Replici şi comentarii la RĂSPUNSURI CĂTRE BAPTIŞTI

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 16:27


Dar ce este mantuirea? tiu asta intelegi - scolastic - o suma de reguli canoane de indeplinit si gata, Dumnezeu e dator sa te mantuiasca, pe baza apartenentei?
asta e opinia dumneavoastra, ca este suficient sa fii ortodox, si hopa ai primit mantuirea.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde dumio » 10 Oct 2010, 16:55


Dar ce este mantuirea? tiu asta intelegi - scolastic - o suma de reguli canoane de indeplinit si gata, Dumnezeu e dator sa te mantuiasca, pe baza apartenentei?
asta e opinia dumneavoastra, ca este suficient sa fii ortodox, si hopa ai primit mantuirea.
Daca ar fi asa, atunci am fi foarte radicali: Dumnezeu mantuieste numai si numai pe ortodocsi! Dar am afirmat ca Dumnezeu poate mantui pe oricine, pentru ca mantuirea este o lucrare a lui Dumnezeu in sinergie cu vointa si lucrarea omului, dar initiativa vine numai din partea Lui. Asta nu inseamna ca suntem relativisti sau sincretisti cu privire la mantuire. Siguranta mantuirii o avem daca ramanem in Biserica Adevarului cea Una si tinem ceea ce Adevarul ne-a dat.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 17:44


Dar ce este mantuirea? tu asta intelegi - scolastic - o suma de reguli canoane de indeplinit si gata, Dumnezeu e dator sa te mantuiasca, pe baza apartenentei?
asta e opinia dumneavoastra, ca este suficient sa fii ortodox, si hopa ai primit mantuirea.
dar nici n-am spus asa ceva!
Uite... am subliniat in text!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 18:28

Uite... am subliniat in text!
atunci se poate mantui si un ne-ortodox, de exemplu adventist reformat sau mai stiu eu ce?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 18:37

Uite... am subliniat in text!
atunci se poate mantui si un ne-ortodox, de exemplu adventist reformat sau mai stiu eu ce?
da! La fel de bine cum si un ortodox, doar pt. ca-i ortodox paote sa nu se mantuiasca!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 18:42

Uite... am subliniat in text!
atunci se poate mantui si un ne-ortodox, de exemplu adventist reformat sau mai stiu eu ce?
da! La fel de bine cum si un ortodox, doar pt. ca-i ortodox paote sa nu se mantuiasca!
dar ca sa duc raspunsul pana la capat... poti sa traversezi si singur Canalul Manecii innot,iarna pe ger napraznic..... DA` mai bine mergi cu corabia Bisericii (asta nu inseamna nici ca e imposibil sa cazi din corabie si sa pieri, nici ca nu s-ar putea - cu ajut. lui Dumneze - sa fii capabil de o performanta rar intalnita si sa treci apa ).

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 18:50




da! La fel de bine cum si un ortodox, doar pt. ca-i ortodox paote sa nu se mantuiasca!
nu mai spuneti din astea, ca se supara preotul dvs. paroh si duhovnicul.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 19:27

da! La fel de bine cum si un ortodox, doar pt. ca-i ortodox paote sa nu se mantuiasca!
nu mai spuneti din astea, ca se supara preotul dvs. paroh si duhovnicul.
Da` asta o stie orice oaie sau miel ortodox bre`... Numa` lupchii de pe langa stana cred ca sunt deja mantuiti! :lol:
Cum sa se supere. S-ar supara daca ar crede INVERS, adica ca ereticii!
:lol:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 19:56

te rog sa nu -ti scape sublinierea. Chestie de... subtilitate (mai evidenta)..

RaduCucos
Mesaje:17
Membru din:02 Oct 2010, 11:36
Confesiune:greco-catolic

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde RaduCucos » 11 Oct 2010, 09:53

Încep cu un aspect subiectiv, dar nu eu am ales asta, ci chiar dvstră.) Îmi dau seama că sunteţi un neoprotestant foarte slab pregătit, incapabil să discute serios pe o problemă teologică, necunoscător nici al Ortodoxiei, nici chiar al Bibliei, dar care-şi închipuie că prin întrebări din acestea ne vor pune în mare încurcătură. Nici vorbă. Din aceştia avem şi noi şi sunt şi la voi nu puţini
Ma gindesc, oare cit ve-ti continua sa scrieti cu aere de superioritate? Noi ortodocsii, noi ortodocsii si voi neoprotestantii. Face-ti divizarea intre oi si capre prea devreme. Unul pe care il numiti neoprotestant e mai pregatit decit unul care pretinde ca e ortodox. Eu nu vorbesc despre preoti si pastori. Ei au invatat.
Daca ati incerca sa va auziti dintr-o parte atunci procedati ca musulmanii. voi, noi. Si daca accepti sa fii musulman atunci e gata. Credinta vine in urma auzirii, iar auzirea vine din cuvintul lui Dumnezeu. Acum ce mai conteaza cum preferi sa te numesti? Nu apartenenta biologica, culturala, nationala iti aduce mintuirea, dar credinta care te face apartenent spiritual de ceea ce Isus a numit biserica lui. Pentru a fi parte din biserica lui Isus trebuie sa crezi ca el este cel prin care avem iertare si ca el este Mesia sau Hristos sau in limba noastra ar insemna Salvator. Doar acesta credinta te face sa apartii de biserica.
Nu am vazut sa scrieti niciodata despre aceasta. Stiu ca ma ve-ti face necarturar sa ca nu inteleg traditia sau ca ma numesc numai stiu cum. Dar ceea ce incercat e sa face-ti prozeletism, dar nu sa invatati ca oamenii sa-si indrepte inima spre Dumnezeu nu spre ortodocsism. Parca ati spune ca Dumnezeu lucreaza doar acolo unde sunt ortodocsi.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde IOACHIM » 11 Oct 2010, 10:57

bre`... ceteste ce s-a scris la inceputul topicului, ca regula si nu mai posta aiurea!

Frustrarea asta n-o sa va lase niciodata in pace... orice-ati face voi. Ereticu` e eretic, se mandreste cu asta (evident, doar are stapan care sufera de aceeasi boala) da` culmea e ca vrea sa-i faca pe toti eretici si mai ales... vrea sa fie socotit intre oi. Vrea sa fie primit in staul. Vrea recunoastere ca e si el...pe-acolo. BIne, dom`le...poti sa vii...dar intra pe usa, cum se intra (sper ca intuiesti unde bat).... nu sări pe de-alaturi, si te primim si pe tine!

- APROPO! se scrie veti si n-ai nici o scuza ca te grabeai, ca n-ai fost atent...alea...alea. Nu merge. Dar cu asta te poti mantui... numa` sa te indrepti si sa marturisesti drept!
- iti dau si temei si te incurajez: mergi la scoala!
ve-ti continua .....sa face-ti prozeletism ..... ma ve-ti face necarturar :lol:
Da` sa nu te ascunzi dupa deget ca asta nu ee sential... ca Scriptura... ca duhurile....
Mergi la scoala, mai ceteste, mai invata... si cand termini cu astea usoare si le stapanesti bine... cand termini cu ..laptele... treci si la carne.

- imi pare rau pt. tine ca nu esti de acord cu Hristos - ca El a facut impartirea asta oi-capre!

RaduCucos
Mesaje:17
Membru din:02 Oct 2010, 11:36
Confesiune:greco-catolic

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde RaduCucos » 11 Oct 2010, 11:21

bre`... ceteste ce s-a scris la inceputul topicului, ca regula si nu mai posta aiurea!

Frustrarea asta n-o sa va lase niciodata in pace... orice-ati face voi. Ereticu` e eretic, se mandreste cu asta (evident, doar are stapan care sufera de aceeasi boala) da` culmea e ca vrea sa-i faca pe toti eretici si mai ales... vrea sa fie socotit intre oi. Vrea sa fie primit in staul. Vrea recunoastere ca e si el...pe-acolo. BIne, dom`le...poti sa vii...dar intra pe usa, cum se intra (sper ca intuiesti unde bat).... nu sări pe de-alaturi, si te primim si pe tine!

- APROPO! se scrie veti si n-ai nici o scuza ca te grabeai, ca n-ai fost atent...alea...alea. Nu merge. Dar cu asta te poti mantui... numa` sa te indrepti si sa marturisesti drept!
- iti dau si temei si te incurajez: mergi la scoala!
ve-ti continua .....sa face-ti prozeletism ..... ma ve-ti face necarturar :lol:
Da` sa nu te ascunzi dupa deget ca asta nu ee sential... ca Scriptura... ca duhurile....
Mergi la scoala, mai ceteste, mai invata... si cand termini cu astea usoare si le stapanesti bine... cand termini cu ..laptele... treci si la carne.

- imi pare rau pt. tine ca nu esti de acord cu Hristos - ca El a facut impartirea asta oi-capre!
Si ce din ceea ce ai scris iti face cinste? Probabil greselile mele gramaticale?
Eu nu am nevoie de recunoasterea unui om. Fiindca un om se uita la infatisare, la inima nu poate ajunge. Si cu Hristos eu sunt deacord, dar nu sunt deacord ca un oamenii isi asuma responsabilitate de a imparti.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde IOACHIM » 11 Oct 2010, 19:34

bre`... ceteste ce s-a scris la inceputul topicului, ca regula si nu mai posta aiurea!

Frustrarea asta n-o sa va lase niciodata in pace... orice-ati face voi. Ereticu` e eretic, se mandreste cu asta (evident, doar are stapan care sufera de aceeasi boala) da` culmea e ca vrea sa-i faca pe toti eretici si mai ales... vrea sa fie socotit intre oi. Vrea sa fie primit in staul. Vrea recunoastere ca e si el...pe-acolo. BIne, dom`le...poti sa vii...dar intra pe usa, cum se intra (sper ca intuiesti unde bat).... nu sări pe de-alaturi, si te primim si pe tine!

- APROPO! se scrie veti si n-ai nici o scuza ca te grabeai, ca n-ai fost atent...alea...alea. Nu merge. Dar cu asta te poti mantui... numa` sa te indrepti si sa marturisesti drept!
- iti dau si temei si te incurajez: mergi la scoala!
ve-ti continua .....sa face-ti prozeletism ..... ma ve-ti face necarturar :lol:
Da` sa nu te ascunzi dupa deget ca asta nu ee sential... ca Scriptura... ca duhurile....
Mergi la scoala, mai ceteste, mai invata... si cand termini cu astea usoare si le stapanesti bine... cand termini cu ..laptele... treci si la carne.

- imi pare rau pt. tine ca nu esti de acord cu Hristos - ca El a facut impartirea asta oi-capre!
Si ce din ceea ce ai scris iti face cinste? Probabil greselile mele gramaticale?
Eu nu am nevoie de recunoasterea unui om. Fiindca un om se uita la infatisare, la inima nu poate ajunge. Si cu Hristos eu sunt deacord, dar nu sunt deacord ca un oamenii isi asuma responsabilitate de a imparti.
Te agiti degeaba... ca nu vrea nimeni sa te puna intr-o lumina proasta (asta o faci si singur, chiar fara sa si-o doreasca cineva) si cu atat mai putin sa se impauneze cu victorii desarte! Ca tu gresesti sau zici prostii , sau ca esti eretic... fii sigur ca asta nu e spre cinstea nimanui, cu atat mai putin a noastra, sau a mea!
Intr-un fel e bine ca privesti opozabil - oricum nu suntem din aceeasi turma, dar mentine criteriul (ca asa cum n-avem comuniune de credinta, nici sa ne comparam cu ereticii nu cautam).

Dar nici nu e vorba de reunoasterea unuia sau altuia dintre oameni...draga. E vorba de LEGITIMITATE (gasesti pe google, cauta DEX, toate sensurile). Adica .... daca nu esti capabil sa pricepi, sa retii, sa aplici rehuli evidente/simple... accesibile si unor copii/elevi de generala.... cum ai putea pricepe si mai ales EXPLICA cele mai grele si duhovnicesti, altora? Pur si simplu nu ai uneltele si nici capacitatea necesare! Adica esti nepregatit!
- Vezi exemplul Sf. Ap. Pavel - cam ce studii si educatie avea!
- Sa nu-mi spui acum ca tu esti ca pescarii (simpli) :) ... care au devenit apostoli ! Ei au fost chemati... acolo e altceva. Ia vezi cam cum scrie Sf. Apostol si evangh. IOAN!!??! Tu pe unde te situezi?

- cu oile si caprele ... vad ca n-ai priceput! Totusi reia ce a zis protosinghel ala inceputul topicului....

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde IOACHIM » 11 Oct 2010, 19:40

Si, apropo, nu se scrie ...prozeletism. :|

RaduCucos
Mesaje:17
Membru din:02 Oct 2010, 11:36
Confesiune:greco-catolic

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde RaduCucos » 11 Oct 2010, 22:35

Pentru cei care se cred mare carturari.
DEX: PROZELITÍSM s. n. 1. Zel, râvnă, strădanie de a face prozeliți. 2. Devotament, atașament (la o credință, la o doctrină etc.) specific prozeliților. – Din fr. prosélytisme.

daca nu esti capabil sa pricepi, sa retii, sa aplici rehuli evidente/simple... sau reguli? si mai ai unele.

Incerc sa inteleg psiholgia celor care cind comenteaza se leaga de greseli ortografice. Am impresia ca exista frustrari. Nu stiu. Cei din domeniu cunosc mai bine.

Poate vorbim la subiect?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde IOACHIM » 11 Oct 2010, 22:57

mai bine-ti faceai mea culpa si ieseai mai elegant (ca onorabil... nu prea mai aveai cum). Ar if trebuit sa-mimultumesti ca uite... te-am trimis la disctionar si ai inceput deja sa te exprimi mai bine! Acum ti-e clar si ce e cu prozelitismul!
Nu fi suparat bre`.... ca n-am zis cu rautate! ;)

george
Mesaje:22
Membru din:21 Feb 2010, 00:32
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde george » 12 Oct 2010, 02:36

A ramas doar sa aruncati cu pietre.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 08:45

A ramas doar sa aruncati cu pietre.
Ciu pietre si cu noroi arunca ei (ereticii) in noi; poate nu stii ce spun de Mantuitorul, de Maica Domnului, de sfinti, de icoane, de cruce etc. Te deranjeaza cand sunt pusi la punct?
- Nu te lasa amagit de dulcegarii, ca oricum n-au alt interes decat prozelit. !

george
Mesaje:22
Membru din:21 Feb 2010, 00:32
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde george » 13 Oct 2010, 06:25

Nu stii cine sunt, de aceea asa gindesti despre mine. Discutati de parca ati fi tigani. Ia exeplu de la parintele Petru, stil,tact,exact,corect.
Sanatate.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde IOACHIM » 13 Oct 2010, 12:18

Nu stii cine sunt, de aceea asa gindesti despre mine. Discutati de parca ati fi tigani. Ia exeplu de la parintele Petru, stil,tact,exact,corect.
Sanatate.
- Asa cum eu n-am idee cine esti... nici tu n-ai idee ce gandesc despre tine. E doar impresia pe care ti-o faci singurel. N-am emis pareri in ceea ce te priveste (asa ca te invit sa faci asemenea in ceea ce ma priveste)... doar am raspuns la ce spuneai despre pietre. Daca tu asta intelegi prin a-ti apara credinta inseamna ca ai o problema - confunzi apologia cu ....pietrele (dar asta e deja problema ta).
. Si Hristos a folosit cuvinte mai dure/aspre... sa stii (fatarnici, morminte varuite) ... iar sfintii parinti de multe ori erau ironici la adresa ereticilor.

- Aaaa ... daca te iei de stil, de colorit, de altele.... asta e altceva. Uite, chiar sunt de acord cu tine cand mi-l dai exemplu pe protosinghel... da dom`le....asa da, acolo ai fost corect. Da` si el arunca cu pietre in eretici (daca ar fi s-o luam dupa expresia si logica ta).... adica este apologet .

Dac e sa-ti reprosez totusi ceva... e ca te legi degeaba de tigani (de unde stii ca nu e vreun etnic tigan pe forum :oops: ? Rusinica)- doar n-oi fi vreun xenofob sau rasist !!
- In rest.... te invit sa participi la discutie.. activ, nu de pe margine. Si dupa aia vedem cat de placid mai esti. Astept sa te vad.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron