Natura BISERICII

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox
Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Noi 2010, 11:02

Nu ma invart in poezie, macar de as fi scris in rima! Doar detaliez cele doua aspecte ale Bisericii! Mireasa e vizibila sau invizibila? Are rochie de mireasa sau nu are? Mireasa este recunoscuta si prin haina
Deci revenim...Observ ca tu confunzi Mireasa cu rochia ei. Mireasa e o persoana, rochia eun accesoriu. Ca sa nu mai zic ca nu e buna comparatia. Mireasa va merge in cer cu rochia ei cea curata, fara pata, dar aceasta rochie nu sunt obiectele de cult, ci faptele de neprihanire.
Pai cu rochia curata! Numai ca rochia reprezinta podoaba Bisericii. Orice lucru care se sfinteste spre slujba lui Dumnezeu (I Tim. 4, 4-5), devine sfant si parte din Biserica. Acestea se sfintesc prin harul Domnului Hristos. Nu se confunda cu Biserica, dar foloseste Bisericii si reprezinta partea vazuta a ei. Pe langa rolul lor practic, ele (obiectele de cult, ca si vesmintele) au un rol simbolic, ducand la un inteles mai inalt decat ceea ce exprima ele la prima infatisare. Si Hristos foloseste potirul (si chiar exprima unitatea Bisericii prin folosirea cuvantului ""pahar" la singular).
- Si unul si altul aveti dreptate. E ca in pilda cu cel care a intrat la nunta fara de vesmant, haine de nunta! La vesmant (rochie, haine de nunta) se refera Dumio ca avand si un sens mai inalt, nu ca vesman in sine. Adica e la fel cu ce spunem despre faptele bune.
- Nu e nimic contradictoriu acolo.... doar ca uneori exprimarile unmora pto fi intelese gresit de catre altii!

Problema e alta:
- Din ce vad eu aici... Doriana tocmai a afirmat NECESITATEA FAPTELRO BUNE pt. manuire! DEci neaga SOLA FIDE! :D Sau nici nu a sustinut nicidata SOla SOLA!!?!!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Noi 2010, 11:03

1.Nu mi-ai spus din ce este facuta rochia Miresei. .
SI cum tot nu mi-ai spus, am aflat tot din Apocalipsa 19:7,8:

"a venit nunta Mielului şi mireasa Lui s-a pregătit,
Şi i s-a dat ei să se înveşmânteze cu vison curat, luminos, căci visonul sunt faptele cele drepte ale sfinţilor."
E destul de clar, NU?
(cu materialul clientului)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Noi 2010, 11:09

Si inca ceva: Mireasa (Biserica) se afla si in cer! Pai Hristos nu s-a inaltat cu trupul (Biserica) la cer si l-a asezat de-a dreapta slavei lui Dumnezeu?
In cer este o parte din Biserica, anume cei morti in Hritos.
. Si asta ar fi a 2-a problema: Adica avem marturia unui p/np ca cei morti (spune Doriana, daca au murit in Hristos - si nu greseste) nu au murit, ci sunt in cer, cu Hristos (ca acolo este si Hristos, nu? In cer!).
- deci iata temei pt. rugaciunile vis-a-vis de cei adormiti. Ei nu sunt morti (distrusi in tarana) ci sunt vii, sus in cer!
(cu materialul clientului)

P.S. - sa speram ca nu vede pastorul vostru asemenea afirmatii!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Noi 2010, 11:11

IERTARE pt. abaterea de la subiect! Ati vazut ce-a zis protosinghel.... e destul de greu sa cetesti toate aberatiile de pe forum si apoi sa le muti in subiecte care sa aiba cat de cat consistenta!
Deci... scuze!
Dar sa revenim.

raspunsul lui Dumioe e aproape exhaustiv. Voiam si eu sa continui... cu Hristos si Treimea relativ la Biserica.... da` mi-a luat-o inaninte.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Noi 2010, 11:28

Concluzia mea ar fi asa:
OFF TOPIC: Cu cat raspunsul e mai scurt (laconic) lasam loc la interpretari si dam apa la moara ereticilor care speculeaza orice inconsistenta sau lipsa din raspuns!
.Daca raspunsul e complex si pe cat posibil complet - le tai macaroana si-i trimiti mereu la .. sursa! Sa ceteasca pana fie inteleg, fie gasesc raspunsuir academice, nu infantilisme de 2 lei acuzatoare si jignitoare la adresa ortodoxiei.

ON TOPIC:

1. DUMNEZEU -OMUL ESTE BISERICĂ. BISERICA ESTE DUMNEZEU-OMUL, adica HRISTOS. Unicul adevar atotcuprinzator (cand e vb. de Biserica in lumea noastra umana) - ca tot voia Doriana o definitie simpla.

2. Biserica este si a Sfintei Treimi; toata activitatea lui Hristos, identica cu a Bisericii, se reduce la Sf.Treime. Totul si toate se intampla si se petrec in Biserica de la Tatal prin Fiul in Duhul Sfant..
vezi efes. 4, 6

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Noi 2010, 11:31

Acuma... daca Biserica este divino-umana si admitem cu totii ca este si TRUPUL lui Hristos... vrea si eu un raspuns, daca se pooate de la p/np.... la intrebarea urmatoare:

- e ON topic; are legatura deci cu subiectul:

De ce este Hristos Capul BIsericii? Care e motivul pt. care Hrisatos este CAP Bisericii iar Bis. este trupul Sau ? ?

stroie
Mesaje:16
Membru din:27 Oct 2010, 20:13
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde stroie » 03 Noi 2010, 19:01

Acuma... daca Biserica este divino-umana si admitem cu totii ca este si TRUPUL lui Hristos... vrea si eu un raspuns, daca se pooate de la p/np.... la intrebarea urmatoare:

- e ON topic; are legatura deci cu subiectul:

De ce este Hristos Capul BIsericii? Care e motivul pt. care Hrisatos este CAP Bisericii iar Bis. este trupul Sau ? ?
Dragul meu , pe langa faptul ca nu prea intelegi nimic din ce se petrece in jurul tau mai ai si alte probleme? Ai citit macar o data Biblia? Daca da eu iti sugerez sa o mai citesti, apoi vei putea sa porti o discutie rationala pe subiectele Crestine.Si inca ceva :"Tu macar ai habar de ce esti pe pamant?"Sti tu ce vrea acest pamant de la tine?Ai fost tu prezent macar intr-un moment cand cineva avea nevoie de tine?Ai indrumat macar o persoana pe calea ceea dreapta?Ai dat tu macar o data zecuiala care este a Domnului?Enumara 10 fapte bune facute de tine pentru Biserica?Si te rog sa nu mai jignesti pe nimeni tu "vidule de argumente".

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Noi 2010, 20:53

Ai putea totusi sa mergi si sa canti la alta masa!!! Chiar esti pe langa subiect!

- Ai reusit in schimb sa mai introduci un temei suplimentar ca dovada ca NU ESTI ortodox asa cum pretinzi. Tu caricaturizezi pana si bruma de aapreciere pe care o mai avea omu` fata de p/np. De fapt faci un deserviciu major nu doar confesiunii pe care eviti s-o numesti ... ci crestinismului in intregime.

- Cel mai bine ar fi totusi sa revii pe forum.... da` sub alt nume, macar nu mai stie nimeni! Ia-o de la capat... si vezi sa n-o dai in bara din nou!

Da` daca tot te simti in putere... incearca sa vezi daca poti da un raspuns! Ca asa... sa iei de-a gata... de prin carticele... ca la gradinita.... nu e mare lucru. Si evident ca de-asta nici nu prea intelegi mare lucru!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 03 Noi 2010, 22:11


De ce este Hristos Capul BIsericii? Care e motivul pt. care Hrisatos este CAP Bisericii iar Bis. este trupul Sau ? ?
Buna intrebare, dar cred ca ar trebui sa o adresezi lui Dumnezeu. in plus, nu-i vad relevanta.
- Din ce vad eu aici... Doriana tocmai a afirmat NECESITATEA FAPTELRO BUNE pt. manuire! DEci neaga SOLA FIDE! :D Sau nici nu a sustinut nicidata SOla SOLA!!?!!
Sustin Sola fide, numai ca sola fide se demonstreaza prin fapte. :idea:
Deci, nu ne mantuiesc faptele, ci faptele sunt o consecinta a faptului ca am fost mantuiti prin credinta; sunt o proba practica a mantuirii noastre.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde dumio » 03 Noi 2010, 23:12

Deci, nu ne mantuiesc faptele, ci faptele sunt o consecinta a faptului ca am fost mantuiti prin credinta; sunt o proba practica a mantuirii noastre.
Si cei care sunt mantuiti prin predestinare, desi fac rele? (dupa Calvin).

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde dumio » 03 Noi 2010, 23:14

Ne-a mantuit in sens obiectiv, subiectiv ne mantuim fiecare in parte prin insusirea roadelor mantuirii: prin credinta primim harul lui Hristos prin Biserica, prin taine si care ne ajuta sa infaptuim binele (virtutile) ca roade ale credintei lucratoare prin iubire.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 03 Noi 2010, 23:18

Si cei care sunt mantuiti prin predestinare, desi fac rele? (dupa Calvin).
Calvin e cu parerea lui, eu cu a mea; insa nu mi-o expun deocamdata, caci oricum suntem off.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde dumio » 03 Noi 2010, 23:27

Si cei care sunt mantuiti prin predestinare, desi fac rele? (dupa Calvin).
Calvin e cu parerea lui, eu cu a mea; insa nu mi-o expun deocamdata, caci oricum suntem off.
Ei, aici nu mai e vorba de parere personala. Aici gresesc p/np. Noi incercam sa redam invatatura Bisercii. Noi nu marturisim ca suntem mantuuiti, pentru ca atat cat suntem in viata, noi luptam cu pacatul pana la sange (Evr. 12,3) si suntem supusi caderii, nu din voia noastra, ci prin pizma ucigatorului de oameni, prin slabiciunile trupului (despre care vb. si Sf. Pavel in Rom. Cap. 7) si prin ispitele venite de la lume care zace sub puterea celui rau. Noi incercam sa ne sfintim continuu, prin lasarea de pacate. Nu exista om care sa traiasca si sa nu pacatuiasca (I In.1,8-9), de aceea nimeni nu poate sa fie sigur de mantuirea lui, dar, atat timp cat se afla in corabie (Biserica), nadajduieste in mantuirea oferita de Hristos lumii prin jertfa Sa, mai ales ca aceasta jertfa se actualizeaza permanent prin Euharistie (jertfa nesangeroasa, dar aceeasi jertfa de pe Golgota).

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Noi 2010, 00:50

bine zice Dumio... da` pacat ca nu-l asculta nimeni, desi nu vorbeste de la el! E de fapt invatatura Bisericii!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Noi 2010, 00:58


De ce este Hristos Capul BIsericii? Care e motivul pt. care Hristos este CAP Bisericii iar Bis. este trupul Sau ? ?
Buna intrebare, dar cred ca ar trebui sa o adresezi lui Dumnezeu. in plus, nu-i vad relevanta.
- Din ce vad eu aici... Doriana tocmai a afirmat NECESITATEA FAPTELRO BUNE pt. manuire! DEci neaga SOLA FIDE! :D Sau nici nu a sustinut nicidata SOla SOLA!!?!!
Sustin Sola fide, numai ca sola fide se demonstreaza prin fapte. :idea:
Deci, nu ne mantuiesc faptele, ci faptele sunt o consecinta a faptului ca am fost mantuiti prin credinta; sunt o proba practica a mantuirii noastre.
1. - Ca nu-i vezi relevanta nu ma mir... dar speram sa ma surprinzi !!! Stiu, ai sa spui iar ca sunt rautacios...

2. - Te-am prins aici... recunoaste! Daca am exagerat spunand ca NEGI sola fide.... am demonstrat CORECT cand am spus ca afirmi NECESITATEA FAPTELRO BUNE pt. manuire! iar asta nu mai poti nici nega, nici retracta!
Dar asta e deja alta discutioe.

Sa revenim! Ma bucur ca gasesti intrebarea ca fiind una buna? Dar de ce nu raspunzi? ca raspunsul il avem in Sola Scriptura!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Noi 2010, 01:01

Invatatura ca Hristos Capul BIsericii e una biblica! Deci... care e motivul pt. care Hristos este CAP Bisericii iar Bis. este trupul Sau ? ?

ca asa ajungem la esenta subiectului! SOLA SOLA! Ca de ceva vreme...Doriana... nu prea te-am vazut cu...dreptaru` , maoi degraba te-am vazut spunand... dupa parerea mea!

stroie
Mesaje:16
Membru din:27 Oct 2010, 20:13
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde stroie » 04 Noi 2010, 18:58

Ai putea totusi sa mergi si sa canti la alta masa!!! Chiar esti pe langa subiect!

- Ai reusit in schimb sa mai introduci un temei suplimentar ca dovada ca NU ESTI ortodox asa cum pretinzi. Tu caricaturizezi pana si bruma de aapreciere pe care o mai avea omu` fata de p/np. De fapt faci un deserviciu major nu doar confesiunii pe care eviti s-o numesti ... ci crestinismului in intregime.

- Cel mai bine ar fi totusi sa revii pe forum.... da` sub alt nume, macar nu mai stie nimeni! Ia-o de la capat... si vezi sa n-o dai in bara din nou!

Da` daca tot te simti in putere... incearca sa vezi daca poti da un raspuns! Ca asa... sa iei de-a gata... de prin carticele... ca la gradinita.... nu e mare lucru. Si evident ca de-asta nici nu prea intelegi mare lucru!
Te-am cantarit si te-am gasit prea usor.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Noi 2010, 19:06

מנא ,מנא , ופרסי ,תקל ן

Norocu` tau e ....ggggogle (stiu ca nu pricepi de ce-am scris ggggogle asa si nu... goooogle :lol: ).

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Noi 2010, 19:08

Te-am cantarit si te-am gasit prea usor.
Bine...fie, da` tu tot eretic ramai! Nu pacalesti pe nimeni cu pretentiile de ...ortodox! :D

stroie
Mesaje:16
Membru din:27 Oct 2010, 20:13
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde stroie » 07 Noi 2010, 19:09

Te-am cantarit si te-am gasit prea usor.
Bine...fie, da` tu tot eretic ramai! Nu pacalesti pe nimeni cu pretentiile de ...ortodox! :D
Daca citim biblia si o respectam toti suntem eretici in raport cu biserica ortodoxa, dar biserica ortodoxa prin oamenii ei este eretica daca se raporteaza la biblie, caci nici din gura nici din port nu respecta aceasta carte lasata marturie de catre Dumnezeu. Nu ma simt bine ca am fost botezat fara acordul meu la aceasta biserica, Iisus s-a dus singur spre botez la varsat de 30 ani.Tu la cati ani te-ai botezat Ioachie, de ce nu ai facut precum Iisus???,Care este temeiul biblic pt fapta bisericii, unde in biblie scrie sa te boteze parinti imediat la nastere???Spunemi, caci eu nu am gasit ???

Iti propun sa lasam disputa asta intre noi, caci nici pe mine nici pe tine nu te ajuta, si inca ceva tu sti ca nu ai citit Biblia , deci apucate si citeste-o, lasa cartea de rugaciuni, apucate de biblie.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX