Natura BISERICII

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu
Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 04 Oct 2010, 20:22

Imi cer scuze daca s-a mai discutat, am cautat un subiect despre Biserica dar nu am gasit.
Deci: Am intrebat ce este Biserica pe cativa ortodocsi practicanti si destul de bine pregatiti in doctrina BO [cel putin asa mi s-a parut mie], dar nu mi-au dat un raspuns clar. Mi-au zis ceva de "stalpul si temelia Adevarului" sau de BO...Ma rog, eu ceream o definitie, nu o metafora sau o identificare a Bisericii. In concluzie am ramas nelamurita, iar nelamuririle mele suna cam asa:
1. Ce este Biserica [din perspectiva BO]? Se spune ca numai prin Biserica primesti mantuirea. Din cine/ce e formata aceasta Biserica ?
2. Ce legatura exista intre Biserica si Mireasa lui Hristos din Apocalipsa?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Biserica

Mesaj necititde danadoina » 04 Oct 2010, 20:27

........... Am intrebat ce este Biserica pe cativa ortodocsi practicanti si destul de bine pregatiti in doctrina BO [cel putin asa mi s-a parut mie], dar nu mi-au dat un raspuns clar. Mi-au zis ceva de "stalpul si temelia Adevarului" sau de BO...Ma rog, eu ceream o definitie, .........

Doriana eu daca as vrea sa stiu asa ceva mi-as lua un catehism ortodox :!: ....

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biserica

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 20:51

Biserica este totalitatea celor nascuti din nou, si mediul unde actioneaza Duhul Sfant.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Biserica

Mesaj necititde Doriana » 04 Oct 2010, 21:00

Doriana eu daca as vrea sa stiu asa ceva mi-as lua un catehism ortodox :!: ....
La asta nu m-am gandit. Sincer, nu stiu exact ce ar putea contine un catehism. Insa , oricum nu am unul la aceasta ora iar intrebarea e deja lansata.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biserica

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 21:03

Sincer, nu stiu exact ce ar putea contine un catehism.
catehism
CATEHÍSM, catehisme, s.n. 1. Expunere a principiilor religiei creştine, sub formă de întrebări şi răspunsuri; catihis; carte care cuprinde această expunere. 2. Fig. Lucrare în care se expune riguros esenţa unei doctrine, a unei concepţii. - Din ngr. katéhismos.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Biserica

Mesaj necititde Doriana » 04 Oct 2010, 21:07

catehism
CATEHÍSM, catehisme, s.n. 1. Expunere a principiilor religiei creştine, sub formă de întrebări şi răspunsuri; catihis; carte care cuprinde această expunere. 2. Fig. Lucrare în care se expune riguros esenţa unei doctrine, a unei concepţii. - Din ngr. katéhismos.
Nu am zis ca nu stiu ce este, ci ca nu stiu sigur ce contine, adica daca are raspunsul exact la intrebarea mea.
Biserica este totalitatea celor nascuti din nou, si mediul unde actioneaza Duhul Sfant.
Sunteti dragut, dar asta seamana a definitie [neo]protestanta. Ma interesa viziunea BO.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biserica

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 21:14

Ma interesa viziunea BO.
cititi aici, daca doriti.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Biserica

Mesaj necititde danadoina » 04 Oct 2010, 21:34

Ultima oară modificat 04 Oct 2010, 21:39 de către danadoina, modificat 1 dată în total.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biserica

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 21:35

Doamna Doina, era suficient link-ul, fara a umple inutil atata spatiu, asa se face in orice forum civilizat !

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Biserica

Mesaj necititde Doriana » 04 Oct 2010, 21:57

Va multumesc amandorura, voi studia.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Biserica

Mesaj necititde danadoina » 04 Oct 2010, 22:04

Doamna Doina, era suficient link-ul, fara a umple inutil atata spatiu, asa se face in orice forum civilizat !
:oops: iertare, ma gandeam ca ii usurez viata dorianei, dar intr-adevar era cam lung... :?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Biserica

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Oct 2010, 23:08

Biserica este totalitatea celor nascuti din nou, si mediul unde actioneaza Duhul Sfant.
Si e si invizibila? Sau e vazuta?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biserica

Mesaj necititde electric77 » 05 Oct 2010, 18:17

Si e si invizibila? Sau e vazuta?
Eu unul nu o vad.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biserica

Mesaj necititde electric77 » 05 Oct 2010, 18:20

:oops: iertare, ma gandeam ca ii usurez viata dorianei, dar intr-adevar era cam lung... :?
Doamna Doina, in orice regulament al tuturor forumurilor respectabile, se precizeaza ca orice fragment care se citeaza, daca exista posibilitatea postarii unui link, sa se foloseasca aceasta posibilitate, pentru a nu umple spatiul fara rost.
Nu trebuie sa va cereti iertare, v-am dat o sugestie.
In alta ordine de idei, viata Dorianei nu poate fi usurata prin niste simple postari, ajutorul vine numai de la Dumnezeu prin Duhul Lui care este Duhul Sfant. "Nu prin intelepciunea Cuvantului ci prin Puterea lui Dumnezeu", am postat ce a scris Pavel de cateva ori, sper ca ati citit.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Biserica

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 23:45

Si e si invizibila? Sau e vazuta?
Eu unul nu o vad.
Bun si daca tu nu o vezi... cum teoretizezi sau cum crezi tu, sau cum te-au invatat altii :D ca e Biserica? Vizibila sau invizibila?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Biserica

Mesaj necititde electric77 » 06 Oct 2010, 17:16


Bun si daca tu nu o vezi... cum teoretizezi sau cum crezi tu, sau cum te-au invatat altii :D ca e Biserica? Vizibila sau invizibila?
Biserica poate sa fie compusa din 2 sau 3 persoane. Este o adunare. Acolo poate fi Isus.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Biserica

Mesaj necititde dumio » 06 Oct 2010, 20:20


Bun si daca tu nu o vezi... cum teoretizezi sau cum crezi tu, sau cum te-au invatat altii :D ca e Biserica? Vizibila sau invizibila?
Biserica poate sa fie compusa din 2 sau 3 persoane. Este o adunare. Acolo poate fi Isus.
Iarasi problema cu "in numele...". Aici e aceeasi problema ca si in cazul botezului. In numele lui Iisus, nu inseamna ca oricine vine si spune ca a venit in numele Lui, formeaza Biserica adevarata. Inseamna ca si cei care scoteau demonii in numele Lui si nu erau crestini, faceau parte din biserica Lui. Aici se refera la cei care se incorporeaza in Biserica respectand credinta adevarata si marturisid Adevarul cel de la inceput acelasi. Sigur ca o Biserica (ma refer la cea locala) poate fi formata si din 2-3 persoane. Biserica este integra sau are plinatatea, nu acolo unde sunt foarte multi, la gramada, ci acolo unde exista credinta adevarata si unica.

Avatar utilizator
Geony
Mesaje:19
Membru din:04 Oct 2010, 00:09
Confesiune:ortodox

Re: Biserica

Mesaj necititde Geony » 06 Oct 2010, 20:50


Biserica poate sa fie compusa din 2 sau 3 persoane. Este o adunare. Acolo poate fi Isus.
Biserica poate fi compusa din 2-3 persoane, dar sa impartaseasca aceeasi credinta in D-zeu. Biserica de pe pamant (Biserica luptatoare) este formata din oameni si buni si rai , Biserica din cer (Biserica triunfatoare) este formata numai din Sfintii lui D-zeu.
Nu unde se vorbeste despre Iisus este si El neaparat in mijlocul lor...si exemplu il putem da atat din lumea neo-protestanta cat si din casa D-nei Ciresica si a celor care practica "magia alba"...

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Biserica

Mesaj necititde Doriana » 06 Oct 2010, 21:54

Din link-ul doamnei Doina:
"Termenul si notiunea de Biserica indica, fireste, doua lucruri sau realitati: Biserica-locas de comuniune si inchinare si Biserica-comunitate de credinciosi ai lui Hristos si impreuna cu Hristos, in biserica lacas. intre aceste doua intelesuri fundamentale exista o legatura foarte stransa, in sensul ca Biserica-comunitate determina si explica biserica-lacas de inchinare."

Ok, de acord.

Nu am gasit insa raspuns la intrebarea "Ce legatura este intre Biserica si Mireasa lui Hristos din Apocalipsa?" Este Biserica Mireasa sau numai o parte din ea? Sau cine este Mireasa?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Biserica

Mesaj necititde Ioan Cr » 06 Oct 2010, 23:12

Nu am gasit insa raspuns la intrebarea "Ce legatura este intre Biserica si Mireasa lui Hristos din Apocalipsa?" Este Biserica Mireasa sau numai o parte din ea? Sau cine este Mireasa?
"Nu toti din Israel sunt israeliti", scrie la Romani. Se potriveste bine, cred, si aici.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron