Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcatelor

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde Ioan Cr » 08 Dec 2010, 23:09

vasinec, ai scos un drac pe usa (alcoolismul) si ai bagat alti 10 pe geam (erezia si cele care mai vin dupa ea). de betivanie puteai scapa si daca te spovedeai sincer si faceai canonul dat de duhovnic. sa stii ca dracul adesea ne scapa de patimi mai marunte, ca sa ne arunce in altele mai mari. cel mai mult ii place sa imite minunile facute de Dumnezeu, ca doar asta e cea mai mare dorinta a lui, sa fie confundat cu Dumnezeu.
orice pacat se iarta prin mila lui Hristos, numai hula impotriva Duhului Sfant, adica erezia, nu se iarta.
Foarte bine spus!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

vasinec

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde vasinec » 09 Dec 2010, 10:07

Ce inseamna dupa tine betiv? Scriptura spune ca sa nu fim betivi si sa nu ne imbatam de vin, nu sa nu bem!
De acord. Puteati spune totul in cinci- sase cuvinte. Nu era nevoie sa-mi tineti teoria paharului.

Nu am nimic de comentat referitor la cei care mai gusta cate un paharut. Dar, eu nu consum alcool absolut deloc. Nu-mi mai place.

vasinec

Re: analfabetism

Mesaj necititde vasinec » 09 Dec 2010, 10:23

Sfanta Scriptura iti descopera lucruri noi incontinuu. Este un izvor de invatatura prospata.
N-ai inteles ce am dorit eu sa-ti spun, sau poate n-am reusit eu sa exprim ce doream!
Faptul ca Cuvintul lui Dumnezeu este atit de complex, ca fiecare nuanta da sensuri noi acestui Cuvint, necesita o pregatire pentru citirea acestui Cuvint, un "profesor" care sa ne invete alfabetul.
Vad ca discutati despre alcool asa ca o sa-ti dau un exemplu cu alcoolul.
Sa zicem ca doresti sa inveti chineza si esti beat.
Inca un un om cu mare rerspect pentru Sfanta Scriptura. Compara intelegerea Sfintei Scripturi cu invatarea limbii chineze. Si, cand te gandesti ca ceea ce este consemnat in Sfanta Scriptura sunt invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Apostoli adresate oamenilor simpli (norodului). Sunt unele pasaje mai greu de inteles (in special unele scrieri ale Sfantului Apostol Pavel). Dar, in general, Scriptura este plina de invataturi clare, adresate celor ca noi (nu teologilor, inteleptilor, carturarilor, fariseilor, etc).

Acum revenind la Pr. Teofil dinsul te-a vazut inca "ametit" asa ca ti-a propus mai intii sa te "trezesti" mergind la biserica si cu siguranta mai tirziu te-ar fi ajutat sa buchisesti avind grije sa nu inveti sensuri gresite la cele citite.
Ati spus bine. Eram "ametit". Si, cand esti "ametit", cel mai bine este sa te duci la Cuvantul lui Dumnezeu si te vei trezi. Preotul ar fi vrut sa raman "ametit" mai departe. "Ametitii" sunt o buna masa de manevra.
In NT este insa un cuvint frumos "Vino si vezi!" Eu am trecut prin ateism, prin budism pina am ajuns ACASA, dar odata ajuns nu mai caut, nici nu ma mai uit in stinga si-n dreapta pentru ca ACASA te simti.
Si eu am trecut prin ortodoxism si nu m-am simtit acasa. Ma simt "acasa" printre credinciosii care se straduiesc, din dragoste pentru Dumnezeu, sa respecte invataturile Sale (nu datini si ritualuri fara rost, de care Dumnezeu nu are nevoie).

vasinec

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde vasinec » 09 Dec 2010, 10:37

Si, inca o "ciudatenie" (pentru dvs.). Dupa cateva luni de frecventare a bisericii (sambata de sambata) am cerut botezul. Am fost verificat si refuzat (mai aveam ceva probleme de rezolvat pentru a putea face legamant cu Dumnezeu, prin botez). Abia dupa un an de zile am fost botezat.
Pai tu crezi ca aia-s prosti? Cum sa te primeasca fara o spalare de creier completa, ciclu intreg!
:D
Lasa, ca-i stiu eu pe unii care racoleaza bebelusi. Nu-i nevoie de nici o spalare de creier. Un bebelus nu stie nimic. I se spala creierul mai tarziu cu texte de genul "este mare pacat sa schimbi credinta (confesiunea religioasa)". De parca Sfintii Apostoli au pacatuit pentru ca si-au schimbat, cu totii, credinta.

Stimabile, biserica adventista este frecventata si de o categorie de oameni, numiti "simpatizanti". Cunosc persoane care frecventeaza biserica adventista de vreo 5 ani (poate si mai mult). Dar, inca nu s-au decis sa se boteze si nimeni nu-i preseaza. Iar primirea in randul membrilor bisericii nu se poate face imediat. Trebuie sa treaca un timp, in care tu sa cunosti bine doctrinele si activitatea bisericii. Este necesar sa cunosti bine inainte de a alege. Eu frecventam biserica doar de trei luni cand am cerut sa fiu botezat. Era prea devreme si, in plus, mai aveam inca unele metehne vechi nerezolvate(printre care si cea cu fumatul).

Daca eram un tip la care sa tina "spalarea de creier", as fi ramas ortodox. Numai ca am prostul obicei sa cercetez si sa verific ceea ce mi se spune (de aceea ma simt ca "acasa" in biserica adventista, unde acest obicei este practicat).

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 09 Dec 2010, 11:10

vasinec, ai scos un drac pe usa (alcoolismul)
Aici aveti dreptate.
si ai bagat alti 10 pe geam (erezia si cele care mai vin dupa ea)
Nu stiu despre ce vorbiti. Ce insemna pentru dvs. erezie?
. de betivanie puteai scapa si daca te spovedeai sincer si faceai canonul dat de duhovnic.
Asta o spuneti dvs. Cert este ca se spovedesc o sumedenie de betivi si tot betivi raman. De fapt, lipsa de schimbare a carcaterului, in bine, este o caracterisitica a bisericii ortodoxe.
sa stii ca dracul adesea ne scapa de patimi mai marunte,
Credeti ca este marunta o patima care ma ducea altundeva decat in Imparatia lui Dumnezeu. Repet aspusele Sfantului Apostol Pavel: "Nu va inselati. Betivii nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu".
ca sa ne arunce in altele mai mari.
Care ar fi acelea? Ce patimi mari credeti ca m-au apucat? V-as ruga sa aduceti si argumente.
numai hula impotriva Duhului Sfant, nu se iarta.
Stiu. Cu ce am hulit pe Duhul Sfant?

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 09 Dec 2010, 11:21

Dar asta ati facut! ati jignit un om in etate,
Frate, multumesc pentru toate aprecierile. Cat despre etate ... nu stiu ce te-a facut sa crezi acest lucru. Par a fi intelept sau par a fi obosit?


Realitatea este ca peste cateva zile implinesc 45 de ani. Iar in ceea ce priveste mintea ... inca sunt adolescent.

Domnul sa ne binecuvanteze cu viata vesnica, in care nu exista varsta.

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 09 Dec 2010, 11:33

a nega faptul ca Duhul Sfant lucreaza in Biserica lui Hristos inseamna a-L huli.
Cred ca dvs. faceti confuzie intre Biserica lui Hristos si biserica ortodoxa. Eu nu am spus ca in biserica ortodoxa nu lucreaza Duhul Sfant.

Va las pe dvs. sa verificati, in ce masura Duhul Sfant lucreaza intro biserica. Stiti cum se poate face acest lucru? Asa cum ne-a invatat Domnul Iisus Hristos: privind la roade. Sa vedem care sunt roadele Duhului Sfant:
"Roada Duhului, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga rãbdare, bunãtatea, facerea de bine, credinciosia, blîndetea, înfrînarea poftelor."(Galateni 5:22,23)
Cum sta biserica ortodoxa? Se schimba ortodocsii in oameni plini de rabdare, bunatate, credinciosie, blandete, facere de bine, infranare de pofte? Duhul lui Dumnezeu schimba caractere. Acolo unde nu este schimbare, inseamna ca nici Duhul nu este (nu este lasat sa lucreze).

Sa vedem cum stam cu alte roade, cele ale firii:
"si faptele firii pãmîntesti sunt cunoscute, si sunt acestea: preacurvia, curvia, necurãtia, desfrînarea, închinarea la idoli, vrãjitoria, vrãjbile, certurile, zavistiile, mîniile, neîntelegerile, dezbinãrile, certurile de partide, pizmele, uciderile, betiile, îmbuibãrile, si alte lucruri asemãnãtoare cu acestea. Vã spun mai dinainte, cum am mai spus, cã cei ce fac astfel de lucruri, nu vor mosteni Împãrãtia lui Dumnezeu.(punct. exclus slujbe si alte magii)"(Galateni 5:19-21)

Unde stam mai bine? La roada Duhului sau la faptele firii pamantesti? Judecati dvs.

Danie1

Vasinec

Mesaj necititde Danie1 » 09 Dec 2010, 11:42

Cum era de asteptat nu se poate discuta cu voi pentru ca sinteti teleghidati.
Ma asteptam sa faci referire si la citatul asta:
dar nici nu au liniste sufleteasca asa incit sa nu doreasca sa se amestece cu ortodocsii (cum eu nu doresc amestec cu sectantii si nu am intrat si nici nu voi intra vreodata in casa lor de rugaciune, in forumuril lor...)
N-ai facut-o pentru ca te-ai fi contrazis cu ce spuneai mai spre sfirsit ca esti acasa. Daca ai fi acasa ai ramine acolo ori tu cutereieri prin spatiu ortodox! Pardon esti minat prin spatiu ortodox.
Vai de capul vostru!

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde daniel tuduran » 09 Dec 2010, 11:42

Nu stiu despre ce vorbiti. Ce insemna pentru dvs. erezie?
Termenul de "erezie" vine din grecescul αιρεσις, hairesis (de la αιρεομαι, haireomai, "a alege [ceva]", "a opta [pentru ceva]"), care înseamnă a face o alegere din tot, a se rupe de totalitate - de întregimea învăţăturii celei drepte, şi de trupul Bisericii celei adevărate. Erezie şi eretic sunt cuvintele pe care le foloseşte Irineu de Lyon în scrierea sa Contra Haereses (Împotriva tuturor ereziilor) pentru a descrie învăţătura şi pe cei care se opun Bisericii creştine, în opoziţie cu poziţia ortodoxă (de la ortho- "dreaptă" + doxa "gândire/credinţă") a Bisericii creştine.
http://ro.orthodoxwiki.org/Erezie

Tot la saitul respectiv poti vede si o gramada de erezii.

Ereticii sunt niste rataciti de la dreapta credinta despre care spune Sfantul Pavel: "De omul eretic, dupa o sfatuire sau doua, te fereste" (Tit 3, 10) sau: "Caci va fi o vreme cand oamenii nu vor primi invatatura cea sanatoasa, ci-si vor alege invatatori dupa poftele lor, ca sa le gadile auzul, si-si vor intoarce urechile de la adevar si se vor lua dupa basme" (Iisus Timotei 4, 3-4)

Ei vin, bineinteles, in numele lui Hristos, dar "au smerenie prefacuta" (Coloseni 2, 18), "iubire de disputa si slava desarta" (Filipeni 2, 3), "si-l propovaduiesc pe Hristos din pizma (fata de adevaratii credinciosi ai Bisericii) si din iubire de disputa... si nu eu gand curat" (Filipeni 1, 15-16).

Sfantul Pavel ii numeste "frati mincinosi" (Iisus Cor. 11, 26), "avand numai chipul cucerniciei, iar puterea ei tagaduind-o". Si indeamna iarasi: "De acestia sa te feresti" (Iisus Timotei 3, 5). Sunt intr-adevar cu Scriptura in mana, si asa ii insala pe cei simpli, care nu stiu ca si diavolii ca sa-i insele pe oameni vin tot cu Scriptura. Nu cu Scriptura au incercat sa-L ispiteasca pe Mantuitorul? Sf. Iacov spune limpede ca "si dracii cred si se cutremura" (Iacov 2, 19).
Asta o spuneti dvs. Cert este ca se spovedesc o sumedenie de betivi si tot betivi raman. De fapt, lipsa de schimbare a carcaterului, in bine, este o caracterisitica a bisericii ortodoxe.
Eu personal nu cunosc nici un betivan care se spovedeste,ar fi un lucru extraordinar pt un betivan sa se spovedeasca.
Cunosti tu un betivan care se spovedeste?
Care ar fi acelea? Ce patimi mari credeti ca m-au apucat? V-as ruga sa aduceti si argumente.
Schimbul asta de draci este foarte pe larg descris de sfinti in cartile lor.Betia se pote inlocui foarte usor cu dracul mandriei,slavei desarte,ereziei etc .
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 09 Dec 2010, 12:23

Ereticii sunt niste rataciti de la dreapta credinta
Dreapta credinta crestina este acea credinta bazata pe inavaturile Domnului Iisus Hristos. Ma puteti acuza ca am incalcat sau ca desconsider vreo invatatura a Mantuitorului? Puneti aceasta intrebare si in dreptul dvs. si a bisericii din care faceti parte.

Eu personal nu cunosc nici un betivan care se spovedeste,ar fi un lucru extraordinar pt un betivan sa se spovedeasca.
Asta nu o mai cred. Pe ce lume traiti?
Cunosti tu un betivan care se spovedeste?
Foarte multi. Vin sarbatorile. Se merge la biserica, la spovedanie. Apoi, sa vezi ce "betii sfinte" si "imbuibari duhovnicesti" se incing !? De sarbatoarea "Nasterii Domnului" ai sa vezi multe priviri sticloase si nasuri rosii (ca vinul din pahare).

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde electric77 » 09 Dec 2010, 12:51

electric, tot ce ai tu sunt "posibilitati", banuilei mai exact. asta se intampla pentru ca respingi posibilitatea existentei unei revelatii in afara Bibliei. pentru tine Dumnezeu a incetat sa mai vorbeasca cu noi dupa scrierea ultimei carti a NT.
revelatia vine numai de la Duhul Sfant. si acele texte biblice sunt inspirate de Duhul Sfant. dar nu textele sunt valoarea ci faptul ca Duhul le-a inspirat, deci in concluzie Duhul este de baza (calauzirea de la Duhul Sfant).

ar insemna ca lui Dumnezeu nu Ii mai pasa daca ne mantuim sau nu, din moment ce nu ne lasa sa aflam mijlocul prin care sa o facem.
a spus-o Domnul Iisus clar :"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata". Este vitala o relatie cu Domnul, si nu apartenenta la un cult facut de oameni :idea:

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde daniel tuduran » 09 Dec 2010, 13:03

Dreapta credinta crestina este acea credinta bazata pe inavaturile Domnului Iisus Hristos. Ma puteti acuza ca am incalcat sau ca desconsider vreo invatatura a Mantuitorului? Puneti aceasta intrebare si in dreptul dvs. si a bisericii din care faceti parte.

Degeaba te acuz eu daca constiinta ta nu te acuza.
N-are nici un sens sa-ti arat ereziile atata vreme cat tu nu esti decis sa scapi de ele cum ai scapat de alcool. Nu ajuta sa critici pe un alcoolist,la fel nu ajuta sa critici un eretic daca nu vezi in el dorinta de a scapa de erezie.
Eu am o gramada de prieteni alcolici chiar mai inainte m-a vizitat unul si cred ca sunt mai deschisi spre adevar decat este un np care cunoste ortodoxia si se sterge cu ea pe picioare.
Asta nu o mai cred. Pe ce lume traiti?
Da repet,eu personal nu cunosc nici un betivan care se spovedeste ,numai fumatori cunosc.Sigur ca exista si betivani care se spovedesc insa numarul lor dupa parea mea este infim.sunt convins ca parintii duhovnici se confrunta cu alte patimi.Chiar m-ar interesa parerea unui preot.
Foarte multi. Vin sarbatorile. Se merge la biserica, la spovedanie. Apoi, sa vezi ce "betii sfinte" si "imbuibari duhovnicesti" se incing !? De sarbatoarea "Nasterii Domnului" ai sa vezi multe priviri sticloase si nasuri rosii (ca vinul din pahare).
1)Priviri sticloase o sa vad de sarbatoarea "Nasterii Domnului" insa nu la ortodocsii care se spovedesc.Chiar tu ai spus ca nu te-ai spovedit decat o data.

2) Betia provocata de alcool sau alte substante nu este sfanta in Biserica nostra,totdeauna a fost condamnata insa alaturi de acesta betie sfintii au condamnat si mai aspru betia provocata de demoni,de patimi.

Sf. Ioan Gura de Aur zice ca betia nealcoolică este mai daunatoare decat cea provocatade alcool: "
"Este, acum, vremea să vă îndemn să vă întoarceţi nu numai de la obişnuita beţie, ci şi de la cea fără vin, căci aceasta este mult mai cumplită. Şi să nu vă mire ceea ce spun! Căci există şi beţie fără vin. Iar că există o astfel de beţie, ascultă-l pe proorocul, care zice: "Vai de cei ce se îmbată, însă nu cu vin" (Is. 29, 9). Ce fel de beţie este aceasta, fără vin? Multă şi felurită! Căci şi mânia provoacă beţie, şi slava deşartă, şi ieşirea din minţi, şi fiecare din pierzătoarele patimi ce se nasc în noi, fiindcă produc în noi o oarecare beţie şi suficienţă şi ne întunecă gândul. Căci nimic altceva nu este beţia decât împrăştierea puterilor fireşti, şi rătăcirea gândurilor, şi pierderea înţelepciunii.(…) Iar slava deşartă şi ieşirea din minţi este altă beţie, mult mai cumplită decât beţia obişnuită. Căci cel robit de aceste patimi îşi pierde puterea de judecată asupra realităţii şi nu este mai întreg la minte decât nebunii".


Sf. Vasile cel Mare, ca un fin cunoscator al profunzimilor si subtirimilor sufletului omenesc, exprima aceasta intr-un mod cat se poate de clar:
"Mânia este o beţie a sufletului; îl face pe om fără de judecată, ca şi vinul. Tristeţea este, şi ea, o beţie, că tulbură mintea. Frica, când ia naştere fără motiv, este o altă beţie. (…) Şi, ca să spun pe scurt, fiecare din stările sufleteşti care tulbură mintea poate să fie numită, pe bună dreptate, beţie".

Parintii zic ca betia este orice iesire din sinele propriu,asa ca ai grija!
Ultima oară modificat 09 Dec 2010, 13:09 de către daniel tuduran, modificat 1 dată în total.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde daniel tuduran » 09 Dec 2010, 13:07

...
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
georgia
Mesaje:27
Membru din:30 Noi 2010, 14:10
Confesiune:ortodox

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde georgia » 09 Dec 2010, 14:34

electric, este adevarat ca revelatia adevarului vine de la Duhul Sfant. dar de ce crezi ca este limitata in timp?

crezi ca putem avea o relatie reala, mantuitoare, cu Hristos in afara Bisericii Lui? cum priveste Hristos o asemenea relatie?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde electric77 » 09 Dec 2010, 14:43

electric, este adevarat ca revelatia adevarului vine de la Duhul Sfant. dar de ce crezi ca este limitata in timp?

crezi ca putem avea o relatie reala, mantuitoare, cu Hristos in afara Bisericii Lui? cum priveste Hristos o asemenea relatie?
Nu intelegeti ce este Biserica lui Cristos. Biserica lui Cristos nu este un cult inregistrat, ci este compusa din totalitatea celor nascuti din nou si este totodata spatiul in care se manifesta Duhul Sfant.

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 09 Dec 2010, 14:53

este adevarat ca revelatia adevarului vine de la Duhul Sfant. dar de ce crezi ca este limitata in timp?
Lucrarea Duhului Sfant nu este limitata in timp. Dar, putem recunoaste Duhul lui Dumnezeu dupa o caracteristica a lucrarii Sale. Domnul Iisus Hristos ne-a spus ca Duhul Sfant ne va aduce aminte tot ce ne-a spus EL ("va va aduce aminte de tot ce v-am spus EU" - Ioan 14:26)

Ori, nascocirile bisericesti nu pot fi de la Duhul Sfant. Nu ne amintesc deloc de ceea ce ne-a invatat Mantuitorul. Biserica lui Hristos este formata din toti credinciosii care iau aminte la invataturile Mantuitorului si se lasa condusi de Duhul (care le aminteste ce ne-a invatat Mantuitorul).

Avatar utilizator
georgia
Mesaje:27
Membru din:30 Noi 2010, 14:10
Confesiune:ortodox

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde georgia » 09 Dec 2010, 15:11

Hristos le mai spune si ca Duhul Sfant ii va invata toate si ii va conduce la tot adevarul. nu spune ca Duhul va repeta mecanic cuvintele Lui.

scrierile si doctrinele fondatorilor sectei adventiste sunt sau contin revelatii ale Duhului Sfant?

vasinec

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde vasinec » 09 Dec 2010, 15:25

Hristos le mai spune si ca Duhul Sfant ii va invata toate si ii va conduce la tot adevarul. nu spune ca Duhul va repeta mecanic cuvintele Lui.

scrierile si doctrinele fondatorilor sectei adventiste sunt sau contin revelatii ale Duhului Sfant?
1. "Dar Mîngîietorul, adicã Duhul Sfînt, pe care-L va trimite Tatãl, în Numele Meu, vã va învãta toate lucrurile, si vã va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu."(Ioan 14:26). Sunt unele invataturi si practici ortodoxe contrare a ceea ce ne-a invatat Mantuitorul (am dat exemplul cu recasatorirea celor divortati). Mai sunt acestea inspirate de Duhul Sfant? Amintesc, astfel de invataturi, de sfaturile Mantuitorului?

2.Facem o corectie. Va referiti la biserica adventista (nu secta adventista).

3.Doctrinele adventiste sunt scrise in acord cu Sfanta Scriptura. De aceea se si numesc "Doctrinele biblice AZS". Cat despre alte scrieri (ale fondatorilor) pot sa spun ca acestea trebuiesc cercetate. Eu am citi astfel de scrieri. Unele le consider inspirate de Duhul Sfant (sunt in armonie cu invataturile Mantuitorului) altele le consider personale (neinspirate).

Avatar utilizator
georgia
Mesaje:27
Membru din:30 Noi 2010, 14:10
Confesiune:ortodox

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde georgia » 09 Dec 2010, 15:36

pentru tine invataturile Mantuitorului cuprinse in NT au aceeasi autoritate ca cele ale lui Pavel, de exenplu, sau ca revelatiile Duhului Sfant, cum e cartea Apocalipsei?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde electric77 » 09 Dec 2010, 15:38

pentru tine invataturile Mantuitorului cuprinse in NT au aceeasi autoritate ca cele ale lui Pavel, de exenplu, sau ca revelatiile Duhului Sfant, cum e cartea Apocalipsei?
da, aceeasi autoritate, fiind aceeasi Sursa.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron