Manipulare şi minciună antiortodoxă

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova
Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde sandoval » 09 Noi 2010, 22:05

draga.... nu te retine nimeni! Esti liber sa cauti in alta parte.... mai putine rautati. Daca mi-ai spune si ce credinta profesezi... probabil as face si gestul ultim de rautate. Te-as numi eretic sau pagan, dupa caz.
Ehe, nu o sa iti dau satisfactia de a-ti spune! :-) Dupa cum spuneam, sunt liber sa scriu ce doresc atata vreme cat sunt on-topic. Titlul topicului e Ortodoxia versus alte confesiuni. E dezbatere, sper ca nu te astepti sa fiu de acrod cu tine in tot ceea ce spui. Nici eu nu ma astept la asa ceva din partea ta.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 22:14

Ioachim, uneori esti dezarmant de sadic. :roll:
S-ar putea sa ai si tu dreptate, Doriana. Adevarul e ca am si eu o groaza de scaderi.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 22:17

draga.... nu te retine nimeni! Esti liber sa cauti in alta parte.... mai putine rautati. Daca mi-ai spune si ce credinta profesezi... probabil as face si gestul ultim de rautate. Te-as numi eretic sau pagan, dupa caz.
Ehe, nu o sa iti dau satisfactia de a-ti spune! :-) Dupa cum spuneam, sunt liber sa scriu ce doresc atata vreme cat sunt on-topic. Titlul topicului e Ortodoxia versus alte confesiuni. E dezbatere, sper ca nu te astepti sa fiu de acrod cu tine in tot ceea ce spui. Nici eu nu ma astept la asa ceva din partea ta.
Aici sunt perfect de acord. Ai dreptate. A sface insa 2 remarci:
1. nu stiu cat de potrivit e acel VERSUS. Crestinii nu ar trebui sa fie AD-VERSUS. mAI DEGRABA AR TREBUI SA CAUTE PUNCTELE COMUNE, LUCRURILE CARE II ADUNA!
2. IMI PLACE textul/semnatura ta

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde sandoval » 09 Noi 2010, 22:27

draga.... nu te retine nimeni! Esti liber sa cauti in alta parte.... mai putine rautati. Daca mi-ai spune si ce credinta profesezi... probabil as face si gestul ultim de rautate. Te-as numi eretic sau pagan, dupa caz.
Ehe, nu o sa iti dau satisfactia de a-ti spune! :-) Dupa cum spuneam, sunt liber sa scriu ce doresc atata vreme cat sunt on-topic. Titlul topicului e Ortodoxia versus alte confesiuni. E dezbatere, sper ca nu te astepti sa fiu de acrod cu tine in tot ceea ce spui. Nici eu nu ma astept la asa ceva din partea ta.
Aici sunt perfect de acord. Ai dreptate. A sface insa 2 remarci:
1. nu stiu cat de potrivit e acel VERSUS. Crestinii nu ar trebui sa fie AD-VERSUS. mAI DEGRABA AR TREBUI SA CAUTE PUNCTELE COMUNE, LUCRURILE CARE II ADUNA!
2. IMI PLACE textul/semnatura ta
1. Cred ca poate fi unitate in diversitate, atata vreme cat nu se aplica piciorul pe gat.
2. Mersi, e ceva ce ar trebui sa realizam fiecare din noi, in fiecare zi. Ne-ar fi mai usor sa ne raportam, ca indivizi, la planul Lui Dumnezeu cu vietile noastre. Drumul nostru pe acest pamant ar fi mai usor de discernut.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 23:54

Ortodoxia chiar asta realizeaza... mai bine zis intrupeaza - unitatea in diversitate. Si pt. asta se si roaga . As putea sa-ti dau exemple despre cum se roaga BO pt. TOATE celelalte fapturi (fie ei crestini sau chiar si necrestini).

Dar trebuie sa intelegem si ca e o diferenta de esenta intre UNITATE si UNIRE. Pt. a ajunge la unitate trebuie sa avem acelasi crez, aceeasi credinta! Altfel se cheama varza/tocanita/mixtura sau ce mai vrem noi.....bors, amalgam etc.

Tratamente din astea nu a practicat niciodata ortodoxia (desi multi dau exemple din BRC) - ba dimpotriva... a fost mereu prigonita, ea a fost calcata in picioare. In schimb a afirmat f. ferm dreapta credinta si a aratat erezia cu degetul - ca s anu se amestece unele cu altele.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde silvestru » 10 Noi 2010, 00:32


De vreme ce mi s-a aprobat contul pe forumul asta, sunt liber sa exprim ce parerea doresc, atata vreme cat ma incadrez in limitele bunului simt si nu sunt off-tipic.
Legatura cu discutia anterioara este urmatoarea: aruncati intr-un om cu noroi, pentru simplul motiv ca el v-a atacat. Eu nu vad nimic crestin in asta..si aici legatura cu Scripturile. Nu stiu ce a fost asa de greu de inteles.
La fel si noi suntem liberi pt exprimari,iar daca nu vezi tu nimic crestinesc asta e problema ta ,personala.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde sandoval » 10 Noi 2010, 00:39


De vreme ce mi s-a aprobat contul pe forumul asta, sunt liber sa exprim ce parerea doresc, atata vreme cat ma incadrez in limitele bunului simt si nu sunt off-tipic.
Legatura cu discutia anterioara este urmatoarea: aruncati intr-un om cu noroi, pentru simplul motiv ca el v-a atacat. Eu nu vad nimic crestin in asta..si aici legatura cu Scripturile. Nu stiu ce a fost asa de greu de inteles.
La fel si noi suntem liberi pt exprimari,iar daca nu vezi tu nimic crestinesc asta e problema ta ,personala.
Am zis ca nu ai voie sa te exprimi cum vrei? Nu cred. Mi-am zis parerea si gata..nu stiu ce v-ati infoiat toti pe aici.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

tatalungilor
Mesaje:11
Membru din:27 Apr 2010, 21:19
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde tatalungilor » 10 Noi 2010, 06:04

dragi ''ceilalti'', intelegeti, ca ce face parintele PETRU,e o forma de delimitare,de accentuare a unei alarme,si nicidecum o atitudine dusmanoasa fata de un apostat nenorocit si-asa.ortodocsilor ,fara de nevoie ,nu intrati cu bocancii in sensibilitatea ''celorlalti''!nu va face cinste .adevarul poate fi marturisit si fara cuvinte vitriolante.la popa asta se vede de departe ca e dus cu vaca :minciuni/eu fac teologia la sibiu/si prostie cat incape.omu se simte bagat in seama si vrea sa gadile urechea auditoriului.

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde iulianbracau » 10 Noi 2010, 13:18

Si "minciuni despre Ortodoxie la fiecare 10-20 de secunde" mi se pare exagerat. In mare, omul isi povesteste viata.
Mentionez ca nu sunt de acord cu toate atitudinile d-lui Florea, nu i-ar strica putin mai multa smerenie si reverenta, dar ceva mi-a atras atentia: Este adevarat ca nu se invata nimic despre Noul legamant nici in scrierile Sf Parinti nici in BO?


Eu am un frate preot si toate aceste lucruri le-a invatat la teologie . Asa ca va rog sa nu sugerati ceea ce nu cunoasteti doamna. Dar am si eu o intrebare asa mai usoara si cer scuze poate nu face parte din topic .Dar pe la sectele dv.nu vau invatat ca nu aveti nici macar un singur episcop urmas al Sfintilor Apostoli. Imi puteti arata dv.un singur episcop sectar urmas al Sfintilor Apostoli? ;)

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde sandoval » 10 Noi 2010, 14:18

Si "minciuni despre Ortodoxie la fiecare 10-20 de secunde" mi se pare exagerat. In mare, omul isi povesteste viata.
Mentionez ca nu sunt de acord cu toate atitudinile d-lui Florea, nu i-ar strica putin mai multa smerenie si reverenta, dar ceva mi-a atras atentia: Este adevarat ca nu se invata nimic despre Noul legamant nici in scrierile Sf Parinti nici in BO?


Eu am un frate preot si toate aceste lucruri le-a invatat la teologie . Asa ca va rog sa nu sugerati ceea ce nu cunoasteti doamna. Dar am si eu o intrebare asa mai usoara si cer scuze poate nu face parte din topic .Dar pe la sectele dv.nu vau invatat ca nu aveti nici macar un singur episcop urmas al Sfintilor Apostoli. Imi puteti arata dv.un singur episcop sectar urmas al Sfintilor Apostoli? ;)
# Se cuvine, dar, ca episcopul sa fie fara de prihana, barbat al unei singure femei, veghetor, intelept, cuviincios, iubitor de straini, destoinic sa invete pe altii, (1Tim.3:2)
# Caci se cuvine ca episcopul sa fie fara de prihana, ca un iconom al lui Dumnezeu, neingamfat, nu grabnic la manie, nu dat la bautura, pasnic, nepoftitor de castig urat, (Tit.1:7)

Voi aveti? Din cate am cutreierat eu forumul asta, am vazut ingamfare, necuviiciozitate, neiubire de straini, nu sunteti in stare sa invatati ceva, aveti niste stereotipii ingrozitoare. De restul nu mai discut.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 10 Noi 2010, 15:14

# Se cuvine, dar, ca episcopul sa fie fara de prihana, barbat al unei singure femei, veghetor, intelept, cuviincios, iubitor de straini, destoinic sa invete pe altii, (1Tim.3:2)
# Caci se cuvine ca episcopul sa fie fara de prihana, ca un iconom al lui Dumnezeu, neingamfat, nu grabnic la manie, nu dat la bautura, pasnic, nepoftitor de castig urat, (Tit.1:7)

Voi aveti? Din cate am cutreierat eu forumul asta, am vazut ingamfare, necuviiciozitate, neiubire de straini, nu sunteti in stare sa invatati ceva, aveti niste stereotipii ingrozitoare. De restul nu mai discut.
Nu, noi pe forum nu avem episcopi! :)
Căci dacă ar fi, aţi vedea că ei corespund celor descrie în Biblie.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde sandoval » 10 Noi 2010, 15:16

# Se cuvine, dar, ca episcopul sa fie fara de prihana, barbat al unei singure femei, veghetor, intelept, cuviincios, iubitor de straini, destoinic sa invete pe altii, (1Tim.3:2)
# Caci se cuvine ca episcopul sa fie fara de prihana, ca un iconom al lui Dumnezeu, neingamfat, nu grabnic la manie, nu dat la bautura, pasnic, nepoftitor de castig urat, (Tit.1:7)

Voi aveti? Din cate am cutreierat eu forumul asta, am vazut ingamfare, necuviiciozitate, neiubire de straini, nu sunteti in stare sa invatati ceva, aveti niste stereotipii ingrozitoare. De restul nu mai discut.
Nu, noi pe forum nu avem episcopi! :)
Căci dacă ar fi, aţi vedea că ei corespund celor descrie în Biblie.
Realitatea nu va da dreptate ;)
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

tatalungilor
Mesaje:11
Membru din:27 Apr 2010, 21:19
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde tatalungilor » 10 Noi 2010, 15:37

sandoval fratioare,aducerea episcopului in discutie a fost in sprijinul ideii de continuitate apostolica ,singura care valideaza preotia si deci credinta-lucru care lipseste si p si np.cat despre episcopii ortodocsi,e adevarat ca unii nu prea le au cu viata duhovniceasca ,insa nici chiar pe acestia nu i putem judeca.hristos spune :nu judecati ca sa nu fiti judecati!adica printre altele,stai in banca ta ,ca s ar putea sa gresesti.omul, si o zi de ar trai tot ar pacatui[iov].asa ca atunci cand judecam moralitatea unora tre sa fim foarte prudenti.nu crezi?de aruncat cu noroi e usor ,sa ai certitudinea corectitudinii e mai greu.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde sandoval » 10 Noi 2010, 15:43

sandoval fratioare,aducerea episcopului in discutie a fost in sprijinul ideii de continuitate apostolica ,singura care valideaza preotia si deci credinta-lucru care lipseste si p si np.cat despre episcopii ortodocsi,e adevarat ca unii nu prea le au cu viata duhovniceasca ,insa nici chiar pe acestia nu i putem judeca.hristos spune :nu judecati ca sa nu fiti judecati!adica printre altele,stai in banca ta ,ca s ar putea sa gresesti.omul, si o zi de ar trai tot ar pacatui[iov].asa ca atunci cand judecam moralitatea unora tre sa fim foarte prudenti.nu crezi?de aruncat cu noroi e usor ,sa ai certitudinea corectitudinii e mai greu.
Necazu-i ca ati facut din credinta-religie, iar din traire-teologie.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

tatalungilor
Mesaje:11
Membru din:27 Apr 2010, 21:19
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde tatalungilor » 10 Noi 2010, 16:55

catre sandoval.termenul de credinta l am folosit in inteles de religie,iar ortodoxia [crestinismul] este o religie din moment ce exista cele doua entitati spiritual- personale:d zeu si omul.ca trairea am facut o teologie e un nonsens,pt trairea este teologie.teologia se traduce stiinta despre d zeu ,ori cunoasterea lui d-zeu se face doar prin traire.deci ce ai spus tu e cumva o nerozie/nu te supara, dar asta este/.in fine ,nu inteleg ce legatura au spusele tale cu ce am afirmat eu adineauri.ideea sustinuta de mine ,sau tema , era ca exista episcopi buni dar si mai putini buni-moralmente vorbind,insa dreptcredinciosi,si ca nimeni nu este fara de pacat.sfintenia sau adevarul bisericii nu sta doar in acestia ,ci in totalitatea madularelor sale :de la episcop pana la ultimul credincios.dar, ca un sfat :implineste noul testament pana la ultima litera cu toata sinceritatea si cu rugaciune si nu cred ca d-zeu nu te va asculta ,si atunci vei vedea adevarul.adica,prin traire vei cunoaste pe d-zeu.asa ,toti suntem rai de gura da la fapte ,ioc.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde electric77 » 10 Noi 2010, 16:58

Eu am un frate preot si toate aceste lucruri le-a invatat la teologie . Asa ca va rog sa nu sugerati ceea ce nu cunoasteti doamna. Dar am si eu o intrebare asa mai usoara si cer scuze poate nu face parte din topic .Dar pe la sectele dv.nu vau invatat ca nu aveti nici macar un singur episcop urmas al Sfintilor Apostoli. Imi puteti arata dv.un singur episcop sectar urmas al Sfintilor Apostoli? ;)
dar ortodocsii au asa ceva? nu cred, pentru ca nu e suficient ca omul sa depuna marturie pentru Dumnezeu, trebuie si Dumnezeu sa depuna marturie pentru cei alesi de El, prin harismele pe care le da.
iar preoti sau episcopi, arhimandriti etc. cu harisme eu nu am intalnit.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Noi 2010, 17:09

MAi oameni buni... unii dintre voi fie nu au proprietatea termenilor, fie sunt rau-intentionati! Topicu` asta de scrieti voi acilisea.... nu e pt. a bălăcări Ortodoxia sau a judeca in ce fel sunt sau nu sunt ortodocsii-preotii-episcopii etc.

- Nu v-a cerut nimeni parerea (desi, evident, aveti dreptul sa opinati - dar fara invective sau injurii sau atac marsav) si cu atat mai mult nu v-a facut nimeni judecatori

. Asadar... daca inca nu va e clar ... puteti sa va exprimati vizavi de acest subiect in sensul ca sustineti sau nu (argumentat) daca si de ce unele opinii despre ortodoxie sunt sau nu manipulative si/sau mincinoase. Ce e asa de greu?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Noi 2010, 17:10

Eu am un frate preot si toate aceste lucruri le-a invatat la teologie . Asa ca va rog sa nu sugerati ceea ce nu cunoasteti doamna. Dar am si eu o intrebare asa mai usoara si cer scuze poate nu face parte din topic .Dar pe la sectele dv.nu vau invatat ca nu aveti nici macar un singur episcop urmas al Sfintilor Apostoli. Imi puteti arata dv.un singur episcop sectar urmas al Sfintilor Apostoli? ;)
dar ortodocsii au asa ceva? nu cred, pentru ca nu e suficient ca omul sa depuna marturie pentru Dumnezeu, trebuie si Dumnezeu sa depuna marturie pentru cei alesi de El, prin harismele pe care le da.
iar preoti sau episcopi, arhimandriti etc. cu harisme eu nu am intalnit.
da ce-ai intalnit in schimb? Ai vazut niste demonizati si i-ai luat drept harismatici, nu? :D

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 10 Noi 2010, 17:16

nu cred, pentru ca nu e suficient ca omul sa depuna marturie pentru Dumnezeu, trebuie si Dumnezeu sa depuna marturie pentru cei alesi de El, prin harismele pe care le da.
iar preoti sau episcopi, arhimandriti etc. cu harisme eu nu am intalnit.
Electric, tare mai baţi pasul pe loc la acest subiect. Mai ştii şi altceva, sau te-ai oprit la acest text şi aştepţi sfârşitul?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Noi 2010, 17:18

Voi aveti? Din cate am cutreierat eu forumul asta, am vazut ingamfare, necuviiciozitate, neiubire de straini, nu sunteti in stare sa invatati ceva, aveti niste stereotipii ingrozitoare. De restul nu mai discut.
- daca o tii tot asa...fie te invitam respectuos sa canti la aalta masa... fie vei primi un raspuns pe masura! E alegerea ta - dar nu e oare mai bine sa fim intelepti?

- CE nu prea reusesti tu sa intelegi e ca nu se mai admite sa faci greseli din acestea elementare in care sa confunzi Ortodoxia cu ortodocsii (sau cel putin unii dintre ei). Daca intalnesti un politist corupt.... nu e admisibil sa socotesti intreaga Politie ca fiind corupta.... si cu atat mai mult ca trevbuie desfiintata si inlocuita cu unitati de politie....particulare (era sa zic sectare) ca aia se doteaza mai bine. Cam asta faceti voi, ereticii, in general.

- deci....daca nu e prostie de-a dreptul sau neputinta intelectuala, atunci e manipulare, minciuna si rea intentie!


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX