DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde protosinghel » 04 Sep 2010, 09:49

DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ: Sfânta Scriptură şi Sfânta Tradiţie
Întrunirea va avea loc în data de 30 septembrie 2010, la orele 18:00, în incinta Bisericii Baptiste “Golgota” care se află pe strada Ialoveni 2, în apropierea gării auto Sud-Vest.
DETALII
Vă aştept cu sugestii şi cu prezenţa chiar.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Floryan » 04 Sep 2010, 14:30

DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ: Sfânta Scriptură şi Sfânta Tradiţie
Întrunirea va avea loc în data de 30 septembrie 2010, la orele 18:00, în incinta Bisericii Baptiste “Golgota” care se află pe strada Ialoveni 2, în apropierea gării auto Sud-Vest.
DETALII
Vă aştept cu sugestii şi cu prezenţa chiar.

Părinte,se filmează sau se înregistrează aceasta dezbatere? As merge si eu sa vad ce se discuta, dar imi este imposibil. Exista cumva posibilitatea sa vedem sau auzim ce s-a discutat?
Doamne ajuta.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde protosinghel » 04 Sep 2010, 14:33

Se va filma şi va fi dată pe net. Rugaţi-vă să fie bine.

Avatar utilizator
sashio
Mesaje:31
Membru din:15 Dec 2009, 13:19
Confesiune:ortodox

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde sashio » 05 Sep 2010, 16:02

Părinte, dacă nu-i secret, cine vor fi reprezentanții din partea ortodocsilor?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde protosinghel » 05 Sep 2010, 16:23

Părinte, dacă nu-i secret, cine vor fi reprezentanții din partea ortodocsilor?
Eu şi încă 2 preoţi. Încă nu am precizat exact cine.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Floryan » 05 Sep 2010, 17:57

Părinte, dacă nu-i secret, cine vor fi reprezentanții din partea ortodocsilor?
Eu şi încă 2 preoţi. Încă nu am precizat exact cine.
Doamne ajuta parinte. Nu veti fi singur, toti sfintii vor fi cu sfintia voastra.
Ma voi ruga ca bunul Dumnezeu sa puna vorba buna in gura dv si a celor ce vor fi cu dv.
Din puctul meu de vedere eu nu-mi fac nicio problema, pentru ca... Dumnezeu nu se lasa batjocorit.. Galat 6,7
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
sashio
Mesaje:31
Membru din:15 Dec 2009, 13:19
Confesiune:ortodox

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde sashio » 06 Sep 2010, 09:34

trebuie să vină cât mai mulți ortodocși ca să nu ne arătăm indeferenți, Doamne ajută!

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Vianor » 07 Sep 2010, 07:08

Of, demult aşteptat acest subiect, şi din punctul meu de vedere, el este esenţial. Până nu se clarifică acest subiect, nu are rost să discutăm despre altele. Am să punctez nişte idei, unele sub formă de întrebare. Vrea ca de la ele să se aprindă discuţia cea mare...

Citiţi vă rog acest material scris de mine pe blog.

Aştept discuţii în baza celor scrise în articol. Vă rog să fiţi sistematici şi sinceri în discuţi...
Succes!
Exact la aceasta şi eu m-am gândit zilele acestea ! :)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde protosinghel » 27 Sep 2010, 19:09


Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Petre C » 30 Sep 2010, 20:09

Am urmarit aproape intreaga dezbatere (am pierdut din pacate primele 20 de minute). Nu pot decat sa va felicit, atat pe dumneavoastra cat si pe cei ce v-au insotit, pentru nivelul dezbaterii.
Dupa parerea mea, de simplu mirean, cred ca ati reliefat foarte bine lipsurile si contradictiile din pozitiile exprimate de baptisti.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde danadoina » 30 Sep 2010, 22:32

Slava Domnului :) care v-a dat cuvant; si eu cred la fel ca a iesit in evidenta clar inconsecventa baptistilor in ceea ce sustin; din pacate din cei aprox 100 participanti online, doar vreo 60 au fost conectati de la inceput, la prezentarea parintelui Petru. Eu am pierdut din pacate raspunsul lor la : de cand cred ei ca s-a "pervertit" Traditia inainte sau dupa anul 300-400 pentru ca teoretic se tin cu dintii de un Canon scripturistic stabilit de "ortodocsi rataciti" ? Sunt bine scoliti si "alunecosi" :roll: cand afirma ca nu resping toata Traditia ci doar "parti" care nu sunt conforme chipurile cu invatatura lui Hristos.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde protosinghel » 30 Sep 2010, 23:36

Slavă lui Dumnezeu care m-a luminat şi m-a întărit. Cu o zi înainte eram atât de bolnav, încât credeam că nici n-o să ajung acolo, dar am slujit Liturghia şi am făcut ce am făcut...
Slavă Domnului pentru toate.

Lilica
Mesaje:6
Membru din:01 Oct 2010, 11:11
Confesiune:protestant

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Lilica » 01 Oct 2010, 11:22

Asa dezbateri sunt binevenite, dar am fost dezamagita de orgoliul si viclenia preotilor ortodoxi, care pentru viitor nu cred ca vor fi permise intr-o Casa de Rugaciune a unei Biserici Evanghelice.

M-am asteptat sa se abordeze subiecte ca “autoritatea Scripturii vizavi de autoritatea bisericii”, “inspiratia Sfintelor Scripturi”, “locul Cuvintului lui Dumnezeu in Biserica primara”… Dar iarasi au fost amintite multe nume ale asa ziselor sfinti care nu sunt vrednici sa stea alaturi de Domnul Isus si Sfintii Apostoli. Asadar, ma bucur ca Adevarul este unul singur si acesta este Cel intrupat in persoana Domnului Isus Cristos, care este Cuvintul revelatiei divine pentru noi oamenii. Si acest Cuvint a fost predicat si-L avem scris in Sfintele Scripturi.

Va indemn sa accesati acest site si sa ascultati mesajul pastorului Titus Coltea cu privire la acest subiect.

Vorba preotului Ciobanu "ne bucuram ca de data aceasta n-a fost nevoie de politisti" - deoarece de data aceasta ortodoxii n-au venit imbatati sau cu furii alimentate de la preoti si ciomegi.

S-a vazut cit de neinformati au fost preotii participanti in dogmatica si teologia baptista, precum si in felul in care se petrec serviciile divine.

“Bugi vugi” – e foarte evident, de cine sunt pline diskotecile. Baptistii nu danseaza, nu fumeaza si nici nu beau alcool. Nici serviciile bisericesti nu sunt cu plata (in ce canon este lista preturilor, apropo?).

De ce ceilalti doi preoti/secundanti n-au vorbit aproape nimic? Dar totusi ne bucuram ca au participat la Servicile Divine din Biserica Baptista. Este un inceput bun! A mai ramas sa se lepede de traditiile omenesti, sa studieze Biblia, sa se pocaiasca si sa se boteze. Si poate ajunge un Dumitru Cornilescu inflacarat! Doamne ajuta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde protosinghel » 01 Oct 2010, 11:41

Lilica, vă rog să lăsaţi la o parte acest prozelitism ieftin şi aceste observaţii subiective, bazate pe nişte concepţii rigide şi neargumentate.
Haideţi să lăsăm pe fiecare să tragă concluziile de rigoare, urmărind înregistrarea video integrală.
În scurt timp vom plasa înregistrarea noastră, care sper că va fi mult mai clară.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Floryan » 01 Oct 2010, 12:03

M-am asteptat sa se abordeze subiecte ca “autoritatea Scripturii vizavi de autoritatea bisericii”, “inspiratia Sfintelor Scripturi”, “locul Cuvintului lui Dumnezeu in Biserica primara”… Dar iarasi au fost amintite multe nume ale asa ziselor sfinti care nu sunt vrednici sa stea alaturi de Domnul Isus si Sfintii Apostoli. Asadar, ma bucur ca Adevarul este unul singur si acesta este Cel intrupat in persoana Domnului Isus Cristos, care este Cuvintul revelatiei divine pentru noi oamenii. Si acest Cuvint a fost predicat si-L avem scris in Sfintele Scripturi.
Acesti oameni nevrednici au canonizat insasi Sf Scriptura
Vorba preotului Ciobanu "ne bucuram ca de data aceasta n-a fost nevoie de politisti" - deoarece de data aceasta ortodoxii n-au venit imbatati sau cu furii alimentate de la preoti si ciomegi.
Aceeasi placa, nimic deosebit. O tot spun de cind am cont pe acest forum. Bietii de voi!

“Bugi vugi” – e foarte evident, de cine sunt pline diskotecile. Baptistii nu danseaza, nu fumeaza si nici nu beau alcool. Nici serviciile bisericesti nu sunt cu plata (in ce canon este lista preturilor, apropo?).
Baptistii toti duc viata ingereasca, e clar, nu danseaza, nu fumeaza si nici nu beau alcool. Cita perfidie si minciuna!

Uite un "ingeras"
http://www.youtube.com/watch?v=WTswla5n4qg
Si nu am intrat in problemele cu casatoriile gay si altele.

Sa-ti fie rusine la obraz pentru tot ce-ai scris
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde electric77 » 01 Oct 2010, 14:47


“Bugi vugi” – e foarte evident, de cine sunt pline diskotecile. Baptistii nu danseaza, nu fumeaza si nici nu beau alcool. Nici serviciile bisericesti nu sunt cu plata (in ce canon este lista preturilor, apropo?).
Lilica, nu este deloc asa, baptistii fumeaza si beau alcool, chiar si in Romania iar in Occident sau SUA (mai ales in partea de sud, acolo sunt baptistii majoritari) toti, fara restrictii, si curvesc (iti dau exemplu pe Bill Clinton) si fac toata gama de pacate, fiind lumesti. Iar serviciile bisericesti sunt cu plata, in conditiile in care platiti lunar zeciuiala si salariu pastorului !
Ultima oară modificat 01 Oct 2010, 15:49 de către electric77, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Floryan » 01 Oct 2010, 15:44


“Bugi vugi” – e foarte evident, de cine sunt pline diskotecile. Baptistii nu danseaza, nu fumeaza si nici nu beau alcool. Nici serviciile bisericesti nu sunt cu plata (in ce canon este lista preturilor, apropo?).
Lilica, nu este deloc asa, baptistii fumeaza si beau alcool, chiar si in Romania iar in Occident sau SUA (mai ales in partea de sud) toti, fara restrictii, si curvesc (iti dau exemplu pe Bill Clinton) si fac toata gama de pacate, fiind lumesti. Iar serviciile bisericesti sunt cu plata, in conditiile in care platiti lunar zeciuiala si salariu pastorului !

Asa este.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Lilica
Mesaje:6
Membru din:01 Oct 2010, 11:11
Confesiune:protestant

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Lilica » 01 Oct 2010, 18:53

Nu exista padure fara uscaturi, si Iuda a fost intre cei 12. Dumnezeu nu clasifica oameni pe denominatii. Cred ca in cer nu vor ajunge ortodoxii sau baptistii. Acolo vor ajunge acei care au avut o intoarcere reala la Dumnezeu si o traire curata izvorita dintr-o relatie sanatoasa cu Dumnezeu prin Iisus Cristos, Mintuitorul nostru.

Pentru Ieromonah - orice prozelitism este ieftin. Insa cind un om se intoarce sincer la Dumnezeu, lucrul care-i transforma intreaga viata, acesta nu-i prozelitism, ci o indeplinire a Marii Insarcinari lasate de Domnul nostru Iisus Cristos in Matei 28:19-20. Apropo, Apostolii tot faceau prozelitism (unii erau evrei convertiti la crestinism si predicau la evrei)?

Apropo, domnule Ieromonah, prima dezbatere a avut loc intr-o Biserica Baptista. Sigur ca fratii baptisti si-au asumat tot riscul in a oferi Locasul Sfint pentru asa dezbateri. Urmatoarea dezbatere veti accepta sa se petreaca intr-o Biserica Ortodoxa? Daca nu - atunci nu cred ca au rost aceste dezbateri, pentru ca nu sunt pe picior de egalitate?!

RaduCucos
Mesaje:17
Membru din:02 Oct 2010, 11:36
Confesiune:greco-catolic

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde RaduCucos » 02 Oct 2010, 12:35

Am fost si eu la aceste dezbateri. Mi-a placut o parte din referatul ieromonahului Petru. Cel putin m-a ajutat sa inteleg mai multe ce e cu Sf. Traditie. La drept vorbind nu am inteles de ce s-a ajuns la contradictie intre ortodocsi si baptisti, pentru ca si unii si altii poarta o parte de adevar, dar procedeaza in dependenta de felul cum o invata fiecare parte. Si acum ce am inteles. Ieromonahul Petru are dreptate cind a spus ca pina in sec. IV nu am avut ceea ce azi baptistii numesc Sf. Scriptura. Predania sau invatatura despre Hristos se transmitea din gura in gura astfel umplind imperiul roman de atunci si nu numai. Problema a aparut doar citiva ani mai tirziu, cind la fel a inceput sa fie raspindita si invatatura falsa despe Hristos si apostolii si unii ucenici (numiti sfinti in zilele noastre) au fost nevoiti sa scie scrisori catre biserici. Chiar Pavel cere ca dupa ce scrisoarea lui v-a fi citita intr-o biserica sa fie transmisa si la altele. Dar dupa moartea lor astfel de "scrieri, scrisori" au aparut multe si la fel cu invataturi false. Deaceea, parintii bisericii din sec IV reuninduse in acel sobor au ajuns la o concluzie si se formeaza CANONUL noului testament si nu numai. Da e adevarat ca ceva a fost schimbat cu timpul, dar anume dupa acel canon se conduce biserica baptisca ca fiind suficient pentru a ajunge la credinta in Hristos.
Atunci, care e invinuirea din partea ortodocsilor? Oare nu pentru ca baptistii nu se folosesc si de celelalte scrieri care nu au ajuns in canon? Si de ce sa fie invinuiti, daca canonul e deajuns pentru a crede? Si de ce sunt invinuiti ortodoscii? Oare nu pentru ca adopta multe practici care nu sunt dovedite din acel canon? Cred ca se ajunge la certuri, nu pentru ca de o parte si de alta se doreste tare invatarea celor ce nu cunosc, dar se face din fire, pentru a demonstra ca cineva e mai corect decit altul. Si nu este aceasta un lucru condamnat de Domnul Isus? Atunci cind spune: "Neamurile cauta sa domine, dar intre voi sa nu fie asa..., Cine vrea sa fie mai mare, sa fie slujitor"
La debate a fost urit ca au inceput bine ambele parti, dar s-a trecut de a se da ghionturi unul altuia. Cred ca data viitoare se va cauta adevarul, dar nu invinuiri.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 13:14

in primul rand ca acei "baptisti" ai lui Vasile Filat, nu prea sunt baptisti, de cand baptistii au preoti? caci Vasile Filat isi zice preot. :lol:


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron