Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox
Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde danadoina » 27 Oct 2010, 12:32

....
Insa, indraznesc sa observ ca , in aceasta definitie, nu putem inlocui "Biserica" cu "BO". Si asta deoarece BO are si membri care nu traiesc conform poruncilor lui Hristos, nu cred drept si nu marturisesc o credinta dreapta.

....
Doriana,
daca presupunem ca Biserica nu ar fi numai Biserica Ortodoxa, ai face parte si tu din ea ? Da ?

insa membri BO care pacatuiesc, deci nu traiesc conform poruncilor, nu! Tu nu pacatuiesti ? Ai scris ca "te chinui sa nu mai faci pacatele pe care le-ai facut" dar cum nimeni nu este fara de pacat, teoretic nimeni nu ar putea face parte din Biserica, nici tu care inca pacatuiesti.

Cat despre dreapta credinta, daca nu am pune Biserica Ortodoxa = Biserica cum ar putea o dreapta credinta daca sunt mai multe crezuri ?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde electric77 » 27 Oct 2010, 16:21


Cat despre dreapta credinta, daca nu am pune Biserica Ortodoxa = Biserica cum ar putea o dreapta credinta daca sunt mai multe crezuri ?
Ce nevoie avem de crezuri? Credinta in Iisus este suficienta pentru mantuire.

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IEREU » 27 Oct 2010, 16:34

Specific pt p/np Sola Fide - Sola Gratia - Sola Scriptura
Iac.2,19 Tu crezi că unul este Dumnezeu? Bine faci; dar şi demonii cred şi se cutremură.
Iac.2,20 Vrei însă să înţelegi, omule nesocotit, că credinţa fără de fapte moartă este?
Si dracii cred, dar nu se mantuiesc.
Inca n-ai priceput pana acum?
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde electric77 » 27 Oct 2010, 16:47

Specific pt p/np Sola Fide - Sola Gratia - Sola Scriptura
Iac.2,19 Tu crezi că unul este Dumnezeu? Bine faci; dar şi demonii cred şi se cutremură.
Iac.2,20 Vrei însă să înţelegi, omule nesocotit, că credinţa fără de fapte moartă este?
Si dracii cred, dar nu se mantuiesc.
Inca n-ai priceput pana acum?
Sfinte parinte, credinta mantuieste, dar credinta trebuie demonstrata prin fapte. Insa nu faptele mantuiesc ci credinta. Asta e mesajul Noului Testament.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 27 Oct 2010, 17:42

Diferenta intre un crestin membru al Bisericii si un necrestin este ca, cel crestin nu-si mai poarta pacatele pentru ca i le-a purtat Hristos pe cruce. Dieci putem spune ca e fara de pacat dar nu pentru ca nu pacatuieste, ci pentru ca Hristos a purtat povara pacatelor lui..
Revenind la ideea de la care plecasem, BO se poate numi BIserica daca TOTI membrii ei sunt credinciosi in Hristos. Dar stim ca BO mai are si ortodocsi doar cu numele, care nu cred nici macar in Dumnezeu, merg la biserica la cununie sau botez, bleastema pe Dumnezeu si chiar lupta impotriva Lui. Asa sa arate Mireasa lui Hristos? Poate veti spune ca nu sunt ortodocsi. Ba sunt. In recensamant sunt trecuti ortodocsi iar preotul le face slujbele de cununie, botez, etc... si ii numeste fii.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde danadoina » 27 Oct 2010, 17:43


Insa, indraznesc sa observ ca , in aceasta definitie, nu putem inlocui "Biserica" cu "BO". Si asta deoarece BO are si membri care nu traiesc conform poruncilor lui Hristos, nu cred drept si nu marturisesc o credinta dreapta.

...
insa membri BO care pacatuiesc, deci nu traiesc conform poruncilor, nu! Tu nu pacatuiesti ? Ai scris ca "te chinui sa nu mai faci pacatele pe care le-ai facut" dar cum nimeni nu este fara de pacat, teoretic nimeni nu ar putea face parte din Biserica, nici tu care inca pacatuiesti.
Teoretic, si practic de altfel, nimeni nu e fara pacat. Diferenta intre un crestin membru al Bisericii si un necrestin este ca, cel crestin nu-si mai poarta pacatele pentru ca i le-a purtat Hristos pe cruce. Dieci putem spune ca e fara de pacat dar nu pentru ca nu pacatuieste, ci pentru ca Hristos a purtat povara pacatelor lui.
nu inteleg de ce un membru al Bisericii Ortodoxe, pentru tine nu este membru al Bisericii pentru ca pacatuieste, tu insa esti membra a Bisericii desi la fel pacatuiesti ? de ce Hristos poarta pacatele tale, pe ale celuilalt nu ?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde Doriana » 27 Oct 2010, 17:57

nu inteleg de ce un membru al Bisericii Ortodoxe, pentru tine nu este membru al Bisericii pentru ca pacatuieste, tu insa esti membra a Bisericii desi la fel pacatuiesti ? de ce Hristos poarta pacatele tale, pe ale celuilalt nu ?
Hristos a purtat pacatele oricui crede in El, Doamna Doina. E prima data cand auziti asta?
Poate ca veti crede mai mult pe autorii Scripturii:

"Şi celor câţi L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu" Ioan 1:12
"El a purtat păcatele noastre, în trupul Său, pe lemn, pentru ca noi, murind faţă de păcate, să vieţuim dreptăţii: cu a Cărui rană v-aţi vindecat."

Problema e ca nu toti ortodocsii cred in El si Il primesc, si deci nu pot spune ca Hristos le poarta pacatele.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde protosinghel » 27 Oct 2010, 20:17

BO se poate numi BIserica daca TOTI membrii ei sunt credinciosi in Hristos. Dar stim ca BO mai are si ortodocsi doar cu numele
Dacă acest fenomen ar fi valabil doar în sânul BO, poate că aţi avea vreun drept moral să spuneţi ceva, dar aşa...
Haideţi să nu ne uităm la np din România sau MD, deşi şi aici sunt deeestuuule cazuri "interesante". Dar poate aruncăm o privire la np din SUA...
Asa sa arate Mireasa lui Hristos?
DA. Mai mult decât atât, ea este şi Spital, iar "Şeful" ei este Doctor, care nu a venit pt cei sănătoşi, ci pentru cei bolnavi. Şi sănătoşii nu au ce căuta la spital, decât ca să-i aducă pe cei bonavi.
Poate veti spune ca nu sunt ortodocsi. Ba sunt. In recensamant sunt trecuti ortodocsi
Bineîneţeles nu sunt, iar cele declarate la recensământ, atât în faţa lui Dumnezeu cât şi a Biserici nu au nici o relevanţă. Ele pot fi privite cel mult orientativ.
iar preotul le face slujbele de cununie, botez, etc... si ii numeste fii.
Dar ce vreţi să le facă? Există diferiţi "fii", dar toţi sunt totuşi fii. Iar pe de altă parte răspunde preotul care o face doar pt bani şi nu-i catehizează. Şi va răspunde rău de tot... :(

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 27 Oct 2010, 20:50

Dacă acest fenomen ar fi valabil doar în sânul BO, poate că aţi avea vreun drept moral să spuneţi ceva, dar aşa...
Haideţi să nu ne uităm la np din România sau MD, deşi şi aici sunt deeestuuule cazuri "interesante". Dar poate aruncăm o privire la np din SUA...
In context vorbeam de BO. Daca vreti vorbim si de np. Concluziile vor fi aceleasi: nici un cult nu-si poate asuma titulatura de Biserica atat timp cat are in el oameni necredinciosi. Nici cultul meu, nici cultul dvs.
DA. Mai mult decât atât, ea este şi Spital, iar "Şeful" ei este Doctor, care nu a venit pt cei sănătoşi, ci pentru cei bolnavi. Şi sănătoşii nu au ce căuta la spital, decât ca să-i aducă pe cei bonavi.
Problema e ca unii sunt bolnavi si nu se vor vindeca niciodata pentru ca nu vor. Si vom avea ceva cel putin interesant: [asa-zisi] membri ai Bisericii care merg in iad. :?
Bineîneţeles nu sunt, iar cele declarate la recensământ, atât în faţa lui Dumnezeu cât şi a Biserici nu au nici o relevanţă. Ele pot fi privite cel mult orientativ.
Hai sa fim sinceri: Daca eu vin la dvs sa-mi faceti slujba X nu mi-o veti face pentru ca nu sunt ortodoxa. Dar preotii ortodocsi fac slujbe celor de care dvs va deziceti. De ce? Pentru ca ii considera ortodocsi. Lor nu le mai zic ca nu sunt ortodocsi, asa cum spuneti dvs.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde protosinghel » 27 Oct 2010, 22:19

Dacă acest fenomen ar fi valabil doar în sânul BO, poate că aţi avea vreun drept moral să spuneţi ceva, dar aşa...
Haideţi să nu ne uităm la np din România sau MD, deşi şi aici sunt deeestuuule cazuri "interesante". Dar poate aruncăm o privire la np din SUA...
In context vorbeam de BO. Daca vreti vorbim si de np. Concluziile vor fi aceleasi: nici un cult nu-si poate asuma titulatura de Biserica atat timp cat are in el oameni necredinciosi. Nici cultul meu, nici cultul dvs.
:D Înseamnă că nu există Biserică. Hristos deci este minciunos (cf. Matei 16:18)?
DA. Mai mult decât atât, ea este şi Spital, iar "Şeful" ei este Doctor, care nu a venit pt cei sănătoşi, ci pentru cei bolnavi. Şi sănătoşii nu au ce căuta la spital, decât ca să-i aducă pe cei bonavi.
Problema e ca unii sunt bolnavi si nu se vor vindeca niciodata pentru ca nu vor. Si vom avea ceva cel putin interesant: [asa-zisi] membri ai Bisericii care merg in iad. :?
Şi care-i problema? În primul rând ei se auto-exclud din Biserică, chiar dacă nu conștientizează asta sau chiar dacă Biserica nu îi exclude oficial; iar în al doilea rând, această problemă a fost şi în timpul Apostolilor şi eu nu făceau afirmaţiile eretice pe care le faceţi dvstră cu referire la Biserică. Ba ei chiar spunea că "trebuie să fie şi dă aceştia".
Bineîneţeles nu sunt, iar cele declarate la recensământ, atât în faţa lui Dumnezeu cât şi a Biserici nu au nici o relevanţă. Ele pot fi privite cel mult orientativ.
Hai sa fim sinceri: Daca eu vin la dvs sa-mi faceti slujba X nu mi-o veti face pentru ca nu sunt ortodoxa. Dar preotii ortodocsi fac slujbe celor de care dvs va deziceti. De ce? Pentru ca ii considera ortodocsi. Lor nu le mai zic ca nu sunt ortodocsi, asa cum spuneti dvs.
Din păcate pentru unii nu este aşa cum spuneţi dvstră, ci totul va depinde cât plătiţi. Dar chiar şi aşa, nu asta e norma Bisericii Ortodoxe. Dvstră veniţi în BO şi respectaţi totul aşa cum învaţă BO, fără să vă luaţi după unii ortodocşi (fie ei şi cei mai mulţi). Totuşi Biserica nu admite asta, ci poate doar tolerează, uneori din lipsa unei monitorizări a situaţiei.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 27 Oct 2010, 22:32

:D Înseamnă că nu există Biserică. Hristos deci este minciunos (cf. Matei 16:18)?
Inseamna doar ca Biserica nu e un cult. Biserica si cultul nu sunt acelasi lucru nici semantic vorbind, nici juridic , nici tehnic . Dar va inteleg ca va e greu sa faceti diferenta dupa ce 30 de ani ati fost invatat ca sunt acelasi lucru.
Va mai amintiti definitia Bisericii?
Biserica este totalitatea tuturor credinciosilor ,botezti in Numele Sfintei Treimi,care traiesc conform poruncilor lui Hristos, CRED DREPT si marturisesc o credinta dreapta.
Biserica inseamna pur si simplu oameni credinciosi in Hristos [definitie simplificata]
Acum imi spuneti ca nu sunt ortodocsi toti ortodocsii ci numai cei traitori. Si asa aflam ca BO nu mai e majoritara in RO si MD, caci mai are doar cateva sute de membri. :D
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Ioan Cr » 27 Oct 2010, 22:42

Biserica inseamna pur si simplu oameni credinciosi in Hristos [definitie simplificata]
Acum imi spuneti ca nu sunt ortodocsi toti ortodocsii ci numai cei traitori. Si asa aflam ca BO nu mai e majoritara in RO si MD, caci mai are doar cateva sute de membri. :D
Doamna, ganditi-va la Israel, care este arhetipul Bisericii: pe de o parte, erau toti popor al lui Dumnezeu, iar pe de alta - putini din ei erau drepti.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 27 Oct 2010, 22:56

Doamna, ganditi-va la Israel, care este arhetipul Bisericii: pe de o parte, erau toti popor al lui Dumnezeu, iar pe de alta - putini din ei erau drepti.
Israel erau cei nascuti din Iacov, iar Biserica sunt cei nascuti din Dumnezeu. Necredinciosii nu sunt nascuti din Dumnezeu, chiar daca se numesc ortodocsi sau np. Ei sunt lumea. Una este sa fii credincios dar sa nu fii desavarsit [cum sunt membrii Bisericii] si alta este sa nu ai nici in clin nici in maneca cu credinta. In cazul asta nu te poti numi Biserica. Pe ce baza te-ai numi?
Oricum, ma voi mai gandi la asemanarile dintre Israel si Biserica.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde electric77 » 28 Oct 2010, 06:15


Doamna, ganditi-va la Israel, care este arhetipul Bisericii: pe de o parte, erau toti popor al lui Dumnezeu, iar pe de alta - putini din ei erau drepti.
Parinte, nu este asa ! si va aduc argumente din scrierile lui Pavel:

2 Corinteni 6:14  Nu vă înjugaţi la un jug nepotrivit cu cei necredincioşi. Căci ce legătură este între neprihănire şi fărădelege? Sau cum poate sta împreună lumina cu întunericul?
15  Ce înţelegere poate fi între Hristos şi Belial? Sau ce legătură are cel credincios cu cel necredincios?
16  Cum se împacă Templul lui Dumnezeu cu idolii? Căci noi suntem Templul Dumnezeului celui viu, cum a zis Dumnezeu: „Eu voi locui şi voi umbla în mijlocul lor; Eu voi fi Dumnezeul lor şi ei vor fi poporul Meu.”
17  De aceea: „Ieşiţi din mijlocul lor şi despărţiţi-vă de ei, zice Domnul; nu vă atingeţi de ce este necurat şi vă voi primi.
18  Eu vă voi fi Tată şi voi Îmi veţi fi fii şi fiice, zice Domnul Cel Atotputernic.”


2 Corinteni 6:14  Nu vă înjugaţi la jug străin cu cei necredincioşi, căci ce însoţire are dreptatea cu fărădelegea? Sau ce împărtăşire are lumina cu întunericul?
15  Şi ce învoire este între Hristos şi Veliar sau ce parte are un credincios cu un necredincios?
16  Sau ce înţelegere este între templul lui Dumnezeu şi idoli? Căci noi suntem templu al Dumnezeului celui viu, precum Dumnezeu a zis că: "Voi locui în ei şi voi umbla şi voi fi Dumnezeul lor şi ei vor fi poporul Meu".
17  De aceea: "Ieşiţi din mijlocul lor şi vă osebiţi, zice Domnul, şi de ce este necurat să nu vă atingeţi şi Eu vă voi primi pe voi.
18  Şi voi fi vouă tată, şi veţi fi Mie fii şi fiice", zice Domnul Atotţiitorul.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 28 Oct 2010, 19:26

Doamna, ganditi-va la Israel, care este arhetipul Bisericii: pe de o parte, erau toti popor al lui Dumnezeu, iar pe de alta - putini din ei erau drepti.
Pana una alta, nu stiu pe cine sa cred: Pe pr Petru care spune ca ortodocsii netraitori nu sunt ortodocsi, sau pe dvs, care spuneti ca sunt totusi poporul lui Dumnezeu...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde dumio » 28 Oct 2010, 19:33

Doamna, ganditi-va la Israel, care este arhetipul Bisericii: pe de o parte, erau toti popor al lui Dumnezeu, iar pe de alta - putini din ei erau drepti.
Pana una alta, nu stiu pe cine sa cred: Pe pr Petru care spune ca ortodocsii netraitori nu sunt ortodocsi, sau pe dvs, care spuneti ca sunt totusi poporul lui Dumnezeu...
Nu sunt ortodocsi in sensul etimologic al cuvantului, dar raman ortodosi prin botez, pana nu se leapada de credinta, chiar daca au pacate.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde dumio » 28 Oct 2010, 19:44

Eu as spune putin altfel: daca sunt credincioasa dovedesc ca fac parte din Biserica. Nu apartenenta la Biserica ma face credincioasa, ci credinta ma face parte din Biserica.
Care credinta? In functie de credinta faci parte dintr-o anumita biserica. Si, ca sa fim corecti, credinta o alfam in Biserica. Apostoli cand predicau cuvantul si intemeiau comunitati crestine (biserici locale) faceau parte deja din Biserica (pentru ca prin predica lor, la Cincizecime, Biserica s-a extins, avand un caracter catolic).

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 28 Oct 2010, 19:53

Nu sunt ortodocsi in sensul etimologic al cuvantului, dar raman ortodosi prin botez, pana nu se leapada de credinta, chiar daca au pacate.
Fac parte din Biserica sau nu?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde dumio » 28 Oct 2010, 19:56

Nu sunt ortodocsi in sensul etimologic al cuvantului, dar raman ortodosi prin botez, pana nu se leapada de credinta, chiar daca au pacate.
Fac parte din Biserica sau nu?
Da, fac parte din Biserica, pana la judecata! Dar se pot lepada de ea prin erezie! Prin pacate, daca nu se vor pocai pana la moarte, vor fi lepadati ca niste madulare moarte, abia la judecata.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 28 Oct 2010, 20:01

Da, fac parte din Biserica, pana la judecata! .
Deci pana acum avem doua pareri : una: ca ortodocsii netraitori fac parte din Biserica [dumio si Ioan Cr] si cealalta: ca ei nu ar face parte din ea pentru ca se autoexclud. [protosinghel]

:?
Cred ca trebuie sa mai meditez...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX