Manipulare şi minciună antiortodoxă

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde protosinghel » 29 Oct 2010, 21:03

Aşa-zisa mărturisire a fostului preot ortodox Cristi Florea:



Ar fi bine ca Facultatea de Teologie din Sibiu să-i publice matricola acestui imbecil, care minte cu neruşinare. Ori e plătit foarte bine, ori e bolnav psihic.
Revin cu comentarii şi sunt gata să răspund la orice falsă învinuire adusă de acest individ.

Iar cei care ştiu rusă, să nu atragă atenţie la traducere, că asta schimonosteşte şi mai mult mesajul şi aşa batjocoritor.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde danadoina » 30 Oct 2010, 01:22

Sfasietor de trist :cry: ; sa pazeasca Domnul pe fiecare preot si preoteasa, pe fiecare credincios de asa o cadere :(

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 30 Oct 2010, 07:42

Eu mă bucur într-un fel că Biserica Ortodoxă a scăpat de un astfel de imbecil. Aţi auzit ce nerozii vorbea? Spunea minciuni despre Ortodoxie la fiecare 10-20 de secunde.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde Doriana » 30 Oct 2010, 08:18

Cred ca atunci cand era in BO nu era considerat "imbecil", ci mielusel ascultator. Nu s-a plans nimeni de el. Dar asa se intampla cand schimbi tabara. Dintr-o data esti de toate.
Si "minciuni despre Ortodoxie la fiecare 10-20 de secunde" mi se pare exagerat. In mare, omul isi povesteste viata.
Mentionez ca nu sunt de acord cu toate atitudinile d-lui Florea, nu i-ar strica putin mai multa smerenie si reverenta, dar ceva mi-a atras atentia: Este adevarat ca nu se invata nimic despre Noul legamant nici in scrierile Sf Parinti nici in BO?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde protosinghel » 30 Oct 2010, 08:43

Păi toromacul ăsta a făcut Vechiul Testament timp de 2 ani cu marele profesor Dumitru Abrudan, iar Noul Testament tot 2 ani cu un profesor şi mai renumit, pr. Vasile Mihoc. Ambii profesori cu renume mondial la care trebuia să înveţi, nu glumă. Planul de învăţământ prevede pt fiecare disciplină câte 2 ore de curs şi una de seminar. Pe lângă astea se învaţă câte un an greaca şi ebraică, plus Arheologie Biblică şi alte discipline adiacente.
Pe lângă examenele la respectivele discipline biblice, fără cunoaşterea pe dinafară a câteva zeci de versete mai ales din NT nu poţi promova discipline precum Dogmatica, Catehetica şi Omiletica, Îndrumări Misionare, Morala ş.a.
Tipul ăsta însă zice că nu ştia NICIUN verset biblic, deşi era preot. Iertaţi-mă, dar numai rugăciunea Tatăl nostru, câte versete biblice cuprinde? Apoi chiar el a cântat (în stil oarecum ortodox) Ps. 120(121) "Ridicat-am ochii mie la ceruri...", "Cu noi este Dumnezeu" cu stihuri din Isaia ş.a. Astea nu-s versete? Şi tot el zicea că chiar înainte de Facultate îşi punea problema mai multor versete biblice (ceea ce eu nu cred) şi cum atunci după absolvirea acesteia nu mai ştia nici un verset? Trebuie să fii plătit bine de tot sau să ai nişte complexe personale foarte serioase ca să vorbeşti în termeni de ăştia despre Ortodoxie.
Ce să mai zic de ideea precum că ortodocşii nu s-ar ruga niciodată lui Dumnezeu direct, ci numai prin intermediari: Maica Domnului şi Sfinţi. Imbecilul ăsta unde se gândea când slujea Liturghia ca să vadă că Maica Domnului şi Sfinţii aproape că nici nu sunt amintiţi în Liturghie?
De ce nu spune că la fiecare Liturghie, în Biserica Ortodoxă, se citeşte din Apostol şi Evanghelie, iar la Vecernie şi Utrenie din Psalmi şi alte fragmente din VT? Ce să mai zic că el ca preot ortodox trebuia să le şi tâlcuiască... Şi atunci de ce amăgeşte lumea şi scuipă în farfuria din care a mâncat?
Iar când am auzit că preoţia a fost instituită în anul 365 la nu ştiu ce Sinod Ecumenic, îmi venea să-i dau o palmă. Păi ce Sinod Ecumenic a avut loc în 365 de au auzit numai proştii despre el şi ce fel de preoţie a fost instituită acolo, când toto NT vorbeşte despre existenţa preoţiei în sec. I, nemaivorbind de izvoarele din sec. II şi III?
Două palme îmi venea să-i dau când am auzit că chipurile ortodocşii se ţin de Evangheliile apocrife în primul rând şi abia pe ultimul plan este Scriptura (cu cărţile ei canonice). Trebuie să fii prost să crezi aşa ceva, iar pentru asemenea afirmaţii trebuie dat în judecată... şi m-am bucura ca un ortodox înţelept, cu un avocat bun, să o şi facă, mai ales că imbecilul ăsta a dat un jurământ la absolvirea Facultăţii, de a nu păta bunul nume al Facultăţii în care a învăţat, or el îi face proşti pe toţi profesorii Facultăţii de Teologie de la Sibiu, care e una dintre cele mai tari din lume.
Nu mai am putere să contunui şi cred că nici nu are rost.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde daniel tuduran » 30 Oct 2010, 09:37

Păi toromacul ăsta a făcut Vechiul Testament timp de 2 ani cu marele profesor Dumitru Abrudan, iar Noul Testament tot 2 ani cu un profesor şi mai renumit, pr. Vasile Mihoc. Ambii profesori cu renume mondial la care trebuia să înveţi, nu glumă. Planul de învăţământ prevede pt fiecare disciplină câte 2 ore de curs şi una de seminar. Pe lângă astea se învaţă câte un an greaca şi ebraică, plus Arheologie Biblică şi alte discipline adiacente.
Pe lângă examenele la respectivele discipline biblice, fără cunoaşterea pe dinafară a câteva zeci de versete mai ales din NT nu poţi promova discipline precum Dogmatica, Catehetica şi Omiletica, Îndrumări Misionare, Morala ş.a.
Tipul ăsta însă zice că nu ştia NICIUN verset biblic, deşi era preot. Iertaţi-mă, dar numai rugăciunea Tatăl nostru, câte versete biblice cuprinde? Apoi chiar el a cântat (în stil oarecum ortodox) Ps. 120(121) "Ridicat-am ochii mie la ceruri...", "Cu noi este Dumnezeu" cu stihuri din Isaia ş.a. Astea nu-s versete? Şi tot el zicea că chiar înainte de Facultate îşi punea problema mai multor versete biblice (ceea ce eu nu cred) şi cum atunci după absolvirea acesteia nu mai ştia nici un verset? Trebuie să fii plătit bine de tot sau să ai nişte complexe personale foarte serioase ca să vorbeşti în termeni de ăştia despre Ortodoxie.
Ce să mai zic de ideea precum că ortodocşii nu s-ar ruga niciodată lui Dumnezeu direct, ci numai prin intermediari: Maica Domnului şi Sfinţi. Imbecilul ăsta unde se gândea când slujea Liturghia ca să vadă că Maica Domnului şi Sfinţii aproape că nici nu sunt amintiţi în Liturghie?
De ce nu spune că la fiecare Liturghie, în Biserica Ortodoxă, se citeşte din Apostol şi Evanghelie, iar la Vecernie şi Utrenie din Psalmi şi alte fragmente din VT? Ce să mai zic că el ca preot ortodox trebuia să le şi tâlcuiască... Şi atunci de ce amăgeşte lumea şi scuipă în farfuria din care a mâncat?
Iar când am auzit că preoţia a fost instituită în anul 365 la nu ştiu ce Sinod Ecumenic, îmi venea să-i dau o palmă. Păi ce Sinod Ecumenic a avut loc în 365 de au auzit numai proştii despre el şi ce fel de preoţie a fost instituită acolo, când toto NT vorbeşte despre existenţa preoţiei în sec. I, nemaivorbind de izvoarele din sec. II şi III?
Două palme îmi venea să-i dau când am auzit că chipurile ortodocşii se ţin de Evangheliile apocrife în primul rând şi abia pe ultimul plan este Scriptura (cu cărţile ei canonice). Trebuie să fii prost să crezi aşa ceva, iar pentru asemenea afirmaţii trebuie dat în judecată... şi m-am bucura ca un ortodox înţelept, cu un avocat bun, să o şi facă, mai ales că imbecilul ăsta a dat un jurământ la absolvirea Facultăţii, de a nu păta bunul nume al Facultăţii în care a învăţat, or el îi face proşti pe toţi profesorii Facultăţii de Teologie de la Sibiu, care e una dintre cele mai tari din lume.
Nu mai am putere să contunui şi cred că nici nu are rost.
Daca nu as cunoste ca in vechime destui preoti ortodocsi au cazut in erezie mi-ar fi aproape imposibil sa cred ca un preot ortodox pote sa-si lepede credinta si slujirea pt a imbratisa invataturile vreunui cult np.
Preotul este cel ce savarseste Sf Euharistie si cum poti sa lepezi si sa batjocoresti acesta slujire?
Nu cred ca pt bani sau pt slava desarta .Eu ma gandesc ca este o diversiune,adica acest baiat era de mult np dar a facut teologia si a acceptat preotia pt a o ruina din interior.Este o tacatica a evreilor pe care nu m-ar mira s-o profeseze si cultele np (cultele np sunt de fapt rodul lucraturii evreiesti asupra lui Luther si a urmasilor sai).
Sincer nu m-as mira prea tare daca as vedea un preot mort de beat intr-un sant insa sunt uluit cand vad un tanar care sustine ca si-a dorit preotia ca apoi s-o lepede si s-o batjocoresca .
Un preot mort de beat isi constientizea nemernicia dar acest baiat se mandreste in sinea lui, sau inaintea oamenilor cu virtutile sale, asteptand pentru aceasta admiratia si laudele celorlalti.
Boala lui este dracul ereziei si cred ca este bine si pt np de pe forum sa studieze atent comportamnetul si vorbele lui pt asi da seama cat de viclean si de perfid este acest demon.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde daniel tuduran » 30 Oct 2010, 09:45

Cred ca atunci cand era in BO nu era considerat "imbecil", ci mielusel ascultator. Nu s-a plans nimeni de el. Dar asa se intampla cand schimbi tabara. Dintr-o data esti de toate.
Si "minciuni despre Ortodoxie la fiecare 10-20 de secunde" mi se pare exagerat. In mare, omul isi povesteste viata.
Mentionez ca nu sunt de acord cu toate atitudinile d-lui Florea, nu i-ar strica putin mai multa smerenie si reverenta, dar ceva mi-a atras atentia: Este adevarat ca nu se invata nimic despre Noul legamant nici in scrierile Sf Parinti nici in BO?
Daca el isi povestea viata poate l-as fi intes insa omul asta prolifereaza numai minciuni la adresa ortodoxiei,minciuni pe care stie bine ca np isi doresc sa le auda.
Daca zice ca a studiat ani intregi NT si VT la ortodocsi dar la baptisti a gasit un inteles mai inalt ar mai merge insa el ne da de inteles ca baptistii i-au pus Biblia in mana.
Asculta-ma pe mine,tot ce vorbeste nu-i din viata lui ci este doar o diversiune,acea propaganda ieftina cu care se spera ca unii mai slabi de minte vor fi sedusi.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde Doriana » 30 Oct 2010, 10:04

Mai, eu nu as face teoria conspiratiei din orice. Si pe mine m-a surprins faptul ca a zis ca nu stia nici un verset. Adica, am vazut preoti de toate felurile, dar chiar sa nu stii nici un verset...
As zice mai degraba ca a fost influentat de un anumit curent, despre care am mai vorbit.
Citesc marturiile unor convertiti la ortodoxie. Cum au cautat toata viata, mergeau in bisericile np si simteau ca le lipseste ceva, apoi au gasit Biserica lui Hristos...Acum au pace si sunt fericiti...asa ca acum se simt datori sa demaste lucrarea celui rau din biserica de unde au venit.
Apoi citesc marturiile unor convertiti de la ortodoxie spre neoprotestantism. Cum au cautat toata viata, mergeau in bisericile ortodoxe si simteau ca le lipseste ceva, apoi au gasit Biserica lui Hristos...Acum au pace si sunt fericiti...asa ca acum se simt datori sa demaste lucrarea celui rau din biserica de unde au venit.

Ceva scartaie in toate acestea.

Cand omul Il intalneste pe Hristos si se naste din nou devine un om nou. Nu mai are rautate, e ca un copil nascut de curand. Greseala o fac cei pe care ii intalneste acest copil cand deschide ochii: pastorii, preotii, enoriasii. Ei se folosesc de faptul ca acel copil are o mare incredere in ei din cauza ca au primit Cuvantul auzit din gura lor si fac primul pas spre indoctrinare: "Vezi ca numai noi suntem buni, ceilalti sunt eretici sau idolatri sau lumesti sau...etc". Nou-nascutul, sincer si bineintentionat, asculta de parintele lui si incepe sa marturiseasca ce mult bine i-a facut Domnul scotandu-l din cultul X sau Y. Adevarul este ca Domnul scoate oamenii din pacat si nu din culte. Daca vrei sa fii pacatos poti fi in orice cult.... Sa nu fim implinitori ai cuvantului care spune:
'Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că înconjuraţi marea şi uscatul ca să faceţi un ucenic, şi dacă l-aţi făcut, îl faceţi fiu al gheenei şi îndoit decât voi."
Dumnezeu sa ne ajute!
As mai adauga ca , desi indoctrinat, fiecare copil ar trebui sa se maturizeze intr-o zi si sa inteleaga ca Adevarul e mai pretios decat indoctrinarea lui. Adica, toti am fost indoctrinati intr-o masura mai mica sau mai mare. Dar unii se mai si trezesc si inteleg ca lucrurile nu stau tocmai asa cum fusesera invatati...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde electric77 » 30 Oct 2010, 10:19

Un preot mort de beat isi constientizea nemernicia
poate ca nu toti isi constientizeaza pacatele... :roll:

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde Vianor » 30 Oct 2010, 15:29

Păi toromacul ăsta... Tipul ăsta ... Imbecilul ăsta ... îmi venea să-i dau o palmă... au auzit numai proştii despre el (adică despre Sinod)... Două palme îmi venea să-i dau când am auzit că ... Trebuie să fii prost să crezi aşa ceva...
şi m-aș bucura ca un ortodox înţelept (așa ca MINE)... mai ales că imbecilul ăsta ...
Aveți un vocabular foarte bogat și bine dotat... Ca călugăr - preot creștin, care și-a dedicat viața în slujba lui Isus Hristos, nu v-i se pare că defăimați acest nume? Iar ca preofesor la Teologie, mă întreb, oare ce Lumină mai sunteți pentru tinerii stundenți, care, presupun că sunt conștienți că mâine - poimâne s-ar putea tot așa să fie numiți ?!
Sigur că ve-ți șterge acest mesaj de pe forum, însă există locuri unde niciodată nu ve-ți putea aplica "delete"... iar într-o zi ve-ți răspunde în Fața Celui al cărui Nume duminica în biserică îL invocați, iar de luni până sâmbătă, în fiecare zi îL defăimați... Fac apel la conștiința dstră, nu la convingerile religioase, de care sunteți într-atât de robit încât se pare că ați pierdut relația cu esența creștinismului...
In dezbaterile noastre, daca suntem crestini adevărați, corectitudinea trebuie sa fie totdeauna pe primul plan. Imediat după aceasta trebuie sa vină bunătatea, dragostea pentru celălalt, chiar daca are idei diferite de ale noastre, și respectul pentru om, pentru orice om!
Căutaţi pacea cu toţi şi sfinţenia, fără de care nimeni nu va vedea pe Domnul !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde protosinghel » 30 Oct 2010, 15:31

Eu ma gandesc ca este o diversiune, adica acest baiat era de mult np dar a facut teologia si a acceptat preotia pt a o ruina din interior.
Nu m-am gândit la asta, dar o cred ca pe o variantă foarte posibilă.
Un caz similar a fost la Iaşi, când un np a fost descoperit prin anul 3 că învăţa la Facultatea de Teologie Ortodoxă. Era mai în vârstă şi avea un nume de familie mai puţin uzual. Pe la sfârşitul anului 3, când un coleg de-al lui făcea practica pedagogică (cu Religia) la o şcoală din Iaşi, a descoperit o fată np cu acelaşi nume de familie, mai ales că aceasta venea la lecţia de Religie Ortodoxă şi chiar se punea uneori în gură cu proful. (Când am făcut eu practica veneau două fete catolice, dar erau foarte cuminţi şi respectuoase).
Ei, coincidenţa aceasta de nume l-a făcut să o întrebe pe fată cine-i sunt părinţii, la care fata cu o mândrie şi prostie copilărească a spus că "tatăl meu e student la Facultatea de Teologie Ortodoxă şi ştie toate neajunsurile preoţilor". Acest student s-a simţit obligat să spună astea la Decanat şi a scris o notă informativă la ÎPS (acum PF) Daniel. În aceeaşi zi respectivul np a fost examtriculat. Iată ce pot np!
P.S. Cazul poate fi verificat, dacă cineva nu crede.

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde Vianor » 30 Oct 2010, 15:35

Mărturia unui alt fost preot:


electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde electric77 » 30 Oct 2010, 15:37

Iată ce pot np!
P.S. Cazul poate fi verificat, dacă cineva nu crede.
Sfintite Protosinghel, un caz nu inseamna un fenomen de masa. Poate omul respectiv era un psihopat. Cine si-ar pierde timpul, studiind lucruri cu care nu e de acord, 5 ani de zile, pentru ca apoi sa faca nu stiu ce defaimari? La ce bun? Nu mai bine ar face o facultate din care sa traga folos?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde protosinghel » 30 Oct 2010, 16:27

Păi toromacul ăsta... Tipul ăsta ... Imbecilul ăsta ... îmi venea să-i dau o palmă... au auzit numai proştii despre el (adică despre Sinod)... Două palme îmi venea să-i dau când am auzit că ... Trebuie să fii prost să crezi aşa ceva...
şi m-aș bucura ca un ortodox înţelept (așa ca MINE)... mai ales că imbecilul ăsta ...
Eu am scris asta sau poate eşti pregătit să recunoşti că mi-ai falsificat mesajul?
Iar cât priveşte vocabularul acesta mai special, să ştii că nu-l folosesc NICIODATĂ, dar cazul imbecilului ăsta, care minte cu neruşinare şi spune lucruri total neadevărate despre Ortodoxie, pe care ar fi bine să recunoşti şi tu că sunt greşite - nu am dreptul să mă abţin. Nu mă apăr pe mine şi nu-l defaim pe el. Apăr Biserica de orice minciună şi dacă dl Filat ar fi spus aşa ceva în cadrul dezbaterilor (dar îl consider mult mai deştept ca Florea ăsta şi nu ar face-o), i-aş fi spus la fel şi ia-şi fi dat şi palemele respective, mai ales că în cazul lui sunt sigur că mi le dădea înapoi cu vârf şi îndesat cu toate centurile lui negre şi cu ura lui din copilărie când dorea moartea propriului tată. Şi atunci bucuria mea era să fie deplină în mărturisirea Adevărului.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde protosinghel » 30 Oct 2010, 16:33

Cât priveşte mărturia celuilalt fost preot, sunt 95% deacord cu el (dar numai la această parte a filmării).
Haideţi să scoatem influenţele păgâne care s-au strecurat din negrija preoţilor în practica (nu şi doctrina) ortodoxă şi să fim mai activi în predicarea cuvântului lui Dumnezeu. Să nu ne formalizăm în slujirea liturgică şi în alte practici, ci să fim în duhul Evangheliei. Până aici - AMIN!
Dar pentru a face astea nu e nevoie (şi nu e voie) să te laşi de Biserica Ortodoxă care e UNA şi singura APOSTOLICĂ ŞI SFÂNTĂ. Aici e toată buba!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde Doriana » 30 Oct 2010, 16:52

Afirmatia dvs de pe Facebook, cum ca "la np trec doar ortodocsii slabi, imorali, care oricum nu aveau treaba cu ortodoxia" este valabila si in cazul pr Nichita si a celorlalti preoti si calugari care au trecut la np?
Inteleg ca tanti Leana nu le are cu ortodoxia si ca neica Vasile e imoral, dar si preotii si calugarii?...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde dumio » 30 Oct 2010, 17:26

Afirmatia dvs de pe Facebook, cum ca "la np trec doar ortodocsii slabi, imorali, care oricum nu aveau treaba cu ortodoxia" este valabila si in cazul pr Nichita si a celorlalti preoti si calugari care au trecut la np?
Inteleg ca tanti Leana nu le are cu ortodoxia si ca neica Vasile e imoral, dar si preotii si calugarii?...
Da, chiar si acestia nu le au cu ortodoxia. Ori nu au studiat destul sau serios sau chiar deloc. Dar exista si posibilitatea (chiar certitudinea) sa aiba scopuri meschine sau de castig (aici ma refer si la cei din sanul Bisericii ortodoxe care doresc sa ajunga preoti doar pentru castig, numai ca acestia se lovesc de multe ori de realitatea cruda: saracie, indiferenta si necredinta, iar daca au doar acest scop, cad in deznadejde, se reprofileaza si chiar tradeaza Biserica).

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde daniel tuduran » 30 Oct 2010, 17:35

Afirmatia dvs de pe Facebook, cum ca "la np trec doar ortodocsii slabi, imorali, care oricum nu aveau treaba cu ortodoxia" este valabila si in cazul pr Nichita si a celorlalti preoti si calugari care au trecut la np?
Inteleg ca tanti Leana nu le are cu ortodoxia si ca neica Vasile e imoral, dar si preotii si calugarii?...
Mai sunt alti preoti ortodocsi din Romania trecuti la np?
Pe internet se vorbea despre o lista de 50 dar asta dupa cum am mai spus-o si altadata este o minciuna.
Doi preoti din 10 -15 mii nu-i un capat de tara. Vor veni poate vremuri mult mai crancene cand si preotii cei buni vor fi inselati.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde Doriana » 30 Oct 2010, 18:02

Da, chiar si acestia nu le au cu ortodoxia. Ori nu au studiat destul sau serios sau chiar deloc. .
Merci, asa putem spune si noi ca np trecuti la ortodoxie nu aveau nimic comun cu np-ismul. Ma interesa un raspuns onest. Cand intalnim un preot nu-l scoatem din "Saru`mana, parinte!", "Blagosloviti", iar dupa ce Il gaseste pe Dumnezeu spunem ca nu a avut niciodata treaba cu ortodoxia . E jenant...
Mai sunt alti preoti ortodocsi din Romania trecuti la np?
.
Unele marturii de pe you-tube au disparut in mod suspect. Mai sunt cateva pe trilulilu.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde electric77 » 30 Oct 2010, 18:12

Merci, asa putem spune si noi ca np trecuti la ortodoxie nu aveau nimic comun cu np-ismul. Ma interesa un raspuns onest. Cand intalnim un preot nu-l scoatem din "Saru`mana, parinte!", "Blagosloviti", iar dupa ce Il gaseste pe Dumnezeu spunem ca nu a avut niciodata treaba cu ortodoxia . E jenant...
Jenant?
faptul de a trece la un cult neoprotestant, echivaleaza cu a-L gasi pe Dumnezeu?

ma faceti sa zambesc amar...


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX