Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcatelor

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
georgia
Mesaje:27
Membru din:30 Noi 2010, 14:10
Confesiune:ortodox
Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde georgia » 10 Dec 2010, 14:07

deci nu ai stat pana la citirea Evangheliei si pana la predica...
nu inteleg de ce anume te-a deranjat faptul ca unele rugaciuni se repeta. nu ii putem cere Domnului de mai multe ori acelasi lucru? (pace, sanatate, intarirea credintei, iertarea pacatelor - ca doar pacatuim zilnic si fara sa stim, coborarea Duhului Sfant peste paine si vin pentru a le preface in Trupul si Sangele Domnului cu care sa ne impartasim, etc.) din cate stiu eu, asta inseamna a starui in rugaciune. sau de ce te-a deranjat faptul ca se canta intr-un anumit fel unele rugaciuni. mi se pare ca e clar ca e vorba de o anumita preferinta a ta.
daca ai simtit ca ai nevoie de mai multa invatatura, ce te-a oprit sa vorbesti cu preotul?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Floryan » 10 Dec 2010, 14:29

Am fost ortodox. Am participat la liturghii. Ceea ce mi-a retinut atentia este faptul ca totul se repeta (acelasi ritual, aceleasi cuvinte). Eu am nevoie de multa invatatura crestina, nu de spectacole cu repetitie. Omul este o fiinta senzoriala si multi speculeaza acest fapt. Vorbiti de "gadilat placut al auzului" sau de alte senzatii. Foarte urat. Crestinul este o persoana cu mintea lucida, neimbatata de senzatii manipulatoare. Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli vorbeau norodului, cu putere si pe inteles. Nu le cantau liturghii care sa le "gadile placut auzul".
Si Biblia e una, sau tu ai vrea si volul 2 ,3, ceva nou??? :D
Sf Liturghie este aceeasi slujba ca re se tine de 2000 de ani. Dumnezeiasca Liturghie este o slujbă euharistică,pe parcursul căreia Darurile de pâine și vin sunt aduse și sfințite.
Pai chiar Domnul Hristos a facut asta si apostolii, sectarii mai fac??? Nu pt ei e o cina
Apropo de spectacole, mai bine taci.
Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli vorbeau norodului, cu putere si pe inteles
Domnul le vorbea in plide,
iar celorlalţi în pilde, ca, văzând, să nu vadă şi, auzind, să nu înţeleagă.
Şi le-a răspuns: Vouă vă e dat să cunoaşteţi taina împărăţiei lui Dumnezeu, dar pentru cei de afară totul se face în pilde
Oricnd doriti dle vasinec,pentru ca vad asta e motivul parasirii bisericii dreptmariotare a lui Hristos, biserica ortodoxa, sa veniti la biserica mea. Acolo preotul vorbeste cu putere ( are boxe,atit in biserica cit si afara, statie de amplificare, se aude in toata zona si pe inteles )
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde electric77 » 10 Dec 2010, 14:37

deci nu ai stat pana la citirea Evangheliei si pana la predica...
nu inteleg de ce anume te-a deranjat faptul ca unele rugaciuni se repeta. nu ii putem cere Domnului de mai multe ori acelasi lucru? (pace, sanatate, intarirea credintei, iertarea pacatelor - ca doar pacatuim zilnic si fara sa stim, coborarea Duhului Sfant peste paine si vin pentru a le preface in Trupul si Sangele Domnului cu care sa ne impartasim, etc.) din cate stiu eu, asta inseamna a starui in rugaciune. sau de ce te-a deranjat faptul ca se canta intr-un anumit fel unele rugaciuni. mi se pare ca e clar ca e vorba de o anumita preferinta a ta.
daca ai simtit ca ai nevoie de mai multa invatatura, ce te-a oprit sa vorbesti cu preotul?
in BO totul este facut mecanic si ritualic, fara sens.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde daniel tuduran » 10 Dec 2010, 17:38

Corabia este Hristos. Va place sa va puneti in locul Mantuitorului.
Hai mai lasa-ne. Corabia este Biserica iar Hristos este Carmaciul.Biserica este Trupul lui Hristos, comuniune divino-umana (teantropica - gr. Θεαντροπια) intre Iisus Hristos si poporul Sau. Unicul Cap al Bisericii (al Corabiei) este Hristos.

Biserica nu este altceva decat Trupul Sau, prezenta Sa neintrerupta în lume.
Va place sa va puneti in locul Mantuitorului. Diavoleasca apucatura.
Oare cine se pune in locul lui Hristos? iar despre apucaturi ce sa zic , observ doar ca la fiecare comentariu introduci blestemuri.
Pentru ca in adunare sunt alte slujbe, placute lui Dumnezeu: propovaduirea invataturilor lui Hristos, grija pentru cei nevoiasi (indiferent de confesiunea lor), partasia cu cei impovarati sufleteste, etc.
Aa ...dar cum vrei sa propovaduiesti tu invatatura lui Hristos fara Liturghie,fara Euharistie? Ce invatatura ii aia?
La ce foloseste invatatura lui Hristos daca ascultatorul nu primeste Trupul si Sangele lui Hristos. Nu stii tu ce zice Hristos ca fara acestea nu exista viata vesnica?
In tot Noul Testament nu s-a savarsit nici o liturghie
Zau? :cry: Si ce coincidenta ca in localitatiile mentionate in NT se savarsesc acum liturghii si nu spectacole adventiste.
sau alt gen de inventii rusesti (vecernie, utrenie, denie - a se vedea terminatia ruseasca).
M-ai prins :cry: Stii si ruseste si eu nu, desi nevasta-mea ii de la "rusi". Sa-mi fie rusine ! :oops:
Dar parca rusii nu s-au crestinat decat acum vreo mie de ani. Oare inainte nu era vecernie,rusii au inventat-o?
Daca erai baiat destept si mai citeai si alceva decat "rubrica interconfesionala" vedeai ca inca din NT apare acesta slujba,si vedeai cum au stat lucrurile prin Biserica primara.
De la gr. ἐσπερινός — esperinos =slv. veceru = vecernie, de la gr. ἑσπέρα, ἡ — espera = seara; echivalentul latin este vespera sau vesperina collecta = rugaciune de seara, de unde si termenul romanesc vesperina
In schimb, norodul primea multa invatatura crestina si era indemnat sa duca o viata placuta lui Dumnezeu. Crestinismul nu este o religie mistica ci este o religie care se bazeaza pe multa invatatura si vietuire.
Ce vietuire este aceea care nu este o vietuire mistica?
Multumim frumos dar noi vrem sa fim mistici,nu doar niste biete creaturi cu pretentii morale,etice.
Ortodoxia propune o experienta interioara care permite contactul cu elementul divin.
Intreaga viata a Ortodoxiei este legata de viziuni ceresti; ea este legata de viziunea altor lumi, si fara aceasta viziune, Ortodoxia nu exista.
Cat priveste "slujbele", existau doar cateva ritualuri: la Sfanta Cina (Impartasanie), botez, casatorie, hirotonire (ungere). Acestea erau ocazionale. Dvs. vreti sa puneti accent pe partea mistica (specifica paganismului). Este periculos sa se intample ceea ce voia Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli: ca oamenii sa cunoasca.
Cunosterea mistica este mult superioara cunosterii intelectuale,vezi Pavel pe Drumul Damascului.
"Iisus învãta în toate zilele pe norod"(Luca 19:47) La fel faceau si Sfintii Apostoli. Nu prea aveau timp de magii rusesti (liturghii, utrenii, vecernii, denii, etc).
Hai lasa-ne ca nu tine,nu la noi!
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde dumio » 10 Dec 2010, 23:41

Eu am nevoie de multa invatatura crestina, nu de spectacole cu repetitie. Omul este o fiinta senzoriala si multi speculeaza acest fapt. Vorbiti de "gadilat placut al auzului" sau de alte senzatii. Foarte urat. Crestinul este o persoana cu mintea lucida, neimbatata de senzatii manipulatoare. Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli vorbeau norodului, cu putere si pe inteles. Nu le cantau liturghii care sa le "gadile placut auzul".
Omul nu are nevoie doar de invatatura, ci mai ales si de harul lui Dumnezeu care se impartaseste concret prin taine in Biserica. Are nevoie de invatatura sanatoasa pentru a crede corect si a se putea impartasi de har prin care se lucreaza mantuirea. Daca tu crezi ca doar citind si invatand Biblia independent de Biserica (totusi ancorat in confesiune la care ai aderat si potrivit traditiei acelei confesiuni) la infinit fara a ramane in ascultare fata de Biserica, in invatatura ei (care, repet, nu e cuprinsa doar in Scriptura) nu primesti harul. Tot acuzi ca Biserica se adanceste in misticism! CE inseamna misticism? Oricum termenul pe care il folosesti este tendentios folosit. Este vorba de mistic si nu de misticism (care este bolnavicios la miscarile p/np pietiste), adica tainic, pentru ca mantuirea, viata, moartea, Dumnezeu, crestinismul, Biserica sunt taine-lucrari pe care omul nu le cuprinde cu ratiunea, ci le primeste prin credinta. Lucrarile (slujbele) lui Hristos in Biserica sunt tainice si taine in acelasi timp. Daca nu intelegi ceva cu mintea (oricum decazuta la p/np in mod iremediabil, omul fiind doar o buturuga), imediat te lepezi de "misticismul" Bisericii, cazand intr-un rationalism scolastic manifestat prin adunarile tip "conferinta sau simpozion", fara nimic dumnezeiesc. Cat de fals poti sa fii cand afirmi ca Apostoli n-au savarsit nicio liturghie! Ba au savarsit! Inca de la inceputurile istorice ale Bisericii, crestinii staruiau in rugaciune, comuniune (koinonia-adica impartasire), frangerea painii (klasis tou artou-adica agapa-praznic/pomana) si invatatura apostolilor (a Bisericii/ in ascultare fata de ea). Deci cine are dreptate?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Ioan Cr » 11 Dec 2010, 12:54

Eu am nevoie de multa invatatura crestina, nu de spectacole cu repetitie. Omul este o fiinta senzoriala si multi speculeaza acest fapt. Vorbiti de "gadilat placut al auzului" sau de alte senzatii. Foarte urat. Crestinul este o persoana cu mintea lucida, neimbatata de senzatii manipulatoare. Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli vorbeau norodului, cu putere si pe inteles. Nu le cantau liturghii care sa le "gadile placut auzul".


Raspundeti, va rog, asa ca sa nu mai batem apa in piua, daca ati avut vreodata in fata textul Sf. Liturghii si de ce vi s-a parut superficiala? (cu exemple)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde daniel tuduran » 11 Dec 2010, 18:14

Ca suntem la topicul cu Tainele Bisericii,ii rog pe np de pe forum sa-si faca timp liber si sa asculte un interviu cu parintele D.Staniloaie despre diferenta dintre credinta ortodoxa si celelalte credinte crestine.

AICI

Daca o sa aveti placerea sa ascultati acest interviu o sa intelegi care sunt diferente ireconciliabile intre noi si voi.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde electric77 » 11 Dec 2010, 18:29


Daca o sa aveti placerea sa ascultati acest interviu o sa intelegi care sunt diferente ireconciliabile intre noi si voi.
diferente ireconciliabile sunt si intre cultele np :lol:

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 12 Dec 2010, 08:17

deci nu ai stat pana la citirea Evangheliei si pana la predica...
Am ascultat si predici.
nu inteleg de ce anume te-a deranjat faptul ca unele rugaciuni se repeta. nu ii putem cere Domnului de mai multe ori acelasi lucru?
Este normal sa repeti, cu cuvintele tale, unele rugaciuni. Dar, este deranjant sa pui aceeasi placa (cu aceleasi cuvinte) ani si ani la randul. Nu mai seamana a rugaciune ci seamana a incantatie (specifica paganismului).
daca ai simtit ca ai nevoie de mai multa invatatura, ce te-a oprit sa vorbesti cu preotul?
Am cunoscut preoti care cunosc foarte putin Sfanta Scriptura (cred ca este un caz general). Ce sa ma invete astfel de preoti care nu cunosteau invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli (invataturi gasite numai in Sfanta Scriptura)?

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 12 Dec 2010, 08:24

Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli vorbeau norodului, cu putere si pe inteles
Domnul le vorbea in plide,
Si tot EL a explicat aceste pilde (pentru noi). Gasiti pildele si explicatiile lor, date de Mantuitorul, in Sfanta Scriptura.
Acolo preotul vorbeste cu putere ( are boxe,atit in biserica cit si afara, statie de amplificare, se aude in toata zona si pe inteles )
Ce fel de boxe aveti si in ce stare. Pentru ca am pretentii.

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 12 Dec 2010, 08:27

In tot Noul Testament nu s-a savarsit nici o liturghie
Zau? :cry: Si ce coincidenta ca in localitatiile mentionate in NT se savarsesc acum liturghii si nu spectacole adventiste.
Ceea ce se intampla acum, nu este un exemplu bun (dupa 2000 de ani de adaugiri, multe se intampla). Ceea ce se intampla pe vremea Sfintilor Apostoli, ma intereseaza.

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 12 Dec 2010, 08:37

Raspundeti, va rog, asa ca sa nu mai batem apa in piua, daca ati avut vreodata in fata textul Sf. Liturghii si de ce vi s-a parut superficiala? (cu exemple)
Textul sfintei liturghii poate fi gasit si pe internet. Nu mi se pare superficial (chiar prea inflorit, pe alocuri). Dar, problema este alta (am semnalat-o si in alt raspuns). Repetarea aceleasi placi, ani de-a randul, se cheama incantatie. Dumnezeu ne cheama sa ne adresam LUI, in duh si adevar (lucru posibil prin Calea deschisa).

In locul acestei liturghii repetitive, ar fi foarte buna cate o predica moralizatoare, adresata direct constiintei oamenilor. Domnul Iisus Hristos (cel mai bun psiholog al tuturor timpurilor) si Sfintii Sai Apostoli, le vorbeau mult oamenilor si le dadeau invatatura. Nu le cantau aceeasi placa, spre adormire.

Intrebare: de ce tineti asa mult de "traditia" slujbelor si ritualurilor fara efect, si nu adoptati "metodele" Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Apostoli?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde electric77 » 12 Dec 2010, 08:39

Acolo preotul vorbeste cu putere ( are boxe,atit in biserica cit si afara, statie de amplificare, se aude in toata zona si pe inteles )

preotul vorbeste cu puterea data de boxe sau cu puterea Duhului Sfant ? :roll:

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 12 Dec 2010, 09:01

Daca nu intelegi ceva cu mintea (oricum decazuta la p/np in mod iremediabil, omul fiind doar o buturuga), imediat te lepezi de "misticismul" Bisericii, cazand intr-un rationalism scolastic manifestat prin adunarile tip "conferinta sau simpozion", fara nimic dumnezeiesc.
In urma unui astfel de "adunare tip conferinta sau simpozion" s-a hotarat ca astazi, barbatii din biserica, sa se mearga intr-o localitate apropiata pentru a se continua construirea celui de-al doilea complex de locuinte pentru persoane ramase fara adapost (persoane neadventiste si pe care nici nu le cunoastem).

Asa ca, in timp ce dumneata vei repeta, la caldurica, aceleasi "formule mistice", altii vor munci, in frig, fara plata, pentru a termina un adapost pentru sarmani. Motivatia: grija pentru cei nevoiasi (nimic altceva). Rasplata: la Dumnezeu.

Ce vi se pare mai dumnezeiesc: repetarea unui ritual sau manifestarea practica a dragostei pentru cei in nevoi? Eu cred ca cei care vor munci in frig, pentru ca sarmanii sa aiba un adapost, fac o slujba placuta lui Dumnezeu.

P.S. Sa nu ma acuzati de mandrie (nu ma cunoasteti, sunt un anonim). Am vrut doar sa pun in antiteza doua feluri de "slujbe".
Cat de fals poti sa fii cand afirmi ca Apostoli n-au savarsit nicio liturghie! Ba au savarsit! Inca de la inceputurile istorice ale Bisericii, crestinii staruiau in .... invatatura apostolilor (a Bisericii/ in ascultare fata de ea). Deci cine are dreptate?
Ii acuzati pe Sfintii Apostoli de spirit inchizitor: supunere fata de biserica. Eu stiu ca Sfintii Apostoli ii laudau pe cei care verificau invataturile primite, cu Sfanta Scriptura.
"Au primit Cuvîntul cu toatã rîvna, si cercetau Scripturile în fiecare zi, ca sã vadã dacã ce li se spunea, este asa."(Fapte 17:11) Si, Sfantul Apostol Pavel ii lauda pe acesti credinciosi, care-l verificau cu Scripturile tocmai pe el, marele apostol al neamurilor.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde daniel tuduran » 12 Dec 2010, 12:43

Zau? :cry: Si ce coincidenta ca in localitatiile mentionate in NT se savarsesc acum liturghii si nu spectacole adventiste
Ceea ce se intampla acum, nu este un exemplu bun (dupa 2000 de ani de adaugiri, multe se intampla). Ceea ce se intampla pe vremea Sfintilor Apostoli, ma intereseaza.
Tu ori esti smecher ori esti smecher!

Eu nu vorbeam doar de ce se intampla acum,inca din sec 1 exista documente pe langa scrierile NT care indica ca in locatiile pomenite in scrierile apostolilor se savarseau liturghii. In sec 2 la fel in toate bisericile neo-testamentare se savarseau liturghii dar si alte noi unde apostolii au facut evanghelizare. As putea sa-ti enumar zeci de astfel de orase dar ma rezum sa-ti denumesc numai cuvintele cu care mai era descrisa Liturghia:
BINECUVINTARE,SACRIFICIUM,JERTFA,OBLATION,OFRANDA,SACRAMENTUM,TAINA,CEREMONIE ,SLUJBA.

"Inca inainte de sfirsitul sec 1,Euharistia se savirsea duminica(Inv celor 12 Apostoli 14) si probabil dimineata asa cum marturiseste Pliniu cel tinar la inceputul sec 2(intre 111-112):<stato die ante lucem>.

Fie din cauza legii contra asociatilor ilegale,reinoita de Traian, fie mai degraba pt ca adunarea crestinilor si unirea ei cu masa frateasca era greu de facut zilnic,seara,Liturghia a devenit de timpuriu saptaminala si EUHARISTIA s-a despartit de MASA(AGAPA).Savirsindu-se duminica dimineata,s-a introdus obiceiul sa se primesca pe nemincate.

CULTUL EUHARISTIC consta in doua parti:

una didactica,in care se faceau citiri largi din cartile NT si VT,o omilie asupra celor citite,rugaciuni comune

alta se punea pe ALTAR piine,vin si apa: episcopul sau preotul liturgisitor facea rugaciuni si aducea <euharistii>(multumiri),celor de fata clerici si credinciosi.

Diaconii duceau Sf Euharistie si celor absenti(bolnvi,neputinciosi,chiar si celor inchisi,daca se putea)

Rugaciunile erau ,parte improvizate,pt nevoile de moment ale comunitatii,parte stabilite(pt Sf Euharistie)

Atitudinea obisnuita era de <ORANTES>: IN PICIOARE,CU BRATELE INTINSE,CU OCHII RIDICATI SPRE CER.

Se faceau CINTARI:psalmi din VT,cintati recitativ,sau imne crestine.Un frumo imn este rugaciunea de lauda de la sfirsitul scrieri Pedagogul.

MUZICA INSTRUMENTALA NU ERA ADMISA IN CULT.

INAINTE DE SAVIRSIREA SF Euharistii,dupa o rugaciune, crestinii isi dadeau sarutarea pacii,denumita si sarutarea sfinta,semn al comunitatiii lor in credinta si in dragoste,al impacarii lor,pt impartasirea ce urma sa o primeasca.

Rugacinile ei erau ascultate de crestini in genunchii,afara de Duminici si de zille de Pasti pina la pogorirea Sf Duh.

<Piinea euharistica> era dospita,azima s-a introdus in apus mult mai tirziu(in sec 8-9)Vinul era curat;culoarea lui nu era stabilita,dar vinul era de obicei rosu.In vin se punea si apa.Acest amestec era uzual si obligatoriu(Ioan 19,34).Obiceiul unor comunitati de a savirsi Sf Euharistie fara vin a fost condamnat.Pt vin se intrebuinta un potir,<potirul Euharistiei> (calix) la inceput din lemn,apoi din sticla si din metal.

Impartasirea se facea cu clericii:episcopul,preotii,diaconii,clericii inferiori,apoi vaduvele si fecioarele din serviciul bisericii,copiii,barbati,femei..

Credinciosi se apropiau pe rind de ALTAR (ad aram Dei Stare),primeau de la episcop,preoti sau diaconi o bucata de piine euharistica si beau din potir,raspunzind <amin>Celor absenti li se ducea numai piine euharistica,credinciosii o luau si in calatoriile lor.

In Sf Euharistie crestinii primeau TRUPUL SI SINGELE DOMNULUI.

I se recunoste caracterul de TAINA si de JERTFA pe temeiul marturiilor apostolice. Alte marturii sunt destul de numeroase (Ignatiu,Iustin,Irineu,Ciprian,etc)

Refuzul de a primii pe unii crestini la Sf Euharistie era o grea pedeapsa.Cei cazuti in pacate grele primeau Sf Euharistie doar dupa o lunga penitenta.Primirea ei cu nevrednicie era socotita un mare pacat.Impartasirea era precedata de MARTURISIREA PACATELOR (Inv celor 12 apostoli 14,1)

Pe linga ofrande euharistice -piine si vin- credinciosi aduceau la cult daruri de alimente,bani,piine si vesminte,incaltaminte,pt ajutorarea saracilor si pt intretinerea clerului.Unele se imparteau indata,altele erau pastrate pt nevoie.

Frecventarea cultului era obligatorie si regulata. Exista masuri pt lipsa nejustificata la mai mult de trei duminici."
(Ramureanul-Ist Bis Univ vol 1)

Deci oricum ai incerca tu s-o intorci,spectacolele,conferintele,slujbele np nu se asemana de nicio culoare cu liturghiile apostolice.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde dumio » 13 Dec 2010, 00:17

Daca nu intelegi ceva cu mintea (oricum decazuta la p/np in mod iremediabil, omul fiind doar o buturuga), imediat te lepezi de "misticismul" Bisericii, cazand intr-un rationalism scolastic manifestat prin adunarile tip "conferinta sau simpozion", fara nimic dumnezeiesc.
In urma unui astfel de "adunare tip conferinta sau simpozion" s-a hotarat ca astazi, barbatii din biserica, sa se mearga intr-o localitate apropiata pentru a se continua construirea celui de-al doilea complex de locuinte pentru persoane ramase fara adapost (persoane neadventiste si pe care nici nu le cunoastem).

Asa ca, in timp ce dumneata vei repeta, la caldurica, aceleasi "formule mistice", altii vor munci, in frig, fara plata, pentru a termina un adapost pentru sarmani. Motivatia: grija pentru cei nevoiasi (nimic altceva). Rasplata: la Dumnezeu.

Ce vi se pare mai dumnezeiesc: repetarea unui ritual sau manifestarea practica a dragostei pentru cei in nevoi? Eu cred ca cei care vor munci in frig, pentru ca sarmanii sa aiba un adapost, fac o slujba placuta lui Dumnezeu.

P.S. Sa nu ma acuzati de mandrie (nu ma cunoasteti, sunt un anonim). Am vrut doar sa pun in antiteza doua feluri de "slujbe".
Cat de fals poti sa fii cand afirmi ca Apostoli n-au savarsit nicio liturghie! Ba au savarsit! Inca de la inceputurile istorice ale Bisericii, crestinii staruiau in .... invatatura apostolilor (a Bisericii/ in ascultare fata de ea). Deci cine are dreptate?
Ii acuzati pe Sfintii Apostoli de spirit inchizitor: supunere fata de biserica. Eu stiu ca Sfintii Apostoli ii laudau pe cei care verificau invataturile primite, cu Sfanta Scriptura.
"Au primit Cuvîntul cu toatã rîvna, si cercetau Scripturile în fiecare zi, ca sã vadã dacã ce li se spunea, este asa."(Fapte 17:11) Si, Sfantul Apostol Pavel ii lauda pe acesti credinciosi, care-l verificau cu Scripturile tocmai pe el, marele apostol al neamurilor.
Hai sa o luam altfel! Tu acuzi ortodoxia de incremenism si repetitism! Bun! Dar cand cititi Scriptura de mii de ori avand aceleasi texte? Dar cand va rugati cu rugaciunea Tatal nostru pe care Hristos ne-a dat-o? Nu este repetitism si incremenism? Sau v-ati obisnuit sa inventati? Sa fiti inovatori? Da, cred ca asa este! Desi BO de 2000 de ani este fidela si conservarii dar a si inmultit/dezvoltat talantul primit. A tine un ritual nu inseamna a fi invechit sau a face ceva magic, ci inseamna a te feri de invovatie care te poate face sa cazi in greseli si sa te indepartezi de Duhul Evangheliei. A te ruga cu aceleasi cuvinte cu care ne-a invatat si Hristos si mai apoi Sf. Apostoli sa ne rugam (de fapt Biserica prin Sf. Parinti) mereu si continuu nu inseamna incremenism si misticism. Daca crezi tu, nu ai decat sa te rogi cum crezi. Nimeni dintre ortodocsi nu este obligat sa se roage mecanic! Foarte multi se roaga cu propriile cuvinte, dar sunt indemnati sa se roage cu cuvintele cu care s-au rugat sfintii, caci rugaciunile lor contin adevarata teologie! Ei s-au rugat cu smerenie si credinta, de aceea rugaciunile lor sunt inspirate de Duhul care se roaga in noi cu suspine negraite (Rom. 8,26).

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 13 Dec 2010, 10:32

Zau? :cry: Si ce coincidenta ca in localitatiile mentionate in NT se savarsesc acum liturghii si nu spectacole adventiste
Ceea ce se intampla acum, nu este un exemplu bun (dupa 2000 de ani de adaugiri, multe se intampla). Ceea ce se intampla pe vremea Sfintilor Apostoli, ma intereseaza.
Tu ori esti smecher ori esti smecher!
Mai de mult, cand cineva ma intreba daca sunt smecher, aveam o replica. Ii spuneam: "nu; sunt ortodox."
Eu nu vorbeam doar de ce se intampla acum,inca din sec 1
Da? Insemna ca nu faceati referire la biserica ortodoxa.
exista documente pe langa scrierile NT
Si, aveti incredere in astfel de "documente"? De ce nu credeti ce spun Sfintii Apostoli, in Noul Testament?
Deci oricum ai incerca tu s-o intorci,spectacolele,conferintele,slujbele np nu se asemana de nicio culoare cu liturghiile apostolice.
Repet: Sfintii Apostoli nu au tinut nici o liturghie, nici o utrenie, nici o vecernie, etc. Daca vreti sa ma contraziceti, aratati-mi cu scrierile Sfintilor Apostoli. Le gasiti in Noul Testament, de la cartea Faptele Apostolilor pana la epistola Sfantului Apostol Iuda. Sunt 22 de carti, care ne infatiseaza, cat se poate de complet invataturile si practicile Bisericii Apostolice.

Sfintii Apostoli au propovaduit mult si au dus o viata dupa voia lui Hristos ("calcati pe urmele mele caci si eu calc pe urmele lui Hristos" - spunea Sfantul Apostol Pavel). Nu au avut timp de spectacole incarcate de multa coregrafie si cu decoruri si costumatii costisitoare.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Floryan » 13 Dec 2010, 13:03

Repet: Sfintii Apostoli nu au tinut nici o liturghie, nici o utrenie, nici o vecernie, etc. Daca vreti sa ma contraziceti,
aratati-mi cu scrierile Sfintilor Apostoli. Le gasiti in Noul Testament, de la cartea Faptele Apostolilor pana la epistola Sfantului Apostol Iuda Sunt 22 de carti, care ne infatiseaza, cat se poate de complet invataturile si practicile Bisericii Apostolice.
Deci dupa mintea ta, apostolii stateau daor la taclale. Eventual scoateau textul scriptruii si incepeau o lectura in fata unor mase de oamenii. Asta se intimpla al voi.

Ce este Utrenia si Vecernia? Slujbe
Ce sunt slujbele ??? slujba=rugaciune

Dumneata sustii ca in biserica sa se puna accentu pe invatatura in detrimentul rugaciunii si laudei aduse Lui Dumnezeu nu?

Dar, dupa ce un om este invatat despre Dumnezeu. despre mantuirea lui Hristos ce faci cu el?
Nu intra el in familia Bisericii unde impreuna aduce slava cinste si inchinaciune Lui Dumnezeu?
La urma urmelor si neo-protestantii au un "sablon" dupa care isi ghideaza spontaneitatea serviciilor divine, rugaciune, cantari, predica, iar cantari etc. toate urmeaza un anumit "ritual"
Stiu ca din punctul vostru de vedere istoria Bisericii=0 dar asta nu inseamna ca nu e si adevarata, Sf Iustin Martirul si filosoful in lucrarea "Apologia Intai" scrisa in anul 150 d Hr asterne pe hartie pentru imparatul de atunci modelul cultic crestin si ca o schita acesta arata astfel

Adunarea:

-Salut si raspuns
-Imne intercalate cu citiri din Scriptura , perponderent Fapte si Epistole
-omilia(predica)
-"Ce-i chemati iesiti" indemnul pt cei nebotezati de a parasi biserica pt ca nu puteau participa nebotezati la euharistie

Euharistia

-salut si raspuns
-Ectenii(rugaciuni dialogale)
-aducerea darurilor de painre si vin
-consacrarea darurilor
-impartasirea
-multumirea
-binecuvantarea

aceasta schita dupa scrierile lui Iustin, ne arata ca serviciul divin al crestinilor semana mai mult cu o liturghie ortodoxa decat cu un show neo-protestant cu tobe, orga, boxe etc
Noi tragem concluzia ca in anul 150 biserica una liturgica , ori daca gresea inseamna ca repede a dat esec cea despre care zicea Hristos ca nici portile iadului nu o vor birui.

o sa-ti redau mai jos niste mesaje din slujba Sfintei Liturghi foarte importante

"Pe noi insine si unii pe altii si toata viata noastra lui Hristos Dumnezeu sa o dam"
"Unule Nascut, Fiule Si Cuvantul lui Dumnezeu, Cela ce esti fara de moarte si ai primit pentru mantuirea noastra a te intrupa din Sfanta Nescatoare de Dumnezeu si pururea Fecioara Maria, Care neschimbat te-ai intrupat si rastignindu-te Hristoase Dumnezeule cu moartea pe moarte ai calcat"

"Veniti sa ne inchinam si sa cadem la Hristos, Mantuieste-ne pe noi Fiul lui Dumnezeu cel ce ai inviat din morti, pe noi cei ce-ti cantam Aliluia"

"Sub stapanirea Ta todeauna fiind paziti, tie Slava sa inaltam Tatalui si Fiului si Sfantului Duh"

"Noi care pe Heruvimi cu taina inchipuim si facatoarei de viata Treimi sfanta cantare ii aducem, toata grija cea lumeasca de la noi sa o lepadam"

"Mila si iertare de pacatele si de greselile noastre de la Domnul sa cerem
Ceelalta vreme a vietii noastre in pace si in pocainta a o petrece de la Domnul sa cerem"

"Sa ne iubim unii pe altii ca intr-un gand sa marturisim pe Tatal pe Fiul si pe Sfantul Duh"

"Iubite-voi Doamne virtutea mea, Domnul este intarirea mea si scaparea mea si Izbavitorul meu"

"Cred intr-unul Dumnezeu...(a se vedea crezul sau simbolul credintei"

"Sfant Sfant Sfant este Domnul Savaot..(cantare pe care o vede prorocul Isaia si Ioan in apocalipsa cantandu-se de catre ingeri inaintea Tronului Lui Dumnezeu"

"Luati mancati acesta este Trupul Meu.."
"Beti dintru acesta toti acesta este sangele Meu..."

"Ale Tale dintru ale Tale , Tie iti aducem de toate si pentru Toate"

"Pe tine te laudam pe Tine bine te cuvantam Tie iti multumim Doamne si ne rugam Tie Dumnezeului nostru"

"Si ne invredniceste pe noi Stapane cu indraznire si fara de osanda sa cutezam a te chema pe Tine , Tata si sa zicem"

"Unul Sfant Unul Domn Iisus Hristos intru marirea lui Dumnezeu Tatal Amin"



Sfintii Apostoli au propovaduit mult si au dus o viata dupa voia lui Hristos ("calcati pe urmele mele caci si eu calc pe urmele lui Hristos" - spunea Sfantul Apostol Pavel). Nu au avut timp de spectacole incarcate de multa coregrafie si cu decoruri si costumatii costisitoare.
Am inteles, si tu esti in misiune de increstinare. La fel ca apostolii. Probabil toti AZ7 sutenti apsotoli. Ma rog.
Daca tot va lautid e utrenie si de liturghie si de biserica ortodoxa, de ce cultul Az7 are o cladire cu numele de biserica. Nu scrie nicaieri in BIblie si tot NT, ca biserica(cladirea) tb sa arate asa cum o faceti voi. Si daca nu cum de le faceti?
http://www.adventistpitesti.ro/program/
Explica ca Sf Scriptura de ce cladirea aia arata asa, caci in BIblie nu scrie ca apsotolii sa fi fost intr-o astfel de cladire.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 13 Dec 2010, 13:31

Hai sa o luam altfel! Tu acuzi ortodoxia de incremenism si repetitism!
Se poate spune si asa.
Bun! Dar cand cititi Scriptura de mii de ori avand aceleasi texte?
Nu comparati ritualurile si slujbele mistice, cu invataturile din Cuvantul lui Dumnezeu. Sfanta Scriptura este un izvor nesecat de invatatura si este lucratoare. Nu veti termina intr-o viata intreaga de invatat si trait ceea ce gasim in Scriptura. Iar dvs. nu aveti dreptul sa judecati Scriptura. Alegeti orice pagina din Sfanta Scriptura si va pun 3 intrebari la care nu stiti raspunde (referitor la cele scrise in pagina aleasa de dvs.).

Sa va spun un fapt divers. Am avut un pastor, excelent predicator (puteti urmari multe predici de ale sale, in format video, pe internet). Predica numai din Scriptura. Pot spune ca timp de 4 ani (cat mi-a fost pastor) nu a repetat o predica (nici macar aceeasi idee). Pe marginea Scripturii se pot scrie biblioteci de invatatura.

Foarte multi se roaga cu propriile cuvinte, dar sunt indemnati sa se roage cu cuvintele cu care s-au rugat sfintii, caci rugaciunile lor contin adevarata teologie!
Rugaciunile nu trebuie sa contina nici o teologie. Nu vin in fata lui Dumnezeu sa-i demonstrez cat sunt de destept. Rugaciunile sunt o deschidere a inimii, in mod simplu si sincer, catre Tatal Ceresc.

Stiti care rugaciune imi place foarte mult? Cea facuta de Petru, cand era pe cale sa se scufunde in apa. "Doamne scapa-ma"- a zis el. Frumoasa rugaciune. Fara floricele, fara teologie. Sa nu-mi spuneti ca daca ar fi avut timp, sa vezi ce texte baga Petrica. Nu; tot asa s-ar fi rugat. Simplu si din inima.

Cat priveste rugaciunea "Tatal nostru": acesta este o esenta a rugaciunii. Pe marginea acestei rugaciuni se poate scrie o teologie intreaga (vedeti frumoasa omilie a Sfantului Ioan Gura de Aur, la rugaciunea "Tatal nostru"). Noi nu o repetam papagaliceste. Ne rugam in acelasi mod, dar cu cuvintele noastre, spuse din inima. Si, ii spunem Tatalui tot ce avem pe suflet.

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 13 Dec 2010, 14:42

Dumneata sustii ca in biserica sa se puna accentu pe invatatura in detrimentul rugaciunii si laudei aduse Lui Dumnezeu nu?
Invatatura crestina propovaduita de Sfintii Apostoli nu poate fi in detrimentul rugaciunii si laudei aduse lui Dumnezeu. Aceste invataturi cuprindeau si indemnuri pentru rugaciune. Iar rugaciunea, pentru un crestin, este o necesitate.

Daca tot va lautid e utrenie si de liturghie si de biserica ortodoxa, de ce cultul Az7 are o cladire cu numele de biserica. Nu scrie nicaieri in BIblie si tot NT, ca biserica(cladirea) tb sa arate asa cum o faceti voi. Si daca nu cum de le faceti?
http://www.adventistpitesti.ro/program/
Explica ca Sf Scriptura de ce cladirea aia arata asa, caci in BIblie nu scrie ca apsotolii sa fi fost intr-o astfel de cladire.
Din cate stiu, adventistii din Pitesti au cautat niste catacombe. Nu le-au gasit si atunci si-au construit un adapost unde sa se adune pentru invatatura crestina si rugaciune. Aveti ceva impotriva modului cum arata acea cladire? Sau, aveti ceva impotriva faptul ca este scris pe cladire carei confesiuni apartine?


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX