Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dorită?

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.
Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde silvestru » 03 Noi 2010, 12:40

doar ca acuma deschizandu-se atatea topicuri mi-am dat seama ca nu poti convinge in felul acesta pe nimeni ca Adevarul este in Ortodoxie, asta poate doar Dumnezeu sa o faca ....
Ba inca nici El ,pt slabiciunea cu vointa libera...data oamenilor...
Acum, dar si de atitea si atitea ori ajungem la aceeasi concluzie a apostolului care spune ca de omul eretic dupa 1,2,3 mustrari sa te departezi de el,nu pt alt motiv dar ..,cooperativa...munca in zadar,timp pierdut si creeri irotiti fara folos.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Noi 2010, 14:22

Ca sa vedem daca pacatosii fac sau nu parte din Biserica... va trebui ca Doriana sa raspunda la intrebarea:
- CINE SUNT CEI FARA DE PACAT? EXISTA oameni lipsiti de pacate? ....
exact asta a fost prima intrebare care s-a ivit in gandul meu cand am citit "fac pacatosii parte din Biserica ?" , de parca ar exista oameni fara de pacat... :roll: , dar cred ca raspunsul np ar fi de genul, pacatele pacatosilor din Biserica, le poarta / le-a luat asupra Lui Hristos...pe celelalte ba, pentru ca ei nu au trecut la np ( citeste: s-au nascut din nou !) ;)
- Sa vedem totusi ce sustin ei!
- Daca totusi vor raspunde cu...nasterea din nou... asta ce ineamna la urma urmei ? Ca inainte nu-L aveau pe Hristos dar acum (cred ei ca) IL au. Dar si al aceasta re-nastere exista niste semne vizibile, nu? Niste urmari! Crae sunt ele, cum se manifesta?

TOTI p/np au pretentia nasterii din nou ... dar, cum spunea Doriana, nu toti fac parte din Biserica, ci doar unii!!! Inseamna ca sunt probleme la nasterea din nou, niste circuite ceva, nu? Sau n-a fost nastere din nou!?! Sau nu pe bune, nu reala! Sau au cazut din har? Dar mai poti cadea odata ce esti mantuit? Ca asa spun ei?

- Deci chiar si asa.. cu tot cu nasterea din nou.. problema tot ramane.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde Doriana » 03 Noi 2010, 21:15

Doriana, sa nu te superi nu e neaparat legata de persoana ta observatia, doar ca acuma deschizandu-se atatea topicuri mi-am dat seama ca nu poti convinge in felul acesta pe nimeni ca Adevarul este in Ortodoxie, asta poate doar Dumnezeu sa o faca ....
Nu ma supar. Desi nu stiam ca v-ati propus sa ma convingeti de ceva si atat de repede. Am abia o luna pe forum.
Ioachim, ai rabdare cu mine, voi raspunde. Eu sunt una, voi cel putin doi. Nu stiu unde or fi disparut ceilalti np. :roll:
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Noi 2010, 21:22

Astept! Nu-i nici o graba. Intamplator astazi am avut ceva m mul titmp. Maine s-ar putea sa nu pot raspunde! Asa ca nu ne grabim!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde Doriana » 03 Noi 2010, 21:41

- CINE SUNT CEI FARA DE PACAT? EXISTA oameni lipsiti de pacate? Daca exista... atunci de ce a mai trebuit sa vina Hristos? Ca ne putea absolvi de pacate si... invizibil, fara Intrupare! Si de ce a mai dat si apostolilor PUTEREA de a lega si dezlega pacatele oamenilor?
Uite ca doamna doina stie:
cred ca raspunsul np ar fi de genul, pacatele pacatosilor din Biserica, le poarta / le-a luat asupra Lui Hristos...pe celelalte ba, pentru ca ei nu au trecut la np ( citeste: s-au nascut din nou !) ;) ...
E exact ceea ce am mai spus, mai putin faza cu "au trecut la np". Eu recunosc credinciosii adevarati din BO; cinste lor!
- acesti crestini ideali lipsiti de pacate si desavarsiti... mai au ei posibilitatea caderii in pacate? sau a repetarii pacatului odata iertati de pacat?
Intotdeauna exista posibilitatea re-caderii in pacat. Depinde numai de dorinta omului respectiv daca se va intoarce sau nu in pacat.
acesti aceeasi crestini ideali, lipsiti de pacate si desavarsiti... se mai intereseaza ei de cei INCA pacatosi? Le mai pasa de ei? Mai au comuniune cu ei?
"Inca pacatosii" sunt cei din lume, necrestinii. Le pasa foarte mult de ei si incearca sa-i mantuiasca. Sunt lumina pentru ei si sunt buni samariteni .
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde Doriana » 03 Noi 2010, 22:33

Toata aceasta ezitare p/np in a defini concret Biserica si eschivarea in niste definitii generaliste si idealiste .
Eu ezit si relativizez? :shock: Ca m-am chinuit o saptamana sa te conving sa-mi zici ceva direct. SI dupa ce mi-ai spus ca Biserica = oameni ai spus ca si mobilierul face parte din Biserica vizibila.
Pentru mine e clar; Biserica este totalitatea celor ce cred in Hristos , este cat se poate de vizibila, dar nu este recunoscuta intotdeauna de oamenii lumesti.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde dumio » 03 Noi 2010, 23:47

Toata aceasta ezitare p/np in a defini concret Biserica si eschivarea in niste definitii generaliste si idealiste .
Eu ezit si relativizez? :shock: Ca m-am chinuit o saptamana sa te conving sa-mi zici ceva direct. SI dupa ce mi-ai spus ca Biserica = oameni ai spus ca si mobilierul face parte din Biserica vizibila.
Pentru mine e clar; Biserica este totalitatea celor ce cred in Hristos , este cat se poate de vizibila, dar nu este recunoscuta intotdeauna de oamenii lumesti.
Am raspuns complet (cat am putut) si direct la topicul cu natura Bisericii. Nu m-am eschivat si nici nu m-am incurcat in definitii. Pur si simplu sunt mai multe aspecte si trebuie intelese ca atare. Nu poti reduce Biserica la o simpla definitie, cand este o realitate vie si complexa, din care fac parte: Insasi Sf. Treime, lumea (creatia) si omul.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde dumio » 03 Noi 2010, 23:50

Pentru mine e clar; Biserica este totalitatea celor ce cred in Hristos , este cat se poate de vizibila, dar nu este recunoscuta intotdeauna de oamenii lumesti.
Aceasta definitie este inclusa si in invatatura ortodoxa, dar nu este completa, tocmai pentru ca ea este anume aleasa ca sa se potriveasca principiului libertatii de opinie p/np si sa justifice libertatea de constiinta a individului, nesupusa niciunei autoritati (decat, cica, Scripturii) care sa verifice daca ceea ce cred e corect si ceea ce primesc ca taine sunt cu adevarat taine sfinte.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde Doriana » 03 Noi 2010, 23:53

Avem nevoie de definitii si exprimari mai simple, dumio. Altfel credinta va ramane numai pentru o elita de teologi superinteligenti si omul de rand [majoritar] nu va putea decat sa mearga in iad. :(
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde dumio » 04 Noi 2010, 00:02

Avem nevoie de definitii si exprimari mai simple, dumio. Altfel credinta va ramane numai pentru o elita de teologi superinteligenti si omul de rand [majoritar] nu va putea decat sa mearga in iad. :(
Daca asculta de Biserica si fac ceea ce ea ii invata si le porunceste, nu ajung. Biserica trebuie sa-si defineasca invatatura (si aceasta s-a facut doar atunci cand a aparut erezia si schisma, pentru a putea pastra unitatea si a arata deplinatatea adevarului), iar teologii ei s-o arate, mai ales in discutiile cu cei neortodocsi.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Noi 2010, 00:05

E exact ceea ce am mai spus, mai putin faza cu "au trecut la np". Eu recunosc credinciosii adevarati din BO; cinste lor!
Ramane sa raspunzi la toate intrebarile de-aici.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Noi 2010, 00:08

Pentru mine e clar; Biserica este totalitatea celor ce cred in Hristos , este cat se poate de vizibila, dar nu este recunoscuta intotdeauna de oamenii lumesti.
Aceasta definitie este inclusa si in invatatura ortodoxa, dar nu este completa, tocmai pentru ca ea este anume aleasa ca sa se potriveasca principiului libertatii de opinie p/np si sa justifice libertatea de constiinta a individului, nesupusa niciunei autoritati (decat, cica, Scripturii) care sa verifice daca ceea ce cred e corect si ceea ce primesc ca taine sunt cu adevarat taine sfinte.
- BRAVOS Dumio... punctul pus pe i! :idea:

- Doriana... si muslimii cred in Hristos! Si s-ar putea sa creda mai mult decat unii crestini protestanti.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde Doriana » 04 Noi 2010, 00:15

Ramane sa raspunzi la toate intrebarile de-aici.
Ok, dar e ultima data cand raspund la mesaje off, si sa nu te superi. Aici e vorba despre vizibilitate/invizibilitate.
cum si mai ales CINE i-a curatit? (Sau poate s-au nascut asa?) Dar daca au fost curatiti... curatitorul lor... oare nu s-a murdarit, intinat? Si murdaria ce s-a intamplat cu ea? unde a ramas, unde s-a dus? E un loc unde se strang/aduna mizeriiile celor care au fost curatiti? :D
I-a curatit Hristos prin jertfa de pe cruce. Iar El nu poate fi intinat. Hello...Buna dimineata! Ce-i cu astfel de intrebari?
- Putem oare presupune ca exista unii care de la baia botezului celui curatitor... n-au mai gresit DELOC? Si daca da... CUM s-au curatit?
Nu exista oameni care sa nu mai greseasca deloc. Exista insa oameni care , dupa ce gresesc, stiu sa se pocaiasca si sa-si planga pacatul, lasandu-se de el.
- Dar daca ei se curatesc si iar gresesc, si iar se curatesc si iar revin si formeza Biserica cea invizibila dar formata din persoane vizibile :) ... unde se curatesc? Si de ce?
Se curatesc prin pocainta. Aceeasi jertfa a lui Hristos a fost data si pentru pacatele dinainte de botez si pentru cele de dupa. Conditia pentru iertare: pocainta.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Noi 2010, 01:53

Ok, dar e ultima data cand raspund la mesaje off, si sa nu te superi. Aici e vorba despre vizibilitate/invizibilitate.
http://www.forum.teologie.net/viewtopic ... 086#p18092

cum si mai ales CINE i-a curatit? (Sau poate s-au nascut asa?) Dar daca au fost curatiti... curatitorul lor... oare nu s-a murdarit, intinat? Si murdaria ce s-a intamplat cu ea? unde a ramas, unde s-a dus? E un loc unde se strang/aduna mizeriiile celor care au fost curatiti? :D
I-a curatit Hristos prin jertfa de pe cruce. Iar El nu poate fi intinat. Hello...Buna dimineata! Ce-i cu astfel de intrebari?
- Putem oare presupune ca exista unii care de la baia botezului celui curatitor... n-au mai gresit DELOC? Si daca da... CUM s-au curatit?
Nu exista oameni care sa nu mai greseasca deloc. Exista insa oameni care , dupa ce gresesc, stiu sa se pocaiasca si sa-si planga pacatul, lasandu-se de el.
- Dar daca ei se curatesc si iar gresesc, si iar se curatesc si iar revin si formeza Biserica cea invizibila dar formata din persoane vizibile :) ... unde se curatesc? Si de ce?
Se curatesc prin pocainta. Aceeasi jertfa a lui Hristos a fost data si pentru pacatele dinainte de botez si pentru cele de dupa. Conditia pentru iertare: pocainta.
Pai nu, Doriana..... nu sunt off-topic. Tocmai asta voiam sa demonstrez ca Biserica nu poate fi altfel decat vazuta!
Numa ` ca revin maine.... e deja ora ianintata si scriu printre gene... cereneala s-a uscat, tocul zgarie hartia anevoios, lampa palpaie intr-un colt a oboseala. Mi-e mile de ele, de toate - de lampa, de hartie, de toc... chiar si de biata cerneala!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde Doriana » 04 Noi 2010, 08:47

. Tocmai asta voiam sa demonstrez ca Biserica nu poate fi altfel decat vazuta!
Ciudat om esti...Cand dumio arata ca Biserica are si un aspect invizibil aplaudai de zor. Iar acum spui ca nu poate fi decat vizibila...Cine sa te mai inteleaga?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Noi 2010, 17:12

. Tocmai asta voiam sa demonstrez ca Biserica nu poate fi altfel decat vazuta!
Ciudat om esti...Cand dumio arata ca Biserica are si un aspect invizibil aplaudai de zor. Iar acum spui ca nu poate fi decat vizibila...Cine sa te mai inteleaga?
- Una e sa aiba aspect vizibil si aspect nevazut/invizibil... alta e sa fie EA insasi INVIZIBILA/nevazuta.
Daca spunem ca e institutie DIVINO-umana.... evident ca are si aspecte nevazute, ca DUH este Dumnezeu si harul nu prea te vad sa-l poti .... fotografia, nu?
Iar daca Hristos Dumnezeu S-a facut OM vazut, a intemeiat o Biserica vazuta, pt. niste oameni l afel de vizibili, cu un botez vizibil si Euharistie cat se poate de vizibila etc etc.

- Eu contrazic afirmatia ta ca BISERICA este invizibila! Asa... s despre om pot sa spun ca are aspecte invizibile (sufletul, sa zicem.... sau afectele etc.) dar asta nu inseamna ca si omul e ... invizibil.

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde dumitru85 » 26 Iun 2011, 19:14

bună ziua tuturor,spuneti-mi va rog cum numim sau cum este o biserica (nu mă refer la denumire)in care nu se vorbeste despre cuvintul lui dumnezeu sau nu se face evanghelizarea?
ortodox Evanghelic

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde protosinghel » 26 Iun 2011, 22:26

bună ziua tuturor,spuneti-mi va rog cum numim sau cum este o biserica (nu mă refer la denumire)in care nu se vorbeste despre cuvintul lui dumnezeu sau nu se face evanghelizarea?
Dacă în glumă, atunci o astfel de Biserică trebuie să o numim "ortodoxă" :)
Dacă serios, gruparea care nu predică Evanghelia nu poate fi numită Biserică, dar nici cea care se limitează doar la aceasta, tot nu este Biserică.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde IOACHIM » 14 Iul 2011, 01:53

eu as numi-o casa de adunare. Adica o casa in care se aduna oameni care vorbesc idolatru despre pareri personale VIZAVi de Cuvantul Domnului [adica pe langa, intotdeauna pe lângă]. Parerea MEA... EU cred ca.... personal Jesus. Un ortodox mai hâtru ar numi+o mai curând adunătură decât adunare. ADUNAREA ar presupune totusi un oarecare consens, o ordine, o rânduiala, un ritm, o disciplina. Nici pana astayi nu vad cum s+ar impaca intre ei smabatarii AZS cu Evangh. sau bapt., ei toti cu mormonii, sau chiar ei intre ei.
rASPUNS FINAL: ADUNĂTURĂ.

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: Biserica: văzută sau nevăzută / realizată sau (doar) dor

Mesaj necititde dumitru85 » 23 Oct 2011, 21:18

Dar cei care merg la biserica si se impartasa cu trupul lui Hristos ,dar in discutii spun ca nu cred in inviere(caci nimeni nu s-a intors de acolo) cum ii numim?Fac ei parte din biserica?Avem dreptul sa-i numim crestini?
ortodox Evanghelic


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron