Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.
Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde silvestru » 04 Noi 2010, 21:22


Lepadaturile acestei lumi sunt de cele mai multe ori prea bolnave spiritual ca sa mai poata veni singure la Biserica. Satan ii tine in lanturi grele si nu-i lasa sa mearga.
Dumnezeu a sfaramat cursele satanei ,cetatile lea cucerit si puterea a slabit,dupa jertfa Lui pe cruce ,cine vrea sa se faca lepadatura se face numai din voia lui,Dumnezeu ne-a dat putere sa calcam peste toata puterea satanei,si cine este in lanturi el singur se tine cu amindoua mainile
Se vor gasi preoti [sau mireni] duhovnicesti care sa mearga la ei, sa le arate bunatate, sa le vorbeasca de Hristos si de mantuirea Lui, sa-i asculte,
Sigur ca sunt ,dar noi avem alte criterii,Dumnezeu nu voieste sila nimanui,ci pe datatorul de bunavoie,El a spus''iata eu stau la usa si bat''deci nu forteaza pe nimeni,iar in alta parte spune, cel ce vrea sa vina dupa mine sa se lepede de sine deci numai cel ce vrea
sa se roage si sa planga impreuna cu ei?
sa plinga impreuna?ma faci sa rid,ori esti pe dinafara ori pe alaturi,cel care plinge pt Dumnezeu mare sfint ajunge,dar pa astia nu-i gasesti printre aia care fug de biserica ca dracul de tamaie,poate sa plinga omul din multe pricini,mai ales din betie se scutura camasa de pe el ,dar astea nu-s lacrimi de pocainta.
Si apoi sa-i aduca la Sf Biserica
nu au nevoie de biserica pt ca au dumnezeii lor ai patimilor sau arhiconii teologi .Da tu crezi biserica stringe golani tamnisam asa,buni rai, nu conteaza?.
P/NP,au un duh cuceritor, inconjura de 3 ori marea si uscatul pina dobindesc un ucenic si-l fac un indoit fiu al ghenei,ca oarecind fariseii,noi nu ;mergind botezati...propovaduiti...cine va crede se va mantui,iar cine nu si praful sa-l scuturati de pe picioare...,Cine e nedrept, să nedreptăţească înainte. Cine e spurcat, să se spurce încă. Cine este drept, să facă dreptate mai departe. Cine este sfânt, să se sfinţească încă.
12. Iată, vin curând şi plata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia, după cum este fapta lui.
Ultima oară modificat 04 Noi 2010, 22:42 de către silvestru, modificat 1 dată în total.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde silvestru » 04 Noi 2010, 22:12

Parinte, eu nu vorbeam de cei supusi, care sunt deja in Biserica. Eu vorbeam de "lepadaturi". Cu ei ce facem? Nu ne pasa deloc de ei?
Ba da ne pasa,dar n-ai ce face,pt ca lepadaturile te trateaza cu sictir,ironie,batjocura,indiferenta,aroganta,dispret,injurii,amenintari,flit,ura,nu iubesc biserica lui Dumnezeu si nici pe slujitorii lui,si Dumnezeu nu i-a obligat cu orice pret sa-i converteasca pe toti.
Din cate se vede in practica, cel putin aici, prin jurul nostru, nu prea sunt lepadaturi care sa fie salvate prin Ortodoxie.
Mai Doriana,tu vrei cu orice pret sa dovedesti ca biserica ortodoxa nu-i buna si nu-i ceea ce pretinde a fi,cunosc aceasta parere este a voastra,care credeti ca sunteti mai buni;trebuie sa sti ca biserica si nici Dumnezeu nu are obsesia asta de ai automatiza in buni cu orice pret pe toti,ce faca biserica nu-i nimic pe linga trierea care o va face Dumnezeu
Nu prea sunt preoti dispusi sa mearga si sa-i scoata din mizerie mizerie spirituala, nu m-am referit o clipa la bani sau azile
Cred ca teai bagat intr-un domeniu care nu-ti apartine,de unde sti tu ce fac preotii,?sau poate ii confunzi cu cei care au hobiu de a face prozeliti pt focul vesnic;dar era de asteptat ,voi sunteti bunatatea de pe pamant,multumescu-Ti Doamne ca eu nu-s ca ortodocsii ,hrapitori,nedrepti,curvari,fumatori,sau ca acesti preoti dezinteresati ,ci eu nu funmez,nu injur,nu beu,dau zeciuiala...,numai ca Nu fii drept peste măsură şi nu te arăta prea înţelept! Pentru ce vrei să te nimiceşti? Solomon . Căci nu este om drept pe pământ care să facă binele şi să nu păcătuiască.idem,iarasi Unele căi par drepte în ochii omului, dar sfârşitul lor sunt căile morţii.
Preotii stau in biserica si asteapta sa vina omul la ei.
Mai sincer ,mai bine sa stai in biserica decit afara de biserica.
E ca si cum ai astepta ca victima unui accident grav sa vina singura la spital. BO nu prea face serviciu de ambulanta, din pacate.
Multumim pt descalificare,de fapt asta fac toti cei care se leapada de biserica,de unde isi primesc si numele,stiu si satana acelasi procedeu are ,sa-I demonstreze Lui Dumnezeu ca nu are dreptate,pai tu ai pastori ''buni ce te mai intereseaza de preotii care oricum teai lepadat?
Daca omul este destul de sanatos spiritual incat sa vina singur la Biserica, e bun. Daca nu, e treaba lui. Cine l-a pus sa se imbolnaveasca?
Cu Dumnezeu nu merge viclenia si fatarnicia.

[/quote]
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde silvestru » 04 Noi 2010, 22:27

Am fost si am vazut, nu vorbesc numai din auzite.
Una e sa vezi si alta sa traiesti,iti spun eu ca daca traiai ortodoxia nu mai plecai la p/np
Traiesc intr-o tara ortodoxa, in jurul meu sunt 99% ortodocsi. Durerea mea e cu atat mai mare cu cat nici pe mine nu s-a gasit vreun ortodox sa ma ajute spiritual atunci cand aveam nevoie si eram ortodoxa.
Ce ghinion ai avut ca traiesti intr o asa tara;nu ai vrut,teai impotrivit precum si acum faci,dar e alegerea ta care te priveste numai si numai pe tine
Daca nu erau cei pe care dvs ii numiti "sectanti" eram moarta de mult si Bisericii nici nu i-ar fi pasat; ca doar e vina mea ca am murit... :roll:
Mai bine erai moarta in biserica decit vie inafara ei,moartea adevarata,sufleteasca este ruperea de biserica,trupul Lui Hristos,ca mladita care nu ramane in butuc.
Ce a fost , a fost. Macar de ar putea BO face ceva de acum incolo pentru cei care traiesc fara speranta si fara Dumnezeu. Macar acum...
Nu-ti fa griji in privinta ei, ca nu alearga cu limba scoasa dupa apostatii care o ignora,leapada,dispretuiesc,parasesc.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde Doriana » 04 Noi 2010, 23:28

Dumnezeu a sfaramat cursele satanei ,cetatile lea cucerit si puterea a slabit,dupa jertfa Lui pe cruce ,cine vrea sa se faca lepadatura se face numai din voia lui,Dumnezeu ne-a dat putere sa calcam peste toata puterea satanei,si cine este in lanturi el singur se tine cu amindoua mainile
Atunci la ce mai e buna Biserica , daca ne descurcam singuri? Are doar rol ceremonial? Cum ramane cu "Şi mergând, propovăduiţi, zicând: S-a apropiat împărăţia cerurilor.Tămăduiţi pe cei neputincioşi, înviaţi pe cei morţi, curăţiţi pe cei leproşi, pe demoni scoateţi-i; în dar aţi luat, în dar să daţi."

sa plinga impreuna?ma faci sa rid,ori esti pe dinafara ori pe alaturi,
Nu-i de ras, parinte, e de plans;
"Bucuraţi-vă cu cei ce se bucură; plângeţi cu cei ce plâng." Rom 12:5
Dar cine mai e dispus sa o faca? Daca noi stam bine , restul pot sa crape.
Da tu crezi biserica stringe golani tamnisam asa,buni rai nu conteaza.
P/NP,au un duh cuceritor, inconjura de 3 ori marea si uscatul pina dobindesc un ucenic si-l fac un indoit fiu al ghenei,ca oarecind fariseii,noi nu ,mergind botezati...propovaduiti...cine va crede se va mantui,iar cine nu si praful sa-l scuturati de pe picioare...
Mergand propovaduiti...pai asta spun si eu. Este imperativ sa mergem si sa propovaduim. Omul nu stie ca Hristos a murit pentru pacatele lui ca sa-L caute. " Dar cum vor chema numele Aceluia în Care încă n-au crezut? Şi cum vor crede în Acela de Care n-au auzit? Şi cum vor auzi, fără propovăduitor?"Rom 10:14

Cat despre golani, stim ca ca Domnul Iisus mergea printre ei sa le propovaduiasca. Nu statea comod in biserica, ci era mereu acuzat ca statea printre golani. Nu statea sa fie partas la pacatul lor, ci sa le propovaduiasca. Si nu a fost in zadar, caci i-a mantuit pe multi. Dar El era plin de Duhul Sfant; putini Ii mai calca pe urme... :(
Mai bine erai moarta in biserica decit vie inafara ei
Multumesc de bunele intentii. E exact mentalitatea de care vorbeam. Nu ne pasa ca mori, macar mori in cultul nostru...
Nu-ti fa griji in privinta ei, ca nu alearga cu limba scoasa dupa apostatii care o ignora,leapada,dispretuiesc,parasesc.
Domnul S-a rugat pentru cei care Il dispretuiau, a alergat sa-i mantuiasca si chiar a murit pentru ei. Biserica adevarata Ii va calca pe urme.
Ba da ne pasa,dar n-ai ce face,pt ca lepadaturile te trateaza cu sictir,ironie,batjocura,indiferenta,aroganta,dispret,injurii,amenintari,flit,ura,nu iubesc biserica lui Dumnezeu si nici pe slujitorii lui,si Dumnezeu nu i-a obligat cu orice pret sa-i converteasca pe toti.
Va inteleg durerea; si eu m-am lovit de asemenea fenomene. Trebuie sa ne rugam pentru ei cu staruinta. Unii se vor schimba. De fapt aceasta este sarcina Bisericii: sa schimbe lucrurile imposibil de schimbat pentru lume.
Cred ca teai bagat intr-un domeniu care nu-ti apartine,de unde sti tu ce fac preotii,?sau poate ii confunzi cu cei care au hobiu de a face prozeliti pt focul vesnic;
Nu e vorba de prozelitism, ci de a avea grija de oile din turma proprie, acei ortodocsi doar prin botez si nu prin traire. Orice pastor este raspunzator inaintea lui Dumnezeu de starea turmei care i-a fost lasata in grija. :idea:
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde Doriana » 04 Noi 2010, 23:46

Acesta ^ a fost un raspuns punctual, cu quote-uri, cum va place dvs. Va voi da si un altfel de raspuns:

Parintele meu, chiar credeti ca vreau sa discreditez BO? As avea eu puterea sa fac asa ceva? Nu cumva luati prea in serios lupta asta dintre culte?
Traiesc intr-un mediu in care pacatul este dat pe fata fara prea multe menajamente si as putea gasi tot atatea lucruri gresite si la cultul meu, daca ar fi discutia despre el, si la mine, daca ar fi discutia despre mine. Cu ce ne avantajeaza sa fim ridicati in slavi inaintea oamenilor si sa ne trezim saraci si goi inaintea lui Dumnezeu? Si cultul meu are vina lui pentru aceasta stare de lucruri si nu e nici pe departe Biserica perfecta.

Problema este aceeasi de mult timp: avem tara majoritar ortodoxa cu numele , dar cu mult prea putini ortodocsi traitori, in care dvs imi spuneti ca ar trebui sa fiu fericita ca traiesc. Nu prea sunt. Am obosit de pacatul care domneste in jurul meu si tara asta merge din rau in mai rau. Si asta in timp ca dvs sunteti foarte mandru de crestinismul tarii si considerati ca sunteti Biserica perfecta. Poate ca aceste idei va vor ajuta sa dormiti mai bine, dar cam atat. De aceea zic: oile acestea multe nu exista numai ca sa va laudati cu numarul lor; ele au nevoie de pastori care sa le dea de mancare si sa le educe pentru o viata cu Hristos. Cineva trebuie sa se lupte pentru ele. Daca nu o va face Bo, o vor face altii, probabil. Daca si ei vor fi vrednici. Daca nu, acele oi vor muri in pacat si nimeni nu le va regreta, dupa cum se vede...:(
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

ioana89
Mesaje:38
Membru din:30 Oct 2010, 13:42
Confesiune:ortodox

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde ioana89 » 05 Noi 2010, 18:08

ele au nevoie de pastori care sa le dea de mancare si sa le educe pentru o viata cu Hristos.
Crezi ca ei nu au facut religie la scoala?Educati sunt,trebuie sa si vrea sa respecte poruncile.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde danadoina » 05 Noi 2010, 19:58

:::::::: Am obosit de pacatul care domneste in jurul meu si tara asta merge din rau in mai rau. :::::::::::
...ar trebui ca noi "sa obosim de pacatul care este in noi" (citeste "sa ne scarbim de el") mai mult decat cel din jurul nostru si atunci tara asta nu ar mai merge din rau in mai rau...

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde Doriana » 05 Noi 2010, 20:34

...ar trebui ca noi "sa obosim de pacatul care este in noi" (citeste "sa ne scarbim de el") mai mult decat cel din jurul nostru si atunci tara asta nu ar mai merge din rau in mai rau...
Sunt de acord cu prima parte a afirmatiei dvs si nu m-am exclus nici pe mine. In ceea ce o priveste pe a doua parte a afirmatiei,nu cred ca se face primavara cu o floare.
Crezi ca ei nu au facut religie la scoala?Educati sunt,trebuie sa si vrea sa respecte poruncile.
Religia a fost introdusa dupa revolutie . Numai cei foarte tineri au prins-o.
Ca tot veni vorba, l-am intrebat pe baiatul meu cel mare daca a invatat la religie despre mantuire. Se pare ca parintele-profesor a zis ca sunt prea mici pentru asa ceva [si e clasa a VI-a]. Si totusi, mantuirea e cel mai important lucru din viata noastra; ar trebui sa fie printre primele lectii. Restul sunt pur si simplu detalii. Si ma intreb la ce e buna o ora de religie daca nu ma invata despre mantuire?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde silvestru » 06 Noi 2010, 17:11

Atunci la ce mai e buna Biserica , daca ne descurcam singuri? Are doar rol ceremonial? Cum ramane cu "Şi mergând, propovăduiţi, zicând: S-a apropiat împărăţia cerurilor.Tămăduiţi pe cei neputincioşi, înviaţi pe cei morţi, curăţiţi pe cei leproşi, pe demoni scoateţi-i; în dar aţi luat, în dar să daţi."
Biserica are un rol bine determinat;cum ramana cu ''mergand?uite asa:

In primul rand se refera la apostoli,nu la toti preotii,esti de acord ca apostolii au randuit episcopi prin cetati care nu faceau toti apostolat ?

In al doilea ,porunca la care faci referire a fost prima trimitere a apostolilor intr-un spatiu restrins de scurta durata.

In al treilea in orice context tr sa tinem cont de regula ermeneutica ,a integului context.Iar acum sa trecem la partea de final :Luca cap 9 v 3. Şi a zis către ei: Să nu luaţi nimic pe drum, nici toiag, nici traistă, nici pâine, nici bani şi nici să nu aveţi câte două haine. Vreu sa vad si eu p/np care pretind a face apostolat dupa aceasta regula, care mi-ai adus-o in fata ,ca respecta aceasta porunca .

4. Şi în orice casă veţi intra, acolo să rămâneţi şi de acolo să plecaţi. Deci nu le-a poruncit sa umble de nebuni din poarta in poarta ca tembelii,nu de alta dar ca raspuns la acuzatia ca preotii stau numai in biserica,deci aia au nimerit casa unde era apostoli, desi apostolii au stateau citeva zile intrun sat ,dar oare biserica ,intr-o viata de 60-80 de ani ,nu o nimeresti, care este in acelasi sat/oras?,nu-mi spune mie baliverne; cum de nimeresti restaurantul distractiile,bordelul,casa de adunare ,etc?Nu ca nu asi fi de acord cu cei care merg la apostolat ,ba dimpotriva din totdeauna am fost de aceeasi parere ,dar asta nu se potriveste in orice situatie si oricui si de aceea nu-i condamn pe preotii care nu fac acest lucru.

5. Şi câţi nu vă vor primi, ieşind din acea cetate scuturaţi praful de pe picioarele voastre, spre mărturie împotriva lor. Deci iata,nu le-a spus sa se milogeasca, nu le-a spus sa merga de 70 de ori cite 7 cum a spus despre iertare ,ci o data si daca nu va primesc sa scuturati si praful de pe picioare in semn de dezicere totala de ei,ai vazut?acelasi lucru spune si apostolul ,dupa 2-3 mustrari departeazate...,si iarasi, pe cel rau sa-l scoateti dintre voi... dar daca pleaca el singur!?cu atit mai usor...Ai vazut demnitatea reflectata in apostoli?,Apostolii/preotii tr sa aiba si demnitate ,care este un semn al superioritatii de stapan ,care este Dumnezeu ,bineinteles,nu ei ,dar ei sunt slujitorii Stapanului,dar si al intelepciunii.
Dar ce zic eu de straini ,cind chiar si despre frati de aceeasi credinta avem porunca ca daca ne va gresi,sa mergi la el si sa-l mustri,si de nu se va indrepta,mai iei 2-3,si de se va impotrivi si atunci spune-l bisericii,si daca nici atunci nu v-a asculta, sa-ti fie tie ca un pagan si vames,adica sa nu mai ai nici un fel de legatura cu el,pt ca sufera de boala de nevindecat.
Da, asta este porunca Lui Hristos,chiar daca pare aspra si nemiloasa tr respectata ,stiu ca intra in opozitie cu optica occidentala umanista de care sufera p/np ,care pozeaza asa un fel de euforie a iubirii ,frumos ambalata, dar care nu tine cont de efecte si rezultate,deci prin urmare este mioapa si falsa nu adevarata,intrucit cel ametit de lipsa de mustrare nu-si da seama de starea in care se gaseste ,crezind ca merge pe drumul cel bun.
Apostolul Pavel l-a dat pe mana satanei pe desfrinatul din corint ,ca sa-l chinuiasca in viata,pt ca sa se mantuiasca in ziua judecatii.
Nu-i de ras, parinte, e de plans;
"Bucuraţi-vă cu cei ce se bucură; plângeţi cu cei ce plâng." Rom 12:5
Dar cine mai e dispus sa o faca? Daca noi stam bine , restul pot sa crape.
Stiu ca nu-i de ras ,dar am spus asa ca tu nu esti realista,pt ca cei ce se impotrivesc adevarului nu plang,am mai spus ca cei ce plang pt pacate ajung sfinti si insusi Dumnezeu ai va calauzi spre mantuire;dar cu cei rai si indaratnici tot Dumnezeu spune :cu cel cuvios ,cuvios vei fi ,cu cel rau rau vei fi,si cu cel indaratnic te vei indaratnici
Cat despre golani, stim ca ca Domnul Iisus mergea printre ei sa le propovaduiasca. Nu statea comod in biserica, ci era mereu acuzat ca statea printre golani. Nu statea sa fie partas la pacatul lor, ci sa le propovaduiasca. Si nu a fost in zadar, caci i-a mantuit pe multi. Dar El era plin de Duhul Sfant; putini Ii mai calca pe urme... :(
Da mai ,dar aia nu se impotriveau Lui Hristos ,iar de cei care Il vrajmaseau Hristos S-a ferit de mai multe ori,nu ca se temea,dar lasindune noua pilda,El insusi a spus ,cand va vor urmari intr-o cetate ,fugiti in cealalta...,si iarasi,feritiva de oameni ,ca vor pune mainile pe voi...,danduva prinsi in sinagogi...etc..Si mai vedem ca vamesii il chemau ei in casa lor ...,desfrinata a venit ea insasi la piciorele mantuitorului...,nu fugeau de el cum fug acum uni de preoti si de/din biserica,asta e important,si tr sa ramana in minte.
Multumesc de bunele intentii. E exact mentalitatea de care vorbeam. Nu ne pasa ca mori, macar mori in cultul nostru...
Am spus asa pt ca daca mureai in biserica aveai mai multe sanse de mantuire decit acum daca mori in erezie.Evident nici atunci nu era bun ,dar acum e si mai rau.
Nu e vorba de prozelitism, ci de a avea grija de oile din turma proprie, acei ortodocsi doar prin botez si nu prin traire. Orice pastor este raspunzator inaintea lui Dumnezeu de starea turmei care i-a fost lasata in grija. :idea:
Doriana,eu iti dau urmatorul sfat: cred ca ar fi mult mai folositor pt tine sa urmezi sfaturile ap Pavel cu privire comportamentul femeilor si eventual la felul podoabelor cu care tr sa se impodobeasca,decat sa te preocupe in mod obsesiv cele ale preotilor care oricum nu vei da socoteala pt ele,mai ales daca teai mai si lepadat de ei;n-ar strica sa reflectezi un pic si sa pui in practica versetele 11 si 12 de la Timotei cap 2.Nu de alta dar am vrut sa spun mai demult dar m-am sfiit ,am indraznit acum totusi pt ca m-am gindit ca poate nu ti-a spus nimeni...
Ultima oară modificat 06 Noi 2010, 18:06 de către silvestru, modificat 1 dată în total.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde silvestru » 06 Noi 2010, 17:42


Parintele meu,
Oare s-o ieu ca o proorocie? :) chiar m-asi bucura ,te astept cu bratele deschise in staulul oilor,acum sa te caut,unde?desisurile si tufisurile sunt prea mari,pamantul este prea pietros,incit nici vulpile n-au loc de vizuini.Deci vino pana nu-i prea tarziu!
Traiesc intr-un mediu in care pacatul este dat pe fata fara prea multe menajamente si as putea gasi tot atatea lucruri gresite si la cultul meu,
Chiar daca ajunge tara asta ca Sodoma,Lot te invata ca se poate trai,nu ai nici o scuza ca ai parasit biserica din acest motiv; Iata biserica te asteapta,chiar daca ai dispretruito si parasito si nici nu mai pomeneste cele intimplate atunci cand te intorci, ca sa vezi cata pretuire si iubire are pt tine .
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde silvestru » 06 Noi 2010, 17:55

Durerea mea e cu atat mai mare cu cat nici pe mine nu s-a gasit vreun ortodox sa ma ajute spiritual atunci cand aveam nevoie si eram ortodoxa.
Uite te-a gasit acum,vreu sa dai dovada ca apostolatul de care vorbesti ca tr sa-l aiba preotul ,aduce roada,adica fi tu primul/a care dovadeste ca cuvantul meu nu-i aruncat in fata celor care-l calca in picioare..., sa vad ca aduce rod,ca sa ma poti convinge in practica de cele spuse de tine din teorie,fi o fica credincioasa in biserica ca sa ai viata vesnica .
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde Ioan Cr » 06 Noi 2010, 19:18

Chiar daca ajunge tara asta ca Sodoma,Lot te invata ca se poate trai,nu ai nici o scuza ca ai parasit biserica din acest motiv; Iata biserica te asteapta,chiar daca ai dispretruito si parasito si nici nu mai pomeneste cele intimplate atunci cand te intorci, ca sa vezi cata pretuire si iubire are pt tine .
Frumoasa invitatie!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde Doriana » 07 Noi 2010, 07:18

Eu am spus ce aveam de spus, poate-poate o auzi cineva. Departe de a judeca preotii, era doar o durere a mea si a unor ortodocsi cu care am vorbit si in acelasi timp o nevoie acuta a lor. Pentru mine ati aparut cam tarziu, parinte, deja am gasit ce cautam. Dar, daca aveti inima buna, v-as fi recunoscatoare daca nu ati lasa sa se risipeasca acea frumoasa invitatie si i-ati face-o unui ortodox care traieste fara Hristos. Sunt destui care ar vrea sa o auda, dar nu le-o spune nimeni. Poate gasiti totusi unul mai deschis si il chemati Acasa. Imaginati-va ca as fi eu sau ca va ajunge ca mine [intr-o stare considerata de dvs inaceptabila]. Sa va fie mila de el si nu asteptati sa-l gaseasca altii ca mai apoi sa-l acuzati ca a parasit singura Biserica adevarata.
Ma iertati, parinte... Asa cum mi-ati sugerat, ma intorc la podoabele mele... Doamne-ajuta!
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde silvestru » 07 Noi 2010, 12:55

Pentru mine ati aparut cam tarziu, parinte, deja am gasit ce cautam.
Tocmai aia este durerea ca fiecare se scuza in felulu lui sustinind ca a gasit ce cauta,dar f putini stiu ce anume sa caute,dar si mai putini sunt cei care isi dau seama ca inca nu au gasit ceea ce trebuie sa aiba.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde electric77 » 07 Noi 2010, 20:24


Parintele meu,
Oare s-o ieu ca o proorocie? :) chiar m-asi bucura ,te astept cu bratele deschise in staulul oilor,acum sa te caut,unde?desisurile si tufisurile sunt prea mari,pamantul este prea pietros,incit nici vulpile n-au loc de vizuini.Deci vino pana nu-i prea tarziu!
Doamna Doriana sa emita proorocii? Nu prea as crede!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 16:56

Iar divagatii, divagatii. Sa vedem mai multa sola-sola si mai putine speculatii dupa traditii (neo)protestante!

- Ma deranjeaza atitudunea perversa si fatarnica a unui asa-zis interes pt. ortodocsi care vezi-Doamne il cunosc sau nu pe Hristos. E fatarnicie insipida si de 2 bani. Fiecare sa-si vada mai bine de ale sale si daca sinceritatea e realmente o virtute pe care o cauta sau chiar o practica.... atunci sa si-o manifeste mai intai printr-un interes REAL de cunoasteree a celuilalt (nu de judecare/judecata, in senssul observarii paiului) si a credintei marturisite de el (in cazul nopstru, credinta Bisericii).

- Ar avea oare vreun rost ca noi ortodocsii sa le scoatem ochii cu urÂciunile si trăznăile pe care le fac p/np in lumea occidentala in general? Atunci ei de ce o fac? Sesizati, oameni buni, atitudinea de ...uite paiul din ochiu` ortodox?

- Ortodoxia propovaduieste tuturor Adevarul! Cine vrea sa-l asculte... bine! Cine nu.... e pe raspunderea proprie! Doar n-o sa ne intrebati dupa aia tot pe noi (cum vad ca o tot face Doriana)... ce face Biserica pt. aceste lepadaturi?

P.S. De obicei lapadaturile sunt... in afara Bisericii! Aia din Biserica... nu s-au lepadat cu totul, chiar daca petrec in pacate. Pt. ei inca ne putem ruga. Ce facem in schimb cu cei care s-au separat? Cu sectele? Cum ne ugam pt. ei? Oare se roaga Biserica si pt. aia? Eu spun ca da . Eu STIU SIGUR ca da!


Dar topicul era despre apartenenta. Si cu temei din Sola Sola!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde Doriana » 14 Noi 2010, 22:01

M-am mirat sa gasesc mireni ortodocsi care simteau nevoia unei revigorari spirituale, care chemau la o mai mare implicare in viata spirituala si o mai mare apropiere de Dumnezeu. Chemau mirenii la pocainta si chemau clericii la iesirea din nepasare. Oamenii astia chiar erau sinceri in ravna lor pentru Dumnezeu si mi s-a parut un lucru imbucurator.

Dincolo de pastila cu "Taci, ca esti sectanta, si femeie pe deasupra.", as fi curioasa daca BO nu simte nevoia de o noua apropiere de Dumnezeu. Dincolo de forme [multe bune si frumoase], si dincolo chiar de viata de post , slujire si rugaciune, nu se simte nevoia de mai mult? In sufletul fiecarei creaturi omenesti exista o cautare dupa Creator si chiar daca ani de zile se amageste ca merge bine, un dor nesfarsit il cheama catre mai mult de atat.

In fiecare Biserica exista momente de trezire spirituala si momente de somn. Cultele np trec prin perioade spirituale dificile, din cauza ca s-au bazat mai mult pe ceea ce au trait odata cu Dumnezeu si nu au cautat sa-L pastreze pe Dumnezeu la timpul prezent in mijlocul lor. Nadajduim intr-o trezire din somn cat inca mai e timp. Cum este prin BO?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde danadoina » 14 Noi 2010, 22:16

.... si dincolo chiar de viata de post , slujire si rugaciune, nu se simte nevoia de mai mult? .........
Doriana, slujirea, postul si rugaciunea, care pentru tine sunt se pare prea putin, sunt comuniune cu Dumnezeu ... . Ce inseamna pentru tine acel "mai mult " si cum stai tu la capitolul de "mai mult" ? Daca nu il gasesti in Ortodoxie, ai gasit acel "mai mult" altundeva ? si daca da, ce inseamna exact ? (sper ca nu te referi la starile isterico-emotionale de la adunarile "vorbitorilor in limbi"..., am asistat cu multi ani in urma la asa ceva si m-a apucat groaza cand au inceput toti sa tremure si sa bolboroseasca)

Avatar utilizator
Geony
Mesaje:19
Membru din:04 Oct 2010, 00:09
Confesiune:ortodox

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde Geony » 14 Noi 2010, 22:19

In fiecare Biserica exista momente de trezire spirituala si momente de somn. Cultele np trec prin perioade spirituale dificile, din cauza ca s-au bazat mai mult pe ceea ce au trait odata cu Dumnezeu si nu au cautat sa-L pastreze pe Dumnezeu la timpul prezent in mijlocul lor. Nadajduim intr-o trezire din somn cat inca mai e timp. Cum este prin BO?
Eu unul ma bucur sa aud de la un NP ca ei, NP, sunt in "somn"...D-zeu sa va ajute sa va treziti la realitate, sa va intoarceti la D-zeu si la Biserica Lui care de 2000 de ani "portile iadului nu au biruit-o"...
Un ortodox practicant (si aici nu vb de cei cu numele) nu va spune niciodata ca BO are nevoie de o trezire din somn... dar vei gasi ortodocsi practicanti ca vor spune ca unii oameni trebuie sa se ridice din mocirla pacatelor... noi traim intr-o Biserica Luptatoare, iar NP se considera a trai intr-o Biserica Trimfatoare...prima lupta impotriva pacatului pt dobandirea mantuirii, a doua detine pe cei "mantuiti"...
....aici e somnul NP, ca se vad "mantuiti" si totu-si nu sunt impliniti...simt ca trebuie sa mai faca ceva....
....noi, stim ca trebuie sa luptam pt mantuire, deci au de facut ceva...

...NP au fost in "somn" de la "pocainta"...BO este vesnic treaza si gata tot timpul sa-i fie alaturi de omul luptator...
...NP incurajeaza somnul....BO incurajeaza la "lupta cea buna" (de care vb Pavel...)

Sper sa fiu inteles..... :roll:

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Apartenenţa reală şi formală la Biserică

Mesaj necititde danadoina » 14 Noi 2010, 22:20

............as fi curioasa daca BO nu simte nevoia de o noua apropiere de Dumnezeu..........
Biserica Ortodoxa nu poate fi departe de Dumnezeu...pentru ca ea este trupul lui Hristos, cum ar putea fi ea departe de Dumnezeu cand Hristos ii este capul...? Cum ar putea fi departe de Hristos cand o conduce Duhul Sfant ? E absurd !


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX