Despre închinarea "cea mai curată"

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Ioan Cr » 25 Oct 2010, 11:31

Hristos aduce o pilda frumoasa, despre gospodarul care are in casa sa si lucruri vechi si lucruri noi. Toate folosesc daca sunt pentru Hristos. Nu accept deloc ideea "minimalismului liturgic", cum ca multe din cultul ortodox sunt de prisos si nu ajuta la mantuire. Eu sunt de alta parere. Imaginati-va o farmacie cu specializare stricta: are numai leacuri de inima, dar nu si pentru cap, sau pentru ochi, sau pentru tuse etc. Unii gasesc mangaiere si in "forme", cum le chemati dvs, Doriana.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Doriana » 25 Oct 2010, 13:35

ma iertati dar cred ca nu ati inteles, Sfintii Parinti, nu ne transmit povesti despre El ci rezultatul experientei de mii de ani, al Bisericii despre cum sa il intalnesti doar pe El si sa te feresti de inselarea foarte fina de a-l intalni pe "celalalt" ;)
Ok, rectific: Ascultand rezultatul experientei altora vei cunoaste multe despre El. insa daca-L vei intalni Il vei cunoaste pe El.
Deci este foarte bine sa cunoastem despre Hristos, e vital chiar, dar e absolut insuficient daca nu-L cunoastem pe Hristos.
. Unii gasesc mangaiere si in "forme", cum le chemati dvs, Doriana.
Stiu, domnule Ioan. Asta imi place si mie in BO - gasesti multa mangaiere. Dar omul contemporan are nevoie de mult mai mult decat mangaiere. Are nevoie de mantuire. Iar la Biserica i se spune ca trebuie sa faca multe pentru asta si nici macar nu are siguranta ca va fi mantuit. Sunt oameni care cauta cu disperare si isi joaca toata viata pe o carte, cea a mantuirii sufletului, si vor sa stie sigur ca o vor gasi; nu isi permit sa riste nimic, e vorba de sufletul lor aici. Ei bine, pentru acesti oameni nu este suficienta o mangaiere; ei vor o certitudine.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde danadoina » 25 Oct 2010, 14:06

ma iertati dar cred ca nu ati inteles, Sfintii Parinti, nu ne transmit povesti despre El ci rezultatul experientei de mii de ani, al Bisericii despre cum sa il intalnesti doar pe El si sa te feresti de inselarea foarte fina de a-l intalni pe "celalalt" ;)
Ok, rectific: Ascultand rezultatul experientei altora vei cunoaste multe despre El. insa daca-L vei intalni Il vei cunoaste pe El.
Deci este foarte bine sa cunoastem despre Hristos, e vital chiar, dar e absolut insuficient daca nu-L cunoastem pe Hristos.

Doriana,
dar exact asta ne invata Biserica prin Sfintii Parinti, nu inteleg unde va este piatra de poticnire ! Biserica, prin gura Sfintilor ne avertizeaza ca toata cunosterea teologica, fara rugaciune, spovedanie, Impartasanie, milostenie, asceza (post, infranare) etc. este ZERO. Nu inseamna ca daca citesti multe despre Hristos si viata duhovniceasca (si ati fost de acord ca nu de la oricine !) automat excluzi rugaciunea. Pe una trebuie sa o faci si pe cealalta sa nu lasi ;)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde danadoina » 25 Oct 2010, 14:25

.......... Are nevoie de mantuire. Iar la Biserica i se spune ca trebuie sa faca multe pentru asta si nici macar nu are siguranta ca va fi mantuit. Sunt oameni care cauta cu disperare si isi joaca toata viata pe o carte, cea a mantuirii sufletului, si vor sa stie sigur ca o vor gasi; nu isi permit sa riste nimic, e vorba de sufletul lor aici. Ei bine, pentru acesti oameni nu este suficienta o mangaiere; ei vor o certitudine.
Doriana, cum va imaginati asta cu "garantia" mantuirii ? Presupunem ca la un moment dat, omul se intoarce spre Dumnezeu...asta la protestanti inseamna ca are "garantia" mantuirii, da ? Ce se intampla daca, sa zicem, dupa cativa ani de traire dupa voia Domnului omul cade rau de tot, pentru ca vrajmasul nu se lasa si il ispiteste din ce in ce mai greu...pana cand sa zicem omul cade in curvie si in momentul respectiv face un atac de cord si moare... se mantuieste ? sau nu desi a avut "garantia mantuirii" dupa neoprotestanti ?

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde danadoina » 25 Oct 2010, 14:29

.....
Stiu, domnule Ioan. Asta imi place si mie in BO - gasesti multa mangaiere. ....
Doriana, ar trebui sa va dea de gandit ...pt ca "mangaierea" asta este rodul Duhului Sfant ;)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Doriana » 25 Oct 2010, 16:07

Doriana,
dar exact asta ne invata Biserica prin Sfintii Parinti, nu inteleg unde va este piatra de poticnire ! Biserica, prin gura Sfintilor ne avertizeaza ca toata cunosterea teologica, fara rugaciune, spovedanie, Impartasanie, milostenie, asceza (post, infranare) etc. este ZERO. Nu inseamna ca daca citesti multe despre Hristos si viata duhovniceasca (si ati fost de acord ca nu de la oricine !) automat excluzi rugaciunea. Pe una trebuie sa o faci si pe cealalta sa nu lasi ;)
Incerc sa evit confuzia faptelor de credinta cu cunoasterea lui Hristos. Faptele de credinta sunt bune, dar nu intotdeauna arata cunoasterea lui Hristos. Si paganii se roaga si ateii se impartasesc [macar la cununie] si masonii sunt mari filantropi, mult mai mari decat crestinii. Insa a-L cunoaste pem Hristos inseamna a cunoaste o Persoana. Il vezi si Il recunosti. Il auzi si stii ca e El. Nu stiu cum as putea explica mai clar.
Doriana, cum va imaginati asta cu "garantia" mantuirii ? Presupunem ca la un moment dat, omul se intoarce spre Dumnezeu...asta la protestanti inseamna ca are "garantia" mantuirii, da ? Ce se intampla daca, sa zicem, dupa cativa ani de traire dupa voia Domnului omul cade rau de tot, pentru ca vrajmasul nu se lasa si il ispiteste din ce in ce mai greu...pana cand sa zicem omul cade in curvie si in momentul respectiv face un atac de cord si moare... se mantuieste ? sau nu desi a avut "garantia mantuirii" dupa neoprotestanti ?
"Garantia mantuirii" inseamna sa am asigurarea ca , atat timp cat eu voi fi dispus sa primesc mantuirea, Dumnezeu este dispus sa o dea. Sa stiu ca i-am incredintat Lui mantuirea mea si e pe maini bune. Chiar daca uneori va parea ca am cazut, sau voi trece prin valea umbrei mortii, sa stiu ca dincolo de ea ma asteapta El ca sa ma reabiliteze.
Eu fac tot ce pot ca sa-i plac lui Dumnezeu, dar stiu ca niciodata nu pot face destul. Asa ca, daca ar depinde de mine, as muri nemantuit. Dar stiu , si am credinta , ca El a facut totul pentru mantuirea mea si anume S-a dat pe sine insusi acolo unde ar fi trebuit sa fiu eu: pe cruce. Si, daca a facut acest lucru, inseamna ca nu l-a facut pentru ceva incert sau ambiguu; din moartea Lui a rezultat mantuirea mea. Ceea ce trebuie sa fac eu este sa nu fug niciodata de Cel care mi-a dat mantuirea, ci sa fug catre El.

Ca sa va raspund la intrebare...nu cred in formula "once saved allways saved". Omul isi poate pierde mantuirea daca se indeparteaza de Hristos . Cel viclean abia asteapta sa vina cu inca sapte duhuri in inima unde odata locuia Hristos. Dar omul poate avea incredere ca daca el se straduieste sa ramana langa Dumnezeu, Dumnezeu ii garanteaza mantuirea.
Ultima oară modificat 25 Oct 2010, 16:11 de către Doriana, modificat 1 dată în total.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde electric77 » 25 Oct 2010, 16:10

Asta imi place si mie in BO - gasesti multa mangaiere.
mangaiere, daca platesti intai !

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Doriana » 25 Oct 2010, 16:14

Doriana, ar trebui sa va dea de gandit ...pt ca "mangaierea" asta este rodul Duhului Sfant ;)
Teologic vorbind, nu am gasit mangaierea printre roadele Duhului Sfant. Mangaierea poate fi un efect al prezentei Duhului Sfant dar poate fi si rodul unei credinte sentimentale.
Asta imi place si mie in BO - gasesti multa mangaiere.
mangaiere, daca platesti intai !
Eu n-am platit nimic. :idea:
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde electric77 » 25 Oct 2010, 16:16

Eu n-am platit nimic. :idea:
nici nu ai primit nimic ! :idea:

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde danadoina » 25 Oct 2010, 16:27

.......
Ca sa va raspund la intrebare...nu cred in formula "once saved allways saved". Omul isi poate pierde mantuirea daca se indeparteaza de Hristos . Cel viclean abia asteapta sa vina cu inca sapte duhuri in inima unde odata locuia Hristos. Dar omul poate avea incredere ca daca el se straduieste sa ramana langa Dumnezeu, Dumnezeu ii garanteaza mantuirea.
deci nu este o "garantie" pentru ca nu exista garantia ca omul ramane in Hristos...asa invata si Biserica, deci ce "garantie " deosebita va ofera invatatura neoprotestanta ? (pentru cca ati acuzat Biserica, ca nu ofera garantia mantuirii ;) )

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Doriana » 25 Oct 2010, 17:34

deci nu este o "garantie" pentru ca nu exista garantia ca omul ramane in Hristos...asa invata si Biserica, deci ce "garantie " deosebita va ofera invatatura neoprotestanta ? (pentru cca ati acuzat Biserica, ca nu ofera garantia mantuirii ;) )
Nu as face comparatia BO - np, deoarece np nu este un standard. Insa as face comparatia intre ceea ce invata BO si ceea ce invata Dumnezeu.

Dumnezeu doreste sa ne arate ca a facut eforturi uriase ca sa ne ofere aceasta siguranta si tot ce trebuie este sa avem incredere in El. Accentul se pune pe jertfa lui Hristos , punctul central al credintei. Faptele, cinstirile si restul urmeaza de la sine, ca raspuns la mantuirea oferita.
In BO, insa , accentul cade pe neputinta omului, pe nemernicie, nimicinicie si alte sinonime, astfel incat omul se vede atat de nenorocit incat nu mai are incredere in Dumnezeu ca-l poate baga in seama. Apeleaza la sfinti si alti intermediari, ritualuri si canoane de pocainta si se pierde punctul central. Dumnezeu e undeva , departe, uitandu-se dezaprobator la incercarile nereusite de a fi mai bun ale omului amarat. Jertfa lui Hristos, act de iubire desavarsita, facuta chiar pentru omul pacatos ca sa-l scoata din mizerie, este minimalizata si deseori i se pierde sensul.

Deci, Dumnezeu ofera garantia ca te va mantui daca si tu vrei sa fii mantuit, BO da de inteles ca, desi Dumnezeu vrea, trebuie sa te dovedesti si vrednic; ceea ce nu vei fi niciodata, deci nu prea poti fi mantuit, deci...pentru ca ma mai chinui, pana la urma? Doar pentru a primi mangaiere? Mangaierea primita pe pamant nu-mi va face racoare in iad.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde danadoina » 25 Oct 2010, 21:43

Draga Doriana, tu scrii
In BO, insa , accentul cade pe neputinta omului, pe nemernicie, nimicinicie si alte sinonime, astfel incat omul se vede atat de nenorocit
...DA, fericit omul care isi recunoaste nimicnicia, neputinta si cum vrei tu sa o numesti in fata Domnului...pentru ca, cu cat se vede mai omul neputincios, mai pacatos cu atat va fi mai SMERIT si mai RECUNOSCATOR pentru JERTFA Mantuitorului, tocmai ca de abia pentru un asemenea om, JERTFA pe cruce isi capata adevaratul sens si adevarata valoare ;) .

Deci, Dumnezeu ofera garantia ca te va mantui daca si tu vrei sa fii mantuit, ....
Ce inseamna ca tu vrei sa fii mantuit ? pai, asa poate fiecare sa vrea sa fie mantuit si sa duca o viata in care Dumnezeu nu joaca nici un rol...daca tie iti spune prietenul tau: draga, te iubesc si vreau nespus sa ne intalnim, dar nu dovedeste cu FAPTA ca vrea sa va intalniti si vine la tine, ce valoare de adevar au spusele lui ? orice afirmatie trebuie dovedita prin fapte, Dumnezeu ne iubeste si FAPTA care a confirmat a fost ca L-a dat pe Fiul sa moara pe cruce pentru noi. Deci noi cum dovedim ca vrem sa fim mantuiti, doar printr-o stare sentimentala de moment ?
Biserica Ortodoxa invata ca drumul pentru a ne arata dorinta noastra de mantuire este angajarea intr-o viata duhovniceasca adevarat...cu RUGACIUNE (cu Spovedanie, Impartasanie), ASCEZA (dupa putere si cu dreapta socotinta) si FAPTE DE MILOSTENIE, toate facute cu SMERENIE.


tu scrii pentru ortodocsi
Dumnezeu e undeva , departe,
,
te inseli, pentru noi Dumnezeu este atat de aproape incat mancam Trupul Lui si bem Sangele Lui, atat de aproape incat il experiem chiar si la nivel de materie... asa cum deatfel ne-a lasat porunca, pe cand la neoprotestanti, care vorbesc mult despre El, Cina cea de Taina este doar un simbol. Ortodocsi, cheama Duhul Sfant si acesta sfinteste apele , casele, ogoarele...chiar si trupurile Sfintilor care devin Sfinte Moaste, cum poti sa spui ca Dumnezeu este pentru noi departe ?

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde danadoina » 25 Oct 2010, 21:49

.... deci...pentru ca ma mai chinui, pana la urma? ...
de abia cand te chinui fara garantie, dovedesti ca o faci din dragoste si cu deplina credinta in bunatatea si iubirea de oameni a lui Dumnezeu , cu increderea ca nu te va lasa sa pieri, chiar daca esti nevrednic, doar vazand micile tale eforturi ;)

PS: ca mama, iti iubesti copilul si faci tot ce poti pentru el fara vreo "garantie" ca acesta cand va fi mare te va respecta, iubi, rasplati etc. pur si simplu din iubire, nu ? cu atat mai mult ar trebui sa te angajezi intr-o viata pe "calea stramta" fara vreo garantie din partea lui Dumnezeu, doar din iubire pentru EL.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Doriana » 26 Oct 2010, 06:14

DA, fericit omul care isi recunoaste nimicnicia, neputinta si cum vrei tu sa o numesti in fata Domnului...pentru ca, cu cat se vede mai omul neputincios, mai pacatos cu atat va fi mai SMERIT si mai RECUNOSCATOR pentru JERTFA Mantuitorului, tocmai ca de abia pentru un asemenea om, JERTFA pe cruce isi capata adevaratul sens si adevarata valoare ;) .
M-as bucura sa fie asa, dar eu nu prea am vazut oameni fericiti in BO. SI de ce ar fi nemernicia noastra punctul central al credintei noastre, cand trebuie sa fie Hristos? Facem ce facem si tot pe noi ne punem in centru...

Biserica Ortodoxa invata ca drumul pentru a ne arata dorinta noastra de mantuire este angajarea intr-o viata duhovniceasca adevarat...cu RUGACIUNE (cu Spovedanie, Impartasanie), ASCEZA (dupa putere si cu dreapta socotinta) si FAPTE DE MILOSTENIE, toate facute cu SMERENIE.
Lung si greu acest drum; cine-l va putea implini? De unde stii cand a fost de ajuns?
Eu vorbesc de o dorinta a inimii de a fi mantuit. [Nu rostita doar cu gura, cum spuneati mai sus] Atunci cand omul are dorinta de a fi mantuit, Dumnezeu deja a vazut-o si lucreaza pentru mantuirea lui. Iar din aceasta dorinta se naste rugaciune, plans, asceza si fapte. Dar nu exista un cantar care sa spuna ca ai facut destule fapte, deci vei fi mantuit. Ci exista un cantar al dorintei si ravnei tale dupa Dumnezeu. SI aceasta nu poate fi falsificata; Dumnezeu cunoaste inima omului.

,
pentru noi Dumnezeu este atat de aproape incat mancam Trupul Lui si bem Sangele Lui, atat de aproape incat il experiem chiar si la nivel de materie... asa cum deatfel ne-a lasat porunca, pe cand la neoprotestanti, care vorbesc mult despre El, Cina cea de Taina este doar un simbol. Ortodocsi, cheama Duhul Sfant si acesta sfinteste apele , casele, ogoarele...chiar si trupurile Sfintilor care devin Sfinte Moaste, cum poti sa spui ca Dumnezeu este pentru noi departe ?
Dar este atat de aproape incat sa va mantuiasca?
Tot respectul pentru Euharistie, dar cu asta se pot lauda toti. Vine Duhul Sfant sa sfinteasca apele si ogoarele atunci cand e chemat? De unde stiti?

Atunci cand Dumnezeu se coboara face ceea ce a facut si in vechime: mantuieste, vindeca, face minuni.De acestea este nevoie si in BO.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Doriana » 26 Oct 2010, 06:19

.... deci...pentru ca ma mai chinui, pana la urma? ...
de abia cand te chinui fara garantie, dovedesti ca o faci din dragoste si cu deplina credinta in bunatatea si iubirea de oameni a lui Dumnezeu , cu increderea ca nu te va lasa sa pieri, chiar daca esti nevrednic, doar vazand micile tale eforturi ;)
.
Va contraziceti. Sa ma chinui cu deplina credinta inseamna sa ma chinui crezand. Crezand ca...ce? Ca voi fi mantuit. Nimeni nu-si risca sufletul pe iluzii si presupuneri, doamna Doina. Daca faci ascultare din dragoste si fara pretentii o faci pentru ca deja Il cunosti pe Cel ce da mantuirea; deja Dumnezeu a pus in inima ta siguranta ca vei fi mantuit, desi nu o rostesti cu gura din pricina invataturii pe care ai primit-o.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde danadoina » 26 Oct 2010, 13:48

....Nimeni nu-si risca sufletul pe iluzii si presupuneri, doamna Doina. ...
...si totusi sectele reusesc sa prinda in mrejele lor o multime de oameni cu iluzii (iluzia de a avea "garantia" mantuirii ;) ) si presupuneri :(

Doriana, eu cred ca am scris cam tot ce aveam de spus la subiectul asta ! Imi pare rau ca dupa toata discutia, ai ramas la aceleasi parole fara fundament, incerc sincer sa inteleg cum pot "inghiti" oamenii ceea ce la vinde "teologia" (neo)protestanta insa, mi-am dat seama ca partial este o profunda necunoastere a invataturii Bisericii dar si o dorinta de mantuire usoara, comoda ...printre altele ...Iti doresc toate cele bune, mai ales mantuirea ! :)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Doriana » 26 Oct 2010, 14:14

Doriana, eu cred ca am scris cam tot ce aveam de spus la subiectul asta ! Imi pare rau ca dupa toata discutia, ai ramas la aceleasi parole fara fundament, incerc sincer sa inteleg cum pot "inghiti" oamenii ceea ce la vinde "teologia" (neo)protestanta insa, mi-am dat seama ca partial este o profunda necunoastere a invataturii Bisericii dar si o dorinta de mantuire usoara, comoda ...printre altele ...Iti doresc toate cele bune, mai ales mantuirea ! :)
Ii inghit pe np asa cum ii inghit si pe ortodocsi. Cu multe noduri. :D Va rog sa ma credeti ca intre ei nu sunt diferente esentiale. Si in BO si la np gasesti de toate.
Toate cele bune, doamna doina! Mi-a facut placere sa discutam. Si multumesc de urari! De mantuire avem nevoie intotdeauna.

P.S. Mantuirea noastra nu a fost deloc usoara. A costat mult si a durut mult. Singurul Fiu al lui Dumnezeu a coborat din cer ca sa moara pe cruce ca un talhar, dispretuit si parasit de toti. Dar oamenii nu pot intelege asta si incearca sa-si fabrice mantuirea prin eforturile lor fara insemnatate. Daca s-ar fi putut sa ne mantuim singuri nu ar mai fi fost nevoie de o asa jertfa.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

floring
Mesaje:12
Membru din:25 Oct 2010, 13:41
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde floring » 27 Oct 2010, 12:37

Ba este, pentru ca ele reprezinta regula fidei, adica regulile prin care noi suntem dirijati sa credem corect. Apostolilor li s-a spus de Mantuitorul ca cei care asculta de ei (nu de Scriptura in sine) de El asculta. asadar, Biserica are autoritatea prin sinoade si ierarhie sa pastreze credinta curata si sa instituie ordine caci altfel ar fi o adevarata anarhie, asa cum se intampla in lumea p/np (quod capite, tot sensus). Mantuitorul a spus: 'Datu-mi-s-a toata puterea (auxusia=autoritatea) in cer si pe pamant! Asadar, Biserica isi manifesta autoritatea in mod concret prin canoane (care inseamna indreptar)!'
Duhul Sfant, care este in fiecare membru al Bisericii, nu poate crea anarhie, ci armonie. Nu e nevoie de porunci omenesti ca sa tina Biserica in frau, caci o tine Duhul Sfant.
Si daca acei oameni care au facut canoanele nu au fost inspirati de Duhul Sfant la acel moment? Iti pot da exemplu de canoane cel putin ciudate.
Problema e ca aceasta institutie care-si asuma titlul de "Singura Biserica adevarata" a complicat atat Calea Domnului, lasata atat de simpla de Iisus si apostoli, incat omul se chinuie toata viata sa inteleaga si sa faca ce i se spune si nici macar nu i se garanteaza ca se mantuieste daca face toate acestea. Pe cand Calea lasata de Domnul e simpla: crede, boteaza-te si ai slobozenia de a actiona cum te calauzeste Duhul Sfant. Mai sunt de implinit doar cele doua porunci: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inuma ta si pe aproapele tau ca pe tine insuti". Daca le implinesti vor veni automat si faptele bune si slujirea.
Cred ca echilibrul este sa pornesti de la niste reguli pana ajungi sa simti Duhul si de atunci te conduce Duhul;dar a sari etapele ,nu stiu daca e bine;poate exista si exceptii...

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde electric77 » 27 Oct 2010, 16:18

....Nimeni nu-si risca sufletul pe iluzii si presupuneri, doamna Doina. ...
...si totusi sectele reusesc sa prinda in mrejele lor o multime de oameni cu iluzii (iluzia de a avea "garantia" mantuirii ;) ) si presupuneri :(
Prea usor folositi cuvantul "secta" facand referire la niste religii cu istorie si cu numar mare de aderenti, precum luteranii sau penticostalii, chiar baptistii.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde dimitrie » 17 Feb 2012, 23:18

Nu mai fa confuzia intre inchinare si INCHINARE.
Vad ca va jucati cu cuvintele.(ex numai fa confuzia intre scrisoare si scrisoare. :x44 )Creati din nimic tot felul de termeni care explica pozitia voastra.Ce pedeapsa va mai asteapta.....
D-le descoperire, cred că Ioachim se referea la ÎNCHINARE/adorare. Închinarea - nu de adorare era o practică curentă la orientali, inclusiv la evrei deci. Citiţi ceva istorie legat de asta, şi mai ales textul Scripturii "neprelucrat" de protestanţi, cum ar fi:
40. Şi a intrat în casa lui Zaharia şi s-a închinat Elisabetei. (Lc.1) Aceste lucruri le mai găsiţi în:
Fac.23:7, 33:3, 47:31 (Evr.11:21), Isus Navi.5:14, Dan.8:17, 10:9.
Aici e ceva interesant, precum şi la Sf.Ioan Damaschin în Cele Trei Tratate contra iconoclaştilor.
Apropo, noi încă păstrăm, în special în cadrul cultului dar şi în spaţiul monastic, forma veche de salut, cerere de iertare, respect - închinarea/închinăciunea. Acest act este desemnat şi prin expresia a pune metanie cuiva, şi se face printr-o înclinare a corpului de la trunchi, până când vârful mâinii drepte e aproape de sol şi arareori prin cădere cu faţa la pământ, în poziţia îngenunchiat.
Asta e o practică veche, generlă la ortodocşi, biblică după cum aţi văzut din citatele indicate.

Cât despre botezul pruncilor, puneţi în acord învăţătura dvs. cu asta (de e posibil aşa ceva):
3. Răspuns-a Iisus şi i-a zis: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva de sus, nu va putea să vadă împărăţia lui Dumnezeu.
4. Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale şi să se nască?
5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu.
6. Ce este născut din trup, trup este; şi ce este născut din Duh, duh este. Ioan.3

Mai sunt şi altele dar acum plec la treabă.
Apropo, unde scrie că pruncii morţi nebotezaţi merg în rai?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron