Cum ne mantuim?

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Constantinos
Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Constantinos » 16 Mar 2012, 07:08

Pentru ca nu primesti semnele dupa moarte, adica mireasma si neputrezirea trupurilor sfintilor cu toate ca este scris si in Noul Testament despre acestea la Pavel si Matei 27 :" Mormintele s-au deschis şi multe trupuri ale sfinţilor adormiţi s-au sculat. Şi ieşind din morminte, după învierea Lui, au intrat în cetatea sfântă şi s-au arătat multora." primeste-le pe cele din viata aceasta , obtine-L tu pe Duhul Sfant intru tine (cu toate ca nu o sa poti) si asa vei recunoaste persoanele care au Lumina si te vei ingrozi de intunericul celorlalte. Apoi vei fi convinsa de catre Dumnezeu prin darul sau ca eliberarea de pacat se face prin lacrimi (chiar mai multe decat apa pe care o bem zilnic , cum a fost in cazul Sfintei Anisia si a Sfantului Pavel care a plans neancetat 3 ani, ziua si noaptea si asa i s-a curatat si trupul de toate toxinele spre a fi placut lui Dumnezeu) si prin mare nevointa realizata prin har (inchide pe cei mai mari 3 postitori penticostali, baptisti etc . in camerele lor si hraneste-i cu un mar , un cartof fiert si o maslina , la fel si pe cei mai renumiti nevoitori ortodocsi si vezi care iese de foame primul si care ultimul, vei vedea carora le ajuta Dumnezeu , dar asta trebuie facuta asa public spre rusinarea ereticilor care nu mai sunt in stare de nevointe egale cu ale apostolilor ). Mai sunt "ortodocsi "eretici care se numesc ecumenisti si sunt foarte placuti tie , au acelasi dumnezeu cu tine , un hristos care isi obtine energia dintr-o orgie cu un hristos inventat intr-o buda la musulmani.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde descoperire » 16 Mar 2012, 07:54

Pentru ca nu primesti semnele dupa moarte, adica mireasma si neputrezirea trupurilor sfintilor cu toate ca este scris si in Noul Testament despre acestea la Pavel si Matei 27 :" Mormintele s-au deschis şi multe trupuri ale sfinţilor adormiţi s-au sculat. Şi ieşind din morminte, după învierea Lui, au intrat în cetatea sfântă şi s-au arătat multora." primeste-le pe cele din viata aceasta , obtine-L tu pe Duhul Sfant intru tine (cu toate ca nu o sa poti) si asa vei recunoaste persoanele care au Lumina si te vei ingrozi de intunericul celorlalte. Apoi vei fi convinsa de catre Dumnezeu prin darul sau ca eliberarea de pacat se face prin lacrimi (chiar mai multe decat apa pe care o bem zilnic , cum a fost in cazul Sfintei Anisia si a Sfantului Pavel care a plans neancetat 3 ani, ziua si noaptea si asa i s-a curatat si trupul de toate toxinele spre a fi placut lui Dumnezeu) si prin mare nevointa realizata prin har (inchide pe cei mai mari 3 postitori penticostali, baptisti etc . in camerele lor si hraneste-i cu un mar , un cartof fiert si o maslina , la fel si pe cei mai renumiti nevoitori ortodocsi si vezi care iese de foame primul si care ultimul, vei vedea carora le ajuta Dumnezeu , dar asta trebuie facuta asa public spre rusinarea ereticilor care nu mai sunt in stare de nevointe egale cu ale apostolilor ). Mai sunt "ortodocsi "eretici care se numesc ecumenisti si sunt foarte placuti tie , au acelasi dumnezeu cu tine , un hristos care isi obtine energia dintr-o orgie cu un hristos inventat intr-o buda la musulmani.
Dacă aţi murit împreună cu Hristos faţă de învăţăturile începătoare ale lumii, de ce, ca şi cum aţi trăi încă în lume, vă supuneţi la porunci ca acestea:
21 ,,Nu lua, nu gusta, nu atinge cutare lucru!``
22 Toate aceste lucruri, cari pier odată cu întrebuinţarea lor, şi sînt întemeiate pe porunci şi învăţături omeneşti,
23 au, în adevăr, o înfăţişare de înţelepciune, într'o închinare voită, o smerenie şi asprime faţă de trup, dar nu sînt de nici un preţ împotriva gîdilării firii pămînteşti.
(Col 2:20-23 )
Am inserat ca unii oameni sa vada ca asprimea fata de trup cu care se lauda ortodocsii nu este de nici un pret.Apostolii de nevoie flamanzeau ci nu faceau asta ca semn de evlavie.Mai pe scurt chestia cu marul,cartoful fiert este o desertaciune.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde danadoina » 16 Mar 2012, 09:06

Draga Doriana, un fost protestant scrie din propie experienta , demonteaza toate argumentele tale...sa nu imi scrii ca sunt si ortodocsi care fac drumul invers, citeste cu atentie:
"... era o chestiune de ..... de recunoaştere şi de îmbrăţişare a adevărului realităţii în sine."
"Când am renunţat la rolul meu de papă infailibil protestant, interpretând Biblia după ideile mele proprii,...."
"nu mă satisfăcea să caut un protestantism reambalat într-o haină sentimentală. Căutam o viziune adevărată a credinţei creştine, şi am aflat această viziune în Ortodoxie"
"dacă tu cauţi o versiune a creştinismului „nouă şi îmbunătăţită”, atunci, fie că rămâi protestant sau romano-catolic, contează prea puţin..."
"...Caută adevărul şi nu te mai preocupa de altceva...."


"[/b] M-am convertit la Ortodoxie fiindcă am văzut în teologia şi viaţa Bisericii Ortodoxe o mărturie pură a adevărului[/b] – adevărul propriei mele fiinţe create după chipul lui Dumnezeu. Nu era o chestiune de supunere faţă de o autoritate exterioară, ci de recunoaştere şi de îmbrăţişare a adevărului realităţii în sine.

Fără îndoială, Biserica Romano-Catolică este mai mare şi mai bine organizată decât Biserica Ortodoxă. Fără îndoială, actuala liturghie romană este mai „accesibilă” americanilor moderni decât lungile slujbe cântate ale Bisericii Ortodoxe. Nici nu poate fi negat faptul că Romano-Catolicismul este mai uşor de înţeles din punct de vedere intelectual, fiind aşezat temeinic pe un puternic sistem raţional. Însă, nimic din toate acestea nu fac ca Romano-Catolicismul să fie adevărat. Domnul nostru a spus: „Eu sunt Adevărul”. El nu a spus: „Eu sunt Eficienţa şi Comoditatea”.

Când am renunţat la Protestantism şi am îmbrăţişat Ortodoxia, implicit, am renunţat şi la Romano-Catolicism, fiindcă Romano-Catolicismul şi Protestantismul sunt cu adevărat două feţe ale aceleiaşi monede. Când am abandonat noţiunea eretică de Sola Scriptura, am abandonat, de asemenea, presupoziţia că Creştinismul este o ideologie care poate fi derivată dintr-un text. Când am renunţat la rolul meu de papă infailibil protestant, interpretând Biblia după ideile mele proprii, am renunţat, de asemenea, şi la fantezia că ar mai putea exista şi un alt papă infailibil.

Pentru a formula altfel: nu mă satisfăcea să caut un protestantism reambalat într-o haină sentimentală. Căutam o viziune adevărată a credinţei creştine, şi am aflat această viziune în Ortodoxie. Desigur, ce era nou pentru mine era de fapt cea mai veche expresie a Creştinismului. Ortodoxia a fost religia Bisericii primare – chiar şi la Roma – înainte ca papa să devină un suveran infailibil, înainte ca purgatoriul să fie populat cu milioane de suflete care încearcă să scape de păcate, sperând că unele din „meritele prisositoare” ale Sfinţilor le-ar putea deschide calea.

Dacă vreţi să ştiţi cum era viaţa în Biserica primară, priviţi la Biserica Ortodoxă din zilele noastre. Ea mărturiseşte încă Crezul niceeo-constantinopolitan fără modificări, încă botează prin întreita scufundare[3], păstrează încă drept zile de post Miercurea şi Vinerea[4], respectă cu stricteţe Postul Mare şi cel al Naşterii Domnului[5], şi săvârşeşte încă Sfânta Liturghie într-un chip foarte asemănător cu cel din veacul al VI-lea[6].

Pe scurt, Ortodoxia este ceea ce era Romano-Catolicismul. Însă, dacă tu cauţi o versiune a creştinismului „nouă şi îmbunătăţită”, atunci, fie că rămâi protestant sau romano-catolic, contează prea puţin. Găseşte o biserică sau o parohie care îţi împlineşte nevoile şi se potriveşte stilului tău de viaţă, una în care să te simţi confortabil – o biserică cu o sală de gimnastică ar fi cea mai bună.

Însă, dacă tu cauţi cu adevărat să te întâlneşti cu Dumnezeu cel viu, atunci uită de toate gândurile şi de confortul vieţii. Caută adevărul şi nu te mai preocupa de altceva. Eu îţi pot spune că vei afla adevărul în Biserica Ortodoxă. Aici Îl vei întâlni pe Dumnezeu. Aici vei găsi îndrumarea de care ai nevoie pentru tămăduirea şi mântuirea sufletului tău."

pe
http://www.razbointrucuvant.ro/2011/03/ ... -seculara/
calea lui in Biserica (ed. rom. Calea de la Protestantism la Ortodoxie, Ed. Ecclesiast, Sibiu, 2010)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Doriana » 16 Mar 2012, 09:45

...sa nu imi scrii ca sunt si ortodocsi care fac drumul invers,
De ce nu? :) Am tot spus pe aici ca si marturiile ortodocsilor convertiti si ale protestantilor convertiti sunt la fel de impresionante. Fiecare are dreptate in felul lui, pentru ca a descoperit partea buna din ortodoxie sau np-ism, anume pe Hristos. Fac insa greseala sa generalizeze spunand ca religia lor are monopolul mantuirii numai pentru ca el, un singur om, a carui parere nu este adevar universal, a gasit acolo adevarul. Ori eu, daca vreau sa fiu obiectiva, va trebui ca daca il cred pe Clark Clarton sa il cred si pe ortodoxul convertit la np. Fiecare e sincer si spune adevarul, dar adevarul lui este unul subiectiv, venit din experienta lui personala. De ce as spune ca numai Clarton are dreptate? Si el, ca si ortodoxul convertit la np, vede cat poate si el, din unghiul in care este, caci, ca oameni, nu ne prea putem ridica la inaltimea lui Dumnezeu sa vedem lucrurile de sus, fara unghiuri.

Daca spun ca Dumnezeu este numai acolo unde L-am gasit eu, dovedesc lipsa de smerenie si pretentii prea inalte, caci ma port ca si cum eu as fi buricul pamantului iar Dumnezeu s-ar invarti numai in jurul meu. Iar cand ma uit la toate aceste marturii, primul meu gand este ca sper sa nu fac si eu aceeasi greseala vreodata, de a denigra o religie spunand ca numai a mea mantuieste, pe cand Dumnezeu mantuieste pe cine vrea si caile Lui sunt necunoscute.

Convertirile se petrec atunci cand bisericile devin reci si goale; omul in cautare de Dumnezeu Il cauta automat in alta parte. Dar daca bisericile protestante pot deveni reci, nici cele ortodoxe nu sunt scutite. Nu cred ca toti cei ce ies din BO sunt rau intentionati, sau amagiti, sau umbla dupa o cale mai usoara, asa cum ii acuza, foarte convenabil, ortodocsii. Sunt perioade in istorie cand unele biserici au devenit mai pline de Duh decat altele, caci s-au indeletnicit mai mult cu pocainta si rugaciunea. Secolul trecut a fost dominat de trezirile np. Acum bisericile np au cazut in autosuficienta si se pare ca BO vine puternic din urma. Iar oamenii vad asta si se convertesc in BO. Doamne ajuta sa se trezeasca ortodocsii! Ce bucurie ar fi pentru amarata noastra Romanie ortodoxa si lovita de toate urgiile de pacatoasa ce este...sau poate tocmai pentru ca Dumnezeu vrea sa o trezeasca...

Acum eu ii dau dreptate pe de o parte lui Clarton; ortodoxia este intradevar ceva extraordinar de frumos. Insa cred ca, odata cu noi, neortodocsii care invatam ortodoxia, va trebui ca si dvs, ortodocsii, sa invatati sa o cunoasteti. (inclusiv preotii de pe forum). Caci multi cunoasteti mai mult litera ortodoxiei decat Duhul ei. Iar Duhul este ceea ce o face frumoasa si de o atractivitate irezistibila.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Constantinos

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Constantinos » 16 Mar 2012, 10:06

Descopieire , mai lasa vrajelile eretice , pentru baptisti icoana sodomiei care iti este alaturata este reprezentativa , nu neg ca sunt homosexuali care inteleg biblia la fel ca tine si care au nevoie sa sublinieze anumite cuvinte mai cu negru la fel ca pe hartie igienica. Iti tai singur gatul daca iti demonstreaza cei mai buni din secta ta ca ai inteles gresit felul in care comentezi? Anatema si moarte sufleteasca si trupeasca grabnica lui Bula Rahan. Ada Doamne prin draci ziua aceea mai repede. La fel si idolilor ecumenisti ai lui Doriana.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Doriana » 16 Mar 2012, 10:26

Pentru Constantinos, de citit in pauza dintre anateme, blesteme si invocarea dracilor:

Nu am acceptat si nu accept ecumenismul. Nu ma voi putea uni niciodata cu cei care indiferent de confesiune, hulesc Duhul Sfant sau sustin pacatul ca virtute. Spun doar ca, daca omul vrea sa se pocaiasca, are instrumentele necesare in mai multe confesiuni crestine care, desi au schimbat forma de inchinare au pastrat esenta invataturii despre mantuire. Si nu pot spune ca toti ortodocsii sunt binecredinciosi, cand ortodocsii sunt de toate felurile. La fel, nu pot spune ca toti np sunt credinciosi cand si ei sunt de toate felurile. In fiecare confesiune crestina Dumnezeu are oameniii Lui. Sunt intr-adevar putini, dar sunt. Ceea ce te face crestin este pocainta si indepartarea de pacat, nu numele de crestin.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 16 Mar 2012, 11:22

Doriana, chiar dacă teoretic afirmi că nu susţi ecumenismul, însă mărturisirea ta, precum că în fiecare confesiune Dumnezeu are oamenii Lui care se mântuiesc, dovedeşte contrariul.
Orice om care mărturiseşte, fie teoretic sau prin faptă, că nu are nevoie de lucrările sfinţitoare din Biserca Ortodoxă, singura adevarata Biserică, huleşte împotriva Duhului Sfânt, fie că este sau nu conştient. Oricât de drăguţ sau bunuţ, ar fi omul acela şi lipsit de viciile care le făcea...Ori în această situaţie sunt toţi cei care dovedesc prin faptă şi credinţa lor persoanală acest fapt.
Sau poate nu şti ce înseamnă ecumenismul?
Aceasta credinţă este o mare înşelare, catastrofală. Îl aruncă pe cel care crede în pasivitate.
Nu neg faptul că sunt şi ortodocşi netrăitori sau nesuficient de trăitori. Dar aceştia sunt totuşi în Biserica, şi nimeni de pe faţa pământului nu se poate lăuda că este fără de păcat sau suficient de trăitor. Sunt şi ortodocşi chiar indiferenti de mântuirea lor, şi încă mulţi, dar şi aceştia au posibilitatea mânuirii prin pocăinta până la uşa mormântului, dar aceştia sunt totuşi conştienţi de starea lor păcătoasă. Pe când a crede că te afli pe drumul cel bun indiferent de credinţă şi confesiune ,este una din cele mai mari rătăciri. Care nu-l lasă pe cel înselat să găsească adevarata pocăintă . Este catastrofal!
Cu mult respect.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde danadoina » 16 Mar 2012, 12:08

.....Spun doar ca, daca omul vrea sa se pocaiasca, are instrumentele necesare in mai multe confesiuni crestine care, desi au schimbat forma de inchinare au pastrat esenta invataturii despre mantuire. .....

Doriana, asta nu se poate....nu ai citit ceea ce scria in mesajul anterior... :(

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Doriana » 16 Mar 2012, 13:09

Aceasta credinţă este o mare înşelare, catastrofală. Îl aruncă pe cel care crede în pasivitate....Pe când a crede că te afli pe drumul cel bun indiferent de credinţă şi confesiune ,este una din cele mai mari rătăciri. Care nu-l lasă pe cel înselat să găsească adevarata pocăintă
Sa ma ierte Dumnezeu daca am dovedit idei ecumeniste, nu asta mi-a fost intentia. Mai ales ca nu consider ca ma aflu pe drumul cel bun si ma parasc zilnic inaintea lui Dumnezeu pentru asta. Iar sfintenia lui Dumnezeu mi se pare asa de mare si infricosata incat mi-am pierdut sperantele ca voi ajunge vreodata sa o ating macar cu privirea. Numai ca nu vad diferente intre ortodocsi si altii ca produs final..
Doriana, asta nu se poate....nu ai citit ceea ce scria in mesajul anterior...
Am citit, danadoina, dar l-am apreciat ca subiectiv. N-o sa-ti vina sa crezi, dar si np spun cam acelasi lucruri. Atunci cand esti proaspat in credinta si tocmai L-ai gasit pe Hristos ti se pare ca cei care ti L-au facut cunoscut sunt cei mai buni, cei mai corecti si, mai ales, fara greseala. Ti-o spune un patit... :(
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde maria_andreea » 16 Mar 2012, 13:29

"doriana", ai grijă la simplismul np-lor.
Caută originea "instrumentelor necesare pt mântuire" de care vorbeşti şi vei vedea că sunt întemeiate pe mândrie, deci au fundament putred, riscant... Caută despre harul Duhului Sfânt în înţelegerea ortodoxiei şi în înţelegerea np-lor şi vei putea face diferenţa.
Noi aici doar vorbim însă nu mereu reuşim să purtând mănuşi în discuţii, aşa cum s-ar cuveni subiectelor fine şi delicate atunci când le prezentăm celor dinafara ortodoxiei, de aceea te invit pe tine să cercetezi originea "instrumentelor" np.
Iar sfintenia lui Dumnezeu mi se pare asa de mare si infricosata incat mi-am pierdut sperantele ca voi ajunge vreodata sa o ating macar cu privirea.
Ortodocşii urmăresc smerenia -cea dintâi dintre fericiri şi cea dintâi piatră a mântuirii, smerenie prin care primesc Împărăţia Cerurilor, Împărăţie care este din sfinţenia Lui Dumnezeu.
Atunci cand esti proaspat in credinta si tocmai L-ai gasit pe Hristos ti se pare ca cei care ti L-au facut cunoscut sunt cei mai buni, cei mai corecti si, mai ales, fara greseala.
Este o mare greşeală. Numai Lui Dumnezeu i se cuvine toată slava, cinstea şi închinăciunea...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde dimitrie » 16 Mar 2012, 13:40

Numai ca nu vad diferente intre ortodocsi si altii ca produs final..
Pentru început trebuie ţinut cont de următoarele:
a)trebuie să ai Botezul:
5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu. Ioan.3

b) ca Botezul să fie valid trebuie să ai credinţa adevărată, căci "Taina aceasta mare este; iar eu zic în Hristos şi în Biserică" Ef.5:32, şi nu orice Biserică, ci "Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp şi temelie a adevărului"1Tim.3:15:
5. Este un Domn, o credinţă, un botez, Ef.4

c) apoi, trebuie ca la creştin să nu existe acestea:
19. Iar faptele trupului sunt cunoscute, şi ele sunt: adulter, desfrânare, necurăţie, destrăbălare,
20. Închinare la idoli, fermecătorie, vrajbe, certuri, zavistii, mânii, gâlcevi, dezbinări, eresuri,
21. Pizmuiri, ucideri, beţii, chefuri şi cele asemenea acestora, pe care vi le spun dinainte, precum dinainte v-am şi spus, că cei ce fac unele ca acestea nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu. Gal.5

Apoi, ca să avem "produs final", trebuie să aibă acelaşi început, precum Botezul cel adevărat.

PS
Doriana, mult au mai transpirat fraţii ortodocşi aici! O da Domnul şi nu o fi degeaba (pentru ei nu e degeaba, oricare ar fi rezultatul).
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde danadoina » 16 Mar 2012, 13:44

Numai ca nu vad diferente intre ortodocsi si altii ca produs final.....
:shock: pai este plin calendarul ortodox...sf. Serafim de Sarov, sf. Nectarie, sf. Siluan, Sf. Ignatie Brianceaninov, Sf. Luca al crimeei, Sf. Inchisorilor, Sf. Teofan Zavoratul, sf. Paisie, cuv. Porfirie.......parintii imbunatatitit ....cum nu vezi ???

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde descoperire » 16 Mar 2012, 20:22

Orice om care mărturiseşte, fie teoretic sau prin faptă, că nu are nevoie de lucrările sfinţitoare din Biserca Ortodoxă, singura adevarata Biserică, huleşte împotriva Duhului Sfânt, fie că este sau nu conştient. Oricât de drăguţ sau bunuţ, ar fi omul acela şi lipsit de viciile care le făcea...Ori în această situaţie sunt toţi cei care dovedesc prin faptă şi credinţa lor persoanală acest fapt.Sau poate nu şti ce înseamnă ecumenismul?
Sincer:nu am nevoie de "lucrarile sfintitoare" a institutiei Biserica Ortodoxa de care spuneti dvs(ne-am lamurit cu ele)si o spun deplin constient.Vreau sa fiu dependent de har si sa fac esenta(de care Doriana spune).Iar declarati ca sunteti singura biserica adevarata.Citeam ca exclusivismul este caracteristic sectarilor dar vad ca si voi faceti la fel.Chiar nu se vede la nivel practic ca nu faceti fata?Chiar nu vedeti ca nu-i lucrare? ;)
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde descoperire » 16 Mar 2012, 20:33

ai grijă la simplismul np-lor.
La simplismul Domnului de asemena sa-si faca griji?
originea "instrumentelor necesare pt mântuire"....
A auzit,a inteles,a crezut si s-a botezat.
Ortodocşii urmăresc smerenia
Noi nu urmarim?
Este o mare greşeală. Numai Lui Dumnezeu i se cuvine toată slava, cinstea şi închinăciunea...
Vad ca mai cinstiti si pe altii.Vedeti ca acest lucru duce la incurcatura si oricum faceti asa cum va place.Sincer cred ca nu faceti diferenta intre porunca si naratiune.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde descoperire » 16 Mar 2012, 20:42

Pentru început trebuie ţinut cont de următoarele:
trebuie să ai Botezul
Dle Dimitrie chiar nu intelegeti ca noi nu recunoastem botezul pruncilor.Deci noi avem botez(unul singur ,valid,constient)
Botezul să fie valid trebuie să ai credinţa adevărată, căci "Taina aceasta mare este; iar eu zic în Hristos şi în Biserică" Ef.5:32, şi nu orice Biserică, ci "Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp şi temelie a adevărului"1Tim.3:15:
5. Este un Domn, o credinţă, un botez, Ef.4
Toate le avem si credinta adevarata.

Am pentru dvs si pentru dl. Haralambie o intrebare: Cui atribuiti viata schimbata a NP-lor?.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde maria_andreea » 16 Mar 2012, 21:24

Este o mare greşeală. Numai Lui Dumnezeu i se cuvine toată slava, cinstea şi închinăciunea...
Vad ca mai cinstiti si pe altii.
Cinstim acea parte din sfinţenia Lui Dumnezeu pe care şi-au apropriat-o.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde danadoina » 16 Mar 2012, 21:54

......Sincer:nu am nevoie de "lucrarile sfintitoare" a institutiei Biserica Ortodoxa de care spuneti dvs (ne-am lamurit cu ele) si o spun deplin constient......
Avand in vedere afirmatia de mai sus, ma intreb ce cautati de fapt pe Forumul ortodox ? :roll:

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde descoperire » 16 Mar 2012, 22:05

Avand in vedere afirmatia de mai sus, ma intreb ce cautati de fapt pe Forumul ortodox ? :roll:
Cunoastere Danadoina cunoastere pentru ca ceea ce trebuie sa faca orice crestin este si la noi adica esenta mantuitoare si doar atat.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 16 Mar 2012, 22:44

Cui atribuiti viata schimbata a NP-lor?.
Dracilor!
Sincer:nu am nevoie de "lucrarile sfintitoare" a institutiei Biserica Ortodoxa de care spuneti dvs.
Înfricoşător cuvânt şi fapt. Să ne ferească Dumnezeu pe noi ortodocşii de aşa ceva.
Cu mult respect.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde danadoina » 16 Mar 2012, 22:56

Avand in vedere afirmatia de mai sus, ma intreb ce cautati de fapt pe Forumul ortodox ? :roll:
Cunoastere Danadoina cunoastere pentru ca ceea ce trebuie sa faca orice crestin este si la noi adica esenta mantuitoare si doar atat.
cunoastere ? pai se pare ca o aveti deja, stiti tot si inca nu oricum ci ...mai bine decat necajitii de ortodcsi, care se incapataneaza sa tina la Sfanta Traditie, icoane, sfintii etc. ;
eu cred ca, cunoastetideja invatatura ortodoxa sitare nu sunteti de acord cu ea...deci motivul "cunoastere" nu este prea plauzibil :-?
imi puteti raspunde la o intrebare ? daca, credeti asa cum ati scris ca "esenta mantuitoare" exista si in ortodoxie, de ce va mai canoniti sa ne convingeti ca Biserica invata gresit ?


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX