Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcatelor

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau
Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Floryan » 17 Dec 2010, 22:27

Am postat un fragment din omilie. Am postat si link-ul unde puteti gasi toate omiliile. Revedeti postarile anterioare (recente).
Unde omule? Sincer nu gasesc ce ai postat. Mai pune odata.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 20 Dec 2010, 14:59

Am postat un fragment din omilie. Am postat si link-ul unde puteti gasi toate omiliile. Revedeti postarile anterioare (recente).
Unde omule? Sincer nu gasesc ce ai postat. Mai pune odata.
Am postat uite aici:
viewtopic.php?f=66&t=1045&start=240 (postarea din 13 dec ora 17:10)

Era chiar un raspuns adresat dvs.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Floryan » 20 Dec 2010, 17:38

Am postat un fragment din omilie. Am postat si link-ul unde puteti gasi toate omiliile. Revedeti postarile anterioare (recente).
Unde omule? Sincer nu gasesc ce ai postat. Mai pune odata.
Am postat uite aici:
viewtopic.php?f=66&t=1045&start=240 (postarea din 13 dec ora 17:10)

Era chiar un raspuns adresat dvs.
A scuze, nu l-am vazut. Dar observ ca e in engleza si nu inteleg. Caut omilia in romaneste sa citesc. Apoi discutam . E in regula?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Floryan » 20 Dec 2010, 18:35

Am postat un fragment din omilie. Am postat si link-ul unde puteti gasi toate omiliile. Revedeti postarile anterioare (recente).
Unde omule? Sincer nu gasesc ce ai postat. Mai pune odata.
Am postat uite aici:
viewtopic.php?f=66&t=1045&start=240 (postarea din 13 dec ora 17:10)

Era chiar un raspuns adresat dvs.
It was then from this motive that He said in this place, "Woman, what have I to do with you?" and also for another reason not less pressing. What was that? It was, that His miracles might not be suspected. The request ought to have come from those who needed, not from His mother. And why so? Because what is done at the request of one's friends, great though it be, often causes offense to the spectators; but when they make the request who have the need, the miracle is free from suspicion, the praise unmixed, the benefit great. So if some excellent physician should enter a house where there were many sick, and be spoken to by none of the patients or their relations, but be directed only by his own mother, he would be suspected and disliked by the sufferers, nor would any of the patients or their attendants deem him able to exhibit anything great or remarkable. And so this was a reason why He rebuked her on that occasion, saying, "Woman, what have I to do with you?" instructing her for the future not to do the like


Asta n-are nicio legatura cu ura sectelor np impotriva Maicii Domnului. Nici macar pe aproape. Nici ca Ioan Gura de Aur ar spune ca nu tb sa ne rugam Maicii Domnului.

"Ce este mie şi ţie, femeie? încă n-a sosit ceasul Meu”, însă că El se sfia foarte de cea care L-a născut, ascultă-1 pe Luca, cel care povesteşte cât de supus le era părinţilor (Le 2, 51), iar Ioan evanghelistul arată cum S-a îngrijit pentru ea mai dinainte, chiar în ceasul răstignirii (In 19, 25-27)."

Am toate lucrarea, daca o doresti. Imi zici si ti-o dau.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 22 Dec 2010, 13:28

It was then from this motive that He said in this place, "Woman, what have I to do with you?" and also for another reason not less pressing. What was that? It was, that His miracles might not be suspected. The request ought to have come from those who needed, not from His mother. And why so? Because what is done at the request of one's friends, great though it be, often causes offense to the spectators; but when they make the request who have the need, the miracle is free from suspicion, the praise unmixed, the benefit great. So if some excellent physician should enter a house where there were many sick, and be spoken to by none of the patients or their relations, but be directed only by his own mother, he would be suspected and disliked by the sufferers, nor would any of the patients or their attendants deem him able to exhibit anything great or remarkable. And so this was a reason why He rebuked her on that occasion, saying, "Woman, what have I to do with you?" instructing her for the future not to do the like


Asta n-are nicio legatura cu ura sectelor np impotriva Maicii Domnului. Nici macar pe aproape. Nici ca Ioan Gura de Aur ar spune ca nu tb sa ne rugam Maicii Domnului.

"Ce este mie şi ţie, femeie? încă n-a sosit ceasul Meu”, însă că El se sfia foarte de cea care L-a născut, ascultă-1 pe Luca, cel care povesteşte cât de supus le era părinţilor (Le 2, 51), iar Ioan evanghelistul arată cum S-a îngrijit pentru ea mai dinainte, chiar în ceasul răstignirii (In 19, 25-27)."

Am toate lucrarea, daca o doresti. Imi zici si ti-o dau.
1. Nu stiu la cine va referiti cand vorbiti despre ura impotriva Maicii Domnului.
2. Sfantul Ioan Gura de Aur dezaproba mijlocirea Maicii Domnului, intre oameni si Hristos (The request ought to have come from those who needed, not from His mother).
3. Sfantul Ioan Gura de Aur considera ca Mantuitorul a mustrat-o (rebuked her) pe Maica Domnului, pentru amestecul sau intre El si oameni ( And so this was a reason why He rebuked her on that occasion, saying, "Woman, what have I to do with you?" instructing her for the future not to do the like). Maica Domnului a inteles foarte bine aceasta mustrare si ne-a lasat cea mai valoroasa invatatura a ei: "sa faceti ce va zice EL".
4. Am adus in discutie talcuirile Sfantului Ioan Gura de Aur, nu talcuirile dvs.
5. Daca aveti aceste talcuiri,in limba roamana, puteti sa mi le dati. Dar, sa fie fidele originaluilui (sa nu fie talcuite, la randul lor, in maniera ortodoxa).

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Dionysie » 22 Dec 2010, 13:38

Se ştie că adventiştii, nefăcând parte din Biserica Creştină, nu au preoţi şi ei consideră că puterea de a lega şi dezlega păcate care a fost dată de Christos apostolilor şi care a fost dată mai departe prin succesiune apostolică episcopilor şi preoţilor Bisericii, nu există şi nu lucrează în Biserica Creştină. Asta este doar una dintre înşelătoriile sectelor adventiste şi a tuturor sectelor aşa-zise neoprotestante.

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 22 Dec 2010, 13:47

Se ştie că adventiştii, nefăcând parte din Biserica Creştină, nu au preoţi
Biserica Crestina are un Singur Preot (iereu - in greaca) si mare Preot (arhiereu): Domnul Iisus Hristos. Deoarece biserica adventista recunoaste preotia Domnului Iisus Hristos (neinlocuind-o cu o preotie pamanteasca, invalida), putem spune ca adventistii fac parte din Biserica Crestina.
şi ei consideră că puterea de a lega şi dezlega păcate care a fost dată de Christos apostolilor şi care a fost dată mai departe prin succesiune apostolică episcopilor şi preoţilor Bisericii, nu există şi nu lucrează în Biserica Creştină. Asta este doar una dintre înşelătoriile sectelor adventiste şi a tuturor sectelor aşa-zise neoprotestante.
Si in biserica adventista se fac legari si dezlegari. Diferenta, fata de biserica ortodoxa, este faptul ca se leaga si dezleaga punandu-se un accent deosebit pe invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli. Biserica ortodoxa isi permite sa nesocoteasca aceste invataturi, legand si dezlegand dupa alte criterii (probabil, dupa criteriul "asa vrea muschiul meu").

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Dionysie » 22 Dec 2010, 13:55

Si in "biserica" adventista se fac legari si dezlegari. Diferenta, fata de biserica ortodoxa, este faptul ca se leaga si dezleaga punandu-se un accent deosebit pe invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli. Biserica ortodoxa isi permite sa nesocoteasca aceste invataturi, legand si dezlegand dupa alte criterii (probabil, dupa criteriul "asa vrea muschiul meu").
Nu cred că se face nici un fel de dezlegare sau legare de păcate în secta adventistă pentru că pastorii din sectă nu au absolut nici un fel de putere (şi de altfel nici nu pretind a o avea) în materie de aşa ceva. Cât priveşte legările şi dezlegările din Biserica Creştină pe care le fac preoţii sacramentali de succesiune apostolică, acestea se fac după credinţa şi canoanele creştine şi în nici un caz după "muşchii lor" aşa cum insinuează acest agent de dezinformare vasinec.

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Vianor » 22 Dec 2010, 14:53

Nu cred că se face nici un fel de dezlegare sau legare de păcate în secta adventistă pentru că pastorii din sectă nu au absolut nici un fel de putere (şi de altfel nici nu pretind a o avea) în materie de aşa ceva. Cât priveşte legările şi dezlegările din Biserica Creştină pe care le fac preoţii sacramentali de succesiune apostolică, acestea se fac după credinţa şi canoanele creştine şi în nici un caz după "muşchii lor" aşa cum insinuează acest agent de dezinformare vasinec.
Mă gândesc, oare ce rezolvăm numindu-i pe alţii "sectanţi - sectanţi"? Speraţi să aveţi o cunună mai mare?!
Acesta este un forum unde se discută diverse probleme teologice... Instrumentele forte sunt Argumentele, Dovezile şi Abordarea cu Dragoste a Subiectelor. În caz că vă lipsesc acest model de instrumente, rezultatul efortului dstră va fi distructiv! Mai mult, cel ce părăseşte o biserică, n-o părăseşte datorită lipsei de argumente, ci datorită lipsei dragostei din partea ei. Iată că vorbiţi ca unii care aţi monopolizat ADEVĂRUL, dar oare de ce acest adevăr nu vă face mai buni, mai smeriţi, mai iubitori?!
Creaţi, vă rog, un topic nou cu genericul: Ce mă împiedică să fiu ortodox?! Dacă noi suntem eretici şi sectanţi, atunci ce roade ar trebui să aibă cei drepţi?! Acest criteriu a fost dat de Însuşi Domnul Isus Hristos: după roade îi veţi cunoaşte! Dacă ADEVĂRUL este în Biserica Ortodoxă, atunci voi toţi veţi răspunde şi pentru faptele noastre, deoarece modul vostru de viaţă a fost o piatră de poticnire pentru noi! Iar Sfintele Taine nu se explică prin dovezi şi argumente, ci prin trăire! Trăirea Creştină - aceasta este Taina Sfântă, iar unde trăirea creştină lipseşte, acolo este taina satanei!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde electric77 » 22 Dec 2010, 16:07


Nu cred că se face nici un fel de dezlegare sau legare de păcate în secta adventistă pentru că pastorii din sectă nu au absolut nici un fel de putere (şi de altfel nici nu pretind a o avea) în materie de aşa ceva. Cât priveşte legările şi dezlegările din Biserica Creştină pe care le fac preoţii sacramentali de succesiune apostolică, acestea se fac după credinţa şi canoanele creştine şi în nici un caz după "muşchii lor" aşa cum insinuează acest agent de dezinformare vasinec.
"putere" de a dezlega pacatele? ce este mai usor sa zici : "iti sunt iertate pacatele" sau "ridica-ti patul si umbla"?
primii crestini aveau putere, adica dunamis, cu alte cuvinte pe Duhul Sfant incat faceau vindecari si aveau darurile Duhului Sfant, asta e "puterea" ; preotii ortodocsi astazi, ca si pastorii adventisti sunt simpli functionari pusi de oameni si nu de Duhul Sfant.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Dionysie » 22 Dec 2010, 19:59

Mă gândesc, oare ce rezolvăm numindu-i pe alţii "sectanţi - sectanţi"? Speraţi să aveţi o cunună mai mare?!
Acesta este un forum unde se discută diverse probleme teologice... Instrumentele forte sunt Argumentele, Dovezile şi Abordarea cu Dragoste a Subiectelor. În caz că vă lipsesc acest model de instrumente, rezultatul efortului dstră va fi distructiv! Mai mult, cel ce părăseşte o biserică, n-o părăseşte datorită lipsei de argumente, ci datorită lipsei dragostei din partea ei. Iată că vorbiţi ca unii care aţi monopolizat ADEVĂRUL, dar oare de ce acest adevăr nu vă face mai buni, mai smeriţi, mai iubitori?!
Creaţi, vă rog, un topic nou cu genericul: Ce mă împiedică să fiu ortodox?! Dacă noi suntem eretici şi sectanţi, atunci ce roade ar trebui să aibă cei drepţi?! Acest criteriu a fost dat de Însuşi Domnul Isus Hristos: după roade îi veţi cunoaşte! Dacă ADEVĂRUL este în Biserica Ortodoxă, atunci voi toţi veţi răspunde şi pentru faptele noastre, deoarece modul vostru de viaţă a fost o piatră de poticnire pentru noi! Iar Sfintele Taine nu se explică prin dovezi şi argumente, ci prin trăire! Trăirea Creştină - aceasta este Taina Sfântă, iar unde trăirea creştină lipseşte, acolo este taina satanei!
Mai străduieşte-te băieţaş că nu impresionezi pe nimeni. Trăirea creştină există doar că dumneata, ca toţi sectarii propagandişti, nu vrei să o vezi şi te faci că nu o vezi şi gândeşti exact după etichetele pe care ţi le-au pus pe creier despre creştinii ortodocşi aceia care te-au îndoctrinat. Şi nu te mai agita atâta cu "taina satanei" că lucrează taina satanei la voi în toate sectele, iar ereziile şi separatismul şi dezbinarea şi mândria voastră sunt doar câteva dintre roadele pe care le are satana la voi în adunături.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Dionysie » 22 Dec 2010, 20:11

"putere" de a dezlega pacatele? ce este mai usor sa zici : "iti sunt iertate pacatele" sau "ridica-ti patul si umbla"?
Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi. Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute. (Ioan 20:21-23)
Prin urmare se poate vedea că Acela care avea putere de a ierta păcatele a dat această putere dumnezeiască sfinţilor apostoli, prin urmare nu putea oricine să ierte sau să ţină păcatele, ci doar aceia cărora Însuşi Christos le-a dat această putere. Iar aceia au transmis-o mai departe episcopilor şi preoţilor care le-au succedat la conducerea Bisericii cptre mântuire.
primii crestini aveau putere, adica dunamis, cu alte cuvinte pe Duhul Sfant incat faceau vindecari si aveau darurile Duhului Sfant, asta e "puterea" ;
Văd că iar te pui împotriva scripturii şi minţi fără ruşine. Darurile Duhului Sfânt nu sunt identice cu puterea de Duh Sfânt de a ierta şi de a ţine păcatele pe care Christos a dat-o exclusiv apostolilor şi nu tuturor creştinilor.
preotii ortodocsi astazi, ca si pastorii adventisti sunt simpli functionari pusi de oameni si nu de Duhul Sfant.
Preoţii creştini sunt aleşi de Dumnezeu şi sunt hirotoniţi de episcopi de preoţie sacramentală de succesiune apostolică. Cât despre pastorii adventişti, într-adevăr ei sunt puşi de oameni şi sunt nişte simpli funcţionari.

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 28 Dec 2010, 10:54


Preoţii creştini sunt aleşi de Dumnezeu şi sunt
Preot crestin este Unul si este in ceruri: Domnul Iisus Hristos. Cei de pe pamant nu sunt preoti: "Dacã ar fi pe pãmânt, nici n-ar fi preot" (Evrei 8:4 - Biblia ortodoxa).

Cei de pe pamant sunt simpli slujbasi, indiferent de confesiune.

P.S. Multi dintre ei sunt doar niste "functionari" (cum a zis electric).

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Dionysie » 28 Dec 2010, 19:36


Preoţii creştini sunt aleşi de Dumnezeu şi sunt
Preot crestin este Unul si este in ceruri: Domnul Iisus Hristos. Cei de pe pamant nu sunt preoti: "Dacã ar fi pe pãmânt, nici n-ar fi preot" (Evrei 8:4 - Biblia ortodoxa).

Cei de pe pamant sunt simpli slujbasi, indiferent de confesiune.

P.S. Multi dintre ei sunt doar niste "functionari" (cum a zis electric).
Măi, fiule de satană (Ioan 8:44), preoţii creştini îşi au preoţia din preoţia lui Christos şi au puterea de a ierta şi de a ţine păcatele, putere pe care Însuşi Christos a dat-o sfinţilor apostoli şi pe care aceştia au transmis-o mai departe episcopilor şi preoţilor Bisericii Creştine prin taina hirotoniei prin care s-a transmis harul primit de către aostoli de la Dumnezeu. În ceea ce îi priveşte pe pastorii adventişti într-adevăr ei sunt nişte simpli funcţionari ai unei organizaţii religioase de tipul unei secte iudaizante numită adventism.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Dionysie » 20 Aug 2011, 15:50

Biserica este un organism văzut, care lucrează prin acte văzute şi verificabile, cel puţin în manifestarea lor exterioară.
Chestia asta ma incurca si pe mine. Adica , majoritatea preotilor pretind ca au har, dar cand ii verifici nu au nici un dar al Duhului Sfant din cele noua. Unii [ Doamne iarta-ma!], nu au nici macar roada Duhului - blandetea, bunatatea, facerea de bine, etc. si nu se deosebesc cu nimic de un om fara har. Singura lucrare pe care spun ca o fac este transsubstantierea, iar eu trebuie sa ii cred pe cuvant, caci de vazut nu se vede nimic. Deci nu au nimic verificabil.Dvs ce spuneti, sa ii cred ca au har? Dvs i-ati crede?
Pe dumneata te încurcă multe, mai ales dacă sunt de sorginte creştină ortodoxă. Da, Hristos a dat putere apostolilor, şi mai apoi episcopilor şi presbiterilor ca să săvârşească Euharistia la cina cea de taină. Asta este credinţa Bisericii. Evident că adevărata transformare a darurilor o face Duhul Sfânt, pentru Biserică prin intermediul episcopilor şi presbiterilor. Apostolilor le-a spus să facă Euharistia şi lor le-a dat Hristos implicit puterea şi împuternicirea pentru această sfântă taină. Iar apostolii au transmis-o mai departe episcopilor şi presbiterilor prin taina hirotoniei.
2. Ceea ce vreau eu să aud şi tot nu aud este cum np şi alţii demonstrează biblic că nu mai este nevoie de preoţie sacramentală şi de ce Hristos a dat apostolilor puterea de a lega şi dezlega păcatele dacă, aşa cum spuneţi voi, preoţii de astăzi nu o au?
Nu am spus ca preotii nu au aceasta autoritate; o au, numai sa fie gasiti vrednici. Daca sunt gasiti necredinciosi degeaba au mai fost unsi. Valabil si pentru pastori.
Insa autoritatea de a dezlega pacate a fost data ucenicilor, nu numai apostolilor. Nu se spune ca acestea au fost spuse apostolilor, nici "celor 12", asa cum mai sunt denumiti apostolii, ci ucenicilor. In Ioan 10, acolo unde ni se relateaza aceasta investire, ni se spune;
"Si fiind seară, în ziua aceea, întâia a săptămânii (duminica), şi uşile fiind încuiate, unde erau adunaţi ucenicii de frica iudeilor, a venit Iisus şi a stat în mijloc şi le-a zis: Pace vouă!" [v.19]
Deci, aolo erau adunati TOTI ucenicii Domnului [afara de Toma], ascunsi de frica iudeilor, apostoli, mireni si chiar femei. Mai sus ni se spune ca venise si Maria Magdalena. Ei bine, acestei multimi, care era de fapt Biserica de la acel timp, [nu erau foarte multi, in Fapte 1 ni se spune ca erau in jur de 120] Iisus i-a dat autoritatea sa ierte pacatele. Asta pentru ca aveau Duhul Sfant si puteau functiona ca ambasadori ai lui Hristos pe pamant.
Ba cei 12 ucenici ai lui Iisus sunt de multe ori în evanghelii numiţi ucenici, dar aşa este când eşti pornit ca să răstălmăceşti Scriptura. Argumentul însă cel mai puternic în favoarea poziţiei tradiţionale, adevărate este acela al trimiterii ucenicilor. La Ioan 20:21 se vede trimiterea ucenicilor de către Hristos. Ori trimişii, speciali dacă vrei, ai lui Hristos sunt cei 12 apostoli. Asta se vede şi din capitolul 10 al evangheliei după Matei, unde se face trimiterea celor 12 apostoli de către Hristos. Deasemenea se poate vedea şi din rugăciunea arhierească a lui Iisus Hristos de la Ioan 17 unde Hristos vorbeşte despre cei pe care Tatăl I i-a dat, ori aici este vorba despre cei 12 apostoli, afară de fiul pierzării [Ioan 17:12]. La fel ne arată şi Fapte 1:1-14 unde este vorba tot despre apostolii lui Hristos, cărora le-a mai vorbit încă 40 de zile înainte de înălţarea Sa la cer şi cărora le-a făgăduit pogorârea Duhului Sfânt. Singurii care aveau puterea şi autoritatea de a săvârşi primirea darului Duhului Sfânt, prin punerea mâinilor, după Cincizecime erau apostolii, şi nu alţi credincioşi ai Bisericii. Prin urmare la Ioan 20:21 trimişii sunt cei 12 apostoli, şi implicit ei sunt cei care primesc Duh Sfânt pentru iertarea şi ţinerea păcatelor. Faptul că ei sunt trimişii este dovedit, după cum am spus, de Matei 10, Ioan 17, Fapte 1:1-14 precum şi de alte pasaje din evanghelii din care se vede că Hristos de multe ori îi lua deoparte pe cei 12 pentru a îi învăţa special pe ei, aşa cum a fost inclusiv la cina cea de taină. Prin urmare, autoritatea de a ierta şi de a ţine păcatele prin Duhul Sfânt, precum şi autoritatea de a săvârşi Euharistia au fost date exclusiv apostolilor lui Hristos, iar nu şi celorlalţi ucenici, femei sau băgători în seamă.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde IOACHIM » 23 Aug 2011, 00:43

bravos. :x2

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Dionysie » 23 Aug 2011, 16:27

bravos. :x2
Văzusem că, deşi erau răspunsuri bune, totuşi nu erau, după părerea mea răspunsuri suficient de concludente la obiecţiile Dorianei, şi prin urmare m-am gândit să îi răspund mai aplicat ca nu cumva să îşi facă iluzia că ea chiar avea dreptate. Nu este vorba neapărat despre o "punere la punct", ci este vorba despre învăţare până la urmă; eu aş minţi dacă aş spune că nu am învăţat absolut nimic de la protestanţi.

Însă, după cum a subliniat şi pr. Haralambie, această temă a iertării şi ţinerii păcatelor este una foarte complexă şi profundă, ţinând cont şi de perspectiva pe care o avea sfântul Simeon Teologul asupra problemei, precum şi ţinând cont şi de alte perspective în care problema poate fi văzută. Problema este profundă, foarte serioasă şi complexă, chiar dacă unii s-au obişnuit prost cu anumite tradiţii şi chiar "automatisme" (! vezi aşa-zisa "spovedanie" anuală în massă de dinaintea Paştilor).

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Doriana » 25 Oct 2011, 14:55

Ba cei 12 ucenici ai lui Iisus sunt de multe ori în evanghelii numiţi ucenici, .
Aletheia, ai demonstrat ca apostolii sunt numiti ucenici, dar nu ca numai apostolii sunt numiti ucenici.
Repet, in Fa 1-14 nu erau numai apostolii, ci 120 de ucenici.Si nu avem nici o dovada ca numai cu apostolii a ramas cele 40 de zile. Aminteste-ti ca Domnul s-a aratat in urma la "peste 500 de frati". ( 1 Cor 15:6). Faptul ca au fost trimisi pe ici pe colo nu inseamna ca li s-a dat numai lor autoritatea sa ierte pacatele si nici nu vad legatura.

In concluzie, eu am nevoie de iertarea preotului (daca i-am gresit), dar si de iertarea celui mai mic din Biserica lui Hristos. Degeaba ma iarta preotul daca fratele meu carteste impotriva mea pentru ca i-am provocat suferinta. Cel caruia i-am gresit trebuie sa ma ierte. Jertfa mea (rugaciunea sau darnicia) nu sunt primite, iar rasplata poate fi temnita (iadul). Matei 5:

"23. Deci, dacă îţi vei aduce darul tău la altar şi acolo îţi vei aduce aminte că fratele tău are ceva împotriva ta,
24. Lasă darul tău acolo, înaintea altarului, şi mergi întâi şi împacă-te cu fratele tău şi apoi, venind, adu darul tău.
25. Împacă-te cu pârâşul tău degrabă, până eşti cu el pe cale, ca nu cumva pârâşul să te dea judecătorului, şi judecătorul slujitorului şi să fii aruncat în temniţă. "

Desigur, e mai comod sa merg la preot pentru o slujba de multe ori formala, decat sa spun un sincer "Iarta-ma!" fratelui meu care sufera din cauza mea, si n-are decat sa sufere ... Pocainta iertatoare de pacate e cel mai greu lucru care s-a inventat. De aceea e si rara.
In cazul in care cel caruia i-am gresit nu mai traieste sau nu mai poate fi gasit, exista oameni in Biserica ce au autoritatea sa ma dezlege de pacatul facut. Dar, (si iar ma repet) autoritatea aceasta SE VEDE si SE DEMONSTREAZA.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

niceta
Mesaje:42
Membru din:10 Oct 2011, 10:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgică, IBOR, IBU, Patrologie
Localitate:Cluj-Napoca

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde niceta » 25 Oct 2011, 20:00

Doriana, ascultă te rog cu atenție aceste cuvinte al Mitropolitului Bartolomeu și te rog să-l combați dacă poți. Mă refer la tema: De ce murim.
http://bartolomeuanania.blogspot.com/20 ... chive.html
Te rog să-ți spui părerea.
Ultima oară modificat 25 Oct 2011, 20:10 de către niceta, modificat de 2 ori în total.

Constantinos

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Constantinos » 25 Oct 2011, 20:07

@ Doriana , sunt de acord cu ideea ca au fost mai multi si mai multe carora li s-a dat autoritatea de a dezlega de pacate si in mod sigur cei care nu au auzit atunci " Luati Duh Sfant " si Mantuitorul nu a suflat asupra lor, nu au luat fiindca nu li s-a dat. Sper sa nu confunzi iertarea pe care o primesti de la Dumnezeu cand ii gresesti Personal Lui cu iertarea pe care o primesti de la oameni, fie ei asa zis crestini , musulmani , evrei sau budisti ( le gresim si ne iarta omeneste dar nu si dumnezeieste fiindca " Fara Mine nu puteti face nimic "). Daca cel caruia ii gresim moare ,gaseste Dumnezeu o rezolvare felurita in functie de locul destinatiei (iad sau rai). Darul apostoliei - pentru mine inseamna iertarea pacatelor si nu propovaduirea de lunga durata pe teritorii vaste care nu este totdeauna posibila deoarece Sfantul Iacov fratele apostolului Ioan este omorat destul de repede, la fel apostolul si arhidiaconul Stefan - este primit diferit dupa masura duhovniceasca a fiecaruia la fel cum la Schimbarea la Fata nu au fost prezenti toti , cum nu orice prooroc putea vedea si scrie Apocalipsa sau un Sfant izgonitor al demonilor poate birui rapid printr-un cuvant ,acelasi demon cu care alt Sfant se razboieste mai multe zile.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX