"Ortodoxia nu are Duhul Sfant"

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 13:49

Asta am observat si eu, in marea lor majoritate, ortodocsii practicanti privesc cu rautate si respingere pe altii, care nu apartin de aceasta religie, fie ca sunt neo-protestanti (pocaiti), fie liber cugetatori ca mine. O astfel de atitudine se vede lamurit si pe forumuri. Eu asta nu inteleg, daca Adevarul este la Ortodoxie, ar trebui sa planga pentru unul ca mine, pierdut, sa incerce sa-l smulga din foc cum spunea Pavel, sa aiba un comportament demn de un crestin asa cum apare in Biblie. Si nu cred ca e cazul, dar voi posta un verset sugestiv:
2 Timotei 2:24  Şi robul Domnului nu trebuie să se certe; ci să fie blând cu toţi, în stare să înveţe pe toţi, plin de îngăduinţă răbdătoare,
25  să îndrepte cu blândeţe pe potrivnici, în nădejdea că Dumnezeu le va da pocăinţa, ca să ajungă la cunoştinţa adevărului;
26  şi, venindu-şi în fire, să se desprindă din cursa diavolului, de care au fost prinşi ca să-i facă voia.

ei poftim, spui ceva diferit de dogma ortodoxa, imediat sar pe tine cu cele mai jignitoare invective.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Oct 2010, 15:50

Biserica Ortodoxa, ca si organizatie religioasa se descalifica in a fi Biserica lui Cristos, ca si celelalte culte. Prin urmare nu exista nici Duhul Sfant. Daca unii calugari au Duhul Sfant, asta nu inseamna nimic, cum am spus, cu o floare nu se face primavara. Biserica Ortodoxa nu e formata din 2-3 calugari care au Duhul ci din milioane de aderenti, care nu numai ca nu au Duhul, dar nu deosebesc dreapta de stanga, spiritual vorbind.
daca urmareste vreun admin - n-ar fi rau sa mutam discutiile astea pe topicul cu Biserica!!!!
- Mai ... electric, vorba lui Iliescu: mai draga .... verifica-te un pic si hotaraste-te ce intelegi tu prin BISERICA - e clar ca vorbim limbi diferite si normal ca nu ne mai intelegem. Deci pana la a vedea daca e sau nu Duhul Sfant in BOR.... vezi mai intai ce si cum e cu Biserica.
- pana atunci fa si tu un efort si incearca sa fii cat de cat constant; am vazut ca cereai altor useri sa ti se adreseze politicos si civilizat... UITE, la noi in lumea Ortodoxa, azi a fost Duminica a 19-a dupa Rusalii in care am invatat inca o data cuvantul lui Hristos care zice, in Sfânta Evanghelie după Matei Cap. 7
12: Ci toate câte voiţi să vă facă vouă oamenii, asemenea şi voi faceţi lor
- Deci n-ar fi mai bine sa te abtii de la a bate campii cu sau fara gratie (daca ma intrebi pe mine , eu as zice ca fara)??? Cine iti da tie autoritatea sa judeci in vreun fel BO sau orice alt cult si mai ales de unde si pana unde poate cineva sa spune unde este sau nu Duhul Sfant? Tu chiar n-ai auzit ca Duhul sufla unde voieste.
- mai departe spui de-ale tale, bla bla bla, ... cu o floare nu se face primavara... gasesti tu nuiste criterii cu/prin care il circumscrii pe Dumnezeu... si finalizezi prin a vedea iar paiul din ochiul ortodox. Pai dupa logica ta, frăţicule, ar insemna ca nici colegiul apostolic nu a avut pe Duhul Sfant, din moment ce Iuda a cazut !! Ca sa te scutesc de eventuale batai de cap, iti dau si exemple de dupa Cincizecime, cum ar fi cazul lui Petru care greseste si pe care il cearta Sf. Ap. Pavel!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 15:55

ce intelegi tu prin BISERICA
Biserica este totalitatea celor nascuti din nou si spatiul uman unde se manifesta Duhul Sfant (asta asa, o definitie ad-hoc)
- Deci n-ar fi mai bine sa te abtii de la a bate campii cu sau fara gratie (daca ma intrebi pe mine , eu as zice ca fara)
unde si cu ce am batut campii?
Cine iti da tie autoritatea sa judeci in vreun fel BO s
ati facut acest forum, ati scris in Regulament ca sunt bine-veniti chiar si ateii si paganii, iar daca eu vin si pun in discutie diferite dogme ortodoxe, imediat sariti la mine ca de unde am eu autoritatea sa analizez?! cine sa va mai inteleaga?
Ultima oară modificat 03 Oct 2010, 15:58 de către electric77, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Oct 2010, 15:58

Asta am observat si eu, in marea lor majoritate, ortodocsii practicanti privesc cu rautate si respingere pe altii, care nu apartin de aceasta religie, fie ca sunt neo-protestanti (pocaiti), fie liber cugetatori ca mine. O astfel de atitudine se vede lamurit si pe forumuri. Eu asta nu inteleg, daca Adevarul este la Ortodoxie, ar trebui sa planga pentru unul ca mine, pierdut, sa incerce sa-l smulga din foc cum spunea Pavel, sa aiba un comportament demn de un crestin asa cum apare in Biblie. Si nu cred ca e cazul, dar voi posta un verset sugestiv:
2 Timotei 2:24  Şi robul Domnului nu trebuie să se certe; ci să fie blând cu toţi, în stare să înveţe pe toţi, plin de îngăduinţă răbdătoare,
25  să îndrepte cu blândeţe pe potrivnici, în nădejdea că Dumnezeu le va da pocăinţa, ca să ajungă la cunoştinţa adevărului;
26  şi, venindu-şi în fire, să se desprindă din cursa diavolului, de care au fost prinşi ca să-i facă voia.

ei poftim, spui ceva diferit de dogma ortodoxa, imediat sar pe tine cu cele mai jignitoare invective.
Pai si ce, te miri ca marea lor majoritate intuiesc si simt de la o posta mirosul de lup in piei de oaie? PAi cum ai vrea sa reactioneze? Citate iti dam si noi cate vrei ca sa nu crezi ca nu este justificare pt. asemenea atitudine!
- Daca in schimb declari si convingi prin atitudinea ta ca esti bine-intentionat si ca esti sincer in cautarea Adevarului (adica nu umbli cu fatarnicii) si atitudinea va fi pe masura. Pe de alta parte ai siu tu dreptatea ta - doar nu-ti imaginezi ca in BO suntem toti perfecti (perfectibili da) sau am ajuns deja la desavarsire (da, avem mijloacele, dar multi dintre noi inca suntem pe drum).

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Oct 2010, 16:08

ce intelegi tu prin BISERICA
Biserica este totalitatea celor nascuti din nou si spatiul uman unde se manifesta Duhul Sfant (asta asa, o definitie ad-hoc)
- Deci n-ar fi mai bine sa te abtii de la a bate campii cu sau fara gratie (daca ma intrebi pe mine , eu as zice ca fara)
unde si cu ce am batut campii?
Cine iti da tie autoritatea sa judeci in vreun fel BO s
ati facut acest forum, ati scris in Regulament ca sunt bine-veniti chiar si ateii si paganii, iar daca eu vin si pun in discutie diferite dogme ortodoxe, imediat sariti la mine ca de unde am eu autoritatea sa analizez?! cine sa va mai inteleaga?

si tot ad-hoc: Biserica este o esenta supra-temporala, meta-istorica, este trupul lui Hristos, este Cincizecimea contiunuata in lume, este chipul Treimii, sa nu-i uitam nici pe ingeri, ca si ei fac parte din Biserica.... si lumea insasi a fost facuta pentru Biserica.

Bati campii cand deviezi de la subiect si esti off-topic. A, si cand faci aprecieri l aadresa persoanelor participante la dialog.

Pai sa analizam la nivelul asta orice fel de dogma credinta si ce mai vrei, dar sa nu facem aprecieri de valoare la adresa Bisericii si credinciosilor ei si sa ne ferim de generalizari. Ca mai sarim calul... e inerent (o facem si noi si voi, e omeneste) da` sa nu fie asta o regula.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 17:39


Pai si ce, te miri ca marea lor majoritate intuiesc si simt de la o posta mirosul de lup in piei de oaie? PAi cum ai vrea sa reactioneze?
Draga, eu nu sunt lup in piei de oaie, ca nu vreau sa-ti fac niciun rau.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde Floryan » 03 Oct 2010, 21:58

Dar doctrinar (dogmatic, în interpretarea Scripturii)?
Aici prefer sa analizez eu pentru mine insumi. Iau in considerare toate parerile, si aleg ce mi se pare mie bun. Insa am ajuns la concluzia ca de-a lungul timpului s-au strecurat multe invataturi nebiblice si la ortodocsi si la protestanti iar catolicii sunt campioni din punctul asta de vedere.

Fara a va deranja si a da dovada de lipsa de educatie, va intreb respectos, dle Electric 77 puteti sa enumerati acele invataturi nebiblice "strecurate"la ortodocsi?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Oct 2010, 22:12


Pai si ce, te miri ca marea lor majoritate intuiesc si simt de la o posta mirosul de lup in piei de oaie? PAi cum ai vrea sa reactioneze?
Draga, eu nu sunt lup in piei de oaie, ca nu vreau sa-ti fac niciun rau.
Fara sa fie atac la persoana, ortodoxul asa il considera pe oricine ar incerca sa schimbe CEVA, orice, din adevarul de credinta. Asa ca daca nu marturiseste credinta cea UNA si adevarata este privit cel putin cu circumspectie - paza buna trece primejdia rea - indiferent de calitatea si atitudinea sa declarativa. S-ar putea sa ai dreptate si sa nu fii un astfel de lup (sau nici macar tu sa nu stii ca esti) si mai ales te cred ca nu vrei sa faci nici un rau (cel putin declarativ sau cel putin nu intentionat) dar nici noi nu putem lasa lucrurile asa.... nepuse la punct. Stii ce se intampla cu merele bune care stau langa merele stricate (nici macar de tot... ci doar in faza incipienta), nu? Ei... de asta ne ferim noi.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Oct 2010, 22:13


Pai si ce, te miri ca marea lor majoritate intuiesc si simt de la o posta mirosul de lup in piei de oaie? PAi cum ai vrea sa reactioneze?
Draga, eu nu sunt lup in piei de oaie, ca nu vreau sa-ti fac niciun rau.
Si, daca tot veni vorba.... nu de lupi ne temem noi! Nici in haite de-ar umbla...

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde Doriana » 04 Oct 2010, 16:20

Stii ce se intampla cu merele bune care stau langa merele stricate (nici macar de tot... ci doar in faza incipienta), nu? Ei... de asta ne ferim noi.
Intotdeauna mi-a placut de Hristos si de apostoli, care umblau mai ales printre mere acre si putrede si faceau din ele roade pentru imparatia lui Dumnezeu. Nu cu pumnul, nici cu "Afara, sectarilor!", ci cu puterea de convingere a Duhului Sfant. Cum au reusit? Un crestin care calca pe urmele lor stie...
Am scris asta referitor la atitudinile amintite mai sus; persoanele de fata se exclud. :)
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 17:08

ci cu puterea de convingere a Duhului Sfant.
Nu putere de convigere, ci lucrari ale Duhului, semne si minuni, pe care fariseii nu le puteau face, deci Dumnezeu nu era cu ei.

Fapte 4:14  Dar fiindcă vedeau lângă ei pe omul care fusese vindecat, nu puteau zice nimic împotrivă.
15  Le-au poruncit doar să iasă afară din Sobor, s-au sfătuit între ei,
16  şi au zis: „Ce vom face oamenilor acestora? Căci este ştiut de toţi locuitorii Ierusalimului că prin ei s-a făcut o minune vădită pe care n-o putem tăgădui.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde danadoina » 04 Oct 2010, 20:25

ci cu puterea de convingere a Duhului Sfant.
Nu putere de convigere, ci lucrari ale Duhului, semne si minuni, pe care fariseii nu le puteau face, deci Dumnezeu nu era cu ei.

Fapte 4:14  Dar fiindcă vedeau lângă ei pe omul care fusese vindecat, nu puteau zice nimic împotrivă.
15  Le-au poruncit doar să iasă afară din Sobor, s-au sfătuit între ei,
16  şi au zis: „Ce vom face oamenilor acestora? Căci este ştiut de toţi locuitorii Ierusalimului că prin ei s-a făcut o minune vădită pe care n-o putem tăgădui.
nu-i adevarat, puteau, caci scrie "Iar daca Eu ii scot pe demoni cu Beelzebul, fiii vostri cu cine ii scot? De aceea ei va vor fi judecatori." Mt 12:25-30
si se stie ca si diavolul poate face "pseudominuni" .........

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 20:35


nu-i adevarat, puteau, caci scrie "Iar daca Eu ii scot pe demoni cu Beelzebul, fiii vostri cu cine ii scot? De aceea ei va vor fi judecatori." Mt 12:25-30
si se stie ca si diavolul poate face "pseudominuni" .........
doamna Doina, va rog frumos cititi Scripturile:
iata ce spune Domnul Isus:
Marcu 3:23  Isus i-a chemat la El şi le-a zis, în pilde: „Cum poate Satana să scoată afară pe Satana?
deci demonii nu se scot unii pe altii pentru ca atunci imparatia lor ar fi dezbinata.
Fiii iudeilor erau credinciosi, si astfel rugaciunile lor de exorcizare erau ascultate, de aceea ei erau ca si judecatori pentru cei care negau minunile facute de Isus.
Minunile demonilor sunt inselatorii si sa stiti ca demonii nu fac niciodata un bine, daca fac bine, urmeaza mult rau, roadele intotdeauna sunt rele. Poate un pom rau sa faca roade bune? parca asa a zis Isus...

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde danadoina » 04 Oct 2010, 22:17


nu-i adevarat, puteau, caci scrie "Iar daca Eu ii scot pe demoni cu Beelzebul, fiii vostri cu cine ii scot? De aceea ei va vor fi judecatori." Mt 12:25-30
si se stie ca si diavolul poate face "pseudominuni" .........
doamna Doina, va rog frumos cititi Scripturile:
iata ce spune Domnul Isus:
Marcu 3:23  Isus i-a chemat la El şi le-a zis, în pilde: „Cum poate Satana să scoată afară pe Satana?
deci demonii nu se scot unii pe altii pentru ca atunci imparatia lor ar fi dezbinata.
Fiii iudeilor erau credinciosi, si astfel rugaciunile lor de exorcizare erau ascultate, de aceea ei erau ca si judecatori pentru cei care negau minunile facute de Isus.
Minunile demonilor sunt inselatorii si sa stiti ca demonii nu fac niciodata un bine, daca fac bine, urmeaza mult rau, roadele intotdeauna sunt rele. Poate un pom rau sa faca roade bune? parca asa a zis Isus...

iarasi rastalmacesti...eu am scris ca si diavolii pot face "pseudominuni"

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde danadoina » 04 Oct 2010, 22:29

.
Minunile demonilor sunt inselatorii ...
bun, aici suntem de aceeasi parere ;)
.
sa stiti ca demonii nu fac niciodata un bine, daca fac bine, urmeaza mult rau, roadele intotdeauna sunt rele. Poate un pom rau sa faca roade bune? parca asa a zis Isus...
tu scrii
demonii nu fac niciodata un bine
si in aceeasi propozitie
daca fac bine, urmeaza mult rau
;)
deci pot face un "bine" aparent pentru ca sa faca prin el un rau muuuuuult mai mare, exact asta am vrut sa spun si eu... :roll: Voila, cum ar scrie esenin :lol:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Oct 2010, 23:40

Stii ce se intampla cu merele bune care stau langa merele stricate (nici macar de tot... ci doar in faza incipienta), nu? Ei... de asta ne ferim noi.
Intotdeauna mi-a placut de Hristos si de apostoli, care umblau mai ales printre mere acre si putrede si faceau din ele roade pentru imparatia lui Dumnezeu. Nu cu pumnul, nici cu "Afara, sectarilor!", ci cu puterea de convingere a Duhului Sfant. Cum au reusit? Un crestin care calca pe urmele lor stie...
Am scris asta referitor la atitudinile amintite mai sus; persoanele de fata se exclud. :)
da` ma lasi cu povestioare de astea de gradinita? Amesteci merele cu perele ... si asta o faci in dulcele stil pietist (sa ne fereasca Dumnezeu de pietisme de-astea iedftine, si de orice fel in general).
Acolo era vb. de invataturile bune si rele. Nu punem merele stricate (ereziile) langa invataturile bune. N-ai vazut acolo ca ti-am zis ca nu ne temem de lupi nici de-ar umbla in haite? Lupii erau elementul comparativ vis-a-vis de oameni.... nu merele , bre!
-Apai e clar... daca asa cetesti si Scriptura.... Sa nu te miri daca o sa patesti tot asa la Judecata! Cum asa, cum adica? Adica te simteai bine, c-ai dat si tu un raspuns, c-ai facut ceva bun.... si la final vezi ca de fapt ai dat-o-n bara... si inca rau de tot! SA LUAM AMINTE!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Oct 2010, 23:45

Biserica Ortodoxa, ca si organizatie religioasa se descalifica in a fi Biserica lui Cristos, ca si celelalte culte. Prin urmare nu exista nici Duhul Sfant. Daca unii calugari au Duhul Sfant, asta nu inseamna nimic, cum am spus, cu o floare nu se face primavara. Biserica Ortodoxa nu e formata din 2-3 calugari care au Duhul ci din milioane de aderenti, care nu numai ca nu au Duhul, dar nu deosebesc dreapta de stanga, spiritual vorbind.
daca urmareste vreun admin - n-ar fi rau sa mutam discutiile astea pe topicul cu Biserica!!!!
- Mai ... electric, vorba lui Iliescu: mai draga .... verifica-te un pic si hotaraste-te ce intelegi tu prin BISERICA - e clar ca vorbim limbi diferite si normal ca nu ne mai intelegem. Deci pana la a vedea daca e sau nu Duhul Sfant in BOR.... vezi mai intai ce si cum e cu Biserica.
- pana atunci fa si tu un efort si incearca sa fii cat de cat constant; am vazut ca cereai altor useri sa ti se adreseze politicos si civilizat... UITE, la noi in lumea Ortodoxa, azi a fost Duminica a 19-a dupa Rusalii in care am invatat inca o data cuvantul lui Hristos care zice, in Sfânta Evanghelie după Matei Cap. 7
12: Ci toate câte voiţi să vă facă vouă oamenii, asemenea şi voi faceţi lor
- Deci n-ar fi mai bine sa te abtii de la a bate campii cu sau fara gratie (daca ma intrebi pe mine , eu as zice ca fara)??? Cine iti da tie autoritatea sa judeci in vreun fel BO sau orice alt cult si mai ales de unde si pana unde poate cineva sa spune unde este sau nu Duhul Sfant? Tu chiar n-ai auzit ca Duhul sufla unde voieste.
- mai departe spui de-ale tale, bla bla bla, ... cu o floare nu se face primavara... gasesti tu nuiste criterii cu/prin care il circumscrii pe Dumnezeu... si finalizezi prin a vedea iar paiul din ochiul ortodox. Pai dupa logica ta, frăţicule, ar insemna ca nici colegiul apostolic nu a avut pe Duhul Sfant, din moment ce Iuda a cazut !! Ca sa te scutesc de eventuale batai de cap, iti dau si exemple de dupa Cincizecime, cum ar fi cazul lui Petru care greseste si pe care il cearta Sf. Ap. Pavel!
cAM PE-AICI RAMASESE DATOR ELECTRIC CU NESHTE RASPUNSURI.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 05 Oct 2010, 16:55


cAM PE-AICI RAMASESE DATOR ELECTRIC CU NESHTE RASPUNSURI.
eu mi-am platit toate datoriile ;)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 23:55

cAM PE-AICI RAMASESE DATOR ELECTRIC CU NESHTE RASPUNSURI.
eu mi-am platit toate datoriile ;)
nu prea. pt. ca eu am pus sub semnul intrebarii logica ta de a judeca Bis. sub aspect calitativ privind la madularele (credinciosiii) si nu la esenta sau intregul ei. spuneam acolo... si reiau: dupa logica ta ar insemna ca nici colegiul apostolic nu a avut pe Duhul Sfant, din moment ce Iuda a cazut !! Ca sa te scutesc de eventuale batai de cap, iti dau si exemple de dupa Cincizecime, cum ar fi cazul lui Petru care greseste si pe care il cearta Sf. Ap. Pavel!

La asta n-ai raspuns!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde electric77 » 06 Oct 2010, 17:21

spuneam acolo... si reiau: dupa logica ta ar insemna ca nici colegiul apostolic nu a avut pe Duhul Sfant, din moment ce Iuda a cazut !! Ca sa te scutesc de eventuale batai de cap, iti dau si exemple de dupa Cincizecime, cum ar fi cazul lui Petru care greseste si pe care il cearta Sf. Ap. Pavel!

La asta n-ai raspuns!
Nu era nimic de raspuns, teoretic exista posibilitatea ca orice crestin sa cada de la credinta. Dar asta nu anuleaza actiunea Duhului care trebuie sa fie in Biserica.

1 Corinteni 10:12  Astfel, deci, cine crede că stă în picioare, să ia seama să nu cadă.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX