"Ortodoxia nu are Duhul Sfant"

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 29 Sep 2010, 18:11


ai cerut dovada ca Duhul Sfant lucreaza in Biserica Ortodoxa, ai accesat link-urile de mai sus ? VEZI dovada in ele ?
[/quote]

Parerea mea este ca Duhul Sfant se manifesta prin darurile Duhului Sfant, descrise de Pavel la 1 Corinteni cap. 12. In biserica Ortodoxa nu exista proorocie, vorbire in limbi ori astea sunt daruri pe care Pavel le enumera ca fiind de la Duhul Sfant.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 29 Sep 2010, 18:12


Auzi... da` n-ar fi mai bine sa raspunzi tu la intrebarile alea de la inceput decat sa perorezi aberant si pe marginea subiectului???
pe cat ma duce capul, incerc sa dau niste raspunsuri, insa intrebarile de la inceput nu vad de ce mi s-ar adresa mie.
Ultima oară modificat 29 Sep 2010, 18:41 de către electric77, modificat 1 dată în total.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 29 Sep 2010, 18:15


Daca nu sunt indiscret si nu ti-e rusine sa spui, pt ca in general sectarii evita dintr-o anumita jena sa faca marturisire de credinta, pot sa te intreb, ce religie esti?
Nu pot minti si sa spun ca apartin de o confesiune, cand eu nu apartin de niciuna. Iar marturisire de credinta nu am, pentru ca nu imi sunt clare toate dogmele si invataturile biblice.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde danadoina » 29 Sep 2010, 18:52


ai cerut dovada ca Duhul Sfant lucreaza in Biserica Ortodoxa, ai accesat link-urile de mai sus ? VEZI dovada in ele ?
Parerea mea este ca Duhul Sfant se manifesta prin darurile Duhului Sfant, descrise de Pavel la 1 Corinteni cap. 12. In biserica Ortodoxa nu exista proorocie, vorbire in limbi ori astea sunt daruri pe care Pavel le enumera ca fiind de la Duhul Sfant.

na-ti-o franta ca ti-am dres-o ;)
In biserica Ortodoxa nu exista proorocie
fals ! (ca sa te copiez in stil ;) ) ....
sfintii ortodocsi, au darul proorociei si al inainte-vederii...
darul vorbirii in limbi, a existat dat doar la inceput pentru raspandirea credintei...! Dumnezeu nu face minuni ca sa faca ..."circ" !
in rest "roadele Duhului Sfant" .... smerenia, indelunga-rabdare, iubirea... le au Sfintii ortodocsi (daca ai cauta sincer le-ai fi descoperit in materialul din link-uri),
existenta moastelor si minunilor confirmate fara putinta de tagada ...

nu ai citit serios nimic si nici nu cauti cu adevarat, tu vrei doar sa iti debitezi ideile si sa "discuti" ...lucru slab si timp pierdut :roll: !

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde danadoina » 29 Sep 2010, 18:54

Nu pot minti ...
Slava Domnului ! :)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 29 Sep 2010, 19:00

sfintii ortodocsi, au darul proorociei si al inainte-vederii...
Poate cei din Pateric, care au trait acum mult timp, insa la momentul actual eu nu am habar sa existe undeva vreun ortodox care sa prooroceasca. Si chiar si daca ar exista, mi se pare normal ca in orice biserica sa fie macar unul sau doi prooroci. Pavel spune corintenilor ca ar vrea ca toti sa prooroceasca. De aici rezulta absenta Duhului Sfant din Ortodoxie. Pentru ca...cu o floare nu se face primavara.
darul vorbirii in limbi, a existat dat doar la inceput pentru raspandirea credintei
idee nesustinuta biblic, eu am gasit in Biblie ca vorbirea in limbi este pentru zidire personala, cel ce vorbeste in limbi se zideste pe sine insusi (1 Corinteni 14:4) si daca talmaceste, zideste si Biserica.
nu ai citit serios nimic si nici nu cauti cu adevarat, tu vrei doar sa iti debitezi ideile si sa "discuti" ...lucru slab si timp pierdut :roll: !
in conditiile acestea, puteti evita dialogul cu userul meu si sa optati pentru discutii cu persoane mai serioase.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde Pr Haralambie » 29 Sep 2010, 22:42

sfintii ortodocsi, au darul proorociei si al inainte-vederii...
Poate cei din Pateric, care au trait acum mult timp, insa la momentul actual eu nu am habar sa existe undeva vreun ortodox care sa prooroceasca. Si chiar si daca ar exista, mi se pare normal ca in orice biserica sa fie macar unul sau doi prooroci. Pavel spune corintenilor ca ar vrea ca toti sa prooroceasca. De aici rezulta absenta Duhului Sfant din Ortodoxie. Pentru ca...cu o floare nu se face primavara.

Acesta nu poate fi un criteriu adevarat ,anume , ca daca lipsesc aceste daruri nu mai este Duhul Sfant, Biblia arata, inca sf Ioan evanghelistul ne avertizeaza :Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan
Cap. 4
1. Iubiţilor, nu daţi crezare oricărui duh, ci cercaţi duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulţi prooroci mincinoşi au ieşit în lume.
4. Voi, copii, sunteţi din Dumnezeu şi i-aţi biruit pe acei prooroci, căci mai mare este Cel ce e în voi, decât cel ce este în lume.
Deci daca si pe vremea apostolilor au iesit atit de multi prooroci mincinoşi ,desi erau apostoli in viata , de ce m-ar mira ca n-ar fi acum sectarii , sau ce mar putea convinge ca sectarii nu sunt prooroci mincinoşi
Deci ce vedem, ca nu prin proorocii iau biruit pe prooroci mincinosi ci prin Dumnezeu care era in ei.
Vedem ca si in vechiul testament erau : Luca 26. Vai vouă când toţi oamenii vă vor vorbi de bine. Căci tot aşa făceau proorocilor mincinoşi părinţii lor.
Chiar Mantuitorul ne invata:Cap. 13 Marcu
Matei:15. Feriţi-vă de proorocii mincinoşi, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori.
22. Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit şi nu în numele Tău am scos demoni şi nu în numele Tău minuni multe am făcut?
22. Se vor scula hristoşi mincinoşi şi prooroci mincinoşi şi vor face semne şi minuni,ca să ducă în rătăcire, de se poate, pe cei aleşi.
darul vorbirii in limbi, a existat dat doar la inceput pentru raspandirea credintei
idee nesustinuta biblic, eu am gasit in Biblie ca vorbirea in limbi este pentru zidire personala, cel ce vorbeste in limbi se zideste pe sine insusi (1 Corinteni 14:4) si daca talmaceste, zideste si Biserica.
Ba este sustinuta:
I corinteni cap 13,v 8 Cât despre proorocii - se vor desfiinţa; darul limbilor va înceta; ştiinţa se va sfârşi;
Daca ati fi citit pe Parintii Biserici in talcuirile lor, ati fi vazut ca prin secolul III deja darul limbilor -care AP Pavel il enumera ca fiind printre cele mai mici daruri- si proorociile, nu mai erau si ati fi inteles si rostul lor atunci si de ce nu mai sunt acum .
Iar ceea ce se intampla la adunarile sectare nu este vb in limbi ci tembelism mintal,inselare draceasca, ma iertati ca spun, cititi pe Serafim Rose , protestant nascut si trecut la ortodoxie dupa o intensa si sincera cautare


O intrebare , cam cand a plecat Duhul Sfant de la ortodocsi si in ce Biserica a fost pina prin secolul 18 ,19 cand au aparut neoprotestantii?
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 20:35 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde IOACHIM » 29 Sep 2010, 23:53

danadoina scrie:darul vorbirii in limbi, a existat dat doar la inceput pentru raspandirea credintei
idee nesustinuta biblic, eu am gasit in Biblie ca vorbirea in limbi este pentru zidire personala, cel ce vorbeste in limbi se zideste pe sine insusi (1 Corinteni 14:4) si daca talmaceste, zideste si Biserica.
E limpede ca nu ti-e f. clar ce inseamna textual (in Sf.Scriptura) vorbirea in limbi !!! In nici un caz ceea ce ai tu impresia, dupa modelul de brain-washing protestant (penticostal, in cazul de fata). Pai nu scrie acolo ca apostolii vorbeau si toti cei prezenti acolo ii intelegeau perfect, desi vorbeau limbi diferite?!? Fiecare auzea predica apostolica in limba lui - si se minunau toti !!! Mai era nevoie de tălmaci? Evident ca nu.
- acuma raspunde tu singur daca si unde ai vazut tu asa ceva in lumea protestanta!!! Evident ca nu poti raspunde.
- incearca atunci sa-ti explici singurel cum se face ca vorbitorii in limbipe care ii admiri tu, nu sunt intelesi de toata lumea prezenta acolo in adunare? Da` de ce cand merg in alte tari au nevoie si de talmaci, de traducatori ? :lol: Da`` cum se face ca daca inregistrezi bolboreselile lor (chipurile - vorbire in limbi) si te duci la unu` de-asta de-al lor, autorizat :lol: , si-l rogi sa-ti traduca, iti ca spune intotdeauna altceva, diferit de restul traducatorilor/vorbitorilor/inspiratilor.

- Eeeei, ai vazut ca nu e vorbire in limbi !?! E mai degraba un semn de indracire. Acolo nu sufla Duhul Sfant, ci stapanesc duhuri... de alea de vorbeste Scriptura ca erau in amaratul ala din tinutul gherghesenilor.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde Floryan » 30 Sep 2010, 12:29


Daca nu sunt indiscret si nu ti-e rusine sa spui, pt ca in general sectarii evita dintr-o anumita jena sa faca marturisire de credinta, pot sa te intreb, ce religie esti?
Nu pot minti si sa spun ca apartin de o confesiune, cand eu nu apartin de niciuna. Iar marturisire de credinta nu am, pentru ca nu imi sunt clare toate dogmele si invataturile biblice.

Nu stiu de ce , dar parca sunt inclinat sa cred ca esti penticostal. :D
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde Floryan » 30 Sep 2010, 12:44

sfintii ortodocsi, au darul proorociei si al inainte-vederii...
Poate cei din Pateric, care au trait acum mult timp, insa la momentul actual eu nu am habar sa existe undeva vreun ortodox care sa prooroceasca. Si chiar si daca ar exista, mi se pare normal ca in orice biserica sa fie macar unul sau doi prooroci. Pavel spune corintenilor ca ar vrea ca toti sa prooroceasca. De aici rezulta absenta Duhului Sfant din Ortodoxie. Pentru ca...cu o floare nu se face primavara.
Dar de unde sti tu, cine are si nu darul prorociei. Ai cunoscut toti pustinicii si toti credinciosii ortodocsi?
Spune Sf Scriptura ne spune ca felurite sunt darurile Duhului Sfant
Voiesc ca voi toţi să grăiţi în limbi; dar mai cu seamă să proorociţi. Cel ce prooroceşte e mai mare decât cel ce grăieşte în limbi, afară numai dacă tălmăceşte, ca Biserica să ia întărire 1 Cor 14,5

idee nesustinuta biblic, eu am gasit in Biblie ca vorbirea in limbi este pentru zidire personala, cel ce vorbeste in limbi se zideste pe sine insusi (1 Corinteni 14:4) si daca talmaceste, zideste si Biserica.
Darul vorbirii in limbi s-a dat pentru putina vreme si pentru cei necredinciosi.
Aşa că vorbirea în limbi este semn nu pentru cei credincioşi ci pentru cei necredincioşi; 1Cor 14,22
Azi nu mai este cazul

Si inca ceva, Ap Pavel mai zice ca mai presus de toate darurile este dragostea:
De aş grăi în limbile oamenilor şi ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare şi chimval răsunător. 1cor 13.1
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 30 Sep 2010, 16:18


Dar de unde sti tu, cine are si nu darul prorociei. Ai cunoscut toti pustinicii si toti credinciosii ortodocsi?
exact asta am spus, daca sunt cativa pustnici intr-o tara de 22 milioane locuitori (dintre care BO detine o majoritate covarsitoare), care au darul proorociei, nu e suficient.
sfintii ortodocsi, au darul proorociei si al inainte-vederii...
Poate cei din Pateric, care au trait acum mult timp, insa la momentul actual eu nu am habar sa existe undeva vreun ortodox care sa prooroceasca. Si chiar si daca ar exista, mi se pare normal ca in orice biserica sa fie macar unul sau doi prooroci. Pavel spune corintenilor ca ar vrea ca toti sa prooroceasca. De aici rezulta absenta Duhului Sfant din Ortodoxie. Pentru ca...cu o floare nu se face primavara.
Dar de unde sti tu, cine are si nu darul prorociei. Ai cunoscut toti pustinicii si toti credinciosii ortodocsi?
Spune Sf Scriptura ne spune ca felurite sunt darurile Duhului Sfant
Voiesc ca voi toţi să grăiţi în limbi; dar mai cu seamă să proorociţi. Cel ce prooroceşte e mai mare decât cel ce grăieşte în limbi, afară numai dacă tălmăceşte, ca Biserica să ia întărire 1 Cor 14,5


Aşa că vorbirea în limbi este semn nu pentru cei credincioşi ci pentru cei necredincioşi; 1Cor 14,22
Azi nu mai este cazul
Astazi nu sunt necredinciosi? sau astazi nu e nevoie de zidire?, pentru ca exista acel verset biblic care nu poate fi desfiintat, ca vorbirea in limbi zideste personal.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde Floryan » 30 Sep 2010, 17:15


Dar de unde sti tu, cine are si nu darul prorociei. Ai cunoscut toti pustinicii si toti credinciosii ortodocsi?
exact asta am spus, daca sunt cativa pustnici intr-o tara de 22 milioane locuitori (dintre care BO detine o majoritate covarsitoare), care au darul proorociei, nu e suficient.
Semnat - Legea lui electric 77.
Te rugam da-ne numarul exact de proroci ca sa fie suficient.
Probabl unul ca Benny Hint e suficient de "proroc", "profet", sau "vorbitor in limbi" pentru a fi suficient sufeltelor pustiite de vrajmasul diavol
sfintii ortodocsi, au darul proorociei si al inainte-vederii...
Poate cei din Pateric, care au trait acum mult timp, insa la momentul actual eu nu am habar sa existe undeva vreun ortodox care sa prooroceasca. Si chiar si daca ar exista, mi se pare normal ca in orice biserica sa fie macar unul sau doi prooroci. Pavel spune corintenilor ca ar vrea ca toti sa prooroceasca. De aici rezulta absenta Duhului Sfant din Ortodoxie. Pentru ca...cu o floare nu se face primavara.
Dar de unde sti tu, cine are si nu darul prorociei. Ai cunoscut toti pustinicii si toti credinciosii ortodocsi?
Spune Sf Scriptura ne spune ca felurite sunt darurile Duhului Sfant
Voiesc ca voi toţi să grăiţi în limbi; dar mai cu seamă să proorociţi. Cel ce prooroceşte e mai mare decât cel ce grăieşte în limbi, afară numai dacă tălmăceşte, ca Biserica să ia întărire 1 Cor 14,5


Aşa că vorbirea în limbi este semn nu pentru cei credincioşi ci pentru cei necredincioşi; 1Cor 14,22
Azi nu mai este cazul
Astazi nu sunt necredinciosi? sau astazi nu e nevoie de zidire?, pentru ca exista acel verset biblic care nu poate fi desfiintat, ca vorbirea in limbi zideste personal.
Dupa logica ar trebui ca si Domnul Hristos sa se rastigneasca zilnic si sa Invie pentru voi sectarii.
Aminteste-mi unde spune Ap Pavel ca vb in limbi este o experienta pentru fiecare credincios.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 30 Sep 2010, 17:59

Aminteste-mi unde spune Ap Pavel ca vb in limbi este o experienta pentru fiecare credincios.
In primul rand ca nu am spus ca limbile sunt o experienta pentru fiecare credincios, ci acela care are darul limbilor, este zidit prin acest dar. Deci limbile nu sunt numai semn pentru necredinciosi, in sensul de propovaduire a Evangheliei.

1 Corinteni 14:4  Cine vorbeşte în altă limbă, se zideşte pe sine însuşi; dar cine proroceşte, zideşte sufleteşte Biserica.

Si chiar ca semn, in ziua de astazi exista destui care nu Il cunosc pe Cristos, de ce nu ar fi benefic acest dar al limbilor? Vreau argumente ca acest dar a incetat, daca puteti sa-mi dati, ceea ce ma indoiesc, pentru ca scopul limbilor este expus foarte clar in Biblie si acest scop este valabil si astazi.

Iata cum apare versetul in Traducerea de la Blaj, 1795:

Imagine

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 30 Sep 2010, 19:18

Probabl unul ca Benny Hint e suficient de "proroc", "profet", sau "vorbitor in limbi" pentru a fi suficient sufeltelor pustiite de vrajmasul diavol
Benny Hinn e un circaş, un înşelător.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde Floryan » 01 Oct 2010, 08:05

Aminteste-mi unde spune Ap Pavel ca vb in limbi este o experienta pentru fiecare credincios.
In primul rand ca nu am spus ca limbile sunt o experienta pentru fiecare credincios, ci acela care are darul limbilor, este zidit prin acest dar. Deci limbile nu sunt numai semn pentru necredinciosi, in sensul de propovaduire a Evangheliei.

1 Corinteni 14:4  Cine vorbeşte în altă limbă, se zideşte pe sine însuşi; dar cine proroceşte, zideşte sufleteşte Biserica.

Si chiar ca semn, in ziua de astazi exista destui care nu Il cunosc pe Cristos, de ce nu ar fi benefic acest dar al limbilor? Vreau argumente ca acest dar a incetat, daca puteti sa-mi dati, ceea ce ma indoiesc, pentru ca scopul limbilor este expus foarte clar in Biblie si acest scop este valabil si astazi.

Iata cum apare versetul in Traducerea de la Blaj, 1795:

Imagine

Darul vorbitului in limbi s-a dat pentru putina vreme si doar pentru cei necredinciosi, pentru ca Ap. spune :
Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desfiinţa; darul limbilor va înceta;; 1Cor 13-8


Te intreb: Ce inseamna vorbitul in limbi?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 01 Oct 2010, 15:11

Ap. spune :
Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desfiinţa; darul limbilor va înceta;; 1Cor 13-8
dar ai citit tot contextul? ca scrie cand va disparea, atunci cand vom vedea fatza in fatza, si vom cunoaste toate. Asta se va intampla la rapire, cand vom fi in Ceruri cu Domnul. Citeste la versetul 8 ca scrie ca si cunostinta se va sfarsi. Cunostinta s-a sfarsit acum? Abia cand va veni ce este desavarsit, atunci vor disparea. Dar inca nu a venit ce este desavarsit, pt ca inca nu am fost facuti desavarsiti, inca suntem muritori si moartea nu a fost inghitita de biruinta, inca mai are "tepus" .

Te intreb: Ce inseamna vorbitul in limbi?
nu stiu, ca nu vorbesc in limbi.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde danadoina » 01 Oct 2010, 16:03

...

Te intreb: Ce inseamna vorbitul in limbi?
nu stiu, ca nu vorbesc in limbi.
electric , dupa parerea ta daca nu exista nicaieri "vorbirea in limbi" asa cum o intelegi tu, nu exista Sf. Duh in lume...am inteles bine ?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 01 Oct 2010, 16:14


electric , dupa parerea ta daca nu exista nicaieri "vorbirea in limbi" asa cum o intelegi tu, nu exista Sf. Duh in lume...am inteles bine ?
Nu, nu ai inteles bine, ai pus cate ceva de la tine, idei care nu-mi apartin...

dar daca doresti putem aprofunda acest subiect.

chiar ma gandesc sa fac un topic special pt asta.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 01 Oct 2010, 19:34


E limpede ca nu ti-e f. clar ce inseamna textual (in Sf.Scriptura) vorbirea in limbi !!! In nici un caz ceea ce ai tu impresia, dupa modelul de brain-washing protestant (penticostal, in cazul de fata). Pai nu scrie acolo ca apostolii vorbeau si toti cei prezenti acolo ii intelegeau perfect, desi vorbeau limbi diferite?!? Fiecare auzea predica apostolica in limba lui - si se minunau toti !!! Mai era nevoie de tălmaci? Evident ca nu.
- acuma raspunde tu singur daca si unde ai vazut tu asa ceva in lumea protestanta!!! Evident ca nu poti raspunde.
- incearca atunci sa-ti explici singurel cum se face ca vorbitorii in limbipe care ii admiri tu, nu sunt intelesi de toata lumea prezenta acolo in adunare? Da` de ce cand merg in alte tari au nevoie si de talmaci, de traducatori ? :lol: Da`` cum se face ca daca inregistrezi bolboreselile lor (chipurile - vorbire in limbi) si te duci la unu` de-asta de-al lor, autorizat :lol: , si-l rogi sa-ti traduca, iti ca spune intotdeauna altceva, diferit de restul traducatorilor/vorbitorilor/inspiratilor.

- Eeeei, ai vazut ca nu e vorbire in limbi !?! E mai degraba un semn de indracire. Acolo nu sufla Duhul Sfant, ci stapanesc duhuri... de alea de vorbeste Scriptura ca erau in amaratul ala din tinutul gherghesenilor.
Draga, unde am scris eu ca vorbirea in limbi de la penticostali este ceva ce eu admir? Chiar nu puteti sa va stapaniti pornirea rautacioasa? Ori discutam ca doi oameni civilizati ori nu.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 01 Oct 2010, 19:37

Daca ati fi citit pe parintii biserici in tilcuirile lor ati fi vazut ca prin secolul III deja darul limbilor -care AP Pavel il enumera ca fiind printre cele mai mici daruri- si proorociile nu mai erau si ati fi inteles si rostul lor atunci si de ce nu mai sunt acum .
Iar ceea ce se intimpla la adunarile sectare nu este vb in limbi ci tembelism mintal,inselare draceasca,cititi pe Serafim Rose ,protestant nascut si trecut la ortodoxie dupa o intensa si sincera cautare
Da, am citit si stiu ca existau prooroci si in secolul III, chiar daca se rarisera. Asta e un lucru rau, Biserica lui Cristos trebuie sa aiba toate darurile si proorocia e importanta.

A si o intrebare ,cam cind a plecat Duhul Sfint de la ortodocsi si in ce biserica a fost pina prin secolul 18 ,19 cind au aparut neoprotestantii?
[/quote]

nu am spus ca ar fi plecat din Biserica ortodoxa si nu am zis niciunde ca Duhul s-ar fi dus la neoprotestanti.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX