Manipulare şi minciună antiortodoxă

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox
Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde dumio » 13 Noi 2010, 00:19

Nu sunt de partea celui ce a plecat dinspre ortodocsi spre baptisti, dar ce zice insul asta aici, e poezie invatata.
Nu e poezie invatata, ci marturisire exacta a credintei ortodoxe, pentru care s-a pregatit. Nu poti intra in BO superficial (ma refer ca adult), pentru ca ti se cere adeziunea prin marturisire, care trebuie sa fie sincera si corecta.

Avatar utilizator
Geony
Mesaje:19
Membru din:04 Oct 2010, 00:09
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde Geony » 13 Noi 2010, 01:09

[ Nu sunt de partea celui ce a plecat dinspre ortodocsi spre baptisti, dar ce zice insul asta aici, e poezie invatata.

O "poezie" spusa din suflet, si nu fortat.
Uita-te sa vezi cum se fac convertirile la NP, pe baza CADOULUI sau DARULUI primit de la secta respectiva... mandria este virtutea sectarului (vezi pe Cristinel , cum se mandreste ca la aflat pe Domnul... dar pana atunci, unde a fost Domnul, in cer si apoi a coborat la el??????)....
Atitudinea sectarului este la fel cu a fariseului din parabola, asta cred ca poti sa confirmi....nu????

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 01:09

Nu sunt de partea celui ce a plecat dinspre ortodocsi spre baptisti, dar ce zice insul asta aici, e poezie invatata.
Nu e poezie invatata, ci marturisire exacta a credintei ortodoxe, pentru care s-a pregatit. Nu poti intra in BO superficial (ma refer ca adult), pentru ca ti se cere adeziunea prin marturisire, care trebuie sa fie sincera si corecta.
Adica e un fel "formular tip".
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 02:07

[ Nu sunt de partea celui ce a plecat dinspre ortodocsi spre baptisti, dar ce zice insul asta aici, e poezie invatata.

O "poezie" spusa din suflet, si nu fortat.
Uita-te sa vezi cum se fac convertirile la NP, pe baza CADOULUI sau DARULUI primit de la secta respectiva... mandria este virtutea sectarului (vezi pe Cristinel , cum se mandreste ca la aflat pe Domnul... dar pana atunci, unde a fost Domnul, in cer si apoi a coborat la el??????)....
Atitudinea sectarului este la fel cu a fariseului din parabola, asta cred ca poti sa confirmi....nu????
Nu pot sa confirm prejudecatile. Nu stiu cine e Cristinel, dar Dumnezeu ne gaseste pe noi. El ne-a iubit intai, inca de pe vremea cand nu il cunosteam.
Despre cadouri oferite de NP....cred ca generalizezi. Daca iti trimit un link de pe Realitatea.net, care prezinta anumite fapte ale unor preoti ortodocsi de care sunt sigur ca nu sunteti mandri, nu inseamna ca toti preotii ortodocsi sunt la fel. Judecati cu aceeasi masura cu care vreti sa fiti judecati.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde Doriana » 14 Noi 2010, 22:11

Asta DA, mărturisire, nu aiurelile lui Cristi Florea...
Nu ma laud nici cu Cristi Florea, dar marturisirea asta pare doar un ritual de trecere la alt cult. Poate fi sincera sau nu. Nu l-am auzit pe respectivul spunand ceva cu cuvintele lui ca sa ne dam seama cat de sincer e.

Parinte, exista pe undeva marturisirea intoarcerii dvs la Dumnezeu? Sau a primei intalniri cu Hristos, sau a celei de-a doua? A dvs sau a altui preot?
Nimeni nu ajunge preot pentru ca i se nazare peste noapte. Preotia presupune o chemare, iar chemarea un Chemator. Cum primesc preotii aceasta chemare si cum aud vocea celor ce-i chema? [Nu discutam despre cei care se preotesc pentru a avea un servici bun, ci despre cei chemati sa fie preoti]
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
Geony
Mesaje:19
Membru din:04 Oct 2010, 00:09
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde Geony » 14 Noi 2010, 22:29

Parinte, exista pe undeva marturisirea intoarcerii dvs la Dumnezeu? Sau a primei intalniri cu Hristos, sau a celei de-a doua? A dvs sau a altui preot?
Nimeni nu ajunge preot pentru ca i se nazare peste noapte. Preotia presupune o chemare, iar chemarea un Chemator. Cum primesc preotii aceasta chemare si cum aud vocea celor ce-i chema? [Nu discutam despre cei care se preotesc pentru a avea un servici bun, ci despre cei chemati sa fie preoti]
Fiecare preot simte chemarea lui Dumnezeu pt aceasta slujire... dar tot asa de usor, cei chemati sa cada din aceasta chemare...cei care cauta in preotie "un servici bun'', are grija D-zeu de el ...
Sa nu uitama ca si Iuda Iscarioteanul a fost Apostol si chemat direct de Hristos la aceasta demnitate... i-a placut lui Iuda, ca avea "un servici" cu un castig bun (caci punga era la el , zice Biblia) ... cu toate acestea si-a arata dragostea fata de satana, facand voia lui....
...asa ca si parintelul (sau pastorul) C.F. ar trebui sa mediteze la cazul lui Iuda...

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde danadoina » 14 Noi 2010, 23:57

.........
Parinte, exista pe undeva marturisirea intoarcerii dvs la Dumnezeu? Sau a primei intalniri cu Hristos, sau a celei de-a doua? A dvs sau a altui preot?
Nimeni nu ajunge preot pentru ca i se nazare peste noapte. Preotia presupune o chemare, iar chemarea un Chemator. Cum primesc preotii aceasta chemare si cum aud vocea celor ce-i chema? ..........
Doriana, oare nu iti poti imagina ca asemenea lucruri se petrec in taina inimii intre om si Dumnezeu ? IN Ortodoxie asemenea trairi nu se pun pe taraba si se striga ca la circ ci se (s)pun in fata duhovnicului ...Marturisiri se fac rar si doar daca pot folosi cuiva nu ca o demonstratie sau ca o batere cu pumnii in piept...Stilul asta exhibitionist este propriu sectelor...In plus la ce ti-ar folosi o marturisire oficiala care nu da garantia unei caderi definitive.. ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde protosinghel » 15 Noi 2010, 00:29

Parinte, exista pe undeva marturisirea intoarcerii dvs la Dumnezeu? Sau a primei intalniri cu Hristos, sau a celei de-a doua?
Dar unde scrie că ea trebuie neapărat să existe? Cu mila lui Dumnezeu nu L-am părăsit niciodată pe Dumnezeu (în mod conştient şi definitiv) ca să fie nevoie de o întoarcere. Iar întâlnirile mele cu Hristos, la modul cel mai intim (prin mâncarea Lui) au fost sistematice încă din copilăria mea.
Poate vei fi tentată să spui nu ştiu ce din Biblie, dar nu uita că Biblia nu vorbeşte decât de prima generaţie de creştini. Cei ce merg după "Sola Scriptura" nu ştiu nimic după a doua generaţie de creştini, cei născuţi gata creştini ("sfinţi" - cum îi numeşte Pavel la I Cor. 7). Or eu "m-am născut creştin".
Nimeni nu ajunge preot pentru ca i se nazare peste noapte. Preotia presupune o chemare, iar chemarea un Chemator. Cum primesc preotii aceasta chemare si cum aud vocea celor ce-i chema?
Ai dreptate, numai că asta nu are nimic în comun cu primele tale întrebări. Primele ţin de "preoţia universală", iar celelalte de "preoţia sacramentală".
Să ştii că n-am mers cu ochii închişi la preoţie, ci de mai multe ori m-am întrebat despre chemare şi am întrebat mai mulţi duhovnici iscusiţi. Toţi mi-au spus să mă fac preot - ceea ce a fost o confirmare indubitabilă pentru mine. Chiar mai mare dacă aş auzi un glas din cer, care poate fi şi al diavolului. Mai mult decât atât, fiind monah, eu nu am depus cerere la preoţie, ci episcopul şi stareţul m-au îndemnat de vreo 4-5 ori, după care am acceptat. Acum spune şi tu dacă am chemare sau nu? ;)

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde sandoval » 15 Noi 2010, 00:48

Dar unde scrie că ea trebuie neapărat să existe? Cu mila lui Dumnezeu nu L-am părăsit niciodată pe Dumnezeu (în mod conştient şi definitiv) ca să fie nevoie de o întoarcere.
Fiecare om s-a nascut in pacat si are nevoie sa se intoarca la Dumnezeu.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde Doriana » 15 Noi 2010, 07:49

Deoarece deja suntem off-topic, v-am raspuns aici.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde daniel tuduran » 21 Dec 2010, 10:10

La indemnul unui adventist de pe forum am cautat ieri niste referinte despre doi autori ortodocsi si culmea ca am gasit aceste referinte tocmai intr-o carte adventista.Carte acesta a adventistilor se numeste "Crestinismul parintilor nostri" si este un colaj foarte interesant facut din texte ortodoxe care, chipurile ,ar exprima mai degraba credinta adventista decat pe cea ortodoxa.
Colajul este facut dupa cunoscutul model . Iuda a aruncat arginţii în Templu, şi s-a dus de s-a spânzurat (Mat 27,5) Şi Iisus i-a zis: Mergi şi fă şi tu asemenea.(Luca 10)

Sa citam un pic :
De aceea chiar după sfinţirea prin binecuvântare, pâinea rămâne pâine, mustul rămâne rod al viţei cum mielul rămânea miel.

zic adventistii si ia uitati cum si argumenteza „Voi însă într-armându-vă cu bunătate, zidiţi-vă din nou în credinţă, care este trupul Domnuluişi îndragoste, care estesân gele lui Iisus Hristos. "(Ignaţie Teoforul . „Scrierile părinţilor apostolici", traducere de Pr.D.Fecioru, Ed.IBM al BOR, Bucureşti, 1979, p. 172. )

http://www.scribd.com/doc/26152761/1/TR ... DIN%C5%A2A

Prin urmare autorul ne face sa credem ca insusi la urmasii apostolilor, cum este sf Ignatiu Theoforul ,`Euharistia era ceva simbolic, ramanea o "mancare" simpla si nu Trupul si Sangele Domnului.Daca acest autor a citit pana la pag 172 este imposibil ca dansul sa nu cunosca invatatura despre Euharistie clara si explicita a sf Ignatie Theoforul.

Epistola sfântului Ignatie Teoforul către smirneni cap 7 unde-i certa pe gnostici ca nu marturisesc prefacerea paiini si a vinului in prea curatul Trup si Sange a Mantuitorului.

Capitolul 7
1. De Euharistie şi de rugăciune se depărtează, pentru a nu mărturisi că Euharistia este trupul Mântuitorului nostru Iisus Hristos, trupul, care a pătimit pentru păcatele noastre şi pe care Tatăl, cu bunătatea Sa, L-a înviat. Aşadar, cei care se împotrivesc darului lui Dumnezeu, mor datorită tăgadei lor. Le-ar fi de folos să iubească, pentru ca să şi învieze.
2. Se cuvine, dar, să vă depărtaţi de uni ca aceştia şi să nu vorbiţi cu ei nici în particular, nici în public; să ne ţinem strâns de profeţi şi mai ales de Evanghelie, în care patimile ne sunt arătate, iar învierea se împlineşte. Fugiţi de dezbinări, că ele sunt începutul relelor.
(Scrierile Părinţilor Apostolici - EIBMBOR, 1979, pag. 184, Epistola către smirneni)

sau Sfantul Ignatie numea Euharistia drept „leac de nemurire, doctorie pentru a nu muri”.

sau" Aceea să fie considerată o euharistie valabilă, care este sub autoritatea unui episcop sau a unuia desemnat de el. Unde este episcopul, acolo să fie si poporul, asa după cum acolo unde este Iisus Hristos este si Biserica sobornicească." (Smirneni 8).
sau

"Cu grijã sã tineti o euharistie. Cãci este un Trup al Domnului nostru Iisus Hristos, si un pahar care ne uneste prin Sângele Lui; este un altar, asa cum este un episcop, împreunã cu preotii si diaconii, slujitorii mei. Astfel, slujirea sã fie fãcutã dupã voia lui Dumnezeu." (Filadelfieni 4).

Concluzie: sper ca si adventisti de pe forum vor fi de acord ca:
1)Autorul acestei carti este un om cat se poate de josnic odata ce incearca prin manipulare crasa sa-i duca in eroare rastalmacind textele patristice
2) El se bazeaza pe ignoranta poporului advent care nu este lasat sa studieze pe parintii Bisericii.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

vasinec

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde vasinec » 21 Dec 2010, 10:53

un colaj foarte interesant facut din texte ortodoxe care, chipurile ,ar exprima mai degraba credinta adventista decat pe cea ortodoxa.
Vi se pare interesant? Sunt multe invataturi, gasite in scrierile ortodoxe, respectate de adventisti si nu de ortodocsi. Dau ca exemplu Crezul (care poate fi numit, fara teama de a gresi, Crezul adventist) sau unele invataturi din Catehismul Ortodox (pe care le respecta adventisitii, nu ortodocsii).


2) El se bazeaza pe ignoranta poporului advent care nu este lasat sa studieze pe parintii Bisericii.[/u]
Spuneti dvs. cum se numeste cel care spune minciuni despre altii si cui slujeste un astfel de om. Adventistii se remarca tocmai prin deschiderea spre studiu.

Cat despre Sfintii Parinti, putem spune ca avem aceeasi atitudine. Atat ortodocsii cat si adventistii selecteaza ceea ce le convine din invataturile lor.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde daniel tuduran » 21 Dec 2010, 13:12

un colaj foarte interesant facut din texte ortodoxe care, chipurile ,ar exprima mai degraba credinta adventista decat pe cea ortodoxa.
Vi se pare interesant? Sunt multe invataturi, gasite in scrierile ortodoxe, respectate de adventisti si nu de ortodocsi. Dau ca exemplu Crezul (care poate fi numit, fara teama de a gresi, Crezul adventist) sau unele invataturi din Catehismul Ortodox (pe care le respecta adventisitii, nu ortodocsii).
Mi se pare super interesant,beton,n-am cuvinte si nici zambete nu pot sa pun cat merita raspunsul tau :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: (cinci ii maximul)

2) El se bazeaza pe ignoranta poporului advent care nu este lasat sa studieze pe parintii Bisericii.[/u]
Spuneti dvs. cum se numeste cel care spune minciuni despre altii si cui slujeste un astfel de om. Adventistii se remarca tocmai prin deschiderea spre studiu.
Cel care spune minciuni despre altii este un mincinos si slujeste Satanei. Sper ca ti-a dat si tu seama ca autorul cartii se regaseste in acesta categorie?
Cat despre Sfintii Parinti, putem spune ca avem aceeasi atitudine. Atat ortodocsii cat si adventistii selecteaza ceea ce le convine din invataturile lor.
Vasinesc,pe tine te plateste cineva sa scrii prostiile astea sau o faci din proprie initiativa?
Adica cum se facea selectia asta, scriem mai intai concluzia adventista (neoprotestanta) "f) De aceea chiar după sfinţirea prin binecuvântare, pâinearămâne pâine, mustul rămâne rod al viţei cum mielul rămânea miel"
aici
si apoi cautam sa gasim ceva texte pe la parinti care sa ne ameteasca un pic si sa ne duca in eroare ca acestia n-au crezut in prefacerea painii si vinului in Trupul si Sangele Domnului?
Sa citezi din Sf Ignatie Teoforul impotriva Euharistiei este o inselaciune fara margini si orice prost din lumea asta o poate inlatura prin simpla cautare pe google "doctrina Sf Ignatie Teoforul Euharistie".
In toate saiturile ortodoxe,catolice,protestante si neoprotestante sF Ignatie "afirma" ca darurile euharistice sfintite (la anaforaua liturgica) sunt în realitate, nu doar simbolic, Trupul şi Sângele lui Hristos.Chiar foloseste un cuvant cat se poate de categoric pt a nu lasa nici un dubiu sarx(carne).

Si sa nu creda cumva ortodocsii ca respectivul autor se opreste doar la Sf Ignatie ci el are neobrazarea sa citeze din Sf Ciprian al Cartaginei,Sf. Ciril al Ierusalimului,Sf Iustin Martirul,Didahia,dar si din renumiti preoti si teologi ortodocsi ca Pr.Dr.D.Stăniloae,Arhimandrit Cleopa Ilie,episcop W.Guettee (culmea e ca asta ii un convertit la ortodoxie iar ei incerca sa-l citeze impotriva ortodoxiei).
Ei bine,fratilor ortodocsi faceti ochii cat cepele si si aflati ca respectivii,mai sus citati,s-ar apropia mai mult de adventisti decat de ortodoxie!
Vasinesc,cu toata dragostea iti repet,ca orice prost din lumea asta in cateva minute poate cauta pe net doctrina despre Euharistie a celor mai sus mentionati iar acesta doctrina este profund ortodoxa si nu exista nicio contradictie intre ce credem noi si ce au crezut acesti mari oameni ai crestinismului.
Contradictie este doar intre cei mai sus mentionati si voi adventistii ,si este o contradictie imensa. iar voi prin citari mestesugite incercati sa-i puneti pe acesti barbati ortodocsi impotriva Bisericii noastre.
Este rusinos si scandalos!
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde daniel tuduran » 21 Dec 2010, 13:18

Si ca sa termeni cu Euharistia nu pot sa ma abtin sa nu intreb unde in NT si in screrile Bisericii ati gasit voi cuvantul must?
Nu cumva mustul se gaseste doar traditia si basmele adventistilor?
Si np rad de voi! :D :lol:
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

vasinec

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde vasinec » 21 Dec 2010, 13:45



Cat despre Sfintii Parinti, putem spune ca avem aceeasi atitudine. Atat ortodocsii cat si adventistii selecteaza ceea ce le convine din invataturile lor.
Vasinesc,pe tine te plateste cineva sa scrii prostiile astea sau o faci din proprie initiativa?
Adica cum se facea selectia asta,
Ma refeream la selectia pe care o faceti, din invataturile Sfintilor Parinti, la modul general (nu doar la subiectul euharistiei). Iata ce spune un cunoscut autor de lucrari ortodoxe (Bogdan Mateciuc), despre invataturile Sfintilor Parinti:
"Acesti Sfinti si Părinti ai Bisericii au formulat uneori păreri personale care nu au coincis cu învătătura Bisericii, însă nu au făcut din ele dogme si nici nu le-au răspândit ca fiind neapărat adevărate. Există unele învătături gresite formulate de unii Părinti ai Bisericii, însă Biserica le-a trecut cu vederea întrucât autorii lor le-au prezentat doar ca păreri personale." Vedeti aici: http://www.odaiadesus.ro/dezacorduri.html

Ceea ce vroiam sa spun, dar dvs. nu ati inteles este urmatotul lucru: lasati-i in pace pe Sfintii Parinti, caci va argumentati unele "inventii" cu selectii din invataturile lor. Nu puteti spune ca aveti la baza nici macar invataturile Sfintilor Parinti (ce nu va convine din invataturile lor, intra la categoria "invataturi gresite" sau "pareri personale"). Despre Scriptura ... ce sa mai zic.

vasinec

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde vasinec » 21 Dec 2010, 14:27

Si ca sa termeni cu Euharistia nu pot sa ma abtin sa nu intreb unde in NT si in screrile Bisericii ati gasit voi cuvantul must?
Nu cumva mustul se gaseste doar traditia si basmele adventistilor?
Si np rad de voi! :D :lol:
Cand a instituit Sfanta Impartasanie, Domnul Iisus Hristos nu a facut niciodata referire la vin (oinon - in greaca). S-a referit la "rodul vitei" despre care spunea ca-l va bea in Imparatia lui Dumnezeu."pentru cã vã spun cã nu voi mai bea de acum încolo din rodul vitei, pînã cînd va veni Împãrãtia lui Dumnezeu."(Luca 22:18) Ce inseamna "rodul vitei"? Must. Vinul este "rodul vitei" fermentat.

Aveti impresia ca, in Imparatia lui Dumnezeu, Hristos va bea bauturi alcoolice? Sau va bea din "rodul vitei" neimbatator?

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde daniel tuduran » 21 Dec 2010, 18:15



Cat despre Sfintii Parinti, putem spune ca avem aceeasi atitudine. Atat ortodocsii cat si adventistii selecteaza ceea ce le convine din invataturile lor.
Vasinesc,pe tine te plateste cineva sa scrii prostiile astea sau o faci din proprie initiativa?
Adica cum se facea selectia asta,
Ma refeream la selectia pe care o faceti, din invataturile Sfintilor Parinti, la modul general (nu doar la subiectul euharistiei). Iata ce spune un cunoscut autor de lucrari ortodoxe (Bogdan Mateciuc), despre invataturile Sfintilor Parinti:
"Acesti Sfinti si Părinti ai Bisericii au formulat uneori păreri personale care nu au coincis cu învătătura Bisericii, însă nu au făcut din ele dogme si nici nu le-au răspândit ca fiind neapărat adevărate. Există unele învătături gresite formulate de unii Părinti ai Bisericii, însă Biserica le-a trecut cu vederea întrucât autorii lor le-au prezentat doar ca păreri personale." Vedeti aici: http://www.odaiadesus.ro/dezacorduri.html
1) Vasinesc,noi nu facem nicio selectie din invataturile sfintilor parinti cum fals pretinzi tu ci invatatura ortodoxa este clar si limpede dogmatisita de Sinoadele Ecumenice si Locale dar si de canoanele date de unii sfinti.Caci daca ne-am apuca sa facem o selectie din scrierile sfintilor am fi ca si voi np impartiti in mii de secte selectand si interpretand dupa bunul plac textele Scripturii si invataturile sfintilor.Dogme ortodoxe sunt adevarurile revelate de Dumnezeu, lamurite de Sf. Apostoli si urmasii lor, Sfintii Parinti, in sinoadele ecumenice, pastrate de Biserica si, prin urmare, necesare mantuirii.

2) Bogdan Mateciuc este un np convertit la ortodoxie si are dreptate in ce spune,de fapt ti s-a lamurit si destul de clar pe forum,pacat ca nu ai fost atent.In scrierile sfintilor gasim si pareri personale ale sfintilor (teologumene) care nu sunt dogme si totodata putem gasi si chiar pareri gresite. Si este normal sa fie asa,si apostolii au avut pareri gresite si contradictorii. De acea Biserica nu s-a bazat niciodata doar pe hotararile unui singur om ci a avut nevoie de sobornicitate pt a rezolva chestiunile mai spinoase.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde daniel tuduran » 21 Dec 2010, 18:43

Ceea ce vroiam sa spun, dar dvs. nu ati inteles este urmatotul lucru: lasati-i in pace pe Sfintii Parinti, caci va argumentati unele "inventii" cu selectii din invataturile lor. Nu puteti spune ca aveti la baza nici macar invataturile Sfintilor Parinti (ce nu va convine din invataturile lor, intra la categoria "invataturi gresite" sau "pareri personale"). Despre Scriptura ... ce sa mai zic.
1)Ceea ce vreau eu sa spun este ca prin ani 90 adventistii nu vorbeau decat despre prorocii lor mincinosi.Un cunoscut de al meu ,convertit la adventism, a cumparat o biblioteca intreaga cu cartile prorocilor.
2)Apoi adventistii au schimbat placa,nu se mai bazeaza pe invataturile prorocilor mincinosi,ci sunt Sola Scriptura,ba chiar isi permit luxul sa-i si critici pe prorocii lor.
3) In era internetului adventistii sunt nevoiti sa schimbe dinou discul,multi dintre ei au acces usor la scrierile parintilor si ca atare pastorii adventisti s-au gandit s-a admita ca si ei adventistii selecteaza din scrierile parintilor.
Si am vazut ce selectie au facut,au selectat in mod fraudulos sute de texte,le-au pus in contradictie unele cu altele sa ne dea senzatia ca parintii au trait un "babilon" spiritual.Astfel le inoculeaza enoriasilor ca parintii au fost dusi cu pluta si ca cel mai sigur lucru este sa nu se apropie de scrierile lor ci sa se multumesca cu recenzia adventista.
Probabil ca sunt multi dintre adventisti care se multumesc cu recenzia adventista dar eu cred ca mai sunt intre ei si oameni dornici de a cunoaste adevarul adevarat si vor citi pe parinti si textele lor care ne arata cum se poate omul curati, lumina si desavarsi.
Eu din toata inima va urez sa aveti discernamant si dreapta socotinta ca de multe patimiri veti scapa daca le aveti.

Un parinte zicea" Cand izbutesc diavolii sa infranga sufletul si sa rastoarne lumina mintii nu mai e in noi nenorocitii nici trezvie nici discernamant, nici socotinta sau rusine, ci tocire, nesimtire, nedeosebire si orbire. "

sau un altul "Raul consta intr-o rasturnare de valori acoperita abil de minciuna. Binele este prezentat drept rau, iar raul este imbracat in mantia stralucitoare a binelui; patimile care descompun viata, ca pricinuitoare de viata, virtutile care-l imbogatesc pe om saracindu-l, taria stapanirii de sine ca slabiciune, lasarea in seama maniei - ca tarie. Raul nu-l poate castiga pe om decat mascandu-se in bine, el nu poate castiga decat dandu-se drept bine. El traieste in minciuna de aceea viata care o da este si ea mincinoasa, un sir de spasme ale placerii, continuitatea unui chin."
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX