DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde protosinghel » 02 Oct 2010, 14:04

Apropo, domnule Ieromonah, prima dezbatere a avut loc intr-o Biserica Baptista. Sigur ca fratii baptisti si-au asumat tot riscul in a oferi Locasul Sfint pentru asa dezbateri. Urmatoarea dezbatere veti accepta sa se petreaca intr-o Biserica Ortodoxa? Daca nu - atunci nu cred ca au rost aceste dezbateri, pentru ca nu sunt pe picior de egalitate?!
1. Un locaş nu poate fi sfânt, până nu este cel puţin sfinţit. Haideţi să fim serioşi, că nici pastorii baptişti nu numesc casa de rugăciune "Sfânt Locaş". Voi extindeţi această denumire asupra unei încăperi în care nu există preoţie sfinţitoare şi acte sfinţitoare. Eu nu batjocoresc prin aceasta casa de rugăciune a celor de alte credinţe, pur şi simplu am spus că nu orice denumire i se potriveşte.
2. Următoarea dezbatere ar trebui să aibă loc într-o biserică ortodoxă. Problema e că (încă) nu am găsit o astfel de biserică în Chişinău, care să aibă şi suficiente scaune, sonorizare şi chiar un loc pentru afişul proiectorului (căci nu-l putem agăţa de iconostas / catapeteasmă).
3. Chiar teologii baptişti au înţeles asta şi ne-au propus ca următoarea să o facem într-un loc neutru: eventual o bibliotecă, o sală de conferinţe sau chiar Colegiul Baptist din Chişinău. Recunosc că la partea tehnică noi stăm mai prost.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde protosinghel » 02 Oct 2010, 15:56

O scurtă prezentare a evenimentului

Mai departe aşteptăm discuţii în baza celor dezbătute acolo.

Lilica
Mesaje:6
Membru din:01 Oct 2010, 11:11
Confesiune:protestant

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Lilica » 02 Oct 2010, 16:14

Da, domnule electric, nu cititi Scriptura :(. Cititi atent 1 Petru, inclusiv versetul 2:9.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 16:21

Da, domnule electric, nu cititi Scriptura :(. Cititi atent 1 Petru, inclusiv versetul 2:9.

Cum sa nu citesc, Lilica, Scripturile? Pai daca nu iau in primul rand ca baza a credintei mele Biblia, atunci ce sa iau? povestile unora sau altora?

Cand citeam eu acel verset, tu te jucai cu papusile.
Cum suna versetul? Cum incepe? asa: "voi sunteti o preotie aleasa", adica Petru se adreseaza bisericii crestine, spunand ce? ca biserica crestina este o preotie aleasa. Deci toti credinciosii sunt preoti.
Ca tu sa ai dreptate, ar insemna ca Petru sa fi zis: "tu, preotul bisericii X si voi, credinciosii", dar formularea nu suna asa.
Parerea mea este ca Vasile Filat isi aroga in mod nejustificat titulatura de preot.
Iar tu, Lilica, pe masura ce vei creste mai mare si te vei maturiza, vei vedea ca sunt multi in ziua de astazi care spun unele lucruri pentru avantajul lor personal. Intre ei este si Vasile Filat, care pe mine m-a deranjat foarte mult pentru ca mi-a sters niste mesaje pe care le-am postat pe forumul dumnealui, desi contineau versete biblice.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Petre C » 02 Oct 2010, 16:32

Una din problemele discutate a fost aceea a prezentei cuvantului "traditie"/"predanie" (paradosis; παράδοσις, εως, ἠ) in Noul Testament. O prima diferenta ar fi in ceea ce priveste numaratoarea, baptistii numarand 13 ocurente.O ilustrare a pozitiei baptiste poate fi gasite si aici, intr-un articol al lui Vasile Filat.

Pentru ca nu ma pricep foarte bine, as vrea sa stiu de unde provine diferenta in numaratoare. Dupa cum a precizat pr. Petru in cadrul dezbaterii, sunt 14 ocurente ale cuvantului traditie/predanie.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Lilica
Mesaje:6
Membru din:01 Oct 2010, 11:11
Confesiune:protestant

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Lilica » 02 Oct 2010, 16:56

1. Un locaş nu poate fi sfânt, până nu este cel puţin sfinţit. Haideţi să fim serioşi, că nici pastorii baptişti nu numesc casa de rugăciune "Sfânt Locaş". Voi extindeţi această denumire asupra unei încăperi în care nu există preoţie sfinţitoare şi acte sfinţitoare. Eu nu batjocoresc prin aceasta casa de rugăciune a celor de alte credinţe, pur şi simplu am spus că nu orice denumire i se potriveşte.
Ba da, domnule Pruteanu,

Sunt Lacase Sfinte Casele de Rugaciune, deoarece acolo se aduna "preotia imparateasca, neam sfint, popor agonisit de Dumnezeu" 1 Petru 2:9. Chiar avem si cintari in Slujbele Divine care-L preamaresc pe Dumnezeu pentru Harul ce-l avem sa fim impreuna in Locasul Sfint de Rugaciune. Oamenii sfinti care cheama Numele lui Dumnezeu sfintesc locul si nu invers.

In al doilea rind, Casele de Rugaciune sunt Lacase Sfinte deoarece la inaugurare au fost sfintite prin rugaciunea solemna a pastorilor ca o dedicare acestor Lacase in slujba lui Dumnezeu. Multumesc ca nu dispretuiti Casele de Rugaciune, cel putin in vorbe. Se vede ca oricum va este frica de adevarul din Isaia 56:7, confirmat de Mintuitorul Iisus in Luca 19:46 "si va fi Casa Mea Casa de Rugaciune".
2. Următoarea dezbatere ar trebui să aibă loc într-o biserică ortodoxă. Problema e că (încă) nu am găsit o astfel de biserică în Chişinău, care să aibă şi suficiente scaune, sonorizare şi chiar un loc pentru afişul proiectorului (căci nu-l putem agăţa de iconostas / catapeteasmă).
Cu partea tehnica unde stati mai prost va putem ajuta noi (imprumuta scaune si altele). Dar daca se va alege un loc neutru la urmatoare dezbatere sa stiti ca scopul dezbaterilor din partea dumneavoastra va fi foarte clar! Cel de prozelitism si razbunare. Se va interpreta ca o tendinta din partea dumneavoastra de a penetra agresiv comunitatea baptista, si cuvintele preotului Ciobanu pline de dorinta pentru apropierea acestor doua confesiuni bazate pe dragoste vor fi inutile. Iar noi lucrurile acestea le urmarim cu mare atentie.

Noi va iubim si ne rugam ca Dumnezeu sa va sfinteasca prin Cuvintul Sau, pentru ca Cuvintul Sau este adevarul. Ioan 17:17.

Lilica
Mesaje:6
Membru din:01 Oct 2010, 11:11
Confesiune:protestant

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Lilica » 02 Oct 2010, 16:59

Da, domnule electric, nu cititi Scriptura :(. Cititi atent 1 Petru, inclusiv versetul 2:9.

Cum sa nu citesc, Lilica, Scripturile? Pai daca nu iau in primul rand ca baza a credintei mele Biblia, atunci ce sa iau? povestile unora sau altora?

Cand citeam eu acel verset, tu te jucai cu papusile.
Cum suna versetul? Cum incepe? asa: "voi sunteti o preotie aleasa", adica Petru se adreseaza bisericii crestine, spunand ce? ca biserica crestina este o preotie aleasa. Deci toti credinciosii sunt preoti.
Ca tu sa ai dreptate, ar insemna ca Petru sa fi zis: "tu, preotul bisericii X si voi, credinciosii", dar formularea nu suna asa.
Parerea mea este ca Vasile Filat isi aroga in mod nejustificat titulatura de preot.
Iar tu, Lilica, pe masura ce vei creste mai mare si te vei maturiza, vei vedea ca sunt multi in ziua de astazi care spun unele lucruri pentru avantajul lor personal. Intre ei este si Vasile Filat, care pe mine m-a deranjat foarte mult pentru ca mi-a sters niste mesaje pe care le-am postat pe forumul dumnealui, desi contineau versete biblice.

Nu cumva dumneata sunteti mormonul Octavian? Aha, clar, de aia dl Pruteanu nu va are denominatia in lista. Nu cititi si lucrarile domnului Moon?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 17:24

Nu cumva dumneata sunteti mormonul Octavian? Aha, clar, de aia dl Pruteanu nu va are denominatia in lista. Nu cititi si lucrarile domnului Moon?
:lol:

:roll:

nu.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Ioan Cr » 02 Oct 2010, 22:52

Atunci, care e invinuirea din partea ortodocsilor? Oare nu pentru ca baptistii nu se folosesc si de celelalte scrieri care nu au ajuns in canon? Si de ce sa fie invinuiti, daca canonul e deajuns pentru a crede?


Canonul biblic nu este autosuficient, iata "capul de acuzatie" ortodox. Neoprotestantii, cum s-a vazut prea bine in timpul dezbaterilor, ignora contestul ecleziologic al Bibliei, ca si cum Biblia ar fi fost aruncata direct din cer.
Si de ce sunt invinuiti ortodoscii? Oare nu pentru ca adopta multe practici care nu sunt dovedite din acel canon?
Da, "pentru ca au adaugat" la canon, mai exact.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde protosinghel » 03 Oct 2010, 12:04

daca se va alege un loc neutru la urmatoare dezbatere sa stiti ca scopul dezbaterilor din partea dumneavoastra va fi foarte clar! Cel de prozelitism si razbunare.
1. Diletanţii pot să interpreteze orice greşit, inclusiv Scriptura... Eu ştiu însă ce şi de ce fac un anumit lucru.
2. Ca să am cel puţin motive să mă răzbun, era nevoie ca de la prima dezbatere să ies "cu coada între picioare", or eu am ieşit cu capul sus aşa cum am şi intrat, şi alţii au fost cei care s-au simţit înfrânţi (chiar dacă acolo nu a fost un concurs pentru a arăta un învingător şi un învins).
3. Cât priveşte "casele de rugăciune" ale neoprotestanţilor, eu le respect pentru că ele sunt "locuri sfinte" pentru cineva (indiferent cine sunt ei). Pentru mine ele sunt simple încăperi care, iată, se dovedesc foarte potrivite pentru astfel de întâlniri.

Dalmat
Mesaje:9
Membru din:30 Iun 2010, 12:17
Confesiune:ortodox

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Dalmat » 03 Oct 2010, 13:33

O mare greşală sa strecurat din partea baptistă, precum că, predania transmisă de Sf. Apostoli ucenicilor lor, mai tîrziu sa fixat în scris, ceea ce în prezent numim Sf. Scriptură, cu alte cuvinte, pisica a căzut pe picioare. Aici, cu părere de rău, nu s-au luat în consideraţie cele spuse de părintele ieromonah Petru în referatul său, mă refer la versetele din cartea Faptelor 18,11 unde Apostolul Pavel a vorbit 1 an şi 6 luni, şi 20,31 unde a vorbit 3 ani, deci, apare întrebarea, Oare Apostolul Pavel în aceste perioade, 1,6 ani şi 3 ani, a citit doar careva din epistole sau poate le repeta de cîteva ori pe zi??? Trebuie să fii mincinos ca să spui da, fiind-că Biblia nu conţine toată învăţătura în DETALII, precum a menţionat şi părintele ieromonahdestul de clar şi acest lucru protestanţii îl cunosc destul de bine.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde protosinghel » 03 Oct 2010, 13:46

Mă bucur că în sfârşit cineva a trecut la tema dezbătută...
Mi-ar plăcea să continuăm.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 13:55

O mare greşală sa strecurat din partea baptistă, precum că, predania transmisă de Sf. Apostoli ucenicilor lor, mai tîrziu sa fixat în scris, ceea ce în prezent numim Sf. Scriptură, cu alte cuvinte, pisica a căzut pe picioare. Aici, cu părere de rău, nu s-au luat în consideraţie cele spuse de părintele ieromonah Petru în referatul său, mă refer la versetele din cartea Faptelor 18,11 unde Apostolul Pavel a vorbit 1 an şi 6 luni, şi 20,31 unde a vorbit 3 ani, deci, apare întrebarea, Oare Apostolul Pavel în aceste perioade, 1,6 ani şi 3 ani, a citit doar careva din epistole sau poate le repeta de cîteva ori pe zi??? Trebuie să fii mincinos ca să spui da, fiind-că Biblia nu conţine toată învăţătura în DETALII, precum a menţionat şi părintele ieromonahdestul de clar şi acest lucru protestanţii îl cunosc destul de bine.

Exact, asta e si concluzia mea, Biblia nu e totul, in fond e o simpla carte care contine indemnuri, invataturi, profetii (care trebuiesc talmacite), de baza este calauzirea data de Duhul Sfant, ungerea. Pe asta o aveau primii crestini.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde protosinghel » 03 Oct 2010, 14:01

Exact, asta e si concluzia mea, Biblia nu e totul, in fond e o simpla carte care contine indemnuri, invataturi, profetii (care trebuiesc talmacite), de baza este calauzirea data de Duhul Sfant, ungerea. Pe asta o aveau primii crestini.
Dar acum nimeni nu are şi nici nu poate să aibă ungerea?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 14:19

Dar acum nimeni nu are şi nici nu poate să aibă ungerea?
Eu sunt convins ca unii chiar au aceasta ungere. Numai ca cel care pretinde ca o are, trebuie sa prezinte dovada.
Va arat un verset:

Imagine

unde sunt "puterile" adica semnele minunile pe care Duhul le lucra in biserica galatenilor si nu numai, in primul secol? iata ca credinta acelor crestini, producea lucrare a Duhului in biserica.
Deci cei care au ungere, trebuie sa prezinte dovada ca Duhul lucreaza prin ei diferite "puteri" , cuvantul grecesc este "dunameis" - δυνάμεις .
Nu sunt aceste "dunameis", atunci Duhul nu e acolo!

Lilica
Mesaje:6
Membru din:01 Oct 2010, 11:11
Confesiune:protestant

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Lilica » 03 Oct 2010, 14:22

Domnule Pruteanu,

Pentru faptul ca dispretuiti sfintenia Caselor de Rugaciune, considerindu-le bune doar pentru dezbateri, nu cred ca meritati sa intrati in ele in calitate de participant al dialogului, ci doar pentru pocainta. ultimul raspuns al dumneavoastra la mesajul meu il voi arata atit pastorului Vasile Filat, cit si la nivel de Uniunea Baptista. Eu in discutia mea atac la sfintenia si biserica voastra nu am facut, nu era cel putin etic din partea dumneavoastra sa faceti asa afirmatii. Fara sa va dati seama, ati dezvaluit atitudinea ce o aveti fata de evanghelici. Va intelegem discomfortul, deoarece oamenii parasesc biserica ortodoxa si vin cu multimile la Domnul Iisus pentru mintuire si o relatie sanatoasa cu Dumnezeu. Oricum, va dorim multa sanatate, intelepciune multa care vine de Sus si nu uitati ca Dumnezeu este Dragoste.

Nu va obositi sa-mi raspundeti la acest mesaj, caci nu mai doresc sa citesc acest forum. Am inteles intentiile si atitudinele voastre.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 14:25

oamenii parasesc biserica ortodoxa si vin cu multimile la Domnul Iisus pentru mintuire si o relatie sanatoasa cu Dumnezeu.
La baptisti nu e Isus, si baptistii nu dau nicio mantuire, e o schema "religioasa" de a scoate bani de la oameni. Acolo sunt doar discutii, intruniri, socializare, insa lipseste Duhul Sfant.
Ar fi bine sa vina la Isus, dar nu vin la Isus ci intra intr-o organizatie, care cred ei, le confera mantuirea - Fals.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde protosinghel » 03 Oct 2010, 15:01

Pentru faptul ca dispretuiti sfintenia Caselor de Rugaciune, considerindu-le bune doar pentru dezbateri, nu cred ca meritati sa intrati in ele in calitate de participant al dialogului, ci doar pentru pocainta.
Pentru pocăinţă eu merg la preot (chiar dacă şi eu sunt preot). Pentru ca acest lucru să fie posibil şi în casele dvstră de rugăciune, acolo trebuie să slujească un preot care să aibă "puterea de a lega şi dezlega păcatele", prin succesiune apostolică.
ultimul raspuns al dumneavoastra la mesajul meu il voi arata atit pastorului Vasile Filat, cit si la nivel de Uniunea Baptista.
Din fericire, liderii baptişti din MD nu sunt atât de neinstruţi, ca să nu poată singuri citi, iar poziţia mea cred că o ştiu şi fără să-i arătaţi mesajul.
Eu in discutia mea atac la sfintenia si biserica voastra nu am facut...
Dvstră nu faceţi afirmaţii, ci acţiuni. Asta-i mai dureros.
Fara sa va dati seama, ati dezvaluit atitudinea ce o aveti fata de evanghelici.
Eu sunt conştient şi-mi dau seama de tot ce spun. Atitudinea mea este justificată din perspectivă biblică. Există un singur Adevăr şi eu am certitudinea că aparţin Bisericii care stă pe acest Adevăr.
Va intelegem discomfortul
Nu e discomfort, ci o mare durere...
deoarece oamenii parasesc biserica ortodoxa si vin cu multimile la Domnul Iisus pentru mintuire si o relatie sanatoasa cu Dumnezeu.
Se duc, dar nu ştiu unde. Sau poate dvstră că în Biserica Ortodoxă nu este posibilă o relaţie sănătoasă cu Dumnezeu? Dacă credeţi aşa, chiar aş vrea să ştiu ce argumente aveţi!
Oricum, va dorim multa sanatate, intelepciune multa care vine de Sus si nu uitati ca Dumnezeu este Dragoste.
Mulţumesc.
Nu va obositi sa-mi raspundeti la acest mesaj, caci nu mai doresc sa citesc acest forum. Am inteles intentiile si atitudinele voastre.
Mă simt obligat să răspund (cel puţin pentru alţii) şi sunt convins că şi dvstră veţi citi răspunsul. Adică în acest moment l-aţi şi citit... ;)

Mi-ar plăcea să ştiu că v-aţi înscris nu doar pentru aceste observaţii, ci şi pentru alte discuţii.

lusortodoxia
Mesaje:4
Membru din:03 Oct 2010, 10:29
Confesiune:ortodox

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde lusortodoxia » 03 Oct 2010, 15:48

Sfînta Tradiţie nu este un simplu transfer de datini si obiceiuri din generaţie în generaţie, precum greşit este înţeleasă de către mulţi. La fel ca şi Sfînta Scriptură ea nu este "o vorbă goală, ci e însăşi viaţa voastră, şi prin cuvântul acesta vă veţi îndelunga zilele"(Deuteronom 32,47).
Sfînta Scriptură şi Sfînta Tradiţie sunt cei doi plămâni ai Bisericii. Scripura este Tradiţia scrisă şi Tradiţia la rîndul ei este Scriptura nescrisă. Scriptura şi Tradiţia nu sunt decât componente ale Bisericii. Biserica însăşi este "tradiţia", "învăţătura" si "credinţa" pe care "Domnul a dat-o, Apostolii au propovăduit-o şi Părinţii au păstrat-o". Scriptura şi Tradiţia nici nu trebuie să-şi dispute autoritatea lor în Biserică, care este suma tuturor tradiţiilor. Scriptura însăşi pare a fi subsumată şi inclusă în această Tradiţie a Bisericii. Bine zice chiar un teolog luteran, E. Benţ, cînd recunoaşte că "Ortodoxia ştie, că Biserica Creştină este anterioară Noului Testament şi la început trăia chiar fără el. Prin aceasta se adevereşte că Tradiţia este mai veche decît Scriptura şi tocmai este izvorul, din care a apărut aceasta".

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 15:50


Mi-ar plăcea să ştiu că v-aţi înscris nu doar pentru aceste observaţii, ci şi pentru alte discuţii.
Lilica, domnul protosinghel te primeste cu drag pe forum, ramai si discuta aducand argumente in favoarea ideilor tale.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron