Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox
Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde dumio » 28 Oct 2010, 20:07

Da, fac parte din Biserica, pana la judecata! .
Deci pana acum avem doua pareri : una: ca ortodocsii netraitori fac parte din Biserica [dumio si Ioan Cr] si cealalta: ca ei nu ar face parte din ea pentru ca se autoexclud. [protosinghel]

:?
Cred ca trebuie sa mai meditez...
Mediteaza la pilda Mantuitorului cu seceratorul care a semanat graul si cu diavolul care a semanat neghina. Acestea vor fi despartite la judecata. Asadar, campul este Biserica.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde electric77 » 28 Oct 2010, 20:38

Mediteaza la pilda Mantuitorului cu seceratorul care a semanat graul si cu diavolul care a semanat neghina. Acestea vor fi despartite la judecata. Asadar, campul este Biserica.
Evident ca nu este asa, campul este populatia umana.
Ce este Biserica, ca este Templul Dumnezeului Celui Viu, formata din fiii care nu se ating de ce este necurat, arata clar Pavel, nu mai postez versetul ca l-am pus de atatea ori.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde protosinghel » 28 Oct 2010, 21:17

Totul este mai simplu, Doriana.
Toată Biblia şi Teologia sunt bazate pe antinomii, dintre care cea mai importantă este următoarea: 3=1. Dar asta nu e singura... Cea de mai sus tot aici se încadrează.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Oct 2010, 21:36

Eu am definit-o cu cuvintele mele, dar, sigur, referindu-ma la Revelatie si la invatatura Bisericii. N-am facut copy paste. Cred ca ti se pare prea greu sa intelelgi definitia si de asta ma acuzi de plagiere. Acesta e stilul BO si al parintilor. Ei nu dau definitii rationale sau scolastice, ci poetice, mistice, pentru ca ei traiesc Biserica, ca pe o realitate vie, nu o chestie idealista (gen p/np) sau institutie doar umana (umanitarism si umanism) ca-n papism!
Ok, scuza-ma ca te-am acuzat de plagiat.
Deci, poti sa pui definitia Bisericii intr-o fraza, dar nu in stilul parintilor, poetic, mistic, stil care pe mine ma depaseste, ci in stilul romanului de azi, concret, palpabil, ca sa inteleg si eu? Sau romanul simplu nu are dreptul sa inteleaga in ce Biserica traieste?
:lol:
Si uite-asa se explica singurei p/np (unii dintre ei) - adica nu pricep nici pe departe neshte treburi si atunci... toti tre` sa fie ca ei...plagiatori.

PAi :
1: n-ai cum explica ceea ce e inexplicabil si mai presus de fire! Dar putem incerca o definire in termeni omenesti a unei realitati supara-firesti, chiar daca asta ar insemna sa limitam.
2. daca-i explici pe bucati intelege oricum ce vrea (adica pe bucati ) si refuza intregul.

Asa ca mai bine pastram noi margaritarele!

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde dmas » 28 Oct 2010, 22:02

Totul este mai simplu, Doriana.
Toată Biblia şi Teologia sunt bazate pe antinomii, dintre care cea mai importantă este următoarea: 3=1. Dar asta nu e singura... Cea de mai sus tot aici se încadrează.
protosinghel, dar Dumnezeu nu e Unul in acelasi sens in care e Trei. Una e natura divina, dar sunt 3 Persoane. Unde apare antinomia ? Nu inteleg.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Oct 2010, 22:19

P.S.Biserica este totalitatea tuturor credinciosilor ,botezti in Numele Sfintei Treimi,care traiesc conform poruncilor lui Hristos, CRED DREPT si marturisesc o credinta dreapta.
Slava Domnului ca a avut cineva curajul sa defineasca Biserica. Sunt doi, de fapt, daca punem si "Amin"-ul lui Ioan C.
Ii zic si eu un "Amin!" caci mi se pare o definitie perfecta.
- ca de obicei gandesti reductionist (si asta e grav mai ales cand vb. despre lucruri supra-firesti si meta-rationale). Nu poti spune atat de pueril si cu nonsalanta ca in 3 cuv. poti defini Biserica (si sa te limitezi la alea 3 cuv. - acolo e cu mult m. mult decat atat)

- Doriana de fapt nu incearca decat sa adune/culeaga o serie de afirmatii din partea ortodoxa pe care mai apoi sa le foloseasca IMPOTRIVA voastra (adica exact la fel cum foloseste si Scriptura). DECI:
- ASA CUM folosim contextul in Sf.Scriptura (tocmai pt. a evita ratacirile) tot la fel nu trebuie sa ne limitam la definitii simpliste/simplificatoare.... tocmai pt. ca sa nu cada unii in PACATE de MOARTYE care sa intristeze pe Duhul Sfant.
IN TRADUCERE - nu dati apa la moara ereticilor.
pt. DORIANA: mai fa tu un efort si cauta linkul ala despre Biserica pe care ti l-am dat si nu mai polua forumul cu aberatii !!!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Oct 2010, 22:26

Da, este o exprimare foarte frumoasa, poetica, dar care nu da o definitie a Bisericii, ci o caracterizare a ei. Sa nu mai zic ca face o delimitare intre notiunea abstracta de Biserica si membrii ei.

Eu incerc o intrebare simpla: Ce e Biserica, Mireasa lui Hristos? Din moment ce va merge in cer e clar ca este formata din oameni. Care oameni sunt Biserica, Mireasa lui Hristos?

Un parinte spunea: "Biserica suntem noi, cu bune si rele". Va asumati aceasta definitie?
Exact ce spuneam (ca bine te-am mai citit): SOI ERETIC de punere a problemei. Nu e in cautarea adevarului. ARE O IDEE FIXA SI VREA:
1 SA SI-O DEMONSTREZE SIESI (ca incurajare :lol: in a persevera)
2. SA O BAGE PE GAT CELORLALTI (ca daca sunt multi asemenea, adica eretici, si toti gandesc la fel, adica nu mai are cine sa le tulbure linistea cu MARTURISIERA ADEVARULUI... atunci se simt si ei mai bine...mai impacati)

DECI: CINE? Care parinte? Cand? Cum? Unde? In ce context? Care era de fapt sensul?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Oct 2010, 22:31

Specific pt p/np Sola Fide - Sola Gratia - Sola Scriptura
Iac.2,19 Tu crezi că unul este Dumnezeu? Bine faci; dar şi demonii cred şi se cutremură.
Iac.2,20 Vrei însă să înţelegi, omule nesocotit, că credinţa fără de fapte moartă este?
Si dracii cred, dar nu se mantuiesc.
Inca n-ai priceput pana acum?
Sfinte parinte, credinta mantuieste, dar credinta trebuie demonstrata prin fapte. Insa nu faptele mantuiesc ci credinta. Asta e mesajul Noului Testament.
Bre`... nu credinta.... ca si dracii cred, n-ai vazut? Si yoghinii cred. Deci nu orice credinta! Iar asta opereaza si intre crestini! HRISTOS mantuieste. NUmai ca nu o face cu forta.... ci doar pe cel care IL cauta. Cum sa vii la un om sa te mantuiasca? Deci trebuie sa crezi ca Hristos este Dumnezeu! Da` nu credinta te mantuie omule.... DUMNEZEU e MANTUITORUL... nu credinta ta!!!
- Doamne... ce minti sucite!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Oct 2010, 22:48

Si cum se numesc pacatele astea ,bune sau rele ,care le aveti si care mereu le faceti ?
Pai, tocmai spusei ca , in masura in care le constientizez, nu le mai fac.
OMU` te intreba ce pacate ai. De ce suferi? CE drac te chinuie... adica. Al MANDRIEI? al CURVIEi? Al EREZIEI? al MINCIUNII? - adica voia sa-ti arate ca daca le ai pe astea (chiar si virtual...) deja nu mai faci parte din Biserica! (asta dupa logica ta - ca de fapt voi singuri va dati afara din Biserica, adica va situati in afara ei :lol: )
Doriana,daca presupunem ca Biserica nu ar fi numai Biserica Ortodoxa, ai face parte si tu din ea ? Da ?
Eu as spune putin altfel: daca sunt credincioasa dovedesc ca fac parte din Biserica. Nu apartenenta la Biserica ma face credincioasa, ci credinta ma face parte din Biserica.
Adica exact ce nu pricepi tu - ca nici nu poti, da nici nu vrei sa faci distinctie. DACA e sa luam in calcul doar aspectul real/vazut al Bisericii de care tot te prefaci ca vrei sa vorbesti incearca sa raspunzi la intrebarea DaneiDoina.... pe care ti-o reformulez eu mai simplu (adica fara sa te mai poti kinui tu a o rastalmaci si rasuci):
* Daca am fi in vremurile apostolice si tu ai fi intre pagani... cum ajungi in cele din urma sa faci parte din Biserica?
Si oricum vei raspunde iti tai craca de sub picioruse!
Cat despre dreapta credinta, daca nu am pune Biserica Ortodoxa = Biserica cum ar putea o dreapta credinta daca sunt mai multe crezuri ?
Din cate stiu eu, Crezul este acelasi la mai multe confesiuni crestine. Daca va referiti la dogme, fiecare confesiune are alunecarile ei de la adevar. Dar Biblia spune ca ne va mantui credinta din inima, nu cea mentala. Deci nu ne vor mantui parerile teologice, ci ceea ce facem ca o consecinta a credintei din inima noastra.
- Mai intai lamureste-te macar etimologic ce-i cu dogmele ... ca sa nu faci....alunecari :lol:
- CREZUL nu poate fi acelasi - asta e iar o ineptie specifica unui p/np pregatit, asa ca tine.
- Cat despre mantuire iar amesteci treburile (chiar dac nu vezi, inca) si marturisire de credinta sau crezul are legatura (si inca multa... ENORM) si cu INIMA, si cu MINTEA (,ai ales daca e coborata in inima) :)
- ca de mantuit se mantuieste omul deplin.... nu doar inima
- DA tot ce spui tu acolo e material bun de folosit cand voi dovedi ca suferi de PIETISM. Asa ca nu mai fa dihotomii fortate.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Oct 2010, 22:54

nu inteleg de ce un membru al Bisericii Ortodoxe, pentru tine nu este membru al Bisericii pentru ca pacatuieste, tu insa esti membra a Bisericii desi la fel pacatuiesti ? de ce Hristos poarta pacatele tale, pe ale celuilalt nu ?
Hristos a purtat pacatele oricui crede in El, Doamna Doina. E prima data cand auziti asta?
Poate ca veti crede mai mult pe autorii Scripturii:

"Şi celor câţi L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu" Ioan 1:12
"El a purtat păcatele noastre, în trupul Său, pe lemn, pentru ca noi, murind faţă de păcate, să vieţuim dreptăţii: cu a Cărui rană v-aţi vindecat."

Problema e ca nu toti ortodocsii cred in El si Il primesc, si deci nu pot spune ca Hristos le poarta pacatele.
BRE` fato... DanaDoina ti-a servit-o ca la carte si f.f.f.f.f discret, finut, ortodox si tot ce mai vrei (la superlativ) - eu ti-as fi servit-o muuuult mai NEAOŞ (si dupa aia specificam: cu materialul clientului).
Este evident ca ai facut o gafa, o eroare. Femeia ti+a aratat... ce mai vrei acum? fii demna si recunoaste. Ai vazut ca si electric a sesizat logica :D ta de fier!

de vreo 3-4 kilometri de cand postezi ai cam uitat de Sf.Scriptura.... acu` vadca ti-ai adus aminte de ea! E mic degetul dupa care te ascunzi si cauti umbra si autoritatea Scripturii? :lol:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Oct 2010, 22:57

A.. chiar ashea.... ia zi-ne tu.... de unde stii ca nu toti ortodocsii cred in El si Il primesc, si deci nu pot spune ca Hristos le poarta pacatele.. Bai da ce fata desteapta avem noi acilea printre noi.... ce minte ascutita.... ce revelatii desavarsite are ea.... oi fi vreo noaua Hellen Gould White si nu stim noi!
:D

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Oct 2010, 23:04

cum poti tu sa apartii unei congregatii daca esti convinsa ca are si invataturi gresite ?
Asta nu am inteles nici eu la doamna Dorina.
Pentru ca nu am gasit un cult cu invataturi perfecte, deoarece starea Bisericii este asa cum e...Am doua solutii: sa raman si sa incerc sa schimb ceva sau sa fug ca electric afara din orice cult. :P
Asta e degetul dupa care te ascunzi .... :lol: ... am inteles. Cand n-ai mai avut ce spune... ai dat-o moarta ca e jale peste tot si tu.... o eroina a credintei , cauti perfectiunea :lol: BAi, ma lasi?

1. EREZIE. se afirma ca starea Bisericii e asa cum e. ADICA Hristos capu` Bisericii e absent? EL nu vede? Ca pestele de la cap se-mpute, nu? ASTA dem,onstreaza credinta eretica a acestei Doriana.
2. Erezie. Eroare de ordin logic - silogistic. INFANTILISM si idotenie la urma urmei (nu mai spun MANDRIE - ca asta le naste pe toate). Un om care are pretentia ca poate el schimba ceva! Adica daca Biserica e asa cum e... pana si Hristos e invins de nepasarea si rautatea oamenilor contemporani cu noi... totul e varza... nicaieri nu mai e .. la nici un cult.... dar EA... aceasta Doriana... EA... are 2 solutii. :lol: Nu una.... auzi... are chiar 2. :lol:

ROG ADMIN SA PUNA SI ALTE ZAMBETE! N-am gasit un omulet care sa planga - ca mai sunt si situatii cand e mai potrivit sa plangi decat sa razi!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Oct 2010, 23:17

Hai sa fim sinceri: Daca eu vin la dvs sa-mi faceti slujba X nu mi-o veti face pentru ca nu sunt ortodoxa. Dar preotii ortodocsi fac slujbe celor de care dvs va deziceti. De ce? Pentru ca ii considera ortodocsi. Lor nu le mai zic ca nu sunt ortodocsi, asa cum spuneti dvs.
Acuma depinde ce fel de slujba! Eu am certitudinea ca daca ceri trecerea la ortodoxie... PROTOSINGHELU` SIGUR nu te va refuza. Si uite ca ti-am dat un exemplu valid... ca s anu mai generalizezi si sa bat i campii aiurea.

- aia de care te tot ...doare-n cot.... aia sunt fii ai Bisericii (chiar daca precum fiul ratacitor/risipitor) - ei sunt precum oile alea d ecare zice Hristos....Si pe acelea trebuie sa le aduc. Adica ne rugam pana si pt. eretici sau necrestini iar pt. fratii nostri (de care vrem sa putem zice: fratele acesta al nostru mort a fost si a inviat, pierdut a fost si s-a aflat)... pt. fratii nostri nu? FEREASCA Dumnezeu, femeie! Inapoia noastra Satano. Sminteala ne esti! Indemni la calcarea poruncii dragostei! adica esti... anti-hristica!

VAD CA TI-A RASPUNS PROTOSINGHELU` la restul!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Oct 2010, 23:25

:D Înseamnă că nu există Biserică. Hristos deci este minciunos (cf. Matei 16:18)?
Inseamna doar ca Biserica nu e un cult. Biserica si cultul nu sunt acelasi lucru nici semantic vorbind, nici juridic , nici tehnic . Dar va inteleg ca va e greu sa faceti diferenta dupa ce 30 de ani ati fost invatat ca sunt acelasi lucru.
Inseamna ca excluzi din socoteala pe Dumnezeu Care S-a facut vazut numa` ca acuma are (dupa tine) un TRUP...invizibil :lol: Daca iesi din obsesia asta... ai s avezi si castelu` de carti pe care il cladesti in juru` tau! Problema e ca nu poti iesi... ca daca incerci... cad toate cartile iar tu nu vrei.... doar te-ai chinuit atata sa le asezi... numai tu stii cat ai muncit! Pacat de toata truda asta, nu?
Biserica inseamna pur si simplu oameni credinciosi in Hristos [definitie simplificata]
Acum imi spuneti ca nu sunt ortodocsi toti ortodocsii ci numai cei traitori. Si asa aflam ca BO nu mai e majoritara in RO si MD, caci mai are doar cateva sute de membri. :D
- Si aici voiai sa ajungi? Cat de profund! Ce demonstratie de logica forte! N-am mai vazut de mult atata ... ataraxie!
P.S. Stai linistita... nu te sufoca bre`... ca nu te-am injurat. Nu ti-ma zis de rau. Linisteste-te. Trage aer in piept.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Oct 2010, 23:29

Da, fac parte din Biserica, pana la judecata! .
Deci pana acum avem doua pareri : una: ca ortodocsii netraitori fac parte din Biserica [dumio si Ioan Cr] si cealalta: ca ei nu ar face parte din ea pentru ca se autoexclud. [protosinghel]

:?
Cred ca trebuie sa mai meditez...
Nici asta nu e rau. da` ca sa nu patesti ca ala de la Hamangia... stii tu.. ganditorul... adica sa nu te prinda Parusia pana afli tu raspunsul... ceteste articolu` ala de car etot fugi si ti-l tot recomand eu cu DRAGOSTE muuuuuuuuuulta si atunci te edifici RAPID.
- DA fac parte din Biserica! Din cea luptatoare!

Ce nu pricepi?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Oct 2010, 23:31

Totul este mai simplu, Doriana.
Toată Biblia şi Teologia sunt bazate pe antinomii, dintre care cea mai importantă este următoarea: 3=1. Dar asta nu e singura... Cea de mai sus tot aici se încadrează.
protosinghel, dar Dumnezeu nu e Unul in acelasi sens in care e Trei. Una e natura divina, dar sunt 3 Persoane. Unde apare antinomia ? Nu inteleg.
incearca sa explici asta unui mahomedan si te lamureste el repede! Da` .... mai sunt topicuri pt. asta !

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Oct 2010, 23:39

Da, fac parte din Biserica, pana la judecata! .
Deci pana acum avem doua pareri : una: ca ortodocsii netraitori fac parte din Biserica [dumio si Ioan Cr] si cealalta: ca ei nu ar face parte din ea pentru ca se autoexclud. [protosinghel]
Protosinghel te-a dus jumatate de drum (crezand ca esti mai inalta duhovniceste)... iar Dumio te-a dus cealalta jumate de drum (vazand limpede ca te zbati in nestiinta - mai ales cand a vazut omu` ca daca-ti vorbeste de la egal la egal... il acuzi de plagiat! :lol: asa ca a coborat pana acolo unde a crezut el ca ai putea pricepe).

Protosinghel ti-a explicat la modul desavarsit
Dumio ti-a aratat ca ajungem deplin la desavarsire si fara putinta de a mai cadea/pacatui (mai ales cei care au vietuit crestineste - adica dupa Hristos) - numai dupa ce trecem prin MOARTE. Si pana la Judecata (particulara) .... inca suntem luptatori.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde danadoina » 29 Oct 2010, 00:39

Doamna, ganditi-va la Israel, care este arhetipul Bisericii: pe de o parte, erau toti popor al lui Dumnezeu, iar pe de alta - putini din ei erau drepti.
Pana una alta, nu stiu pe cine sa cred: Pe pr Petru care spune ca ortodocsii netraitori nu sunt ortodocsi, sau pe dvs, care spuneti ca sunt totusi poporul lui Dumnezeu...
Nu sunt ortodocsi in sensul etimologic al cuvantului, dar raman ortodosi prin botez, pana nu se leapada de credinta, chiar daca au pacate.
...oare nu am putea sa ii asemanam pe cei botezati si "netraitori" (desi doar Domnul stie cine cat "traieste") cu fiul risipitor pe cand era in tara straina ? :? ...ei au primit ceea ce li se cuvenea, Sf. Botez si au plecat departe, se pierd in placeri, insa ei raman fiii Tatalui (adica sunt in Biserica!) si exista potential inca drumul de intoarcere :P ...

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 29 Oct 2010, 02:32

Totul este mai simplu, Doriana.
Toată Biblia şi Teologia sunt bazate pe antinomii, dintre care cea mai importantă este următoarea: 3=1. Dar asta nu e singura... Cea de mai sus tot aici se încadrează.
E simplu de spus, parinte. Oricine poate scoate o invatatura contradictorie ca mai apoi sa dea vina pe antinomii. In ceea ce ma priveste, Sf Treime e perfect explicabila si pe inteles si nu e chiar 3=1.

Ioachim, ai zis ceva? :roll:
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 29 Oct 2010, 02:50

...oare nu am putea sa ii asemanam pe cei botezati si "netraitori" (desi doar Domnul stie cine cat "traieste") cu fiul risipitor pe cand era in tara straina ? :? ...ei au primit ceea ce li se cuvenea, Sf. Botez si au plecat departe, se pierd in placeri, insa ei raman fiii Tatalui (adica sunt in Biserica!) si exista potential inca drumul de intoarcere :P ...
Ca sa fie fiu risipitor un om trebuie mai intai sa fie fiu. Sa fie nascut din nou din Dumnezeu. Desigur, putem scoate o teologie cum ca Sfantul Botez l-a nascut din nou si l-a botezat cu Duhul Sfant...problema e ca nasterea din nou se probeaza prin roade. Ca un om sa fie nascut din nou trebuie sa se vada ca a lasat vechile obiceiuri si a devenit un om nou. Asta nu prea se poate verifica la un bebelus, deci suntem nevoiti sa-i credem pe cuvant pe cai care ne spun ca e nascut din nou.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron