Despre închinarea "cea mai curată"

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox
Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde danadoina » 21 Oct 2010, 12:52

Discutie preluata de aici
............
...... In opinia mea, Biserica este formata din totalitatea celor care au raspuns chemarii la mantuire si merg dupa Hristos. .........
Draga Doriana, ce inseamna exact pentru tine "merg dupa Hristos" ?

Un ortodox traitor si un baptist traitor merg amandoi "dupa Hristos" ? Cum se poate atunci ca unul o cinsteste pe Maica Domnului ca pururea Fecioara, iar celalalt nu ? cum se poate ca unul cinsteste icoanele Mantuitorului iar celalalt nu ? sunt ei intr-un DUH ? pot ei fi INTR-O BISERICA ?
Eu m-am referit la inchinarea la Hristos, nu la cea la sfinti sau icoane. Inchinarea in Duh si in adevar, doar la Hristos in persoana, cea mai curata forma de inchinare. Si asta o gasim la fiecare crestin serios.
Sunt intr-un Duh atunci cand sunt intr-un Duh. .........
Draga Doriana,
Inchinarea este deci in Duh si in Adevar ! Nu se poate una fara alta , da ? cred ca aici suntem de acord... :)

acuma, daca Maica Domnului este preacinstita sau nu , nu este o intrebare fara importanta , pentru ca nu este altcineva decat Maica lui Hristos, Maica lui Dumnezeu...daca luam si numai tema asta, pentru ortodox exista un Adevar, pentru baptist altul...pentru ortodox Adevarul in care crede cu privire la aceasta este insuflat de Duhul care il conduce (de fapt de Duhul care a inspirat aceasta in invatatura in Biserica Ortodoxa) iar baptistul crede conform duhului care a inspirat invatatura baptista, deci Adevarul nu poate fi decat unul...cum ajungem la el ? ne incredem intr-o Traditie a Bisericii de 2000 de ani, confirmata de oamenii care s-au sfintit prin Duhul, de prietenii lui Dumnezeu caci "minunat este Domnul intru Sfintii Lui " sau intr-o invatatura care a aparut candva, in decursul istoriei de la oameni poate cu ravna catre Dumnezeu dat neconfirmati de Dumnezeu sfinti (vezi criteriile de canonizare ale Sfintilor ortodocsi ...)



si inca o intrebare, in ce consta exact "inchinarea la Hristos" pentru tine ?
o sa spui ca rugaciune, bun, asta poti sa spui ca nu trebuie facuta dupa tipicul ortodox daca este facuta din inima...
fapte de milostenie, bun..
insa procesul de curatire sufleteasca de despatimire , prin Spovedanie, Impartasanie...cum il poti face daca nu ai taina Spovedaniei, Preotia sacramentala , instituita de Hristos prin Apostoli...cum "ii urmezi lui Hristos " daca nu mergi pe calea pe care a lasat-o El pentru sfintire ?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Doriana » 21 Oct 2010, 19:59

si inca o intrebare, in ce consta exact "inchinarea la Hristos" pentru tine ?
o sa spui ca rugaciune, bun, asta poti sa spui ca nu trebuie facuta dupa tipicul ortodox daca este facuta din inima...
fapte de milostenie, bun..
insa procesul de curatire sufleteasca de despatimire , prin Spovedanie, Impartasanie...cum il poti face daca nu ai taina Spovedaniei, Preotia sacramentala , instituita de Hristos prin Apostoli...cum "ii urmezi lui Hristos " daca nu mergi pe calea pe care a lasat-o El pentru sfintire ?
Despre inchinare...
Inchinarea inaintea lui Hristos incepe atunci cand omul constientizeaza ca exista Hristos. El auzise mai demult ca exista, mama il invatase "Tatal nostru", auzise cate ceva pe la Biserica...dar vine un moment cand omul Il intalneste pe Hristos. Atunci are doua variante: il respinge sau Il primeste in viata lui si incepe sa mearga pe urmele Lui.
Inchinarea inseamna in primul rand rugaciune; adica, te asezi in genunchi, in picioare, sau cum poti, si incepi sa comunici cu Hristos. Iar El incepe sa te invete. Te invata in mod direct, vorbind constiintei tale, sau prin alti oameni, sau prin Biblie sau alte carti duhovnicesti. Incet-incet omul lasa pacatul si devine un om nou. Nu mai cauta lumea si placerile ei, ci cauta sa-I placa lui Hristos. Cauta sa mearga la Biserica, se impartaseste, face fapte bune de dragul Domnului si ajuta pe altii. Lupta cu ispita si pacatul si, chiar daca este biruit pe moment se ridica iar si lupta pana castiga. Iar daca Domnul ii da o slujba in Biserica nu ezita sa o faca si de e grea si de e usoara. Pe scurt, cam asta ar insemna inchinare: o viata traita in ascultare de Hristos.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde danadoina » 22 Oct 2010, 15:39

draga Doriana, asta era raspunsul la prima jumatate de intrebare, ramane insa a doua parte:
si inca o intrebare, in ce consta exact "inchinarea la Hristos" pentru tine ?
...
...
insa procesul de curatire sufleteasca de despatimire , prin Spovedanie, Impartasanie...cum il poti face daca nu ai taina Spovedaniei, Preotia sacramentala , instituita de Hristos prin Apostoli...cum "ii urmezi lui Hristos " daca nu mergi pe calea pe care a lasat-o El pentru sfintire ?
:?:

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Doriana » 22 Oct 2010, 16:24

draga Doriana, asta era raspunsul la prima jumatate de intrebare, ramane insa a doua parte:
si inca o intrebare, in ce consta exact "inchinarea la Hristos" pentru tine ?
...
...
insa procesul de curatire sufleteasca de despatimire , prin Spovedanie, Impartasanie...cum il poti face daca nu ai taina Spovedaniei, Preotia sacramentala , instituita de Hristos prin Apostoli...cum "ii urmezi lui Hristos " daca nu mergi pe calea pe care a lasat-o El pentru sfintire ?
:?:
La aceasta nu prea stiu cum sa raspund. Nu stiu ce e aceea "despatimire" si nici nu am gasit vreo "preotie sacramentala" sau "taina spovedaniei" lasata de Hristos. Am gasit doar impartasania si o practic si ma straduiesc sa merg pe calea lasata de El.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

robul Domnului
Mesaje:7
Membru din:16 Sep 2010, 09:53
Confesiune:greco-catolic

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde robul Domnului » 22 Oct 2010, 20:44

Subiectul "Închinarea Adevărată" este unul foarte important, deoarece el constituie un element al Bisericii Adevărate. Dacă închinarea nu este corectă sau aşa cum doreşte Dumnezeu, atunci "biserica" nu este decât un termen gol, indiferent că pretinde a fi "ortodoxă", "catolică", "adventistă", ş.a. În Vechiul Testament, Israel era poporul lui Dumnezeu (ceva similar cu biserica de azi). Dumnezeu conducea acest popor, era cu ei şi le dădea izbândă. El le-a dat anumite forme de închinare, pe care ei le practicau. Dar, la un moment dat Dumnezeu se mânie pe ei şi îşi întoarce faţa de la acest popor. De ce? Pentru că au combinat închinarea lui Dumnezeu cu o viaţă trită într-o totală depravare (sunt asociaţi cu Sodoma şi Gomora Isaia capitolul 1... apropo, lucruri prezente şi în ortodoxie). Dumnezeu a început să trimită prooroci acestui popor, care repet, se considera poporul lui Dumnezeu (la fel cu succesiune, tradiţie şi datină), pentru a-i atenţiona că s-au abătut de la poruncile Lui, pe care le-au pus în umbră şi le-au înlocuit cu lucruri mărunte şi fără folos (exact ceea ce se întâlneşte şi astăzi). Deci, este atât de important să înţeleagă fiecare că, atunci când cei pe care i-a ales Dumnezeu şi cărora le-a făcut anumite promisiuni, s-au abătut de la Cuvântul Său, El i-a părăsit, cu toate că ei continuau să-L slujească într-un fel. Astfel, când veneau proorocii şi le spuneau "aşa vorbeşte Domnul... poporul acesta mă cinsteşte doar cu buzele, dar cu inima este departe de mine... sau, poporul acesta a părăsit poruncile Mele, etc", israeliţii îi ucideau cu pietre şi îi alungau de la ei. Oare astăzi nu se procedează la fel cu evanghelicii?
Scriptura ne spune: Rom 12:1 Vă îndemn, deci, fraţilor, pentru îndurările lui Dumnezeu, să înfăţişaţi trupurile voastre ca pe o jertfă vie, sfântă, bine plăcută lui Dumnezeu, ca închinarea voastră cea duhovnicească,
Rom 12:2 Şi să nu vă potriviţi cu acest veac, ci să vă schimbaţi prin înnoirea minţii, ca să deosebiţi care este voia lui Dumnezeu, ce este bun şi plăcut şi desăvârşit.

Deci, întreaga noastră viaţă trebuie să fie dăruită lui Dumnezeu - asta este închinarea ce Dumnezeu o doreşte. Sunt convins că Doriana cunoaşte textul pe care l-am citat şi cugetul ei o îndeamnă spre această ADEVĂRATĂ ÎNCHINARE. Dar cunosc acest text şi cei care participă la sfintele taine din bisericile care pretind să fie "ortodoxă", "mondială", ca să fie îndemnaţi şi ei spre o ÎNCHINARE curată ?!

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde daniel tuduran » 22 Oct 2010, 20:58

Dar, la un moment dat Dumnezeu se mânie pe ei şi îşi întoarce faţa de la acest popor. De ce? Pentru că au combinat închinarea lui Dumnezeu cu o viaţă trită într-o totală depravare (sunt asociaţi cu Sodoma şi Gomora Isaia capitolul 1... apropo, lucruri prezente şi în ortodoxie).
Sper ca nu vreti sa insinuati ca ortodocsii ar fi mai depravati decat evanghelicii? ;)
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde danadoina » 22 Oct 2010, 22:59

draga Doriana, asta era raspunsul la prima jumatate de intrebare, ramane insa a doua parte:
si inca o intrebare, in ce consta exact "inchinarea la Hristos" pentru tine ?
...
...
insa procesul de curatire sufleteasca de despatimire , prin Spovedanie, Impartasanie...cum il poti face daca nu ai taina Spovedaniei, Preotia sacramentala , instituita de Hristos prin Apostoli...cum "ii urmezi lui Hristos " daca nu mergi pe calea pe care a lasat-o El pentru sfintire ?
:?:
La aceasta nu prea stiu cum sa raspund. Nu stiu ce e aceea "despatimire" si nici nu am gasit vreo "preotie sacramentala" sau "taina spovedaniei" lasata de Hristos. Am gasit doar impartasania si o practic si ma straduiesc sa merg pe calea lasata de El.

draga Doriana,
cred ca nu stii ce este "despatimirea" si cred ca de fapt asta este ce pierd oamenii cand parasesc Biserica, intelegerea si posibilitatea de a merge pe calea la capatul careia omul ajunge la "inima curata", pentru ca asta vrea Dumnezeu de la noi...inima, dar nu oricum ... cui curatita de patimile care sunt proprii, intr-o masura mai mare sau mai mica fiecarui om: "In vechea literatura duhovniceasca, patimile sunt soco­tite in numar de opt, sau, cand slava desarta este unita cu mandria, in numar de sapte. Acestea sunt: lacomia pantecelui, desfranarea, iubirea de arginti, mania sau ura, intris­tarea, trandavia, slava desarta si mandria. Ele coincid in fond cu cele sapte pacate capitale: lacomia, desfranarea, avaritia, mania, invidia, lenea si mandria, daca identificam invidia cu intristarea."
(http://www.crestinortodox.ro/credinta/d ... 69824.html)


"Dar Biserica Ortodoxă ne învaţă să ne îngrijim mai întâi de inima noastră şi apoi de la sine faptele noastre vor fi bune. Dacă însă vom lăsa să se înrăiască inima noastră, atunci şi faptele noastre vor fi rele. Pentru că din inimă izvorăsc faptele noastre. Toate acestea ne-a învăţat Domnul nostru Iisus Hristos care ne-a spus: „Căci nu este pom bun care să facă roade rele şi, iarăşi, nici pom rău care să facă roade bune. Căci fiecare pom se cunoaşte după roadele lui. Că nu se adună smochine din mărăcini şi nici nu se culeg struguri din spini. Omul bun, din vistieria cea bună a inimii sale, scoate cele bune, pe când omul rău, din visteria cea rea a inimii lui, scoate cele rele. Căci din prisosul inimii grăieşte gura lui'9 (Luca 6, 43-45).

Curăţirea inimii este o lucrare grea, dar acest lucru nu trebuie să ne sperie, pentru că: „Cele ce sunt cu neputinţă la oameni sunt cu putinţă lui Dumnezeu" (Luca 18, 27). Insă pentru un creştin adevărat, spune Domnul Iisus: „De poţi crede, toate sunt cu putinţă celui ce crede" (Marcu 9, 23).

Scopul tuturor poruncilor Dumnezeieşti este să curăţe si să sfinţească inima credincioşilor. Pentru aceasta s-a întrupat Dumnezeu ca să readucă pe om la curăţia pe care a pierdut-o, la simplitatea originală.

Altceva este curăţia inimii şi altceva curăţia minţii. Aceasta deoarece mintea constituie una din facultăţile cele mai nobile ale sufletului, în vreme ce inima este constituită din toate puterile sufletului.

Mulţi cred că au inima curată, numai fiindcă au constatat că mintea lor a fost eliberată de gândurile necurate şi se mişcă uşor în zonele inteligibile.

Sfântul Isaac Sirul învaţă că „mintea se curăţeşte uşor; dar tot aşa de uşor se întinează; iar inima cu anevoie se curăţeşte, dar şi cu anevoie se întinează, deoarece cuprinde şi ţine toate simţirile cele dinăuntru.
"

(http://www.ortodoxiatinerilor.ro/fapte- ... nimii.html)


deci lupta asta cu patimile, cu diavolul si cu lumea....cum o poti duce fara Spovedanie si Impartasanie ?
Daca Hristos a lasat puterea de a ierta pacatele, prin Apostoli , Episcopilor si preotilor Bisericii, ia tu ca protestant contesti asta cum poti sa spui ca "ii urmezi" lui Hristos ?

Iisus ne indeamna sa ascultam de Apostoli ca si cum am asculta de El, zicand:,, Cine asculta de voi de Mine asculta si cine va nesocoteste pe voi pe Mine ma nesocoteste". Daca tu ca protestant, dupa 1600 de ani hotarasti ca nu mai ai Sacramentul Hirotoniei, Taina Spovedaniei...cum poti spune ca ii "urmezi lui Hristos" ?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Doriana » 22 Oct 2010, 23:08

Multumesc pentru explicatii, doamna doina. banuiam eu ceva despre "despatimire" dar nu eram sigura...E un arhaism , de aceea.
Daca tu ca protestant, dupa 1600 de ani hotarasti ca nu mai ai Sacramentul Hirotoniei, Taina Spovedaniei...cum poti spune ca ii "urmezi lui Hristos" ?
Simplu: ma uit pe unde merge El , ascult ce imi spune [prin Duhul Sfant pe care ni L-a dat sa ne calauzeasca] si merg dupa El .
As vrea sa va intreb sincer, si sa va ganditi cand raspundeti: Dvs cum puteti spune ca Il urmati pe Hristos? L-ati intalnit, Il vedeti inaintea dvs si calcati pe urmele Lui? Sau urmati doar niste oameni care v-au spus ca ei ii urmeaza pe cei care le-au spus ca i-au urmat pe cei care au spus ca L-au urmat pe Hristos?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Ioan Cr » 22 Oct 2010, 23:12

Astfel, când veneau proorocii şi le spuneau "aşa vorbeşte Domnul... poporul acesta mă cinsteşte doar cu buzele, dar cu inima este departe de mine... sau, poporul acesta a părăsit poruncile Mele, etc", israeliţii îi ucideau cu pietre şi îi alungau de la ei. Oare astăzi nu se procedează la fel cu evanghelicii?
:) Se intampla cu oricine duce (sau tinde sa duca) o viata duhovniceasca mai sus de "mediu". Si nu va faceti iluzii referitor la "persecutia" evanghelicilor, caci si ortodocsii nu-s mai bine tratati in tarile protestante.
Dar cunosc acest text şi cei care participă la sfintele taine din bisericile care pretind să fie "ortodoxă", "mondială", ca să fie îndemnaţi şi ei spre o ÎNCHINARE curată ?!
Daca ati asistat constient la o Liturghie ortodoxa, nu ati fi pus astfel de intrebari...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde danadoina » 23 Oct 2010, 13:22

.....
As vrea sa va intreb sincer, si sa va ganditi cand raspundeti: Dvs cum puteti spune ca Il urmati pe Hristos?....
...pot spune ca ma straduiesc (din pacate nu din toate puterile mele :( )
...L-ati intalnit, ...
da
... Il vedeti inaintea dvs ....
da
.... calcati pe urmele Lui? ...
ma straduiesc si cu ajutorul Domnului, cateodata reusesc...
....Sau urmati doar niste oameni care v-au spus ca ei ii urmeaza pe cei care le-au spus ca i-au urmat pe cei care au spus ca L-au urmat pe Hristos?
usor inexact exprimat, corect ar fi, ma straduiesc sa :
urmez unor oameni (Sfintii Parinti) care au urmat celor care le-au urmat celor care au urmat lui Hristos , si au dovedit asta prin SFINTENIA la care au ajuns

acum vreau sa va intreb eu acelasi lucru si la fel va rog sa va ganditi bine:
nu cumva , urmati unor oameni care doar au spus ca ei il urmeaza pe Hristos?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Doriana » 23 Oct 2010, 13:48

nu cumva , urmati unor oameni care doar au spus ca ei il urmeaza pe Hristos?
Eu zic ca nu. De fapt sunt alergica la urmatul oamenilor; din fire sunt foarte rebela. :) :oops:
Insa, daca vi s-a parut ca as urma niste oameni, va rog sa-mi spuneti ca sa ma corectez.

Nu imi permit riscul de a-i urma pe Sf Parinti deoarece nu i-am cunoscut si nu stiu cat de curata a fost credinta lor. Am o problema cu increderea in infailibilitatea omului, de aceea ma straduiesc sa ma tin tare de Dumnezeu. De altfel, daca as fi singura pe o insula pustie nu mi-as face probleme pentru mantuirea mea. Doar ca mi-ar fi tare urat singura. :)

Credinta este simpla: Il intalnesti pe Dumnezeu, stabilesti o relatie cu El si Il urmezi. Stiti si dvs ce inseamna relatie: vorbim, eu spun ce am de spus, EL la fel, El vorbeste, eu ascult, lucram impreuna si zidim impreuna. Nu mai e nevoie de un sir lung de intermediari, fiecare cu interesul lui. Asta ar insemna sa stabilesc o relatie directa cu intermediarii si indirecta cu Dumnezeu. De fapt, esenta religiei este de a re-lega pe om de Dumnezeu. De istorie sa se ocupe cei pasionati de istorie, de teologii incurcate sa se ocupe cei pasionati de vorbe. Iar cei pasionati de Dumnezeu vor fi preocupati doar de relatia cu El.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Ioan Cr » 23 Oct 2010, 15:54

Am asa o intrebare: trairea in Hristos este inchinare sau slujire, sau si una, si alta? Intreb pentru ca termenul "inchinare" are foarte multe conotatii si sunt convins ca toate confesiunile crestine (contrar aparentelor!) nu il reduc doar la simplul act de prostratie.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Doriana » 23 Oct 2010, 17:55

Am asa o intrebare: trairea in Hristos este inchinare sau slujire, sau si una, si alta? Intreb pentru ca termenul "inchinare" are foarte multe conotatii si sunt convins ca toate confesiunile crestine (contrar aparentelor!) nu il reduc doar la simplul act de prostratie.
Trairea in Hristos inseamna inchinare si cuprinde si slujirea. Sa traiesti in Hristos inseamna sa mergi calauzit de El zi de zi. Sa accepti voia Lui pentru tine oricat ar fi de grea si sa renunti la ambitiile personale in favoarea Lui. Sa slujesti acolo unde te pune cu draga inima si fara cartire . Si sa duci o viata de rugaciune si comunicare cu Dumnezeu. Facand aceasta te inchini.

P.S. Aceassta este pozitia mea personala. Nu o luati ca pe o pozitie oficiala a unui anumit cult, etc...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde dumio » 23 Oct 2010, 19:07

Inchinarea inaintea lui Hristos incepe atunci cand omul constientizeaza ca exista Hristos. El auzise mai demult ca exista, mama il invatase "Tatal nostru", auzise cate ceva pe la Biserica...dar vine un moment cand omul Il intalneste pe Hristos. Atunci are doua variante: il respinge sau Il primeste in viata lui si incepe sa mearga pe urmele Lui.
Inchinarea inseamna in primul rand rugaciune; adica, te asezi in genunchi, in picioare, sau cum poti, si incepi sa comunici cu Hristos. Iar El incepe sa te invete. Te invata in mod direct, vorbind constiintei tale, sau prin alti oameni, sau prin Biblie sau alte carti duhovnicesti. Incet-incet omul lasa pacatul si devine un om nou. Nu mai cauta lumea si placerile ei, ci cauta sa-I placa lui Hristos. Cauta sa mearga la Biserica, se impartaseste, face fapte bune de dragul Domnului si ajuta pe altii. Lupta cu ispita si pacatul si, chiar daca este biruit pe moment se ridica iar si lupta pana castiga. Iar daca Domnul ii da o slujba in Biserica nu ezita sa o faca si de e grea si de e usoara. Pe scurt, cam asta ar insemna inchinare: o viata traita in ascultare de Hristos.
Inchinarea in Duh si in Adevar inseamna mai mult decat o simpla rugaciune facuta cu ochii inchisi si aievea cu parul in vant....! Inchinarea in Duh si-n Adevar inseamna a cinsti corect (ortotimia) Sf. Treime prin cultul Bisericii, prin ascultarea de ea, respectand canoanele (ordinea canonica, pt. ca Dumnezeu este a ordinii, nu al dezordini) si a infaptui Evanghelia in viata personala si comunitara (ortopraxia). A te inchina corect inseamna a te inchina fiind in Adevarul (Hristos) si in Duhul (Sfant care ne conduce la tot adevarul si pastreaza Biserica curata, fara intinaciune....) Bisericii celei Una!

robul Domnului
Mesaje:7
Membru din:16 Sep 2010, 09:53
Confesiune:greco-catolic

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde robul Domnului » 23 Oct 2010, 19:11

Am asa o intrebare: trairea in Hristos este inchinare sau slujire, sau si una, si alta? Intreb pentru ca termenul "inchinare" are foarte multe conotatii si sunt convins ca toate confesiunile crestine (contrar aparentelor!) nu il reduc doar la simplul act de prostratie.
Dar puteţi mai întâi dstră să arătaţi, care este diferenţa dintre închinare şi slujire?
Vă întreb, deoarece chiar nu pot să înţeleg, atunci când preotul instigă oamenii din sat să iasă cu furcile şi săpile pentru a tiraniza orice intenţie din partea creştinilor evanghelici de a vesti Evanghelia Domnului Isus Hritos, este slujire sau închinare din partea ortodoxşilor? Nu fac apropo la toţi preoţii, dar nici doar la unul... de altfel, majoritatea cuvârşitoare formează şi regula... Deci, dacă oamenii sau cei pe care-i numiţi voi "eretici" şi "sectanţi", dar care totuşi au un cuget prin care le vorbeşte Dumnezeu, vă fac astfel de observaţii, atunci ce LUMINI MAI SUNTEŢI VOI ?! Cum puteţi voi să pretindeţi că trăiţi în Hristos şi totodată să fiţi atât de radicali în vorbirea cu cei din afara bisericii voastre? Vă spun fără nici o răutate, analizaţi singur expresiile ce le folosiţi chiar pe acest forum la adresa evanghelicilor - (nu fă spumă la gură! pueril! spurcăciune! cârlan! şi nu-mi mai amintesc care)! Cum vreţi să câştigaţi voi pe oameni la Hristos dacă ei nu-L văd pe El în voi ?! Iată şi motivul pt care ortodoxşii vă părăsesc şi aleg Bisericile Evanghelice... ei aud acolo Cuvântul lui Hristos, îL văd pe Hristos şi au părtăşie cu El.

Mai sus aţi spus că ortodoxşii sunt prigoniţi (sau poate au fost prigoniţi) în ţările protestante. Scuzaţi, dar nu sunt sigur că pe acest forum participă şi protestanţi... astfel că, chiar dacă v-au prigonit, ne pare rău şi să ştiţi că vă înţelegem...

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Doriana » 23 Oct 2010, 19:17

Inchinarea in Duh si-n Adevar inseamna a cinsti corect (ortotimia) Sf. Treime prin cultul Bisericii, prin ascultarea de ea, respectand canoanele (ordinea canonica, pt. ca Dumnezeu este a ordinii, nu al dezordini) si a infaptui Evanghelia in viata personala si comunitara (ortopraxia). A te inchina corect inseamna a te inchina fiind in Adevarul (Hristos) si in Duhul (Sfant care ne conduce la tot adevarul si pastreaza Biserica curata, fara intinaciune....) Bisericii celei Una!
Ba, mai mult: inchinare inseamna fapte de ascultare.
Respectarea canoanelor nu este conditie de mantuire.
Cat despre Biserica, am raspuns aici
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde dumio » 23 Oct 2010, 19:35

[quote=]"Doriana"
Respectarea canoanelor nu este conditie de mantuire.
[/quote]
Ba este, pentru ca ele reprezinta regula fidei, adica regulile prin care noi suntem dirijati sa credem corect. Apostolilor li s-a spus de Mantuitorul ca cei care asculta de ei (nu de Scriptura in sine) de El asculta. asadar, Biserica are autoritatea prin sinoade si ierarhie sa pastreze credinta curata si sa instituie ordine caci altfel ar fi o adevarata anarhie, asa cum se intampla in lumea p/np (quod capite, tot sensus). Mantuitorul a spus: 'Datu-mi-s-a toata puterea (auxusia=autoritatea) in cer si pe pamant! Asadar, Biserica isi manifesta autoritatea in mod concret prin canoane (care inseamna indreptar)!'

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde dumio » 23 Oct 2010, 19:36

[quote=]"Doriana"
Respectarea canoanelor nu este conditie de mantuire.
[/quote]
Ba este, pentru ca ele reprezinta regula fidei, adica regulile prin care noi suntem dirijati sa credem corect. Apostolilor li s-a spus de Mantuitorul ca cei care asculta de ei (nu de Scriptura in sine) de El asculta. asadar, Biserica are autoritatea prin sinoade si ierarhie sa pastreze credinta curata si sa instituie ordine caci altfel ar fi o adevarata anarhie, asa cum se intampla in lumea p/np (quod capite, tot sensus). Mantuitorul a spus: 'Datu-mi-s-a toata puterea (auxusia=autoritatea) in cer si pe pamant! Asadar, Biserica isi manifesta autoritatea in mod concret prin canoane (care inseamna indreptar)!'[/quote]

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde Doriana » 23 Oct 2010, 19:45

Ba este, pentru ca ele reprezinta regula fidei, adica regulile prin care noi suntem dirijati sa credem corect. Apostolilor li s-a spus de Mantuitorul ca cei care asculta de ei (nu de Scriptura in sine) de El asculta. asadar, Biserica are autoritatea prin sinoade si ierarhie sa pastreze credinta curata si sa instituie ordine caci altfel ar fi o adevarata anarhie, asa cum se intampla in lumea p/np (quod capite, tot sensus). Mantuitorul a spus: 'Datu-mi-s-a toata puterea (auxusia=autoritatea) in cer si pe pamant! Asadar, Biserica isi manifesta autoritatea in mod concret prin canoane (care inseamna indreptar)!'
Duhul Sfant, care este in fiecare membru al Bisericii, nu poate crea anarhie, ci armonie. Nu e nevoie de porunci omenesti ca sa tina Biserica in frau, caci o tine Duhul Sfant.
Si daca acei oameni care au facut canoanele nu au fost inspirati de Duhul Sfant la acel moment? Iti pot da exemplu de canoane cel putin ciudate.
Problema e ca aceasta institutie care-si asuma titlul de "Singura Biserica adevarata" a complicat atat Calea Domnului, lasata atat de simpla de Iisus si apostoli, incat omul se chinuie toata viata sa inteleaga si sa faca ce i se spune si nici macar nu i se garanteaza ca se mantuieste daca face toate acestea. Pe cand Calea lasata de Domnul e simpla: crede, boteaza-te si ai slobozenia de a actiona cum te calauzeste Duhul Sfant. Mai sunt de implinit doar cele doua porunci: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inuma ta si pe aproapele tau ca pe tine insuti". Daca le implinesti vor veni automat si faptele bune si slujirea.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

robul Domnului
Mesaje:7
Membru din:16 Sep 2010, 09:53
Confesiune:greco-catolic

Re: Despre închinarea "cea mai curată"

Mesaj necititde robul Domnului » 23 Oct 2010, 21:11

http://stiricrestine.ro/category/biseri ... u%C8%9Bii/

Ce spun ortodoxşii, aceşti oameni pentru cine sunt persecutaţi ?


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron