Cum ne mantuim?

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea
Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde duodecimus » 12 Noi 2013, 05:52

Duodecimus, dacă tu crezi că eu nu ştiu de textul de la Ioan 10:30, înseamnă că eşti... dezorientat.
Ca să fiu sincer, eu cred că nu de... orientare aveți nevoie și nici de cunoștință mai multă, ci de cu totul altceva. Dar asta desigur e problema dvs. personală cu Dumnezeu, eu v-am spus doar ce cred.
Acolo nu se vorbeşte despre "deofiinţime", ci despre "unitate".
Exact așa explică martorii lui Iehova, că textul spune despre unitatea de gândire, acțiune, etc. Sper că n-ați preluat discursul lor doar pentru a mă contrazice. Eu nici măcar nu pretind a avea dreptate în această chestiune, căci:
"acest adevăr de credinţă este obligatoriu pentru mântuire. Deci, cel puţin anumite elemente ale Tradiţiei (respinse de voi formal, dar "plagiate" de multe ori de la ortodocşi) sunt obligatorii pentru mântuire.
... obligatoriu pentru mântuire -dacă este vorba să discutăm aspectele la nivel teoretic- este recunoașterea lui Iisus Hristos ca unic Mântuitor și unic Mijlocitor. Aceasta are implicație și la nivel practic, căci prea mulți români demonstrează prin practicile lor religioase că au mai mulți mântuitori și mai mulți mijlocitori în relația lor cu Dumnezeu.
Numai cu Biblia nu te mântuieşti!
Îmi pare bine că măcar asupra acestui punct suntem de acord :)
Ca de obicei, sectarii nu gândesc... Şi încă nici unul n-a reuşit să mă convingă de contrariul...
Posibil, oricum nu înțeleg ce am eu de-a face cu ei...

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Doriana » 12 Noi 2013, 12:38

Doriana, dar tu ce ai cu sectarii? Vorbeşti de parcă ai face parte dintre ei... :)
Va multumesc pentru gandul bun, (in viziunea dvs ortodoxa, pe care o inteleg) dar adevarul este ca fac parte dintre ceea ce dvs numiti „sectari“. Si, in viziunea mea ne-ortodoxa, pe care nu stiu daca o intelegeti, consider o binecuvantare sa fii in locul in care Dumnezeu te-a asezat. Dar mi s-a intamplat sa gasesc printre ei oamenii de care vorbeam, care nu prea se pricep la discutii, dar a caror rugaciune smerita, spre deosebire de a mea, poate darama portile iadului. Sunt oameni carora le datorez faptul ca ma mantuiesc, si sunt constienta ca astfel de oameni nu sunt numai printre penticostali, caci mantuirea mea poarta in mod clar si cateva amprente ortodoxe si de alta culoare denominationala. Aici este zona in care Biserica devine invizibila. :)

Deci, ca sa fiu on-topic, de multe ori habar nu avem cui datoram mantuirea noastra si cine se roaga pentru noi ca sa ajungem la ea. Nu avem idee de ce iesim brusc dintr-o problema fara iesire sau cum de suntem vindecati pe neasteptate de vreo boala suparatoare. Nici atat nu stim daca cei ce se roaga pentru noi sunt ortodocsi sau altceva. Probabil vom sti doar cand vom ajunge la Domnul. Noi spunem ca a fost planul Domnului sa fim mantuiti de o anume problema sau pacat. Absolut, insa Dumnezeu lucreaza prin oameni si prin rugaciunile lor. De exemplu, dupa planul lui Dumnezeu, Ieremia a proorocit ca robia va dura 70 de ani, insa cand Daniel a citit acestea a stat in post si rugaciune necurmata ca Dumnezeu sa-si implineasca planul.(Daniel 9)
(Am o presimtire ca si prietenul nostru, Duodecimus, este pasionat de lupta in rugaciune atunci cand nu scrie pe forumuri.)

Cer scuze pentru lipsa diacriticelor, nu am tastatura in limba romana.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde anastasys » 12 Noi 2013, 14:03

Ceea ce urmeaza sa spun e doar parerea mea personala formata in urma lecturilor trecute prin filtrul mintii mele. Cum ne mantuim? Prin credinta si fapte. Nu stiu daca prima are o pondere mai mare, dar sa zicem ca amandoua au o pondere egala, 50% fiecare. Scuzat sa imi fie simplismul ideilor.
Din Sf. Scriptura aflam chiar de la Mantuitorul ca exista o singura credinta, un singur Dumnezeu, o singura Biserica. Deci trebuie sa o cautam pe cea reala, adevarata ca sa ne mantuim macar 50%. (Poate fi doar pe jumatate?)
Apoi urmeaza faptele. Daca reusim sa le indeplinim pe toate - ooo, mare lucru ne zice Mantuitorul ca de-abia ne vom putea numi atunci doar slugi netrebnice si doar atat - avem inca 50%. Cum amintea si doriana despre rugaciune, Sf. Isaac Sirul numeste rugaciunea cea mai mare fapta posibila, si de ce? Pentru ca o poate face si saracul si bogatl, nu depinde de starea pecuniara a credinciosului.
Acum ganditi-va dvs. (doriana) daca avand doar rugaciunea fara dreapta credinta va puteti mantui...
P.S. Diacriticele nu sunt pe nici o tastatura, ci tine de setarile programului (windows in cazul meu). Daca va intereseaza se seteaza din Start - control panel - date, time, language - regional language...

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde silvestru » 12 Noi 2013, 15:04

Va multumesc pentru gandul bun, (in viziunea dvs ortodoxa, pe care o inteleg) dar adevarul este ca fac parte dintre ceea ce dvs numiti „sectari“. Si, in viziunea mea ne-ortodoxa, pe care nu stiu daca o intelegeti, consider o binecuvantare sa fii in locul in care Dumnezeu te-a asezat. Dar mi s-a intamplat sa gasesc printre ei oamenii de care vorbeam, care nu prea se pricep la discutii, dar a caror rugaciune smerita, spre deosebire de a mea, poate darama portile iadului. Sunt oameni carora le datorez faptul ca ma mantuiesc, si sunt constienta ca astfel de oameni nu sunt numai printre penticostali, caci mantuirea mea poarta in mod clar si cateva amprente ortodoxe si de alta culoare denominationala. Aici este zona in care Biserica devine invizibila. :)
Credinta dvs este una de tip sincretist. Cel putin la acest capitol va apropiati foarte mult de New Age cu asa numita lor teorie a ramificatiilor... Din pdvd ortodox aceste idei sunt eretice. Pericolul ce vine din aceasta credinta este acela ca lasa impresia ca omul se poate mantui cu conditia sa creada in Iisus, indiferent in ce cult este...Si astfel inselarea devine amarnica, caci crezand ca esti pe drumul cel bun, in realitate esti pe alaturi...
Multe dezamăgiri vor mai fi...
Deci, ca sa fiu on-topic, de multe ori habar nu avem cui datoram mantuirea noastra si cine se roaga pentru noi ca sa ajungem la ea. Nu avem idee de ce iesim brusc dintr-o problema fara iesire sau cum de suntem vindecati pe neasteptate de vreo boala suparatoare. Nici atat nu stim daca cei ce se roaga pentru noi sunt ortodocsi sau altceva. Probabil vom sti doar cand vom ajunge la Domnul. Noi spunem ca a fost planul Domnului sa fim mantuiti de o anume problema sau pacat. Absolut, insa Dumnezeu lucreaza prin oameni si prin rugaciunile lor. De exemplu, dupa planul lui Dumnezeu, Ieremia a proorocit ca robia va dura 70 de ani, insa cand Daniel a citit acestea a stat in post si rugaciune necurmata ca Dumnezeu sa-si implineasca planul.(Daniel 9)
Cum se face ca marea majoritatea penticostalilor nu sunt de acord cu aceasta parere si ei spun ca singurul mijlocitor intre Dumnezeu si oameni este Iisus?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Doriana » 13 Noi 2013, 00:52

exista o singura credinta, un singur Dumnezeu, o singura Biserica. Deci trebuie sa o cautam pe cea reala, adevarata ca sa ne mantuim
Din păcate, ortodocşii şi protestanţii s-au despărţit de prea mult timp pentru ca acum să le fie prea uşor să vorbească aceeaşi limbă. Aşa că, pentru a se inţelege, trebuie să înceapă de foarte de jos. De exemplu, fraza de mai sus nu are niciun sens pentru un np, care nu crede în mântuirea prin Biserică. Pentru un np, mântuirea este prin Hristos, aşa cum spune Biblia, iar cel ce vine la Hristos devine automat parte a Bisericii.

(Vă mulţumesc pentru sfatul de natură tehnică; a mers.)
Credinta dvs este una de tip sincretist. Cel putin la acest capitol va apropiati foarte mult de New Age cu asa numita lor teorie a ramificatiilor..
Eu nu aş merge chiar atât de departe cu aceste comparatii. Este pur si simplu o credinţă de tip neoprotestant. Din Biserică fac parte (simplist explicat) toti cei care cred în Hristos şi o demonstrează cu fapta având ca efect părăsirea păcatului şi roada Duhului. Astfel de oameni se gasesc numai în denominaţiile creştine (deşi unii nu sunt de scord să includă aici şi Bisericile istorice). Apoi, în niciun caz nu ne mântuieşte faptul că aparţinem de o Biserică anume dacă nu trăim neprihănirea sau măcar tindem spre ea. Calitatea de penticostal, adventist sau ortodox nu ne va duce in rai. Dacă nu ne demonstrăm credinţa cu fapta iadul e mult mai aproape. Aş putea spune că în învăţătura np calea e uneori chiar mai strâmtă ca la ortodocşi, deci nici vorbă de New Age.
Cum se face ca marea majoritatea penticostalilor nu sunt de acord cu aceasta parere si ei spun ca singurul mijlocitor intre Dumnezeu si oameni este Iisus?
Păi, conform Scripturii, aşa şi este; Iisus este singurul mijlocitor între Dumnezeu şi oameni. Numai că aici "mijlocitor" inseamnă singurul care a reuşit să se aşeze la mijloc între noi şi Dumnezeu, făcând pace prin sângele crucii Lui şi singurul prin care ne mântuim. Şi nimeni altul nu mai poate avea această calitate; nici pe departe. Faptul că noi ne putem ruga unii pentru alţii este deoarece El a creat o punte şi un motiv pentru ca rugăciunile noastre să fie ascultate: anume, atunci cand sunt aduse în Numele (jertfei) Lui. Fără această jertfă ne puteam ruga noi mult şi bine şi cu un întreg alai de fraţi sau de sfinţi...nu ar fi ajutat deoarece satan nu ar fi fost încă biruit.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde protosinghel » 13 Noi 2013, 02:05

Fraţilor, eu pe Doriana o cunosc personal. Este penticostală, dar cu multe sclipiri ortodoxe. Omul este în căutare, nu-i săriţi în cap!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde duodecimus » 13 Noi 2013, 05:24

Săriţi-mi mie în cap, căci eu m-am lepădat de... Ortodoxie şi sunt [adventist] periculos!.:) Pe de-asupra sunt şi un rău... :(

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde protosinghel » 13 Noi 2013, 12:12

Săriţi-mi mie în cap, căci eu m-am lepădat de... Ortodoxie şi sunt [adventist] periculos!.:) Pe de-asupra sunt şi un rău... :(
Nu ştiu dacă eşti rău, dar cu siguranţă eşti răutăcios şi de multe ori fără respect...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde protosinghel » 13 Noi 2013, 12:23

Eu cred că subiectul poate fi încheiat cu un citat din Sf. Ioan Gură de Aur.
Pentru a ne mântui avem nevoie de credinţă dreaptă (orthodoxia) şi de fapte bune săvârşite drept (orthopraxia).
Cred că cu asta majoritatea sunteţi de acord. Iar felul în care fiecare dintre noi vede orthodoxia şi orthopraxia, dacă este cazul, le putem discuta în alte subiecte separate.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron