Manipulare şi minciună antiortodoxă

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova
Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde sandoval » 10 Noi 2010, 17:20

MAi oameni buni... unii dintre voi fie nu au proprietatea termenilor, fie sunt rau-intentionati! Topicu` asta de scrieti voi acilisea.... nu e pt. a bălăcări Ortodoxia sau a judeca in ce fel sunt sau nu sunt ortodocsii-preotii-episcopii etc.
Mai,omule bun, discutia despre episcopi a inceput-o unul de-al tau. Nu aveam intentia sa deschid subiectul, nu-si are locul aici. Despre balacaritul ortodoxiei, nu cred ca se pune problema, Sunteti cam sensibili, pentru niste oameni care judecat si atunca invective catre cei care nu-s de aceesi religie ca si ei.
- Nu v-a cerut nimeni parerea (desi, evident, aveti dreptul sa opinati - dar fara invective sau injurii sau atac marsav) si cu atat mai mult nu v-a facut nimeni judecatori
Atata vreme cat atacati pe altii cu tot ce puteti, cred ca e binevenita putina "rezistenta". Vreti unanimitate, tovarasi?

. Asadar... daca inca nu va e clar ... puteti sa va exprimati vizavi de acest subiect in sensul ca sustineti sau nu (argumentat) daca si de ce unele opinii despre ortodoxie sunt sau nu manipulative si/sau mincinoase. Ce e asa de greu?
:?:
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Noi 2010, 17:29

Eu am un frate preot si toate aceste lucruri le-a invatat la teologie . Asa ca va rog sa nu sugerati ceea ce nu cunoasteti doamna. Dar am si eu o intrebare asa mai usoara si cer scuze poate nu face parte din topic .Dar pe la sectele dv.nu vau invatat ca nu aveti nici macar un singur episcop urmas al Sfintilor Apostoli. Imi puteti arata dv.un singur episcop sectar urmas al Sfintilor Apostoli? ;)
dar ortodocsii au asa ceva? nu cred, pentru ca nu e suficient ca omul sa depuna marturie pentru Dumnezeu, trebuie si Dumnezeu sa depuna marturie pentru cei alesi de El, prin harismele pe care le da.
iar preoti sau episcopi, arhimandriti etc. cu harisme eu nu am intalnit.

E suficient de revelatoriu pt. omul inteligent chiar cuvantul pe care-l rostesti: nu cred. Chiar nu ne intereseaza parerea ta!

De fapt recunosti si tu (desi neintentionat - probabil e o scapare de-a ta) ca opinia ta nu este una de valoare (in sens calitativ). Dupa cum poate oricine observa - mai ales daca te-a urmarit de-a lungul evolutiei tale pe forum - te caractterizeaza nu aspectul calitativ al prezentei tale aici (asta ca s anu ai impresia ca ma leg de persoana ta) ci aspectul CANTITATIV.

Pe romaneste - scrii mult si prost. Ai deja sute de postari in doar cateva luni - cele mai multe dintre ele nu contin mai mult de 3-4 cuvinte. DEci e clar - faci SPAM !

Pt. ca proprietarul forumul e blajin, rabdator si bineintentionat.... banuiesc, de fapt am certitudinea, ca te va ingadui in continuare. Problema e ca l aun moment dat te vei plictisi si vei renunta la fel de repede disparand la fel de subit pe cat ai aparut pe forum.

Sper ca intelegi ca prezenta ta meteoritica pe forum (dar si in aceasta lume) nu afecteaza catusi de putin statornicia Ortodoxiei in Adevarul Hristos. Asa ca ai 2 variante. Fie te consumi intr-o zbatere inutila pana cand , invariabil vei renunta singurel (sau poate te ajuta Domnul, in vreun fel anume).... fie incepi sa devii productiv si mai ales incepi si tu sa gandesti!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde electric77 » 10 Noi 2010, 17:41

Chiar nu ne intereseaza parerea ta!
dar nu am obligat pe nimeni sa citeasca ceea ce scriu. :roll:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Noi 2010, 17:43

Tu nu numai ca gandesti negativ....dar nici nu realizezi asta!

- Eu nu ti-am zis nimic de episcopi (desi esti off topic)!!! Eu ti-am spus ca NU ASTA E SENSUL DISCUTIEI PE ACEST TOPIC!. Tu asta intelegi? Sa aducu acuzatii gratuite in continuare? Pai unde ajunge,m in felul asta? Ca oricine poate spune orice depre oricine!

- Dar mai bine sa-ti dau un exemplu! Sa presupunem ca esti.... nu stiu...AZS, sa zicem. Daca in Jonestown niste descreierati au ajuns la asemenea ratacire incat 918 persoane, din care 274 copii, si-au pierdut viata (suicid in masa) ar trebui sa-ti scot ochii cu asta tocmai TIE, care probabil esti nevinovat si n-ai nici o legatura?

- sa-ti mai dau un exemplu. Uite-aici:
Sinucidere in masaNu mai putin de 13 persoane au fost date disparute in Los Angeles, toate lasand biletele de adio rudelor, in care au mentionat ca merg sa-l intalneasca pe Iisus. Cei care investigheaza cazul cred ca disparutii, membri unui cult religios, planuiesc sa se sinucida in masa.
- Printre cei disparuti se afla si 8 copii, cu varste cuprinse intre 3 si 17 ani, relateaza Daily Telegraph. Se crede ca grupul a fost dus, in trei vehicule, intr-o regiune desertica, in afara Los Angelesului, unde politia cerceteaza zona.
- Cei disparuti au lasat bilete in care spun ca merg sa-l intalneasca pe Iisus sau pe rudele decedate ori ca vor sa-si traiasca cealalta viata. Cativa dintre cei disparuti isi iau insa la revedere pentru totdeauna de la cei apropiati.
. Asa ceva ti-ai dori? sa venim si noi cu exemple si contra-argumente? Daca asta e nivelul.... si daca asta iti doresti, facem un efort, mai ales daca e spre zidirea ta DESI finalitatea ar fi una lipsita de sens!
, Asa ca te mai invit o data sa depasim nivelul asta si sa trecem la lucruri serioase!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Noi 2010, 18:01

Chiar nu ne intereseaza parerea ta!
dar nu am obligat pe nimeni sa citeasca ceea ce scriu. :roll:
Dom`le.....cand vii si te copronimesti in capu` nostru.... ne obligi fie sa rabdam....fie sa te punem la locul tau. Da-ti cu parerea despre ce vrei tu! DA abtine-te si nu mai emite judecati de non-valoare in ceea ce priveste oamenii, fie ei buni sau rai, ortodocsi formali/formalisti sau nu e etc etc etc.

- Daca parerea ta e ca oamenii trebuie s ainceteze a ,mai fi umani, sa inceteze a mai fi oameni si sa devina altceva (spui tu ...ingeri) - e parerea ta si libertatea ta sa crezi asa. BINEINTELES ca nu ti-a trecut niciodata prin cap ca unii deja nici nu mai sunt oameni ci au devenit inca de pe acum ingeri (dar din ailalti..... de aia separati, adica negri, cazuti). Daca asta e parerea ta... pot eu sa-ti fac ceva? Da` ia incearca sa vii peste mine in casa si sa ma violentezi (nu in sens fizic - ca iti intorc si celalalt obraz, ci in sens spiritual, eretic - si atunci ai sa vezi ce se intampla!)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde electric77 » 10 Noi 2010, 18:02

Da` ia incearca sa vii peste mine in casa si sa ma violentezi (nu in sens fizic - ca iti intorc si celalalt obraz, ci in sens spiritual, eretic - si atunci ai sa vezi ce se intampla!)
Nu o sa vin :roll:

p.s.: am ajuns sa facem chat din orice topic?

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde sandoval » 10 Noi 2010, 18:04

Voi aveti? Din cate am cutreierat eu forumul asta, am vazut ingamfare, necuviiciozitate, neiubire de straini, nu sunteti in stare sa invatati ceva, aveti niste stereotipii ingrozitoare. De restul nu mai discut.
- daca o tii tot asa...fie te invitam respectuos sa canti la aalta masa... fie vei primi un raspuns pe masura! E alegerea ta - dar nu e oare mai bine sa fim intelepti?

- CE nu prea reusesti tu sa intelegi e ca nu se mai admite sa faci greseli din acestea elementare in care sa confunzi Ortodoxia cu ortodocsii (sau cel putin unii dintre ei). Daca intalnesti un politist corupt.... nu e admisibil sa socotesti intreaga Politie ca fiind corupta.... si cu atat mai mult ca trevbuie desfiintata si inlocuita cu unitati de politie....particulare (era sa zic sectare) ca aia se doteaza mai bine. Cam asta faceti voi, ereticii, in general.
Imi spui, te rog, cati la suta dintre romani sunt ortodocsi?

- deci....daca nu e prostie de-a dreptul sau neputinta intelectuala, atunci e manipulare, minciuna si rea intentie!
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde sandoval » 10 Noi 2010, 18:12

Tu nu numai ca gandesti negativ....dar nici nu realizezi asta!

- Eu nu ti-am zis nimic de episcopi (desi esti off topic)!!! Eu ti-am spus ca NU ASTA E SENSUL DISCUTIEI PE ACEST TOPIC!. Tu asta intelegi? Sa aducu acuzatii gratuite in continuare? Pai unde ajunge,m in felul asta? Ca oricine poate spune orice depre oricine!
Banuiesc ca mie mi te adresezi..Ei bine, uite-te pe pagina 4 a topicului, la mesajul poastat la ora 14:18, ca sa vezi cine a deschis subiectul episcopi etc.

- Dar mai bine sa-ti dau un exemplu! Sa presupunem ca esti.... nu stiu...AZS, sa zicem. Daca in Jonestown niste descreierati au ajuns la asemenea ratacire incat 918 persoane, din care 274 copii, si-au pierdut viata (suicid in masa) ar trebui sa-ti scot ochii cu asta tocmai TIE, care probabil esti nevinovat si n-ai nici o legatura?
Nu vad ce legatura am eu cu oamenii aia..imi pare rau ca au luat aceasta decizie fara intoarcere, care ii va duce in iad, dar nu stiu de ce zici ca ar trebui sa imi scoti mie ochii cu asta. In schimb, eu ar trebui sa va scot voua ochii, si mie insumi, pentru sinuciderea morala a romanilor, pentru ca suntem asa de invizibili, pentru ca ne implicam asa putin si pentru ca nu iesim mai mult din lacasele noastre de cult. Voi, ar trebui, in mod special, sa va faceti o mea culpa pentru ratacirea in care-i duceti pe romani, spunandu-le ca jertfa Unicului Fiu nu e de ajuns si ca trebuie sa se adune cu sutele de mii, sa pupe niste oase!

- sa-ti mai dau un exemplu. Uite-aici:
Sinucidere in masaNu mai putin de 13 persoane au fost date disparute in Los Angeles, toate lasand biletele de adio rudelor, in care au mentionat ca merg sa-l intalneasca pe Iisus. Cei care investigheaza cazul cred ca disparutii, membri unui cult religios, planuiesc sa se sinucida in masa.
- Printre cei disparuti se afla si 8 copii, cu varste cuprinse intre 3 si 17 ani, relateaza Daily Telegraph. Se crede ca grupul a fost dus, in trei vehicule, intr-o regiune desertica, in afara Los Angelesului, unde politia cerceteaza zona.
- Cei disparuti au lasat bilete in care spun ca merg sa-l intalneasca pe Iisus sau pe rudele decedate ori ca vor sa-si traiasca cealalta viata. Cativa dintre cei disparuti isi iau insa la revedere pentru totdeauna de la cei apropiati.
. Asa ceva ti-ai dori? sa venim si noi cu exemple si contra-argumente? Daca asta e nivelul.... si daca asta iti doresti, facem un efort, mai ales daca e spre zidirea ta DESI finalitatea ar fi una lipsita de sens!
, Asa ca te mai invit o data sa depasim nivelul asta si sa trecem la lucruri serioase!
Nici un om normal nu-si doreste asta.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde Doriana » 10 Noi 2010, 18:20

Eu am un frate preot si toate aceste lucruri le-a invatat la teologie . Asa ca va rog sa nu sugerati ceea ce nu cunoasteti doamna. Dar am si eu o intrebare asa mai usoara si cer scuze poate nu face parte din topic .Dar pe la sectele dv.nu vau invatat ca nu aveti nici macar un singur episcop urmas al Sfintilor Apostoli. Imi puteti arata dv.un singur episcop sectar urmas al Sfintilor Apostoli? ;)
Eu am pus doar o intrebare: este adevarat ca nu scrie nimic de Noul Legamant in scrierile amintite sau nu? Inteleg ca raspunsul dvs este "Nu". Si inteleg ca la teologie se invata de Noul Legamant. Daca este asa, eu ma bucur; felicitari!

SI, da, intrebarea dvs nu face parte din acest topic.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Noi 2010, 20:23

Imi spui, te rog, cati la suta dintre romani sunt ortodocsi?
Cu cea mai mare placere. Dar daca ai citit Sfanta Scriptura ... atunci stii si ca Mantuitorul de multe raspundea fatarnicilor cu o intrbare. DEci:

- iti raspund cat la suat dintre romani sunt ortodocsi... DACA imi raspunzi si tu mie cat la mie dintre protestanti mai sunt crestini!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Noi 2010, 20:35

Eu am pus doar o intrebare: este adevarat ca nu scrie nimic de Noul Legamant in scrierile amintite sau nu? Inteleg ca raspunsul dvs este "Nu". Si inteleg ca la teologie se invata de Noul Legamant. Daca este asa, eu ma bucur; felicitari!
.iar intrebarea cu pricina era:
Este adevarat ca nu se invata nimic despre Noul legamant nici in scrierile Sf Parinti nici in BO?
- Doriana... ne stim de ceva timp! Te rog mult sa nu mai arunci in derizoriu orice intrebare care are legatura cu BO. Abtine-te macar tu... stii bina ca daca tu nu te abtii, nici eu nu rabd prea mult. nu e fair-play din partea ta sa induci sau sa faci astfel de supozitii, ca in BO sau in scolile teologice nu se studiaza VT si NT.

- La capitolul exegeza chiar nu exista nicaieri mai multa bogatie spirtiuala decat in BO ! Si asta o stii bine (sau o sa afli chiar de la autoritati pe care le recunosti)!

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde sandoval » 10 Noi 2010, 20:38

Imi spui, te rog, cati la suta dintre romani sunt ortodocsi?
Cu cea mai mare placere. Dar daca ai citit Sfanta Scriptura ... atunci stii si ca Mantuitorul de multe raspundea fatarnicilor cu o intrbare. DEci:

- iti raspund cat la suat dintre romani sunt ortodocsi... DACA imi raspunzi si tu mie cat la mie dintre protestanti mai sunt crestini!
Mai usor cu caps-ul, ca nu sunt orb. Mai sus vorbeam strict procentajul de ortodocsi DECLARATI din populatia Romaniei. Nu-mi spune ca ca nu toti sunt practicanti, ca de luat, de la toti luati bani cand e boboteaza, cand e botezul unui copil, cand e inmomantare, cand e nunta.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde electric77 » 10 Noi 2010, 20:40

Nu-mi spune ca ca nu toti sunt practicanti, ca de luat, de la toti luati bani cand e boboteaza, cand e botezul unui copil, cand e inmomantare, cand e nunta.
si iau de 2 ori, odata cu aceste evenimente, si alta data din bani bugetari stransi tot de la noi (salariile).

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Noi 2010, 20:56

Banuiesc ca mie mi te adresezi..Ei bine, uite-te pe pagina 4 a topicului, la mesajul poastat la ora 14:18, ca sa vezi cine a deschis subiectul episcopi etc.

Nu vad ce legatura am eu cu oamenii aia... imi pare rau ca au luat aceasta decizie fara intoarcere, care ii va duce in iad, dar nu stiu de ce zici ca ar trebui sa imi scoti mie ochii cu asta. In schimb, eu ar trebui sa va scot voua ochii, si mie insumi, pentru sinuciderea morala a romanilor, pentru ca suntem asa de invizibili, pentru ca ne implicam asa putin si pentru ca nu iesim mai mult din lacasele noastre de cult. Voi, ar trebui, in mod special, sa va faceti o mea culpa pentru ratacirea in care-i duceti pe romani, spunandu-le ca jertfa Unicului Fiu nu e de ajuns si ca trebuie sa se adune cu sutele de mii, sa pupe niste oase!
- nu conteaza man cine a deschis discutia, eu ma refeream la atitudinea ta fata de subiect.

- Cum sa nu vezi legatura? Pai AIA sunt protestanti. Asta s-a ales de niste frati de-ai tai, omule! Daca patesti si tu la fel? Chiar nu ti-ai pus problema? LAsa tu ortodocsii si moastele (ca nu numai oasele, ci si alte relicve de la sfinti le cinstim) - nu vezi ca mai degraba CASTIGI IADUL cu ajutorul protestant al unora? Chiar si tu ai recunoscut!

- Las` ca daca romanii se sinucid moral....tot moral pot sa si invieze... da` protestantii tai, fratii tai de la Jonestown (si nu erau 2-3... erau SUTE) nu mai au sansa de intoarcere! Daca pt. ei nu plangi....macar plangi pt. altii ca ei care sunt in pragul suicidului! Sau poate ai copii - vezi ce faci pt. sanatatea mintala a fratilor tai p/np....... ca sa n-o ia vreunul razana si sa mitralieze un liceu intreg in care s-ar putea sa ai si tu, si eu, copii la scoala!
- deci are tot atata legatura cu tine cat are legatura cu noi si ce spui tu despre ortodocsi. E un discurs jenibil (jenant+penibil) de factura comunista (hai sa identificam un inamic, un dusman de clasa - ORTODOXIA. Hai sa luptam impotriva lor ca-s......hopa! stai asa.... cum sunt? Pai cinstesc icoanele, sf. moaste, sf. Cruce! GATA! Spunem ca-s idolatri, ca se inchina la ele ca lui Dumnezeu si calaca poruncile bla bla bla..... Cum mai sunt? Pai au preoti, episcopi STOP! Zicem ca astia-s lacomi, ca iau bani, ca nu fac nimic pt, popor..... mai bagam noi niste texte,abureli....si dupa aia le dam in cap cu zeciuiala si oameni ne facem ) ! :lol:

- Regasesc triste si veche dorinta a p/np de-a fi si ei bagati in seama; cauta mereu recunoastere din partea Ortodoxiei - deocamdata, niciodata!
.De ce spun asta? Vad ca te insinuezi printre noi si folosesti pluralul.... ca noi, ca impreuna, ca bisericile noastre.... Mai, tu esti normal? Cine te-a facut sa crezi ca avem vreo comuniune?

- Ca nu suntem vizibili! Sa fii sanatos - da` tre` sa fii bolnav sa crezi ca asata-si propune Biserica, sa fie cat mai vizibila! :lol: N-ai tu par in cap cate binefaceri face BO in fiecare zi! Da` nu stie nimeni, sau prea putini! lucrarea se face nu neaparat in taina, DAr nu cu tam-tam si publicitate!

- mai zici de Jertfa, ca jertfa Unicului Fiu e de ajuns ! Pai bre`... daca era de-ajuns JErtfa... de ce fratii tai protestanti de la Jonestown zici ca s-au dus deja la iad? HAI? Nu te-aud bine! Cum? Zi mai tare!
- Deci daca Jertfa e de-ajuns... inseamna ca si aia s-au mantuit, nu?

DECI ... ciocu` mic!

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde sandoval » 10 Noi 2010, 21:04

Banuiesc ca mie mi te adresezi..Ei bine, uite-te pe pagina 4 a topicului, la mesajul poastat la ora 14:18, ca sa vezi cine a deschis subiectul episcopi etc.

Nu vad ce legatura am eu cu oamenii aia... imi pare rau ca au luat aceasta decizie fara intoarcere, care ii va duce in iad, dar nu stiu de ce zici ca ar trebui sa imi scoti mie ochii cu asta. In schimb, eu ar trebui sa va scot voua ochii, si mie insumi, pentru sinuciderea morala a romanilor, pentru ca suntem asa de invizibili, pentru ca ne implicam asa putin si pentru ca nu iesim mai mult din lacasele noastre de cult. Voi, ar trebui, in mod special, sa va faceti o mea culpa pentru ratacirea in care-i duceti pe romani, spunandu-le ca jertfa Unicului Fiu nu e de ajuns si ca trebuie sa se adune cu sutele de mii, sa pupe niste oase!
- nu conteaza man cine a deschis discutia, eu ma refeream la atitudinea ta fata de subiect.

- Cum sa nu vezi legatura? Pai AIA sunt protestanti. Asta s-a ales de niste frati de-ai tai, omule! Daca patesti si tu la fel? Chiar nu ti-ai pus problema? LAsa tu ortodocsii si moastele (ca nu numai oasele, ci si alte relicve de la sfinti le cinstim) - nu vezi ca mai degraba CASTIGI IADUL cu ajutorul protestant al unora? Chiar si tu ai recunoscut!

- Las` ca daca romanii se sinucid moral....tot moral pot sa si invieze... da` protestantii tai, fratii tai de la Jonestown (si nu erau 2-3... erau SUTE) nu mai au sansa de intoarcere! Daca pt. ei nu plangi....macar plangi pt. altii ca ei care sunt in pragul suicidului! Sau poate ai copii - vezi ce faci pt. sanatatea mintala a fratilor tai p/np....... ca sa n-o ia vreunul razana si sa mitralieze un liceu intreg in care s-ar putea sa ai si tu, si eu, copii la scoala!
- deci are tot atata legatura cu tine cat are legatura cu noi si ce spui tu despre ortodocsi. E un discurs jenibil (jenant+penibil) de factura comunista (hai sa identificam un inamic, un dusman de clasa - ORTODOXIA. Hai sa luptam impotriva lor ca-s......hopa! stai asa.... cum sunt? Pai cinstesc icoanele, sf. moaste, sf. Cruce! GATA! Spunem ca-s idolatri, ca se inchina la ele ca lui Dumnezeu si calaca poruncile bla bla bla..... Cum mai sunt? Pai au preoti, episcopi STOP! Zicem ca astia-s lacomi, ca iau bani, ca nu fac nimic pt, popor..... mai bagam noi niste texte,abureli....si dupa aia le dam in cap cu zeciuiala si oameni ne facem ) ! :lol:

- Regasesc triste si veche dorinta a p/np de-a fi si ei bagati in seama; cauta mereu recunoastere din partea Ortodoxiei - deocamdata, niciodata!
.De ce spun asta? Vad ca te insinuezi printre noi si folosesti pluralul.... ca noi, ca impreuna, ca bisericile noastre.... Mai, tu esti normal? Cine te-a facut sa crezi ca avem vreo comuniune?

- Ca nu suntem vizibili! Sa fii sanatos - da` tre` sa fii bolnav sa crezi ca asata-si propune Biserica, sa fie cat mai vizibila! :lol: N-ai tu par in cap cate binefaceri face BO in fiecare zi! Da` nu stie nimeni, sau prea putini! lucrarea se face nu neaparat in taina, DAr nu cu tam-tam si publicitate!

- mai zici de Jertfa, ca jertfa Unicului Fiu e de ajuns ! Pai bre`... daca era de-ajuns JErtfa... de ce fratii tai protestanti de la Jonestown zici ca s-au dus deja la iad? HAI? Nu te-aud bine! Cum? Zi mai tare!
- Deci daca Jertfa e de-ajuns... inseamna ca si aia s-au mantuit, nu?

DECI ... ciocu` mic!
Iti raspund numai la ultima parte, ca astept oaspeti. Jertfa Lui Isus e de ajuns , pentru a ne asigura viata vesnica. Trebuie sa o acceptam. Daca nu acceptam, pentru noi, e ca si cand Isus nu a murit pe cruce. Pacatele noastre tot neiertate raman.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde electric77 » 10 Noi 2010, 21:10

Iti raspund numai la ultima parte, ca astept oaspeti. Jertfa Lui Isus e de ajuns , pentru a ne asigura viata vesnica. Trebuie sa o acceptam. Daca nu acceptam, pentru noi, e ca si cand Isus nu a murit pe cruce. Pacatele noastre tot neiertate raman.

Exact, nu este nevoie de nimic altceva, nici de doctrine de neinteles.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Noi 2010, 21:12

Imi spui, te rog, cati la suta dintre romani sunt ortodocsi?
Cu cea mai mare placere. Dar daca ai citit Sfanta Scriptura ... atunci stii si ca Mantuitorul de multe raspundea fatarnicilor cu o intrbare. DEci:

- iti raspund cat la suat dintre romani sunt ortodocsi... DACA imi raspunzi si tu mie cat la mie dintre protestanti mai sunt crestini!
Mai usor cu caps-ul, ca nu sunt orb. Mai sus vorbeam strict procentajul de ortodocsi DECLARATI din populatia Romaniei. Nu-mi spune ca ca nu toti sunt practicanti, ca de luat, de la toti luati bani cand e boboteaza, cand e botezul unui copil, cand e inmomantare, cand e nunta.
- Lasa bai... sa mai vada si altii!

- vad ca inca n-ai raspuns! Ar fi si culmea sa poti raspunde . CRED ca deja si la mie.... e prea mult spus. TRE` sa mai diluam.

- Da` tu poti sa-ti dai seama ca oricat la suta din intreg..... e mai mult decat oricat la mie? :lol:

Cu banii... nu te ambala mai Itic. Tot pastorii vostri aduna mai mult cu zeciuiala decat preotii nostri (si asta tot procentual). Nu-ti mai sun ca e vorba si de principiu. Ortodoxia practica modelul apostolic = DONATIA iar voi.... modelu` evreiesc al lui IŢIC = zeciuiala.
-- Deci e legiferat. E norma. Acum putem vorbi si de exceptii.
Dar mai intai norma

Donatia e B.E.N.E.V.O.L.A. = adica da cine vrea, daca vrea, cat vrea! Preotii iau bani! Wow... :o Da` ce-ai vrea sa primeasca? Cate-un picior de gaina, 3 litri de vin, unu de faina.... ? Troc, ev mediu... ce vrei tu? Wake-up IŢIC + revino in lumea concreta, reala! Si ZECIUIALA ovreiasca tot in bani se traduce si bani primeste si pastorele vostru (sic!)
- Serviciile pe care ti-e ciuda ca nu le contabilizeaza pastorii vostri.... botez, cununie, inmormantare etc.... sunt tot donatii benevole DAR mai ales nu le face omul in fiecare AN! Tu asa credeai nu? ca omu` face nunta in fiecare an, inmormantare la 3-4 luni si botez face fiecare familei macar o data pe an? :lol:

ZECIUIALA = e obligatorie. Si cu asta am spus totul! Impui omului, si mai ales crestinului, o randuiala ovreiasca! Pai se poate, mai IŢIC, mai ? Da` nu lunar sau anual! Ci din orice! Si din alocatie, si din pensie, salar , vanzare-cumparare, orice. DACA VINZI CARTOFI LA PIATA - 10 tone la 1 leu/kg....10% dai la frati! Care frati? eh... stim noi! Ca doar si voi ati primit la inceput cand v-ati vandut sufletu` pt. un blid de linte!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Noi 2010, 21:19

si iau de 2 ori, odata cu aceste evenimente, si alta data din bani bugetari stransi tot de la noi (salariile).
Mda.... si pastorii la fel. AIA credeai ca nu-s salarizati de la stat? :lol: Doamne.... oare cat de naiv tre` sa fii!

Ah.... scuza-ma.... nu esti naiv! PAi atunci cum esti? Ce esti, daca naiv nu? Decii stii ca si aia iau de la stat da` nu zici nimik! Naiv nu... partinitor nu.... > Hai sa arbd de data asta! FARA EPITETE , ca dupa aia nu mai dormi la noapte si te mai imbolnavesti dupa aia si de inima!

Da` ce nu stie lumea e ca preotii nu-s salarizati dela stat INTEGRAL. Ci primesc doar o parte din salariu... un anumit procent. Restul e din fondurile proprii ale Bisericii! Si ce nu stiu rautaciosii e ca si preotii, pastorii, rabinii, imamii etc...si ei CONTRIBUIE, adica platesc la Bugetul de Stat! Si ei au drepturi, sunt cetateni etc! Daca nu le da Satul slaraiii atunci ce sa le dea? SOMAJ? Da asat e alta discutie!

NUmai vb. de exceptii ca suntem off topic. Desi tare mi-ar placea! Am neshte exemple de pe la pastori din Americi... de te doare mintea!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde electric77 » 10 Noi 2010, 21:27


Ah.... scuza-ma.... nu esti naiv! PAi atunci cum esti? Ce esti, daca naiv nu? Decii stii ca si aia iau de la stat da` nu zici nimik! Naiv nu... partinitor nu.... > Hai sa arbd de data asta! FARA EPITETE , ca dupa aia nu mai dormi la noapte si te mai imbolnavesti dupa aia si de inima!
am scris si de escrocii de pastori, dar a sters Parintele. :roll:

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Bătaie de joc faţă de Ortodoxie

Mesaj necititde sandoval » 10 Noi 2010, 23:28

- Lasa bai... sa mai vada si altii!

- vad ca inca n-ai raspuns! Ar fi si culmea sa poti raspunde . CRED ca deja si la mie.... e prea mult spus. TRE` sa mai diluam.
Eu pot sa stiu inima omului, stiu cat la suta sunt sinceri si cat la suta sunt pe langa? Dumnezeu stie inima omului, la el e judecata.

- Da` tu poti sa-ti dai seama ca oricat la suta din intreg..... e mai mult decat oricat la mie? :lol:
Da un quote, ceva...ca nu te inteleg, esti incoerent din cale-afara.
Cu banii... nu te ambala mai Itic. Tot pastorii vostri aduna mai mult cu zeciuiala decat preotii nostri (si asta tot procentual). Nu-ti mai sun ca e vorba si de principiu. Ortodoxia practica modelul apostolic = DONATIA iar voi.... modelu` evreiesc al lui IŢIC = zeciuiala.
Mai, frate,pana ortodocsii tai injura popii pentru modul in care iau banii, hai lasa vorba usoara, ca te ascunzi in spatele degetului. Serios acuma, crezi ca traim in alta tara, nu vedem ce se intampla?
-- Deci e legiferat. E norma. Acum putem vorbi si de exceptii.
Dar mai intai norma

Donatia e B.E.N.E.V.O.L.A. = adica da cine vrea, daca vrea, cat vrea! Preotii iau bani! Wow... :o Da` ce-ai vrea sa primeasca? Cate-un picior de gaina, 3 litri de vin, unu de faina.... ? Troc, ev mediu... ce vrei tu? Wake-up IŢIC + revino in lumea concreta, reala! Si ZECIUIALA ovreiasca tot in bani se traduce si bani primeste si pastorele vostru (sic!)
Lasa ca am vazut si popi beti crita, de boboteaza, deci si aia le-a fost plata. In legatura cu zeciuiala esti pe langa subiect. Nu e obligatorie. Si banii nu se duc la pastor. Un locas de cult are si cheltuieli de platit, ca Enelul si Romgazul nu fac donatii. Si pe fiecare ban dat, se da chitanta, pentru stiinta ta. In fine, esti plin de preconceptii. Esti ca ala de mai devreme ca in biserici se fac filme porno..

- Serviciile pe care ti-e ciuda ca nu le contabilizeaza pastorii vostri.... botez, cununie, inmormantare etc.... sunt tot donatii benevole DAR mai ales nu le face omul in fiecare AN! Tu asa credeai nu? ca omu` face nunta in fiecare an, inmormantare la 3-4 luni si botez face fiecare familei macar o data pe an? :lol:
Eu stiu ca vara e sezonul nuntilor, zeci de nunti se fac intr-o vara, asa ca, nu-mi spune tu mie ca porcul zboara. Oamenii mor, nu ai cum sa opresti asta, copii se nasc..Serios, pe cine crezi ca incerci sa convingi aici? Du-te la ore de religie la scoala, incearca sa ii prostesti pe copiii de 1-4, cu justificarile astea puerile.

ZECIUIALA = e obligatorie. Si cu asta am spus totul! Impui omului, si mai ales crestinului, o randuiala ovreiasca! Pai se poate, mai IŢIC, mai ? Da` nu lunar sau anual! Ci din orice! Si din alocatie, si din pensie, salar , vanzare-cumparare, orice. DACA VINZI CARTOFI LA PIATA - 10 tone la 1 leu/kg....10% dai la frati! Care frati? eh... stim noi! Ca doar si voi ati primit la inceput cand v-ati vandut sufletu` pt. un blid de linte!
Serios, tu ai probleme mari cu credibilitatea, rar am vazut ca cineva sa vorbeasca atatea ineptii...In afara de prejudecati, nu vad nimic in discursul tau.
Referitor la toata aluziile la Itic si la evrei..ai grija, sunt poporul Lui Dumnezeu. Putin respect.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX