Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcatelor

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau
Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Floryan » 13 Dec 2010, 15:01

Din cate stiu, adventistii din Pitesti au cautat niste catacombe. Nu le-au gasit si atunci si-au construit un adapost unde sa se adune pentru invatatura crestina si rugaciune. Aveti ceva impotriva modului cum arata acea cladire? Sau, aveti ceva impotriva faptul ca este scris pe cladire carei confesiuni apartine?
E treaba fiecaruia ce face. Fiecare e liber sa faca ce doreste si sa creade in ce vrea el. Ma deranjeaza in schimb prozelitismul. Foarte tare.

Da ma intereseaza acea cladire cum arata, pt ca in BIblie nu scrie nicairi cum tb sa arate o biserica. Deci care sunt referintele biblice la arhitectura bisericii, pentru ca daca ma uit atent nu arata a Templu lui Solomon. In schimb seamana foarte bine cu una catolica.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 13 Dec 2010, 15:33

Din cate stiu, adventistii din Pitesti au cautat niste catacombe. Nu le-au gasit si atunci si-au construit un adapost unde sa se adune pentru invatatura crestina si rugaciune. Aveti ceva impotriva modului cum arata acea cladire? Sau, aveti ceva impotriva faptul ca este scris pe cladire carei confesiuni apartine?
E treaba fiecaruia ce face. Fiecare e liber sa faca ce doreste si sa creade in ce vrea el. Ma deranjeaza in schimb prozelitismul. Foarte tare.

Da ma intereseaza acea cladire cum arata, pt ca in BIblie nu scrie nicairi cum tb sa arate o biserica. Deci care sunt referintele biblice la arhitectura bisericii, pentru ca daca ma uit atent nu arata a Templu lui Solomon. In schimb seamana foarte bine cu una catolica.
Haideti sa nu cadem in derizoriu. Are vre-o importanta cum arata cladirea in care se aduna crestinii? Adventistii, spre exemplu, se aduna si intr-o cladire care a apartinut bisericii luterane (cladire pe care au cumparat-o). Nu se poticnesc de arhitectura. Se pot intalni si in cladiri cu arhitectura ortodoxa.

Nu vreti sa revenim la subiect? Cum ramane cu legatul si dezlegatul contrar invataturilor Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Apostoli? Este o greseala care trebuie corectata sau mergeti pe ideea ca biserica dvs. este infailibila si nu poate gresi? O fi gresit Domnul Iisus Hristos?

ioana89
Mesaje:38
Membru din:30 Oct 2010, 13:42
Confesiune:ortodox

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde ioana89 » 13 Dec 2010, 22:56

Daca spui mereu aceleasi cuvinte,nu inseamna ca nu le spui din suflet.

Şi lăsându-i, S-a dus iarăşi şi a treia oară S-a rugat, acelaşi cuvânt zicând. Matei 26:44

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Floryan » 14 Dec 2010, 09:27

Haideti sa nu cadem in derizoriu. Are vre-o importanta cum arata cladirea in care se aduna crestinii? Adventistii, spre exemplu, se aduna si intr-o cladire care a apartinut bisericii luterane (cladire pe care au cumparat-o). Nu se poticnesc de arhitectura. Se pot intalni si in cladiri cu arhitectura ortodoxa.
Pai are, ati spus ca apostolii nu tineau slujbe, ca nu sunt in BIblie ( cu toate ca se fac mentiuni la ele), deci nici biserica nu este mentionata nicaieri. Pai atunci cum ramane?
Nu vreti sa revenim la subiect? Cum ramane cu legatul si dezlegatul contrar invataturilor Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Apostoli? Este o greseala care trebuie corectata sau mergeti pe ideea ca biserica dvs. este infailibila si nu poate gresi? O fi gresit Domnul Iisus Hristos?
Ba da. V-am dat din Canonul Sf Vasile si mai mult va dau din Sf Scriptura acest pasaj:
Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer, şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer. Matei 18,18
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 14 Dec 2010, 10:42

Daca spui mereu aceleasi cuvinte,nu inseamna ca nu le spui din suflet.

Şi lăsându-i, S-a dus iarăşi şi a treia oară S-a rugat, acelaşi cuvânt zicând. Matei 26:44
Daca spui mereu, aceleasi cuvinte, ani de-a randul, nu prea cred ca le spui din suflet. Seamana a inregistrare, a placa.

Daca repeti aceleasi cuvinte de cateva ori, se poate sa fie din suflet.

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 14 Dec 2010, 10:54

Pai are, ati spus ca apostolii nu tineau slujbe, ca nu sunt in BIblie ( cu toate ca se fac mentiuni la ele), deci nici biserica nu este mentionata nicaieri. Pai atunci cum ramane?
Biserica este mentionata. Exemple:
"Acuila si Priscila, împreunã cu Biserica din casa lor, vã trimit multã sãnãtate în Domnul."(1 Corinteni 16:19)
"cãtre Biserica din casa ta"(Filimon 1:2)

Dupa cum vedeti, nu se pune problema cladirilor. Putea fi si o simpla casa.
Nu vreti sa revenim la subiect? Cum ramane cu legatul si dezlegatul contrar invataturilor Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Apostoli? Este o greseala care trebuie corectata sau mergeti pe ideea ca biserica dvs. este infailibila si nu poate gresi? O fi gresit Domnul Iisus Hristos?
Ba da. V-am dat din Canonul Sf Vasile si mai mult va dau din Sf Scriptura acest pasaj:
Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer, şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer. Matei 18,18
Dvs. ati inteles ca preotii pot lega si dezlega netinand seama de invataturile Mantuitorului? Asa au facut Sfintii Apostoli? Cititi Faptele Apostolilor si epistolele Sfintilor Apostoli sa vedeti cum legau si dezlegau acestia. Veti constata ca nu si-au permis sa si-o ia in cap si sa lege / dezlege dupa cum vroia muschiul lor. Invataturile Mantuitorului erau de mare pret pentru Sfintii Apostoli.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Floryan » 14 Dec 2010, 11:48

Dvs. ati inteles ca preotii pot lega si dezlega netinand seama de invataturile Mantuitorului? Asa au facut Sfintii Apostoli? Cititi Faptele Apostolilor si epistolele Sfintilor Apostoli sa vedeti cum legau si dezlegau acestia. Veti constata ca nu si-au permis sa si-o ia in cap si sa lege / dezlege dupa cum vroia muschiul lor. Invataturile Mantuitorului erau de mare pret pentru Sfintii Apostoli.
Binenteles ca nu. De exemplu un preot nu poate dezlega pentru asavarsi un avort.
De aceea v-am dat canonul Sf Vasile cel Mare. Reflecta cel mai bine ce se intinpla in biserica la anul 300 si... si incununa invatatura primelor veacuri.
Dv folostiti doar Sf Scriptura si ii dati o prorprie interpretare. Nu cea reala. Si ca sa intaresc uitati de ex:

8 .Fiica Babilonului, ticăloasa! Fericit este cel ce-ţi va răsplăti ţie fapta ta pe care ai făcut-o nouă.
9. Fericit este cel ce va apuca şi va lovi pruncii tăi de piatră. PS 136
Deci daca ar fi sa urmam exclusivismului dv ce insamna ca Sf Scriptrua ne indeamna la pruncuidere.

sau
Eu am zis: "Dumnezei sunteţi şi toţi fii ai Celui Preaînalt PS81,6
Adica Sf Scriptura ne spune ca vom fi Dumnezeii?

sau
Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie. Mt1034
Adica Hristos aduce razboi?

si pot continua.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde dumio » 15 Dec 2010, 19:14

Eu am zis: "Dumnezei sunteţi şi toţi fii ai Celui Preaînalt PS81,6
Adica Sf Scriptura ne spune ca vom fi Dumnezeii?
Ba vom fi dumnezei (cu d mic), dar dupa har, asa cum Fiul S-a facut Om dupa fiinta! Caci Hristos este Imparatul imparatilor si domnul domnulor (I. Tim. 6,15) si deci si Dumnezeul dumnezeilor! Dar oricum ereticii nu inteleg nimic, asa ca nu mai intru in amanunte! :idea: (Scuza-ma, Floryan, nu la tine era aluzia!)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde electric77 » 15 Dec 2010, 19:57

Ba vom fi dumnezei (cu d mic), dar dupa har, asa cum Fiul S-a facut Om dupa fiinta! Caci Hristos este Imparatul imparatilor si domnul domnulor (I. Tim. 6,15) si deci si Dumnezeul dumnezeilor! Dar oricum ereticii nu inteleg nimic, asa ca nu mai intru in amanunte! :idea: (Scuza-ma, Floryan, nu la tine era aluzia!)
Dumnezeul dumnezeilor este Tatal, nu Isus. Biblia arata clar ca Tatal este Dumnezeul lui Isus, si Isus ii este supus, nu mai pun versetele ca m-am saturat de cate ori le-am postat, dar nu le-ati luat in seama.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde dumio » 15 Dec 2010, 22:49

Ba vom fi dumnezei (cu d mic), dar dupa har, asa cum Fiul S-a facut Om dupa fiinta! Caci Hristos este Imparatul imparatilor si domnul domnulor (I. Tim. 6,15) si deci si Dumnezeul dumnezeilor! Dar oricum ereticii nu inteleg nimic, asa ca nu mai intru in amanunte! :idea: (Scuza-ma, Floryan, nu la tine era aluzia!)
Dumnezeul dumnezeilor este Tatal, nu Isus. Biblia arata clar ca Tatal este Dumnezeul lui Isus, si Isus ii este supus, nu mai pun versetele ca m-am saturat de cate ori le-am postat, dar nu le-ati luat in seama.
Le stiu si eu, mai baiete! Dar acolo e vorba despre altceva! Si eu m-am saturat sa-ti explic! Explica-mi si mie cum Tatal e Dumnezeul dumnezeilor? A caror dumnezei este El? Si daca Fiul e Dumnezeu, de ce sa nu fie El Dumnezeul dumnezeilor ca si Tatal? Numai prostii vorbesti! Oricum am spus ca nu intelegi nimic, ca de altfel toti marii eretici care intrati si va aflati in treaba pe forumul asta!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde electric77 » 16 Dec 2010, 07:01

Le stiu si eu, mai baiete! Dar acolo e vorba despre altceva! Si eu m-am saturat sa-ti explic! Explica-mi si mie cum Tatal e Dumnezeul dumnezeilor? A caror dumnezei este El? Si daca Fiul e Dumnezeu, de ce sa nu fie El Dumnezeul dumnezeilor ca si Tatal? Numai prostii vorbesti! Oricum am spus ca nu intelegi nimic, ca de altfel toti marii eretici care intrati si va aflati in treaba pe forumul asta!
Ma faceti sa cred ca dumneavoastra chiar nu ati citit Scripturile.

Ioan 20:17  Iisus i-a zis: Nu te atinge de Mine, căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Mergi la fraţii Mei şi le spune: Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru şi la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru.

eu nu inteleg, ce vreti mai clar de asa?

chiar si un copil de 3 ani poate intelege ! Domnul Iisus Il numeste pe Tatal drept "Dumnezeul Lui". Asa scrie, clar ! Eu asa cred, nu povesti religioase facute de oameni ! Deci Tatal este Dumnezeul lui Iisus, si Dumnezeul tuturor. Iar Fiul este Dumnezeul tuturor cu exceptia Tatalui, caruia Ii este supus -

de versetul asta stiti?

Marcu 15:34  Şi în ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare: „Eloi, Eloi, lama sabactani” care, tălmăcit, înseamnă: „Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?”

Apostolul Pavel spune acelasi lucru:

Evrei 1:9  Tu ai iubit neprihănirea şi ai urât nelegiuirea: de aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tău Te-a uns cu un untdelemn de bucurie mai pe sus decât pe tovarăşii Tăi.”


imi pare rau, dar doctrina Trinitatii nu este nici biblica, nici logica.

dupa ce se termina toate, iata:

1 Corinteni 15:28  Iar când toate vor fi supuse Lui, atunci şi Fiul însuşi Se va supune Celui ce I-a supus Lui toate, ca Dumnezeu să fie toate în toţi.

deci Fiul se supune Tatalui, de ce ? pentru ca Tatal este Dumnezeul lui Iisus, evident !

si asta in conditiile in care Fiul si-a supus totul, la sfarsit, nu e vorba de timpul cat era pe Pamant ca fiu al omului, ci cand e in Ceruri, la dreapta Tatalui.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Floryan » 16 Dec 2010, 09:03

Dumnezeul dumnezeilor este Tatal, nu Isus. Biblia arata clar ca Tatal este Dumnezeul lui Isus, si Isus ii este supus, nu mai pun versetele ca m-am saturat de cate ori le-am postat, dar nu le-ati luat in seama.
Aceleasi erezii, vechi de 2000 de ani. Diavolul nu-si schimba caile ci doar metoda de abordare.
Asta seamana teribil de bine cu erezia lui Arie.

(Scuza-ma, Floryan, nu la tine era aluzia!)
. Nu-i nicio problema. Comentariul dv e foarte clar si corect. Am vrut sa-i arat ca doar Biblia nu tine. caci ea singura nu se explica.
Dumnezeu s-a facut om pentru ca noi sa ne facem Dumnezei. Esenta ortodoxiei. (dar binenteles aici nu e vorba de ce marturisesc mormonii)
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 16 Dec 2010, 12:41

Dvs. ati inteles ca preotii pot lega si dezlega netinand seama de invataturile Mantuitorului? Asa au facut Sfintii Apostoli? Cititi Faptele Apostolilor si epistolele Sfintilor Apostoli sa vedeti cum legau si dezlegau acestia. Veti constata ca nu si-au permis sa si-o ia in cap si sa lege / dezlege dupa cum vroia muschiul lor. Invataturile Mantuitorului erau de mare pret pentru Sfintii Apostoli.
Binenteles ca nu. De exemplu un preot nu poate dezlega pentru asavarsi un avort.
Sunt de apreciat aspectele pozitive. Dar, ce ne facem cu cele negative (legari/dezlegari contrare invataturilor Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Apostoli)? Care este solutia?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Floryan » 16 Dec 2010, 12:59

Dvs. ati inteles ca preotii pot lega si dezlega netinand seama de invataturile Mantuitorului? Asa au facut Sfintii Apostoli? Cititi Faptele Apostolilor si epistolele Sfintilor Apostoli sa vedeti cum legau si dezlegau acestia. Veti constata ca nu si-au permis sa si-o ia in cap si sa lege / dezlege dupa cum vroia muschiul lor. Invataturile Mantuitorului erau de mare pret pentru Sfintii Apostoli.
Binenteles ca nu. De exemplu un preot nu poate dezlega pentru asavarsi un avort.
Sunt de apreciat aspectele pozitive. Dar, ce ne facem cu cele negative (legari/dezlegari contrare invataturilor Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Apostoli)? Care este solutia?
I-a spuneti-mi sunteti casatorit? Dv v-ati uitat vreodata la o femeie frumoasa? Sau la mai multe 2 sau 3. Daca da, ati si curvit cu ea in inima, dupa spunesele Domnului Hristos? Daca ati si curvit cu ea sunteti vrednic de osanda si sa nu fiti dezlegat in vecii vecilor. (asta dupa marturia dv)
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 16 Dec 2010, 13:23


Sunt de apreciat aspectele pozitive. Dar, ce ne facem cu cele negative (legari/dezlegari contrare invataturilor Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Apostoli)? Care este solutia?
I-a spuneti-mi sunteti casatorit? Dv v-ati uitat vreodata la o femeie frumoasa? Sau la mai multe 2 sau 3. Daca da, ati si curvit cu ea in inima, dupa spunesele Domnului Hristos? Daca ati si curvit cu ea sunteti vrednic de osanda si sa nu fiti dezlegat in vecii vecilor. (asta dupa marturia dv)[/quote]

1. Sunt casatorit si-mi iubesc mult sotia.
2. M-am uitat (de mai multe ori) la femei frumoase, fara sa poftesc vreodata, vreouna (cu o exceptie: pe sotia mea). Ma refer la perioada de dupa botez (cel adevarat, nu baita facuta cand eram bebelus). Admir frumusetea si gingasia feminina la fel cum admir o floare (fara sa o rup).

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Floryan » 16 Dec 2010, 13:32

1. Sunt casatorit si-mi iubesc mult sotia.
2. M-am uitat (de mai multe ori) la femei frumoase, fara sa poftesc vreodata, vreouna (cu o exceptie: pe sotia mea). Ma refer la perioada de dupa botez (cel adevarat, nu baita facuta cand eram bebelus). Admir frumusetea si gingasia feminina la fel cum admir o floare (fara sa o rup).
Cu asta inteleg ca sunteti fara pacat. Bravo. Eu si in general crestinii ortodocsi si in frunte cu AP PAvel marturisim ca cei dintii pacatosi suntem noi.
Si pentru ca sunteti fara pacat aveti dreptul sa aruncati si cu piatra. Abia acum m-am lamurit.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 16 Dec 2010, 13:43

1. Sunt casatorit si-mi iubesc mult sotia.
2. M-am uitat (de mai multe ori) la femei frumoase, fara sa poftesc vreodata, vreouna (cu o exceptie: pe sotia mea). Ma refer la perioada de dupa botez (cel adevarat, nu baita facuta cand eram bebelus). Admir frumusetea si gingasia feminina la fel cum admir o floare (fara sa o rup).
Cu asta inteleg ca sunteti fara pacat.
Unde dai si unde crapa?!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Floryan » 16 Dec 2010, 14:42

1. Sunt casatorit si-mi iubesc mult sotia.
2. M-am uitat (de mai multe ori) la femei frumoase, fara sa poftesc vreodata, vreouna (cu o exceptie: pe sotia mea). Ma refer la perioada de dupa botez (cel adevarat, nu baita facuta cand eram bebelus). Admir frumusetea si gingasia feminina la fel cum admir o floare (fara sa o rup).
Cu asta inteleg ca sunteti fara pacat.
Unde dai si unde crapa?!
Ce era sa spui si dumneata. Da-mi voi sa am rezerve. Mai ales ca ai spus dupa periaoda dupa ce te-ai facut sectar. Pai dupa cum marturisesc sectele botezul nu spala pacate, deci ce facem cu periaoda dinainte? Sau aia nu se mai pune?
PS- cind o sa raspunzi si dumneata la intrebari totusi? Ai niste texte care le-am pus de 2 ori, incearca sa dai un raspuns.
Te-am rugat sa-mi dai din omilia lui Ioan Gura de Aur, dar a ramas doar vorba.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 17 Dec 2010, 10:47

Ce era sa spui si dumneata. Da-mi voi sa am rezerve.
Chiar va rog. Este bine sa ai rezerve, mai ales pe perioada de criza.

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 17 Dec 2010, 11:10

1. Sunt casatorit si-mi iubesc mult sotia.
2. M-am uitat (de mai multe ori) la femei frumoase, fara sa poftesc vreodata, vreouna (cu o exceptie: pe sotia mea). Ma refer la perioada de dupa botez (cel adevarat, nu baita facuta cand eram bebelus). Admir frumusetea si gingasia feminina la fel cum admir o floare (fara sa o rup).
Cu asta inteleg ca sunteti fara pacat.
Mai ales ca ai spus dupa periaoda dupa ce te-ai facut sectar.
1. Am facut referire la perioada dupa botezul meu crestin. Eu nu sunt sectar.
2. De fapt, schimbarea a inceput sa se produca atunci cand am inceput sa cercetez Cuvantul lui Dumnezeu (Sfanta Scriptura). Pana atunci gandeam ca un mascul. Sfanta Scriptura m-a invatat sa gandesc ca un barbat (adica, sa gandesc numai cu capul de pe umeri).
3. Dvs. va este greu sa credeti anumite lucruri.De ce oare? Am mai intalnit astfel de cazuri (foarte multe). Persoana care se intrebau "cum poti sa vezi o femeie frumoasa, fara sa o doresti". Iar unii chiar adaugau: "doar suntem barbati". Greseau. Nu erau barbati. Barbatii gandesc, stiu ce este bine si ce este rau si nu se lasa dominati de instincte si placeri daunatoare (urate in fata lui Dumnezeu). Va dau un exemplu de barbat: Iosif (fiul lui Iacov). Vedeti modul cum s-a comportat cand a fost ademenit de sotia lui Potifar. Cititi Facerea cap. 39:5-13.
PS- cind o sa raspunzi si dumneata la intrebari totusi? Ai niste texte care le-am pus de 2 ori, incearca sa dai un raspuns.
Te-am rugat sa-mi dai din omilia lui Ioan Gura de Aur, dar a ramas doar vorba.
Am postat un fragment din omilie. Am postat si link-ul unde puteti gasi toate omiliile. Revedeti postarile anterioare (recente).


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron