Replici şi comentarii la RĂSPUNSURI CĂTRE BAPTIŞTI

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Re: Replici şi comentarii...

Mesaj necititde electric77 » 19 Oct 2010, 17:59

Am inteles! Totul e subiectiv. Depinde de cum simte omul sau de cum bate vantul.
Nu ! depinde de cum cheama Domnul.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Replici şi comentarii...

Mesaj necititde dumio » 19 Oct 2010, 18:08

Am inteles! Totul e subiectiv. Depinde de cum simte omul sau de cum bate vantul.
Nu ! depinde de cum cheama Domnul.
Depinde care domn si care duh :D

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Replici şi comentarii la RĂSPUNSURI CĂTRE BAPTIŞTI

Mesaj necititde Doriana » 19 Oct 2010, 18:09

Am si eu o nelamurire: De ce dezbateri cu baptistii si nu cu alte culte? In MD toti np sunt baptisti?
pentru ca doar baptistii sunt recunoscuti de stat.
Asa am auzit si eu, dar nu prea-mi vine sa cred. Stiam ca e o tara democratica.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Replici şi comentarii la RĂSPUNSURI CĂTRE BAPTIŞTI

Mesaj necititde protosinghel » 19 Oct 2010, 18:44

Am si eu o nelamurire: De ce dezbateri cu baptistii si nu cu alte culte? In MD toti np sunt baptisti?
pentru ca doar baptistii sunt recunoscuti de stat.
Asa am auzit si eu, dar nu prea-mi vine sa cred. Stiam ca e o tara democratica.
Nu este adevărat. Sunt înregistraţi şi penticostalii şi adventiştii - aceştia fiind tot np.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Replici şi comentarii la RĂSPUNSURI CĂTRE BAPTIŞTI

Mesaj necititde electric77 » 19 Oct 2010, 18:49

Nu este adevărat. Sunt înregistraţi şi penticostalii şi adventiştii - aceştia fiind tot np.
sunt inregistrati, dar nu sunt recunoscuti ca si cult.
la fel a fost situatia martorilor lui iehova in Romania, pana acum cativa ani, cand au fost recunoscuti ca si cult.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Replici şi comentarii la RĂSPUNSURI CĂTRE BAPTIŞTI

Mesaj necititde Doriana » 19 Oct 2010, 18:57

Nu este adevărat. Sunt înregistraţi şi penticostalii şi adventiştii - aceştia fiind tot np.
Ok, si atunci, de ce dezbateri cu baptistii? Sunt mai multi?
sunt inregistrati, dar nu sunt recunoscuti ca si cult.
.
Dar ca ce sunt recunoscuti?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde IOACHIM » 19 Oct 2010, 20:14

pai si cine a zis ca toarna?
pe de alta parte... daca tot ai deschis subiectul.... crezi ca vreun vas omenesc ar putea fi intr-atat de curat incat sa primeasca pe Duhul Sfant? DA sau NU !
Ca sa termin si aceasta paranteza....( la care electric a fost suficient de amabil sa participe prin raspunsurile sale) .... fac urmatoarea interogatie:

Cum e atunci cu Maica Domnului? Doriana vad ca deja a raspuns. Zice ca era sfanta (logic - facand analogia cu Sf.Ap.Pavel). Vad ca si Electric spune lucruri interesante despre cei curati care primesc pe Duhul!

Deci? Cum era? ce parere aveti?

Si daca Sf.Ap. PAvel avea pe Duhul... credeti ca ar mai fi pacatuit GRAV ... sa zicem.... ar mai fi curvit? Credetyi ca VAS fiind al Duhului.... mai putea fi.... curvar? Ca si Maica Domnului... era doar logodita cu Iosif (altfel ar fi ucis-o cu pietre evreii pt. ca a nascut necasatorita fiind)... dar ea era MIREASA lui Dumnezeu.... nu?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Replici şi comentarii...

Mesaj necititde IOACHIM » 19 Oct 2010, 20:22

Inseamna ca Sf. Ap. Pavel nu avea pe Duhul pt. ca era cel mai pacatos dintre toti oamenii! (I. Tim.1,15).
Chiar crezi ca Sf Ap Pavel era cel mai pacatos dintre toti oameni? Mai pacatos ca tine si ca mine?
Asta e deja o alta eroare sau deviere sau intelegere gresita a sfinteniei. Nu se fac astfel de comparatii ... in sens orizontal. Nu comapari sfintenia unuia cu a altuia. Sfintenia este o stare in care omul se vede pe sine asa cum este. Sfintii Parinti fac comparatia cu o sticla, un geam care pare perfect curat... dar daca-l pui in lumina soarelui.... vezi orice imperfectiune... pana la ultimul firicel de parf.

- Deci Dumnezeu e elementul comparativ, nu omul, oricare ar fi el... fie si sfant! Prin urmare... si pacatul nu trebuie inteles in mod scolastic... Poate ca un hot care e si violator si ucigas... greseste mai putin decat unul care s-a retras in pustie si indeletnicindu-se cu cele sfinte... face pacate mai mici (am zice noi) - dar mai grave pt. starea lui , ca e mai inalt duhovniceste si atunci o cadere mica a lui e mai mare decat o cadere grava a celuilalt!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Replici şi comentarii la RĂSPUNSURI CĂTRE BAPTIŞTI

Mesaj necititde electric77 » 19 Oct 2010, 20:41

Dar ca ce sunt recunoscuti?
nu stiu, dar nu ca si cult ci ca si grupare religioasa.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Replici şi comentarii la RĂSPUNSURI CĂTRE BAPTIŞTI

Mesaj necititde IOACHIM » 19 Oct 2010, 20:56

Am si eu o nelamurire: De ce dezbateri cu baptistii si nu cu alte culte? In MD toti np sunt baptisti?
pentru ca doar baptistii sunt recunoscuti de stat.
Asa am auzit si eu, dar nu prea-mi vine sa cred. Stiam ca e o tara democratica.
Nu este adevărat. Sunt înregistraţi şi penticostalii şi adventiştii - aceştia fiind tot np.[/quote]

pt. ca numai baptistii s-au incumetat. De altfel, dupa cum am inteles eu... sunt o ramura muuult mai apropiata de ortodoxie (in acceptiunea baptisitilor rasati).

Poate de aia i-a si lasat sefu` cel mare... ca sa se ascuta conflictu` si sa-i indeparteze de ortodocsi... cu ajutorul ortodocsilor!!! :idea:

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 05:50


Ce-i drept, nu sunt din BO si cunosc situatia doar din ce povestesc ortodocsii printre care stau. Dar daca este cum spuneti, macar la dvs in Moldova, eu ma bucur. Sincer...
:lol: Incerci dumneata sa pari o bunatatea intruchipata dr rautatea vorbeste din tine
:lol: Se pare ca aceasta domnita prefacuta si plina de rautate uita sa amintesca zeciuiala pe care orice sectar este obligat sa o plateasca pastorului :lol:
Pentru informatia dumitale cunosc personal preoti care ajuta oameni nevoiasi si fac multe fapte bune.
Preotii Bisericii Ortodoxe nu sunt ca sectarii vostri sa se bata cu caramida in piept asteptind rasplata de la oameni .Ei tac si fac asteptind rasplata de laBunul Dumnezeu nu de la om.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX