Natura BISERICII

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox
Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 13 Oct 2010, 00:28

Eu ma ostenesc sa-ti raspund cat mai complet (chiar daca ironic si cu ascutisul limbii - bine ca nu al sabiei, Doamne fereste; ce te faceai daca eram musulmani? Nu mai aveam eretici :lol: - asta e proba de ascutime a limbii, stai linistita) iar tu ce faci?
- raspunzi in 2 peri la ce-ti convine si faci abstractie de restul explicatiei? Pai asta inseamna nu doar lipsa de interes real pt. discutia in sine... dar si lipsa de principii (bun simt stim ca nu e - altfel cum ati bălăcări pe sfinti si pe Maica Domnului?) Unde mai pui lipsa de antrenament... academic sau stiintific!

- de ce tii cu tot dinadinsul sa demonstrezi intentii prozelit.?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 13 Oct 2010, 00:45

Peste tot in lume, intalnim termenul de reprezentanti sau emisari. Asadar, un membru binecredincios reprezinta Biserica cea binecredincioasa, dar nu si invers. Nu Biserica reprezinta pe om, ci omul, daca el corespunde cu fiinta Bisericii, o reprezinta.
Acesta este un raspuns plauzibil. Biserica ia hotararile prin unii reprezentanti de-ai ei.

Bun. Acum se iveste alta intrebare: Cum ii recunoastem pe cei care "au autoritatea sa despice firul in patru fara sa cada in erezie"? [Ma scuzati ca tot repet fraza lui Ioachim, incerc sa lamuresc acest fel de exprimare pe care l-am intalnit destul de des].

Ioachim, nu o mai lua asa personal, discutam. Nimeni nu e atat de ingust incat sa faca prozelitism pe un forum ortodox. Adica, ce sanse ar avea? :roll:
Daca voiam sa fac prozelitism ma legam de orice explicatie de-a ta, dar asa ma intereseaza numai problema cu Biserica.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 13 Oct 2010, 00:49

. Deci, in Biserica, si un simplu om, dar care se afla in adevar si-L are pe Duhul are autoritate in ce priveste adevarul de credinta (ex. Sf. Maxim Marturisitorul). Cel mai avizat for este acela de sinod ecumenic, pentru ca el este asistat de Duhul, asa cum a fost asistat cel apostolic (Fapt. 15).
Ok, multumesc. Deci, atunci cand spunem ca "Biserica este singura care are autoritatea sa despice firul in patru fara sa cada in erezie" ne referim de fapt doar la anumiti membri ai ei, nu foarte multi. In cazul accesta probabil ar trebui reformulata ideea. Nu Biserica are aceasta autoritate, ci doar anumiti oameni din cadrul ei.
Cum ne dam seama ca un om/sinod este avizat sau asistat de Duhul si infailibil in hotarari ca sa stim sa ascultam de el?
2. daca e un dialog... intre oameni si Dumnezeu... evident ca El SI-a asumat si aceasta posibilitate de inchidere la dialog/partasie/comuniune din partea fapturii Sale. Deci de ce te miri?
Doresc doar sa evit o atitudine de eschivare de genul : 'Domnul e singurul care decide, desi noi luam hotararile". Atat timp cat de 2000 de ani Biserica [de fapt doar unii membri ai ei] dezbate si ia hotarari, eu cred ca e frumos sa-si asume responsabilitatea pentru ele, nu sa arunce responsabilitatea pe Domnul.
Bai da ce vina are cineva ca tu vezi Biserica doar ca pe o institutie decapiatat, adica una pur omeneasca si fara Hristos! Tu nu pricepi chestiuni elementare ca Hristos este Cap Bisericii? Normal ca oamenii iau si ei decizii in Biserica... fac si dezbateri.. dar in chestiuni organizatorice, de administrare etc.
- fa matale mai intai un efort si cauta (daca e greu te ajutam noi cu ceva linkuri) si vezi cam ce e cu Biserica, dupa aia , dupa ce STUDIEZI revino si intreaba ce n-ai priceput, ca te ajutam noi si abia atunci... dupa ce te vei fi lamurit bine in ceea ce priveste atitudinea ortodoxa poti sa tragi concluzii.
DAr cand tu faci cele mai elementare confuzii ... nu stiu cum mai poti scoate capul in lume (a se citi pe forum) - norocul tau ca nu te cunoaste nimeni :lol: ca sa mai zica si altora cum arunci cu mucozitatile in fasole. DA` problema nu e de fasole si de mucus... ci de ATITUDINE - ca dupa ce faci gestul (cu nelipsitele pretentii de stiinta, evident) vii si strigi singura (fara sa te fi bagat cineva in seama macar) - VIOL!

- uite o idiotenie demna de top 20.
Atat timp cat de 2000 de ani Biserica [de fapt doar unii membri ai ei] dezbate si ia hotarari, eu cred ca e frumos sa-si asume responsabilitatea pentru ele, nu sa arunce responsabilitatea pe Domnul.
- deci spui tu singura ca de 2000 de ani biserica exista in lume (bine... sub forma ei institutionala divino-umana) si dupa aia vrei ca oamenii sa-si asume aceasta... responsabilitate? dar nu e meritul omului... e al Domnului.
- si tot prin asta te pozitionezi singura in afara ei, a Bisericii.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 13 Oct 2010, 01:11

Peste tot in lume, intalnim termenul de reprezentanti sau emisari. Asadar, un membru binecredincios reprezinta Biserica cea binecredincioasa, dar nu si invers. Nu Biserica reprezinta pe om, ci omul, daca el corespunde cu fiinta Bisericii, o reprezinta.
- Acesta este un raspuns plauzibil. Biserica ia hotararile prin unii reprezentanti de-ai ei.
Uite o concluzie protestanta la un raspuns ortodox. Degeaba-ti da vaca lapte ca tu il folosesti ca sa speli pe jos cu el.

_ Pai omul nu a spus asta! E asa greu sa CITESTI? REia si contextul daca tot nu esti lamurita. Dumio ti-a explicat chiar limpede si pe-nteles. Deci nu omul e autoritatea - asta e valabil al protestanti - a celasi principiu ca si cu citirea Bibliei:
= p/np cetesc si interpreteaza cum li se pare lor, dupa capul lor ... si chiar zic: DUPA PAREREA MEA
= ortodocsii urmeaza linia Bisericii, singura care interpreteaza - Si aici o sa zicila fel... ca oamenii.. ca nu stiu ce...
DAR nu-i nimic, ai rasounsul lui Dumio car ete lamureste. NU omul e autoritatea; el poate reprezenta adevarul Bisericii si atunci e valida lucrarea lui ... sau NU, si atunci nu e valida e fie teologumena... fie erezie.
Bun. Acum se iveste alta intrebare: Cum ii recunoastem pe cei care "au autoritatea sa despice firul in patru fara sa cada in erezie"? [Ma scuzati ca tot repet fraza lui Ioachim, incerc sa lamuresc acest fel de exprimare pe care l-am intalnit destul de des].
Pai nu e bun. Asta e concluzia unui monolog personal, culmea... si imaginar cu tine insati; de fapt asta e roada retoricii protestante de poezie invatata pe de rost care, contrazisa fiind de autoritatea ortodoxiei se trezeste naked si fara raspuns. Ce samai faca? Ce-ar mai putea face ca s anu se dea de gol? S-o ia de la capat!
- deci cum sa trecem mai departe? Tu n-auzi ca nu omul are autoritate?
-Omul se poate pozitiona IN ACORD cu Biserica si atunci cuvantul lui e autoritar... da noi nu de om ascultam... ci de Biserica. Au fost cazuri cand si episcopii au gresit... uni chiar au ajuns eretici - deci au iesit din ritmul si viata Bisericii.
- Asta e DOVADA clara, istorica a ceea ce spuneam. Nu omul e autoritate. Ba chiar au fost cazuri cand mase mari de credinciosi au cazut din har si cochetau cu erezia iar din toata biserica... unul singur (cum e cazul Sf. Maxim Mart.) mai marturisea Adevarul.. care Adevar a lucrat cu putere si minuni.
Ioachim, nu o mai lua asa personal, discutam. Nimeni nu e atat de ingust incat sa faca prozelitism pe un forum ortodox. Adica, ce sanse ar avea? :roll: Daca voiam sa fac prozelitism ma legam de orice explicatie de-a ta, dar asa ma intereseaza numai problema cu Biserica.
Pai tocmai asta e ca nu te intereseaza de fapt ABSOLUT DELOC probl. cu Biserica; pt. tine e doar un pretext pt. a-ti expune parerile personale pe care le-ai invatat, ti le-ai insusit conform unei traditii omenesti

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 13 Oct 2010, 01:22

Mai m. detalii ..... AICI[/quote]

Va trebui pana la urma sa te impiedici si de linkul asta. Cat o sa mai eviti sa abordezi problema la modu` serios?

Acuma` eu stiu (si stii si tu la fel de bine, chiar daca abia ai descoperit - bine... cu putin ajutor si din partea-mi) ca ai probleme in a face un silogism si in general la capitolul logica... (chiar nu sunt rautacios - doar trag concluzii la discutii purtate anterior) dar articolul este chiar bine scris si f.f. coerent. Ai sa vezi ca pana la urma nu ai incotro si o sa pricepi.

deja ma intreb... dom`le.. poate nu merge linkul! :lol: Poate de asta fata nu a reusit sa se lamureasca... mai ales ca ea chiar e interesata de subiect... vrea sa afle cine are autoritatea in Biserica (bine.... inca n-a priceput ca Biserica nu poate fi FARA HRISTOS.... n-a inteles nici ca in Bis. nu sunt numai oamneii ci si INGERII, dar si oamenii cei vii si cei morti deopotriva - n-a priceput toate astea dar se arunca la intrebari si mai grele, cine are autoritate).

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 13 Oct 2010, 01:33

Ti-am citit link-ul.
"Biserica, reprezentată prin episcopi, va judeca ea această problemă cu autoritate? Episcopii ortodocşi, ca reprezentanţi ai Bisericii Ortodoxe, vor spune oare precum papa şi episcopii romani: „Noi am judecat astfel, iar voi trebuie să vă supuneţi”? Nu; ci vor spune: Biserica a păzit dintotdeauna această învăţătură pe care a primit-o de la Hristos şi de la Apostoli, urmaşii Săi; are deci în ea însăşi autoritatea lui Dumnezeu; noi trebuie să o păstrăm, iar Dumnezeu Însuşi a încredinţat-o Bisericii Sale ca pe o comoară sfântă pe care ea trebuie să o păstreze cu credincioşie."

Ce garantie avem ca Biserica a pastrat invatatura primita de la Hristos si apostoli?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 13 Oct 2010, 01:41

Am un nou laitmotiv acum. Mai m. detalii ..... AICI[/quote] :D

Da` uite draga si o provocare biblica - sa nu zici ca nu tea ajut si cu text Scripturistic ... doar stiu ca voi nu puteti functiona decat Sola Scriptura.... nu? :lol:
Ia de-aici:
1. dovada ca Biserica este unirea credinciosilor din toate timpurile:
F.A. 20, 28 Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.
evr. 12, 22-23 Şi de Biserica celor întâi născuţi, care sunt scrişi în ceruri şi de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, şi de duhurile drepţilor celor desăvârşiţi,

2. dovada ca Biserica este a lui Dumnezeu :
= romani 14, 8 Că dacă trăim, pentru Domnul trăim, şi dacă murim, pentru Domnul murim. Deci şi dacă trăim, şi dacă murim, ai Domnului suntem.
= 1 Petru 2, 9 Iar voi sunteţi seminţie aleasă, preoţie împărătească, neam sfânt, popor agonisit de Dumnezeu, ca să vestiţi în lume bunătăţile Celui ce v-a chemat din întuneric, la lumina Sa cea minunată,
= 1 Tim. 3, 15 Ca să ştii, dacă zăbovesc, cum trebuie să petreci în casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp şi temelie a adevărului.
= 1 Cor. 6, 20 Căci aţi fost cumpăraţi cu preţ! Slăviţi, dar, pe Dumnezeu în trupul vostru şi în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.

ACUMA`... dupa ce-ai citit din Scriptura... poti sa mai zici ca este alta autoritate in Biserica decat Dumnezeu?
Hm hm hm... ! CUM? Ce zici? Nu mai ai grai? Pai nu spune nimic in carticelele alea traduse din engleza pe care vi le-au dat la adunare? :lol: Cum se poate asa ceva? trebuie sa fie totusi alte carticele... mai detaliate care sa va ... invete. Ah. scuza-ma... am uitat ca voi sunteti SOLA.

Pai cum sa nu fiu măi ironic/sarcastic daca eu ma chinui sa-ti explic si tu vii cu balarii de-astea de gradinita. Da` chiar ne luati de prosti... ca o-ntoarceti voi cum va place !

te astept cu un raspuns dar numai dupa ce citesti trimiterea:
http://traditiaortodoxa.wordpress.com/2 ... -ortodoxa/

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 13 Oct 2010, 01:52

Ti-am citit link-ul.
"Biserica, reprezentată prin episcopi, va judeca ea această problemă cu autoritate? Episcopii ortodocşi, ca reprezentanţi ai Bisericii Ortodoxe, vor spune oare precum papa şi episcopii romani: „Noi am judecat astfel, iar voi trebuie să vă supuneţi”? Nu; ci vor spune: Biserica a păzit dintotdeauna această învăţătură pe care a primit-o de la Hristos şi de la Apostoli, urmaşii Săi; are deci în ea însăşi autoritatea lui Dumnezeu; noi trebuie să o păstrăm, iar Dumnezeu Însuşi a încredinţat-o Bisericii Sale ca pe o comoară sfântă pe care ea trebuie să o păstreze cu credincioşie."

Ce garantie avem ca Biserica a pastrat invatatura primita de la Hristos si apostoli?
deci ti-ai mai revenit! Macar sopune daca te-ai lamurit sau nu ca sa stiu. Adica de ce sa trecem mai departe pana cand nu ne lamurim cu asta? Ce rost ar avea? Ca ne suparam unii pe altii si-l mai intristam si pe Dumnezeu cu traznaile noastre!!!

DECI daca ai inteles ca autoritatea in Bis . nu o are omul (asta e invatatura ortodoxa -esti libera sa o primesti sau nu... nu te obliga nimeni - noi vorbim aici conceptual) atunci vorbim si despre pastrarea invataturii primite de la Hristos prin Apostoli.

Daca ar fi sa-ti raspund la repezeala, in doi peri.. asa cum o facem cand simtim eretici cu viclesug ti-as raspunde, si nu as gresi, asa:
Aceeasi ca in cazul Sfintei Scripturi! Ce garantie are p/np ca s-a transmis/pastrat corect/deplin Scriptura in Biserica Ortod.? Si de-aici putem construi.

Dar pt. ca simt ca , cel putin acum... dupa toata discutia, intrebi sincer (desi e posibil sa gresesc) pot sa-ti sun mai multe. Si la toate iti pot da temei biblic si patristic. Ma rezum la temeiuri biblice.

pana atunci insa mai trebe lamurite Ce e Biserica... si UNUICITATEA ei, ca e UNA. Dupa aia vin singure... toate dovezile.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 13 Oct 2010, 06:22

Macar sopune daca te-ai lamurit sau nu ca sa stiu. Adica de ce sa trecem mai departe pana cand nu ne lamurim cu asta? Ce rost ar avea? Ca ne suparam unii pe altii si-l mai intristam si pe Dumnezeu cu traznaile noastre!!!

DECI daca ai inteles ca autoritatea in Bis . nu o are omul (asta e invatatura ortodoxa -esti libera sa o primesti sau nu... nu te obliga nimeni - noi vorbim aici conceptual) atunci vorbim si despre pastrarea invataturii primite de la Hristos prin Apostoli..
Bineinteles ca ma lamuresc cu fiecare raspus, doar de asta pun intrebari; sa ma lamuresc. Dar ai si tu rabdare, ca mai am de intrebat. E o zona destul de neiteleasa pentru mine si pentru ortodocsii cu care am vorbit pana acum. Cat pe-aici sa te impotmolesti si tu daca nu te-ar fi ajutat dumio.
Si am inteles ca autoritatea o are Hristos, dar hotararile nu le striga Hristos din cer ci sunt votate de oameni si ies pe gura oamenilor. Iar eu intrebam care oameni au autoritatea de a lua hotarari fara teama de a cadea in erezie. Iar Dumio a raspuns si la aceasta intrebare.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 13 Oct 2010, 09:59

DECI daca ai inteles ca autoritatea in Bis . nu o are omul (asta e invatatura ortodoxa -esti libera sa o primesti sau nu... nu te obliga nimeni - noi vorbim aici conceptual) atunci vorbim si despre pastrarea invataturii primite de la Hristos prin Apostoli..
Bineinteles ca ma lamuresc cu fiecare raspus, doar de asta pun intrebari; sa ma lamuresc. Dar ai si tu rabdare, ca mai am de intrebat. E o zona destul de neiteleasa pentru mine si pentru ortodocsii cu care am vorbit pana acum. Cat pe-aici sa te impotmolesti si tu daca nu te-ar fi ajutat dumio.
Si am inteles ca autoritatea o are Hristos, dar hotararile nu le striga Hristos din cer ci sunt votate de oameni si ies pe gura oamenilor. Iar eu intrebam care oameni au autoritatea de a lua hotarari fara teama de a cadea in erezie. Iar Dumio a raspuns si la aceasta intrebare.
E clar ca TOT n-ai inteles. Si iti si arat de ce.... si aduc si argumente:
- mai intai sa vb. de rabdare; Urmareste raspunsurile mele si compara nr. dar si lungimea postarilor.... cu ale tale sau ale cui vrei tu. Aste ce inseamna decat ca am scris acolo cu RABDARE, chiar daca mai colorat (e adevarat).
- Daca reiei CU ATENTIE raspunsul cu pricina ai sa vezi ca nu e nici o impotmolire, nicaieri; DUMIO a raspuns f. corect si f. pertinent insa intr-un mod care permite ereticilor sa mai bata apa-n piua (desi omu` a subliniat acolo f. clar si a specificat contextul - stim noi cam cum procedeaza p/np si rastalmacesc).
.DECI - mergi inapoi si-ai sa vezi ca DUMIO reia ce am spus eu la pct. 3
- care oameni? Aia de care ti-am mai spus deja... la pct. 3

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 13 Oct 2010, 11:52

Ai aici (ca sa nu te chinui prea tare), in ordine cronologica (daca vrei iti dau si ora si minutul):
intrebarea ta:
Care sunt acei oameni despre care stim sigur ca sunt calauziti in totalitate de Duhul lui Dumnezeu, aud ceea ce propune Dumnezeu si pun in practica?
Raspunsul meu...
3. .... acei oameni care traiesc si vietuiesc si respira in ritmul BIserici si nu contrazic absolut deloc VIata Bisericii (Traditia si Scriptura, ambele sfinte)
Raspunsul lui Dumio
In Biserica, autoritatea o are Duhul si cei plini de Duhul (Fapt. 15,28), pentru ca Duhul Sfant este Duhul Adevarului (In. 15,26) si ne conduce la tot adevarul (care este Hristos-In.14,6) (In. 16, 13). El pastreaza Biserica sa fie sfanta si fara prihana (Ef. 5, 25-27), ca Mireasa curata a Mirelui Hristos. Deci, in Biserica, si un simplu om, dar care se afla in adevar si-L are pe Duhul are autoritate in ce priveste adevarul de credinta (ex. Sf. Maxim Marturisitorul). Cel mai avizat for este acela de sinod ecumenic, pentru ca el este asistat de Duhul, asa cum a fost asistat cel apostolic (Fapt. 15).

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 13 Oct 2010, 12:00

Cine anume in Biserica are autoritatea sa despice firul in patru fara sa cada in erezie? Toata Biserica, adica toti membrii ei? Doar clerul? Sau numai Sfintii Parinti si restul nu?
Daca e sa fac o paralela as spune ca e la fel cu ceea ce se intampla in cazul averii/proprietatii Bisericii/bisericesti... Cui apartine ea de fapt... cine e propietar? Toata Biserica, adica toti membrii ei? Doar clerul? Dumnezeu? comunitatea. Si acolo protestantii, la fel ca si catolicii... inteleg gresit problema . Dar despre asta... in alt topic.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 13 Oct 2010, 13:33


Daca ar fi sa-ti raspund la repezeala, in doi peri.. asa cum o facem cand simtim eretici cu viclesug ti-as raspunde, si nu as gresi, asa:
Aceeasi ca in cazul Sfintei Scripturi! Ce garantie are p/np ca s-a transmis/pastrat corect/deplin Scriptura in Biserica Ortod.? Si de-aici putem construi.

Dar pt. ca simt ca , cel putin acum... dupa toata discutia, intrebi sincer (desi e posibil sa gresesc) pot sa-ti sun mai multe. Si la toate iti pot da temei biblic si patristic. Ma rezum la temeiuri biblice.

pana atunci insa mai trebe lamurite Ce e Biserica... si UNUICITATEA ei, ca e UNA. Dupa aia vin singure... toate dovezile.
Nu consider ca np ar detine adevarul absolut. Deocamdata ma rezum la a analiza pozitia BO, fara sa fac paralele.
Ce ma motiveaza sa cred Biblia este nadejdea ca Dumnezeu nu a intentionat sa ne lase intr-o nestiinta totala si a facut sa razbata peste veacuri Cuvantul Lui. In plus, e canonizata. Si apoi, e verificata. Unele invataturi din Scripturi le-am verificat eu insami si au functionat. De aceea nu voi renunta la ele, caci nimic nu are o mai mare putere de convingere decat propria experienta.
Voi reveni...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 13 Oct 2010, 13:43

de acord.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 13 Oct 2010, 22:15

Ok, deci ultimul lucru pe care l-am inteles este ca hotararile se iau in functie de traditie [daca ma exprim corect]. Ele trebuie sa corespunda cueea ce s-a transmis de la apostoli pana acum.:
"Biserica, reprezentată prin episcopi, va judeca ea această problemă cu autoritate? Episcopii ortodocşi, ca reprezentanţi ai Bisericii Ortodoxe, vor spune oare precum papa şi episcopii romani: „Noi am judecat astfel, iar voi trebuie să vă supuneţi”? Nu; ci vor spune: Biserica a păzit dintotdeauna această învăţătură pe care a primit-o de la Hristos şi de la Apostoli, urmaşii Săi; are deci în ea însăşi autoritatea lui Dumnezeu; noi trebuie să o păstrăm, iar Dumnezeu Însuşi a încredinţat-o Bisericii Sale ca pe o comoară sfântă pe care ea trebuie să o păstreze cu credincioşie."

Ramasesem cu intrebarea: ce garantie avem ca Biserica a pastrat invatatura primita de la Hristos si apostoli?
Unii au o problema cu increderea in oameni. Intr-o lume in care fiecare vine cu adevarul lui frumos colorat incepi sa nu-l mai crezi pe niciunul si ai nevoie de ceva mai mult decat vorbe. Care ar fi aceste dovezi?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Ioan Cr » 13 Oct 2010, 22:34

Ramasesem cu intrebarea: ce garantie avem ca Biserica a pastrat invatatura primita de la Hristos si apostoli?
Unii au o problema cu increderea in oameni. Intr-o lume in care fiecare vine cu adevarul lui frumos colorat incepi sa nu-l mai crezi pe niciunul si ai nevoie de ceva mai mult decat vorbe. Care ar fi aceste dovezi?
Urmati sfatul lui Pr. Serafim Rose: cautati traditia dupa vechimea ei. Biblia este un pas important in aflarea acesteia, dar urmati-o pe fagasul ei istoric. Cum nu poate un pom rau sa aduca roade bune, aveti deja o pista.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 14 Oct 2010, 08:18

Urmati sfatul lui Pr. Serafim Rose: cautati traditia dupa vechimea ei. Biblia este un pas important in aflarea acesteia, dar urmati-o pe fagasul ei istoric. Cum nu poate un pom rau sa aduca roade bune, aveti deja o pista.
Multumesc, dar daca vechimea este un atu, sunt religii mult mai vechi ca cea crestina, si nu sunt bune. Apoi istoria si-o fac cei puternici dupa interes. Ne putem ghida dupa cartile istorice, dar nu le putem lua ca sursa de incredere 100%. Ar fi utile niste dovezi pe care sa le vedem cu ochii nostri, roadele de care vorbeati...desi nu stiu exact la care roade v-ati referit...

Dupa mine, dovezile de autenticitate care trebuie sa insoteasca o Biserica sunt cele din Galateni 5:22,23

"roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa, blândeţea, înfrânarea, curăţia;"

si cele din Marcu 16:17, 18:

"celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
18. Şerpi vor lua în mână şi chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi îşi vor pune mâinile şi se vor face sănătoşi."
plus 2Cor 12:12: "Dovezile mele de apostol s-au arătat la voi în toată răbdarea, prin semne, prin minuni şi prin puteri."

Mi se pare clar: unde este credinta sunt si roadele de mai sus. Nu sunt roade, nu e credinta.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Ioan Cr » 14 Oct 2010, 12:18

Multumesc, dar daca vechimea este un atu, sunt religii mult mai vechi ca cea crestina, si nu sunt bune.


Acest principiu este valabil pentru toate religiile. In cazul dat ne intereseaza numai cea adevarata, adica cea crestina.
Apoi istoria si-o fac cei puternici dupa interes. Ne putem ghida dupa cartile istorice, dar nu le putem lua ca sursa de incredere 100%. Ar fi utile niste dovezi pe care sa le vedem cu ochii nostri, roadele de care vorbeati...desi nu stiu exact la care roade v-ati referit...
Biblia. Daca Biblia este inspirata, si comunitatea in care s-a pazit canonul trebuie sa fi fost sub calauzirea Duhului Sfant. Istoria Bisericii poate fi confruntata in baza arheologiei, asa cum s-a facut si cu Biblia. Astfel se poate usor arata cat de diferita sau cat de asemanatoare a fost viata de cult in crestinismul timpuriu in raport cu cel de astazi (ceea ce, dupa mine, nu este deloc neglijabil).
Dupa mine, dovezile de autenticitate care trebuie sa insoteasca o Biserica sunt cele din Galateni 5:22,23

"roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa, blândeţea, înfrânarea, curăţia;"

si cele din Marcu 16:17, 18:

"celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
18. Şerpi vor lua în mână şi chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi îşi vor pune mâinile şi se vor face sănătoşi."
plus 2Cor 12:12: "Dovezile mele de apostol s-au arătat la voi în toată răbdarea, prin semne, prin minuni şi prin puteri."

Mi se pare clar: unde este credinta sunt si roadele de mai sus. Nu sunt roade, nu e credinta.
Ati uitat si de unitatea frateasca in oranduire, "intr-o minte si intr-o credinta". Deci pe langa virtutile individuale indiscutabile, o comunitate autentica trebuie sa posede si continuitate doctrinala si de cult.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 14 Oct 2010, 15:09

Daca Biblia este inspirata, si comunitatea in care s-a pazit canonul trebuie sa fi fost sub calauzirea Duhului Sfant.
Este adevarat, cel putin la acel moment a fost sub calauzirea Duhului Sfant. Dar asta nu inseamna neaparat ca au fost fara greseala. Dumnezeu s-a folosit de oameni normali ca sa scrie Biblia. De exemplu, David a scris psalmi frumosi si inspirati, dar viata lui nu a fost un exemplu intotdeauna. Proorocul Ieremia a avut slabiciunile lui si pana si Sf Petru a cazut in fatarnicie. Pe fagasul istoriei, e suficient ca un sinod sa fi fost mai putin inspirat la un moment dat, din cauza slabiciunilor sau a pacatului [se intampla oricui] ca sa emita mai apoi o dogma gresita. De aceea nu ne putem baza pe sfintenia oamenilor; nimeni nu e desavarsit.
Istoria Bisericii poate fi confruntata in baza arheologiei, asa cum s-a facut si cu Biblia. Astfel se poate usor arata cat de diferita sau cat de asemanatoare a fost viata de cult in crestinismul timpuriu in raport cu cel de astazi (ceea ce, dupa mine, nu este deloc neglijabil).
Daca as fi fost eu de fata la descoperirile arheologice ar fi fost ceva; dar asa trebuie sa-i cred pe altii pe cuvant. Daca ar fi sa cred toate descoperirile arheologice ar trebui sa cred ca au gasit dovezi ca omul a fost maimuta. Cam atat despre credibilitatea stiintei si arheologiei....

Singurul lucru in care pot crede este Dumnezeu si promisiunile Lui. Cumva, EL stie cum, Dumnezeu a facut sa ajunga pana la noi Biblia. Iar prin ea Dumnezeu ne spune:
"Strigă către Mine, că Eu îţi voi răspunde şi îţi voi arăta lucruri mari şi nepătrunse pe care tu nu le ştii." si
"De vrea cineva să facă voia Lui, va cunoaşte despre învăţătura aceasta dacă este de la Dumnezeu ". si
"Că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide."

Retete simple, clare si sigure de a afla care este, de fapt, Adevarul.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde dumio » 14 Oct 2010, 18:05

Singurul lucru in care pot crede este Dumnezeu si promisiunile Lui. Cumva, EL stie cum, Dumnezeu a facut sa ajunga pana la noi Biblia. Iar prin ea Dumnezeu ne spune:
"Strigă către Mine, că Eu îţi voi răspunde şi îţi voi arăta lucruri mari şi nepătrunse pe care tu nu le ştii." si
"De vrea cineva să facă voia Lui, va cunoaşte despre învăţătura aceasta dacă este de la Dumnezeu ". si
"Că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide."
Retete simple, clare si sigure de a afla care este, de fapt, Adevarul.
Si daca Biblia e o inventie omeneasca sau demonica (sa nu cumva sa crezi ca eu as admite asa ceva, Doamne fereste!), caci sunt multi care contesta inspiratia ei si iscodesc tot felul de teroii potrivit carora aghiografii au fost inspirati de egipteni, asirieni, babilonieni, canaanei, greci etc.? Deci, canonicitatea ei si inspiratia divina e demonstrata de acelasi aparat critic stiintific, prin care alti o desfiinteaza. Chiar si cei mai fideli conceptului de "Sola Scriptura" au cercetat istoricitatea cartilor din toate punctele de vedere. Cea mai dezvoltata scoala de hermeneutica si exegeza critico-istorica se afla in lumea protestanta (A se vedea scolile de la Tubingen si Gissen) iar cei mai mari contestatari ai Scripturii au fost chiar rationalisti protestanti si nu paganii. Asadar, eu cred ca cel mai veridic mediu de autentificare si de marturie pro inspiratie si origine divina este Biserica istorica (nu bisericile sau casele de adunare), in care Scriptura s-a format, canonizat, pastrat, transmis, comentat si, mai ales, s-a trait in Duhul lui Hristos, care este Evanghelia (Taina cea mare descoperita prin Biserica chiar si ingerilor si tuturor puterilor ceresti- Efes. 3,10).
Despre Biserica, pot spune foarte concentrat, este chiar Insusi Hristos cel intrupat (El este Capul, Trupul, temelia ei, piatra din capul unghiului), iar sinergia dintre cele doua naturi (omeneasca si dumnezeiasca) din Persoana Cuvantului reprezinta izvorul conlucrari noastre in Biserica cu Sf. Treime. Trupul lui Hristos indumnezeit si ridicat la ceruri de-a dreapta dumnezeirii este cel din care ni se da harul pentru a deveni si noi Biserica si trup al lui Hristos, iar aceasta se face cel mai concret prin primirea Tainei celei mari (Euharistia) in mod real si cat mai des, care ne face hristosi si dumnezei dupa har (Caci de aceea se spune ca Hristos este Domnul domnilor si imparatul imparatilor-I Tim.6,16), deci Biserica si Templu si Trup al luji Hristos in care El trebuie sa vietuiasca (Gal 2,20) si sa-si faca chip in noi si sa devina Una cu noi.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 82 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX