"Domnul Isus, primul protestant"

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
laodiceean
Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde laodiceean » 04 Ian 2011, 16:22

Cu diferenta ca din orodoxie pot aparea secte (catolicii, stilistii)
Asta s-o lămuriţi mai întâi cu confraţii catolici (ei spun taman invers şi chiar aduc argumente istorice în acest sens), apoi să mă căutaţi.

Danie1

cred ca ma confunzi

Mesaj necititde Danie1 » 04 Ian 2011, 16:31

cu un boschetar flamind care-si vinde sufletul pentru o farfurie de ciorba voua sectelor, ca altfel cum crez ca te-asi putea eu cauta pe tine? Bai eu SINT ORTODOX!
Iar in privinta catolicilor nu te framinta tu ca ei zic ca noi am fi secta ca tu oricum ne consideri si pe noi si pe ei secte. Cum poti devenii secta dintr-o confesiune aparuta dupa tine numai voi stiti. La fel cum poti constituii un lant neintrerupt...doar de 1800 de ani! :lol:

laodiceean

Re: cred ca ma confunzi

Mesaj necititde laodiceean » 04 Ian 2011, 16:36

cu un boschetar flamind care-si vinde sufletul pentru o farfurie de ciorba voua sectelor, ca altfel cum crez ca te-asi putea eu cauta pe tine? Bai eu SINT ORTODOX!
Iar in privinta catolicilor nu te framinta tu ca ei zic ca noi am fi secta ca tu oricum ne consideri si pe noi si pe ei secte. Cum poti devenii secta dintr-o confesiune aparuta dupa tine numai voi stiti. La fel cum poti constituii un lant neintrerupt...doar de 1800 de ani! :lol:
M-aţi căutat cam devreme... aţi lămurit-o deja cu confraţii catolici? Incoerenţa postării dvs. dovedeşte altceva.

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde Vianor » 04 Ian 2011, 17:39

In dezbaterea recenta s-a sustinut binecunoscuta teza retorica a opozitiei "sacre" fata de institutionalizarea adevarului, marca a miscarii alese. Hristos s-a opus "sistemului", sa ne opunem si noi. "Fariseii au fost cei mai ortodocsi iudei, si iata ca au fost condamnati". Notati jocul de cuvinte in baza omonimiei: ortodoxia (evident, cea crestina) poate fi si ea condamnata! Daca nu toata, cel putin acea parte care ne incurca. Acest zel visator, atat de seducator, poarta insa in sine o mare ratacire: eroarea consta in a se identifica cu Hristos. Nu doar in a-L imita, ci mai ales in a crede ca se opereaza aceiasi opozitie, pe acelasi fundament, cu aceleasi resurse. Ce parere aveti?
Mai mult, cei mai mulţi dintre proorocii Vechiului Testament au fost consideraţi PROTESTANŢI. Dumnezeu îi trimetea să le spună celor ce-L slujeau într-un mod profan că s-au abătut de la ADEVĂR, care se mai numea şi SFÂNTA SCRIPTURĂ, însă ei nu erau ascultaţi, măcar că spuneau adevărul, ci ucişi cu pietre, chinuiţi şi omorâţi. Evident, erau consideraţi ca şi noi astăzi: protestanţi, eretici, sectanţi, etc. Şi de ce suntem numiţi astfel? Pentru că la fel ca proorocii V.T. împreună cu însuşi Domnul Isus vă spunem şi noi astăzi: V-AŢI ÎNDEPĂRTAT DE LA SFÂNTA SCRIPTURĂ! Pocăiţivă dar, şi întoarceţivă la Dumnezeu!

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde iulianbracau » 09 Ian 2011, 21:55

Mai mult, cei mai mulţi dintre proorocii Vechiului Testament au fost consideraţi PROTESTANŢI. Dumnezeu îi trimetea să le spună celor ce-L slujeau într-un mod profan că s-au abătut de la ADEVĂR, care se mai numea şi SFÂNTA SCRIPTURĂ, însă ei nu erau ascultaţi, măcar că spuneau adevărul, ci ucişi cu pietre, chinuiţi şi omorâţi. Evident, erau consideraţi ca şi noi astăzi: protestanţi, eretici, sectanţi, etc. Şi de ce suntem numiţi astfel? Pentru că la fel ca proorocii V.T. împreună cu însuşi Domnul Isus vă spunem şi noi astăzi: V-AŢI ÎNDEPĂRTAT DE LA SFÂNTA SCRIPTURĂ! Pocăiţivă dar, şi întoarceţivă la Dumnezeu!
Domnule Vianor
Biserica Ortodoxa e STALPUL si TEMELIA invataturii crestine! Ea pastreaza intru totul invtatura Sf Apostoli incepand cu primul Sinod Apostolic! BIBLIA sau Sf Scriptura este insuflata de Dumnezeu, dar sa nu uitam ca Hristos, nu a scris si nu a spus sa se scrie ceva vreodata. Ba mai mult scrie in Sf Scriptura ca multe alte lucruri a facut Hristos, incat daca s-ar fi scris, nu ar fi fost loc in toate cartile din lume!

Inainte de toate sectele (penticostali, baptisti, adventisti, etc) nu accepta SF TRADITIE, fara de care nu poate exista SF SCRIPTURA! Nu poti alerga intr-un picior si nu poti zbura cu o aripa, asa ca neacceptand Sf Traditie, ei neaga adevarul Sf Scripturi. Biserica Ortodoxa detine Sf Traditie, care inseamna toata invatatura primita prin viu grai de la inaintasii nostrii (Sf Apostoli, Sf Parinti, etc).

Sectele nu au ierarhie bisericeasca, nu au succesiune apostolica si nici autoritatea BS. Orb pe orb se calauzesc si merg in intuneric, caci lucreaza neascultarea. Ati facut din Biblie idol, domnilor sectari si nu credeti in Hristos ca Fiu si Dumnezeu, sunteti impotriva Maicii Sale, careia Arh. Gavriil a adus inchinaciune, o nesocotiti pe Ea si spuneti ca a avut fii, deci spun ca Hristos a avut frati. Vai voua ca sunteti ANATEMATIZATI ptr ereziile ce le sustineti! Hristos e DUMNEZEU FIUL, UNUL NASCUT DIN FECIOARA, nu este primul nascut din Fecioara Maria, ci UNUL NASCUT!!!!!

oanna
Mesaje:73
Membru din:29 Noi 2010, 23:29
Confesiune:ortodox

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde oanna » 11 Ian 2011, 06:01

Mai mult, cei mai mulţi dintre proorocii Vechiului Testament au fost consideraţi PROTESTANŢI. Dumnezeu îi trimetea să le spună celor ce-L slujeau într-un mod profan că s-au abătut de la ADEVĂR, care se mai numea şi SFÂNTA SCRIPTURĂ, însă ei nu erau ascultaţi, măcar că spuneau adevărul, ci ucişi cu pietre, chinuiţi şi omorâţi. Evident, erau consideraţi ca şi noi astăzi: protestanţi, eretici, sectanţi, etc. Şi de ce suntem numiţi astfel? Pentru că la fel ca proorocii V.T. împreună cu însuşi Domnul Isus vă spunem şi noi astăzi: V-AŢI ÎNDEPĂRTAT DE LA SFÂNTA SCRIPTURĂ! Pocăiţivă dar, şi întoarceţivă la Dumnezeu!
evreii din ultimele 20 secole, protesteaza impotriva crestinilor. Ei sunt adevaratii protestanti. Lor li s-au dat Legea si profetii (vor zice). Deci crestinii, dupa parerea lor, s-au indepartat de la Scriptura.
Sa-i credem, ce ziceti?

Nu ajunge sa fi protestatar ca sa ai si dreptate. Depinde de ce anume protestezi.
NP protesteaza impotriva protestantilor iar amindoua aceste categorii religioase (formate din sute si sute de denominatii religioase cu invataturi deosebite intre ele) aparute dupa sec XVI, protesteaza impotriva Bisericii istorice.
Tot protestind intr-una, se mai divizeaza intre timp in alte grupari religioase, ca asta e regula jocului. Fiecare denominatie np noua, protesteaza de cea precedenta.
Sa-i lasam sa tot protesteze ca din launtrul lor provine si disiparea lor.
Ultima oară modificat 11 Ian 2011, 06:28 de către oanna, modificat 1 dată în total.

oanna
Mesaje:73
Membru din:29 Noi 2010, 23:29
Confesiune:ortodox

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde oanna » 11 Ian 2011, 06:22

Creştini sunt în toate bisericile creştine... iar spiritul sectar se poate manifesta oriunde, atât printre neoprotestanţi cât şi printre ortodocşi.
indiferent de ce spirit sunt insufletiti unii sau altii, adevarul este ca exista o singura Biserica a lui Hristos cu aceiasi invatatura si inchinare dintotdeauna si de pretutindeni de la sec I incoace; ceva ce nu se poate spune despre denominatiile p. sau np. aparute tirziu in istorie si in continua rupere unele de/din altele.
Nu ajunge sa spui ca esti crestin ca sa si ai (si sa traiesti) corecta invatatura apostolica.

Ce face pe un oarecare np sa creada ceea ce crede (ceva diferit de Biserica istorica)?
Raspuns: (a) sa se nasca intr-una dintre aceste denominatii sau (b) sa fi fost complet damb si atras de programele antrenante din adunarile np; cap sa aibe ca minte, ce-i mai trebuie?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Ian 2011, 00:39

Cu diferenta ca din orodoxie pot aparea secte (catolicii, stilistii)
Asta s-o lămuriţi mai întâi cu confraţii catolici (ei spun taman invers şi chiar aduc argumente istorice în acest sens), apoi să mă căutaţi.
Iar o dai cu oistea-n gard... istoricule! N+avem ce lamuri ca treaba e clara, e evidenta... o stie toata lumea. Ia matale si mai ceteste ceva istorie si+ai sa te luminezi! Da` cum stiu ca esti obisnuit cu mancarea gata mestecata (si aici ma refer ca carticele, brosurele mititele, alte/cele) - la noi se zice mura-n gura... asa.... ia fa matale un efort si intreaba-te ca sa afli mai apoi (sper sa reusesti) de ce catolicii se numesc tocmai asa.. catolici? nu ti se pare interesant ca latinii se atodefinesc printr-un termen... grecesc? IRONIA soartei, nu? Si uite ca asa afli si ca ortodoxia se smereste - daca e prea greu si nu intuiesti unde bat... mai gandeste-te! daca nu... carticele, brosurele mititele, alte/cele :lol:

Claudiu68

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde Claudiu68 » 14 Mar 2011, 22:33

Colegul meu Mihai Constandachi, atunci când a făcut concluzia finală la dezbateri, a pus această afirmaţie exact în sertarul în care merita să fie: aşa cum Voronin L-a numit pe Hristos "primul comunist", tot aşa protestanţii - "primul prostestant". Adică cei care nu-L au pe Hristos sau ÎL simt prea departe, încearcă cu orice preţ să-l tracă sub poala lor.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Asta e de departe cel mai bun raspuns la asa o ineptie. cei care nu-L au pe Hristos sau ÎL simt prea departe, încearcă cu orice preţ să-l tracă sub poala lor.

propun admin sa fac un topic separat cu celemai bune raspunsuri.... ceva de genul: raspunsuri geniale la intrebari ratacite
,,Mantuirea prin credinta" .Oare chiar conteaza confesiunea sau religia pe care o alegem ? nu este oare mai important actiunea in sine ? credinta fara fapte este nula. Mijlocirea noastra spre Dumnezeu nu o primim oare de la Isus ? Oare chiar avem nevoie de icoane sa ne rugam?

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde dumio » 14 Mar 2011, 23:19

,,Mantuirea prin credinta" .Oare chiar conteaza confesiunea sau religia pe care o alegem ? nu este oare mai important actiunea in sine ? credinta fara fapte este nula. Mijlocirea noastra spre Dumnezeu nu o primim oare de la Isus ? Oare chiar avem nevoie de icoane sa ne rugam?
Tu chiar esti greco-catolic sau te folosesti ca de un paravan de aceasta confesiune? Daca citesti cu atentie tot ce s-a scris mai sus la topicul cu icoanele si in alte parti, vei observa ca te poti mantui si daca nu esti crestin, in mila lui Dumnezeu. Problema nu e daca te poti ruga cu sau fara icoane, ci daca accepti icoana ca pe un adevar de credinta. Icoana e mai mult decat o reprezentare a unui eveniment, scenariu sau persoana din istoria mantuirii, ci reprezinta marturisirea dogmei intruparii lui Hristos si a indumnezeirii omului prin har. Daca o accepti, esti ortodox in credinta si fapta, iar daca o respingi, esti eretic! E foarte simplu!!! Acum, daca o luam in mod practic, si eu cand ma rog, de multe ori nu am icoane in fata mea. Asta nu inseamna ca nu este primita rugaciunea mea. Tot asa si cu sfintii. Sunt constient ca Dumnezeu imi asculta rugaciunea si fara intermediari, dar invocarea sfintilor in rugaciune e si un act de cinstire si de dragoste fata de prietenii lui Dumnezeu, in ultima instanta, pe langa ajutorul concret si iubirea pe care le impartasesc noua ,celor ce-i cinstim. Sa luam alt exemplu! Daca cinstim pe cei de langa noi (in vita pamanteasca), ii respectam, ii rugam ca sa ne ajute, le multumim etc., umbrim cintirea acordata lui Dumnezeu? Nu cred! Aici e vorba daca noi credem ca sfintii traiesc dincolo de mormant si sunt in preajma lui Dumnezeu si toate celelalte se inteleg de la sine, altfel discutam in contradictoriu la infinit.

Claudiu68

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde Claudiu68 » 27 Oct 2011, 20:30

Sfintii !!! cine le atribuie acest superlativ? Sfinti au fost doar cei 12 apostoli(impreuna cu Pavel) pentru ca au fost alesi de catre Isus fiul lui Dumnezeu.Toti ceilalti sunt oameni ; iar atributul de sfint il da doar Dumnezeu. Cum pot eu sa te numesc pe tine sau pe tine sfint?????? Sunt eu capabil? un pacatos ? toti suntem pacatosi pina in maduva oaselor ,, nu se poate sa nu vina prilej de pacatuire" . Atunci la cine ne inchinam?????Sfintii sunt alesi de catre Dumnezeu si fac parte din cei 144000 pomeniti in apocalipsa.Cu siguranta nu sint persoane care ies in evidenta cu cele lumesti !!!!!!!! atentie la acest detaliu.

Constantinos

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde Constantinos » 28 Oct 2011, 07:27

Sfantul Pavel si Petru ii numeste pe crestini sfinti si alesi. Tot ce s-a intamplat in trecut se poate faptui si astazi , adica cei din prezent daca ar fi trait in vremea venirii Mantuitorului cu siguranta ar fi ajuns sa fie iertati de Hristos daca se pocaiau , vindecati trupeste daca erau bolnavi, cei care puteau fi ajutati sa traiasca fara sotie sa-i urmeze Mantuitorului si sa devina apostoli ca Ioan Teologul sau ca Iuda vanzatorul. Sfantul Ioan Hrisostom spune ca in Imparatia cerurilor Sfantul Pavel este mai mare decat oricare dintre cei 12, deci si pe Petru l-a depasit in sfintenie. Pe la anul 1000 Sfantul Simeon Noul Teolog aproape il egaleaza pe Sfantul Pavel. Cei 144.000 din apocalipsa sunt evreii si evreicile care traiesc in feciorie si numarul lor nu s-a implinit inca.
In schimb, din toate neamurile pamantului pana acum la ortodocsi sunt mult mai multi sfinti decat 144000 feciorelnici fiindca se omora in trecut cu zecile de mii monahi si monahii de catre pagani.

Claudiu68

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde Claudiu68 » 28 Oct 2011, 20:21

Va multumesc de comentariu . Este foarte pertinent si la locul lui , asa cum ar trebui sa fie toate . Cu respect va cer sa-mi explicati de unde putem sti ca Ioan Teologul si Simeon pot fi egali cu apostolii ?
Va multumesc si astept raspuns de la D-voastra!.

OLGA

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde OLGA » 28 Oct 2011, 23:12

Eu cred ca neortodocsii sunt neortodocsi pentru ca nu au buna credinta si, evident ca nici nadejdea si nici dragostea. Cum ar putea ajunge sa inteleaga adevarul?

Constantinos

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde Constantinos » 29 Oct 2011, 11:10

Intr-o carte din Muntele Athos este prezentata vedenia unui sihastru. Nu mai stiu din ce cauza i s-a aratat doua pahare frumoase dar ciobite un pic si Mantuitorul zicandu-i ca precum nu se vede nici-o diferenta intre pahare tot asa in fata Lui , Ioan Teologul (unul din cei 12) si Ioan Hrisostom sunt in aceeasi slava fara nici-o deosebire. Cand credinciosii se certau din cauza ca unii il credeau mai mare pe Sfantul Vasile, altii pe Grigorie Teologul iar ceilalti pe Ioan Hrisostom , un episcop vede ca ei sunt egali in fata lui Dumnezeu , fiecare cu virtuti diferite dar egali in sfintenie . In faptele apostolilor este prezentata alegerea dintre Matia si Iosif ( Barsaba, zis si Iustus) , care faceau parte din cei 70 apostoli , Iustus ramane intre cei considerati gresit cu totii mai mici, iar Matia intre cei 12 cu toate ca prin aceasta alegere nu a crescut fata de sfintenia pe care o avea mai inainte, iar daca a crescut aceasta este o dovada ca se poate ajunge cu timpul de la o masura mai mica la desavarsire. Sfantul Nicodim Aghioritul spune despre Simeon Noul Teolog ca este egal cu apostolii si este de preferat a citi mai mult pe Sfantul Simeon Noul Teolog decat pe Sfantul Apostol Pavel deoarece la Pavel se gasesc mult mai multe lucruri greu de inteles. In viata lui Simeon noul Teolog este descris faptul ca vrand sa-i scrie tatalui sau trupesc despre parintele sau duhovnicesc are o vedenie despre Simeon Evlaviosul : " Cat despre scrisoarea destinata sfantului meu parinte duhovnicesc, tu va trebui sa scrii adresa astfel...- si ajuns la acest cuvant, deodata s-a coborat asupra lui , din inaltul cerului, o lumina stralucitoare ce parea ca da la o parte acoperisul casei si ii umple din nou sufletul cu bucurie si fericire de nedescris. Aceasta lumina era atat de puternica incat lampa aprinsa (caci era noapte atunci) a disparut cu totul. Si iata ca din aceasta lumina dumnezeiasca s-a auzit o voce care spunea:,,...Apostolului si ucenicului lui Hristos , mijlocitorul si solul nostru pe langa Dumnezeu." Cu alta ocazie Simeon Evlaviosul ii spune noului teolog :"Ridica-te, copilul meu, eu sunt om ca si tine si , avand credinta in bunatatea lui Dumnezeu , iti spun ca ti se va darui un har de doua ori mai mare decat mie."

Constantinos

Re: "Domnul Isus, primul protestant"

Mesaj necititde Constantinos » 28 Dec 2011, 18:34

Nu stiu sigur, dar cred ca din urmatoarea cauza si celalalt pahar frumos, Sfantul Ioan Teologul , este putin ciobit inaintea lui Dumnezeu:
" Iar dupa adormire aruncând sorti Sfintii Apostoli unde era sa mearga fiecare dintr-însii si sa propovaduiasca, a cazut lui Ioan soarta ca sa mearga în Asia. Se mâhnea de aceasta fiindca cunostea mai înainte ca o sa aiba nevoie de calatorie pe mare, ceea ce si spuse mai înainte ucenicului sau Prohor. Umblând patruzeci de zile si patruzeci de nopti pe mare, purtat de puterea valurilor, caci se mâhnise pentru sorti; si (fiindca n-a nadajduit la puterea lui Dumnezeu cea nebiruita) pentru aceasta s-a îngaduit de la Dumnezeu ca sa cada în ispita, ca prin acea ispita sa i se ierte greseala sa cea omeneasca."
http://www.calendar-ortodox.ro/luna/sep ... brie26.htm
Probabil avea rau de mare si l-a suparat pe Dumnezeu prin mahnirea sa, dar a fost vindecat in 40 zile :
Au plecat din Ioppe cu corabia si i-a prins furtuna pe mare. Corabia s-a spart in noaptea aceea si pe toti i-a aruncat in mare, iar marea i-a scos vii la tarm in apropiere de Seleucia. Numai Sfantul Apostol Ioan a ramas in mare si Prohor se intrista, de moartea lui. Dar Sfantul Apostol Ioan nu fusese tinut in mare spre moarte, ci spre slava lui Dumnezeu, caci, dupa patruzeci de zile si patruzeci de nopti, marea l-a scos viu pe uscat si s-a intamplat, din voia Domnului, ca la acel tarm se afla tocmai atunci Prohor, ucenicul Sfantului.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX