"Hristos a purtat pacatele noastre"

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu
Re: "Hristos a purtat pacatele noastre"

Mesaj necititde Doriana » 08 Noi 2010, 19:14

Doar dupa Infricosatoarea Judecata!
Am observat ca va place sa cititi Biblia, lucru destul de rar la un ortodox si cu atat mai laudabil. :)
Sunt sigura ca ati citit pasajul urmator:

"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă." Ioan 5:24
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: "Hristos a purtat pacatele noastre"

Mesaj necititde dumio » 08 Noi 2010, 23:48

Noi avem dovezi chiar de la Hristos si de la Apostoli (adica din Scripturi)! Dar tu cu ce argumentezi aberatiile tale vechi de cand e crestinismul? Toate acestea au fost demonstrate chiar de Sfintii Apostoli in scrierile lor si detaliate de Parintii Bisercii. Trebuie doar sa citesti si apoi sa te hotarasti in ce tabara te situiezi!
Pentru ca apostolul Ioan a spus clar: "dar ce vom fi inca nu s-a aratat", deci nimeni inca nu a vazut cum arata un trup ceresc, duhovnicesc, glorios. Si nici nu putem vedea cu ochii fizici. Il vom vedea pe Domnul asa cum este, cand va veni El si atunci vom fi ca El, si prin urmare Il vom vedea asa cum este. Biblia vorbeste clar. Si noi nu vom mai fi oameni, Isus a spus :"veti fi ca ingerii in Ceruri". Deci ce este omenesc va disparea cu desavarsire.
Nu se refera la asa ceva Scriptura! Indumnezeirea sau induhovnicirea firii umane intrupate dupa Inviere are aceleasi caracteristici cu cele ale Trupului lui Hristos dupa inviere. Aceasta induhovnicire (depasire a legilor naturale ale lumii cazute) nu inseamna renuntarea la ceea ce este omul in fiinta lui (adica Persoana umana: trup si suflet). A fi ca ingerii din ceruri inseamna clar din context a fi eliberati de sub jugul necesitatilor biologice (sub care ne aflam pana la moarte) si nu o metamorfozare sau o transformare a omului din ceea ce este ontologic, prin creatie, in altceva (poate prin evolutie). Este o aberatie ilogica ce sustii, cu atat mai mult teologica!

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: "Hristos a purtat pacatele noastre"

Mesaj necititde dumio » 09 Noi 2010, 00:03

Si atunci ce rost are ca Iisus sa fie o combinatie de asta de nimeni nu a mai auzit, un fel de Dumnezeu-om, cu maini, picioare? si cum sa mai formeze o trinitate in care Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt egali? Cum sa mai fie egali, daca Fiul e jumate om jumate Dumnezeu? :roll:
Nu e jumatate om si jumatate Dumnezeu, ci Dumnezeu deplin si om deplin. In El locuieste trupeste plinatatea dumnezeirii (Col. 2,9) sau Fiul si-a asumat in Persoana Sa intreaga fire umana unita in mod neimpartit, nedespartit, neamestecat si neschimbat, potrivit definitiei dogmatice de la Sinodul IV ecumenic din 451 (Calcedon). Si daca Biserica este Trupul lui Hristos (in care suntem recapitulati si chemati la incorporarea in ea toti oamenii si toata creatia). ea fiind vesnica, atunci si Trupul ramane in vesnicie. Nu se altereaza Treimea ci doar este ridicata firea umana (asumata de Hristos) in sanul Treimii. Este mare cinste pt. noi oamenii, dar nu stim sa o aratam lui Dumnezeu, mai ales dupa cate a facut pentru noi!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: "Hristos a purtat pacatele noastre"

Mesaj necititde electric77 » 09 Noi 2010, 07:06

din pacate, domnule Dumio, Pavel sau alt apostol nu da aceste definitii si nimeni in Scripturi nu vorbeste despre asa ceva.
Eu unul nici nu cred ca Iisus are maini, picioare deci trup uman, in momentul prezent.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: "Hristos a purtat pacatele noastre"

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 18:10

Exact! Dar mai are ceva in plus: firea umana creata de Dumnezeu, pe care si-a asumat-o in mod liber prin intrupare si la care nu renunta in veci la ea. In asta consta temelia si siguranta mantuirii noastre! A ramas ce era: Dumnezeu si a devenit ce nu era: si Om! Mare taina aceasta, nu? Este taina crestinatatii (I Tim. 3,16). Daca nu credem in ea, cum ne putem numi crestini?
Asta e in plus, nu cumva e in minus? :roll: Faptul de a fi si om, il degradeaza.
Noi vom lepada conditia de oameni muritori, devenind asemenea ingerilor in Cer, deci ce e toata treaba asta cu Dumnezeul-Om? :roll:
- Oare cum ar putea cineva sa creada asa ceva? Iti dai seama ca daca l-ar degrada ceva (orice) n-ar mai fi Dumnezeu ?!!!

Ori... daca accepti ca Dumnezeu S-a intrupat, adica S-a facut om ..... inseamna nu numai ca Dumnezeu nu S-a degradat, ci si ca omului i s-a dat o atentie speciala. De ce este el, omul, asa de important incat Dumnezeu sa se faca om pt. el? Asta e toata treaba cu Dumnezeu-Omul!

Si daca-as sti ca poti pricepe.....ti-as spune inca si mai multe. Ramane sa dovedesti ca nu aruncam margaritarele si ti le vom arata!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: "Hristos a purtat pacatele noastre"

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 18:22

L-ati vazut pe Domnul Iisus, ca sa stiti exact cum este? Eu cred ca ceea ce spuneti este interpretabil, si acum in mod sigur Isus este exact ce a fost si inainte adica Dumnezeu. Nu o combinatie de om cu Dumnezeu. El s-a intrupat, luand firea umana, pentru un timp limitat. Dupa care a inviat ca Spirit si asa este si acum. Faptul ca apostolii L-au vazut ca fiind cu trup uman, dupa rastignire si inviere, este pentru ca Domnul s-a materializat, ca ingerii in vechime, care apareau cu trup uman pentru a putea fi vazuti de oameni. Dar Isus nu are maini, picioare, gura, limba etc.
Mintea ta de fapt nu poate functiona decat daca il limiteaza pe Dumnezeu la ceea ce crezi tu ca poate sau nu poate face Dumnezeu! Si asta e doar una din problemele tale!

- Silogismul tau e cel putin eronat! As putea folosi o serie intreaga, o pleiada de epitete care ar caracteriza muuuuuult mai bine o astfel de inpetie.... dar ma abtin (de data asta)! Daca admiti ca Dumnezeu S-a intrupat , S-a facut om, a avut trup real ...dar n-a mai inviat cu trupul..... atunci ai o MARE problema! Una dintre ele ar fi si aceea ca nici maar nu intuiesti seria de intrebari fara raspuns care se naste de aici! :lol:

_ ACUM PT. ortodocsi: - sa luam aminte! Omul de fapt e sincer! Nu face altceva decat sa spuna ce a fost invatat (la modul real) in lumea p/np din care provine. ASTA e adevarata POZITIE a p/np!Ei de fapt nu cred ca Hristos este Dumnezeu!

Asa ca... sa nu va oripilati!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: "Hristos a purtat pacatele noastre"

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 18:30

Nu are importanta cand, important este ca vom fi ca ingerii, de fapt, vom fi ingeri, nu altceva. Deci nu oameni. Si atunci ce rost are ca Iisus sa fie o combinatie de asta de nimeni nu a mai auzit, un fel de Dumnezeu-om, cu maini, picioare? si cum sa mai formeze o trinitate in care Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt egali? Cum sa mai fie egali, daca Fiul e jumate om jumate Dumnezeu? :roll:
OMULE... aici incheiem orice discutie! Astept sa vad si reactia p/np de pe forum! Asa cred si ei?

Ca Dumnezeu se contrazice pe Sine? Adica l-a facut pe om...om..... ca dupa aia s anu mai fie om..... ci inger. :lol:

Sarmanu` electric zice mai inati ca... vom fi CA ingerii - pt. ca dupa aia sa afirme ca de fapt nu vom mai fi oameni ci ...chiar ingeri.

Cu alte cuvinte... ar face orice erezie..... numai sa-i iasa socoteala ca iisus n-a inviat cu trup!

O dovada in plus ca esti total pe langa!!!


Asteptam pozitia celorlati p/np!!!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: "Hristos a purtat pacatele noastre"

Mesaj necititde electric77 » 09 Noi 2010, 18:32

_ ACUM PT. ortodocsi: - sa luam aminte! Omul de fapt e sincer! Nu face altceva decat sa spuna ce a fost invatat (la modul real) in lumea p/np din care provine. ASTA e adevarata POZITIE a p/np!Ei de fapt nu cred ca Hristos este Dumnezeu!

Asa ca... sa nu va oripilati!
Nu au de ce sa se oripileze, pentru ca cultele neo-protestante sustin exact ceea ce spuneti si voi referitor la trupul lui Cristos, ca e un fel de Dumnezeu-om sau asa ceva. Si cu ei am de furca, nu numai cu ortodocsii. Adevarul este insa de partea mea. Isus este DUMNEZEU. Nu alte combinatii nefiresti si inutile.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: "Hristos a purtat pacatele noastre"

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 18:38

Doar dupa Infricosatoarea Judecata!
Am observat ca va place sa cititi Biblia, lucru destul de rar la un ortodox si cu atat mai laudabil. :)
Sunt sigura ca ati citit pasajul urmator:

"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă." Ioan 5:24

Incearca sa te abtii de la copronimii anti-ortodoxe. Si eu pot sa spun multe despre tine sau despre p/np.

Te intreb insa daca tu-ti imaginezi pe Hristos sau pe apostoli citind Scriptura! Deci hai sa nu ne mai facem idoli. ESENTIAl e nu sa citesti.. ci sa intelegi si mai ales.... sa-l faci (implinesti) pe el (cuvantul Domnului).

Chiar de-ar fi sa admitem ca citesc ori ba Sf. Scriptura, esential e ca ortodocsii AUD cuvantul in ABSOLUT ORICE slujba din Biserica. De fapt toate slujbele sunt realizate, im proportie de 99% NUMAi din cuvinte scripturistice. Adica se intampla LA FEL ca in veacurile primare. Si acum e tot un soi de analfabetism ... dar unul duhovnicesc. Iar cei mai analfabeti s-ar parea ca sunt tocmai aia care se lauda cu citirea Scripturilor, adica... ereticii!

Poate totusi pe viitor te abtii!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: "Hristos a purtat pacatele noastre"

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 18:41

_ ACUM PT. ortodocsi: - sa luam aminte! Omul de fapt e sincer! Nu face altceva decat sa spuna ce a fost invatat (la modul real) in lumea p/np din care provine. ASTA e adevarata POZITIE a p/np!Ei de fapt nu cred ca Hristos este Dumnezeu!

Asa ca... sa nu va oripilati!
Nu au de ce sa se oripileze, pentru ca cultele neo-protestante sustin exact ceea ce spuneti si voi referitor la trupul lui Cristos, ca e un fel de Dumnezeu-om sau asa ceva. Si cu ei am de furca, nu numai cu ortodocsii. Adevarul este insa de partea mea. Isus este DUMNEZEU. Nu alte combinatii nefiresti si inutile.
Asta ramane de vazut! Eu totusi am impresia ca tu ai inteles f. bine lectia pe care ti-au predat-o acolo, in lumea p/np, si o exprimi cat se poate de calr si limpede. De aceea... intr-un anume sens esti de felicitat - pt. cinste si corectitudine. Restul insa....doar se camufleaza mai bine. Daca-ar spune cinstit (precum o faci tu) ce si CUM cred ei de fapt.... de MAINE ar ramane fara dobitoace platitoare de zeciula! Ar trece toti in masa la BO sau BRC!

De aia trebuie de fapt sa joace bambiliciul si pe cat posibil sa strecoare otravuri nedetectabile omului simplu!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: "Hristos a purtat pacatele noastre"

Mesaj necititde electric77 » 09 Noi 2010, 19:14


Asta ramane de vazut! Eu totusi am impresia ca tu ai inteles f. bine lectia pe care ti-au predat-o acolo, in lumea p/np,
nu am legaturi cu p/np absolut deloc.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: "Hristos a purtat pacatele noastre"

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 21:39

asa zici tu.... Invatatura insa... te tradeaza. Poate nu MAi ai, sau asa iti place sa crezi, ... dar ai avut!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: "Hristos a purtat pacatele noastre"

Mesaj necititde Doriana » 13 Noi 2010, 09:24

Sf. Părinţi (drept că puţini dintre ei) spun că Fiul s-ar fi întrupat şi dacă omul nu cădea, dar nu s-ar mai fi jertfit.
Dati-mi voie sa nu fiu de acord cu ei. Si asta din cauza lui Evrei 2:14-15:

"Astfel dar, deoarece copiii sînt părtaşi sîngelui şi cărnii, tot aşa şi El însuş a fost deopotrivă părtaş la ele, pentruca, prin moarte, să nimicească pe cel ce are puterea morţii, adică pe diavolul, şi să izbăvească pe toţi aceia, cari prin frica morţii erau supuşi robiei toată viaţa lor."

Reiese clar de aici ca Cuvantul s-a facut om pentru ca sa moara.
Parintele a afirmat pe baza Sfintilor Parinti (unul dintre ei fiind Maxim Marturisitorul) ca daca omul nu cadea in pacat, atunci Fiul lui Dumnezeu tot se intrupa. Ce e asa de greu de inteles?
E greu de inteles cum acceptam invataturi care contrazic Scripturile, dand dovada de inconsecventa. Daca Biserica a votat si a stabilit canonul biblic se presupune ca il si respecta si nu il contrazice mai apoi. Oricine emite o invatatura care contrazice Scripturile ar trebui corectat, char daca este episcop, apostol sau chiar sfant. Orice om poate gresi.

Daca Sf Ap Pavel a spus asa, sa o lasam cum a spus-o el, fara alte artificii. Omul acela stia ce spune; lui i s-a revelat cel mai profund taina mantuirii noastre.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: "Hristos a purtat pacatele noastre"

Mesaj necititde dumio » 13 Noi 2010, 19:05

[
Daca Sf Ap Pavel a spus asa, sa o lasam cum a spus-o el, fara alte artificii. Omul acela stia ce spune; lui i s-a revelat cel mai profund taina mantuirii noastre.
Si nu am lasat-o? Am modificat noi realitatea intruparii si scopul intruparii? Dimpotriva, am accentuat realitatea intruparii, chiar daca (presupunand logic) omul nu cadea, ca omul sa aiba o partasie deplina cu Dumnezeu, sa se faca partas dumnezeiestii firi (II Pt.1,4).

Avatar utilizator
Geony
Mesaje:19
Membru din:04 Oct 2010, 00:09
Confesiune:ortodox

Re: "Hristos a purtat pacatele noastre"

Mesaj necititde Geony » 14 Noi 2010, 22:03

[ Adevarul este insa de partea mea. Isus este DUMNEZEU. Nu alte combinatii nefiresti si inutile.
si eu sunt tot de parere cu tine atunci cand vorbesc copiilor sau cand vorbesc cu cine care este habarnist... pt a evita asemanarea lui Dumnezeu cu un extraterestre.... :lol:
.... omul trebuie sa mearga cu judecata pana acolo unde ii este permis, pt a nu fi amagit de diavol... pe Dumnezeu nu-L descoperi cu gandirea, ci cu inima... :?


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron