Ce este credinta?

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica
Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde esenin » 14 Apr 2011, 21:25

Mare gagautza, biet aletheia. Am vazut rar o bazaconie mai mare ca faptura dumneavoastra. Presupun ca sunteti fericit. Unde zice steiner ca "toate s-au rezolvat" la augustin ? de la care echipa de fotbal ? cati lei kilu´ ?

Parinte, Dimitrie, as vrea sa stiu fireste. Dar nu raspundeti !

Doriana, puteti cauta ceva despre Simone Weil, care povesteste intalnirea ei cu Christos. Nu mai tin minte cartea, dar gasiti referinte pe internet. Pentru ca aveti scrupulul calitatii omului, aflati intai despre viata ei. (e un scrupul bun, fireste). Mai sunt carti -rare- despre intalniri LA PROPRIU, nu in sensul exaltat-propagandistic pe care-l dau ortodocsii (si alte biserici, de altfel).
Indraznesc sa va mai dau o sugestie, eretica, bineinteles: Ca Christos te ia in mana Lui (ceea ce nu exclude deloc efortul tau) se manifesta, fireste, ca o inviere. Dar trebuie intai sa mori, ca sa inviezi. (logic) Vedeti Nicodim.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde Doriana » 15 Apr 2011, 22:56

Dar trebuie intai sa mori, ca sa inviezi. (logic) Vedeti Nicodim.
Asa e, esenin...Moartea asta este tare grea. Faptul ca ne iubim prea mult viata ne face sa vorbim mult si sa cautam scapare in teologie, in loc sa ne concentram pe ce e dincolo de ea, pe ceea ce ne-ar putea elibera..
Ideea mortii si invierii nu este chiar eretica. O regasim in multe locuri din NT; si descrisa clar in Galateni 2:20.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde esenin » 16 Apr 2011, 08:28

Unul din lucrurile uimitoare (folosesc un cuvant neutru) la ortodocsi este importanta foarte mica pe care o atribuie vietii. Astfel incat se ajunge des in situatia ca unul cu o viata mica (prea scurta sau prea incolora) ajunge sa dea sfaturi sau sa primeasca spovedania unuia "bogat" in fapte, ptr ca are calitatea -indoielnica- de preot, sau ptr ca e "cuminte".
Este evident ca omului i se da dupa masura, si ca deci, unul care trece prin experienta aceasta, a mortii si a invierii, inca din timpul vietii, ar trebui EL sa fie sfatuitorul. Cum supa ortodoxa e foarte lunga, fireste ca singurul lucru pe care-l pot discuta este teologia (si nici asta cu talent real) -si nu viata reala.
Dar...asta este. Poarta ingusta este asa de ingusta ca foarte putini mai incearca sa treaca prin ea. De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde Dionysie » 16 Apr 2011, 10:58

Unul din lucrurile uimitoare (folosesc un cuvant neutru) la ortodocsi este importanta foarte mica pe care o atribuie vietii. Astfel incat se ajunge des in situatia ca unul cu o viata mica (prea scurta sau prea incolora) ajunge sa dea sfaturi sau sa primeasca spovedania unuia "bogat" in fapte, ptr ca are calitatea -indoielnica- de preot, sau ptr ca e "cuminte".
Este evident ca omului i se da dupa masura, si ca deci, unul care trece prin experienta aceasta, a mortii si a invierii, inca din timpul vietii, ar trebui EL sa fie sfatuitorul. Cum supa ortodoxa e foarte lunga, fireste ca singurul lucru pe care-l pot discuta este teologia (si nici asta cu talent real) -si nu viata reala.
Dar...asta este. Poarta ingusta este asa de ingusta ca foarte putini mai incearca sa treaca prin ea. De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere.
:lol: Nu mai spune !! :lol: I-auzi dom'le !! :lol: Buna gluma, tine-o tot asa !! :lol: de la care echipa de fotbal ? cati lei kilu´ ? :lol:

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde esenin » 16 Apr 2011, 11:34

Vocea cimpanzeului nationale. In dimineata in care o sa observi ca te-ai tras din maimuta, scrie-mi.
(Cauta citatul ala smecher din steiner. ...sau ai tras o minciunica ?)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde dimitrie » 16 Apr 2011, 16:47

Unul din lucrurile uimitoare (folosesc un cuvant neutru) la ortodocsi este impotanta foarte mica pe care o atribuie vietii. Astfel incat se ajunge des in situatia ca unul cu o viata mica (prea scurta sau prea incolora) ajunge sa dea sfaturi sau sa primeasca spovedania unuia "bogat" in fapte, ptr ca are calitatea -indoielnica- de preot, sau ptr ca e "cuminte".
Este evident ca omului i se da dupa masura, si ca deci, unul care trece prin experienta aceasta, a mortii si a invierii, inca din timpul vietii, ar trebui EL sa fie sfatuitorul. Cum supa ortodoxa e foarte lunga, fireste ca singurul lucru pe care-l pot discuta este teologia (si nici asta cu talent real) -si nu viata reala.
Dar...asta este. Poarta ingusta este asa de ingusta ca foarte putini mai incearca sa treaca prin ea. De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere.
[Evindenţierea unor cuvinte (mărime, grosime, scris înclinat) în textul de mai sus, îmi aparţine.]

Domule esenin, generalizaţi fără a particulariza mai întâi. Dar nici să particularizaţi nu este posibil, neputând (omeneşte vorbind) cunoaşte fiecare ortodox în parte; mai ales că trăiţi printre francezi care sunt ... catolici? protestanţi? musulmani? atei? etc.
Arătaţi o aroganţă maximă faţă de ortodocşi la modul general (şi nu o faceţi pentru întâia oară pe acest forum). Ceea ce mă determină, din solidaritate faţă de Biserica şi neamul meu cât şi faţă de toate popoarele ortodoxe, să nu vă mai acord nici o atenţie pe acest forum. Atrag acum atenţia şi celorlalţi ortodocşi asupra acestui fapt.
E nedemn pentru noi să vă mai răspundem în vreun fel. Aţi jignit nu un om, nu un popor, ci o Biserică formată din mai multe popoare (şi nu confesiune, că e adevărata Biserică). O Biserică ai cărei fii ce au pătimit zeci de ani în închisorile comuniste pentru credinţa şi poporul lor, încă mai sunt printre noi
(ca Pr. Iustin Pârvu, Ilie Tudor - tatăl lui Tudor Gheorghe, Pr. Arsenie Papacioc, etc.). O Biserică ai cărei fii au căzut cu milioanele, martirizaţi de secera bolşevică. Vrea cineva să se înjoseacă în aceste condiţii, acordându-vă atenţie ? N-are decât!

Cât despre experienţa de viaţă, nu ne-aţi frapat cu nimic pozitiv până în momentul de faţă. Ba din contră, tocmai aţi arătat contrariul, nelipsind nici aluziile porcoase viewtopic.php?f=66&t=1595&p=22125&hilit ... +la#p22125 (ultima propoziţie).
Cât despre valoarea lungimii ori scurtimii vieţii în dobândirea înţelepciunii, aceasta nu este relevantă căci :
"8. Bătrâneţile cinstite nu sunt cele aduse de o viaţă lungă, nici nu le măsori după numărul anilor.
9. Înţelepciunea este la om adevărata cărunteţe şi vârsta bătrâneţilor înseamnă o viaţă neîntinată. " Înţel. Sol.4

ŞI,
"99. Mai mult decât învăţătorii mei am priceput, că la mărturiile Tale gândirea mea este.
100. Mai mult decât bătrânii am înţeles, că poruncile Tale am căutat."Ps.118

ÎNCĂ,
"8. Legea Domnului este fără prihană, întoarce sufletele; mărturia Domnului este credincioasă, înţelepţeşte pruncii;
9. Judecăţile Domnului sunt drepte, veselesc inima; porunca Domnului este strălucitoare, luminează ochii (mintea înţeleasă ca ochi, prin care omul creşte în cunoaştere)." Ps.18

Vă mai pun înainte o vorbă a Scripturii (poate vă nelinişteşte în sensul bun), deşi nu cred că vă raportaţi la Scriptură cum ne raportăm noi (unitatea de "măsură" absolută):
"21. Vai de cei care sunt înţelepţi în ochii lor şi pricepuţi după gândurile lor!" Isaia.5
Ultima oară modificat 16 Apr 2011, 23:17 de către dimitrie, modificat de 2 ori în total.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde esenin » 16 Apr 2011, 21:59

Va raspund, mai mult sau mai putin punct cu punct, pr. Dimitrie. Sper sa aveti rabdarea sa cititi tot, asa cum ati avut-o sa scrieti.
Domule esenin, generalizaţi fără a particulariza mai întâi. Dar nici să particularizaţi nu este posibil, neputând (omeneşte vorbind) cunoaşte fiecare ortodox în parte; mai ales că trăiţi printre francezi care sunt ... catolici? protestanţi? musulmani? atei? etc.
Paerticularizarea era deja facuta: vedeti mai sus 2 mesaje pe cat de impertinente pe atat de imbecile ale lui Aletheia. Presupun insa ca domniei voastre, prostia agresiva a imberbului avorton ortodox nu va miroase urat. Cum zicea cineva (ortodox, fireste), "corb la corb nu scoate ochii". nu cunosc fiecare ortodox in parte; acolo vorbesc insa de marlanasii necrescuti pe care iata, ii culytivati cu parinteasca grija. Nu e dealtfel primul. Aveti un stoc bogat, se pare.
Arătaţi o aroganţă maximă faţă de ortodocşi la modul general (şi nu o faceţi pentru întâia oară pe acest forum). Ceea ce mă determină, din solidaritate faţă de Biserica şi neamul meu cât şi faţă de toate popoarele ortodoxe,.....
Presupun ca nu realizati ridicolul acestei fraze. Ce e asta ? Internationala ortodoxa ?
să nu vă mai acord nici o atenţie pe acest forum. Atrag acum atenţia şi celorlalţi ortodocşi asupra acestui fapt.
E nedemn pentru noi să vă mai răspundem în vreun fel. Aţi jignit nu un om, nu un popor, ci o Biserică formată din mai multe popoare (şi nu confesiune, că e adevărata Biserică).


Iar. "Ortodocsi din toate tarile, uniti-va !" Nu simtiti ridicolul ? Nu simtiti similitudinea cu "Dai in mine, dai in fabrici si uzine" ? V-a autorizat cineva sa reprezentati "popoare"?

O Biserică ai cărei fii ce au pătimit zeci de ani în închisorile comuniste pentru credinţa şi poporul lor, încă mai sunt printre noi (ca Pr. Iustin Pârvu, Ilie Tudor - tatăl lui Tudor Gheorghe, Pr. Arsenie Papacioc, etc.). O Biserică ai cărei fii au căzut cu milioanele, martirizaţi de secera bolşevică. Vrea cineva să se înjoseacă în aceste condiţii, acordându-vă atenţie ? N-are decât!
Nu stiti, dar nici nu aveti flerul- asta e cel mai trist- ca vindeti castraveti la gradinar. Daca indraznesc acum sa vorbesc asa este tocmai ptr ca am trait acele experiente, cu varf si indesat. Daca aveti despre mine ideea unui favorizat al soartei care traieste in Fr. va inselati. (De altfel nu mai traiesc acolo).
Cât despre experienţa de viaţă, nu ne-aţi frapat cu nimic pozitiv până în momentul de faţă. Ba din contră, tocmai aţi arătat contrariul, nelipsind nici aluziile porcoase viewtopic.php?f=66&t=1595&p=22125&hilit ... +la#p22125 (ultima propoziţie).
N-avem umor. Suntem "decenti" si "cuminti". de ce ? pai...ptr ca suntem prea farisei ca sa radem. Era un CONTEXT de luat in seama acolo ! (ca si in mesajul care v-a provocat acest raspuns.
Cât despre valoarea lungimii ori scurtimii vieţii în dobândirea înţelepciunii, aceasta nu este relevantă căci :
"8. Bătrâneţile cinstite nu sunt cele aduse de o viaţă lungă, nici nu le măsori după numărul anilor.


Complet idiot. dar dupa ce le masurati ? Dupa nr. de la pantofi ?

9. Înţelepciunea este la om adevărata cărunteţe şi vârsta bătrâneţilor înseamnă o viaţă neîntinată. " Înţel. Sol.4
Nu inteleg. ma acuzati ca duc o viata intinata ?
"99. Mai mult decât învăţătorii mei am priceput, că la mărturiile Tale gândirea mea este.
100. Mai mult decât bătrânii am înţeles, că poruncile Tale am căutat."Ps.118

ÎNCĂ,
"8. Legea Domnului este fără prihană, întoarce sufletele; mărturia Domnului este credincioasă, înţelepţeşte pruncii;


(Doar la ultima:). Si daca-i tampeste, presupun ca veti fi de acord, inseamna ca nu e a Domnului. sunteti de acord?


9. Judecăţile Domnului sunt drepte, veselesc inima; porunca Domnului este strălucitoare, luminează ochii (mintea înţeleasă ca ochi, prin care omul creşte în cunoaştere)." Ps.18
Ale Domnului, pr. Dimitrie, nu ale dumneavoastra, nici ale altcuiva.
Dar de ce credeti dumneavoastra ca "minte" = "ochi" acolo ? De unde o scoateti ?
Vă mai pun înainte o vorbă a Scripturii (poate vă nelinişteşte în sensul bun), deşi nu cred că vă raportaţi la Scriptură cum ne raportăm noi (unitatea de "măsură" absolută):
"21. Vai de cei care sunt înţelepţi în ochii lor şi pricepuţi după gândurile lor!" Isaia.5
Dar este exact situatia dumneavoastra. Nu sunteti dumneavoastra purtatorii adevarului ? Nu sunteti dumneavoastra alesii ? Nu va raportati la scriptura ci la propriul orgoliu. De aceea reactionati asa. Ce am spus eu acolo este chiar in sensul scripturii. dar ptr dumneavoastra, scriptura este ortodoxia. (Acuma, iata e chiar mai rau: scriptura sunt ortodocsii). Ce am scris eu este mai degraba o trista constatare, ce spuneti dumneavoastra e orgoliu ranit.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde dimitrie » 17 Apr 2011, 01:09

Linistiti-va, parinte. Esenin nu a jignit Biserica; cel mult pe unii care se lauda ca fac parte din ea si nu arata maturitate [drept dovada si aceasta sensibilitate accentuata]. Era doar o observatie; mare jignire de reclamat pe doua topicuri... Ce v-ati fi facut daca vi se spunea in mod repetat ca sunteti posedat, asa cum faceti dvs altora [ nu dam nume]?
Adevarul e ca e mai usor sa lovesti decat sa fii lovit...si mai placut de multe ori...
Oricum, e drept ca domnul esenin a vorbit in general; sunt si altfel de ortodocsi; nu prea multi, ce-i drept. Insa sunt cativa si pe acest forum. La mai multi, as zice eu...
Doamna Doriana, eu am abordat d.p.d.v. biblic şi teologic "glossolalia" dvs. Dvs. nu aţi abordat-o deloc, ci aţi încercat să muşamalizaţi scăpările argumentaţiei biblice, ce ar fi dovedit că ce manifestaţi nu se cheamă posedare, ci împroprierea uneia sau mai multor limbi străine pe cale supranaturală. Dacă eram pe un forum neteologic, aş fi formulat altfel constatarea mea, ca de exemplu: Doriana manifestă abilităţi paranormale, mai mult ori mai puţin cenzurate de conştientul dn-ei.
Iar mesajul dvs. (Doriana) conţine afirmaţii contradictorii, după cum am evidenţiat cu majuscule.
Pe nici unul nu vă urăsc. Nu ura m-a ţinut în faţa laptop-ului până la epuizare.
V-am ocolit ţepii pe cât am putut , pentru a nu vă provoa la reacţii necuvenite.
Eu vă scriu cu inimă părintească pe forum (ca şi reposabilizare), indiferent de vârsata ce o aveţi (dar nu fără respectul ori consideraţia cuvenite). Este în natura mea ca preot creştin acest lucru. Pe fiecare am vrut să vă câştig la Ortodoxie.
Reanalzaţi-mi mesajele!
Mai puţină toleranţă am arătat ortodocşilor când au greşit pe forum, cu precădere preoţilor. Pe unii i-am sesizat mai întâi pe privat când au greşit, ca mai apoi ei să-mi posteze pe forum observaţia ori reproşul făcute în privat.
Altă dată ţineţi cont (vă rog) de lipsa mea de "maturitate" şi mai ales de "sensibilitatea" mea, evitând exprimările ce m-ar provoca pe această linie, mai ales că manifest sindromul "comunism după comunism".
Mai toţi am suferit în comunism: unii ca chinuiţi de cei ce chinuindu-se chinuiau.
M-am cam săturat să fiu servit cu baliverne, ori cu exprimări pline de ambiguitate şi nu cu obiectivitate în postări.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde esenin » 17 Apr 2011, 08:21

Parinte,
Ati castiga pe cate unul la ortodoxie daca (luati-le ca sfaturi bine intentionate):
- ati raspunde articulat la intrebari. Ca sa intelegeti ce inseamna "articulat": Unul dintre dumneavoastra a zis la un moment dat (despre Ioan botezatorul) ca "cu duhul si puterea lui Ilie" nu inseamna ceea ce se vede, ci "cu duh si putere CA ALE lui Ilie". Nimeni, absolut nimeni, daca nu e retardat, nu se va multumi cu o asemenea invarteala. Oricarui om care incepe sa gandeasca- si sunt foarte multi in ziua de azi- ii va trebui un argument serios pentru schimbarea sensului propozitiei, fata de cel din text. E doar un exemplu, dar mai sunt MULTE la fel. Oamenii nu sunt tampiti. Iar daca vreti sa-i atrageti la ortodoxie tampindu-i, atunci ce faceti este necinstit.
- Nu stiu daca va dati seama dar sunteti creditati cu o anumita autoritate implicita. (ptr ca sunteti preot; inconstient, fiecare "eretic" va acorda un anume respect). Daca dumneavoastra dati citate inepte (adica in afara obiectului discutiei) -lucru care este raspandit la ortodocsi- atunci respectul se evapora instantaneu. Stim toti, "ereticii" ca aveti ceva impotriva rationalismului, ca va sta in gat. Dar lumea de azi pe aceasta baza s-a construit, si nu pe alta. Chiar si dumneavoastra profitati din plin. Ca sa intelegeti bine: citatele in care sunteti bogati nu rezolva nimic. Vedeti de altfel cum np le folosesc pe aceleasi in sens invers. "Ereticul" vrea un raspuns care sa raspunda atat ratiunii, cat si vietii practice, cat si unui anume "simt al adevarului" pe care omul il mai are. Nu e simplu. Daca se intampla sa nu-i raspundeti unuia dintre acestea,
atunci nu visati, n-o sa-l "recrutati". (sau o sa recrutati slabii de inger).
- In fine pctul sensibil ptr. mine: (L-am spus inca de la inceput). Este imposibil sa discuti cu un ortodox fara sa-ti fie teama ca te va ataca personal. Luati la rand mesajele lui Aletheia. Observati va rog ca, invariabil, "dreptatea" sa se manifesta prin jignirea celuilalt. Nu e singurul. Mai toti aveti ...nu stiu cum sa-i zic ca sa nu jignesc... proasta crestere sa atacati oamenii si nu ideile lor.
Este vizibil ptr celalalt ca nu ati inceput inca sa ganditi cu propriile capete, si, in acest context, chiar si simpla parere prea apasat spusa devine jignire. (vedeti cazul Norei, care ma sfatuia abulic sa.... mananc iarba.- la mine nu se poate, pur si simplu ptr. fac cainii pipi pea ea- stau "la bloc"). Fireste acuma ca vei raspunde homunculului infatuat care te jigneste. Scopul meu nu e sa-l "castig" la ceva, n-am nicio misiune, ci doar sa ma apar. Imi voi permite aproximativ orice, ptr ca am deja experienta a ceea ce se intampla cand le dai nas. (vedeti raspunsul urmator)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde esenin » 17 Apr 2011, 08:44

Despre comunismul remanent.
Pareti sa va dati seama de acest "sindrom". Dar paradoxal, nu va dati seama cand discursul dumneavoastra devine propaganda.
Daca aveti varsta necesara veti constata singur ca ortodoxia, ca si comunismul foloseste limba de lemn (alta, nu cea a a materialismului stiintific). La fel, gandirea de lemn. La fel sentimentele de lemn.
Despre prima a zis deja, zic acum despre sentimente: te uimeste platitudinea sentimentelor. Lipsa de preocupare ptr. lucrurile frumoase (isi va pune probleme daca muzica de Bach este/nu este eretica, nu daca e frumoasa- cred ca e chiar si un topic pe tema asta). Nu cunoaste sa zicem, pictura, poezia sa e narativa (ca si rock-ul "crestin" al np), adica e antipoezie, (si antimuzica la np). Adica vede in aceste manifestari ale artei doar chestia tehnica, aceea care poate servi (sau nu) ortodoxia. Va aduceti aminte de "tezele din iulie" ? Ce vroia Ceausescu ? Acelasi lucru, artele ca mijloc tehnic. ce va spune asta ? Acelasi tip de om, primar, cu acelasi sentiment al legitimitati sale: el este OMUL. (si, tocmai, ca NU este).
Apelul la autoritatea majoritatii ("bolsevismul") Am avut discutia asta initiala cu Ioan Cr. Lui ii inteleg naivitatea, e tanar. dar dumneavoastra ? Stim, suntem aproape siguri, ca "adevarul" majoritatii e fals, daca nu chiar minciuna. Si NUMAI acest motiv este acum, dupa comunism, capabil sa va discreteze complet. Vad ca aveti chiar scrupulul sa vorbiti despre "chinuitorii chinuiti". Oare sa fi fost asa ? Unul ca mine-dar mai sunt si altii- nu doresc sa vada consideratia pe care o acordati acestora. Li se pare monstruoasa. Si, credeti-ma chinuitorii nu erai chinuiti. Erau doar in posesia "adevarului" de atunci, ca dumneavoastra astazi.
Ma opresc aici (dar as putea continua).

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde Doriana » 17 Apr 2011, 13:46

Doamna Doriana, eu am abordat d.p.d.v. biblic şi teologic "glossolalia" dvs. Dvs. nu aţi abordat-o deloc, ci aţi încercat să muşamalizaţi scăpările argumentaţiei biblice, ce ar fi dovedit că ce manifestaţi nu se cheamă posedare, ci împroprierea uneia sau mai multor limbi străine pe cale supranaturală. Dacă eram pe un forum neteologic, aş fi formulat altfel constatarea mea, ca de exemplu: Doriana manifestă abilităţi paranormale, mai mult ori mai puţin cenzurate de conştientul dn-ei.
Iar mesajul dvs. (Doriana) conţine afirmaţii contradictorii, după cum am evidenţiat cu majuscule.
Pe nici unul nu vă urăsc. Nu ura m-a ţinut în faţa laptop-ului până la epuizare.
V-am ocolit ţepii pe cât am putut , pentru a nu vă provoa la reacţii necuvenite.
Eu vă scriu cu inimă părintească pe forum (ca şi reposabilizare), indiferent de vârsata ce o aveţi (dar nu fără respectul ori consideraţia cuvenite). Este în natura mea ca preot creştin acest lucru. Pe fiecare am vrut să vă câştig la Ortodoxie.
Reanalzaţi-mi mesajele!
Mai puţină toleranţă am arătat ortodocşilor când au greşit pe forum, cu precădere preoţilor. Pe unii i-am sesizat mai întâi pe privat când au greşit, ca mai apoi ei să-mi posteze pe forum observaţia ori reproşul făcute în privat.
Altă dată ţineţi cont (vă rog) de lipsa mea de "maturitate" şi mai ales de "sensibilitatea" mea, evitând exprimările ce m-ar provoca pe această linie, mai ales că manifest sindromul "comunism după comunism".
Mai toţi am suferit în comunism: unii ca chinuiţi de cei ce chinuindu-se chinuiau.
M-am cam săturat să fiu servit cu baliverne, ori cu exprimări pline de ambiguitate şi nu cu obiectivitate în postări.
Ok, parinte. :) Nu am vrut sa va necajesc. Daca dvs m-ati facut posedata parinteste, va asigur ca si tepii mei tot parintesti sunt.
Fiti binecuvantat!
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 17 Apr 2011, 20:15

Ca sa intelegeti ce inseamna "articulat": Unul dintre dumneavoastra a zis la un moment dat (despre Ioan botezatorul) ca "cu duhul si puterea lui Ilie" nu inseamna ceea ce se vede, ci "cu duh si putere CA ALE lui Ilie". Nimeni, absolut nimeni, daca nu e retardat, nu se va multumi cu o asemenea invarteala.
Deşi discuţia nu era a mea, dar întrucât vizează obiectul credinţei mele, am îndrăznit să intru în discuţii. Domnule Esenin, observ că, catalogaţi ca retardaţii la minte pe cei care înţeleg altfel decât dvs versetul care face referire la persoana sf Prooroc Ioan, iar în viziune domniei voastre, bine-nţeles, sunt ortodocşii pt că ei cred aşa, mulţumim de altfel pt caracterizarea făcută nouă ortodocşilor pe un frum ortodox , admir şi răbdarea şi îngăduinţa administratorilor, nu ştiu dacă este apreciat gestul din partea dvs.
Noi Ortodocşii aşa înţelegem, conform înţelegerii unanime a Bisericii de pretudindeni şi dintodeauna, cum de altfel chiar sf Ioan Botezătorul mărturiseşte, anume că, Ioan Botezătorul este o persoană diferită, nu este unul şi acelaşi cu proocul Ilie.
Chiar dacă Hristos mărturiseşte despre el că v-a veni cu duhul şi puterea Lui Ilie, iar în altă parte spune că el este Ilie cel ce v-a să vină.
Însă la Sfânta Evanghelie după Ioan, chiar proorocul mărturiseşte despre sine aşa:
Cap. 1 versetele 21-25. Şi ei l-au întrebat: Dar cine eşti? Eşti Ilie? Zis-a el: Nu sunt. Eşti tu Proorocul? Şi a răspuns: Nu.
23. El a zis: Eu sunt glasul celui ce strigă în pustie: "Îndreptaţi calea Domnului", precum a zis Isaia proorocul.
24. Şi trimişii erau dintre farisei.
25. Şi l-au întrebat şi i-au zis: De ce botezi deci, dacă tu nu eşti Hristosul, nici Ilie, nici Proorocul?

Deci, vă rog d-le, să-i luminaţi mai convingător decât sf Ioan Botezătorul pe ortodocşii retardaţi cu argumente de care susţineţi că trebuie.
Mulţumin încă o dată pt caracterizarea generală care ne-o faceţi, mă miră totuşi că activaţi pe un forum al retardaţilor, bănuiesc că dintr-un sentiment de milă şi compasiune pt ca să ne luminaţi.
Vă rog să nu vă supăraţi pe mine pt observaţiile mele, cu multă stimă şi respect pt neortodocşi.
Cu mult respect.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde esenin » 17 Apr 2011, 20:45

Aoleu...bre, domnilor. Ce feste ne mai joaca fudulia...Despre cei care asculta "explicatia" am spus ca ar fi retardati, nu despre cei care o dau. Acestia ar fi smecheri; de aceea am scris "invarteala".

Stiu ca chiar Ioan spune ca nu e Ilie. (ca si Hristos, care nu e nici Moise). Cunosc aceste lucruri. Dar problema mea nu este identitatea lui Ioan, ci posibilitatea ca cineva diferit de Ilie, ca Christos sau Ioan, sa fie presupus (de altii) ca ar fi Ilie sau Moise. Ilie era "rapit la cer" (sper ca am citat corect), iar Moise era mort. Ca ei sa fie Ioan sau Christos ar fi trebuit sa se fi reincarnat. Oamenii aceia credeau in reincarnare. (ca si ucenicii presupunand ca orbul din nastere ar fi putut pacatui inainte de propria nastere). Altfel nu ar fi putut sa presupuna ca Moise sau Ilie sunt Ioan sau Christos. Sper ca am fost clar.

Daca adaugi la cuvintele mentionate "ca a lui...." eviti aceasta problema. Asta este "invarteala".

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde Dionysie » 17 Apr 2011, 20:56

Aş ruga să se păstreze discuţia pe marginea subiectului Ce este credinta?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 17 Apr 2011, 23:26

Aoleu...bre, domnilor. Ce feste ne mai joaca fudulia...Despre cei care asculta "explicatia" am spus ca ar fi retardati, nu despre cei care o dau. Acestia ar fi smecheri; de aceea am scris "invarteala".
Da d-le Esenin, noi ortodocşii ne considerăm cei care ascultă de Biserică această explicaţie( pt că aceasta nu-i de azi de ieri), care pt dvs am fi retardaţi, iar cei care o dau explicaţia fac parte tot din Biserică, (" şmecherii", în viziunea dvs) deci şi într-un caz şi-n celălalt ne vizează pe noi ortodocşii "fudulii", dar în fine, să trecem peste aceasta, întorcând şi celălalt obraz.

Credinţa, este o puterea sufletească de a accepta ca adevărate datele sau referinţele învăţăturii de credinţă, ce nu pot fi înţelese raţional uneori, sau nu pot fi văzute cu ochii, cf Evr 11,1.

Credinţa Adevărată, este primirea de către om, prin intermediul Duhului Sfânt şi a vederii sufleteşti, a tuturor Adevărurilor pe care le avem prin descoperire dumnezeiască, în scopul mântuirii noastre.

Credinţa adevărată sau ortodoxă, este un har a Lui Dumnezeu, "Căci prin har sunteţi mântuiţi, prin CREDINŢĂ, şi aceasta nu este de la voi, este Darul lui Dumnezeu (Filip 1, 29).

Credinţa adevărată sau ortodoxă, este un dar al Sfântului Duh. (1 Cor. 12, 9; Gal. 5, 22). "Roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, CREDINŢA."(Gal. 5, 22).
Cu mult respect.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde esenin » 18 Apr 2011, 09:11

Aoleu...bre, domnilor. Ce feste ne mai joaca fudulia...Despre cei care asculta "explicatia" am spus ca ar fi retardati, nu despre cei care o dau. Acestia ar fi smecheri; de aceea am scris "invarteala".
Da d-le Esenin, noi ortodocşii ne considerăm cei care ascultă de Biserică această explicaţie( pt că aceasta nu-i de azi de ieri), care pt dvs am fi retardaţi, iar cei care o dau explicaţia fac parte tot din Biserică, (" şmecherii", în viziunea dvs) deci şi într-un caz şi-n celălalt ne vizează pe noi ortodocşii "fudulii", dar în fine, să trecem peste aceasta, întorcând şi celălalt obraz.

Credinţa, este o puterea sufletească de a accepta ca adevărate datele sau referinţele învăţăturii de credinţă, ce nu pot fi înţelese raţional uneori, sau nu pot fi văzute cu ochii, cf Evr 11,1.

Credinţa Adevărată, este primirea de către om, prin intermediul Duhului Sfânt şi a vederii sufleteşti, a tuturor Adevărurilor pe care le avem prin descoperire dumnezeiască, în scopul mântuirii noastre.

Credinţa adevărată sau ortodoxă, este un har a Lui Dumnezeu, "Căci prin har sunteţi mântuiţi, prin CREDINŢĂ, şi aceasta nu este de la voi, este Darul lui Dumnezeu (Filip 1, 29).

Credinţa adevărată sau ortodoxă, este un dar al Sfântului Duh. (1 Cor. 12, 9; Gal. 5, 22). "Roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, CREDINŢA."(Gal. 5, 22).
Ma uit la ce faceti si sincer ma minunez. Intai imi raspundeti mie, dar nu la problema ci la oful dumneavoastra, cu "retardatii". Justificarea pozitiei mele va lasa complet rece. Apoi vine amicul aletheia, cu spume la gura si face obisnuita pirueta ortodoxa: "la subiect va rog!" (devierea de la subiect dureaza de mai mult timp, si anume de cand a intervenit chiar el). Pirueta vizeaza, evident, evitarea tabuului "reincarnarii". Iar domnia voastra, preot (daca nu ma insel) va pliati ca un elev prins asupra faptei rusinoase la exhortatia tanarului fascist in rut.
Intrebarile mea sunt (si va rog respectuos sa raspundeti): CREDETI CA CINEVA AR MAI PUTEA SA VA RESPECTE ? CINE ? CREDETI CA SUNTETI ONEST ?
Las de-o parte lunga zeama tulbure a definitiei "credintei". Sunteti la nivelul de analiza a unui elev -nu stralucit, sa zicem. Nu aceste cuvinte tocite le vor oamenii. Nu definitii de manual, nu fosile intelectuale ci marturii VII. Ziceam mai sus de "limba de lemn". Iat-o. Si cu ea, toate manipularile si manevrere comuniste: moartea prezentata ca viata, lipsa vointei de gandi, platitudinea. "intelepciunea" salcie.....etc.

Acuma raspuns la unicul lucru consistent (in sens negativ) din sarmana dumneavoastra replica:
Credinţa Adevărată, este primirea de către om,....... a tuturor Adevărurilor pe care le avem prin descoperire dumnezeiască, în scopul mântuirii noastre.
"Orto-doxie" nu este "credinta adevarata" ci simpla parere adevarata. Printr-o manevra obisnuita la tribul ortodox, "opinie" a devenit "credinta". (vedeti aici: http://fr.wiktionary.org/wiki/orthodoxe). Ori una este "credinta", alta "parerea". Dca nu faceti diferenta, vedeti la wiki....ceva. De aici, desi nu cred ca o sa intelegeti, ideea ca "aveti" adevaruri, ceea ce de fapt va reduce "credinta" la simpla "parere". Lucrul pe care-l vrea credinta este sa fiti adevarul, nu sa-l posedati. Va bateti pentru "adevar" in astfel de dispute pentru ca nu sunteti adevarul. Adevarul dumneavoastra este altceva decat dumneavoastra insiva. De aici labilitatea morala, (ca sa fiu elegant) compromisul cu raul- omniprezent....etc.
(nu imi fac iluzia ca intelegeti, dar ca sa-mi fac datoria...).

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 18 Apr 2011, 14:04


Iar domnia voastra, preot (daca nu ma insel) va pliati ca un elev prins asupra faptei rusinoase la exhortatia tanarului fascist in rut.
Nu mă pliez d-le şi nu mă simt în nici un fel, ci, v-am atras doar atenţia asupra faptului că cei care îi judecă pe ortodocşi de needucaţie, de cele mai multe ori sunt ei needucaţi, doat atât, nu vreau mai mult.
Intrebarile mea sunt (si va rog respectuos sa raspundeti): CREDETI CA CINEVA AR MAI PUTEA SA VA RESPECTE ? CINE ? CREDETI CA SUNTETI ONEST ?
D-le Esenin, vă răspun ca unuia care chiar sunteţi interesat de întrebare, deşi am sentimentul că aţi întrebat cu scop denigrator ironic, după felul cum aţi pus problema, cer scuze şi adm. că deviez de la subiect.
D-le, în moment ce am îmbrăcat haina monahală, lumea s-a impărţit direct în două pt mine, respect şi iubire din partea unora şi repulsie şi ostilitate din partea altora, fără să-i cunosc, fără contact, fără să am de-a face într-un fel sau altul, asta doar la prima vedere vorbesc.
Dar, în zona unde locuiesc eu, oamenii au un mare respect pt preoţie, şi sincer, trăiesc din plin sentimentul asta al respectului, cu toate că nu-l aştept.
Apoi, dacă mă credeţi, problema respectului este ultima care nici măcar nu mi-am pus-o şi ca să repet( iertaţi-mi tautologia) chiar nu mă interesează, dar oamenii cred, şi pe bună dreptate că aşa şi este, că, dacă respectă preotul îl respectă Pe Hristos de unde îşi trag preoţia, precum şi invers .
Dar suntem foarte conştienţi şi de avertismentul Mântuitorului care a spus la ev Ioan cap 15, 18. Dacă vă urăşte pe voi lumea, să ştiţi că pe Mine mai înainte decât pe voi M-a urât.
19. Dacă aţi fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteţi din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăşte.
20. Aduceţi-vă aminte de cuvântul pe care vi l-am spus: Nu este sluga mai mare decât stăpânul său. Dacă M-au prigonit pe Mine, şi pe voi vă vor prigoni; dacă au păzit cuvântul Meu, şi pe al vostru îl vor păzi.

După comportare ştim din prima în ce tabără se află fiecare, deci, nu trebuie multă filozofie.
La început mi-se părea extrem de ciudat să mi-se sărute mâna şi nu o dată am încercat să-mi retrag mâna de la sărutare, când eram mai începător şi nu eram obişnuit cu asemenea manifestări ( în ciuda faptului că apostolul Pavel porunceşte oamenilor acest respect sau cinste, conştient fiind de asta) iar oamenii îmi atrăgeau atenţia că îi privez de respectul pt Hristos prin mine, şi uneori chiar cu supărare şi reproş. Acum sunt total indiferent faţă de acest gest.
Sunteti la nivelul de analiza a unui elev -nu stralucit, sa zicem. Nu aceste cuvinte tocite le vor oamenii. Nu definitii de manual, nu fosile intelectuale ci marturii VII. Ziceam mai sus de "limba de lemn". Iat-o. Si cu ea, toate manipularile si manevrere comuniste: moartea prezentata ca viata, lipsa vointei de gandi, platitudinea. "intelepciunea" salcie.....etc.
Nu mă miră analiza dvs, chiar mă aşteptam că atâta o să puteţi face, deşi nu mă deranjează, puteţi venii cu alte completări.
Dar vă rog, veniţi şi dvs cu alte definiţii viabile şi cu mărturii vii.
D-le am spus şi eu ceva f puţin, nu am spus tot ce se poate spune despre acestă virtute, dar cine v-a voii poate să o cunoască din trăire, nu doar din teorie.
Acuma raspuns la unicul lucru consistent (in sens negativ) din sarmana dumneavoastra replica:
Credinţa Adevărată, este primirea de către om,....... a tuturor Adevărurilor pe care le avem prin descoperire dumnezeiască, în scopul mântuirii noastre.
"Orto-doxie" nu este "credinta adevarata" ci simpla parere adevarata. Printr-o manevra obisnuita la tribul ortodox, "opinie" a devenit "credinta". (vedeti aici: http://fr.wiktionary.org/wiki/orthodoxe).
Aţi uitat să spuneţi, asta e părerea mea şi a celor care nu sunt ortodocşi.
Ori una este "credinta", alta "parerea".
D-le, DEX-ul le are pe amândoua cu acelaşi înţeles, dar şi diferit.
Dca nu faceti diferenta, vedeti la wiki....ceva. De aici, desi nu cred ca o sa intelegeti, ideea ca "aveti" adevaruri, ceea ce de fapt va reduce "credinta" la simpla "parere". Lucrul pe care-l vrea credinta este sa fiti adevarul, nu sa-l posedati.
Mulţumim pt recomandări, dar pt noi Adevărul este Unul, iar noi nu putem decât să trăim în Adevăr, ceea ce nu-i tot una.
Va bateti pentru "adevar" in astfel de dispute pentru ca nu sunteti adevarul.
Ba da, suntem în Adevăr, chiar dacă nu-l cunoaştem în totalitate şi avem şi oarecare înşelare, care suntem datori a o descoperii. Ne batem pt ceea ce a fost descoperit ca să rămână.
Adevarul dumneavoastra este altceva decat dumneavoastra insiva.
Da, acum spuneţi ca noi, ştim d-le că nu suntem la măsura ideală a trăirii după Evanghelie, dar ţinem f mult la Adevăr chiar dacă nu-l trăim totdeauna.
De aici labilitatea morala, (ca sa fiu elegant) compromisul cu raul- omniprezent....etc.
(nu imi fac iluzia ca intelegeti, dar ca sa-mi fac datoria...).
Ei na, păi dvs probabil că sunteţi mult prea inteligent faţă de mine ca să vă înţeleg eu, mulţumesc pt indicaţii.
Cu respect.
Cu mult respect.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 18 Apr 2011, 14:55

Intrebarile mea sunt (si va rog respectuos sa raspundeti): CREDETI CA CINEVA AR MAI PUTEA SA VA RESPECTE ? CINE ? CREDETI CA SUNTETI ONEST ?
Ca să termin răspunsul, întrebarea dvs imi creeaza sentimentul că este ostentativ ironică, chiar dacă subtilă, am avut impresia că mă caracterizaţi de parcă aşi fi ieşit acum din puşcărie după un furt de găini.

Dar să vă răspund onest şi respectuos, bănuiesc că întrebaţi în general nu personal pt mine,
a) Apostolul Pavel spunea că, dorim întru toate cu cinste să trăim, la noi în Biserică există această dorinţă ca să trim in cinste unii cu laţii, respectul există atât pt cler cât şi invers cât şi între fiecare credincios.

b) D-le, respect numai cei care nu au bunul simţ nu pot să-l aibă, pt avea respect nu neapărat trebuie să fi ortodox, el este la îndemâna fiecăruia şi ţine de cei 7 ani de acasă, Ţine de legea morală din om, ca să vă răspund exact CINE? mi se pare cam naivă întrebarea, nu pot să am o esemenea cunoaştere de anvergură aşa de mare.
Bănuiesc că cei educaţi o să ne respecte indiferent de cultul lor, dacă nu ca ortodocşi, cel puţin ca oameni.

c)Cred că sunt ONEST, şi nu înţeleg, ce v-a determinat să-mi puneţi o astfel de întrebare ? Bag seamă că este personală.
Cu respect.
Cu mult respect.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde esenin » 18 Apr 2011, 15:30

Imi iau o ora libera.

Imi pare RAU ca ajungeti sa vorbiti omeneste de-abia in acest context. Dupa ce murdaria a fost scoasa deasupra de marlania unuia dintre dumneavoastra. (va rog sa observati ca nici acum,nici in alte dati, niciunul dintre domniile voastre nu a luat pozitie.- exceptie: pr. Dimitrie, dar foarte timid). Pe de alta parte, imi pare bine, asta astept, in general, de la semenii mei. Aveti datoria sa va purtati asa nu numai in baza calitatii de preot, ci in primul rand a aceleia de om. Dar va vine greu, iata, sa le onorati pe amandoua. Daca mi-aduc bine-aminte, chiar dumneavoastra (ma iertati daca ma insel) aveati ideea ca daca mi-ati omori trupul mi-ati face un bine, ptr. ca mi-ati salva sufletul.

La al doilea alineat: parinte, lumea va uraste, in parte (in parte a lumii). Dar nu pentru ca sunteti ai lui Christos, ci pentru ca -si cand- NU sunteti ! Ia ganditi-va cine va iubeste : politicienii, "oamenii de faceri"- (a se citi "hotii acceptati socialmente"), ignorantii... etc. (Si dumneavoastra insiva, fireste). Ceilalti, de care nu am scris, nu au, a-priori, nicio ostilitate. O provocati insa. Nu mai enumar comportamentele care o provoaca. Presupun ca aveti o idee de sine suficienta ca sa va dati seama singur. Daca nu ma credeti dat o raita pe "forumurile" ortodoxe, si comparati-le cu altele, sa zicem cu cele catolice. Nicaieri nu veti mai gasi fiare de-abia iesite de la zoo care sa se dea, sa zicem, catolici. Nici vorba !
E absolut ridicol ca in aceste conditii, va mai puteti crede "ai lui Christos", e pura prezumtie. Recititi la Pavel despre "roadele credintei". Cate recunoasteti la dumneavoastra insiva ?. (e la plural). Sigur ca oamenii va saruta mana, si stiti bine de ce - de frica. Pe care faceti pe dracu'n patru sa le-o infiltrati si sa le-o intretineti.

La al treilea: Aceste vorbe de care am zis deja ca sunt plate, "de lemn" nu mai spun nimanui mare lucru, sunt mai degraba conventie burgheza pioasa. In orice caz nu justifica exaltarea "credinciosului". Am mai zis-o o data, o mai zic: nu exista arborele credintei in Rai. Omul nu e facut pentru credinta, ci pentru cunoastere. Sigur ca atata timp cat nu poate cunoaste, se va rezuma la a crede. Dar veti recunoaste, cred, ca e o solutie "de avarie", in lipsa de altceva. iar acest lucru ar trebui sa va indemne la modestie, la pareri mai putin transante, la intrebari mai degraba decat la raspunsuri. Sunteti in situatia paradoxala, ca desi recunoasteti ca nu stiti, si doar credeti sa va impuneti grosier, credinta, arbitrariul, parerea. Mi-aduc aminte ca pr. Galeriu zicea ca are mai multe raspunsuri decat intrebarile celorlalti. Dar, paradoxal, nu stia ce se intampla in propria familie. (Iar raspunsurile ptr. ceilalti erau in mare parte "abureala". Tin minte bine, sarmanul om- respectabil, altfel. Si va mai pot da exemple).

La al patrulea si al cincilea: Nu ! nu este parerea mea ! (e mai degraba a dumneavoastra) In greceste "doxa" este "parere". Cautati intr-un dictionar. "Credinta" e mai degraba "pistis". DEXul este...romanesc, romanii ortodocsi....ghinion.

La urmatoarele (pana la ultima): Ce spun eu acolo este in rezumat asta: Ati degradat adevarul pana la a-l poseda. L-ati transformat in adevar intelectual-liberal, (care se discuta) tocmai pentru ca nu traiti Adevarul. Acest lucru se datoreaza tocmai celor zise mai sus: v-ati autodefinit de la inceput prin dreapta parere. Ori parerea este altceva decat trairea. Ceea se traieste este oarecum indiscutabil. E mai degraba certitudine si nu "credinta". ("Roadele credintei" sunt de fapt ale certitudinii). Aveti hachite, paraponuri si racoreli pentru ca nu aveti aceste roade. Pentru ca vreti sa va impuneti parerea, care se poate impune prin aceste mijloace. (V-ati putea impune prin celelalte, prin "roade" daca le-ati avea, fireste). Cu asta ne intoarcem la "ai cui sunteti ?" de la inceput.

La ultima: Eu nu am acuzat acolo "inteligenta" ! Ci "labilitatea morala, compromisul"....etc ! dar, cu obisnuita rea credinta, o intoarceti ca la Ploiesti.

(ma opresc cu asta, prea mult zgomot pentru nimic,in cele din urma).


Ati mai scris un raspuns intre timp. va inselati. tocmai ca nu cunoasteti respectul. E chiar ridicol ce spuneti. Cei mai multi dintre dumneavoastra nu stiu nici macar pe "dumneavoastra". (cititi forumul). Era unul care chiar zicea ca nu respecta pe nimeni. (nu mai e pe forum, dar era si el "ortodox"). Aveti o parere mult prea buna despre dumneavoastra.
"onest" era, cred, in raport cu faptul ca evitati problema in raspunsul despre "cu duhul si puterea....". Eu nu faceam aluzie la identitatea lui Ioan, ci la altceva. Sa raspunzi la problema si nu la vorbe face parte din onestitate.
Cu asta, gata.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde Dionysie » 18 Apr 2011, 19:02

Aş ruga să se păstreze discuţia pe marginea subiectului Ce este credinta?


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron