Ce este credinta?

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu
Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde Doriana » 13 Apr 2011, 11:30

Credinţa în Hristos, pe lângă faptul că este un dar al harului lui Dumnezeu, este şi în virtutea unei alegeri şi a unui efort personal, prin voinţa de a crede, prin efortul de a crede, prin alegerea de a crede.
Crezi ca reusesti sa explici unde se termina credinta ca dar al lui Dumnezeu si unde incepe efortul omului de a crede? Pentru ca e evident ca, oricat efort ar face omul ca sa creada, lucrurile nu se schimba pana cand nu intervine Dumnezeu. Drept dovada, nici eu si nici tu nu prea mutam muntii din loc [si nu ma refer la Muntii Carpati]. Iar credinta care nu da rezultate nu este credinta, ci ramane doar un efort nefinalizat de a crede.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde Dionysie » 13 Apr 2011, 11:45

Credinţa în Hristos, pe lângă faptul că este un dar al harului lui Dumnezeu, este şi în virtutea unei alegeri şi a unui efort personal, prin voinţa de a crede, prin efortul de a crede, prin alegerea de a crede.
Crezi ca reusesti sa explici unde se termina credinta ca dar al lui Dumnezeu si unde incepe efortul omului de a crede? Pentru ca e evident ca, oricat efort ar face omul ca sa creada, lucrurile nu se schimba pana cand nu intervine Dumnezeu. Drept dovada, nici eu si nici tu nu prea mutam muntii din loc [si nu ma refer la Muntii Carpati]. Iar credinta care nu da rezultate nu este credinta, ci ramane doar un efort nefinalizat de a crede.
Indiferent de cât este dar de la Dumnezeu, credinţa nu se însuşeşte personal fără efortul omului de a crede, fără răspunsul lui personal activ, adică lucrător de a crede. Senzaţia aceasta pe care o dau protestanţii, în special pe linie calvinistă, că omul este un fel de marionetă a lui Dumnezeu, pe care Dumnezeu o manipulează cum vrea El fără ca omul să îşi dea partea lui prin propria voinţă, este de fapt o consecinţă a poziţionării greşite în înţelegerea cea adevărată despre fiinţa umană şi despre relaţia omului cu Dumnezeu. Cum este la noi la români o vorbă: "Dumnezeu îţi dă, dar nu îţi bagă şi în traistă"; această vorbă este valabilă şi în ceea ce priveşte credinţa.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde Doriana » 13 Apr 2011, 12:10

Aletheia, lasa-ma cu np. Tu vrei sa te antrenezi, dar eu nu sunt un sparing partner.
Eu nu vorbesc aici de teorie, ci de practica. Sunt destui oameni, de orice culoare confesionala, care spun ca ar vrea atat de mult sa aiba credinta dar nu pot. Care simt ca Dumnezeu i-a parasit si nimic din ceea ce fac nu-i ajuta sa iasa din aceasta stare; nici rugaciunile, nici spovedania, nici canoanele. Oamenii astia chiar fac efortul de a crede, insa am auzit si de oameni care mor spunand "As vrea sa cred, dar nu pot. Eu sunt pierdut".
La ce le-a folosit acestor oameni efortul personal daca nu a fost dublat de darul lui Dumnezeu?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde danadoina » 13 Apr 2011, 12:41

.......... Oamenii astia chiar fac efortul de a crede, insa am auzit si de oameni care mor spunand "As vrea sa cred, dar nu pot. Eu sunt pierdut".
La ce le-a folosit acestor oameni efortul personal daca nu a fost dublat de darul lui Dumnezeu?
Draga Doriana, ceva este neverosimil in situatia descrisa pentru ca daca ar exista situatia asta,adica omul chiar face efortul doar ca Dumnezeu nu ii da darul de a crede, Dumnezeu nu ar fi "iubitor de oameni"...eu sunt convinsa ca orice om, chiar si cel mai mare pacatos daca vrea sa creada si se smereste nu se poate sa nu primeasca mila lui Dumnezeu si prin asta ...tot si mai mult decat a cerut. Ma gandesc ca singura piedica pe care o poate pune omul in calea lui Dumnezeu este voia proprie si mandria voita si atunci chiar daca "vrei sa crezi" dar concomitent nu renunti la voia si mandria ta, "nu poti sa crezi si esti pierdut."

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde Doriana » 13 Apr 2011, 12:57

eu sunt convinsa ca orice om, chiar si cel mai mare pacatos daca vrea sa creada si se smereste nu se poate sa nu primeasca mila lui Dumnezeu si prin asta ...
Problema este ca toata lucrarea asta cu efortul de a crede si a te smeri cere timp. Nu poti sa hotarasti azi ca vrei sa te smeresti si maine sa fii smerit. Iar smerirea dureaza toata viata. Numai ca unii nu au timp de ajuns.
Cam cata smerenie iti trebuie ca sa-L poti convinge pe Dumnezeu sa te mantuiasca si sa-ti schimbe viata? Sunt sfinti care s-au anevoit ani de zile in pustiu si tot nu au fost siguri de mantuirea Lui. Ori nu poti sa ai pace atat timp cat ai indoieli. La ce foloseste o credinta fara roade si o smerire fara rezultate?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde danadoina » 13 Apr 2011, 13:19

eu sunt convinsa ca orice om, chiar si cel mai mare pacatos daca vrea sa creada si se smereste nu se poate sa nu primeasca mila lui Dumnezeu si prin asta ...
Problema este ca toata lucrarea asta cu efortul de a crede si a te smeri cere timp. Nu poti sa hotarasti azi ca vrei sa te smeresti si maine sa fii smerit. Iar smerirea dureaza toata viata. Numai ca unii nu au timp de ajuns.
.......
Oare Dumnezeu care s-a rastignit pentru ei in prestiinta Lui s-ar putea sa nu le dea timpul necesar ? e absurda presupunerea...

...
Cam cata smerenie iti trebuie ca sa-L poti convinge pe Dumnezeu sa te mantuiasca si sa-ti schimbe viata?....
hm, asta suna ca un targ :? ,
1. eu nu trebuie sa il conving pe Dumnezeu.E ca si cum Lui nu i prea vine sa creada si eu as putea sa ii schimb convingerea ... ca si cum prestiinta lui nu ar exista ;)
2. cum adica, cata smerenie ? ca si cum s-ar putea aprecia cantitativ...smerenia arata o stare a duhului, da, unul se smereste mai adanc si altul mai putin insa amandoi se smeresc, asta cauta Dumnezeu, inima "infranta si smerita" altfel ne dadea si indicatii pentru cantitatea necesara petru mantuire...
........La ce foloseste o credinta fara roade si o smerire fara rezultate?
pai asta este targ adevarat ! cum adica ? eu ma smeresc Doamne, dar daca nu vad ca iese ceva clar din asta ...pai atunci mai bine oo las balta ca ce folos ? :roll:

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde dumio » 13 Apr 2011, 14:02

Cam cata smerenie iti trebuie ca sa-L poti convinge pe Dumnezeu sa te mantuiasca si sa-ti schimbe viata? Sunt sfinti care s-au anevoit ani de zile in pustiu si tot nu au fost siguri de mantuirea Lui. Ori nu poti sa ai pace atat timp cat ai indoieli. La ce foloseste o credinta fara roade si o smerire fara rezultate?
Scuza-ma ca iti replic asa, dar suna specific p/np intrebarea! Cum spunea si doamna Doina, crestinismul nu e un targ cu Dumnezeu de genul "do ut des". Omul trebuie sa fie invaluit in smerenie toata viata si sa ceara duhul smereniei toata viata! Nu te poti multumi doar cu o experienta de moment, ci trebuie sa lupti sa o mentii mereu: "celui care i se pare ca sta, sa ia seama sa nu cada" (I Cor. 10,12). In ortodoxie, roadele vin de la sine dintr-o credinta smerita, iar daca ele vin, omul trebuie sa le considere insuficiente (Lc. 17,10) si chiar obligatorii, fara a se lauda, multumi si mandri cu ele. Chiar se impune ca aceste fapte sa fie invaluite in haina smereniei, pentru ca avem destule exemple care ne arata ca in orice stadiu al vietii duhovnicesti te afli, poti cadea la treapta cea mai de jos.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde Doriana » 13 Apr 2011, 14:21

Ceea ce dvs vi se pare targ este pentru unii o problema existentiala de importanta maxima. Sa ma dau pe mine exemplu, ca sa nu va dau pe dvs...Deci: Am o singura viata pe acest pamant; se termina repede, poate mai repede decat doresc. Trebuie sa ma asigur ca am folosit-o la potential maxim si ca dincolo de ea nu voi ajunge in iadul despre care se spune ca e groaznic si fara iesire. Am nevoie de Cineva care sa ma mantuiasca de acest iad. Aud ca exista un Dumnezeu care poate sa o faca si ca imi pune anumite conditii pentru asta. Trebuie sa stiu exact ceea ce fac si cat trebuie sa fac. Nu imi pot risca sufletul pe probablilitati; nu am timp de asta si nici nechibzuinta de a risca. Imi trebuie ceva sigur.

Nu vreau sa fac targ, ci vreau sa stiu ce trebuie sa fac ca sa traiesc si sa nu mor. Daca trebuie ca eu sa fac ceva pentru asta as vrea sa stiu ce anume trebuie sa fac. Cer prea mult? Lumea e plina de dumnezei indoielnici, care ofera numai probabilitati, te amagesc ca sa-i urmezi si nu iti dau nimic. Aud ca Dumnezeul cel adevarat este altfel; te poti baza pe cuvantul Lui. Asa ca vreau sa stiu.

Se spune ca poporul piere din lipsa de cunostinta. Cel ce cunoaste are sansa de a se mantui. Deci, cat trebuie sa fac eu si cat Dumnezeu? Dar exact...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde dumio » 13 Apr 2011, 15:20

Trebuie sa stiu exact ceea ce fac si cat trebuie sa fac.
Dar stim cat trebuie sa facem? Totusi, cautarea este fireasca si instinctul de aparare si conservare sunt adanc impregnate in fiinta omului. Dar, in situatia data de tine, omul este un interesat! Dumnezeu cere dragostea omului. Cum poate omul sa-L iubeasca pe Dumnezeu dintr-o data? Si cum poate omul sa faca din inima cele cerute de Dumnezeu, dezinteresat, desi rasplata pentru aceasta este Viata vesnica? Cei care s-au convertit si si-au schimbat viata, n-au facut-o numai din pricina fricii de iad, ci pentu ca si-au dat seama cat erau de departe fata de Dumnezeu, ca se aflau in intuneric si in moarte. Ori aceasta i-au motivat sa se smereasca, sa se pocaiasca si, vazand cat de bun si milostiv si iubitor de oameni e Dumnezeu, au inceput sa-I raspunda la fel, chiar si in ultima clipa a vietii lor pamantesti.
Esential, in acest context, e ascultarea de Dumnezeu, dar nu oricum, ci cum ne-a lasat El: prin Biserica. E usor sa cauti motive de a evita ascultarea de Biserica si a-ti gasi refugiul in nu stiu ce experiente spirituale imediate. Piata religioasa e plina de astfel de oferte! Noua ni se cere discernamant, atunci cand cautam, iar daca gasim ceea ce trebuie, ascultare prin smerenie, actiune continua, rugaciune neincetata, priveghere si urcus duhovnicesc.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde Doriana » 13 Apr 2011, 15:42

in situatia data de tine, omul este un interesat! Dumnezeu cere dragostea omului..
Desigur ca omul este interesat. Amenintarea iadului ii sufla in spate, rostita de acelasi Dumnezeu. In plus, e sarac si nu are ce da. Are omul dragoste sa ii dea lui Dumnezeu? Numai Dumnezeu este sursa iubirii.
Dumnezeu nu are ce risca; el nu va merge in iad orice ar face. Insa omul, da. Si e normal ca din aceasta postura a saracului omul sa caute mai mult, iar Dumnezeu sa dea, caci are de unde. de aceea se spune ca noi il iubim pentru ca El ne-a iubit intai. Totul incepe cu El. Noi suntem vai de capul nostru, ce am putea sa-I dam lui Dumnezeu? Cand ai ce sa-I dai inseamna ca El deja locuieste in tine generand iubire si alte daruri. Atunci nu te mai indoiesti de dragostea Lui. Dar pana atunci?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde dimitrie » 13 Apr 2011, 16:29

Ceea ce dvs vi se pare targ este pentru unii o problema existentiala de importanta maxima. Sa ma dau pe mine exemplu, ca sa nu va dau pe dvs...Deci: Am o singura viata pe acest pamant; se termina repede, poate mai repede decat doresc. Trebuie sa ma asigur ca am folosit-o la potential maxim si ca dincolo de ea nu voi ajunge in iadul despre care se spune ca e groaznic si fara iesire. Am nevoie de Cineva care sa ma mantuiasca de acest iad. Aud ca exista un Dumnezeu care poate sa o faca si ca imi pune anumite conditii pentru asta. Trebuie sa stiu exact ceea ce fac si cat trebuie sa fac. Nu imi pot risca sufletul pe probablilitati; nu am timp de asta si nici nechibzuinta de a risca. Imi trebuie ceva sigur.

Nu vreau sa fac targ, ci vreau sa stiu ce trebuie sa fac ca sa traiesc si sa nu mor. Daca trebuie ca eu sa fac ceva pentru asta as vrea sa stiu ce anume trebuie sa fac. Cer prea mult? Lumea e plina de dumnezei indoielnici, care ofera numai probabilitati, te amagesc ca sa-i urmezi si nu iti dau nimic. Aud ca Dumnezeul cel adevarat este altfel; te poti baza pe cuvantul Lui. Asa ca vreau sa stiu.

Se spune ca poporul piere din lipsa de cunostinta. Cel ce cunoaste are sansa de a se mantui. Deci, cat trebuie sa fac eu si cat Dumnezeu? Dar exact...
Pe Doriana, care îşi este suficientă sieşi şi nu are nevoie de vreo Biserică anume, nici un răspuns al nostru nu o va mulţumi.
Mai întâi trebuie să găsească adevărata Biserică (sau să revină). O va recunoaşte uşor:
- are continuitate Apostolică;
- are calitatea lui Hristos - Capul ei (fiind de aceaşi natură cu Capul - divino-umană):"Iisus Hristos, ieri şi azi şi în veci, este acelaşi." Evr.13:8 Adică este neschimbată în esenţa ei;
- este infailibilă (Mt.16:18, Lc.21:15, In.16:13);
- este mărturisitoare: priviţi martiriul Sf. Evghenie Rodionov; mergeţi la Aiud la Râpa Robilor şi priviţi Sfintele lor (ale mărturisitorilor ortodocşi) oseminte dar citiţi-le şi viaţa; Rusia e plină de martiri. Arătaţi-mi la care biserică aţi mai întâlnit aşa ceva ca în Ortodoxie. Cu nimic Ortodoxia nu s-a schimbat: dă şi va mai da martiri ca în primele secole. Ortodocşii au murit şi vor mai muri pentru credinţă, dar nu omoară în numele credinţei.
Ceea ce au învăţat Apostoli, Părinţii Apostolici şi Sfinţii Părinţi aceea învaţă şi acum Biserica.
Dar un lucru e sigur: Doriana nu se va putea niciodată smeri în afara Ortodoxiei, căci smerenia e un dar al Duhului Sfânt; Care Duh nu se găseşte ca Sfinţitor şi Mântuitor decât în Biserica Adevărului, pentru că El este Duhul Adevărului (nu al minciunii).
Awa Ioan Scărarul afirmă că smerenia este criteriul ultim al Ortodoxiei:
„E cu neputinţă să iasă foc din zăpadă. Dar e mai cu neputinţă să se afle smerita-cugetare la heterodocşi. Virtutea aceasta e a ortodocşilor, dar şi a acestora, numai dacă sunt curăţiţi."
De ce Doriana nu are odihnă?
- Pentru că a pierdut darul Duhului Sfânt (căci ce are acum nu e Darul Lui, că ar avea odihnă) când s-a înjugat la jug străin (asta dacă mai înainte a fost ortodoxă). Jugul lui Hristos e odihnitor: Crucea cea îndoită în fiinţă (văzută ca semn şi nevăzută ca efort ascetic de a supune voia noastră voii lui Dumnezeu). Darul Duhului Sfânt face lucrătoare toate puterile sădite în noi prin Botez, şi este nedespărţit de cruce. Pe fruntea Dorianei nu se (mai) află acest Semn al Fiului Omului.
Doriana vrea să împlinească cuvintele Domnului:
"28. Veniţi la Mine toţi cei osteniţi şi împovăraţi şi Eu vă voi odihni pe voi.
29. Luaţi jugul Meu asupra voastră şi învăţaţi-vă de la Mine, că sunt blând şi smerit cu inima şi veţi găsi odihnă sufletelor voastre.
30. Căci jugul Meu e bun şi povara Mea este uşoară." (Mt.11)
Dar nu ştie cum.


Nu vreau sa fac targ, ci vreau sa stiu ce trebuie sa fac ca sa traiesc si sa nu mor. Daca trebuie ca eu sa fac ceva pentru asta as vrea sa stiu ce anume trebuie sa fac. Cer prea mult? Lumea e plina de dumnezei indoielnici, care ofera numai probabilitati, te amagesc ca sa-i urmezi si nu iti dau nimic. Aud ca Dumnezeul cel adevarat este altfel; te poti baza pe cuvantul Lui. Asa ca vreau sa stiu.
- Dorianei îi lipseşte Duhul Sfânt care este Singurul ce o poate călăuzi. El dă omului mărturie din lăuntru nu din afară, călăuzind "la tot adevărul";
Deci, cat trebuie sa fac eu si cat Dumnezeu? Dar exact...
-Dumnezeu face totul în noi, dar Dorianei îi lipseşte Viaţa. Ea nu se hrăneşte cu Trupul şi Sângele Lui Hristos, ci doar cu simboluri; de aceea nici vie nu este spre a face. Domnul spune: "fără Mine nu puteţi face nimic"(Ioan.15:5). Ca să faci ceva trebuie să fii viu, şi ca să fii viu trebuie să ....: "Şi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mânca Trupul Fiului Omului şi nu veţi bea Sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi. (Ioan.6:53)
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde dumio » 13 Apr 2011, 16:30

Noi suntem vai de capul nostru, ce am putea sa-I dam lui Dumnezeu?
Toata viata noastra prin ascultare si iubire fata de poruncile Lui si fata de El!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde danadoina » 13 Apr 2011, 17:57

..........
Nu vreau sa fac targ, ci vreau sa stiu ce trebuie sa fac ca sa traiesc si sa nu mor. Daca trebuie ca eu sa fac ceva pentru asta as vrea sa stiu ce anume trebuie sa fac. Cer prea mult?.....................
Cel ce cunoaste are sansa de a se mantui. Deci, cat trebuie sa fac eu si cat Dumnezeu? Dar exact...
Doriana, dar indiferent cat o sa faci niciodata nu te vei mantui datorita faptelor tale... pentru ca pacatele pe care, ca un om le faci, niciodata nu pot fi echilibrate de faptele tale bune...de asta a fost nevoie de Hristos...noi oricat ne straduim tot prin mila Domnului ne mantuim si asta intuiesti si tu cand scrii: "Cel ce cunoaste are sansa de a se mantui." Siguranta nu o avem...dar imi amintesc, ca exact aici am mai ajuns pe un alt topic...cred ca ceeea ce te-a sedus pe tine la np este faptul ca ei iti spun ca sigur te mantuiesti daca asa cum inteleg ei esti nascut din nou..., insa asta este ca si un coopil care zice "tata, eu te iubesc si te ascult pentru ca stiu ca sigur tu imi dai o parte de mostenire..." pai ce dragoste este asta ? asta este interes...adica daca nu primesc nimic ce rost are sa imi iubesc si sa imi ascult tatal ....? ca ortodox asculti si iubesti pe tatal acesta oricum, desigur este nadejdea, tocmai pentru ca il stii ca este bun si milos ca vei primi o parte de mostenire, dar te lasi pe mana lui adica il iubesc si ascult chiar daca nu am siguranta asta absoluta, aici sta si smerenia la masa... ;)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde Doriana » 13 Apr 2011, 21:43

insa asta este ca si un coopil care zice "tata, eu te iubesc si te ascult pentru ca stiu ca sigur tu imi dai o parte de mostenire..." pai ce dragoste este asta ? asta este interes..
Doamna Dana, mantuirea inseamna eliberarea din robia pacatului si de sub amenintarea iadului. Dv credeti ca cineva cauta sa scape de pacat si iad din interes marsav? Dar ce ati vrea sa faca? Sa-l primeasca cu bucurie? Dumnezeu Insusi vrea sa mantuiasca. Este si interesul Lui, caci nu mai vrea ca omul sa fie condus de pacate.

Sa o luam altfel: Ca si copil eu trebuie sa fiu sigur ca cel care spune ca este tatal meu nu ma va lasa in mana vrajmasilor si ma va apara. Inevitabil voi face greseli; insa daca ma arunca din casa pentru greselile mele nu e tata, ci strain. poate ca voi face alegeri gresite si voi persista in ele; sunt carne pacatoasa si pacatul este singurul lucru pe care stiu sa-l fac bine. Insa am nevoie de un Tata care ma poate scapa de aceasta fire pacatoasa si ma poate face asemenea Lui. Numiti asta interes? E un interes, dar este unul dupa voia lui Dumnezeu; El insusi a vrut sa ma scoata din pacat cand a murit pentru mine. Si, bineinteles ca daca El face aceste lucruri Il voi iubi; cum sa nu-L iubesti daca El te-a iubit intai?

Domnule dumio, ascultarea ca ascultarea, insa nu ati putut sa spuneti exact ce anume ar trebui sa ascult si ce sa fac exact. Pana si religia dvs este o imensa incertitudine.

Iar cat despre dvs, domnule dimitrie, dvs continuati cu discursul obisnuit. Problema se pune simplu: dvs ati gasit mantuirea si eliberarea de sub robia pacatului? Daca da, dati-ne si noua reteta. Daca nu, cu tot respectul, nu sunteti calificat sa ii invatati pe altii cum sa o capete. Pentru ca nu poti oferi altuia ceea ce tu insuti nu ai.
Ultima oară modificat 13 Apr 2011, 22:56 de către Doriana, modificat 1 dată în total.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde esenin » 13 Apr 2011, 21:53

Ma ajuta cineva sa inteleg toata schema "credintei" si mantuirii, va rog ? Un preot sau altcineva calificat.

Ca omul sa fie ca Dumnezeu trebuie sa cunoasca. Aflam asta din Facerea. Face manevra cu marul...etc, si e sanctionat cu expulzarea din Rai. De aici incolo nu mai poate sa cunoasca, ptr ca, cf. Sf. Pavel, nu mai vede clar. Ceea ce ii ramane in loc, ca inlocuitor, este "credinta". Aceasta pe timpul caderii, ptr ca dupa moarte (sau dupa inviere ?) va vedea fata catre fata, si, fireste credinta va disparea ptr a lasa locul cunoasterii- impulsul initial. Asta ar fi componenta "cognitiva" a schemei mantuirii.
Componenta morala: Dumnezeu produce 10 legi scrise si faca asa incat ele sa devina interioare. Christos (adica Dumnezeu) devine agent interior al moralizarii. Se muta, cel putin in parte (din El). De aici nevoia faptei morale. Daca omul va face si munca "credintei"/cunoasterii si pe cea a faptei, atunci va primi cadou fructul celui de-al doilea pom din rai, cel al nemuririi (mantuirea).

E asta "schema" ortodoxa?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde dimitrie » 14 Apr 2011, 09:10

Iar cat despre dvs, domnule dimitrie, dvs continuati cu discursul obisnuit. Problema se pune simplu: dvs ati gasit mantuirea si eliberarea de sub robia pacatului?
Da, în Ortodoxie.
Daca da, dati-ne si noua reteta.
Care nouă? Iat-o: ortodoxia credinţei şi vieţuirea după voia lui Dumnezeu descoperită în Noul Legământ, după cum o explică şi o aplică Biserica Ortodoxă.
Daca nu, cu tot respectul, nu sunteti calificat sa ii invatati pe altii cum sa o capete. Pentru ca nu poti oferi altuia ceea ce tu insuti nu ai.
Expeiriaţi "reţeta" în mod corect, şi mai apoi calificarea mi-o veţi putea recunoaşte sau contesta.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde danadoina » 14 Apr 2011, 10:24

.... Numiti asta interes? ....
uite Doriana ce am vrut sa spun...este vorba in special de rugaciune dar atinge frica ta de Iad...si dorinta de "siguranta" ca ....ai scapat deja

Avva Porfirios Cavsocalivitul (Parintele Porfirie)

"Căci este nevoie să iubim, dar nu din datorie, ci aşa cum este nevoie să ne hrănim trupeşte, este nevoie să hrănim duhovniceşte cu iubire. "

"Deci, nu forţare pentru a dobândi Rugăciunea. Să o spui fără calcule, fără gânduri ce vin din interesul personal, nu ca să câştigi ceva. Şi dacă faci mii de metanii ca să intri în Paradis, nu are nici o valoare. Să faci Rugăciunea din iubire, iar dacă Dumnezeu vrea să te trimită în iad, ce vrea aceea să facă. Asta înseamnă dezinteresare, lipsă de egoism. "

"In viaţa mea primul loc îl are rugăciunea. Nu mă tem de iad şi nu mă gândesc la Rai. Cer de la Dumnezeu să miluiască lumea şi pe mine. "

de pe : (http://www.razbointrucuvant.ro/2011/04/ ... more-24554)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde Doriana » 14 Apr 2011, 12:40

dvs ati gasit mantuirea si eliberarea de sub robia pacatului?
Da, în Ortodoxie.
Atunci demonstrati-o... Caci prin mesajul pe care l-ati scris anterior acestuia nu ati facut decat sa dovediti ca inca sunteti un om supus pacatului, caruia ii place sa faca presupuneri si nici macar nu il intereseaza daca sunt adevarate. Sa facem declaratii este usor; doar nu ne doare gura.
Expeiriaţi "reţeta" în mod corect,
Comportamentul dvs este exact acela al np-ilor pe care nu-i inghititi; va place sa faceti prozelitism ieftin. Nu ati inteles ca noi, oamenii de rand, suntem satui de prozelitism si vrem lucruri concrete si viabile. Ma doare sa spun asta, dar uneori imi pare ca vorbesc cu peretii. Unii nu au de spus decat ce au invatat.

Mai incerc o data: nu ma intereseaza o biserica, ci o Persoana, anume Hristos. El va hotari locul meu in lume si in Biserica. Dar sa nu punem caruta inaintea boilor. Se spune ca din prisosul inimii vorbeste gura. Dvs vorbiti foarte mult despre o anume Biserica...prea putin despre Hristos. Pentru ca nu stiti prea multe despre El.
Insa deja stiu ce veti raspunde; e in manual. :(
Să faci Rugăciunea din iubire, iar dacă Dumnezeu vrea să te trimită în iad, ce vrea aceea să facă. Asta înseamnă dezinteresare, lipsă de egoism. "

"In viaţa mea primul loc îl are rugăciunea. Nu mă tem de iad şi nu mă gândesc la Rai. Cer de la Dumnezeu să miluiască lumea şi pe mine. "
Wow, tare...Cine este in stare de asa ceva? Omul asta putea spune asta deoarece deja Il avea pe Hristos; normal ca nu ii mai era frica de iad. Si eu m-as duce in iad dac Hristos ar merge cu mine.
Insa sunt multi, multi oameni care se lupta cu frica; frica de Dumnezeu, frica de iad, frica de a fi respins de Dumnezeu din cauza ca e pacatos... Din cauza acestei frici unii aleg sa lupte cu Dumnezeu, altii inca mai spera si cauta raspunsuri....
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde dimitrie » 14 Apr 2011, 12:50

Ma ajuta cineva sa inteleg toata schema "credintei" si mantuirii, va rog ? Un preot sau altcineva calificat.

Ca omul sa fie ca Dumnezeu trebuie sa cunoasca. Aflam asta din Facerea. Face manevra cu marul...etc, si e sanctionat cu expulzarea din Rai. De aici incolo nu mai poate sa cunoasca, ptr ca, cf. Sf. Pavel, nu mai vede clar. Ceea ce ii ramane in loc, ca inlocuitor, este "credinta". Aceasta pe timpul caderii, ptr ca dupa moarte (sau dupa inviere ?) va vedea fata catre fata, si, fireste credinta va disparea ptr a lasa locul cunoasterii- impulsul initial. Asta ar fi componenta "cognitiva" a schemei mantuirii.
Componenta morala: Dumnezeu produce 10 legi scrise si faca asa incat ele sa devina interioare. Christos (adica Dumnezeu) devine agent interior al moralizarii. Se muta, cel putin in parte (din El). De aici nevoia faptei morale. Daca omul va face si munca "credintei"/cunoasterii si pe cea a faptei, atunci va primi cadou fructul celui de-al doilea pom din rai, cel al nemuririi (mantuirea).

E asta "schema" ortodoxa?
Domnule esenin, vreţi totul şi nu jumătăţi de măsură. Ce mare bucurie e să vorbim!
Schema credinţei în "foarte" mare, ar fi următoarea:
1. Credinţa vine prin auz (ori prin vedere - cititul în cazul nostru).
2. Omul primeşte Botezul adevărat. Adică, înviază spiritual şi i se luminează sufletul.("În dar sunteţi mântuiţi")
3. Creştinul de acum trebuie nu doar să-şi păstreze haina sufletului curată până la depărţirea de trup ci şi să înmulţească darul de la Botez, până la asemănarea cu Hristos - îndumnezeire ( termen cu care vă sunt dator în a-l explica, după cât mi-o ajuta Dumnezeu).
Toate acestea constiutie trepte ale cunoaşterii.
Însă, cunoaşterea de care sunteţi însetat să aflaţi vine prin rugăciune, care rugăciune are mai multe etape (trepte). Vă dau un link, unde veţi putea afla mai multe de la unul care a ajuns la un grad înalt în cunoaştere: http://www.trilulilu.ro/danyael/b7b3e5920ed7f2
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Ce este credinta?

Mesaj necititde Dionysie » 14 Apr 2011, 19:53

De aici incolo nu mai poate sa cunoasca, ptr ca, cf. Sf. Pavel, nu mai vede clar. Ceea ce ii ramane in loc, ca inlocuitor, este "credinta". Aceasta pe timpul caderii, ptr ca dupa moarte (sau dupa inviere ?) va vedea fata catre fata, si, fireste credinta va disparea ptr a lasa locul cunoasterii- impulsul initial. Asta ar fi componenta "cognitiva" a schemei mantuirii.
După cum am mai spus, dar văd că esenin nu vrea să înţeleagă, după schimbarea la faţă şi după învierea Mântuitorului, înălţarea Sa la cer şi trimiterea Duhului Sfânt unii oameni pot să şi cunoască şi au şi cunoscut, şi mărturii există destule de la sfinţi, prin urmare "povestea" cu credinţa este doar o fabulă pentru cei lipsiţi de iluminarea lui Dumnezeu. Faptul că în această viaţă cunoaşterea nu este încă desăvârşită [şi de fapt cine poate să spună că va avea vreodată cunoaşterea desăvârşită a lui Dumnezeu ??] asta nu înseamnă că nu este cunoaştere şi nu este iluminare. Îl rog pe esenin să înceteze a mai repeta şi răspândi în continuare asemenea minciuni [ca acelea de mai sus] despre creştinism !! Nişte porţii serioase de studiu pe această temă i-ar prinde bine. Ba mai mult cunoaşterea lui Dumnezeu era posibilă chiar şi în Vechiul Testament şi aici două exemple sunt pilduitoare şi reprezentative: Moise şi Ilie, ambii profeţi având parte de o revelaţie personală de cunoaştere de la Dumnezeu, chiar dacă nu le-a descoperit Dumnezeu faţa Sa.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX