Istoria şi identitatea baptiştilor

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Istoria şi identitatea baptiştilor

Mesaj necititde protosinghel » 21 Oct 2010, 10:40

La un moment dat discuţia a luat-o razna, dar bine că am găsit putere de am revenit.
Am şters unele postări şi nu e cazul să revenim la ele. Rămânem la subiect.
Vianor ne-a părăsit, dar îi rog pe ceilalţi baptişti să se pronunţe asupra subiectului.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Istoria şi identitatea baptiştilor

Mesaj necititde Ioan Cr » 21 Oct 2010, 18:30

Discutia noua despre inchinare a fost mutata in topicul Despre închinarea "cea mai curată"
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Istoria şi identitatea baptiştilor

Mesaj necititde Vianor » 30 Noi 2010, 00:18

http://www.voxdeibaptist.org/inceputurile_baptiste.htm
Începuturile Baptiste, care au început cu Domnul şi Mântuitorul nostru, Isus Cristos. Vei putea citi o serie de articole şi cărţi de Istorie Creştină, premergătoare Baptismului. Vei vedea cum părinţii credinţei sau luptat generaţie după generaţie să ţină credinţa curată şi clară de sub influenţa lumească şi rătăcitoare a "Bisericii" şi a lumii. Developarea primilor Apologişti, a gândirii şi înţelegerii teologice delungul secolelor. Vei avea posibilitatea să citeşti şi să îţi formezi opinia ta proprie aupra credinţei şi practicii Baptiste.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Istoria şi identitatea baptiştilor

Mesaj necititde daniel tuduran » 30 Noi 2010, 17:08

http://www.voxdeibaptist.org/inceputurile_baptiste.htm
Începuturile Baptiste, care au început cu Domnul şi Mântuitorul nostru, Isus Cristos. Vei putea citi o serie de articole şi cărţi de Istorie Creştină, premergătoare Baptismului. Vei vedea cum părinţii credinţei sau luptat generaţie după generaţie să ţină credinţa curată şi clară de sub influenţa lumească şi rătăcitoare a "Bisericii" şi a lumii. Developarea primilor Apologişti, a gândirii şi înţelegerii teologice delungul secolelor. Vei avea posibilitatea să citeşti şi să îţi formezi opinia ta proprie aupra credinţei şi practicii Baptiste.
Eu am citit destule lucruri pe tema asta,inclusiv pe Daniel Branzei-"Identitatea Crestina in Istorie"(nu pana la capat ca n-am rezistat) si cred ca preotii nostri ar trebui sa lase "politically correct" si sa cerceteze si sa combata in stil apologetic si "lucrari" de genul asta. Sf Irineu nu s-a rusinat sa cerceteze tot felul de "chestii" cu care se confrunta Biserica in sec 2,avem atatia apologeti care au dat raspuns potrivit la probleme aparute de a lungul istoriei.
Genul asta de lucruri trebuie lamurite
http://www.voxdeibaptist.org/istoric_ba ... rinzei.htm
"A.D. 300 - Rugaciunea pentru morti
A.D. 300 - Facerea semnului crucii
A.D. 375 - Inchinarea la sfinti si la ingeri
A.D. 394 - Instituirea "impartasaniei"
A.D. 431 - Maria este proclamata divina
A.D. 500 - Preotii incep sa se imbrace altfel decit laicii
A.D. 526 - Mirungerea
A.D. 593 - Apare invatatura despre purgatoriu
A.D. 600 - Liturghia este fixata in limba latina
A.D. 600 - Incep rugaciunile adresate Mariei
A.D. 607 - Bonifaciu III este proclamat cel dintii Papa
A.D. 709 - Sarutarea papucului papal
A.D. 786 - Inchinarea la imagini si la relicve
A.D. 850 - Folosirea "apei sfintite"
A.D. 995 - Canonizarea sfintilor morti
A.D. 998 - Postul de Vineri si din preajma sarbatorilor mari
A.D. 1079 - Celibatul preotilor
A.D. 1090 - Rugaciuni pe bani
A.D. 1184 - Inchizitia
A.D. 1190 - Vinzarea indulgentelor
A.D. 1215 - Transubstantierea
A.D. 1229 - Biblia este interzisa laicilor
A.D. 1439 - Doctrina despre purgatoriu
A.D. 1439 - Doctrina celor sapte sacramente
A.D. 1508 - "Ave Maria" este aprobata ca rugaciune liturgica
A.D. 1534 - Fondarea ordinului Iezuit
A.D. 1545 - Traditia primeste aceiasi autoritate ca si Biblia
A.D. 1546 - Adaugarea apocrifelor la cartile Bibliei
A.D. 1854 - Doctrina despre conceptia imaculata a Mariei
A.D. 1870 - Infailibitatea Papala
A.D. 1930 - Condamnarea scolilor publice
A.D. 1950 - Doctrina inaltarii la cer a Mariei
A.D. 1965 - Maria proclamata ca Mama a Bisericii


Dar si multe altele la fel.
Ultima oară modificat 30 Noi 2010, 17:22 de către daniel tuduran, modificat de 3 ori în total.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Istoria şi identitatea baptiştilor

Mesaj necititde daniel tuduran » 30 Noi 2010, 17:20

Vianor,pana iti raspund preotii ortodocsi poti sa vezi o mica recenzie ortodoxa a unor scrieri baptite aici
si o discutie intre pastorul Daniel Branzei si Mihai Oara (ginerele marelui pastor Popescu) dupa ce s-a convertit la ortodoxie aici
http://roboam.com/dialoguri/interconfesionale.htm, daca nu ai citit dialogul celor 2 citeste-l ca merita.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Istoria şi identitatea baptiştilor

Mesaj necititde Vianor » 30 Noi 2010, 17:51

Eu am citit destule lucruri pe tema asta,inclusiv pe Daniel Branzei-"Identitatea Crestina in Istorie"(nu pana la capat ca n-am rezistat) si cred ca preotii nostri ar trebui sa lase "politically correct" si sa cerceteze si sa combata in stil apologetic si "lucrari" de genul asta. Sf Irineu nu s-a rusinat sa cerceteze tot felul de "chestii" cu care se confrunta Biserica in sec 2,avem atatia apologeti care au dat raspuns potrivit la probleme aparute de a lungul istoriei.
Genul asta de lucruri trebuie lamurite
http://www.voxdeibaptist.org/istoric_ba ... rinzei.htm
Exact, să studieze și să le combată dacă pot! :)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Istoria şi identitatea baptiştilor

Mesaj necititde protosinghel » 30 Noi 2010, 19:20

A.D. 300 - Rugaciunea pentru morti
A.D. 300 - Facerea semnului crucii
A.D. 375 - Inchinarea la sfinti si la ingeri
A.D. 394 - Instituirea "impartasaniei"
A.D. 431 - Maria este proclamata divina
A.D. 500 - Preotii incep sa se imbrace altfel decit laicii
A.D. 526 - Mirungerea
A.D. 593 - Apare invatatura despre purgatoriu
A.D. 600 - Liturghia este fixata in limba latina
A.D. 600 - Incep rugaciunile adresate Mariei
A.D. 607 - Bonifaciu III este proclamat cel dintii Papa
A.D. 709 - Sarutarea papucului papal
A.D. 786 - Inchinarea la imagini si la relicve
A.D. 850 - Folosirea "apei sfintite"
A.D. 995 - Canonizarea sfintilor morti
A.D. 998 - Postul de Vineri si din preajma sarbatorilor mari
A.D. 1079 - Celibatul preotilor
A.D. 1090 - Rugaciuni pe bani
A.D. 1184 - Inchizitia
A.D. 1190 - Vinzarea indulgentelor
A.D. 1215 - Transubstantierea
A.D. 1229 - Biblia este interzisa laicilor
A.D. 1439 - Doctrina despre purgatoriu
A.D. 1439 - Doctrina celor sapte sacramente
A.D. 1508 - "Ave Maria" este aprobata ca rugaciune liturgica
A.D. 1534 - Fondarea ordinului Iezuit
A.D. 1545 - Traditia primeste aceiasi autoritate ca si Biblia
A.D. 1546 - Adaugarea apocrifelor la cartile Bibliei
A.D. 1854 - Doctrina despre conceptia imaculata a Mariei
A.D. 1870 - Infailibitatea Papala
A.D. 1930 - Condamnarea scolilor publice
A.D. 1950 - Doctrina inaltarii la cer a Mariei
A.D. 1965 - Maria proclamata ca Mama a Bisericii
Şi dacă eu demonstrez că TOATE astea sunt mult mai vechi şi altfel decât spuneţi voi (cu excepţia a mai mult de jumătate din ele care sunt papistaşe şi sunt condamnate şi de noi), Vianor, treci la Ortodoxie? Dacă nu, atunci eu nu am timp de pierdut. M-aş bucura totuşi dacă ar face-o cineva dintrei ai noşti, căci să combaţi asta e destul de simplu...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Istoria şi identitatea baptiştilor

Mesaj necititde protosinghel » 30 Noi 2010, 19:26

Din toate astea, în cazul ortodocşilor ar rămâne următoarele:
A.D. 300 - Rugaciunea pentru morti
A.D. 300 - Facerea semnului crucii
A.D. 375 - Inchinarea la sfinti si la ingeri
A.D. 394 - Instituirea "impartasaniei"
---
A.D. 500 - Preotii incep sa se imbrace altfel decit laicii
A.D. 526 - Mirungerea
---
---
A.D. 600 - Incep rugaciunile adresate Mariei
---
---
A.D. 786 - Inchinarea la imagini si la relicve
A.D. 850 - Folosirea "apei sfintite"
A.D. 995 - Canonizarea sfintilor morti
A.D. 998 - Postul de Vineri si din preajma sarbatorilor mari
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
A.D. 1545 - Traditia primeste aceiasi autoritate ca si Biblia
A.D. 1546 - Adaugarea apocrifelor la cartile Bibliei
---
---
---
---
---
Deci să pregătesc Sf. Mir, Vianor sau cedezi? ;)

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Istoria şi identitatea baptiştilor

Mesaj necititde Vianor » 30 Noi 2010, 20:26

Vianor,pana iti raspund preotii ortodocsi poti sa vezi o mica recenzie ortodoxa a unor scrieri baptite aici
si o discutie intre pastorul Daniel Branzei si Mihai Oara (ginerele marelui pastor Popescu) dupa ce s-a convertit la ortodoxie aici
http://roboam.com/dialoguri/interconfesionale.htm, daca nu ai citit dialogul celor 2 citeste-l ca merita.
mulțumesc pt link... eu am auzit de acest dialog, dar uite că acum am posibilitatea și să-l cunosc... :)

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Istoria şi identitatea baptiştilor

Mesaj necititde Vianor » 30 Noi 2010, 20:36

Din toate astea, în cazul ortodocşilor ar rămâne următoarele:
...
Deci să pregătesc Sf. Mir, Vianor sau cedezi? ;)
Nu văd potrivite asemenea negocieri, dar consider că ar fi foarte binevenit să răspundeți la aceste subiecte, ținând cont de explicația ce o dau sursele baptiste... iar Sfântul Ireneu cu adevărat vă poate servi drept exemplu... :)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Istoria şi identitatea baptiştilor

Mesaj necititde daniel tuduran » 01 Dec 2010, 12:32

A.D. 998 - Postul de Vineri si din preajma sarbatorilor mari
Tot in surse baptiste scrie:"Didache mai este cunoscuta si drept "Invatatura celor 12 apostoli". A fost, probabil, scrisa in jurul anilor 65-80 A.D. si se presupune ca este invatatura pe care au dat-o apostolii neamurilor despre viata si moarte, despre randuiala in biserica, despre post, botez, rugaciune, etc.

Capitolul 8:1 In ceea ce privesete postul vostru, sa nu fiti ca fatarnicii, care postesc in a doua si in a cincea zi a saptamanii, ci voi sa postiti in a patra si in a sasea zi.
(adiica sa nu postesca ca iudeii lunea si joia ci miercurea si vinerea) http://www.voxdeibaptist.org/didache_romaneste.htm

In afara de zilele de miercuri si vineri, cand se ajuna de obicei pana la orele 3 dupa amiaza, crestinii tineau cu post zilele dinaintea Pastilor. Acest post era general, dar durata lui varia. In unele Biserici se postea o zi, in altele doua, in altele patruzeci de ore. (Eusebiu, Istoria bisericeasca, V, 24, 12). In se­colul III, postul s-a lungit la 6 zile, ca putin mai tarziu sa ajunga la 40 de zile.

Astfel, dupa marturiile Sfântului Irineu, ale lui Tertulian, ale Sfântului Dionisie al Alexandriei s.a., unii posteau numai o zi (Vinerea Patimilor), altii doua zile, adica Vineri si Sâmbata înainte de Pasti, altii trei zile, altii o saptamâna, iar altii mai multe zile, chiar pâna la sase saptamâni înainte de Pasti

Canonul 69 apostolic zice:"
"Daca vreun episcop sau presbiter sau diacon sau ipodiacon sau citet sau vreun cântaret nu posteste sfânta patruzecime a Pastilor (marele post), sau miercurea sau vinerea, sa se cateriseasca; afara numai daca ar fi împiedicat de slabiciunea trupeasca; iar daca ar fi laic, sa se afuriseasca." (dar si alte sinoade : 29, 56 89 Trul.; 19Gang.; 49, 50, 51Laod.; 1 DionisieAlex.; 15 PetruAlex.; 8, 10Timotei Alex.)

http://canoaneortodoxe.net/pdf/1.Canoan ... tolice.pdf

În sec. IV, de exemplu, canonul 50 al Sinodului din Laodiceea, osândind obiceiul unora de a întrerupe ajunarea în Joia dinaintea Pastilor, dispune sa se tina post aspru (mâncare uscata) în toata Patruzecimea.

Cam în aceeasi vreme, Constitutiile Apostolice (cartea V, cap. 18) recomanda sa se posteasca, în saptamâna ultima, astfel: «În zilele Pastilor postiti începând din ziua a doua (luni) pâna vineri si sâmbata sase zile, întrebuintând numai pâine si sare si legume si bând apa, iar de vin si de carne abtineti-va în aceste zile, caci sunt zile de întristare, nu de sarbatoare; iar vineri si sâmbata sa postiti, cei carora le sta în putinta, negustând nimic pâna la cântatui cocosului din noapte. Iar de nu poate cineva sa ajuneze în sir aceste doua zile, sa pazeasca cel putin sâmbata, caci zice undeva Domnul, vorbind despre bine: Când se va lua de la ei Mirele vor posti în zilele acelea».

Cred ca este suficent desi acest raspuns ar putea fi usor completat intrucat cam in toate scrierile se vorbeste si despre post.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Istoria şi identitatea baptiştilor

Mesaj necititde daniel tuduran » 01 Dec 2010, 13:05

A.D. 1545 - Traditia primeste aceiasi autoritate ca si Biblia-
In primul rand afirmatia ne duce in eroare dandu-ne senzatia ca ar fi doua izvoare revelate Biblia si Traditia,si desigur ca aceste izvoare se contrazic.Insa Biserica s-a bazat pe un singur izvor revelat ,il compar cu o "funie impletita din Traditie si Scriptura".Multe cu cuvintele mele n-as mai spune,am adunat in timp mai multe citate care sunt destul de lamuritoare.

Apostolul Pavel ne spune: ",Therefore, brethren, stand fast, and hold the TRADITIONS which ye have been taught, whether by word, or our epistle 2 Thessalonians 2:15 "

-Sfântul Ignatie Teoforul, (35-107), Pãrinte Apostolic, ucenic al apostolilor (f 107 d.Hr.), dupa cum ne mãrturiseste istoricul Eusebiu din Cezareea," îndemna pe credinciosii de pe vremea sa sã se fereascã de învãtãturile ereticilor si sã pãzeascã numai Traditia apostolicã;"

- Sfântul Policarp, episcop al Smirnei, tot un Pãrinte Apostolic (c. 60-c. 155), si personalitate de seamã a Bisericii crestine dupã mãrturia aceluiasi istoric, a predat credinciosilor sãi aceleasi cuvinte (învãtãturi) pe care le-a auzit el direct de la apostoli;


Papias, care a trait între anii 70 si 155 dupa Hristos, a scris,Daca ma întâlnesc cu cineva care i-a urmat pe Apostoli, am grija sa-I întreb ce învataturi dadeau ei. Ce spunea Andrei, Petru sau Filip? Ce spuneau Toma, Iacov, Ioan, Matei, sau alti ucenici ai Domnului? Ce spunea Aristion sau presbiterul Ioan, ucenici ai lui Hristos? Nu cred ca am câstigat atât de mult din carti, cât din marturisirile vii ale celor care înca traiesc. (Eusebiu, Istoria bisericii).

- Sfântul Irineu (120-202) mãrturiseste pentru traditie în scrierile sale: ?Toti care voiesc sã cunoascã adevãrul, trebuie sã se îndrepte cãtre Traditia apostolica, în toatã lumea cunoscutã";

- Origen (185-245) scria:Sã fie pãstratã Traditia bisericeascã predatã prin ordinea succesiunii de la apostoli, care exista în biserici pânã în ziua de astãzi".

- Tot asa de hotârât în aceastã privintã scria si Sfântul Ciprian (2OO-258): Dacã ne vom îndrepta noi la izvorul Traditiei dumnezeiesti, atunci se va curma rãtãcirea omeneascâ".

Tertulian (c. 160-c. 225„Ceea ce apostolii au propovãduit” „adicã ceea ce Hristos le-a descoperit, eu pretind prin prescritiune cã nu se poate proba altminteri decât prin Bisericile ce apostolii au întemeiat, învãtându-le fie prin viu grai, cum se zice, fie prin epistoliile lor. Dacã este asa, toatã doctrina ce se acordã cu cea a Bisericilor apostolice, mame si izvoare ale credintei, este conformã cu adevãrul.” De Praescrip., § XXI

- Clement Alexandrinul (150-217) zice:Aceia care explicã Scriptura contra Traditiei bisericesti, au stricat norma adevarului.

-Hegesip (sec. II), îndeobste aclamat ca pãrinte al istoriei bisericesti ne mãrturiseste tot Eusebiu de Cezareea, s-a sârguit sã adune la un loc toate traditiile apostolice, si a adunat mai multe din ele în cinci cãrti, care însã cu timpul s-au pierdut;


-Eusebiu (263-340), subliniazã clar cã Noul Testament a fost precedat de Biserica soborniceascã. Tot el se referea la 'Scripturile' considerate false si prin urmare neincluse de Pãrintii Bisericii în sfântul Canon al Noului Testament: "Acestea vor fi cu toate trecute în rândul cãrtilor contestate…[deosebite de] acele scrieri care, potrivit traditiei Bisericii sunt adevãrate, originale si recunoscute…

- Sfântul Grigorie de Nyssa (+ 394) scria: Avem Traditia ajunsã la noi de la pârinti, ca o mostenire prin succesiune de la apostoli, transmisã prin sfintii ce au urmat .

-Sf. Vasile cel Mare: "Dintre dogmele pãstrate în Bisericã, pe unele le avem din învãtãtura scrisã, iar pe altele le-am primit din traditia apostolilor. Ambele forme de transmitere au aceeasi putere pentru credintã. si oricine are o initiere cât de micã în chestiunile bisericesti nu va ridica obiectii. Fiindcã, dacã am încerca sã lãsãm la o parte obiceiurile care n-au temei scris , ca si când n-ar avea mare însemnãtate, am gresi, pãgubind Evanghelia în cele esentiale.

- Sfântul Ioan Gurã de Aur (f 407) scrie: De aici (din II Tes. 2, 15) se vede cã Apostolii n-au predat toate prin scrisoare, ci multe farã scrisori, dar si acestea nescrise sunt demne de crezare. Dacã este Traditie, atunci nu cãuta nimic mai mult".

- Sfântul Epifanie (f 403 d.Hr.) zicea: Trebuie pãstratã Traditia, pentru cã nu este cu putintã a afla toate în Sfânta Scripturã; Sfintii Apostoli au depus unele în scrisori, altele în Traditie...".


-Sf Damaschin„sã nu depãsim hotarele vesnice pe care le-au pus pãrintii nostri, ci sã tinem predaniile asa cum le-am primit"

Le-am enumerat fara pretentia de a epuiza subiectul,ar fi si alte marturii.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Istoria şi identitatea baptiştilor

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Ian 2011, 02:20

Din toate astea, în cazul ortodocşilor ar rămâne următoarele:
...
Deci să pregătesc Sf. Mir, Vianor sau cedezi? ;)
Nu văd potrivite asemenea negocieri, dar consider că ar fi foarte binevenit să răspundeți la aceste subiecte, ținând cont de explicația ce o dau sursele baptiste... iar Sfântul Ireneu cu adevărat vă poate servi drept exemplu... :)
pai si omu` ti-a spus... daca-ti dovedeste ca aia spun prostii si vehiculeaza neadevaruri ca sa te tina pe tine si pe altii departe de BISERICĂ, deci daca aia sunt făţarnici si proroci mincinosi..... ii mai iubesti? Mai stai lipit de ei? Le mai dai sufletul tau in grija? SAU SA PREGATEASCA PĂRINTELE SF. şi MARELE MIR? - adica sa te aduca in staulul oilor, la turma.... sa te altoiască iar pe tulpina-viţa Hristos. PRICEPI?

Deci intrebarea finala era... ce vrei de fapt? sa te altoiasca.... sau sa te altoiasca? :lol: Eu zic asa.... din 2 alege una, da` mai bine pe aia cu tulpina.... ca aia cu nuiaua e mai nasoala!!! :lol:

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: Istoria şi identitatea baptiştilor

Mesaj necititde dumitru85 » 30 Sep 2011, 19:01

Buna ziua. Am o intrebare, ce diferenta este intre baptisti si "crestinii dupa evanghelie"? Din cate stiu sunt una si aceeasi practic. La noi in Moldova batistii rusi se numesc "Евангельские Христиане Баптисты". Pe site-ul lor oficial este aceasta denumire,ori poate eu gresesc?
Ultima oară modificat 30 Sep 2011, 19:15 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: Am pus majuscule şi am separat propoziţiile prin punct.
ortodox Evanghelic

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Istoria şi identitatea baptiştilor

Mesaj necititde Doriana » 07 Feb 2013, 12:43

Scurtă prezentare istorică a protestanţilor români:

Ultima oară modificat 07 Feb 2013, 20:21 de către Doriana, modificat 1 dată în total.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Istoria şi identitatea baptiştilor

Mesaj necititde duodecimus » 07 Feb 2013, 19:20

Scurtă prezentare istorică a protestanţilor români:

http://www.facebook.com/photo.php?v=10151244311306695
Scurt şi incomplet documentarul, dar foarte bine realizat. Felicitări!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Istoria şi identitatea baptiştilor

Mesaj necititde Doriana » 21 Feb 2013, 00:21

Am observat şi eu că lipsesc adventiştii şi alţii, dar s-a dorit o prezentare simplă şi scurtă. Am pus un alt link, de pe youtube, e mai sigur.

P.S. Iată ce spune Cristi Ţepeş:
" Pentru a clarifica orice probleme precizez ca am intentionat sa introduc in documentar si Biserica Adventista. Chiar daca nu este un cult evanghelic este totusi (neo)protestant. Din motive pe care nu le stiu conducerea cultului si departamentul video nu a considerat prioritar acest documentar."
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX