"Domnul Isus, primul protestant"

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
"Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde Ioan Cr » 03 Oct 2010, 00:21

In dezbaterea recenta s-a sustinut binecunoscuta teza retorica a opozitiei "sacre" fata de institutionalizarea adevarului, marca a miscarii alese. Hristos s-a opus "sistemului", sa ne opunem si noi. "Fariseii au fost cei mai ortodocsi iudei, si iata ca au fost condamnati". Notati jocul de cuvinte in baza omonimiei: ortodoxia (evident, cea crestina) poate fi si ea condamnata! Daca nu toata, cel putin acea parte care ne incurca. Acest zel visator, atat de seducator, poarta insa in sine o mare ratacire: eroarea consta in a se identifica cu Hristos. Nu doar in a-L imita, ci mai ales in a crede ca se opereaza aceiasi opozitie, pe acelasi fundament, cu aceleasi resurse.

Ce parere aveti?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde Pr Haralambie » 03 Oct 2010, 13:10

In dezbaterea recenta s-a sustinut binecunoscuta teza retorica a opozitiei "sacre" fata de institutionalizarea adevarului, marca a miscarii alese. Hristos s-a opus "sistemului", sa ne opunem si noi. "Fariseii au fost cei mai ortodocsi iudei, si iata ca au fost condamnati". Notati jocul de cuvinte in baza omonimiei: ortodoxia (evident, cea crestina) poate fi si ea condamnata! Daca nu toata, cel putin acea parte care ne incurca. Acest zel visator, atat de seducator, poarta insa in sine o mare ratacire: eroarea consta in a se identifica cu Hristos. Nu doar in a-L imita, ci mai ales in a crede ca se opereaza aceiasi opozitie, pe acelasi fundament, cu aceleasi resurse.

Ce parere aveti?
Bine ai zis, am observat si eu acest amanunt, trebuia doar amintit faptul ca istoria fariseilor la vremea venirii Lui Hristos nu depasea mai mult de 500 da ani , ceea ce, asocierea, li se potriveste mult mai bine P/NP de azi . :D
Si ca fariseii nu erau ortodocsii ci pretindeau a fii gruparea ideala ceea ce fac toti protestantii din zilele noastre.
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 17:25 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde protosinghel » 03 Oct 2010, 13:56

Colegul meu Mihai Constandachi, atunci când a făcut concluzia finală la dezbateri, a pus această afirmaţie exact în sertarul în care merita să fie: aşa cum Voronin L-a numit pe Hristos "primul comunist", tot aşa protestanţii - "primul prostestant". Adică cei care nu-L au pe Hristos sau ÎL simt prea departe, încearcă cu orice preţ să-l tracă sub poala lor.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde Ioan Cr » 03 Oct 2010, 15:07

Colegul meu Mihai Constandachi, atunci când a făcut concluzia finală la dezbateri...
Pacat ca nu l-au lasat sa-si expuna in voie tot ce avea de spus (si nu cred ca l-au prea inteles).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

RaduCucos
Mesaje:17
Membru din:02 Oct 2010, 11:36
Confesiune:greco-catolic

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde RaduCucos » 04 Oct 2010, 20:58

Cind invatam hermeneutica, unul din punctele principale era de a intelege ce anume autorul a dorit sa transmita, nu ceea ce cititorul vrea sa intelega.
Daca luam ca Hristos s-a opus fariseilor, intr-un fel era protestant, dar cred ca El nu are nevoie sa fie protestant sau comunist pentru ca este Dumnezeu intrupat. Oameni dau atribute lui Hristos pentru asi motiva ceea ce cred. Noi toti ne comportam in acest mod, fie ca ne spunem ortadocsi sau protestanti, sau mai stiu eu cum.
Dar am si eu o intrebare. Daca in Ev. dupa Ioan 3:16 este "...pentru ca oricine va crede sa nu piara" se refera si la mine care sunt protestant si la tine care esti ortodox, atunci cine dintre oameni ar putea spune ca eu nu sunt crestin?
Si inca o intrebare. La inceput dupa inaltare nu erau nici ortodocsi, nici protestanti, ci toti se numeau ucenici pentru ca au crezut ca Isus este Hristosul si aceasta credinta le da viata vesnica asa cum e scris la 1 Ioan 5:11-13 "Şi aceasta este mărturia, că Dumnezeu ne-a dat viaţă veşnică şi această viaţă este în Fiul Său. Cel ce are pe Fiul are viaţa; cel ce nu are pe Fiul lui Dumnezeu nu are viaţa. Acestea am scris vouă, care credeţi în numele Fiului lui Dumnezeu, ca să ştiţi că aveţi viaţă veşnică". Deci pe ce baza sunt eu crestin? Ca ma numesc ortodox sau ca ma numesc protestant? Nu oare pentru ca cred?
Nimeni dintre oameni nu poate sa-mi dea statut de mintuit sau crestin in afara de cel care mintuie (Hristos) pe baza credintei mele. As prefera ca denumirea de ortodox sau protestant, sau penticostal sa arate doar felul de inchinare care l-ai acceptat pentru tine si nu credinta mea in Dumnezeu.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 21:02

imi place cum ganditi, d-le RaduCucos.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde Ioan Cr » 04 Oct 2010, 21:57

Dar am si eu o intrebare. Daca in Ev. dupa Ioan 3:16 este "...pentru ca oricine va crede sa nu piara" se refera si la mine care sunt protestant si la tine care esti ortodox, atunci cine dintre oameni ar putea spune ca eu nu sunt crestin?
Bineinteles, sunteti crestin. Dar atentie, in Apocalipsa cand Domnul vorbeste catre cele sapte Biserici, le reproseaza tocmai crestinilor. Credinta ii uneste si pe eretici, ca in cazul nicolaitilor, deci ceva mai mult i se cere unui crestin pentru a fi si "ucenic".
Deci pe ce baza sunt eu crestin? Ca ma numesc ortodox sau ca ma numesc protestant? Nu oare pentru ca cred?
Nimeni dintre oameni nu poate sa-mi dea statut de mintuit sau crestin in afara de cel care mintuie (Hristos) pe baza credintei mele. As prefera ca denumirea de ortodox sau protestant, sau penticostal sa arate doar felul de inchinare care l-ai acceptat pentru tine si nu credinta mea in Dumnezeu.
Sund de acord cu dvs, felul de inchinare (cultul) este ceea ce ne deosebeste. Acum atentie: orice fel de inchinare este ziditoare de suflet si bineplacuta lui Dumnezeu? Caci una este sa te poti impaca cu alegerea cultului, cu totul alta este sa te inchini in duh si in adevar, cum ni se cere. Am auzit la cineva din protestanti ca si ortodocsii se pot mantui, dar numai daca se inchina ca si protestantii (stiti, fara icoane, fara sfinti etc). Nu este deloc simplu.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Oct 2010, 22:06

Colegul meu Mihai Constandachi, atunci când a făcut concluzia finală la dezbateri, a pus această afirmaţie exact în sertarul în care merita să fie: aşa cum Voronin L-a numit pe Hristos "primul comunist", tot aşa protestanţii - "primul prostestant". Adică cei care nu-L au pe Hristos sau ÎL simt prea departe, încearcă cu orice preţ să-l tracă sub poala lor.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Asta e de departe cel mai bun raspuns la asa o ineptie. cei care nu-L au pe Hristos sau ÎL simt prea departe, încearcă cu orice preţ să-l tracă sub poala lor.

propun admin sa fac un topic separat cu celemai bune raspunsuri.... ceva de genul: raspunsuri geniale la intrebari ratacite

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Oct 2010, 22:14

chestiunea cu protestantii e ca ei... protesteaza. de vreo cateva (putine) sute de ani tot protesteaza; problema e ca au uitat sa se mai opreasca din protest :D ; e ca si cum ai face greva pe o perioada nedeterminata... e de inteles.... dar totusi, pana cand?
Deci insasi denumirea arata ca se impotrivesc a ceva sau cuiva , si aceasta este trasatura definitorie, nu alta. Cu alte cuvinte, e un sistem parazitar pe trupul Bisericii.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde Doriana » 04 Oct 2010, 22:20

chestiunea cu protestantii e ca ei... protesteaza. de vreo cateva (putine) sute de ani tot protesteaza; problema e ca au uitat sa se mai opreasca din protest :D .
Problema este ca acest obicei de a protesta este contagios. Daca intrati pe forumurile ortodoxe (chiar si pe acesta) veti fi uimit de cate proteste gasiti la adresa protestantilor. Fara sa ne atace nimeni, fara sa fie macar vreun protestant prezent pe forum de multe ori, deschidem cate un topic ca sa demonstram ca protestantii sunt asa si pe dincolo. De fapt e chiar la moda. :) Oare de ce ne simtim amenintati?

Cineva spunea: 'Niciodata nu mi-a placut sa cumpar de la vanzatorul care, in loc sa-si laude marfa, o critica pe a vecinului." ;) Mi s-a parut interesant.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Oct 2010, 22:24

Deci pe ce baza sunt eu crestin? Ca ma numesc ortodox sau ca ma numesc protestant? Nu oare pentru ca cred?
Nimeni dintre oameni nu poate sa-mi dea statut de mintuit sau crestin in afara de cel care mintuie (Hristos) pe baza credintei mele. As prefera ca denumirea de ortodox sau protestant, sau penticostal sa arate doar felul de inchinare care l-ai acceptat pentru tine si nu credinta mea in Dumnezeu.
Sund de acord cu dvs, felul de inchinare (cultul) este ceea ce ne deosebeste. Acum atentie: orice fel de inchinare este ziditoare de suflet si bineplacuta lui Dumnezeu? Caci una este sa te poti impaca cu alegerea cultului, cu totul alta este sa te inchini in duh si in adevar, cum ni se cere. Am auzit la cineva din protestanti ca si ortodocsii se pot mantui, dar numai daca se inchina ca si protestantii (stiti, fara icoane, fara sfinti etc). Nu este deloc simplu.
Deci pe ce baza sunt eu crestin? Nu oare pentru ca cred? Pai si diavolii cred si se cutremura! Acuma... sunt de acord ca fiecare e liber sa creada ce si cum vrea (ca la urma urmei asa ne-a facut Dumnezeu, liberi); sunt si cazuri de sfinti care au crezut la un moment dat un pic diferit, chiar cu iz eterodox sau chiar eretic si totusi Biserica i-a considerat sfinti. IMPORTANT e sa nu fie alterata credinta in esenta ei:

- am vazut limpede pe forum ca unii neaga Sf. Treime
- altii au alta scriptura (mormoni)
- unii chiar spun ca Hristos e un fel de profet... ca Mahomed
- si ineptiile continua. te identifici cu acestia sau nu? crezi cumva la fel ca ei?

As prefera ca denumirea de ortodox sau protestant, sau penticostal sa arate doar felul de inchinare care l-ai acceptat pentru tine si nu credinta mea in Dumnezeu Din pacate nu se prea poate.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Oct 2010, 22:33

chestiunea cu protestantii e ca ei... protesteaza. de vreo cateva (putine) sute de ani tot protesteaza; problema e ca au uitat sa se mai opreasca din protest :D .
Problema este ca acest obicei de a protesta este contagios. Daca intrati pe forumurile ortodoxe (chiar si pe acesta) veti fi uimit de cate proteste gasiti la adresa protestantilor. Fara sa ne atace nimeni, fara sa fie macar vreun protestant prezent pe forum de multe ori, deschidem cate un topic ca sa demonstram ca protestantii sunt asa si pe dincolo. De fapt e chiar la moda. :) Oare de ce ne simtim amenintati?
Cineva spunea: 'Niciodata nu mi-a placut sa cumpar de la vanzatorul care, in loc sa-si laude marfa, o critica pe a vecinului." ;) Mi s-a parut interesant.
Tu intelegi ca ar fi proteste... noi le gandim ca niste puneri la punct, asa.... de dragul adevarului. Adica daca tu spui ca e noapte afara chiar daca soarele starluceste sus pe cer iar eu te contrazic si-ti spun: NU NU nU, de trei ori nu, e ziua, e lumina.... asta inseamna ca protestez?
- vezi, de aia nu pricep uneori p/np... pt. ca dilueaza subiectul si nu gasesc esenta.

Da sa-ti mai dau un exemplu... pe un forum cu homosexuali si prostituate (scuze anticipat, chiar nu vreau sa fiu inteles gresit) care vin cu idei specifice... credintei lor, TU, Doriana, cum ai relationa? cred ca as putea sa te citez si atunci ai fi de acord cu mine. Deci, daca un homosexual ar scrie asa ceva:
Daca intrati pe forumurile ortodoxe veti fi uimit de cate proteste gasiti la adresa HOMOSEXUALILOR. Fara sa ne atace nimeni, fara sa fie macar vreun HOMOSEXUAL prezent pe forum de multe ori, deschidem cate un topic ca sa demonstram ca HOMOSEXUALII sunt asa si pe dincolo. De fapt e chiar la moda. :) Oare de ce ne simtim amenintati?[/color]... ce ar trebui sa-i raspunda omu` sanatos la cap? Saracii de ei... lasati-i in pace, sunt niste victime! NU?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde Doriana » 04 Oct 2010, 22:49

Tu intelegi ca ar fi proteste... noi le gandim ca niste puneri la punct, asa.... de dragul adevarului.
Exact asa gandesc si protestantii. Atunci ce ii diferentiaza pe unii de altii? Mie imi par manati de acelaasi duh.
Eu nu as intra pe un forum de homosexuali. Nu as avea ce sa fac. Totusi, e drept ca aud des ca ereticii sunt mai rau decat pacatosii de orice fel... :roll:
Cautand un topic despre Biserica am gasit ceva ce m-a amuzat: titlu: "Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocşi!!!" (cu trei semne de exclamare :)). Nu stiu cui i-a venit ideea, si cu cati protestanti s-o fi polemizat, ca nu erau prea multi, dar important e ca omul a castigat polemica. :) A fost tare simpatic. Unii vad in aceste discutii un fel de meci si cand au ultimul cuvant jubileaza.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

RaduCucos
Mesaje:17
Membru din:02 Oct 2010, 11:36
Confesiune:greco-catolic

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde RaduCucos » 06 Oct 2010, 10:22

Bineinteles, sunteti crestin. Dar atentie, in Apocalipsa cand Domnul vorbeste catre cele sapte Biserici, le reproseaza tocmai crestinilor. Credinta ii uneste si pe eretici, ca in cazul nicolaitilor, deci ceva mai mult i se cere unui crestin pentru a fi si "ucenic".

Acest post il iau nu pentru a-l contrazice pe autor, dar pentru a da explicatie.

Pentru a fi explicit mai departe pentru toti. Eu cind spun CREDINTA, ma refer la credinta care ne mintuieste in fat alui Dumnezeu. Sunt diferite credinte, islam, budism, confutianism, comunism, credinta diferitor partide politice si asa mai departe. Eu ma refer doar la CREDINTA in Isus ca Hristos, Dumnezeu si cel prin care Dumnezeu a adus la indeplinire planul de mintuire pentru omenire.

Pentru cineva care a mentionat un verset din Biblie unde e scris ca si dracii cred... Acolo nu e vorba despre credinta care aduce mintuire, dar si contextul e altul. Deaceea dati sa fim atenti care versete le folosim pentru a explica o pozitie sau alta.

Vreau ridic in discutie si cuvintele lui Pavel de la Efeseni 4 " De aceea, vă îndemn, eu cel întemniţat pentru Domnul, să umblaţi cu vrednicie, după chemarea cu care aţi fost chemaţi, Cu toată smerenia şi blândeţea, cu îndelungă-răbdare, îngăduindu-vă unii pe alţii în iubire, Silindu-vă să păziţi unitatea Duhului, întru legătura păcii. Este un trup şi un Duh, precum şi chemaţi aţi fost la o singură nădejde a chemării voastre; Este un Domn, o credinţă, un botez, Un Dumnezeu şi Tatăl tuturor, Care este peste toate şi prin toate şi întru toţi. Iar fiecăruia dintre noi, i s-a dat harul după măsura darului lui Hristos".

Daca avem aceasi credinta in Isus ca Hristos (unicul Mintuitor) si prin aceasta au aceasta CREDINTA sunt mintuiti, ce facem cu ceea ce ne indeamna Pavel "sa umblati cu vrednicie, cu toata smerenia si blindetea, indelunga rabdare ingaduindu-va unul pe altul in iubire? Si daca e aceeasi credinta, botez, Domn si Dumnezeu a tuturor, de ce mi se pune o eticheta de ortodox, baptist , protestant sau eu mai stiu cum? Oare nu se face acest lucru din partea celor care cauta sa bage dezbinari?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 14:31

Tu intelegi ca ar fi proteste... noi le gandim ca niste puneri la punct, asa.... de dragul adevarului.
Exact asa gandesc si protestantii. Atunci ce ii diferentiaza pe unii de altii? Mie imi par manati de acelaasi duh.
Eu nu as intra pe un forum de homosexuali. Nu as avea ce sa fac. Totusi, e drept ca aud des ca ereticii sunt mai rau decat pacatosii de orice fel... :roll:
Cautand un topic despre Biserica am gasit ceva ce m-a amuzat: titlu: "Despre botezul pruncilor. Polemică câştigată de ortodocşi!!!" (cu trei semne de exclamare :)). Nu stiu cui i-a venit ideea, si cu cati protestanti s-o fi polemizat, ca nu erau prea multi, dar important e ca omul a castigat polemica. :) A fost tare simpatic. Unii vad in aceste discutii un fel de meci si cand au ultimul cuvant jubileaza.
Mi-e clar ca n-ai auzit de DUMINICA ORTODOXIEi - si chiar daca ai auzi...n-ai pricepe nimic!
Interesant ca scrii duh cu d mic. In cazul asta ai dreptate, doar ca puteai, in ceea ce priveste p/np, sa folosesti pluralul - duhuri. BO e manata de Duhul Sfant.
- ai auzit f. bine: ereticii sunt cei mai rai dintre pacatosi tocmai pt ca (si asta e doar unul dintre argumente) ii si chinuie un duh mai mare decat restul: Duhul mandriei, duhul ereziei.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 14:46

Pentru a fi explicit mai departe pentru toti. Eu cind spun CREDINTA, ma refer la credinta care ne mintuieste in fat alui Dumnezeu. Sunt diferite credinte, islam, budism, confutianism, comunism, credinta diferitor partide politice si asa mai departe. Eu ma refer doar la CREDINTA in Isus ca Hristos, Dumnezeu si cel prin care Dumnezeu a adus la indeplinire planul de mintuire pentru omenire.
- Pentru cineva care a mentionat un verset din Biblie unde e scris ca si dracii cred... Acolo nu e vorba despre credinta care aduce mintuire, dar si contextul e altul. Deaceea dati sa fim atenti care versete le folosim pentru a explica o pozitie sau alta.
- pai asta spuneam si eu, ma indoiesc , de fapt am certitudinea ca in nici un caz credinta p/np nu aduce mantuirea, nici ea ca nici celelalte. Singura credinta si Biserica mantuitoare e cea ortodoxa. Unde mai pui ca mai trebe` si FAPTE, nu doar FIDE.
Vreau ridic in discutie si cuvintele lui Pavel de la Efeseni 4 " De aceea, vă îndemn, eu cel întemniţat pentru Domnul, să umblaţi cu vrednicie, după chemarea cu care aţi fost chemaţi, Cu toată smerenia şi blândeţea, cu îndelungă-răbdare, îngăduindu-vă unii pe alţii în iubire, Silindu-vă să păziţi unitatea Duhului, întru legătura păcii. Este un trup şi un Duh, precum şi chemaţi aţi fost la o singură nădejde a chemării voastre; Este un Domn, o credinţă, un botez, Un Dumnezeu şi Tatăl tuturor, Care este peste toate şi prin toate şi întru toţi. Iar fiecăruia dintre noi, i s-a dat harul după măsura darului lui Hristos".
Daca avem aceasi credinta in Isus ca Hristos (unicul Mintuitor) si prin aceasta au aceasta CREDINTA sunt mintuiti, ce facem cu ceea ce ne indeamna Pavel "sa umblati cu vrednicie, cu toata smerenia si blindetea, indelunga rabdare ingaduindu-va unul pe altul in iubire? Si daca e aceeasi credinta, botez, Domn si Dumnezeu a tuturor, de ce mi se pune o eticheta de ortodox, baptist , protestant sau eu mai stiu cum? Oare nu se face acest lucru din partea celor care cauta sa bage dezbinari?[/quote]

Pai ai inteles total aiurea. crezurile pe care le-ai enumerat nu prea u nimic in comun cu CREDINTA de care vorbeste sf. aposol. Poate unele denumiri sau termeni care par a fi comuni dar au ALT CONTINUT: har, Biserica, Iisus etc.
eu, ortodox, nu am aceeasi credinta cu tine sau cu alte secte, nici acelasi domn, nici acelasi botez, nici nimic. Tu sugerezi ca ar trebui sa fim toti o apa si-un pamant, sa facem un sincretism pan-crestin, o ameteala in care sa fie toti la gramada (si dupa aia sa-i aducem si pe necrestini... ca sa ne diluam cu totul)???
- eroarea ta pleaca poate si de la greseala pe care o faci cand spui ca prin credinta suntm mantuiti! SOLA FIDE.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde dumio » 10 Oct 2010, 23:21

La inceput dupa inaltare nu erau nici ortodocsi, nici protestanti, ci toti se numeau ucenici pentru ca au crezut ca Isus este Hristosul si aceasta credinta le da viata vesnica asa cum e scris la 1 Ioan 5:11-13 "Şi aceasta este mărturia, că Dumnezeu ne-a dat viaţă veşnică şi această viaţă este în Fiul Său. Cel ce are pe Fiul are viaţa; cel ce nu are pe Fiul lui Dumnezeu nu are viaţa. Acestea am scris vouă, care credeţi în numele Fiului lui Dumnezeu, ca să ştiţi că aveţi viaţă veşnică". Deci pe ce baza sunt eu crestin? Ca ma numesc ortodox sau ca ma numesc protestant? Nu oare pentru ca cred?
Nimeni dintre oameni nu poate sa-mi dea statut de mintuit sau crestin in afara de cel care mintuie (Hristos) pe baza credintei mele. As prefera ca denumirea de ortodox sau protestant, sau penticostal sa arate doar felul de inchinare care l-ai acceptat pentru tine si nu credinta mea in Dumnezeu.
Cultul este esenta credintei; este exprimarea credintei in mod public si chiar inchinarea adusa lui Dumnezeu in Biserica. Asadar, cultul in sine reprezinta si credinta. Daca avem cult deosebit, inseamna ca si credinta este diferita. Eu ma inchin potrivit credintei mele, iar tu potrivit credintei tale. Daca obiectul credintei mele este Dumnezeu asa cum il marturisesc prin cult, inseamna ca in cultul tau, Dumnezeu este diferit. In concluzie, fara sa exagerez, nu avem acelasi Dumnezeu. Foarte frumos spunea un mare teolog al Bisericii, care din fericire a ajuns si pe meleagurile tarii noastre la Iasi ieri (10 oct), prin sfintele lui moaste, ca cel care crede altfel decat crede Biserica si-l rationalizeaza pe Dumnezeu si il defineste in concepte straine de duhul Scripturilor, isi faureste un idol si devine inchinator la idoli. De aceea, erezia a fost cel mai grav sanctionata de Biserica si considerata pacatul care te rupe de Hristos, de Biserica si de mantuire. Cat priveste primii crestini, acestia sigur erau ortodocsi, pentru ca marturiseau corect si credeau asemenea apostolilor, care erau ortodocsi, pentru ca ei au fost ucenicii lui Hristos, pe care un mare duhovnic al zilelor noastre (Arsenie Papcioc) il numeste ortodox prin excelenta.

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 03:54

:?: Un lucru extraordinar care deranjeaza enorm: sectarii se numesc sau mai bine zis se autonumesc crestini de la sine putere .
Dar crestini se numesc doar aceia care au crezut precum au invatat de la Sfintii Apostoli.
Cei care strimba adevarul precum sectarii Bibia ii numeste :eretici,pui de napirci,lupi in piei de oaie,hristosi mincinosi e.t.c
numai nu crestini.
Crestini sunt doar in Sfinta Biserica Ortodoxa restul sunt sectari : :roll: .

laodiceean

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde laodiceean » 04 Ian 2011, 15:51

Crestini sunt doar in Sfinta Biserica Ortodoxa restul sunt sectari : :roll: .
Creştini sunt în toate bisericile creştine, în cazul în care nu sunt doar creştini nominali, iar spiritul sectar se poate manifesta oriunde, atât printre neoprotestanţi cât şi printre ortodocşi.

Danie1

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde Danie1 » 04 Ian 2011, 16:16

Creştini sunt în toate bisericile creştine, în cazul în care nu sunt doar creştini nominali,.
Atita doar ca biserica crestina este una singura, cea ortodoxa restul adunaturi de oameni care se cred crestini in case de rugaciune
iar spiritul sectar se poate manifesta oriunde, atât printre neoprotestanţi cât şi printre ortodocşi.
Cu diferenta ca din orodoxie pot aparea secte (catolicii, stilistii) in timp ce din secte nu cunosc care-i termenul? Secta de secta? Secta de gradul trei?


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX