Natura BISERICII

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde electric77 » 24 Oct 2010, 19:06

Faptele Apostolilor 1:1  Cuvântul cel dintâi l-am făcut o, Teofile, despre toate cele ce a început Iisus a face şi a învăţa,
2  Până în ziua în care S-a înălţat la cer, poruncind prin Duhul Sfânt apostolilor pe care i-a ales,
3  Cărora S-a şi înfăţişat pe Sine viu după patima Sa prin multe semne doveditoare, arătându-li-Se timp de patruzeci de zile şi vorbind cele despre împărăţia lui Dumnezeu.



Nu exista ceva mai clar in Biblie, doctorul Luca scrie absolut convingator ca, pana in ziua cand S-a inaltat la Cer, Isus a vorbit despre Imparatia lui Dumnezeu aratandu-se ucenicilor, timp de 40 de zile !!

Deci nu avea cum sa fie in ziua rastignirii cu talharul in Paradis.

Iar dogma conform careia Isus era si in Cer si pe Pamant si in Iad, nu apare in Scripturi si nici logic nu este. Biblia afirma ca Isus a fost mort 3 zile si apoi a inviat, asta spune eu asta cred, dar cand veniti cu teorii ca Isus nu a fost mort ci era si in Paradis, si in Iad si nu mai stiu pe unde, chiar consider ca bateti campii. Scuze, dar asta e parerea mea.

1 Tesaloniceni 4:14  Pentru că de credem că Iisus a murit şi a înviat, tot aşa (credem) că Dumnezeu, pe cei adormiţi întru Iisus, îi va aduce împreună cu El.


deci, asa cum Iisus a murit si a inviat, la fel, cei adormiti in Iisus - fiind vorba de crestini morti, vor fi adusi la Cristos cand va fi Invierea si Rascumpararea trupurilor, doua evenimente despre care Biblia vorbeste.

Peste tot in Biblie se spune ca Iisus a murit si a inviat din morti:

Ioan 2:22  Deci, când S-a sculat din morţi, ucenicii Lui şi-au adus aminte că aceasta o spusese şi au crezut Scripturii şi cuvântului pe care Îl spusese Iisus.

si aici:

Romani 8:11  Şi dacă Duhul Celui ce a înviat pe Isus dintre cei morţi locuieşte în voi, Cel ce a înviat pe Hristos Isus din morţi, va învia şi trupurile voastre muritoare, din pricina Duhului Său, care locuieşte în voi.

1 Corinteni 15:20  Dar acum Hristos a înviat din morţi, fiind începătură (a învierii) celor adormiţi.

cum a inviat Iisus, asa va fi si la Inviere.

1 Corinteni 15:4  că a fost îngropat şi a înviat a treia zi, după Scripturi;

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde silvestru » 24 Oct 2010, 22:21

care este necircumscrisa;atunci iL consideri mincinos pe Hristos?
Nu folositi o traducere buna. Corect este :"adevarat iti spun astazi, vei fi cu mine in Rai"
καὶ εἶπεν αὐτῷ, Ἀμήν σοι λέγω, σήμερον μετ' ἐμοῦ ἔσῃ ἐν τῷ παραδείσῳ.
Unde este pusa virgula?
Si chiar asa daca ar fi traducerea ,tot vorbeste despre rai, pe langa asta, traducerea dvs este gresita pt ca contrazice tota exegeza grecilor de 2000 de ani . :D
Dar chiar m-ati facut curios , ce Biblie folositi pt traducerea asta? Ca nici cornilescu, care de obicei o folosesc p/np ,nu traduce asa.
Ultima oară modificat 31 Mai 2011, 00:38 de către silvestru, modificat 1 dată în total.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 24 Oct 2010, 23:32

care este necircumscrisa;atunci iL consideri mincinos pe Hristos?
Nu folositi o traducere buna. Corect este :"adevarat iti spun astazi, vei fi cu mine in Rai"
Imi pare rau, eu nu trec peste cuvintele lui Cristos, care a spus clar: "inca nu m-am suit la Tatal", deci e foarte clar.
Si asta era in original in... ebraica, nu? :lol: :lol: :lol:
Acu` ai venit cu alta gog rita? Ti-ai luat o data portia de punere la colt. Vrei si a 2-a oara? Esti sigur? Zi da si-ti raspund bucuros... da` dupa aia sa nu te superi!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 24 Oct 2010, 23:52

A te inchina corect inseamna a te inchina fiind in Adevarul (Hristos) si in Duhul (Sfant care ne conduce la tot adevarul si pastreaza Biserica curata, fara intinaciune....) Bisericii celei Una!
Hai sa stabilim: nu apartenenta la Biserica iti da trairea in Hristos, ci trairea in Hristos iti da dreptul de a fi parte din Biserica, Mireasa lui Hristos. Nu mergi in cer cu un simplu carnet de membru, ci lasand pacatul si traind in sfintenie. Daca cineva isi imagineaza ca e privilegiat pentru ca se afla in cultul X, si trece pocainta pe un loc secundar, e foarte posibil sa ajunga in iad cu tot cu carnetul de membru al "singurei Biserici adevarate" .
1. - ce sa stabilim/ ca nici acu` n-ai priceput ca esti eretic? Acolo trebuia sa scrii biserica cu b nu Biserica cu B - asta e o dovada de rigorism stiintific :lol: (rad si curcile, ca bine zicea esenin)
- e deja elementar ca nu poti lispi Biserica de Hristos dupa cum nici Capul de Trup. Dumnezeu nu este schimbator... e neschimbabil... si daca a zis ca e Capul Bisericii... nu se mai razgandeste!
- Deci daca pui cu b mic e ok. Esti pe drumu` bun.

2. - Chiar nu stiam ca p/np dai si carnete de mebru :lol: ... asta e chiar culmea stupizeniei ! (pt. cine nu s-a prins e o ironie care demasca, pe langa rationamentul eronat al ereticului si reaua intentie)

3. cum sa lasi pacatul? de unu` singur? Dra cine ar putea face asa ceva? de-ar fi posibil atunci e zadarnica venirea lui Hristos! Deci e nevoie de Hristos pt. pocainta - sau voi va pocaiti si fara Hristos? ca diavolii care voiau sa se faca dumnezeu... fara Dumnezeu!
- deci daca ai nevoie de Hristos... cum il afli? ca apostolii? dar nu mai e prezent ca persoana istorica precum atunci? deci cum? nemijlocit? cum? prin Scriptura? Dar Scriptura de unde o avem? personal?

extra ecclesia nulla sallus. Cine nu are Biserica de mama, nu poate avea pe Dumnezeu de Tata!

4. Despre trairea in Hristos! Si iuda a trait in Hristos dar n-a murit in Hristos si cu Hristos. Si Sf.Ap.Petru la fel... si s-a lepadat. Iar dupa cincizecime era cu iudaizantii si l-a certat Sf.Ap.Pavel.


Imi place cum unii care s evad deja mantuiti... ii acuza pe ortodocsi (care se vad a fi doar in biserica luptatoare, deci pe cale... cu nevointe si inca departe de mantuire) tocmai de ceea ce nu sufera (ortodocsi)dar sufera ei (p/np) :lol:

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde electric77 » 25 Oct 2010, 06:13

Unde este pusa virgula?,ce vb prosti

ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ 23:43 Greek NT: Byzantine/Majority Text (2000)
και ειπεν αυτω ο ιησους αμην λεγω σοι σημερον μετ εμου εση εν τω παραδεισω

ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ 23:43 Greek NT: Textus Receptus (1894)
και ειπεν αυτω ο ιησους αμην λεγω σοι σημερον μετ εμου εση εν τω παραδεισω

deci eu nu vad virgule aici !

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde dumio » 25 Oct 2010, 11:14

Unde este pusa virgula?,ce vb prosti

ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ 23:43 Greek NT: Byzantine/Majority Text (2000)
και ειπεν αυτω ο ιησους αμην λεγω σοι σημερον μετ εμου εση εν τω παραδεισω

ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ 23:43 Greek NT: Textus Receptus (1894)
και ειπεν αυτω ο ιησους αμην λεγω σοι σημερον μετ εμου εση εν τω παραδεισω

deci eu nu vad virgule aici !
Daca e asa cum spui tu, atunci astazi e inutil acolo, pentru ca nu putea sa spuna Hristos: iti spun tie maine (sau ieri sau....)..., vei fi cu mine in Rai (cand?...la invierea de obste?). La Dumnezeu timpul este un prezent continuu care se exprima cel mai concret prin astazi. Asadar e corect cum pune virgula BO si majoritatea confesiunilor. Numai cei ce nu cred in nemurirea sufletului, aceia rastalmacesc. Dar, ia sa te vad! In cazul lui Zaheu vamesul, cum se pune virgula? Acolo se spune: Astazi s-a facut mantuire casei acesteia.... Si in alta parte: Astazi trebuie sa raman in casa ta! (vezi? timpul lui Dumnezeu, adica acum trebuie, acum se face).

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde dumio » 25 Oct 2010, 11:18

Te rog, nu incepe iarasi cu "Biserica lui Hristos de care noi apartinem dar nu stim sa o definim decat prin teologii complicate pe care nici noi nu le putem patrunde". Poti defini Biserica intr-o singura fraza? Hai, sa fie doua, daca e prea greu...Si, daca se poate, fara copy-paste, cu cuvintele tale...
Eu am definit-o cu cuvintele mele, dar, sigur, referindu-ma la Revelatie si la invatatura Bisericii. N-am facut copy paste. Cred ca ti se pare prea greu sa intelelgi definitia si de asta ma acuzi de plagiere. Acesta e stilul BO si al parintilor. Ei nu dau definitii rationale sau scolastice, ci poetice, mistice, pentru ca ei traiesc Biserica, ca pe o realitate vie, nu o chestie idealista (gen p/np) sau institutie doar umana (umanitarism si umanism) ca-n papism!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 25 Oct 2010, 13:20

Eu am definit-o cu cuvintele mele, dar, sigur, referindu-ma la Revelatie si la invatatura Bisericii. N-am facut copy paste. Cred ca ti se pare prea greu sa intelelgi definitia si de asta ma acuzi de plagiere. Acesta e stilul BO si al parintilor. Ei nu dau definitii rationale sau scolastice, ci poetice, mistice, pentru ca ei traiesc Biserica, ca pe o realitate vie, nu o chestie idealista (gen p/np) sau institutie doar umana (umanitarism si umanism) ca-n papism!
Ok, scuza-ma ca te-am acuzat de plagiat.
Deci, poti sa pui definitia Bisericii intr-o fraza, dar nu in stilul parintilor, poetic, mistic, stil care pe mine ma depaseste, ci in stilul romanului de azi, concret, palpabil, ca sa inteleg si eu? Sau romanul simplu nu are dreptul sa inteleaga in ce Biserica traieste?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde silvestru » 25 Oct 2010, 13:25

Unde este pusa virgula?,ce vb prosti

ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ 23:43 Greek NT: Byzantine/Majority Text (2000)
και ειπεν αυτω ο ιησους αμην λεγω σοι σημερον μετ εμου εση εν τω παραδεισω

ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ 23:43 Greek NT: Textus Receptus (1894)
και ειπεν αυτω ο ιησους αμην λεγω σοι σημερον μετ εμου εση εν τω παραδεισω

deci eu nu vad virgule aici !
Ti-am spus eu ca biblia ta are o problema, uite cum traduc chiar textul care mi-lai recomandat ;)
uite citeste aici textul original , si in plus citeste exegetii istorici greci si ai sa vezi ca toti spun la fel ;)
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde electric77 » 25 Oct 2010, 16:20

Ce treaba am eu cu Cornilescu? Cornilescu nu este autoritatea in materie iar la aceasta traducere a gresit.

Oricum, chiar nu are importanta unde au pus scriitorii biblici acea virgula, daca au pus-o. Va intreb, Isus Cristos a vorbit cu virgule, semne de punctuatie? Nu! deci daca citim un text tradus de oameni dupa originalul care s-a pierdut, nu avem de unde sa stim intonatia cu care a vorbit Isus si ce a vrut sa spuna exact, deci acestia puteau pune virgula unde doreau, nu era Isus langa ei sa-L intrebe. Insa daca corelam cu alte afirmatii ale Domnului, ca a stat 40 de zile pana a se urca la Tatal, concluzia este clara.

Iar conjunctia "CA" nu exista in textul biblic original !

textul este: "adevarat iti spun astazi vei fi cu mine in Paradis"

καὶ kai 2532 CONJ And
εἶπεν eipen 2036 V-2AAI-3S said
αὐτῷ autō 846 P-DSM to him
ἀμήν amēn 281 HEB truly
σοι soi 4671 P-2DS to you
λέγω legō 3004 V-PAI-1S I say
σήμερον sēmeron 4594 ADV today
μετ’ met 3326 PREP with
ἐμοῦ emou 1700 P-1GS me
ἔσῃ esē 2071 V-FXI-2S you will be
ἐν en 1722 PREP in
τῷ tō 3588 T-DSM
παραδείσῳ paradeisō 3857 N-DSM Paradise

unde apare "ca" ? niciunde ! deci Cornilescu si altii au tradus gresit.

verificati orice dictionar si vedeti ca e corect ce am scris mai sus !

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde silvestru » 25 Oct 2010, 18:28


Oricum, chiar nu are importanta unde au pus scriitorii biblici acea virgula, daca au pus-o. Va intreb, Isus Cristos a vorbit cu virgule,semne de punctuatie?
Nu ,dar pusa intr-un anume fel se poate intelege alceva,cum ati facut dvs aici
"adevarat iti spun astazi, vei fi cu mine in Rai"
Lasa sa se inteleaga ca ''astazi '' este doar pt spusa respectiva, dar in rai cand va fi, nu se stie; pe cind lucrurile nu stau deloc asa, traducatorii romani chiar daca au pus conjunctia''ca'' au tinut cont de exegeza biserici din totdeauna, pt ca cei care au tratat acestea ,chiar de la inceputurile crestinismului, au talcuit in Duhul Adevarului.
textul este: "adevarat iti spun astazi vei fi cu mine in Paradis"
Ei vedeti, nu-i la fel ca prima :D
Ultima oară modificat 31 Mai 2011, 00:44 de către silvestru, modificat 1 dată în total.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde danadoina » 25 Oct 2010, 22:23

...
Deci, poti sa pui definitia Bisericii intr-o fraza, .....

iertare, nu este doar o fraza si nici nu imi papartine, dar este atat de frumos, este dumnezeieste scris de un casnic a lui Dumnezeu (http://www.scribd.com/doc/33024/Sf-Iust ... in-Hristos)

"Organismul Bisericii este cel mai complex organism despre care are cunoştinţă spiritul omenesc. De ce? Fiindcă el este unicul organism divino-uman în care toate tainele lui Dumnezeuşi ale omului, toate forţele umaneşi divine formează un trup. Numai atotînţeleptul, atotputernicul Dumnezeu-om, Domnul nostru Iisus Hristos a putut să unească şi să îmbine toate aceste lucruri într-un trup, trupul Său, Biserica, al cărei veşnic cap este El Însuşi.

El dirijează întreaga viaţă în acest minunatşi făcător de minuni trup, minunatulşi făcătorul de minuni Dumnezeuşi om. Fiecare membru al ei trăieşte pentru întregul trup, darşi întregul trup trăieşte înlăuntrul fiecărui membru al său. Toţi trăiesc în fiecareşi pentru fiecare.
Dar, de asemenea, fiecare trăieşte în toţişi pentru toţi. Fiecare membru creşte o dată cu creşterea de obşte a trupului, dar şi întregul trup creşte o dată cu creşterea fiecărui membru.
Toate aceste membre numeroase ale trupului, toate aceste organe, organele simţurilor,celulele, se unesc într-un singur trup divino-uman, pururea viu, în Însuşi Dumnezeu-omul Hristos, adaptând energiile fiecărui membru la viaţa sobornicească a trupului...
Lucrarea evanghelică a fiecărui membru al Bisericii, chiar dacă este cu totul specială şi personală, este întotdeaunaşi din orice perspectivă soborniceascăşi generală. Sarcina fiecărui membru al Bisericii este totdeauna personală şi totuşi colectivă, este personală şi totuşi sobornicească. Chiar dacă se pare că un membru al Bisericii acţionează doar pentru sine (de exemplu, asceza unui pustnic), în realitate el acţionează pentru totalitatea Bisericii. Astfel se prezintă organizarea organismului divino-uman al Bisericii, pe care Iisus Însuşi îl dirijeazăşi îl conduce (Efeseni 4, 16). "

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 26 Oct 2010, 05:58

Da, este o exprimare foarte frumoasa, poetica, dar care nu da o definitie a Bisericii, ci o caracterizare a ei. Sa nu mai zic ca face o delimitare intre notiunea abstracta de Biserica si membrii ei.

Eu incerc o intrebare simpla: Ce e Biserica, Mireasa lui Hristos? Din moment ce va merge in cer e clar ca este formata din oameni. Care oameni sunt Biserica, Mireasa lui Hristos?

Un parinte spunea: "Biserica suntem noi, cu bune si rele". Va asumati aceasta definitie?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde silvestru » 26 Oct 2010, 11:49

Da, este o exprimare foarte frumoasa, poetica, dar care nu da o definitie a Bisericii, ci o caracterizare a ei. Sa nu mai zic ca face o delimitare intre notiunea abstracta de Biserica si membrii ei.

Eu incerc o intrebare simpla: Ce e Biserica, Mireasa lui Hristos? Din moment ce va merge in cer e clar ca este formata din oameni. Care oameni sunt Biserica, Mireasa lui Hristos?

Un parinte spunea: "Biserica suntem noi, cu bune si rele". Va asumati aceasta definitie?
Depinde ce inseamna rele;cine spune ca este fara de pacat mincinos este,sf evanghelist Ioan,voi vreti sa spuneti ca nu aveti pacate?

P.S.Biserica este totalitatea tuturor credinciosilor ,botezti in Numele Sfintei Treimi,care traiesc conform poruncilor lui Hristos, CRED DREPT si marturisesc o credinta dreapta.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Ioan Cr » 26 Oct 2010, 12:20

Biserica este totalitatea tuturor credinciosilor ,botezti in Numele Sfintei Treimi,care traiesc conform poruncilor lui Hristos, CRED DREPT si marturisesc o credinta dreapta.
Amin!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde silvestru » 27 Oct 2010, 11:17

Insa, indraznesc sa observ ca , in aceasta definitie, nu putem inlocui "Biserica" cu "BO". Si asta deoarece BO are si membri care nu traiesc conform poruncilor lui Hristos, nu cred drept si nu marturisesc o credinta dreapta.
Nimeni nu va putea sustine ca este un implinitor in totalitate al poruncilor Lui Hristos, cred ca sunteti de acord cu mine, pt ca altfel il contrazicem pe sf Ioan ev, care spune ca ,cel ce sustine ca este fara de pacat, mincinos este; mai departe ce rezulta,ca, s-a desfiintat Biserica Lui Hristos?Intrucat nimeni nu este implinitor perfect, in totalitate a poruncilor?(aici fara sa mai tin cont de afirmatia psalmistului care spune ca porunca Lui Dumnezeu este fara de sfarsit, iar noi suntem totusi oameni limitati in toate privintele).
Iar intre Biserica si BO nu poate fi facuta diferenta pt ca este una si aceeasi.
Dar cu credinta altfel se pune problema, in urma credintei vine faptuirea, daca cred ca savirsirea unei fapte este pacat, nu o fac, daca nu cred, n-am nici o opreliste. Daca cred ca Duhul Sfant lucreaza in lume la sfintirea oamenilor prin sfinte taine, atunci caut sa le traiesc si sa mi-le asum intrucat stiu ca harul Lui Dumnezeu vine numai pri ele, daca nu cred le scot cu totul din viata mea.
Mai departe diferenta este enorma intre o vietuire si cealalta , intre oameni care vorbesc despre acelasi Dumnezeu.
Apoi credinta este de mai multe feluri,-dogmatica sau lucratoare si personala), poate fi mai mare sau mai mica, pot exista anumite lacune, din nestiinta, fara sa existe impotriviri la aflare, care se desavarseste pe pacursul vietii, nu inseamna ca de acum oamenii care au anumite lipsuri de desavarsire in credinta(care sunt in formare) nu mai sunt membrii Bisericii.
Iar cu marturisirea acelasi lucru se poate intampla, ea poate avea anumite lipsuri, tot din nestiinta, uneori se poate gresi f mult, pana acolo intrucat poate cadea din har persoana, insa aceasta nu-l va lipsi pe cel gresit de reabilitare in sanul, bisericii la momentul aflarii si timpul indreptarii .
Problema grava este impotrivirea fata de Adevar , atunci de abia lucrurile se complica si pot deveni fatale pt impotrivitor.
Si pentru parintele Silvestru: Am atatea pacate ca am renuntat sa le mai numar. Le-am lasat in grija numaratorii Domnului si ma chinui sa nu le mai fac.
Si cum se numesc pacatele astea ,bune sau rele , care le aveti si care mereu le faceti ?
Ultima oară modificat 31 Mai 2011, 00:51 de către silvestru, modificat 1 dată în total.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 27 Oct 2010, 17:29

Si cum se numesc pacatele astea ,bune sau rele ,care le aveti si care mereu le faceti ?
Pai, tocmai spusei ca , in masura in care le constientizez, nu le mai fac.
Doriana,
daca presupunem ca Biserica nu ar fi numai Biserica Ortodoxa, ai face parte si tu din ea ? Da ?
Eu as spune putin altfel: daca sunt credincioasa dovedesc ca fac parte din Biserica. Nu apartenenta la Biserica ma face credincioasa, ci credinta ma face parte din Biserica.
insa membri BO care pacatuiesc, deci nu traiesc conform poruncilor, nu! Tu nu pacatuiesti ? Ai scris ca "te chinui sa nu mai faci pacatele pe care le-ai facut" dar cum nimeni nu este fara de pacat, teoretic nimeni nu ar putea face parte din Biserica, nici tu care inca pacatuiesti.
Teoretic, si practic de altfel, nimeni nu e fara pacat. Diferenta intre un crestin membru al Bisericii si un necrestin este ca, cel crestin nu-si mai poarta pacatele pentru ca i le-a purtat Hristos pe cruce. Dieci putem spune ca e fara de pacat dar nu pentru ca nu pacatuieste, ci pentru ca Hristos a purtat povara pacatelor lui.
Cat despre dreapta credinta, daca nu am pune Biserica Ortodoxa = Biserica cum ar putea o dreapta credinta daca sunt mai multe crezuri ?
Din cate stiu eu, Crezul este acelasi la mai multe confesiuni crestine.
Daca va referiti la dogme, fiecare confesiune are alunecarile ei de la adevar. Dar Biblia spune ca ne va mantui credinta din inima, nu cea mentala. Deci nu ne vor mantui parerile teologice, ci ceea ce facem ca o consecinta a credintei din inima noastra.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde danadoina » 27 Oct 2010, 17:49

.......
Cat despre dreapta credinta, daca nu am pune Biserica Ortodoxa = Biserica cum ar putea o dreapta credinta daca sunt mai multe crezuri ?
Din cate stiu eu, Crezul este acelasi la mai multe confesiuni crestine.
Daca va referiti la dogme, fiecare confesiune are alunecarile ei de la adevar. Dar Biblia spune ca ne va mantui credinta din inima, nu cea mentala. Deci nu ne vor mantui parerile teologice, ci ceea ce facem ca o consecinta a credintei din inima noastra.
1. Draga Doriana, deja Biserica Ortodoxa si confesiunea Catolica si cea protestanta au crezuri diferite, darmite sectele...chiar nu stiai asta ?
2. poti sa imi scrii doar o eroare dogmatica a Bisericii ortodoxe ? si sa imi scrii pe ce baza afirmi ca este o eroare ? cum poti tu sa apartii unei congregatii daca esti convinsa ca are si invataturi gresite ?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde electric77 » 27 Oct 2010, 17:51

cum poti tu sa apartii unei congregatii daca esti convinsa ca are si invataturi gresite ?
Asta nu am inteles nici eu la doamna Dorina.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 27 Oct 2010, 17:59

cum poti tu sa apartii unei congregatii daca esti convinsa ca are si invataturi gresite ?
Asta nu am inteles nici eu la doamna Dorina.
Pentru ca nu am gasit un cult cu invataturi perfecte, deoarece starea Bisericii este asa cum e...Am doua solutii: sa raman si sa incerc sa schimb ceva sau sa fug ca electric afara din orice cult. :P
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX