Despre închinarea "cea mai curată"

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:
Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde daniel tuduran » 23 Oct 2010, 22:23

Am asa o intrebare: trairea in Hristos este inchinare sau slujire, sau si una, si alta? Intreb pentru ca termenul "inchinare" are foarte multe conotatii si sunt convins ca toate confesiunile crestine (contrar aparentelor!) nu il reduc doar la simplul act de prostratie.
Dar puteţi mai întâi dstră să arătaţi, care este diferenţa dintre închinare şi slujire?
Vă întreb, deoarece chiar nu pot să înţeleg, atunci când preotul instigă oamenii din sat să iasă cu furcile şi săpile pentru a tiraniza orice intenţie din partea creştinilor evanghelici de a vesti Evanghelia Domnului Isus Hritos, este slujire sau închinare din partea ortodoxşilor? Nu fac apropo la toţi preoţii, dar nici doar la unul... de altfel, majoritatea cuvârşitoare formează şi regula... Deci, dacă oamenii sau cei pe care-i numiţi voi "eretici" şi "sectanţi", dar care totuşi au un cuget prin care le vorbeşte Dumnezeu, vă fac astfel de observaţii, atunci ce LUMINI MAI SUNTEŢI VOI ?! Cum puteţi voi să pretindeţi că trăiţi în Hristos şi totodată să fiţi atât de radicali în vorbirea cu cei din afara bisericii voastre? Vă spun fără nici o răutate, analizaţi singur expresiile ce le folosiţi chiar pe acest forum la adresa evanghelicilor - (nu fă spumă la gură! pueril! spurcăciune! cârlan! şi nu-mi mai amintesc care)! Cum vreţi să câştigaţi voi pe oameni la Hristos dacă ei nu-L văd pe El în voi ?! Iată şi motivul pt care ortodoxşii vă părăsesc şi aleg Bisericile Evanghelice... ei aud acolo Cuvântul lui Hristos, îL văd pe Hristos şi au părtăşie cu El.

Mai sus aţi spus că ortodoxşii sunt prigoniţi (sau poate au fost prigoniţi) în ţările protestante. Scuzaţi, dar nu sunt sigur că pe acest forum participă şi protestanţi... astfel că, chiar dacă v-au prigonit, ne pare rău şi să ştiţi că vă înţelegem...
Eu am o vaga impresie ca desi aveti numai patru mesaje totusi nu sunteti chiar asa nou pe forum dupa cum arata nr dv de mesaje. :D Sau poate e o impresie gresita? De obicei nu gresesc,recunosc imediat omul dupa scris,cu usurinta am descoperit pana acum 2 p-np si 2 ortodocsi care au postat si pe alte forumuri.
Apropo,suntem off topic amandoi. :D
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde danadoina » 23 Oct 2010, 22:39

...
Nu imi permit riscul de a-i urma pe Sf Parinti deoarece nu i-am cunoscut si nu stiu cat de curata a fost credinta lor. .....
Este intr-adevar justificat sa nu urmezi pe orisicare, mai ales in ceea ce priveste viata duhovniceasca, perfect de acord. Pt ca discutia asta sa nu fie sterila , va propun ceva, procurati-va una din cartile urmatoare care descriu viata Sf. Nectarie din Egina, este doar unul dintre Sfintii pe noi, ortodocsii ne straduim sa ii urmam in traire

Monahul Teoclit Dionisiatul
Sfântul Nectarie din Egina – facatorul de minuni
ISBN: 973-8207-80-0


sau

Sfantul Nectarie, sfantul secolului nostru
Autor: Hondropoulos, Sotos
Editura: Bunavestire


poate exista vreuna dintre ele si online, si dupa ce ati citit-o si ati facut cunostinta cu unul dintre Sfintii Parinti, continuam discutia de aici; daca dupa ce l-ati "cunoscut" pe Sfantul Nectarie in acest mod aveti rezerve fata de Sfintii Parinti putem continua, chiar m-ar interesa daca si ce va sminteste...

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Doriana » 24 Oct 2010, 04:23

poate exista vreuna dintre ele si online, si dupa ce ati citit-o si ati facut cunostinta cu unul dintre Sfintii Parinti, continuam discutia de aici; daca dupa ce l-ati "cunoscut" pe Sfantul Nectarie in acest mod aveti rezerve fata de Sfintii Parinti putem continua, chiar m-ar interesa daca si ce va sminteste...
Am mai citit carti. Problema este ca ele sunt scrise de oameni, ba chiar de oameni care nu au cunoscut acesti sfinti ci si lor le-a povestit alti oameni samd. Cand cititi o carte nu va intrebati cat de credibil poate fi autorul? Si eu am talent scriitoricesc si, daca vreti, va pot scrie o carte despre...Becali, de ex, de va vor da lacrimile si apoi veti povesti tuturor ce mare sfant este. Trebuie numai sa asteptam sa moara ca sa nu mai poata nimeni verifica. Si, eventual, sa treaca ceva sute de ani ca sa moara si cei care l-au cunoscut. :)
Insa pot recunoaste un sfant in viata. Asta nu e greu, trebuie doar sa ai ochi sa vezi. Il cunosc, de exemplu, pe parintele Arsenie Papacioc. De el pot spune ca e un sfant, chiar daca BO nu l-a canonizat, canonizarea nici nu prea conteaza.

Sa revenim totusi la inchinare.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Ioan Cr » 24 Oct 2010, 08:52

Am mai citit carti. Problema este ca ele sunt scrise de oameni, ba chiar de oameni care nu au cunoscut acesti sfinti ci si lor le-a povestit alti oameni samd. Cand cititi o carte nu va intrebati cat de credibil poate fi autorul? Si eu am talent scriitoricesc si, daca vreti, va pot scrie o carte despre...Becali, de ex, de va vor da lacrimile si apoi veti povesti tuturor ce mare sfant este. Trebuie numai sa asteptam sa moara ca sa nu mai poata nimeni verifica. Si, eventual, sa treaca ceva sute de ani ca sa moara si cei care l-au cunoscut. :)
Acum intelegeti dar cat de greu a fost adunat Canonul Biblic....

Sa revenim la subiect, intr-adevar.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

robul Domnului
Mesaje:7
Membru din:16 Sep 2010, 09:53
Confesiune:greco-catolic

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde robul Domnului » 24 Oct 2010, 11:35

Am asa o intrebare: trairea in Hristos este inchinare sau slujire, sau si una, si alta? Intreb pentru ca termenul "inchinare" are foarte multe conotatii si sunt convins ca toate confesiunile crestine (contrar aparentelor!) nu il reduc doar la simplul act de prostratie.
Dar puteţi mai întâi dstră să arătaţi, care este diferenţa dintre închinare şi slujire?
Vă întreb, deoarece chiar nu pot să înţeleg, atunci când preotul instigă oamenii din sat să iasă cu furcile şi săpile pentru a tiraniza orice intenţie din partea creştinilor evanghelici de a vesti Evanghelia Domnului Isus Hritos, este slujire sau închinare din partea ortodoxşilor? Nu fac apropo la toţi preoţii, dar nici doar la unul... de altfel, majoritatea cuvârşitoare formează şi regula... Deci, dacă oamenii sau cei pe care-i numiţi voi "eretici" şi "sectanţi", dar care totuşi au un cuget prin care le vorbeşte Dumnezeu, vă fac astfel de observaţii, atunci ce LUMINI MAI SUNTEŢI VOI ?! Cum puteţi voi să pretindeţi că trăiţi în Hristos şi totodată să fiţi atât de radicali în vorbirea cu cei din afara bisericii voastre? Vă spun fără nici o răutate, analizaţi singur expresiile ce le folosiţi chiar pe acest forum la adresa evanghelicilor - (nu fă spumă la gură! pueril! spurcăciune! cârlan! şi nu-mi mai amintesc care)! Cum vreţi să câştigaţi voi pe oameni la Hristos dacă ei nu-L văd pe El în voi ?! Iată şi motivul pt care ortodoxşii vă părăsesc şi aleg Bisericile Evanghelice... ei aud acolo Cuvântul lui Hristos, îL văd pe Hristos şi au părtăşie cu El.

Mai sus aţi spus că ortodoxşii sunt prigoniţi (sau poate au fost prigoniţi) în ţările protestante. Scuzaţi, dar nu sunt sigur că pe acest forum participă şi protestanţi... astfel că, chiar dacă v-au prigonit, ne pare rău şi să ştiţi că vă înţelegem...
Eu am o vaga impresie ca desi aveti numai patru mesaje totusi nu sunteti chiar asa nou pe forum dupa cum arata nr dv de mesaje. :D Sau poate e o impresie gresita? De obicei nu gresesc,recunosc imediat omul dupa scris,cu usurinta am descoperit pana acum 2 p-np si 2 ortodocsi care au postat si pe alte forumuri.
Apropo,suntem off topic amandoi. :D
Impresiile vagi nu merita impartasite ... si mai ales, public...
Pai bine, dar Ioan Cr nu mi/a raspuns care este diferenta dintre inchinare si slujire... Poate il mai intrebam odata... ?!

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde daniel tuduran » 24 Oct 2010, 12:22

Eu am o vaga impresie ca desi aveti numai patru mesaje totusi nu sunteti chiar asa nou pe forum dupa cum arata nr dv de mesaje. :D Sau poate e o impresie gresita? De obicei nu gresesc,recunosc imediat omul dupa scris,cu usurinta am descoperit pana acum 2 p-np si 2 ortodocsi care au postat si pe alte forumuri.
Apropo,suntem off topic amandoi. :D
Impresiile vagi nu merita impartasite ... si mai ales, public...
Sub notiunea de "impresie vaga" eu mi-am ascuns de fapt siguranta ca nu gresesc deloc in afirmatia mea.N-am absolut nicio indoiala ca ce am spus este adevarat. :roll:
Pai bine, dar Ioan C nu mi/a raspuns care este diferenta dintre inchinare si slujire... Poate il mai intrebam odata...
Poate omul considera ca n-are rost sa-si mi-ai piarda timpul cu dv,discutile anterioare n-au avut niciun rezultat pozitiv.
Dar totusi, poate ca Ioan Cr este amabil si ne raspunde care este este diferenta dintre inchinare si slujire daca nu pt dv macar pt noi ceilalti.
Doamne ajuta!
PS Eu n-am nimic impotriva participarii dv pe forum,mai ales ca insistati sa discutati pe acest forum,desigur in limitele bunului simt. :)
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

robul Domnului
Mesaje:7
Membru din:16 Sep 2010, 09:53
Confesiune:greco-catolic

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde robul Domnului » 24 Oct 2010, 16:23

Poate omul considera ca n-are rost sa-si mi-ai piarda timpul cu dv,discutile anterioare n-au avut niciun rezultat pozitiv.
Dar totusi, poate ca Ioan Cr este amabil si ne raspunde care este este diferenta dintre inchinare si slujire daca nu pt dv macar pt noi ceilalti.
Doamne ajuta!
PS Eu n-am nimic impotriva participarii dv pe forum,mai ales ca insistati sa discutati pe acest forum,desigur in limitele bunului simt. :)
Insistenţa mea îşi are temeiul în preîntâmpinările sf. apostol Pavel - Act 20:29 Căci eu ştiu aceasta, că după plecarea mea vor intra, între voi, lupi îngrozitori, care nu vor cruţa turma.
Act 20:30 Şi dintre voi înşivă se vor ridica bărbaţi, grăind învăţături răstălmăcite, ca să tragă pe ucenici după ei.
Act 20:31 Drept aceea, privegheaţi, aducându-vă aminte că, timp de trei ani, n-am încetat noaptea şi ziua să vă îndemn, cu lacrimi, pe fiecare dintre voi.
Act 20:32 Şi acum vă încredinţez lui Dumnezeu şi cuvântului harului Său, cel ce poate să vă zidească şi să vă dea moştenire între toţi cei sfinţiţi.


Vedeţi ce cuvinte de preţ ne-a lăsat apostolul Pavel despre Cuvântul Harului lui Dumnezeu ?!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde danadoina » 24 Oct 2010, 17:08

....
Insa pot recunoaste un sfant in viata. Asta nu e greu, trebuie doar sa ai ochi sa vezi. Il cunosc, de exemplu, pe parintele Arsenie Papacioc.....

bine, si daca spuneti ca parintele Arsenie este un sfant in viata, nu va da de gandit ca el s-a sfintit si inca este in Biserica asta Ortodoxa care vi se pare, complica accesul oamenilor la mantuire ?
ei, oameni ca el au fost Sfintii Parinti... ;) de care scriam

apropo, ati scris
De fapt sunt alergica la urmatul oamenilor; din fire sunt foarte rebela. :) :oops:
Insa, daca vi s-a parut ca as urma niste oameni, va rog sa-mi spuneti ca sa ma corectez.
daca mi-ati dezvalui carei confesiuni apartineti, v-as spune ce oameni urmati ... ;)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Doriana » 24 Oct 2010, 17:19

bine, si daca spuneti ca parintele Arsenie este un sfant in viata, nu va da de gandit ca el s-a sfintit si inca este in Biserica asta Ortodoxa care vi se pare, complica accesul oamenilor la mantuire ?
E unul din putinele cazuri care au reusit in BO. Nu zic ca BO nu ofera o calea catre mantuire, dar o complica inutil, incurcand oamenii. Insa am vazut sfinti si in alte confesiuni.
daca mi-ati dezvalui carei confesiuni apartineti, v-as spune ce oameni urmati ... ;)
Nu vreau sa fiu iar prea personala. Risc sa mi se stearga postarea. Si daca va spun ca sunt romanca inseamna ca-l urmez pe Basescu? :)
Fiecare trebuie sa apartina de undeva, fiecare are o familie. Insa ce credinta are, asta demonstreaza fiecare.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde silvestru » 24 Oct 2010, 17:47

E unul din putinele cazuri care au reusit in BO. Nu zic ca BO nu ofera o calea catre mantuire, dar o complica inutil, incurcand oamenii. Insa am vazut sfinti si in alte confesiuni.
ce este asa complicat?
Risc sa mi se stearga postarea.
Garantez ca nu va sterge nimeni postarea,poate sa confirme pr Petru si alti adm.
Insa ce credinta are, asta demonstreaza fiecare.
Penticostal!,zi ca n-am dreptate :) ,a te ascunde dupa degetel si a nu marturisii credinta nu e chiar ok,de ce tr sa te rusinezi cu credinta care o ai?uite la mine scrie clar,ortodox.
Ultima oară modificat 24 Oct 2010, 17:49 de către silvestru, modificat 1 dată în total.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde danadoina » 24 Oct 2010, 17:48

....Nu zic ca BO nu ofera o calea catre mantuire, dar o complica inutil, incurcand oamenii. ....
...puteti preciza cum o complica ?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde electric77 » 24 Oct 2010, 18:42

...puteti preciza cum o complica ?
prin ritualuri, datini, si traditii necrestine.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde electric77 » 24 Oct 2010, 18:44


daca mi-ati dezvalui carei confesiuni apartineti, v-as spune ce oameni urmati ... ;)
Doamna Doina este ortodoxa, doar scrie la profil. :roll:

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Doriana » 24 Oct 2010, 18:59

....Nu zic ca BO nu ofera o calea catre mantuire, dar o complica inutil, incurcand oamenii. ....
...puteti preciza cum o complica ?
Pai, numai daca ma uit in sectiunile dedicate strict ortodocsilor ametesc.
Multe reguli, dispute din lucruri de nimic, importante doar ca traditie, da nu pentru mantuire. -
- O gramada de sfinti care trebuie cinstiti si din cauza lor nu ne mai putem atinti privirea asupra lui Hristos;
- multe ritualuri de care se tine cu strictete.
-Probleme de genul :
- crucea se face de la dreapta la stanga si nu de la stanga la dreapta. Come on, e doar un semn...
- 'Botezul se face prin trei scufundari, nu prin una" . Domnul a spus simplu sa te botezi, dar, hai sa avem ce discuta acum...
- preotul trebuie sa slujeasca cu fata la rasarit, altfel e bai; cand Domnul a spus sa slujeasca si punct. Si nu e atat de importanta o liturghie bine cantata cat slujirea practica printre oamenii necajiti. Dar se pune mare accent pe forme si prea putin pe fond.
- etc...

Toata aceasta cultura bogata o fi frumoasa, dar nu trebuie prezentata ca si conditie de mantuire. Rezultatul este ca ortodocsii se concentreaza mai mult pe forme si invataturi auxiliare si prea putini stiu ca Hristos a murit pe cruce pentru ca ei sa fie mantuiti. Si astfel pierd mantuirea. Iar sangele lor e pe mainile celor care le complica drumul catre mantuire.
Penticostal!,zi ca n-am dreptate :) ,a te ascunde dupa degetel si a nu marturisii credinta nu e chiar ok,de ce tr sa te rusinezi cu credinta care o ai?uite la mine scrie clar,ortodox.
Da. Si nu m-am ascuns niciodata. Eu mi-s mandra ca-s penti. ;) Dar nu am optiunea la profil.
-
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde electric77 » 24 Oct 2010, 19:09

Eu mi-s mandra ca-s penti. ;)
:lol:

Cand va veti mai maturiza, doamna Dorina, o sa regretati ce ati scris mai sus.
Va veni vremea cand cineva fie va fi crestin fie va apartine unui cult, pentru ca toate cultele au ajuns la fel, niste instrumente de condus mase umane si de extorcat bani.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde danadoina » 24 Oct 2010, 20:28

draga Doriana, la intrebarea mea:
daca mi-ati dezvalui carei confesiuni apartineti, v-as spune ce oameni urmati ... ;)
scrieti
.... De fapt sunt alergica la urmatul oamenilor; din fire sunt foarte rebela. :) :oops:
Insa, daca vi s-a parut ca as urma niste oameni, va rog sa-mi spuneti ca sa ma corectez.
am inteles totusi ca sunteti penticostala, da ?

urmati deci ideilor anumitor domni care au adus la viata aceasta miscare: Charles F. Parham, William J. Seymour...
ati scris ca
Nu imi permit riscul de a-i urma pe Sf Parinti deoarece nu i-am cunoscut si nu stiu cat de curata a fost credinta lor. .....
, de ce urmati invatatura dezvoltata de acesti domni ? doar nu i-ati cunoscut nici pe ei si nu puteti stii cat de curata le-a fost credinta ? :? in plus, daca exista carti despre ei scrise deurmasii lor, si pentru ei am putea aduce acelasi argument pe aremil-ati adus contra credibilitatii marturiilor despre Sf. Nectarie si anume
...daca vreti, va pot scrie o carte despre...Becali, de ex, de va vor da lacrimile si apoi veti povesti tuturor ce mare sfant este. Trebuie numai sa asteptam sa moara ca sa nu mai poata nimeni verifica. Si, eventual, sa treaca ceva sute de ani ca sa moara si cei care l-au cunoscut. :)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Doriana » 24 Oct 2010, 20:51

Am spus ca discutia va degenera in alte lucruri; nu-i nimic, raspunde pr Silvestru. ;)
urmati deci ideilor anumitor domni care au adus la viata aceasta miscare: Charles F. Parham, William J. Seymour...
De felul meu sunt mai necultivata. Am auzit de oamenii de mai sus foarte tarziu si in special de la ortodocsi. La noi nu se predica oamenii, ci pe Hristos. Meritul penticostalilor cu care am intrat in contact a fost ca mi L-au aratat pe Hristos. Dupa aceea L-am intrebat pe El toate lucrurile care ma interesau si mi le-a aratat. Unele erau cum ma invatasera ei, altele nu prea. Si inca mai invat. Dar nu predic ca axioma ceea ce m-au invatat altii fara sa ma asigur ca este intr-adevar asa. In cel mai rau caz spun ca nu am studiat, dupa cum s-a vazut. Nu-i nici o tragedie sa admiti ca nu stii.

Si sper ca acum sunteti multumita si putem renunta la discutia despre persoana mea..
Cand va veti mai maturiza, doamna Dorina, o sa regretati ce ati scris mai sus.
Va veni vremea cand cineva fie va fi crestin fie va apartine unui cult, pentru ca toate cultele au ajuns la fel, niste instrumente de condus mase umane si de extorcat bani.
Daca va fi asa voi iesi din cult si gata. Cine vrea sa ramana credincios ramane.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde danadoina » 24 Oct 2010, 21:26

...
Si sper ca acum sunteti multumita si putem renunta la discutia despre persoana mea..
...
iertati-ma va rog, nu am vrut defel sa va mahnesc, credeti-ma ! pur si simplu incerc sa inteleg cum isi justifica cineva care este (neo) protestant credinta in invataturi omenesti care apar candva in decursul istoriei ... desi aparent din cauza asta - Traditia = "invataturi omenesti" - respinge invatatura Bisericii ... :(
am incercat ca, argumentele pe care le aduceti impotriva Bisericii Ortodoxe desfiinteaza practic, daca le aplicam consecvent, chiar apartenenta la orice alta confesiune ;)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Doriana » 24 Oct 2010, 21:34

iertati-ma va rog, nu am vrut defel sa va mahnesc, credeti-ma ! pur si simplu incerc sa inteleg cum isi justifica cineva care este (neo) protestant credinta in invataturi omenesti care apar candva in decursul istoriei ... desi aparent din cauza asta - Traditia = "invataturi omenesti" - respinge invatatura Bisericii ... :(
Nici o suparare, mi-e doar jena sa calc mereu regulile forumului si sa fiu atentionata mereu. Daca vreti sa discutam mai mult exista optiunea PM si va stau la dispozitie cu placere. :)
am incercat ca, argumentele pe care le aduceti impotriva Bisericii Ortodoxe desfiinteaza practic, daca le aplicam consecvent, chiar apartenenta la orice alta confesiune ;)
Nu stiu daca cultul [denominatia] in sine este o problema, ci oamenii care o formeaza. Lor li s-a dat puterea de a lega si dezlega pe pamant. Au puterea de a prezenta corect mesajul mantuirii semenilor lor si au puterea de a-l infasura in mult, prea mult ambalaj incat sa nu se mai inteleaga nimic din el. In ciuda invataturii np reduse la esential, avem destui np care nu ajung la mantuire din alte cauze. Fiecare cu problemele lor. :|

"Credinta in invataturi omenesti" - spuneti dvs; iar eu zic 'Doamne fereste!" Esenta crestinismului este intalnirea cu Hristos. Si asta se face in mod concret, face-to-face, nu prin invatatura lui X si Y. Nu stiu daca intelegeti ce vreau sa zic. Te intalnesti cu Hristos asa cum te intalnesti cu tatal tau sau cu fratele tau - in mod real. Cand te intalnesti cu tatal tau, de ex, nu o faci prin intermediul povestilor despre el, ci il intalnesti pur si simplu. Il vezi, stai cu el de vorba si el cu tine. Este o relatie. La fel e si cu Hristos. Ascultand povesti despre El vei cunoaste multe despre El. insa daca-L vei intalni Il vei cunoaste pe El.

"Şi aceasta este viaţa veşnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis."

Deci nu avem viata vesnica daca cunoastem despre Dumnezeu, ci daca-l cunoastem pe Dumnezeu. Si atunci cand Il cunosti pe Dumnezeu scrierile despre El raman pe un loc secundar, caci tu ai o legatura directa cu El.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde danadoina » 25 Oct 2010, 06:49

...
Ascultand povesti despre El vei cunoaste multe despre El. insa daca-L vei intalni Il vei cunoaste pe El.
...
absolut de acord :P , asta este o ispita fina de-a dreapta de care previn si Invatatorii nostrii ;) , Sfintii Parinti...

...
Ascultand povesti despre El vei cunoaste multe despre El. insa daca-L vei intalni Il vei cunoaste pe El.
...
ma iertati dar cred ca nu ati inteles, Sfintii Parinti, nu ne transmit povesti despre El ci rezultatul experientei de mii de ani, al Bisericii despre cum sa il intalnesti doar pe El si sa te feresti de inselarea foarte fina de a-l intalni pe "celalalt" ;)


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX