AICI RĂSPUND protestanţii la lista întrebărilor propuse

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Nuit
Mesaje:2
Membru din:15 Oct 2010, 20:29
Confesiune:martor al lui Iehova
AICI RĂSPUND protestanţii la lista întrebărilor propuse

Mesaj necititde Nuit » 15 Oct 2010, 20:59

Buna ziua,

Eu cred ca pentru ca protestantii cel putin sa aiba o posibilitate a raspunde la aceste intrebari, e necesar
a) sa traduceti intrebarile in limba engleza
b) sa postati intrebarile pe site-urile citite de ei

Ce tine de R.Moldova - conform datelor statistice, nu este nici cel putin 1% de presbiterieni aici, in schimb sunt neo-protestanti (baptisti, penticostali si altii).

Succese!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Listă cu întrebări la care protestanţii nu ştiu să răspu

Mesaj necititde IOACHIM » 20 Oct 2010, 00:29

nu cred ca e nevoie d etraducere! Au iinconjurat marea, oceanul si si-au facu ucenici... au reprezentanti in teritoriu (asta pana nu se faramiteaza si apar secte noi :D ). Daca ei nu stiu raspunsurile .... o sa intrebe pe educatorii lor omenesti de peste ocean!

Daca totusi n-au raspuns pana acum... poate e si din cauza ca nici aia nu stiu!
Sau poate le e teama sa intrebe - ca nu cumva sa descopere ca nici ei.... initiatii fondatori... habar n-au de raspuns. DEci nu intreaba ca sa nu aiba deziluzii.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Intrebari fara raspuns: Protestantii la incercare

Mesaj necititde Doriana » 22 Oct 2010, 18:39


5. De ce se afirma ca nu trebuie studii speciale/pregatire pentru a studia Scriptura?
7. E etic, cel putin, a evangeliza o comunitate, tara deja crestina, chiar daca se afla inca in febra dupa foamea spirituala a comunismului?
10. Aveti curajul sa afirmati ca primii crestini faceau/ziceau/credeau exact ca dvs, nici mai mult, nici mai putin?
13. "Cine va adauga [..] sau va scoate din cartea asta [..]" se refera la intreaga Biblie sau doar la Apocalipsa?
14. Cuvintul lui Dumnezeu se contine doar in Bibilie?
15. Este destula spre mintuire cunoastea doar a Cuvintului lui Dumnezeu din Biblie?
16. In general, mintuieste pe om cunoastea versetelor?
Nu sunt teolog, dar incerc sa raspund "in numele dragostei fratesti si a pacii crestine " [Ioan Cr ;) ] Unele intrebari sunt prost puse sau pareri personale. Le-am retinut pe acestea.

5. Pentru ca Scriptura a fost scrisa pentru oameni in marea majoritate fara studii speciale/pregatire.
7. Evanghelizarea e imperativa pentru cei fara Hristos. Ei pot muri maine si pot merge in iad in timp ce noi ne intrebam ce e etic si ce nu. Un crestin nu va flamanzi dupa Hristos, caci Il are. Cei ce flamanzesc nu Il au. De aceea trebuie evanghelizati.
10. Nu. Dvs?
13.Doar la Apocalipsa. Nu va sfatuiesc sa incercati sa vedeti daca se implineste si cu restul. Cuvantul lui Dumnezeu este totusi sfant.
14. Nu. Poate fi si in gura dvs daca il rostiti.
15. Nu. Este nevoie si de aplicarea lui in practica.
16. Nu.
Ultima oară modificat 22 Oct 2010, 18:48 de către Doriana, modificat 1 dată în total.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Listă cu întrebări la care protestanţii nu ştiu să răspu

Mesaj necititde Doriana » 22 Oct 2010, 18:44

1. Unde scrie in Scriptura ca Scriptura trebuie sa fie singura autoritate?
2. Toate sau nu toate chipurile cioplite au fost interzise?
6. Unde scrie in Biblie ca botezul pruncilor nu este valid? unde scrie ca trebuie botezati EXCLUSIV adultii (respectiv, rebotezati cei botezati in pruncie)?
7. Daca botezul pruncilor nu este biblic, de ce Luter si reformatii totusi l-au pastrat pana astazi? (ex: luterani, presbiterieni, metodisti, anglicani etc) Daca Reforma a fost inspirata, cum credeti voi, putea oare fi imperfecta in punctele de baza?
.
1. Nu scrie.
2. Toate cele care se fac cu scopul inchinarii la ele [inaintea lor].
6. Cred ca despre asta s-a discutat excesiv de mult.
7. Luther a fost si el om. A facut destule, dar nu putea face totul. Altii i-au continuat lucrarea.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Listă cu întrebări la care protestanţii nu ştiu să răspu

Mesaj necititde electric77 » 22 Oct 2010, 18:56

7. Luther a fost si el om. A facut destule, dar nu putea face totul. Altii i-au continuat lucrarea.
Luther a facut unele greseli capitale care il descalifica in a fi un lucrator al lui Dumnezeu.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Listă cu întrebări la care protestanţii nu ştiu să răspu

Mesaj necititde Doriana » 22 Oct 2010, 20:43

Luther a facut unele greseli capitale care il descalifica in a fi un lucrator al lui Dumnezeu.
Fa si tu macar cate a facut el si apoi discutam.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Listă cu întrebări la care protestanţii nu ştiu să răspu

Mesaj necititde daniel tuduran » 22 Oct 2010, 21:31

Luther a facut unele greseli capitale care il descalifica in a fi un lucrator al lui Dumnezeu.
Altii i-au continuat lucrarea.
Aveti dreptate amandoi. :D :lol:
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Listă cu întrebări la care protestanţii nu ştiu să răspu

Mesaj necititde electric77 » 22 Oct 2010, 21:36

Luther a facut unele greseli capitale care il descalifica in a fi un lucrator al lui Dumnezeu.
Fa si tu macar cate a facut el si apoi discutam.

eu practic iubirea ceea ce Luther nu a facut, deci mare diferenta.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Listă cu întrebări la care protestanţii nu ştiu să răspu

Mesaj necititde Doriana » 22 Oct 2010, 21:52

În sec. II-III, când Apostolii nu mai erau, dar nici împăratul Constantin nu venise şi creştinismul era persecutat, simultan, în TOATE regiunile creştinate (fără excepţii) existau cel puţin două elemente moştenite de la Apostoli, pe care neoprotestanţii (de iehovişti nici nu mai zic) le resping:
- Non sola Scriptura;
- Existenţa ierarhiei bisericeşti sacramentale (aşa cum o are şi acum Biserica Ortodoxă).
Cum se explică asta?
Eu va cred pe cuvant, caci nu am cum sa verific. Presupunand ca e asa:
1. Normal; ei erau cat de cat aproape de primii crestini, cronologic vorbind. Unele invavaturi se transmisesera pe cale orala. Noi, dupa 2000 de ani, nu mai stim exact ce a fost. Ne agatam de singurul lucru cat de cat sigur pe care il avem :Scriptura. Ea a fost tinuta intotdeauna la loc de cinste si copiata cu mare grija de oameni specializati in asa ceva. E mesajul cel mai curat posibil ajuns pana la noi. Sola Scriptura nu inseamna ca este acceptata numai Scriptura ca punct de reper, ci ca Scriptura primeaza in fata oricarei alte surse de inspiratie; tocmai pentru ca a fost canonizata.

2. Oamenilor nu le trebuie 200 de ani ca sa o ia razna cu invataturile. Pentru poporul Israel au fost suficiente vreo 30 de zile pana sa-si faca vitelul. Pentru Ghedeon a fost suficienta o victorie in lupta pentru a face un efod care a devenit pricina de pacat pentru Israel. Inca din timpul Sf Ap Pavel aparusera diferite partide si apostolul lupta din greu cu ereziile.
Biserica, ca institutie pamanteasca, nu a invatat prea multe din istoria poporului Israel: de la apogeul initial cand i s-a dat cinstea de a fi poporul ales nu a durat prea mult pana a coborat in vaile adanci ale necunoasterii lui Dumnezeu si a fost apoi pedepsita cu intunecatul ev mediu. Dar asa cum pentru Israel a fost data o reintoarcere in tara lor dupa o indelunga suferinta, la fel si Biserica a avut parte de o Reforma mult asteptata.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Listă cu întrebări la care protestanţii nu ştiu să răspu

Mesaj necititde IOACHIM » 22 Oct 2010, 22:20

:lol: SI ASA ... GATA.... AI RASPUNS ? MAI ALES LA PCT. 2?

Voi vedeti vreun raspuns acolo? :lol:

Nuit
Mesaje:2
Membru din:15 Oct 2010, 20:29
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Listă cu întrebări la care protestanţii nu ştiu să răspu

Mesaj necititde Nuit » 23 Oct 2010, 16:56

Ioachim si dle Pruteanu,

Eu am observat ca atunci cind nu va convine raspunsul preferati sa faceti atac la persoana. Dar Doriana a raspuns destul de clar si corect - ereziile nu necesita sute de ani pentru a aparea, insusi Apostol Pavel mentiona ca chiar daca el ar fi venit si ar fi adus un alt mesaj, o alta Evanghelie, sa fie anatema. Ce tine de protestanti, neoprotestanti, etc - se vede atitudinea voastra fata de ei. Eu cred ca oameni intelepti care v-au inteles atitudinea, nu pierd timpul si linistea sufletului pentru a incerca sa va dea raspunsuri pe care oricum nu le cautati. Pur si simplu nu se merita. 2 Timotei 2:14-26, 1 Timotei 6:20-21.

La revedere.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Listă cu întrebări la care protestanţii nu ştiu să răspu

Mesaj necititde protosinghel » 23 Oct 2010, 17:09

Ioachim si dle Pruteanu
N-am înţeles ce nu v-a plăcut la mine şi unde aţi văzut "ataca la persoană", dar se pare că auto-victimizarea este sportul cel mai des practicat de n.p.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: AICI RĂSPUND protestanţii la lista întrebărilor propuse

Mesaj necititde electric77 » 23 Oct 2010, 18:04

si de ce credeti ca neo-protestantii au reusit sa elimine toate ereziile aparute de-a lungul timpului? nu numai ca nu au eliminat ereziile, dar au introdus altele noi :lol:

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Listă cu întrebări la care protestanţii nu ştiu să răspu

Mesaj necititde daniel tuduran » 23 Oct 2010, 20:39

cinstea de a fi poporul ales nu a durat prea mult pana a coborat in vaile adanci ale necunoasterii lui Dumnezeu si a fost apoi pedepsita cu intunecatul ev mediu. Dar asa cum pentru Israel a fost data o reintoarcere in tara lor dupa o indelunga suferinta,
pt noi evul mediu n-a fost intunecat ci luminos,mai degraba acum intram intr-o perioda intunecata,sper sa nu fie.
la fel si Biserica a avut parte de o Reforma mult asteptata.
De ce reforma a avut parte Biserica? Sa nu-mi povestesti acum de romano-catolici ca noi vorbim aici de "Una Sfanta,Sobornicesca si Apostoleasca" Biserica.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Listă cu întrebări la care protestanţii nu ştiu să răspu

Mesaj necititde Doriana » 23 Oct 2010, 20:57

pt noi evul mediu n-a fost intunecat ci luminos,mai degraba acum intram intr-o perioda intunecata,sper sa nu fie.
Te cred... :D
De ce reforma a avut parte Biserica? Sa nu-mi povestesti acum de romano-catolici ca noi vorbim aici de "Una Sfanta,Sobornicesca si Apostoleasca" Biserica.
De reforma lui Luther si a celor care i-au continuat lucrarea. Nici tu sa nu-mi spui ca BO nu a fost afectata de ea. Si acum striga dupa ereticii care ii iau oile. :)
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Listă cu întrebări la care protestanţii nu ştiu să răspu

Mesaj necititde silvestru » 23 Oct 2010, 21:58

Nici tu sa nu-mi spui ca BO nu a fost afectata de ea. Si acum striga dupa ereticii care ii iau oile. :)

B.O . nu striga delog,ba i-a facut un mare serviciu p/np;au curatato de lepadaturi,ceva asemanator cu lupul care mananca cadavrele din padure ca sa nu se imbolnaveasca celelalte vietuitoare. :)
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Listă cu întrebări la care protestanţii nu ştiu să răspu

Mesaj necititde Doriana » 23 Oct 2010, 22:09

B.O . nu striga delog,ba i-a facut un mare serviciu p/np;au curatato de lepadaturi,ceva asemanator cu lupul care mananca cadavrele din padure ca sa nu se imbolnaveasca celelalte vietuitoare. :)
E de inteles ca-i dispretuiti pe cei ce va parasesc, dar macar n-o mai spuneti in auzul lumii, caci nu va face cinste. Unii dintre ei sunt mai buni ca dvs. Iar cat priveste strigatul, noi stim mai bine. Si acum ne rasuna in minte: "Ereticilor!". "Sectantilor!" , "Satanelor!" :roll:
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: AICI RĂSPUND protestanţii la lista întrebărilor propuse

Mesaj necititde IOACHIM » 24 Oct 2010, 22:53

si de ce credeti ca neo-protestantii au reusit sa elimine toate ereziile aparute de-a lungul timpului? nu numai ca nu au eliminat ereziile, dar au introdus altele noi :lol:
Nu stiu daca au mai introdus altele noi (alea eventual sunt ineptii). Mai degraba s-au indepartat dincolo de granitele ereziei si au iesit in afara crestinismului - pur si simplu nici macar nu mai sunt crestini (multi dintre ei - nu toti).

- Deci nici macar la elementul asta de noutate, de ...inovatie... nu-i creditez! :lol:

Unde mai pui ca ei insisi sunt in erezie!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Listă cu întrebări la care protestanţii nu ştiu să răspu

Mesaj necititde IOACHIM » 24 Oct 2010, 22:57

Ioachim si dle Pruteanu,

Eu am observat ca atunci cind nu va convine raspunsul preferati sa faceti atac la persoana. Dar Doriana a raspuns destul de clar si corect - ereziile nu necesita sute de ani pentru a aparea, insusi Apostol Pavel mentiona ca chiar daca el ar fi venit si ar fi adus un alt mesaj, o alta Evanghelie, sa fie anatema. Ce tine de protestanti, neoprotestanti, etc - se vede atitudinea voastra fata de ei. Eu cred ca oameni intelepti care v-au inteles atitudinea, nu pierd timpul si linistea sufletului pentru a incerca sa va dea raspunsuri pe care oricum nu le cautati. Pur si simplu nu se merita. 2 Timotei 2:14-26, 1 Timotei 6:20-21.
La revedere.
Si-a adus cineva ... intariri ...pe-aicea
Nu stiu de ce, NUit, dar simt ca vom mai auzi de tine. :D
Stiu eu ca nu poti sa te abtii.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Listă cu întrebări la care protestanţii nu ştiu să răspu

Mesaj necititde IOACHIM » 24 Oct 2010, 23:07

pt noi evul mediu n-a fost intunecat ci luminos,mai degraba acum intram intr-o perioda intunecata,sper sa nu fie.
Te cred... :D
Aici demonstrezi ca esti la furat. Habar n-ai de istorie nici macar intr-un sens minimal. sa stii ca in afara de Discovery .... inca mai exista biblioteci si ... manuale de istorie. Ai putea sa incepi cu cele ce tin de Imperiul Bizantin. Dupa aia o sa-l intelegi si pe Daniel. Eventual.
De ce reforma a avut parte Biserica? Sa nu-mi povestesti acum de romano-catolici ca noi vorbim aici de "Una Sfanta,Sobornicesca si Apostoleasca" Biserica.
De reforma lui Luther si a celor care i-au continuat lucrarea. Nici tu sa nu-mi spui ca BO nu a fost afectata de ea. Si acum striga dupa ereticii care ii iau oile. :)
- io cred ca omu` era ironic si tu n-ai prins ideea. Cum sa reformeze cineva BIserica... bre? Poate doar papa... ca ala e vicar, inlocuitoru` lu` Hristos! :lol:
- Daca esti eretic si vezi doar cladiri si popor da` fara Hristos... atunci da... reformezi la greu. Poti chiar sa dai si restart... mai faci un up-grade... si daca s-a virusat de tot alambicu`... faci o formatare si o iei de la zero.
Da` mai bine incercati cu RESTORE - baza de date e la noi. Se pastreaza nealterata (cu harul si indurarile lui Hristos).
Daca totusi formatezi... ce mai pui inapoi? iti trebe` multe... de unde le iei? Vii la BO - simplu.

De ce credeti ca lumea protestanta s-a apucat sa studieze Sf. parinti? Si inca serios. Mai serios decat unii ortodocsi! Se cheama intoarcerea la izvoare!


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX