate de baptisti nescripturistice: anume ca Domnul Iisus ar fi dat multe alte porunci care nu au fost scrise in cartea aceasta [Biblia]. Eu nu am gasit scris asa ceva in Biblie, chiar as fi curioasa sa vad unde scrie. Singurul lucru pe care l-am gasit scris in Ioan 20 si 21 e ca Domnul a facut multe alte minuni care nu au fost scrise. Ni s-au relatat suficiente minuni cat sa credem in El, insa invatatura despre mantuire este completa in Biblie.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 21:28

Daca se poate lamuri, nu am inteles care este problema cu sinoadele.
A fost pusa o intrebare despre neconcordanta a doua sinoade. Este adevarata aceasta neconcordanta?

Are importanta aceasta? Ca din cate inteles, si sinoadele sunt tinute de catre oameni si spre deosebire de catolici noi nu spunem ca patriarhii sau ierarhii sunt infailibili. Poate un sinod nu a fost facut in duh de rugaciune si atunci un sinod urmator ar putea sa repare greseala unuia precedent.

Eu vad sinoadele ca niste reguli puse de parinti (mama, tata) care iti spun la inceput e bine sa iei fluor ca iti intareste dintii, si apoi: nu e bine sa mai iei fluor ca s-a aflat ca face rau si oricum deja dintii sunt formati. Chiar daca poate au gresit la inceput, pentru ca nu aveau toate analizele medicale, datoria mea era sa ascult ca erau parintii mei cu mult mai multa experienta decat mine, si apoi si ei au datoria sa se indrepte in caz ca au gresit.

esti sigur ca esti ortodox?
daca intrebarea ta e sincera.. afla ca desi omul este supus greselii, sinodul (si ma refer la sfintele sinoade ecumenice) sunt infailibile (nu prin ele insele, in sensul adunarii oamenilor prezenti acolo) pt. ca sunt LUCRAREA Duhului Sfant in Biserica.

Avem Sin. Apostolic de la Ierusalim si cuvintele Mantuitorului.
Sinodul 1 ecum. a stabilit anumite HOTARE (hotarari) in privinta unor aspecte ale credinteai, DAr care nu contrazic invatatura apostolica si scripturistica
Sinodul 2 nu contrazice scriptura, sin. ap. si sin. 1
Sinodul 3 nu contrazice scriptura, sin. ap. si sin. 1,2 etc Pt. ca acolo lucreaza Duhul Sfant.

Chiar asa s esi exprimau Sf. pParinti : parutu-S-a Duhului Sfant si noua....

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 21:31

Cred ca este vorba despre el:
http://www.razbointrucuvant.ro/2010/09/ ... ctar-de-l/
(nu este o alta discutie apocaliptica)
Multumesc frumos. Interesant...

In ce priveste subiectul topicului, am auzit ca la dezbatere parintele a adus urmatoarea motivatie pentru practicile considerate de baptisti nescripturistice: anume ca Domnul Iisus ar fi dat multe alte porunci care nu au fost scrise in cartea aceasta [Biblia]. Eu nu am gasit scris asa ceva in Biblie, chiar as fi curioasa sa vad unde scrie. Singurul lucru pe care l-am gasit scris in Ioan 20 si 21 e ca Domnul a facut multe alte minuni care nu au fost scrise. Ni s-au relatat suficiente minuni cat sa credem in El, insa invatatura despre mantuire este completa in Biblie.
Ei... unde ai gasit tu... porunci??? PORUNCA noua va dau voua. UNA si buna - porunca iubirii. Ai inteles tu gresit. mai reia textul cu pricina.
daca te uiti bine ai sa vezi ca a mai rostit multe alte cuvinte .... si da a facut si minuni... mai vezi, mai cauta niste fericiri (HINT) ....

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Doriana » 05 Oct 2010, 21:40

Ei... unde ai gasit tu... porunci??? PORUNCA noua va dau voua. UNA si buna - porunca iubirii. Ai inteles tu gresit. mai reia textul cu pricina.
daca te uiti bine ai sa vezi ca a mai rostit multe alte cuvinte .... si da a facut si minuni... mai vezi, mai cauta niste fericiri (HINT) ....
Pai, chiar asta este ideea, eu am gasit scris "minuni", doar parintele a gasit scris "porunci"; cel putin asa a spus la dezbatere; ca Domnul a mai dat multe porunci care nu sunt scrise in Biblie. Sub acest pretext am putea scoate orice invatatura dorim.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde protosinghel » 05 Oct 2010, 21:54

eu am gasit scris "minuni", doar parintele a gasit scris "porunci"; cel putin asa a spus la dezbatere; ca Domnul a mai dat multe porunci care nu sunt scrise in Biblie. Sub acest pretext am putea scoate orice invatatura dorim.
Eu m-am referit la învăţături (în sens larg), care poate cuprinde porunci (tot în sens larg), sfaturi, fericiri (cum este cea de la Fapte 18:35) ş.a.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 22:01

eu am gasit scris "minuni", doar parintele a gasit scris "porunci"; cel putin asa a spus la dezbatere; ca Domnul a mai dat multe porunci care nu sunt scrise in Biblie. Sub acest pretext am putea scoate orice invatatura dorim.
Eu m-am referit la învăţături (în sens larg), care poate cuprinde porunci (tot în sens larg), sfaturi, fericiri (cum este cea de la Fapte 18:35) ş.a.
deci ti-a explicat parintele, ai vazut. E cum ti-am zis... ai inteles tu gresit. Nu scoate nimeni iepuri din joben in BO si chiar daca s-ar strecura CUMVA erori, nu te teme... noi avem DREPTARUL, adica Sfanta Traditie, ocmai ca s anu gresim si sa ne indreptam!

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde daniel tuduran » 05 Oct 2010, 22:41

Daca se poate lamuri, nu am inteles care este problema cu sinoadele.
A fost pusa o intrebare despre neconcordanta a doua sinoade. Este adevarata aceasta neconcordanta?

Are importanta aceasta? Ca din cate inteles, si sinoadele sunt tinute de catre oameni si spre deosebire de catolici noi nu spunem ca patriarhii sau ierarhii sunt infailibili. Poate un sinod nu a fost facut in duh de rugaciune si atunci un sinod urmator ar putea sa repare greseala unuia precedent.

Eu vad sinoadele ca niste reguli puse de parinti (mama, tata) care iti spun la inceput e bine sa iei fluor ca iti intareste dintii, si apoi: nu e bine sa mai iei fluor ca s-a aflat ca face rau si oricum deja dintii sunt formati. Chiar daca poate au gresit la inceput, pentru ca nu aveau toate analizele medicale, datoria mea era sa ascult ca erau parintii mei cu mult mai multa experienta decat mine, si apoi si ei au datoria sa se indrepte in caz ca au gresit.

esti sigur ca esti ortodox?
daca intrebarea ta e sincera.. afla ca desi omul este supus greselii, sinodul (si ma refer la sfintele sinoade ecumenice) sunt infailibile (nu prin ele insele, in sensul adunarii oamenilor prezenti acolo) pt. ca sunt LUCRAREA Duhului Sfant in Biserica.

Avem Sin. Apostolic de la Ierusalim si cuvintele Mantuitorului.
Sinodul 1 ecum. a stabilit anumite HOTARE (hotarari) in privinta unor aspecte ale credinteai, DAr care nu contrazic invatatura apostolica si scripturistica
Sinodul 2 nu contrazice scriptura, sin. ap. si sin. 1
Sinodul 3 nu contrazice scriptura, sin. ap. si sin. 1,2 etc Pt. ca acolo lucreaza Duhul Sfant.

Chiar asa s esi exprimau Sf. pParinti : parutu-S-a Duhului Sfant si noua....

Probabil domnul MihaiZaharescu are in vedere faptul ca si sinoadele pot gresi.Avem atatea exemple in istorie cand invatatura unor sinoade a fost declarata gresita, eretica sau talharesca.Eu zic ca nu-i suficent ca un sinod sa se intruneasca si sa dogmatiseasca ceva pt a avea o invatura infailibila ci mai trebuie ca acesta invatatura sa fie primita de Biserica (clerici si mireni) dar si de lumea monahala.Si de abia atunci putem sa socotim acea invatura sanatoasa.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Doriana » 05 Oct 2010, 23:05

Eu m-am referit la învăţături (în sens larg), care poate cuprinde porunci (tot în sens larg), sfaturi, fericiri (cum este cea de la Fapte 18:35) ş.a.
deci ti-a explicat parintele, ai vazut. E cum ti-am zis... ai inteles tu gresit. Nu scoate nimeni iepuri din joben in BO si chiar daca s-ar strecura CUMVA erori, nu te teme... noi avem DREPTARUL, adica Sfanta Traditie, ocmai ca s anu gresim si sa ne indreptam!
ok. Multumesc.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 23:11

Probabil domnul MihaiZaharescu are in vedere faptul ca si sinoadele pot gresi.Avem atatea exemple in istorie cand invatatura unor sinoade a fost declarata gresita, eretica sau talharesca.Eu zic ca nu-i suficent ca un sinod sa se intruneasca si sa dogmatiseasca ceva pt a avea o invatura infailibila ci mai trebuie ca acesta invatatura sa fie primita de Biserica (clerici si mireni) dar si de lumea monahala.Si de abia atunci putem sa socotim acea invatura sanatoasa.
PERFECT ADEVARAT! Eu ma refeream la sin. ecumenice. Dar in afara acestora... sinoadele locale nu se aduna sa faca dogme si nici nu au pretentia de infailibilitate. Se iau doar hotarari locale si mai ales decizii administrative, pastorale, se discuta kestiuni de ordin liturgic, istoric, biblic, misionar etc. Si da... se pot face si greseli, s epot lua decizii eronate - dar asta nu afecteaza continutul de credinta. A

De fapt vreau sa spun ca trebuie sa avem si noi incrdere ca Duhul Sfant lucreaza in Biserica, sa avem incredere in ierarhii nostri, pt. ca altfel deschidem poarta larg apostaziei si caderii din credinta sau schismei. pai unde ajungem?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde electric77 » 06 Oct 2010, 17:24


Ti-am zis - exemplul ala smerit cu aghiazma (apa sfintita). Te prinzi? faci pariul?
acolo este o reactie ionica intre argintul crucii si apa + actiunea antiseptica a busuiocului.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX