Cum ne mantuim?

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu
Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Doriana » 07 Noi 2010, 22:44

Da. Iar continuarea era:

Mantuirea deci este un proces teandric complex si continuu, la care suntem angajati intreaga noastra viata, din care pricina ni se si spune: "Lucrati mantuirea voastra" (Filipeni 2, 12). Prin urmare nimeni nu poate spune in aceasta viata: Sunt mantuit.
Da, aici parca nu s-ar potrivi. Adica, daca mantuire = iertare de pacate + dobandirea vietii vesnice, cand are loc iertarea de pacate si dobandirea vietii vesnice [deci anularea mortii spirituale]? Stim ca cine crede in Hristos a trecut [pf compus] de la moarte la viata. Deci, cand anume?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde electric77 » 08 Noi 2010, 07:05

NU DUMNEZEU A LASAT PRIN MOISE SI IN VECHIUL TESTAMENT PREOTII SI LEVITII? Sincer, nu cunoasteti Scripturile si spuneti versete la intamplare, fara nicio noima.
Doamna Florina, cred ca dumneavoastra aveti unele lacune in studiul Bibliei, pentru ca scrie Pavel clar despre sfarsitul Legii lui Moise cu toate cele aferente. Va invit sa cititi Evrei cap.7 si 8.

Evlavia
Mesaje:19
Membru din:06 Noi 2010, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Evlavia » 08 Noi 2010, 19:12

pentru ca scrie Pavel clar despre sfarsitul Legii lui Moise cu toate cele aferente. Va invit sa cititi Evrei cap.7 si 8.
Te invit sa sa nu mai dai sensuri aiurea la pasajele din Sfanta Scriptura.

Mantuitorul nostru Iisus Hristos spune clar:

Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.
Sfânta Evanghelie după Matei, Capitolul 5

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde electric77 » 08 Noi 2010, 19:16


Mantuitorul nostru Iisus Hristos spune clar:

Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.

Sfânta Evanghelie după Matei, Capitolul 5
Aici spune Domnul ca nu a venit sa strice Legea ci sa o implineasca, nu a spus ca Legea nu va fi desfiintata de Cel care a dat-o, adica Tatal . Deci scopul principal al venirii lui Cristos a fost acela de a implini Legea. De ce a trebuit sa o implineasca? Pentru ca era evreu, nascut sub Legea lui Moise. Ducand o viata lipsita de pacat, cu desavarsire, a implinit Legea, ceea ce niciun om nu reusise pana atunci.

Evlavia
Mesaje:19
Membru din:06 Noi 2010, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Evlavia » 08 Noi 2010, 19:16

Da, aici parca nu s-ar potrivi.
Parca? Ce inseamna acest lucru? Ceva concret sau o presupunere in baza careia se infiripa calea credintei?

Evlavia
Mesaje:19
Membru din:06 Noi 2010, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Evlavia » 08 Noi 2010, 19:18

Deci scopul principal al venirii lui Cristos a fost acela de a implini Legea.
Nu vezi frate ca te contrazici in TOT? Mai inainte spui ca a fost anulata toata Legea veche. Acum nu, ca s-a implinit.

PS: Scuze pentru post dublu.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Doriana » 08 Noi 2010, 19:19

Da, aici parca nu s-ar potrivi.
Parca? Ce inseamna acest lucru? Ceva concret sau o presupunere in baza careia se infiripa calea credintei?
Vreti s-o zic direct? OK: Nu se potriveste. Nu presupunere, ci certitudine. Definitia mantuirii nu se potriveste cu specificarea facuta sub ea. Si am aratat de ce.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde electric77 » 08 Noi 2010, 19:21


Nu vezi frate ca te contrazici in TOT? Mai inainte spui ca a fost anulata toata Legea veche. Acum nu, ca s-a implinit.
Nu este nicio contrazicere, orice persoana care gandeste cat de cat, deci are ceva facultati mintale, isi da seama ca cele 2 idei emise de mine:
-1 Legea a fost anulata
-2 Isus a implinit Legea

nu sunt doua afirmatii care se bat cap in cap. Nu este nicio contrazicere.
Isus a implinit Legea. Dupa moartea lui Isus, a fost facut un nou Legamant, iar cel vechi a fost desfiintat.

Evlavia
Mesaje:19
Membru din:06 Noi 2010, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Evlavia » 08 Noi 2010, 19:24

Vreti s-o zic direct? OK: Nu se potriveste. Nu presupunere, ci certitudine. Definitia mantuirii nu se potriveste cu specificarea facuta sub ea. Si am aratat de ce.
Ramaneti atunci cu aceasta certitudine.

Evlavia
Mesaje:19
Membru din:06 Noi 2010, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Evlavia » 08 Noi 2010, 19:26

-1 Legea a fost anulata
-2 Isus a implinit Legea
Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.
Sfânta Evanghelie după Matei, Capitolul 5

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 17:03

Doriana ar fi prefrat un raspuns care sa se potriveasca mai bine cu conceptiile juridice ale cultului in care s-a educat in ultimul timp. Ori raspunsul lui Dumio, unul tipic ortodox o cam da peste cap! :D

- Noi nu privim mantuirea doar ...pasiv. HRISTOS ne-a mantuit si GATA! Suntem mantuiti!

Suntem mantuiti... dar si noi trebuie sa con-lucram, sa participam la mantuirea noastra. De caeea.... asculktarea de care vorbea Dumio este dupa modelul ascultarii FIULUI de TATAL. De asta suntem urmatori ai lui Hristos... ca sa facem si noi, precum EL, ascultare de TATAL! De voia LUI. Si care este voia Lui?

Si aceasta este voia Tatalui Meu, ca din toti cei pe care Mi I-a dat MIe sa nu pierd pe nici unul

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 17:08

Deci... ca sa ne mantuim... trebuia sa ramanem in ascultare fata de El!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Doriana » 09 Noi 2010, 17:10

Suntem mantuiti... dar si noi trebuie sa con-lucram, sa participam la mantuirea noastra.
Uite, aici sunt de acord cu tine. Deci mantuirea e la timpul prezent. Atat timp cat eu conlucrez, imi pastrez mantuirea. Daca o iau pe aratura o pierd.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 17:18

Am lipsit ceva timp... si vad ca deja ati scris vreo 2 pagini....! :D

Si ati luat-o la trap si v-ati bagat nasu` si in preotie! Evident.... fara sa intelegeti mare lucru!

Mantuirea.... asta vad ca multi nu inteleg.... este un DAR, o pomana pe care o face Dumnezeu cu noi. E milostivirea Sa fata de noi! E la fel ca si cu VIATA - aducerea noastra din nefiinta la fiinta - semn al dragostei. Doar ca acum, fiind noi deja SUBIECTi cunoscatori..... suntem invitati la o PARTICIPARE la viata Treimii. Asta presupune o ACCEPTARE din partea noastra, dar nu in sesnsul reductionist protesatan ca... GATA am acceptat si sunt mantuit!

- Harul lui Dumnezeu e adevarat ca.... biruieste firea omeneasca, adar nu o DESFIINTEAZA, nu o anuleaza! haRUL SE POATE SI RETRAGE; SE POATE INDEPARTA! De ce oare a spus Hristos: celui ce i se pare ca sta.... sa ia aminte sa nu cada!????!!!

- Deci mantuirea nu se poate realiza asa.... omeneste (si nici intr-un caz juridic), ci DUMNEZEIESTE. Iar Dumnezeu nu forteaza.... si totodat EL incearca inimile noastre!

Cu alte cuvinte.... mantuirea nu e ca si cum ai avea buletin de intrare in cer. Gata.... am cumparat castraveti de la piata..... sunt ai mei.

Despre preotie - pe topicul cu pricina!
Pe scurt insa.... EVLAVIA, pe care o salut respectuos si-i urez bun-venit, le-a cam tras-o peste nas p/np pt. ca nu prea mai putem vorbi de iertarea pacatelor in afara Bisericii si fara preotie. Bineintales ca nimic nu e cu neputinta la Dumnezeu.... bineinteles ca nu preotul cu de la sine putere ci Dumnezeu e CEL care iarta pacatele prin mana preotului s.am.d - dar problema celor care nu mai au preotia ramane! Si e una GRAVISSIMA!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 17:24

Suntem mantuiti... dar si noi trebuie sa con-lucram, sa participam la mantuirea noastra.
Uite, aici sunt de acord cu tine. Deci mantuirea e la timpul prezent. Atat timp cat eu conlucrez, imi pastrez mantuirea. Daca o iau pe aratura o pierd.
Asta inseamna ca esti se de acord ca suntem... dar nu suntem!

Suntem in sensul manturii obiective. In sensul mantuirii subictive insa... inca nu. Adica trebuie sa lucram! Adica sa facem fapte vrednice de pocainta!

- Adica... VIRTUAL (ca posibilitate) avem deja raiul.... Hristos ne-a deschis imparatia! Acum nu trebuie de cat ca noi sa o luam cu asalt.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Doriana » 09 Noi 2010, 17:29

Suntem in sensul manturii obiective. In sensul mantuirii subictive insa... inca nu. Adica trebuie sa lucram! Adica sa facem fapte vrednice de pocainta!

- Adica... VIRTUAL (ca posibilitate) avem deja raiul.... Hristos ne-a deschis imparatia! Acum nu trebuie de cat ca noi sa o luam cu asalt.
Deci nu ma invarti iarasi. Daca mantuire = slobozirea din robia pacatului si a mortii precum si dobandirea vietii celei vesnice,cand are loc aceasta slobozire? Cand eu fac...ce anume? [Cazuram de acord ca depinde si de mine] .
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 18:56

NU te invarte nimeni, Doriana. Dar trebuie sa recunosti... e un silogism banal. Reia textul anterior, redactat chiar de catre tine si vei vedea ca nu e nici o ... invartelnita; Ziceai asa:
Uite, aici sunt de acord cu tine. Deci mantuirea e la timpul prezent. Atat timp cat eu conlucrez, imi pastrez mantuirea. Daca o iau pe aratura o pierd.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 18:58

Daca o am....sau am dobandit-o .. nu inseamna si ca nu o pot pierde!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Doriana » 09 Noi 2010, 19:02

NU te invarte nimeni, Doriana. Dar trebuie sa recunosti... e un silogism banal. Reia textul anterior, redactat chiar de catre tine si vei vedea ca nu e nici o ... invartelnita; Ziceai asa:
Uite, aici sunt de acord cu tine. Deci mantuirea e la timpul prezent. Atat timp cat eu conlucrez, imi pastrez mantuirea. Daca o iau pe aratura o pierd.
Deci pana la urma suntem de acord. :? Aceasta a fost invatatura pe care am primit-o de la inceput. Doar ca formularea difera de la ortodocsi la np. Si cata cerneala curge in certuri inutile...

Sunt si unii care zic ca "once saved, allways saved". Ei au alta idee: mantuirea nu o poti pierde, caci e asigurata de Dumnezeu. Daca ai cazut de la credinta nu ai fost mantuit niciodata, ci doar ai jucat teatru. Pana la urma tot acolo ajungi: Dumnezeu ofera siguranta mantuirii; variabila este vointa ta.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde protosinghel » 18 Dec 2010, 20:15

(Re)citind textul de la Fapte 2:47 - Domnul adăuga zilnic Bisericii pe cei ce se mântuiau - m-am gândit să vorbim mai serios despre diferenţele interconfesionale privind subiectul mântuirii.
Interesant e că Domnul nu adăuga Bisericii pe cei mântuiţi (cum spun mulţi np), ci pe cei ce se mântuiau. Deci mântuirea şi chiar pocăinţa (a se vedea contextul din aceeaşi carte şi capitol), nu este un moment, ci un proces care are un început clar, dar trebuie să dureze toată viaţa.
De ce atunci np spun că sunt pocăiţi şi sunt mântuiţi? Şi chiar nu înţeleg de ce îi deranjează răspunsul ortodocşilor privind nesiguranţa mântuirii?


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 28 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX