Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox
Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Noi 2010, 13:32

- Ce spui tu aici e o aberatie in toata regula!
- Mai intai ca nu exista comuniune nici intre denominatiunile protestante... ele intre ele... daramite cu bisericile traditionale. ..........Tocmai ai spus ca acea comuniune nu este intre biserici locale sau secte sau denominatii... Ci intre membrii valizi (vrednici, adevarati) ai acestora. CUM AU ACESTIA COMUNIUNE? Si asta in sensul NT?
Tu nu prea intelegi ce spun eu, asa-i? Hai sa spun altfel: pe vremea Sf Ap Pavel incepusera deja sa apara cultele crestine: "Eu sunt al lui Pavel; eu al lui Chifa; Eu al lui Apolo" Crezi ca luau impartasania impreuna sau se rugau impreuna? Sau ca aveau acelasi specific? Nu; ci fiecare se considera mai bun ca celalalt, mai "apostolic" ;) Numai ca atunci a existat Pavel sa-i scuture putin si sa le aminteasca ca sunt frati si toti sunt ai lui Hristos. Astazi, cei ce sunt chemati apostoli isi favorizeaza propria grupare si incurajeaza saparea gropii fratilor lor. Iar cei ce ii urmeaza le sorb cuvintele si le iau de bune; doar sunt apostoli. Si ura lor fratricida se transmite mai departe. De aceea vor da o mai mare socoteala inaintea lui Dumnezeu.
Doriana, poti sa imi dai cateva exemple in care Sfintii au adus invataturi care au contrazis principiile biblice ?
Imi pare rau, nu sunt foarte documentata in ceea BO ce considera scrierile sfintilor si nu vreau sa vorbesc din auzite. Daca nu au contrazis Scriptura, cu atat mai bine. Ce imi vine acum in minte este afirmatia pr Cleopa cum ca sectantii nu sunt nici macar oameni. Pacat de el, eu il consider totusi un sfant.
- Problema nu e ce inteleg eu din cele ce spui tu! S-ar parea ca mai degraba tu nu intelegi ceea ce spui! Despre mine... sa fii sigura ca inteleg chiar si dincolo de cele ce spui tu (si asta fara sa te interpretez sau sa fac supozitii - ci asa... silogistic).

CULMEA insa e urmatoarea afirmatie: pe vremea Sf Ap Pavel incepusera deja sa apara cultele crestine: . :lol: Desi intr-un anume sens asa si este - e adevarat, primele erezii au inceput a se manifesta f. devreme.

- pai hai sa vedem! Mai intai... afirmatia asta (si a ta si a Sf. Aop. Pavel) contrazice, printre altele si ideea ta de Biserica..... invizibila! NU??? :lol:
(cu materialul clientului). ADICA o biserica.... nu? CLAR! LIMPEDE! Ce mai vrei?

- introduci comparatia asta cu certurile din Biserica din Corint ca sa arati ce? Ca aia erau IN aceeasi biserica, in aceeasi comuniune, ca ascultau toti de cuvantul Sf. Ap . PAvel? Tocmai ti-ai facut un deserviciu.
# exact asta nu poti spune despre Ortodoxie pe de o parte si secte/erezii pe de alata parte (sau chiar despre denominatiile p/np ele intre ele; pana nu demult pentic. nu-i considerau pe adv. nici macar crestini) -NU AU COMUNIUNE DE NICI UN FEL (pana intr-acolo ca unele secte nici nu le socotim crestine)

- ba inca aduci si MARTURIE ca ... desi IN BISERICA, unii erau totusi .....pacatosi :D (adica iti dai iar in cap, singura) - nu le zice Apostolul si-i cearta, ii mustra? Deci si pacatosii fac parte din Biserica!

- PRINurmare ramane sa raspunzi la ACEEASi intrebare: cum se r4ealizeaza in fapt, practic, concret... comuniunea dintre virtualii credinciosi membri ai unei Biserici ideale... dar totusi membri ai unor comunitati lipsite de comuniune si sectare, eretice, chiar dusmanoase ele intre ele?
- DAr sa nu faci iar confuzia de pana acum - ca te contrazici singurica: sectele, ereziile, cultele de care spuneai.... ele nu fac parte din Biserica aceasta ideala, nu? Doar unii mmbri mai vrednici ai acestora! Deci daca intre toate aceste denominatii nu exista comuniune..... cum se realizeaza comuniunea dintre membrii virtuali ai Bisericii virtuale si ideale de care teoretizezi? Cum exista practic aceasta comunitate?

- Daca poti raspunde asteptam bucurosi un raspuns... dar fara divagatii!

stroie
Mesaje:16
Membru din:27 Oct 2010, 20:13
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde stroie » 03 Noi 2010, 19:40

[quote="IOACHIM"][quote="Doriana"][quote="danadoina"]

- PARADOXAL ESTE MODUL DE EXPRIMARE CARE TRADEAZA O LOGICA PE MASURA: noi nu avem zorzoane DECI avem esenta! :lol: Ca de obicei zorzoanle, daca le ai... le pui tocmai ca ai pe ce sa le pui. Da` cum sa mai inzorzonezi (ca ai zis ca nu e ceva rau - zorzoanele,e o bogatie de exprimare simbolica a unor realitati, desi, spui tu, uniii s epot incurca in ele, in zozrzoane) ceva ce nu ai. Cum sa impodobesti mireasa (cu rochie, voal, bratari si pietre scumpe)... daca n-ai mireasa !?!?!!?!

Sunt de acord cu tine:"PARADOXAL ESTE MODUL DE EXPRIMARE CARE TRADEAZA O LOGICA PE MASURA "

Daca se apuca cineva sa citeasca tot ce ai scris tu, sigur v-a muri , omule tu nu sti sa te exprimi de loc , dezbati intr-o fraza mai multe subiecte si nu finalizezi nici macar unul. Vai de mine , nu te supara dar esti Napoleon in varianta Romaneasca.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 03 Noi 2010, 20:56

Ce imi vine acum in minte este afirmatia pr Cleopa cum ca sectantii nu sunt nici macar oameni. Pacat de el, eu il consider totusi un sfant.
Nu am gasit asa ceva si, crede-ma ca am citit destul de parintele Cleopa.
Citatul arata cam asa:
"Ei zic, că sunt fraţi cu noi. Eu nu sunt frate nici cu lupul, nici cu câinele, nici cu porcii, nici cu lupii îmbrăcaţi în piei de oaie, nici cu leii, nici cu vulpile, eu sunt prieten numai cu oamenii, voi sectarii nu sunteţi oameni. Voi sunteţi draci fără de coarne, că voi căutaţi să distrugeţi Biserica şi să-i rupeţi pe oameni de la ea, ca să-I duceţi în iad. Măcar dracii au coarne, iar voi nu aveţi deşi faceţi ca ei. "
Nu am verificat citatul si nici nu am intentia, dar m-a blagoslovit cu el o doamna ortodoxa care voia sa-mi arate ca e mai credincioasa decat mine, Dumnezeu sa-i dea sanatate! :) Eu am crezut-o pe cuvant cand a zis ca e citat din Parintele Cleopa.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Noi 2010, 21:02

Daca se apuca cineva sa citeasca tot ce ai scris tu, sigur v-a muri , omule tu nu sti sa te exprimi de loc , dezbati intr-o fraza mai multe subiecte si nu finalizezi nici macar unul. Vai de mine , nu te supara dar esti Napoleon in varianta Romaneasca
Esti sigur ca v-a muri? Pt. tine e dincolo de orice indoiala ca .... stii sa te exprimi? Sigur sigur? :lol:
- Sa intelegem deci ca nu esti doar eretic, increzut, ipocrit... esti si LITERAT! Toata insiruirea de epitete are si un temei: TE DAI ORTODOX desi nu esti!
Ultima oară modificat 03 Noi 2010, 21:28 de către IOACHIM, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Noi 2010, 21:05

Ce imi vine acum in minte este afirmatia pr Cleopa cum ca sectantii nu sunt nici macar oameni. Pacat de el, eu il consider totusi un sfant.
Nu am gasit asa ceva si, crede-ma ca am citit destul de parintele Cleopa.
Citatul arata cam asa:
"Ei zic, că sunt fraţi cu noi. Eu nu sunt frate nici cu lupul, nici cu câinele, nici cu porcii, nici cu lupii îmbrăcaţi în piei de oaie, nici cu leii, nici cu vulpile, eu sunt prieten numai cu oamenii, voi sectarii nu sunteţi oameni. Voi sunteţi draci fără de coarne, că voi căutaţi să distrugeţi Biserica şi să-i rupeţi pe oameni de la ea, ca să-I duceţi în iad. Măcar dracii au coarne, iar voi nu aveţi deşi faceţi ca ei. "
Nu am verificat citatul si nici nu am intentia, dar m-a blagoslovit cu el o doamna ortodoxa care voia sa-mi arate ca e mai credincioasa decat mine, Dumnezeu sa-i dea sanatate! :) Eu am crezut-o pe cuvant cand a zis ca e citat din Parintele Cleopa.
DACA nu dai si trimiterea... n-are nici o valoare citatul tau... sti bine! E vorba-n vant! Ca la lucrarea de licenta: trimitere, nota de subsol, bibliografie.
Mai concret: Titlul cartii, autorul, editura, anul si locul aparitiei, pagina.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Natura BISERICII

Mesaj necititde Doriana » 03 Noi 2010, 21:59

draga Doriana, iarta-ma dar mi se pare cel putin inconsecvent ce scrii tu, cand scrii macar sa nu vina cu invataturi care contrazic principiile biblice sugerezi ca Parintii Bisericii au adus invataturi antibiblice prin macar-ul pe care il pui, ..
Doamna Doina, m-as bucura sa cititi exact ceea ce scriu fara sa presupuneti ca as sugera ceva. Am scris ca acceptam si alte scrieri ale Sfintilor dar macar sa nu contrazica Scripturile. Atat. Pot presupune ce invataturi ne-biblice eu adus unii sfinti dupa practicile BO, dar nu as putea sa va dau citatul, cartea si numarul exact al paginii. Iar pe presupuneri nu pot emite acuzatii.
mie mi se pare ciudat ca tu care ai o asa ravna mare pentru Hristos, inainte de a parasi Biserica Lui nu ai avut macar elementara curiozitate sa cercetezi invatatura ei......
Sunt de acord ca am gresit, puteam face mai mult. Ce a fost a fost, doamna doina. Faptul este implinit si trecutul nu se mai poate schimba . Incercam sa schimbam viitorul.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde Doriana » 03 Noi 2010, 22:25

Eu ştiu mai mulţi preoţi din Basarabia care nu înmormântează pe care în ultimul post nu s-a spovedit şi împărtăşit sau cel puţin a fost om apropiat Bisericii. Şi eu încerc să impun nişte reguli în acest sens.
Acesti preoti fac bine; e ca si cum ti-ai pedepsi copilul pentru ca nu si-a facut temele.
Insa mai exista si alt aspect: daca pe copil nu prea il duce capul si nu-si poate face temele fara sa fie ajutat? Va veni parintele lui sa il ajute ?
Veti spune ca da, numai sa ii ceara. Dar cati copii vin la parinti sa ceara sa fie ajutati? De obicei parintii isi aduna copiii de pe drumuri si ii cheama la teme, uneori merg dupa ei. Desi copiilor nu prea le place sa-si faca temele, e minunat daca se gaseste un parinte sa le insufle dragostea de invatatura.

Pr Silvestru spunea ca la Ortodoxie se convertesc numai oameni morali, nu orice lepadatura. Considerand ce a spus dumnealui, plus ce a intrebat pr Petru, as avea si eu o intrebare:
Ce se gandeste BO sa faca pentru lepadaturile acestei lumi? Are BO instrumentele si vointa necesara pentru a-i scoate din mizerie si a le reda statutul de fiinta demna ce calca pe urmele lui Hristos? Exista cazuri de oameni fara speranta care si-au gasit echilibrul in Hristos prin BO? Sau BO este o Biserica elitista, in care se convertesc numai oamenilor cu un caracter integru?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde dumio » 04 Noi 2010, 00:07

Eu ştiu mai mulţi preoţi din Basarabia care nu înmormântează pe care în ultimul post nu s-a spovedit şi împărtăşit sau cel puţin a fost om apropiat Bisericii. Şi eu încerc să impun nişte reguli în acest sens.
Acesti preoti fac bine; e ca si cum ti-ai pedepsi copilul pentru ca nu si-a facut temele.
Insa mai exista si alt aspect: daca pe copil nu prea il duce capul si nu-si poate face temele fara sa fie ajutat? Va veni parintele lui sa il ajute ?
Veti spune ca da, numai sa ii ceara. Dar cati copii vin la parinti sa ceara sa fie ajutati? De obicei parintii isi aduna copiii de pe drumuri si ii cheama la teme, uneori merg dupa ei. Desi copiilor nu prea le place sa-si faca temele, e minunat daca se gaseste un parinte sa le insufle dragostea de invatatura.

Pr Silvestru spunea ca la Ortodoxie se convertesc numai oameni morali, nu orice lepadatura. Considerand ce a spus dumnealui, plus ce a intrebat pr Petru, as avea si eu o intrebare:
Ce se gandeste BO sa faca pentru lepadaturile acestei lumi? Are BO instrumentele si vointa necesara pentru a-i scoate din mizerie si a le reda statutul de fiinta demna ce calca pe urmele lui Hristos? Exista cazuri de oameni fara speranta care si-au gasit echilibrul in Hristos prin BO? Sau BO este o Biserica elitista, in care se convertesc numai oamenilor cu un caracter integru?
Se conertesc oameni morali (prin vointa lor libera)! Ceilalti sunt ajutati sa se converteasca (apeland tot la vointa lor libera). Cat despre inmormantarea celor care nu-s usa de biserica, intr-adevar e o masura prea exigenta, dar pe de alta parte isi gaseste justificarea. Chiar tu ai spus ca moartea cerne ceea ce a ales omul. Crezi ca dupa moartea unuia dintre acestia care au refuzat Biserica si pe Dumnezeu, Biserica poate sa mai faca ceva pt. ei, decat sa-i planga si sa-i fie mila?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Noi 2010, 00:24

Ce se gandeste BO sa faca pentru lepadaturile acestei lumi? Are BO instrumentele si vointa necesara pentru a-i scoate din mizerie si a le reda statutul de fiinta demna ce calca pe urmele lui Hristos? Exista cazuri de oameni fara speranta care si-au gasit echilibrul in Hristos prin BO? Sau BO este o Biserica elitista, in care se convertesc numai oamenilor cu un caracter integru?
- pui intrebarea ca si cum ai vorbi cu niste co-religionari de-ai atai. PAI tocmai asta nu suntem! Desi asta e dorinta ereticilor - sa-si gaseasac indreptatire si recunoasterea in Ortodoxie!
- Daca ar fi vorba de niste denominatiuni p/np.... te-as intelege! DAR noi vorbim aici de BISERICA lui Hristos!!!!!!! Cum sa spui asemenea traznai?

- N-ai reusit sa convingi cu ideile tale pana acum asa ca le induci ... subtil (chiar si fara sa vrei, nu)???

- Desi nu te-ai lamurit INCA... BISERICA este UNA si din ea nu pot face parte cei rupti din comuniune! Ereticii sunt in afara Bisericii! Nu spun ca nu se pot mantui... DAR asa cum ti-am spus deja... privesti reductionist BISERICA.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde Doriana » 04 Noi 2010, 00:27

Eu am pus o intrebare. Daca nu ai un raspuns nu e musai sa spui ceva, pe langa subiect, ca de obicei. Lasa pe altii sa raspunda. Subiectul chiar ma intereseaza, e cat se poate de serios si mult mai important decat luptele de partide.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Noi 2010, 00:36

# E ciudat sa vezi un eretic apostat privind Ortodoxia ca pe o ... secta. Adica vede doar omenescul din teandricul divino-uman. Confunda Biserica cu organizatiile lor sectare. Normal ca te-ai saturat si tu de stilu` asta teluric... vrei m. mult... si atunci ai introdus povestea cu invizibilii!

Revenind la topic... chiar si formal fiind in Biserica... crestinul tot e mai aproappe de Dumnezeu; e inca pe cale sau asemenea tatalui acelui copil care credea dar nu credea, care a zis apostolilor si apoi si lui Hristos mai mult FORMAL: de poti ceva ajuta-mi! Si uita ca n-a ramas la nivelu` FORMAL. Din formalism a ajuns la realism - ca fiu-su` s-a vindecat!

- Asa formal cum s-a rugat el lui Hristos... a fost ascultat. Problema e ce fac ereticii, ca indiferent cum ar face-o....formal sau nu, lui Hristos se roaga???
In Biserica stim SIGUR ca asa stau lucrurile si stim si CUI ne rugam. Ereticii insa au ALT hristos - unu` care le place lor si care nu-i sminteste/incurca cu nastere din MAICA Pururea Fecioara etc etc

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Noi 2010, 00:37

Eu am pus o intrebare. Daca nu ai un raspuns nu e musai sa spui ceva, pe langa subiect, ca de obicei. Lasa pe altii sa raspunda. Subiectul chiar ma intereseaza, e cat se poate de serios si mult mai important decat luptele de partide.
Si eu te-am prevenit si pe tine si pe cei care raspund sa vezi toata treaba asta in LUMINA cinceptului DEPLIN de BISERICA!

Daca pui intrebarea prost.... si raspunsul il vei interpreta pe masura! Si nu ajungi nicaieri!

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde silvestru » 04 Noi 2010, 06:28

Insa mai exista si alt aspect: daca pe copil nu prea il duce capul si nu-si poate face temele fara sa fie ajutat? Va veni parintele lui sa il ajute ?
Veti spune ca da, numai sa ii ceara.
Pai daca B.O. are sitatie materiala si ii bogata nu-i bun,e acuzata de lacomie,daca nu are si cere tot nu-i bine,dupa ce a fost furata si jagmanita din pdvd material in repetate rinduri,ultima data de comunisti,ce poate sa mai faca?,si totusi vezi cate aziluri de batrini sunt construite dupa 90 + ca B.O.nu cere zeciuala,dar in schimb daruieste viata vesnica fiilor ei ascultatori,premii,mii de cunui,intotite de o mare fericire/bucurie ,ce vrei mai mult de atit?;si daca din lipsa celor de trebuinta totusi cere ceva,ce ti-se pare anormal?oare nu l-ai auzit pe ap Pavel: Dacă noi am semănat la voi cele duhovniceşti, este, oare, mare lucru dacă noi vom secera cele pământeşti ale voastre?
Dar cati copii vin la parinti sa ceara sa fie ajutati?
Toti copii,doar poate niste ciudatenii de copii din astia ale p/np sa nu faca asta,la noi nu poti scapa de ei cu cerutul;dar asa ne-a invatat si Hristos,cautati,bateti,cereti...
De obicei parintii isi aduna copiii de pe drumuri si ii cheama la teme, uneori merg dupa ei. Desi copiilor nu prea le place sa-si faca temele, e minunat daca se gaseste un parinte sa le insufle dragostea de invatatura.
Am vazut la fiul risipitor,parintele lui a primit cu bratele deschise fiul dar nu s-a dus sa-l caute,ci a asteptat pina a avut el convingere,asa procedeaza B.O. cu batjocoritorii de cele sfinte ;Ap pavel ne indeamna sa scoatem pe cel rau dintre noi,de ce?ca sa vina intru simtiri,sa-si dea seama ca ceea ce se imtimpla acum va fi si atunci la judecata,si mai sunt si alta cauze esentiale dar ma opresc aici pt ca nu tin de subiect.Exista si situatii cind este cautata drahma cea pierduta ,si oaia cea ratacita,dar cu precadere, oile de obicei cunosc glasul pastorului si-L urmeaza;la noi exista o intelegere si ,logic,o gama de aplicare mult mai larga,nu-i reductionista...
Pr Silvestru spunea ca la Ortodoxie se convertesc numai oameni morali, nu orice lepadatura.
M-am referit la oamenii morali dintre p/np ,facind o comparatie cu lepadaturile din B.O.care pleaca la p/np,nu ca B.O.nu ar avea instrumente necesare pt aducerea in sinul ei a imoralilor si ne se convertesc, dar ea nu opereaza impotriva vointei omului,ceea ce si Dumnezue face.
Considerand ce a spus dumnealui, plus ce a intrebat pr Petru, as avea si eu o intrebare:
Ce se gandeste BO sa faca pentru lepadaturile acestei lumi? [/code]
Pai tu iti raspunzi singura
Acesti preoti fac bine; e ca si cum ti-ai pedepsi copilul pentru ca nu si-a facut temele.
+ le arate iadul si munca vesnica
Are BO instrumentele si vointa necesara pentru a-i scoate din mizerie si a le reda statutul de fiinta demna ce calca pe urmele lui Hristos?
Poate sa iasa din Nazaret ceva bun?(ca acolo erau numai pacatosi)Vino si vezi ,nu fugi,nu sta departe dupa gard,astfel, de unde sa sti,experimenteaza,treiste ceea ce recomanda B.O. si vei vedea singura nu tr sa-ti spuna altii.
Exista cazuri de oameni fara speranta care si-au gasit echilibrul in Hristos prin BO? Sau BO este o Biserica elitista, in care se convertesc numai oamenilor cu un caracter integru?
Dar tu pe ce lume traiesti?crezi ca astea au fost inventate de Charles F. Parham in secolul 19?nu el a plagiat Biserica si s-a dat drept biserica adevarata si tea inselat pe tine rau de tot ,da ,el e taticul care te duce in fundul iadului,pt ca orice mladita care se taie si se usuca se arunca in foc nestins.Biserica nu este numai pt elitisti ci pt tote categoriile de aomeni supusi,care ascultata de Ea ,care nu sunt razvratiti ,eretici, si nu hulesc..
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde Doriana » 04 Noi 2010, 08:57

.Biserica nu este numai pt elitisti ci pt tote categoriile de aomeni supusi,care ascultata de Ea ,care nu sunt razvratiti ,eretici, si nu hulesc..
Parinte, eu nu vorbeam de cei supusi, care sunt deja in Biserica. Eu vorbeam de "lepadaturi". Cu ei ce facem? Nu ne pasa deloc de ei?
Din cate se vede in practica, cel putin aici, prin jurul nostru, nu prea sunt lepadaturi care sa fie salvate prin Ortodoxie. Nu prea sunt preoti dispusi sa mearga si sa-i scoata din mizerie [mizerie spirituala, nu m-am referit o clipa la bani sau azile]. Preotii stau in biserica si asteapta sa vina omul la ei. E ca si cum ai astepta ca victima unui accident grav sa vina singura la spital. BO nu prea face serviciu de ambulanta, din pacate. Daca omul este destul de sanatos spiritual incat sa vina singur la Biserica, e bun. Daca nu, e treaba lui. Cine l-a pus sa se imbolnaveasca?

Lepadaturile acestei lumi sunt de cele mai multe ori prea bolnave spiritual ca sa mai poata veni singure la Biserica. Satan ii tine in lanturi grele si nu-i lasa sa mearga. Se vor gasi preoti [sau mireni] duhovnicesti care sa mearga la ei, sa le arate bunatate, sa le vorbeasca de Hristos si de mantuirea Lui, sa-i asculte, sa se roage si sa planga impreuna cu ei? Si apoi sa-i aduca la Sf Biserica?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde Doriana » 04 Noi 2010, 11:45

Am vazut la fiul risipitor,parintele lui a primit cu bratele deschise fiul dar nu s-a dus sa-l caute,ci a asteptat pina a avut el convingere,asa procedeaza B.O. cu batjocoritorii de cele sfinte ;Ap pavel ne indeamna sa scoatem pe cel rau dintre noi,de ce?ca sa vina intru simtiri,sa-si dea seama ca ceea ce se imtimpla acum va fi si atunci la judecata,si mai sunt si alta cauze esentiale dar ma opresc aici pt ca nu tin de subiect.Exista si situatii cind este cautata drahma cea pierduta ,si oaia cea ratacita,dar cu precadere, oile de obicei cunosc glasul pastorului si-L urmeaza;la noi exista o intelegere si ,logic,o gama de aplicare mult mai larga,nu-i reductionista...
Tatal fiului risipitor este Dumnezeu. El sta si il asteapta dar Bisericii i-a poruncit sa-i vindece pe cei bolnavi. Biserica nu sta, parinte. Biserica seamana si secera. Banutul pierdut trebuie cautat si bucuria gasirii lui va fi pe masura. Intr-adevar, oile cunosc glasul pastorului, dar pentru a-l cunoaste si urma trebuie sa il auda. Cine va merge in casa lor sa le spuna ce zice pastorul?
Vino si vezi ,nu fugi,nu sta departe dupa gard,astfel, de unde sa sti,experimenteaza,treiste ceea ce recomanda B.O. si vei vedea singura nu tr sa-ti spuna altii..
Am fost si am vazut, nu vorbesc numai din auzite. Traiesc intr-o tara ortodoxa, in jurul meu sunt 99% ortodocsi. Durerea mea e cu atat mai mare cu cat nici pe mine nu s-a gasit vreun ortodox sa ma ajute spiritual atunci cand aveam nevoie si eram ortodoxa. Daca nu erau cei pe care dvs ii numiti "sectanti" eram moarta de mult si Bisericii nici nu i-ar fi pasat; ca doar e vina mea ca am murit... :roll:
Ce a fost , a fost. Macar de ar putea BO face ceva de acum incolo pentru cei care traiesc fara speranta si fara Dumnezeu. Macar acum...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Noi 2010, 14:29

.Biserica nu este numai pt elitisti ci pt tote categoriile de aomeni supusi,care ascultata de Ea ,care nu sunt razvratiti ,eretici, si nu hulesc..
Parinte, eu nu vorbeam de cei supusi, care sunt deja in Biserica. Eu vorbeam de "lepadaturi". Cu ei ce facem? Nu ne pasa deloc de ei?
Din cate se vede in practica, cel putin aici, prin jurul nostru, nu prea sunt lepadaturi care sa fie salvate prin Ortodoxie. Nu prea sunt preoti dispusi sa mearga si sa-i scoata din mizerie [mizerie spirituala, nu m-am referit o clipa la bani sau azile]. Preotii stau in biserica si asteapta sa vina omul la ei. E ca si cum ai astepta ca victima unui accident grav sa vina singura la spital. BO nu prea face serviciu de ambulanta, din pacate. Daca omul este destul de sanatos spiritual incat sa vina singur la Biserica, e bun. Daca nu, e treaba lui. Cine l-a pus sa se imbolnaveasca?

Lepadaturile acestei lumi sunt de cele mai multe ori prea bolnave spiritual ca sa mai poata veni singure la Biserica. Satan ii tine in lanturi grele si nu-i lasa sa mearga. Se vor gasi preoti [sau mireni] duhovnicesti care sa mearga la ei, sa le arate bunatate, sa le vorbeasca de Hristos si de mantuirea Lui, sa-i asculte, sa se roage si sa planga impreuna cu ei? Si apoi sa-i aduca la Sf Biserica?
- in Biserica nu lucreaza DOAR oamenii (preoti si credinciosi DEOPOTRIVA) ci lucreaza Tatal prin Fiul in Duhul Sfant, adica e lucrarea intregii Sfinte Treimi - e o conlucrare. Asa cum bine stii Dumnezeu nu forteaza pe nimeni. El a intemeiat Biserica - cine vrea sa intre, intra cine nu...nu.! E la fel ca IMPARATIA! E deschisa oricui doreste sa intre in ea!!!

- daca e sa vorbim numai de lucrarea in sens OMENESC (si sa ne facem ca nu vedem aspectul DIVIN) ar insemnna si sa abdicam de la sensul ortodox al Bisericii... dar si sa ne indepartam de topic!

- tu ce vrei la urma urmei... sa ne atragi intr-o discutie in care sa OPUNEM lucrarea Bisericii fata de lucrarea sectelor??? Ce face Biserica in comparatie cu sectele? E ca si cum ai compara pe Hristos cu....Confucius! :lol:
. Ramane ca tu sa te multumesti cu ceea ce ti se pare ca ofera comunitatea la care ai aderat (si de care spui ca deocandata are acelasi crez cu tine... :D ) si sa te intrebi ce face Biserica pt. tine si cei asemenea! La fel cum ateii se intreaba ce face Dumnezeu pt. ei!!!

- La fel de bine am putea si noi intreba.... ce fac sectele pt. ... l"epadaturi" - dar nu o facem tocmai pt. ca stim f bine - nimic (cu exceptia zeciuielii si a castigarii la iad).
- Problema e ca unii nu se pot debarasa de aspectul social si il translateaza pana in cele mai intime detalii ale chemarii Bisericii! Si isi imagineaza Biserica precum o societate de binefacere - ori ea este cu MULT mai mult!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Noi 2010, 14:35

As ruga ortodocsii de pe forum sa nu se ingramadeasca cu exemple despre lucrarea Bisericii - ar fi o discutie si inutila....si off-topic. E o strategie (veveriţisme - le numesc eu strategiile de a sari de la una la alta) care sa ne indeparteze de subiect.

- lucrarea Bisericii, oricate exemple am da noi (si ne-am limita numai la cele vazute) este lucrarea lui Hristos in Duhul Sfant! Cine ar putea s-o exprime in cuvinte?

Sau cum sa-i explici ereticului ca Duhul Sfant lucreaza in Biserica cand, de multe ori, nici ortodocsii nostri sau chiar noi insine nu mai simtim prezenta LUI din cauza impietririi inimii... iar ei , cu atat mai mult, sunt ....inaripati si purtati de alte duhuri care-i stapanesc. Credeti ca ar intelege? Nicidecum!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Noi 2010, 14:47

Dar ca sa mai dam o lectie acestor eretici SOLA SOLA care .... ieratata sa-mi fie DIVAGATIA, de ceve vreme nu mai zic ABSOLUT nimic de Sfanta Scriptura.... sa le raspundem cu Scriptura:

- nu institutia sa cum o vedeti voi, in sensul ei amenesc, vazut si limitat.... ci DUMNEZEU etse Cel care lucreaza si poarta de grija si de...lepadaturi
F.A. 2, 47.... Iar Domnul adăuga zilnic Bisericii pe cei ce se mântuiau.
sau
F.A. 11, 23. Acesta (Barnaba), sosind şi văzând harul lui Dumnezeu, s-a bucurat şi îndemna pe toţi să rămână în Domnul, cu inimă statornică.
24. Căci era bărbat bun şi plin de Duh Sfânt şi de credinţă. Şi s-a adăugat Domnului mulţime multă.


sau ati ramasi blocati pe ...traditiile omenesti predate de invatatorii vostri?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde Doriana » 04 Noi 2010, 16:56

La prima etapă trebuie să facem catehizare şi avertizare, fără a trece la fapte. Apoi, dacă avem şi pile la centru eparhia, dar mai ales în Cer, atunci putem să acţionăm în cazurile când lucrurile întrec măsura.
Uite un om intelept... :idea:
Aveti dreptate, parinte. inainte de a ne grabi sa pedepsim oamenii trebuie sa ne asiguram ca ii si invatam ce au de facut. Nu poti cere ceva atunci cand nu ai dat.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Noi 2010, 17:16

Doriana... ce-ai zice sa nu mai cautam intelepciuni omenesti... si sa vedem ce zice Scriptura? Ia fa tu o lista cu trimiteri/temeiuri biblice relativ la cum recunoastem pe cei care sunt REAl in BIserica si nu FORMAL!

- daca e nevoie noi mai completam... si dupa aia verificam in teren cine/ce si cum! Si in istorie... daca vrei!


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron