Natura BISERICII

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova
Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IEREU » 07 Noi 2010, 19:27

]de ce nu ai facut precum Iisus???,
Nu tot ce a facut Iisus tre' sa facem si noi. Tairea imprejur de exemplu. Nici Iisus n-a fost intrebat cand a fost taiat imprejur. Nici unul din patriarhii VT n-a intrebat pe copii daca ar vrea sa fie taiati imprejur. Ceea ce la noi este echivalentul botezului. Ai priceput?
lasa cartea de rugaciuni, apucate de biblie.
Este voia satanei sa ne lasam de rugaciuni. Ia gandeste-te putin si recunoaste ca ai gresit.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 17:42

Te-am cantarit si te-am gasit prea usor.
Bine...fie, da` tu tot eretic ramai! Nu pacalesti pe nimeni cu pretentiile de ...ortodox! :D
Daca citim biblia si o respectam toti suntem eretici in raport cu biserica ortodoxa, dar biserica ortodoxa prin oamenii ei este eretica daca se raporteaza la biblie, caci nici din gura nici din port nu respecta aceasta carte lasata marturie de catre Dumnezeu. Nu ma simt bine ca am fost botezat fara acordul meu la aceasta biserica, Iisus s-a dus singur spre botez la varsat de 30 ani.Tu la cati ani te-ai botezat Ioachie, de ce nu ai facut precum Iisus???,Care este temeiul biblic pt fapta bisericii, unde in biblie scrie sa te boteze parinti imediat la nastere???Spunemi, caci eu nu am gasit ???

Iti propun sa lasam disputa asta intre noi, caci nici pe mine nici pe tine nu te ajuta, si inca ceva tu sti ca nu ai citit Biblia , deci apucate si citeste-o, lasa cartea de rugaciuni, apucate de biblie.
Ia zi tu drept... n-ai priceput de ce-am zis ggggogle si nu gooooogle, ASA-i?

Vezi ca despre Botez poti sa aberezi pe topicul cu pricina.... aici esti indreptatit sa faci mizerie (curatam noi dupa...) numa` referoritor la Biserica!

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 07:49

Da, da...Va fi in RAI cine asculta Cuvantul si crede, demonstrand asta cu fapta, nu cine se lauda ca face parte din Biserica si pacatuieste. Pentru acestia exista un IAD.
Da dar din pacate cine se lauda cu faptele sale nu primeste nimic caci sia luat deja plata :D
Voi sectarii cind faceti milostenie stie tot orasul am dat la familia cutare atit .Cultul nostru a facut asa si asa etc

Ce spune Biblia? Matei Cap6 vs 2. Deci, când faci milostenie, nu trâmbiţa înaintea ta, cum fac făţarnicii în sinagogi şi pe uliţe, ca să fie slăviţi de oameni; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor.
3. Tu însă, când faci milostenie, să nu ştie stânga ta ce face dreapta ta,
4. Ca milostenia ta să fie într-ascuns şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.

Toti sectarii ii auzi nu am intilnit macar unul sa nu se laude .Da noi postim, nu fumam nu bem nu mergem la femei etc
Când postiţi, nu fiţi trişti ca făţarnicii; că ei îşi smolesc feţele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat grăiesc vouă, şi-au luat plata lor.
Oare nu asa fac si sectarii????

Doi oameni s-au suit la templu, ca să se roage: unul fariseu şi celălalt vameş.
11. Fariseul, stând, aşa se ruga în sine: Dumnezeule, Îţi mulţumesc că nu sunt ca ceilalţi oameni, răpitori, nedrepţi, adulteri, sau ca şi acest vameş.
12. Postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate câte câştig.
13. Iar vameşul, departe stând, nu voia nici ochii să-şi ridice către cer, ci-şi bătea pieptul, zicând: Dumnezeule, fii milostiv mie, păcătosului.
14. Zic vouă că acesta s-a coborât mai îndreptat la casa sa, decât acela. Fiindcă oricine se înalţă pe sine se va smeri, iar cel ce se smereşte pe sine se va înălţa.

:D Poate ca ar fi bine dorina inainte de a spune de altii sa vezi iadul in care te zbati

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 08:09


Si cei care sunt mantuiti prin predestinare, desi fac rele? (dupa Calvin).
:o Asta da intrebare :D

vasinec

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde vasinec » 29 Dec 2010, 12:42


Si cei care sunt mantuiti prin predestinare, desi fac rele? (dupa Calvin).
:o Asta da intrebare :D
Mantuirea prin predestinare este o conceptie gresita.

vasinec

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde vasinec » 29 Dec 2010, 12:45

Voi sectarii cind faceti milostenie stie tot orasul am dat la familia cutare atit .Cultul nostru a facut asa si asa etc
Pe astea de unde le mai stiti?

P.S. Dvs. de ce nu va laudati? Nu este crestineste sau nu aveti cu ce?

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 13:22

iulianbracau scrie:
Voi sectarii cind faceti milostenie stie tot orasul am dat la familia cutare atit .Cultul nostru a facut asa si asa etc


Pe astea de unde le mai stiti?

P.S. Dvs. de ce nu va laudati? Nu este crestineste sau nu aveti cu ce?

:lol: :lol: Pai uite ca am pierdut si eu cinci ani din viata pe le sectele voastre pierzatoare de suflete si de aceea stiu .Mutumit de raspuns?

De ce nu ma laud ???? :D Lasa sa ma laude bunul Dumnezeu si sami rasplateasca mie pacatosului acolo sus .De fac bine sau rau stie bunul Dumnezeu.

vasinec

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde vasinec » 29 Dec 2010, 13:30


:lol: :lol: Pai uite ca am pierdut si eu cinci ani din viata pe le sectele voastre pierzatoare de suflete si de aceea stiu .Mutumit de raspuns?
Foarte multumit de raspuns. Mai ramane doar sa va cred. Spuneti, ce comunitati ati frecventat in acesti 5 ani? Daca puteti preciza confesiunea, comunitatea (localitatea si comunitatea frecventata), cum se numea pastorul comunitatii, etc. Nu ar strica sa ne spuneti si numele dvs. (pentru verificare).

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 14:57

Foarte multumit de raspuns. Mai ramane doar sa va cred. Spuneti, ce comunitati ati frecventat in acesti 5 ani? Daca puteti preciza confesiunea, comunitatea (localitatea si comunitatea frecventata), cum se numea pastorul comunitatii, etc. Nu ar strica sa ne spuneti si numele dvs. (pentru verificare).
:lol: :lol: tare poanta domnule vasinec poate vreti sa va dau si numarul la pantofi ?Va intereseaza?
da domnule am umblat la adventisti si la penticostali multumit?In Romania si in Anglia fericit acum?

vasinec

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde vasinec » 29 Dec 2010, 15:09

Foarte multumit de raspuns. Mai ramane doar sa va cred. Spuneti, ce comunitati ati frecventat in acesti 5 ani? Daca puteti preciza confesiunea, comunitatea (localitatea si comunitatea frecventata), cum se numea pastorul comunitatii, etc. Nu ar strica sa ne spuneti si numele dvs. (pentru verificare).
:lol: :lol: tare poanta domnule vasinec poate vreti sa va dau si numarul la pantofi ?Va intereseaza?
da domnule am umblat la adventisti si la penticostali multumit?In Romania si in Anglia fericit acum?
Puteti, daca vreti, sa-mi dati si numarul de la pantof. Sa vad daca traiti pe picior mare.

Dar, ce ma intereseaza este comunitatea adventista pe care ati frecventat-o si in ce perioada. Daca-mi dati aceste informatii, o sa ma faceti fericit.

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 16:29

Foarte multumit de raspuns. Mai ramane doar sa va cred. Spuneti, ce comunitati ati frecventat in acesti 5 ani? Daca puteti preciza confesiunea, comunitatea (localitatea si comunitatea frecventata), cum se numea pastorul comunitatii, etc. Nu ar strica sa ne spuneti si numele dvs. (pentru verificare).
:lol: :lol: tare poanta domnule vasinec poate vreti sa va dau si numarul la pantofi ?Va intereseaza?
da domnule am umblat la adventisti si la penticostali multumit?In Romania si in Anglia fericit acum?
Puteti, daca vreti, sa-mi dati si numarul de la pantof. Sa vad daca traiti pe picior mare.

Dar, ce ma intereseaza este comunitatea adventista pe care ati frecventat-o si in ce perioada. Daca-mi dati aceste informatii, o sa ma faceti fericit.
Din anul 2000 pina in 2002
Multumit acum?
in Anglia Londra
Ultima oară modificat 30 Dec 2010, 13:39 de către iulianbracau, modificat 1 dată în total.

vasinec

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde vasinec » 30 Dec 2010, 10:16

In anul pina in 2000 pina in 2002
Multumit acum?
in Anglia Londra
Sunt tot nemultumit. Asa e omul.

Spuneti-mi:
-in acesti trei ani, cam cate ori ati fost la Biserica Adventista de Ziua a Saptea (asistand la serviciile de acolo, nu doar in treacat)?
- la ce comunitate ati fost si cine era pastor (cum se numea)?

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde iulianbracau » 30 Dec 2010, 13:37

In anul pina in 2000 pina in 2002
Multumit acum?
in Anglia Londra
Sunt tot nemultumit. Asa e omul.

Spuneti-mi:
-in acesti trei ani, cam cate ori ati fost la Biserica Adventista de Ziua a Saptea (asistand la serviciile de acolo, nu doar in treacat)?
- la ce comunitate ati fost si cine era pastor (cum se numea)?
Auzi mai vasinec hai ca devii nesimtit si insistent ok?
Repet am umblat la ratacirea voastra adventista asta sunteti niste bieti rataciti .Ti-am spus clar in Anglia in Londra .Si e destul ok?
Poate vrei sa iti spun si de cite ori foloseam toaleta de la adunarea diavolului :lol: ????
:roll: Si iti mai spun un secret dar ramane intre noi , din 2000 si pina in 2002 sunt 2 ani nu 3 ani ok?Tare e grea matematica nu? :lol:

laodiceean

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde laodiceean » 30 Dec 2010, 14:06

Repet am umblat la ratacirea voastra adventista asta sunteti niste bieti rataciti .Ti-am spus clar in Anglia in Londra .Si e destul ok?
Poate vrei sa iti spun si de cite ori foloseam toaleta de la adunarea diavolului :lol: ????
:roll: Si iti mai spun un secret dar ramane intre noi , din 2000 si pina in 2002 sunt 2 ani nu 3 ani ok?Tare e grea matematica nu? :lol:
Din cinci ani s-au făcut doi... posibil ca în următoarea postare să devină doar două ocazii (cele în care singura toaletă gratuită din Londra a fost cea a diavolului) undeva pe hol ...

vasinec

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde vasinec » 30 Dec 2010, 14:17

Auzi mai vasinec hai ca devii nesimtit si insistent ok?
Repet am umblat la ratacirea voastra adventista asta sunteti niste bieti rataciti .Ti-am spus clar in Anglia in Londra .Si e destul ok?
Poate vrei sa iti spun si de cite ori foloseam toaleta de la adunarea diavolului :lol: ????
:roll: Si iti mai spun un secret dar ramane intre noi , din 2000 si pina in 2002 sunt 2 ani nu 3 ani ok?Tare e grea matematica nu? :lol:
- Multumesc pentru caracterizare.
- Vreau sa stiu comunitatea si pastorul ca sa ma informez despre dumneata (in atatia ani, precis ati fost cunoscut in comunitate);
- intervalul 2000 - 2002 este format din trei ani: 2000, 2001, 2002. Grea matematica, daca ai ajuns abia la operatiunea de scadere (pe care, daca o aplici, iese cum ati zis).

Astept sa-mi spuneti, ce v-am intrebat: comunitatea pe care ati frecventat-o si cum se numea pastorul acelei comunitati.
Ultima oară modificat 30 Dec 2010, 14:20 de către vasinec, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde iulianbracau » 30 Dec 2010, 14:19

Repet am umblat la ratacirea voastra adventista asta sunteti niste bieti rataciti .Ti-am spus clar in Anglia in Londra .Si e destul ok?
Poate vrei sa iti spun si de cite ori foloseam toaleta de la adunarea diavolului :lol: ????
:roll: Si iti mai spun un secret dar ramane intre noi , din 2000 si pina in 2002 sunt 2 ani nu 3 ani ok?Tare e grea matematica nu? :lol:
Din cinci ani s-au făcut doi... posibil ca în următoarea postare să devină doar două ocazii (cele în care singura toaletă gratuită din Londra a fost cea a diavolului) undeva pe hol ...
:lol: :lol: mai laodicean pai nu am spus ca am umblat si 3 ani pe la ,,tremurici,,adica penticostalii???Citeste in urma si vei vedea ca am spus .
vezi ca 3 +2=5 invata putina mtematica nu ar strica

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde iulianbracau » 30 Dec 2010, 14:25

Auzi mai vasinec hai ca devii nesimtit si insistent ok?
Repet am umblat la ratacirea voastra adventista asta sunteti niste bieti rataciti .Ti-am spus clar in Anglia in Londra .Si e destul ok?
Poate vrei sa iti spun si de cite ori foloseam toaleta de la adunarea diavolului :lol: ????
Si iti mai spun un secret dar ramane intre noi , din 2000 si pina in 2002 sunt 2 ani nu 3 ani ok?Tare e grea matematica nu?
- Multumesc pentru caracterizare.
- Vreau sa stiu comunitatea si pastorul ca sa ma informez despre dumneata (in atatia ani, precis ati fost cunoscut in comunitate);
- intervalul 2000 - 2002 este format din trei ani: 2000, 2001, 2002. Grea matematica, daca ai ajuns abia la operatiunea de scadere (pe care, daca o aplici, iese cum ati zis).

Astept sa-mi spuneti, ce v-am intrebat: comunitatea pe care ati frecventat-o si cum se numea pastorul acelei comunitati.
:lol: :lol: ia pune decembrie 2000 pina in decembrie 2002 of, of matematica si carnea de porc tare e grea nu????

laodiceean

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde laodiceean » 30 Dec 2010, 14:44

:lol: :lol: mai laodicean pai nu am spus ca am umblat si 3 ani pe la ,,tremurici,,adica penticostalii???Citeste in urma si vei vedea ca am spus .
vezi ca 3 +2=5 invata putina mtematica nu ar strica
Este o vorbă din bătrâni:

Geaba vi, geaba te duci,
Geaba strici cei doi păpuci...

vasinec

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde vasinec » 30 Dec 2010, 14:50


ia pune decembrie 2000 pina in decembrie 2002
Trebuia sa ghicesc intervalul lunar? Sau sa ghicesc ce nascociti dvs. ca sa va iasa socoteala? Dar, asta nu are importanta.

Repet ce ma intereseaza: comunitatea pe care ati frecventat-o si numele pastorului comunitatii. Ca sa verific cat de cunoscut sunteti in comunitatea respectiva. In doi ani trebuia sa va cunoasca toata lumea din comunitate. Nici nu este nevoie de atat.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Dionysie » 30 Dec 2010, 14:56

După părintele profesor dr. Dumitru Radu, în cartea sa "Despre înnoirea şi îndumnezeirea omului în Hristos" apărută la editura Mitropoliei Olteniei în 2007,

1. Biserica este viaţa de comuniune a persoanelor Sfintei Treimi extinsă în umanitate şi comuniunea de iubire şi viaţă a oamenilor cu Hristos în Duhul Sfânt.
2. Biserica este plenitudine de viaţă dumnezeiască şi lucrare a Duhului Sfânt prin Hristos în umanitate.
3. Biserica este comunitate teandrică, sacramentală. Biserica este trupul lui Hristos extins în umanitate. Biserica este comunitate sacramentală în Hristos prin lucrarea Duhului Sfânt.
4. Capul Bisericii este Hristos Care este şi Arhiereul.
5. Biserica este una, sfântă, catolică şi apostolică.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX