Natura BISERICII

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox
Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde iulianbracau » 30 Dec 2010, 15:02


ia pune decembrie 2000 pina in decembrie 2002
Trebuia sa ghicesc intervalul lunar? Sau sa ghicesc ce nascociti dvs. ca sa va iasa socoteala? Dar, asta nu are importanta.

Repet ce ma intereseaza: comunitatea pe care ati frecventat-o si numele pastorului comunitatii. Ca sa verific cat de cunoscut sunteti in comunitatea respectiva. In doi ani trebuia sa va cunoasca toata lumea din comunitate. Nici nu este nevoie de atat.
:D :D Odata ce am spus 2 ani trebuia sa ma crezi nu sa dai cu presupusul domnule vasinec .Nu crezi ca asa ar fi fost corect?
Lasa dumneata glumele tale ce esti asa curios de persoana mea????
Vrei sa crezi bine nu tot bine .E destul ce am zis Aglia ,Londra.
Pastor era un tip Michael.
Curiosii mor degraba. :D

vasinec

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde vasinec » 30 Dec 2010, 15:12

Odata ce am spus 2 ani trebuia sa ma crezi nu sa dai cu presupusul domnule vasinec .Nu crezi ca asa ar fi fost corect?
Va coonsiderati o persoana demna de a fi crezuta?
Lasa dumneata glumele tale ce esti asa curios de persoana mea????
Vrei sa crezi bine nu tot bine .E destul ce am zis Aglia ,Londra.
Pastor era un tip Michael.
Curiosii mor degraba.
Nu este o simpla curiozitate a mea. Eu cred ca dumneata minti si vreau sa demonstrez acest lucru.
Asa ca, repet:
- in cei doi ani, ce comunitate ati frecventat (denumirea exacta a comunitatii adventiste, pentru ca in Londra sunt mai multe, inclusiv una roamneasca);
- numele si prenumele pastorului (nu doar un nume comun - Michael); trebuie sa-l stiti.

Am nevoie de aceste date pentru a verifica daca ati spus adevarul sau ati mintit.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Dionysie » 30 Dec 2010, 15:15

După părintele profesor dr. Dumitru Radu, în cartea sa "Despre înnoirea şi îndumnezeirea omului în Hristos" apărută la editura Mitropoliei Olteniei în 2007,

1. Biserica este viaţa de comuniune a persoanelor Sfintei Treimi extinsă în umanitate şi comuniunea de iubire şi viaţă a oamenilor cu Hristos în Duhul Sfânt.
2. Biserica este plenitudine de viaţă dumnezeiască şi lucrare a Duhului Sfânt prin Hristos în umanitate.
3. Biserica este comunitate teandrică, sacramentală. Biserica este trupul lui Hristos extins în umanitate. Biserica este comunitate sacramentală în Hristos prin lucrarea Duhului Sfânt.
4. Capul Bisericii este Hristos Care este şi Arhiereul.
5. Biserica este una, sfântă, catolică şi apostolică.

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde iulianbracau » 31 Dec 2010, 08:02

Odata ce am spus 2 ani trebuia sa ma crezi nu sa dai cu presupusul domnule vasinec .Nu crezi ca asa ar fi fost corect?
Va coonsiderati o persoana demna de a fi crezuta?
Lasa dumneata glumele tale ce esti asa curios de persoana mea????
Vrei sa crezi bine nu tot bine .E destul ce am zis Aglia ,Londra.
Pastor era un tip Michael.
Curiosii mor degraba.
Nu este o simpla curiozitate a mea. Eu cred ca dumneata minti si vreau sa demonstrez acest lucru.
Asa ca, repet:
- in cei doi ani, ce comunitate ati frecventat (denumirea exacta a comunitatii adventiste, pentru ca in Londra sunt mai multe, inclusiv una roamneasca);
- numele si prenumele pastorului (nu doar un nume comun - Michael); trebuie sa-l stiti.

Am nevoie de aceste date pentru a verifica daca ati spus adevarul sau ati mintit.
:lol: :lol: :lol: Prea putin imi pasa mie ce crezi dumneata ok?
Nu iti place dute si ma reclama lui tanti nuti si nu ma obosi .
Asta sunteti adventistii pierdere de timp urmasii unei ,,profete,, bolnava psihic.
Tiam spus clar Londra Anglia da sau nu?????Vezi ca acelasi nume care il am aici acelasi lam avut din todeauna .Era engleza sinagoga satanei.Ok?Erau multi negri acolo.
Asa ca mai detectivul lui peste nu ma mai obosi .
Mincinos esti dumneata in frunte cu toti adventistii si ,,profeta,,dilie ellen white.

vasinec

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde vasinec » 31 Dec 2010, 08:58

Prea putin imi pasa mie ce crezi dumneata ok?
Dar, de ceea ce cred ceilalti, nu va pasa?

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Vianor » 03 Ian 2011, 13:33

Biserica există acolo unde Hristos este născut în inimile oamenilor!Iar roadele sunt cele ce arată şi dovedesc dacă Hristos există sau nu în inima cuiva.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Dionysie » 03 Ian 2011, 13:36

Biserica există acolo unde Hristos este născut în inimile oamenilor!Iar roadele sunt cele ce arată şi dovedesc dacă Hristos există sau nu în inima cuiva.
După părintele profesor dr. Dumitru Radu, în cartea sa "Despre înnoirea şi îndumnezeirea omului în Hristos" apărută la editura Mitropoliei Olteniei în 2007,

1. Biserica este viaţa de comuniune a persoanelor Sfintei Treimi extinsă în umanitate şi comuniunea de iubire şi viaţă a oamenilor cu Hristos în Duhul Sfânt.
2. Biserica este plenitudine de viaţă dumnezeiască şi lucrare a Duhului Sfânt prin Hristos în umanitate.
3. Biserica este comunitate teandrică, sacramentală. Biserica este trupul lui Hristos extins în umanitate. Biserica este comunitate sacramentală în Hristos prin lucrarea Duhului Sfânt.
4. Capul Bisericii este Hristos Care este şi Arhiereul.
5. Biserica este una, sfântă, catolică şi apostolică.

laodiceean

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde laodiceean » 03 Ian 2011, 18:14

Am căutat în Dicţionarul de Teologie Ortodoxă definiţia Bisericii şi am fost surprins de stricta şi lapidara definiţie a Bisericii: „comunitatea celor chemaţi", pentru ca apoi să se continue cu enumerarea diferitelor denumiri, simboluri sau metafore ale acesteia găsite în Noul Testament (pag.55-57), fără a se mai reveni asupra definiţiei şi asupra sensului semantic al termenului έκκλησία. Nu e de mirare faptul că în zilele noastre Biserica este asociată fie cu clerul, fie cu clădirea. Pe fondul necunoaşterii învăţăturii apostolilor, construirea lăcaşurilor de cult a determinat ataşarea oamenilor de acestea. Existenţa clerului ca pretinşi administratori ai tainelor lui Dumnezeu, asociată cu stăpînirea lor asupra lăcaşelor de cult, a contribuit la formarea ideii că aceste clădiri împreună cu preoţii care le stăpîneau ar fi fost Biserica lui Hristos, şi nu adunarea credincioşilor - aşa cum rezultă din însuşi sensul etimologic al termenului.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Dionysie » 03 Ian 2011, 18:19

....
Ultima oară modificat 25 Aug 2011, 21:09 de către Dionysie, modificat 1 dată în total.

laodiceean

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde laodiceean » 03 Ian 2011, 18:27

Adventule eretic, se vede că începi tot mai mult să faci ca dracii. Stai liniştit băiatule că încă nu ţi-a citit nici un preot molitfele sfântului Vasile !!
Doctore, nu mă sperie pe mine magia albă sau neagră profesată de cei pe care încerci să-i aperi. Un preot adevărat nu se ocupă cu aşa ceva. Dumnezeu e mai mare decât legiuni de asemenea preoţi, ori soboare de diavoli!

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Dionysie » 03 Ian 2011, 18:32

nu mă sperie pe mine magia albă sau neagră
O să vezi tu magie alba-neagra (am impresia că, probabil la fel ca şi alţi advenţi făcuţi pe bandă rulantă, confunzi Biserica Creştină Ortodoxă cu ţigănia) când o să arzi în focurile iadului, ereticule advent !!

laodiceean

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde laodiceean » 03 Ian 2011, 20:49

O să vezi tu magie alba-neagra (am impresia că, probabil la fel ca şi alţi advenţi făcuţi pe bandă rulantă, confunzi Biserica Creştină Ortodoxă cu ţigănia) când o să arzi în focurile iadului, ereticule advent !!
Când te înfurii eşti amuzant datorită impreciziei ("am impresia", "probabil"), deci nu mă sperii cu focurile iadului. Totuşi trebuie să recunosc că m-ai speriat când ai început să blastemi şi să drăcuieşti la început (pe celălalt forum), acum nu pari decât normal, un creştin nominal obişnuit...

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Dionysie » 15 Mai 2011, 17:09

.................................
Ultima oară modificat 05 Noi 2011, 11:23 de către Dionysie, modificat 1 dată în total.

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde asker » 29 Iul 2011, 17:50

Ce garantie avem ca Biserica Ortodoxa a pastrat invatatura primita de la Hristos si apostoli? Asta ca sa ne dam seama daca are dreptul sa-si asume titulatura de singura Biserica adevarata si sa o urmam.
1. Biserica întemeiată de Hristos trebuie să fie existat permanent şi fără întrerupere, aşa cum spune El Însuşi (Matei 16:18). Care o fi ea?
2. Dacă admitem prin absurd (chiar dacă seamă cu o hulă) că Biserica noastră a greşit, înseamnă că şi Canonul biblic fixat de ea este greşit, căci acesta a fost fixat în baza unei doctrine apriorice (pe care noi o considerăm inspirată de Duhul Sfânt) şi care este identică cu cea a Bisericii Ortodoxe. A fost mai întâi Ortodoxia şi apoi Canonul biblic, nu invers. Şi dacă Biserica a greşit, nu-i exclus ca şi textul biblic transmis de Ea să fie unul greşit sau modificat. Ba noi chiar ştim că el a fost modificat, căci şi Septuaginta (nu doar textul ebraic) avea la început tetragrama, dar aceasta a fost înlocuită cu Kyrios. Din toate acestea reiese că protestanţii şi n.p. au un canon şi un text biblic moştenit de la o Biserica despre care spun că nu-i adevărată (chiar dacă însăşi Biblia o folosesc împotriva acestei Biserici). Dar poate oare pomul rău să dea roade bune? Iată deci că le spunem retoric şi chiar ironic protestanţilor şi neoprotestanţilor: fraţilor, Biserica Ortodoxă e greşită, Canonul biblic fixat de ea este tot greşit, iar popii ăştia au îndrăznit de au schimbat chiar şi textul biblic, aşa încât ceea ce v-am pus noi în mână sau defapt aţi furat voi din mâinile noastre, nu este chiar ceea ce au scris Apostolii. Faceţi ce vreţi. Eventual scrieţi o altă Biblie...

Logic, nu?
O construcţie de logică simplă.
Dar care stă în picioare.
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde emy777 » 05 Noi 2011, 11:14

Despre credinta ortodoxa.Credinta ortodoxa isi are originea de circa 2000 de ani.Ea a fost intemeiata de Mantuitorul si propovaduita de Sfinti Apostoli.Citez Mantuitorul a spus ,,Voi zidi Biserica Mea si nici portile iadului nu o vor birui pe dansa"(Matei16-18) .Sfinti apostoli au vestit evanghelia si au intemeiat Biserica Lui Hristos pe pamanturile diferitor tari.Sf Ap Andrei a fost unu din cei 12 apostoli,venind pe meleagurile noastre pe timpul dacilor si a romanilor in Scitia Mare si Scitia Mica....adica Ucraina de azi si Dobrogea,intemeind credinta ortodoxa.Acesta a lasat si urmasi in tara nostra care sa aiba grija de intarirea tari in credinta,a hirotonit episcopi ,preoti......Iata ca noi am ascultat de el si ne-am increstinat primindu-l pe Hristos ,,Cel ce vă ascultă pe voi pe Mine Mă ascultă, şi cel ce se leapădă de voi se leapădă de Mine; iar cine se leapădă de Mine se leapădă de Cel ce M-a trimis pe Mine(Luca 10, 16).Deci prin urmare Hristos ne-a increstinat.Sf ap Iacob ruda Domnului i-a intemeiat pe crestini ortodocsi din Jerusalim.Sf ap Vartolomeu si Sf ap Tadeu i-a intemeiat pe crestini ortodocsi armeni.Sf Ap Pavel i-a intemeiat pe greci ortodocsi.Sf ap Toma i-a intemeiat pe crestini ortodocsi din India.Plina este acum lumea de tot felul de asa zisi crestini :crestini:penticostali,baptisti,iehovisti(antihristi....deoarece ei nu cred in Dumnezeirea Mantuitorului).Eu ia-si intreba aceste secte care nenorocesc oameni de la adevar......si ma ierta-ti pt cuvinte mai arate dar este grav,Daca Sfinti apostoli au fost trimisi sa increstineze lumea de Hristos Dumnezeu(Ioan 1-5;1Ioan 5-20)crestini pe care i-au increstitnat cu timpul sau numit crestini ortodocsi=dreptcredincios;ca sa se faca diferenta intre adevarata credinta ortodoxia intemeiata de sfinti apostoli si cei lalti asa zisi crestini pe care nu au dreptul dea propovadui,deoarece nu au fost intemeiati de apostoli iar daca nu au fost intemeia-ti de apostoli nu au nici Darul Sfantului Duh iar daca spun ca sunt intemeiati atunci neadevar graiesc deoarece apostoli si ucenici sai(sfinti parinti,urmasi acestora)au lasat niste predani invataturi numita Sfanta Traditie dupa cum ne marturiseste Iustin Filosoful si Ignatie al Antitohiei (107 de la Hristos),Policarp al Smirnei(ucenicul Sf Ap Ev Ioan,a fost hirotonit episcop de el),Sf Irineu(202 de la Hristos)Sf Ciprian si alti care afirma;cum invatau pe credinciosi sa fuga de invataturile eretice si a tie cu tarie Traditia apostolilor.Sectanti nu au nici un drept de a respinge traditia,deorece daca dreptilor din Vechiul Testament li se pastreaza memoria.Cu atat mai mult in Noul Testament pe care Hristos i-a rascumparat cu scump sangele Sau,si ei si-au varsat sangele lor pt dreapta dredinta .Mantuitorul i-a trimis pe ei (Matei 28-19)Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.Spune Sfantul Ap Iacob 5,19-20 Fraţii mei, dacă vreunul va rătăci de la adevăr şi-l va întoarce cineva . Să ştie că cel ce a întors pe păcătos de la rătăcirea căii lui îşi va mântui sufletul din moarte şi va acoperi mulţime de păcate. Adevarul este Hristos precum a zis (Ioan 14-6) Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.Sfinti apostoli ne-au vestit adevarul adica pe Hristos.Capul Biserici este Hristos cu scump sangele Sau (Colos 1, 16-18) Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El. El este mai înainte decât toate şi toate prin El sunt aşezate. Şi El este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate.Biserica Lui Hristos este una.Biserica Lui Hristos este stalp neclintit si intarirea adevarului precum spune in Sfanta Scriptura (1Tim3-15) Ca să ştii, dacă zăbovesc, cum trebuie să petreci în casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp şi temelie a adevărului.Insusi Hristos s-a dat pentru Biserica dupa cum ne marturiseste Sf ap Pavel care zice (Efeseni 1,22-23) Şi toate le-a supus sub picioarele Lui şi, mai presus de toate, L-a dat pe El cap Bisericii, Care este trupul Lui, plinirea Celui ce plineşte toate întru toţi.Dupa cuvintele Sfantului ap Pavel insu-si Hristos este Biserica prin scump sangele Lui.Frati mei trebuie sa iubiti Sfanta Biserica precum si Hristos a iubit-o (Efeseni 5,25-26-27)Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după cum şi Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea,Ca s-o sfinţească, curăţind-o cu baia apei prin cuvânt,Şi ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană.Biserica Lui Hristos este una sfanta soborniceasca si apostoleasca (1Corinteni 3-11) Căci nimeni nu poate pune altă temelie, decât cea pusă, care este Iisus Hristos.Cine nu vine la Biserica nu se va mantui ci pacatos ramane deoarece nu a venit la pastor ca sa-l treaca si pe el prin usa,adica sa i se dea si lui scumpul sange a Domnului si Dumnezeului nostru Iisus Hristos.(Ioan 10,1-9) Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce nu intră pe uşă, în staulul oilor, ci sare pe aiurea, acela este fur şi tâlhar. Iar cel ce intră prin uşă este păstorul oilor. Acestuia portarul îi deschide şi oile ascultă de glasul lui, şi oile sale le cheamă pe nume şi le mână afară. Şi când le scoate afară pe toate ale sale, merge înaintea lor, şi oile merg după el, căci cunosc glasul lui. Iar după un străin, ele nu vor merge, ci vor fugi de el, pentru că nu cunosc glasul lui. Această pildă le-a spus-o Iisus, dar ei n-au înţeles ce înseamnă cuvintele Lui. A zis deci iarăşi Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă: Eu sunt uşa oilor. Toţi câţi au venit mai înainte de Mine sunt furi şi tâlhari, dar oile nu i-au ascultat. Eu sunt uşa: de va intra cineva prin Mine, se va mântui; şi va intra şi va ieşi şi păşune va afla.Biserica Lui Hristos este sorborniceasca fiind compusa din mai multe popoare.In Europa pe partea rasaritului predomina Biserica ortodoxa adevarata Biserica a Lui Hristos (Matei 8-11)Şi zic vouă că mulţi de la răsărit şi de la apus vor veni şi vor sta la masă cu Avraam, cu Isaac şi cu Iacov în împărăţia cerurilor.A-ti auzit ce spune Mantuitorul primi ortodocsi de la rasarit apoi catolici de la apus.Biserica Lui Hristos este Apostolica ,fiindca este intemeiata pe temelia apostolilor ,avand pe Hristos,piatra cea din capul unghiului(Efeseni 2, 20-22) Zidiţi fiind pe temelia apostolilor şi a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuşi Iisus Hristos. (Coloseni 1-18) Şi El este capul trupului Biserici.Pentru cei care nu sunt in Biserica Ortodoxa,dupa demontratia pe care v-am facut-o referitor ca Dumnezeu-Cuvantul este capul Bisericii si insusi Biserica prin scump sangele Sau.Toti cei ce se departeaza de Biserica,chiar daca predica evanghelia tot pierduti sunt Mantuitorul a zis:Cine nu este cu Mine este împotriva Mea şi cine nu adună cu Mine risipeşte(Matei 12,30).Şi de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ţi fie ţie ca un păgân şi vameş.(Matei18,17).Sectanti spun ca Dumnezeu nu poate locui in biserica facuta de maini omenesti deoarece omul este pacatos.Intrebam pe sectari!casa lor de rugaciune unde se aduna ei ,e facuta de ingeri?Si mai ales acolo unde se savarsesc toate pacatele omenesti cum poate locui Dumnezeu?Biserica Lui Hristos este Sfanta chiar daca in sanul ei exista pacatosi (2Timotei2,20) Iar într-o casă mare nu sunt numai vase de aur şi de argint, ci şi de lemn şi de lut; şi unele sunt spre cinste, iar altele spre necinste.(Matei 13,47-50) Asemenea este iarăşi împărăţia cerurilor cu un năvod aruncat în mare şi care adună tot felul de peşti.Mai inainte de Marea Schisma era o singura biserica ,Biserica ortodoxa precum spune Sfantul Ap Pavel (Efeseni 4,5-6) Este un Domn, o credinţă, un botez, Un Dumnezeu şi Tatăl tuturor, Care este peste toate şi prin toate şi întru toţi.Mantuitorul a vorbit despre noi ortodocsi (Ioan 4,23-24)Dar vine ceasul şi acum este, când adevăraţii închinători se vor închina Tatălui în duh şi în adevăr, că şi Tatăl astfel de închinători îşi doreşte. Duh este Dumnezeu şi cei ce I se închină trebuie să i se închine în duh şi în adevăr.Asa este dupa ce Mantuitorul s-a inaltat la cer dea dreapta puteri,adevarati inchinatori din Israel(crestini) si din partile greciei si toate partile unde mergeau Sf Apostoli ,acei crestini care mai pe urma o sa se numeasca Ortodox aceea sunt adevarati inchinatori in duh si in adevar ,deoarece Hristos este adevarul si viata iar El este capul Biserici Crestine Ortodoxe.Ca dovada in fiecare an lumina Sfanta de la Jerusalim se aprinde la crestini ortodocsi de la Jerusalim impreuna cu arabi convertiti la crestinism,acesta lumina se coboara din sanul Sfintei Treimi.Har si pace de la Dumnezeu-Tatal Domnului nostru Iisus Hristos,si de la Fiul Sau prea iubit,iubirea de oameni impreuna cu Duhul Sfant Domnul de oameni iubitor.Amin!

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde ddc » 28 Dec 2011, 14:11

Biserica este comuniunea euharistica a lui Hristos si isi are inceputul in Intruparea lui Iisus... Biserica este Trupul mistic al lui Iisus.. Casa Cuvantului... locasul in care Cuvantul a fost primit si in care locuieste in intregime natura divina, si peste care se rasfira in intregime energia dumnezeirii si toate harismele divine prin Sfintele Taine... Biserica inseamna comuniune.. Ba chiar comuniune euharistica... "Veniti si gustati ce bun e Domnul" Biserica e locul in care il gustam pe Domnul prin Sfintele Taine... ne facem partasi naturii divine si ne umplem de har prin sfintele taine.. E comuniunea teantropica a lui Iisus Hristos.Comuniunea dintre Iisus Hristos, oameni si Dumnezeu... Biserica este lacasul mantuirii si lacasul Cuvantului... Si daca este lacasul cuvantului atunci este si casa a adevarului, in care se invata adevarul lui Hristos.. Biserica e locas sfant... Biserica este Mireasa lui Hristos.. Iubiti-va femeile precum si Hristos iubeste Biserica si are grija de ea... Duhul si Mireasa(Biserica) se intrepatrund.. Dumnezeu in Treime lucreaza in Biserica... Duhul si Mireasa vorbesc la unison, cu acelasi glas si aceiasi voce... Duhul si Mireasa zic Vino... Glasul Miresei (Bisericii) este si al Duhului... Cel ce asculta chemarea Bisericii si se face fiul al ei va primi in dar "apa vietii" .... Biserica este locul Mantuirii.. Biserica este Mireasa eshatologica a lui Hristos... Casa a adevarului... Locul peste care vegheaza providenta si pronia divina...

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde ddc » 28 Dec 2011, 14:25

"Întrucât Biserica este Trupul lui Hristos, ea este şi templul şi locul asupra căruia odihneşte Duhul Sfânt. Ea este o permanentă Cincizecime.

Biserica este Mireasa lui Hristos, Mireasa eshatologică a Fiului lui Dumnezeu, unită cu El întru credinţă şi dragoste, cea pentru care S-a jertfit pe Cruce. Relaţia dintre Hristos şi Biserica Sa este asemuită cu relaţia dintre soţ şi soţia sa, iar imaginea nunţii pământeşti este o închipuire, o umbră a nunţii Mielului lui Dumnezeu cu Biserica.

Comunitatea Bisericii este locul mântuirii oamenilor; este cu adevărat Arca în care omenirea se poate salva de potopul decăderii şi al păcatului.Rolul Bisericii este acela de a împărtăşii fiilor ei harul sfinţitor al Duhului Sfânt prin Sfintele Taine şi de a îndruma pe credincioşi pe calea vieţii.Biserica este aşadar ajutătoare , vindecătoare şi indrumătoare.Ea este mijloc al mântuirii, poartă a Cerului şi scară catre Cer.În Biserică se află deplinătatea adevărului de care se pot impărtăşi şi beneficia fii ei.Biserica este organ de mântuire a credinciosilor şi mama tuturor creştinilor. "


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX