"Ortodoxia nu are Duhul Sfant"

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 01 Oct 2010, 19:40


Foarte clar. Voi sectarii sunteti fara de pacat. Mandrie draceasca!
crestinii trebuie sa fie fara de pacat

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 01 Oct 2010, 19:41

Nu stiu de ce , dar parca sunt inclinat sa cred ca esti penticostal.
Puteti crede ce doriti, nu ma deranjeaza.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde danadoina » 01 Oct 2010, 22:24

draga electric77,
....
A si o intrebare ,cam cind a plecat Duhul Sfint de la ortodocsi si in ce biserica a fost pina prin secolul 18 ,19 cind au aparut neoprotestantii?
nu am spus ca ar fi plecat din Biserica ortodoxa si nu am zis niciunde ca Duhul s-ar fi dus la neoprotestanti.
Slava Domnului ! ... insa tot tu, e drept, nu ai zis dar ai scris :mrgreen: ceva mai devreme :
sfintii ortodocsi, au darul proorociei si al inainte-vederii...
Poate cei din Pateric, care au trait acum mult timp, insa la momentul actual eu nu am habar sa existe undeva vreun ortodox care sa prooroceasca. Si chiar si daca ar exista, mi se pare normal ca in orice biserica sa fie macar unul sau doi prooroci. Pavel spune corintenilor ca ar vrea ca toti sa prooroceasca. De aici rezulta absenta Duhului Sfant din Ortodoxie. Pentru ca...cu o floare nu se face primavara.
-nu tocmai consecvent, nu ? :? Parca ne-am juca de-a "soarecele si pisica" :mrgreen:

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde danadoina » 01 Oct 2010, 23:26

1.
.........
Da, am citit si stiu ca existau prooroci si in secolul III, chiar daca se rarisera. Asta e un lucru rau, Biserica lui Cristos trebuie sa aiba toate darurile si proorocia e importanta.
.......
poti sa dai un exemplu, un prooroc din secolul III ?


2.
Hristos spune in Scriptura ca va fi cu / in Biserica pana la sfarsitul veacurilor...
tu ai afirmat ca
........ Adu argumente din Scripturi, despre care stim ca e inspirata de Duhul Sfant..........

rezulta clar prezenta lui Hristos, a Duhului Sfant Mangaietorul (pe care l-a trimis conform Scripturii ) in Biserica Ortodoxa !

intrebarea este :
de ce scrii
Biserica lui Cristos trebuie sa aiba toate darurile
, de ce sunt indispensabile prorociile, nu e deajuns prezenta lui Hristos, a Duhului Sfant Mangaietorul (pe care l-a trimis conform Scripturii ) in Biserica ... ?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 08:02


-nu tocmai consecvent, nu ? :? Parca ne-am juca de-a "soarecele si pisica" :mrgreen:
dar cum nu sunt consecvent? Biserica Ortodoxa, ca si organizatie religioasa se descalifica in a fi Biserica lui Cristos, ca si celelalte culte. Prin urmare nu exista nici Duhul Sfant. Daca unii calugari au Duhul Sfant, asta nu inseamna nimic, cum am spus, cu o floare nu se face primavara. Biserica Ortodoxa nu e formata din 2-3 calugari care au Duhul ci din milioane de aderenti, care nu numai ca nu au Duhul, dar nu deosebesc dreapta de stanga, spiritual vorbind.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 08:07

poti sa dai un exemplu, un prooroc din secolul III ?
nu am trait in secolul III ca sa stiu vreun prooroc de atunci, ceea ce stiu este ce s-a scris prin diferite izvoare istorice, dar de verificat, daca asa stau lucrurile, e imposibil.

de ce scrii
Biserica lui Cristos trebuie sa aiba toate darurile
, de ce sunt indispensabile prorociile, nu e deajuns prezenta lui Hristos, a Duhului Sfant Mangaietorul (pe care l-a trimis conform Scripturii ) in Biserica ... ?
Daca e prezenta lui Cristos, atunci este evident ca Duhul Lui se manifesta. Daca Duhul nu e prezent, nu sunt nici manifestarile (darurile). Iar Pavel spune clar care sunt aceste manifestari ale Duhului la 1 Corinteni cap.12. Sunt destule versete in care Pavel face referire la darul proorociei. Cred ca le cunoasteti. Sau poate...nu? :?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde Floryan » 02 Oct 2010, 10:21

poti sa dai un exemplu, un prooroc din secolul III ?
nu am trait in secolul III ca sa stiu vreun prooroc de atunci, ceea ce stiu este ce s-a scris prin diferite izvoare istorice, dar de verificat, daca asa stau lucrurile, e imposibil.

de ce scrii
Biserica lui Cristos trebuie sa aiba toate darurile
, de ce sunt indispensabile prorociile, nu e deajuns prezenta lui Hristos, a Duhului Sfant Mangaietorul (pe care l-a trimis conform Scripturii ) in Biserica ... ?
Daca e prezenta lui Cristos, atunci este evident ca Duhul Lui se manifesta. Daca Duhul nu e prezent, nu sunt nici manifestarile (darurile). Iar Pavel spune clar care sunt aceste manifestari ale Duhului la 1 Corinteni cap.12. Sunt destule versete in care Pavel face referire la darul proorociei. Cred ca le cunoasteti. Sau poate...nu? :?
Omule tu vezi biserica daor azi. Hristos este acelasi ieri, azi si miine. SI adevarul este acealsi. Acele daruri pe cale le tot spui au fost , sunt si vor fi prezente doar in bisreica ortodoxa. Nu spune nicaieri in Sf Scriptura ca fiecare preot tb sa faca profetii si sa vb in limbi. Mergi la penticostali, acolo vezi asa ceva.

In Sf Scriptura scrie ca felurite sunte darurile Duhului Sfant:nu doar alea 2 pe care le tot invoci obsesiv
De ex. 7 sunt darurile Duhului Sfant
1. Înţelepciunea; 2. Înţelegerea; 3. Sfătuirea; 4. Tăria; 5. Cunoştinţa; 6. Buna credinţă; 7. Frica (Isaia 11, 2-3).
Piinea si vinul sunt transformate la Sf Liturghie in Trupul si Sangele Domnului, real, zi-mi tu aceasta cui se datoreaza?
Noi azi numai avem nevoie de vb in limbi si alte lucruri de acest fel, pentru ca noi mergem prin credinta,
Căci umblăm prin credinţă, nu prin vedere 2 COr 5-7
Nu inteleg ce tot vrei.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 10:53

Nu inteleg ce tot vrei.
domnule Floryan, va rog frumos data viitoare sa va abtineti sa mai comentati postarile mele, daca chiar nu aveti educatia sa va exprimati frumos si civilizat.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde danadoina » 02 Oct 2010, 16:23

1.
........
2.
Hristos spune in Scriptura ca va fi cu / in Biserica pana la sfarsitul veacurilor...
tu ai afirmat ca
........ Adu argumente din Scripturi, despre care stim ca e inspirata de Duhul Sfant..........

rezulta clar prezenta lui Hristos, a Duhului Sfant Mangaietorul (pe care l-a trimis conform Scripturii ) in Biserica Ortodoxa !

intrebarea este :
...........nu e deajuns prezenta lui Hristos, a Duhului Sfant Mangaietorul (pe care l-a trimis conform Scripturii ) in Biserica ... ?
deci Hristos spune , in SCRIPTURA pe care tu o accepti ca inspirata, ca
1.va fi in Biserica pana la sfarsitul veacului
2.va trimite Mangaietorul

de ce nu crezi ceea ce TU ACCEPTI ca este INSPIRAT ?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 16:26


deci Hristos spune , in SCRIPTURA pe care tu o accepti ca inspirata, ca
1.va fi in Biserica pana la sfarsitul veacului
2.va trimite Mangaietorul

de ce nu crezi ceea ce TU ACCEPTI ca este INSPIRAT ?
Ce este Biserica lui Cristos? unde sunt 2 sau 3 (Mat. 18:20), acolo este si Isus in mijlocul lor. Nu trebuie institutii, seminarii sau cladiri somptuoase.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde Floryan » 02 Oct 2010, 20:11

Nu inteleg ce tot vrei.
domnule Floryan, va rog frumos data viitoare sa va abtineti sa mai comentati postarile mele, daca chiar nu aveti educatia sa va exprimati frumos si civilizat.
Bine Domnule Electric77, am luat la cunostinta. Imi cer iertare pentru obraznicia mea.
Promit sa nu va mai deranjez.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde danadoina » 02 Oct 2010, 20:18


deci Hristos spune , in SCRIPTURA pe care tu o accepti ca inspirata, ca
1.va fi in Biserica pana la sfarsitul veacului
2.va trimite Mangaietorul

de ce nu crezi ceea ce TU ACCEPTI ca este INSPIRAT ?
Ce este Biserica lui Cristos? unde sunt 2 sau 3 (Mat. 18:20), acolo este si Isus in mijlocul lor. Nu trebuie institutii, seminarii sau cladiri somptuoase.

ce crezi tu ?
Iisus este acolo, indiferent ce cred cei doi sau trei ? daca este adevarat ca Maica Domnului este pururea Fecioara iar cei trei nu accepta asta, Iisus este in mijlocul lor ?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 07:49



ce crezi tu ?
Iisus este acolo, indiferent ce cred cei doi sau trei ? daca este adevarat ca Maica Domnului este pururea Fecioara iar cei trei nu accepta asta, Iisus este in mijlocul lor ?
ma gandesc ca invatatura lor trebuie sa fie unitara si identica cu cea a primilor crestini.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde danadoina » 03 Oct 2010, 09:13



ce crezi tu ?
Iisus este acolo, indiferent ce cred cei doi sau trei ? daca este adevarat ca Maica Domnului este pururea Fecioara iar cei trei nu accepta asta, Iisus este in mijlocul lor ?
ma gandesc ca invatatura lor trebuie sa fie unitara si identica cu cea a primilor crestini.
Perfect ! :P
De-acuma este f simplu........ singura Biserica unde este indeplinita conditia asta este Biserica ortodoxa ;) , si nu e de mirare pentru ca Duhul Sfant o calauzeste si Hristos este in Ea pana la "sfarsitul veacurilor" :)

PS: oricum cu afirmatia de mai sus ai exclus tot ce este protestant ;)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde protosinghel » 03 Oct 2010, 12:39

Electric, am la dumneata o mare rugăminte:
Spune te rog ce-ţi place în Ortodoxie cel mai mult? Altfel spus, ce-ţi place ţie la ortodocşi (în doctrină, slujbe, canoane, viaţă etc.), care alţii nu au sau nu le au în aceeaşi măsură în care le avem noi? M-aş bucura să enumeri măcar câteva lucruri.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 12:42

Electric, am la dumneata o mare rugăminte:
Spune te rog ce-ţi place în Ortodoxie cel mai mult? Altfel spus, ce-ţi place ţie la ortodocşi (în doctrină, slujbe, canoane, viaţă etc.), care alţii nu au sau nu le au în aceeaşi măsură în care le avem noi? M-aş bucura să enumeri măcar câteva lucruri.
Accentul care se pune pe rugaciune, pe smerenie, pe o viata dusa in ascultare, insa toate acestea se observa in manastiri, la calugari, foarte putin in biserici. Bisericile ortodoxe, in majoritatea cazurilor, sunt formate in mare parte din crestini nominali, care sunt ai lui Cristos numai la nivel declarativ, neducand insa o viata asa cum trebuie.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde protosinghel » 03 Oct 2010, 12:44

Dar doctrinar (dogmatic, în interpretarea Scripturii)?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 12:47


PS: oricum cu afirmatia de mai sus ai exclus tot ce este protestant ;)
Nu-mi plac bisericile protestante, nu ma simt atras de ele, iar la bisericile neo-protestante nu-mi plac decat rugaciunile facute la penticostali, insa aici sunt unele probleme foarte foarte grave, pe care nu le pot discuta decat cu un penticostal, voi nestiind despre ce e vorba. In rest, sunt biserici mercantile, axate pe acumulare de avutii, de bani, si-i trateaza pe enoriasi ca si cum ar fi niste oi numai bune de muls.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 12:52

Dar doctrinar (dogmatic, în interpretarea Scripturii)?
Aici prefer sa analizez eu pentru mine insumi. Iau in considerare toate parerile, si aleg ce mi se pare mie bun. Insa am ajuns la concluzia ca de-a lungul timpului s-au strecurat multe invataturi nebiblice si la ortodocsi si la protestanti iar catolicii sunt campioni din punctul asta de vedere.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde Doriana » 03 Oct 2010, 13:36

BO are un mare rol in viata spirituala a Romaniei (Moldovei) si uneori chiar si-l asuma. Putinii ortodocsi credinciosi pe care ii cunosc ma impresioneaza prin smerenie si blandete, prin faptul ca isi cantaresc bine fiecare vorba si lumina lui Hristos straluceste pe chipul lor.
Insa exista o contradictie in atitudinea BO fata de mantuire: Pe de o parte se spune ca mantuirea o da Dumnezeu si nu vom putea sti daca suntem mantuiti pana nu vom ajunge in fata Dreptului Judecator. Pe de alta parte se spune ca mantuirea e numai in si prin BO. De aici iese ceva cel putin ciudat: oameni care nu au habar de mantuirea lor, dar care se grabesc in a-i trimite in iad pe toti "sectarii" sau neortodocsii, pentru simplul motiv ca lor le este suficienta apartenenta la BO pentru a-si fi asigurat un loc caldut dincolo.

Nu exista ortodox smerit care sa se grabeasca in a-i anatemiza pe altii, de o religie diferita de a lor. Indiferent de ce ar fi fost invatat, el isi da seama ca mai sunt oameni sfinti si dincolo de gard. Si nu exista protestant smerit care sa-i anatemizeze pe ortodocsi numai pentru ca sunt ortodocsi. Dincolo de aceasta lupta interconfesionala pe care am fost invatati sa o ducem, unii dintre noi refuza sa lupte impotriva fratilor lor, care sunt asemenea lor si iubiti de Dumnezeu ca si ei.

In rest, ideea cu 'mantuirea e doar la noi" a fost creata probabil de cei care au venit cu ideea "Dumnezeu este roman" :-)). Nu face decat sa alimenteze orgoliile personale si luptele de partide religioase. Orice copil in ale credintei stie ca mantuirea e numai la Hristos. Si daca mantuirea e la El, noi ne aplecam in fata Lui si-L lasam pe El sa o dea oricui crede in El, dupa fagaduinta Lui. Doamne-ajuta!
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX