Replici şi comentarii la RĂSPUNSURI CĂTRE BAPTIŞTI

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox
Replici şi comentarii la RĂSPUNSURI CĂTRE BAPTIŞTI

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 21:52

Moderator: Ne-am gândit că ar fi bine ca topicul cu răspunsurile la întrebările baptiştilor să conţină doar întrebările şi răspunsuri (ca oricine să le poată găsi mai uşor), iar replicile şi comentariile să fi puse într-un topic aparte. Ne dăm seama că această urmărire paralelă a discuţiilor este mai dificilă, dar ea are logica şi avantajele ei.
________
17. Dacă Ortodoxia este credinţa cea mai dreaptă, înseamnă că moldovenii sunt „poporul lui Dumnezeu” şi ar fi cazul să fie cei mai binecuvântaţi! De ce atunci Moldova este cea mai săracă ţară din Europa, cea mai năpăstuită, cea mai batjocorită?
Nu aş zice că este cea mai săracă, năpăstuită şi batjocorită, fiind-că Slavă Domnului, lumea se descurcă, cu greu desigur, dar nu stă pe loc. Iar cît despre moldoveni, este ceva mai mult de vorbit. M-aş bucura foarte mult ca într-adevăr să fie poporul lui Dumnezeu, fiind-că atunci s-ar vedea cu adevărat binecuvîntare, în primul rînd, dacă vor asculta de Dumnezeu şi vor avea frică de El, cred-că atunci s-ar observa cum arată un creştin cu frică de Dumnezeu.
Cum sa fie saraca bre`? PAi daca si Romania (sau in fine, Moldova de peste Prut) mai e saraca.... poate oamenii sunt saraci - asta da, cred. PAI da-le raspunsul cu exemplul lui IOV? Pai n-a ajuns din bogat ... sarac si plin de bube?? Deci nici bogatia, nici saracia nu sunt nici bune nici rele prin ele insele. raspunsul lui Dumio e perfect valabil si adevarat!

RaduCucos
Mesaje:17
Membru din:02 Oct 2010, 11:36
Confesiune:greco-catolic

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde RaduCucos » 07 Oct 2010, 09:19

Întrebarea 14 e tendentioasa de la cap la coada. Eu unul nu cred ca a zis cineva: noi nu avem nevoie de biblie, sau cel putin nu in sensul asta pe care vrea sa-l induca intrebarea. De fapt analizam noi prea mult si prea fin/subtil o intrebare din topor, o intrebare idioata la urma urmei (tocmai sectarii care au luat biblia de le noi, sa aiba acum pretentia ca ei au biblia si noi nu :lol: )
- e posibil totusi ca intr-o dicutie mult prea elevata pt. puterea de intelegere a unor sectari, cineva sa-i fi spus:
- fie ca nu avem nevoie de bibliile voaste, cum a zis si dumio
- fie ca noi nu avem nevoie sa ne chemati voi la citirea bibliei. Nici un cult nu are o atat de elaborata metoda de lectura biblica precum are BO. TOT cultul ortodox e alcatuit preponderent din citate si temeiuri biblice. Participand la cult auzi de fapt biblia... si prin icoaane o si vezi.
- fie i-a zis vreunulmai hâtru si mult prea subtil pt. mintea p/np: bă, noi nu avem nevoie de biblie (cu b mic); evident ca protest. nici n-a inteles, ca nici habar n-avea, ca biblia in traducere inseamna carti, la plural. Evident ca n-am nevoie de cartile lor (gr. biblia) sau de idolii lor (H.G. White s.a. )

Intrebarea este ca intrebare. Ea nu poate fi idioata. Eu cind am dat intrebarea nu am avut pretext ca sa invinuesc. Este ceea ce am auzit. Si daca cineva care se pretinde ca detine adevarul si spune "nu avem nevoie..." atunci altfel nu pot intelege decit asa cum am auzit. Ma invinuesti pe mine de intrebare, dar nu eu am declarat. Dar din alt punct de vedere asa si inteleg ca multi din Moldova nu au nevoie de Biblie, respectiv nici de cineva ca sa-i indrume. Eu cu multi am vorbit, si o spun nu din auzite, dar din experienta ca cei care se cred ortodocsi, trage atentia, nu care sunt, care se cred ramin mintiti si nu ajung sa cunoasca pentru ca se fac astfel de declaratii.

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde Ezo » 07 Oct 2010, 09:34

IIMacabei cap 12
43 Şi strângând bani după numărul bărbaţilor care erau cu el, două mii de drahme de argint a trimis în Ierusalim, să se aducă jertfă pentru păcat. Foarte bun şi cuvios lucru pentru socotinţa învierii morţilor!
44. Că de n-ar fi avut nădejde că vor învia cei care mai înainte au căzut, deşert şi de râs lucru ar fi a se ruga pentru cei morţi.
45. Şi a văzut că celor care cu bună cucernicie au adormit, foarte bun dar le este pus.
46. Drept aceea, sfânt şi cucernic gând a fost, că a adus jertfă de curăţie pentru cei morţi, ca să se slobozească de păcat.
Iar la Cartea lui Tobit scrie asa:capitolul 4
17. Fii darnic cu pâinea şi cu vinul tău la mormântul celor drepţi, dar păcătoşilor să nu dai!
Din cate stiu, neoprotestantii nu recunosc aceste carti din Vechiul Testament [ca fiind canonice], deci probabil ca vor ignora textele citate.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde Doriana » 07 Oct 2010, 18:59

Din cate stiu, neoprotestantii nu recunosc aceste carti din Vechiul Testament [ca fiind canonice], deci probabil ca vor ignora textele citate.
Nici BO nu considera acele carti ca fiind canonice, doar ca le-a inclus in Biblie ca "bune de citit". Parintele te poate lamuri mai bine.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde electric77 » 07 Oct 2010, 19:01


Nici BO nu considera acele carti ca fiind canonice, doar ca le-a inclus in Biblie ca "bune de citit". Parintele te poate lamuri mai bine.
Alea bune de citit sunt apocrifele, astea sunt canonice.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde Floryan » 07 Oct 2010, 19:30

Din cate stiu, neoprotestantii nu recunosc aceste carti din Vechiul Testament [ca fiind canonice], deci probabil ca vor ignora textele citate.
Nici BO nu considera acele carti ca fiind canonice, doar ca le-a inclus in Biblie ca "bune de citit". Parintele te poate lamuri mai bine.

Inclusiv Ap Pavel citeaza din Macabei.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde Doriana » 07 Oct 2010, 19:41

Inclusiv Ap Pavel citeaza din Macabei.
Ap. Pavel citeaza si din poeti necrestini greci...Asta nu demonstreaza decat ca a gasit ceva frumos sau interesant; nu ca ar fi principiu divin demn de urmat.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde IOACHIM » 07 Oct 2010, 19:44

Din cate stiu, neoprotestantii nu recunosc aceste carti din Vechiul Testament [ca fiind canonice], deci probabil ca vor ignora textele citate.
Nici BO nu considera acele carti ca fiind canonice, doar ca le-a inclus in Biblie ca "bune de citit". Parintele te poate lamuri mai bine.
Inclusiv Ap Pavel citeaza din Macabei.
Oricum ar fi.. textul ramane! Dar in afara de acele texte mai sunt si altele (chiar daca mai indirecte) - mai era ceva pe la solomon... parca.

Dalmat
Mesaje:9
Membru din:30 Iun 2010, 12:17
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde Dalmat » 07 Oct 2010, 20:49

Alea bune de citit sunt apocrifele, astea sunt canonice.


Cărţile bune de citit (anaghinoscoemena) NU sînt apocrife, ci sînt bune de citit sau necanonice, apocrifele sînt aşa cărţi ca: Protoevanghelia lui Iacob, Viaţa lui Iosif Teslarul, Evanghelia lui Pseudo-Toma, Evanghelia lui Pseudo-Matei, etc..

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde Ioan Cr » 07 Oct 2010, 23:38

Ap. Pavel citeaza si din poeti necrestini greci...Asta nu demonstreaza decat ca a gasit ceva frumos sau interesant; nu ca ar fi principiu divin demn de urmat.
De fapt, asta demonstreaza ca Sf. Pavel detinea adevarul si il recunostea oriunde, chiar si la paganiii cei mai rataciti (de ce sa nu zica lucrurilor pe nume, cand este cazul?).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 00:35

Ap. Pavel citeaza si din poeti necrestini greci...Asta nu demonstreaza decat ca a gasit ceva frumos sau interesant; nu ca ar fi principiu divin demn de urmat.
De fapt, asta demonstreaza ca Sf. Pavel detinea adevarul si il recunostea oriunde, chiar si la paganiii cei mai rataciti (de ce sa nu zica lucrurilor pe nume, cand este cazul?).
chiar si la paganiii cei mai rataciti... care din fire fac cele ale Legii, ... sau care se inchina Dumnezeului elui necunoscut!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde Doriana » 08 Oct 2010, 14:01

De fapt, asta demonstreaza ca Sf. Pavel detinea adevarul si il recunostea oriunde, chiar si la paganiii cei mai rataciti (de ce sa nu zica lucrurilor pe nume, cand este cazul?).
Se poate spune si asa. Insa, pana cand vom ajunge la statura Apostolului Pavel si la capacitatea lui de a recunoaste cate o bucatica de adevar oriunde, ne orientam si noi cum putem, dupa scrierile considerate canonice.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 14:26

De fapt, asta demonstreaza ca Sf. Pavel detinea adevarul si il recunostea oriunde, chiar si la paganiii cei mai rataciti (de ce sa nu zica lucrurilor pe nume, cand este cazul?).
Se poate spune si asa. Insa, pana cand vom ajunge la statura Apostolului Pavel si la capacitatea lui de a recunoaste cate o bucatica de adevar oriunde, ne orientam si noi cum putem, dupa scrierile considerate canonice.
- O fi poate valabil pt. lumea p/np; in BO noi nu ne orientam si noi cum putem :lol: . Tocmai pt. ca nu merge fiecare dupa mintea lui.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde Doriana » 08 Oct 2010, 14:52

- O fi poate valabil pt. lumea p/np; in BO noi nu ne orientam si noi cum putem :lol: . Tocmai pt. ca nu merge fiecare dupa mintea lui.
Ce sa inteleg de aici...Ca tu te orientezi mai mult decat poti si mergi dupa mintea altora...Asta daca iti place despicatul firului [semantic] in patru. :roll:
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 18:40

- O fi poate valabil pt. lumea p/np; in BO noi nu ne orientam si noi cum putem :lol: . Tocmai pt. ca nu merge fiecare dupa mintea lui.
Ce sa inteleg de aici...Ca tu te orientezi mai mult decat poti si mergi dupa mintea altora...Asta daca iti place despicatul firului [semantic] in patru. :roll:
Pai ce sa intelegi draga? Ce marturiseste BO... asta sa intelegi (ca am zis). In ortodoxie nu mintea unuia sau a altuia sunt repere sau calauza, ca in protestantism unde fiece denominatiune are cate un intemeietor (care de multe ori da si numele sectei :lol: ) sau personaj central (Miller, HGW... si mi-e lene /sila sa mai pomenesc morti legati in iad).

- noi ne tinem de randuiala si invatatura Bisericii, singura care autoritate sa... despice firul in patru fara sa cada in erezie. Bineinteles ca si tu si oricine e liber sa-si aleaga intemeietori, pAstori dupa propriul chip sau asemanare, modele, creatori (de opinii/pareri sau culte) si ..... evident sa-i si urmeze, ca sigur... trebuie sa ne orientam si noi cum putem , nu? :lol:

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde electric77 » 09 Oct 2010, 12:40

2. Şi noi admitem mântuirea oricui, inclusiv a baptiştilor şi chiar a musulmanilor. În acelaşi timp, la modul subiectiv (cu referire la fiecare persoană în parte) noi nu putem fi siguri nici de mântuirea noastră, chiar dacă la modul obiectiv ştim/credem că Biserică Ortodoxă stă în Adevăr şi (doar Ea) oferă toate posibilităţile necesare mântuirii.
dar cum se vor mantui budistii sau hindusii, care nu cred in Isus deloc? caci doar Isus este Calea, Adevarul si Viata, si nu este alt nume sub Cer in care sa ne mantuim...

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde dumio » 09 Oct 2010, 14:43

2. Şi noi admitem mântuirea oricui, inclusiv a baptiştilor şi chiar a musulmanilor. În acelaşi timp, la modul subiectiv (cu referire la fiecare persoană în parte) noi nu putem fi siguri nici de mântuirea noastră, chiar dacă la modul obiectiv ştim/credem că Biserică Ortodoxă stă în Adevăr şi (doar Ea) oferă toate posibilităţile necesare mântuirii.
dar cum se vor mantui budistii sau hindusii, care nu cred in Isus deloc? caci doar Isus este Calea, Adevarul si Viata, si nu este alt nume sub Cer in care sa ne mantuim...
"Duhul sufla unde voieste!" (In. 3,8). Asta nu inseamna ca mantuieste irezistibil pe cine vrea El. Campul de actiune al harului, prin care ne mantuim este Biserica cea Una (nu mai multe). Totusi, marturisim ca si cei care nu L-au cunoscut pe Hristos se pot mantui. Este o exceptie care intareste regula. Judecata aceasta se face dupa legea morala naturala sadita in constiinta fiecaruia din noi (crestin sau nu) (Rom. 2,14-15), prin care deosebim binele de rau si avem satisfactie la savarsirea binelui si mustrare de constiinta la savarsirea raului. Dumnezeu iubeste pe cel ce face binele si, sigur, ca rasplateste ca atare, chiar daca binele in afara de Hristos (caci prin El putem face orice bine-In. 15,5 si de la Tatal coboara toata darea cea buna-Iac. 1,7) nu este meritoriu prin sine insusi. In concluzie, chiar si acei hindusi (in eroare :) ) si budisti care au dragoste fata de aproapele si iubesc binele si-l savarsesc pe el, se pot mantui, caci si pt. acestia s-a rastignit Mantuitorul. Oricum, mantuirea este o taina si o savarste numai Dumnezeu (este darul lui Dumnezeu-Ef.2,9-10), dar in sinergie (conlucrare) cu omul (Ef.2,10; Fil.2,12-13; I Cor.3,9 etc.), de aceea nu trebuie ca noi sa ne judecam cine se mantuieste si cine nu. Dar, obligat este sa pastram si sa aparam (chiar cu pretul vietii noastre) ceea ce ne duce cu siguranta la mantuire: dreapta credinta si unitatea Bisericii.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde electric77 » 09 Oct 2010, 15:03

Pavel spune clar la acest capitol, deci sa ne rezumam la revelatia spusa prin Pavel, mai multe nu avem de unde sa stim:

Romani 2:12  Toţi cei ce au păcătuit fără lege, vor pieri fără lege; şi toţi cei ce au păcătuit având lege, vor fi judecaţi după lege.
13  Pentru că nu cei ce aud Legea, sunt neprihăniţi înaintea lui Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea aceasta, vor fi socotiţi neprihăniţi.
14  Când Neamurile, cu toate că n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, îşi sunt singuri lege;
15  şi ei dovedesc că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor; fiindcă despre lucrarea aceasta mărturiseşte cugetul lor şi gândurile lor, care sau se învinovăţesc sau se dezvinovăţesc între ele.
16  Şi faptul acesta se va vedea în ziua când, după Evanghelia mea, Dumnezeu va judeca, prin Isus Hristos, lucrurile ascunse ale oamenilor.


Romani 2:12  Câţi, deci, fără lege, au păcătuit, fără lege vor şi pieri; iar câţi au păcătuit în lege, prin lege vor fi judecaţi.
13  Fiindcă nu cei ce aud legea sunt drepţi la Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea vor fi îndreptaţi.
14  Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceştia, neavând lege, îşi sunt loruşi lege,
15  Ceea ce arată fapta legii scrisă în inimile lor, prin mărturia conştiinţei lor şi prin judecăţile lor, care îi învinovăţesc sau îi şi apără,

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde dumio » 09 Oct 2010, 16:14

14  Când Neamurile, cu toate că n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, îşi sunt singuri lege;
15  şi ei dovedesc că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor; fiindcă despre lucrarea aceasta mărturiseşte cugetul lor şi gândurile lor, care sau se învinovăţesc sau se dezvinovăţesc între ele.
16  Şi faptul acesta se va vedea în ziua când, după Evanghelia mea, Dumnezeu va judeca, prin Isus Hristos, lucrurile ascunse ale oamenilor.
Pai textul arata clar ca Dumnezeu ii va judeca dupa legea morala naturala, dupa constiinta lor, dupa faptele lor, care se vor raporta la lege. Aici Pavel afirma ca dupa cum sustine Evanghelia propovaduita de el, Hristos va judeca lumea, si chiar si pe cei care nu au lege. Mantuirea crestinilor, oricum va fi diferita de cea a necrestinilor. Vezi?Chiar cuvantul mantuire poate avea mai multe sensuri. Cei ce sunt ai lui Hristos vor avea comuniune deplina cu El; se vor impartasi din lumina dumnezeiasca; se vor face partasi dumnezeiestii firi (IIPt. 1,4), vor fi infiati de Tatal si vor deveni impreuna mostenitori cu Fiul lui Dumnezeu in Imparatia cerurilor; insa cei care nu s-au imbracat in Hristos (Gal.3,27) si in care Hristos nu traieste in ei (Gal 2,20) si in care Duhul Sfant nu locuieste ca intr-un templu in trupurile lor (I Cor, 6,20), acestia nu se vor bucura deplin de mantuire sau nu vor gusta bunatatile viitoare gatite celor alesi in mod desavarsit. As crede ca ei vor avea parte de o privare de chinurile iadului, si vor simti "pofta" si "mirosul" bunatatilor cu care se vor desfata cei alesi.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări primite de la baptişti în cadrul dezbaterilor

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 15:46

2. Şi noi admitem mântuirea oricui, inclusiv a baptiştilor şi chiar a musulmanilor. În acelaşi timp, la modul subiectiv (cu referire la fiecare persoană în parte) noi nu putem fi siguri nici de mântuirea noastră, chiar dacă la modul obiectiv ştim/credem că Biserică Ortodoxă stă în Adevăr şi (doar Ea) oferă toate posibilităţile necesare mântuirii.
dar cum se vor mantui budistii sau hindusii, care nu cred in Isus deloc? caci doar Isus este Calea, Adevarul si Viata, si nu este alt nume sub Cer in care sa ne mantuim...
Dar ce este mantuirea? tiu asta intelegi - scolastic - o suma de reguli canoane de indeplinit si gata, Dumnezeu e dator sa te mantuiasca, pe baza apartenentei?

Sa nu uitam ca MANTUIREA este un dar... o.. POMANĂ facuta de Dumnezeu cu noi. Acu` tre` sa fim si noi pregatiti si vrednici a o primi.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron