Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau
Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde Floryan » 28 Dec 2010, 14:34

CIne a postat acel film, poate sa ne lamureasca ce vrut sa demonstreze de fapt?

FIlme cu sectari sfinti, sau cel putin care se cred sfinti. Sa le fie rusine!

Un singur mijlocitor PASTORUL :lol:


sectari pocaiti:


becali e bun, vreau sa spun


asta e tare :lol: :lol:


"biserica apostolica a primelor veacuri"


Colectarea "taxelor"
:lol:

SOla scriptura si biserica cea saraca :lol:



Si lista poate continua.
Dragi sectari, vedeti-va de pacatele voastre. Pocaiti-va si poate, cu ajutorul lui Dumnezeu sa reveniti la biserica mama, cea ortodoxa.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 02:19

Sincer nu stiu cine este hoist pe acest site dar consider ca nesimtirea sectara este mare . Dute sectar netrebnic pe canalele tale si jicneste cit vrei caci noi nu intram pe mizeriile voastre paduchioase sa jicnim . Sincer sunteti nesimtiti .Hoist-ul putina ordine chiar nu se poate?
Sa se vorbeasca ce este de vorbit nu jicniri la adresa oamenilor si de catre cine???? niste sectari cu creierele spalate?niste tradatori de neam care siau vintut sufletul pe 5 centi?

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde daniel tuduran » 29 Dec 2010, 10:26

Ortodoxul autentic nu minte. Daca-i este foame va spune acest lucru. Daca nu are ce imbraca, va spune acest lucru. Problema este ca nu-l intreaba nimeni de acestea.

Chiar nu va este rusine de faptul ca multi ortodocsi au ramas fara adapost deasupra capului, sau mor de foame, sau nu au ce imbraca iar dvs. (ceilalti ortodocsi) stati cu mainile in san? Bine ca va inghesuiti si va rupeti hainele prin gradurile bisericii, ca sa faceti cine stie ce "minunatii". Vai, cata sfintenie si credinciosie?!
Nu te supara ori esti fara minte ori esti nesimtit. Biserica Ortodoxa deruleaza cele mai importante programe de binefacere din Romania.Chiar recent a aparut un articol Forbes care atesta acest lucru.aici

ar la Suceava au fost reconstruite din temelie 46 de case", a mai spus părintele Moţoc, menţionând că numărul beneficiarilor a ajuns la 730.000 de persoane, în 2010.

La nivel național, Patriarhia deține 394 de instituții de protecție socială.

„La Iași există ‘cea mai mare unitate de diagnostic și tratament, Spitalul Providența’, a cărui dotare este, din punct de vedere al aparaturii, la nivelul Spitalului Universitar București.


http://www.basilica.ro/ro/stiri/biseric ... _1431.html

Deci mai usor cu minciunile!
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

vasinec

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde vasinec » 29 Dec 2010, 10:40

CIne a postat acel film, poate sa ne lamureasca ce vrut sa demonstreze de fapt?
FIlme cu sectari sfinti, sau cel putin care se cred sfinti. Sa le fie rusine!
...
Si lista poate continua.
Dragi sectari, vedeti-va de pacatele voastre. Pocaiti-va si poate, cu ajutorul lui Dumnezeu sa reveniti la biserica mama, cea ortodoxa.
Off topic:
Domnule Floryan, rautatea si lipsa de onestitate dauneaza gandirii inteligente. Cine acceseaza acele link-uri postate de dvs., poate ajunge la alte link-uri (de pe aceeasi pagina de web) care prezinta biserica adventista sub o alta lumina (ex: se pot accesa link-uri despre "adventistii longevivi", "concerte adventiste", etc).

Eu ma simt dator sa va multumesc pentru reclama. Avem nevoie de oameni ca dvs. care sa starneasca curiozitatea pentru cunoasterea altor confesiuni, din mai multe surse.

P.S. Putem reveni la subiectul nostru?

vasinec

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde vasinec » 29 Dec 2010, 10:49

Sincer nu stiu cine este hoist pe acest site dar consider ca nesimtirea sectara este mare . Dute sectar netrebnic pe canalele tale si jicneste cit vrei caci noi nu intram pe mizeriile voastre paduchioase sa jicnim . Sincer sunteti nesimtiti .Hoist-ul putina ordine chiar nu se poate?
Sa se vorbeasca ce este de vorbit nu jicniri la adresa oamenilor si de catre cine???? niste sectari cu creierele spalate?niste tradatori de neam care siau vintut sufletul pe 5 centi?
Domnule iulianbracau, dvs. sunteti un dusman al ortodoxiei. Ati vazut numai jigniri, in loc sa vedeti lucruri care trebuiesc indreptate. Incercati sa aparati ortodoxia indreptand ceea ce este gresit.

Din pacate, din cei ca dvs. au fost si sunt foarte multi (majoritatea). Acestia duc ortodoxia la vale. Imi pare rau pentru ortodocsii sinceri, iubitori de Dumnezeu si iubitori de oameni, care vad aceste greseli si sunt indurerati. Dar, pe ei ii va rasplati Dumnezeu. O sa va rasplateasca si pe dvs. (pentru felul cum ati aparat credinta).

vasinec

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde vasinec » 29 Dec 2010, 11:03

Ortodoxul autentic nu minte. Daca-i este foame va spune acest lucru. Daca nu are ce imbraca, va spune acest lucru. Problema este ca nu-l intreaba nimeni de acestea.

Chiar nu va este rusine de faptul ca multi ortodocsi au ramas fara adapost deasupra capului, sau mor de foame, sau nu au ce imbraca iar dvs. (ceilalti ortodocsi) stati cu mainile in san? Bine ca va inghesuiti si va rupeti hainele prin gradurile bisericii, ca sa faceti cine stie ce "minunatii". Vai, cata sfintenie si credinciosie?!
Nu te supara ori esti fara minte ori esti nesimtit. Biserica Ortodoxa deruleaza cele mai importante programe de binefacere din Romania.Chiar recent a aparut un articol Forbes care atesta acest lucru.aici

ar la Suceava au fost reconstruite din temelie 46 de case", a mai spus părintele Moţoc, menţionând că numărul beneficiarilor a ajuns la 730.000 de persoane, în 2010.

La nivel național, Patriarhia deține 394 de instituții de protecție socială.

„La Iași există ‘cea mai mare unitate de diagnostic și tratament, Spitalul Providența’, a cărui dotare este, din punct de vedere al aparaturii, la nivelul Spitalului Universitar București.


http://www.basilica.ro/ro/stiri/biseric ... _1431.html

Deci mai usor cu minciunile!
Chiar daca tot ce imi prezentati dvs. este adevarat (nu am verificat), se poate spune ca este doar praf in ochi.

Multi ortodocsi sunt fara adapost, fara hrana si in alte lipsuri stringente. Aceasta este realitatea (nu floricelele pe care mi le prezentati dvs.)
Avand in vedere puterea si influenta pe care o are ortodoxia in Romania, astfel de cazuri nu ar trebui sa existe. Ce fel are grija ortodoxia de credinciosii sai?
Aici se vede credinta: in grija fata de aproapele.

P.S. Ar trebui sa luati exemplu de la alte biserici, din Romania, care sunt capabile sa se mobilizeze (cu anumite efeorturi si chiar "sacrificii") oridecateori fratii de credinta sunt in nevoi. Chiar au resurse (sufletesti, fizice si materiale) sa-i ajute si pe cei din alte confesiuni. Biserica Ortodoxa are o putere si o influenta
foarte mare, putand elimina aproape complet fenomenul lipsei adapostului, hranei si imbracamintei in randurile ortodocsilor. Pentru asta este nevoie de educatie crestina (ceea ce lipseste - nefiind timp pentru aceasta din cauza slujbelor si ritualurilor).

P.S. 2. Foarte multi ortodocsi cheltuie bani, timp si efort pentru a se deplasa la distanete mari, ca sa pupe niste oase. Cu aceleasi resurse (aceeasi bani, timp si eforturi) s-ar putea construi niste case pentru batranii ortodocsi ramasi fara adapost (am adat un exemplu). Ar fi o slujba care ar aduce bucurie oamenilor si, mai ales, lui Dumnezeu.
Ultima oară modificat 29 Dec 2010, 14:42 de către vasinec, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 11:16

Domnule iulianbracau, dvs. sunteti un dusman al ortodoxiei. Ati vazut numai jigniri, in loc sa vedeti lucruri care trebuiesc indreptate. Incercati sa aparati ortodoxia indreptand ceea ce este gresit.

Din pacate, din cei ca dvs. au fost si sunt foarte multi (majoritatea). Acestia duc ortodoxia la vale. Imi pare rau pentru ortodocsii sinceri, iubitori de Dumnezeu si iubitori de oameni, care vad aceste greseli si sunt indurerati. Dar, pe ei ii va rasplati Dumnezeu. O sa va rasplateasca si pe dvs. (pentru felul cum ati aparat credinta).


:lol: Domnule vasinec nu o mai fa atit pe victima ca nu ma impresionezi a iti spune adevarul verde in fata e dureros nu?
Dar ce ar fi sa cauti dumneata mai intii birna din ochiul tau apoi sa vezi paiul din ochiul altuia ???Cum suna ??? :idea:
Eu nu consider ca am gresit aratind mizeria in care va zbateti voi insusi fiind rataciti cautati sa rataciti si pe altii .

Sectarii cind se vad incoltiti apeleaza la vechea placa sunt copilul lui isus , sunt nevinovat ,etc. Domnule vasinec tu ai aruncat primul cu piatra primesti ce meriti.Toti sectarii cind se vad incoltiti apeleaza la toleranta .Toleranta religioasa .

Ni se cere toleranta spirituala.
De fiecare data cand ni se cere un astfel de lucru, e bine sa ne intrebam cum ar fi reactionat Hristos, daca ar fi fost in locul nostru. Ar fi acceptat minciuna in locul adevarului, pe motiv ca nu trebuie sa supere pe cineva? Cu siguranta ca nu. Mantuitorul nu a facut compromisuri in materie de credinta. Dimpotriva, Mantuitorul i-a mustrat pe farisei, pe carturari, pe toti cei care tolerau abaterea de la adevarul de credinta revelat. Dar mustrarea Sa, a avut drept scop vindecarea acestora, nu moartea lor. Deci, si atitudinea noastra trebuie sa aiba in vedere indreptarea lor.

Sfantul Isaac Sirul spunea ca trebuie sa fim milostivi fata de orice om, fie ca impartaseste sau nu credinta noastra. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa acceptam ca Ortodoxia poate fi inlocuita oricand, cu orice alta invatatura despre Dumnezeu.

Se invoca faptul ca noi crestinii trebuie sa fim iubitori, caci "iubirea indelung rabda, ca pe toate le sufera…" (Epistola Intai catre Corinteni - 13, 7). Dar se uita sa se mentioneze ca iubirea curata este cea care "se bucura de adevar" (13, 6). Asadar, numai iubirea care se insoteste cu adevarul este capabila sa aduca viata cea adevarata.

Prin asa zisa toleranta religioasa se solicita introducerea minciunii in randul afirmatiilor adevarate. Ni se cere sa afirmam, de exemplu, ca Fecioara Maria este pururea fecioara, dar sa nu negam ca ea a avut si alti copii, ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu, dar in fata unui musulman sa spunem ca este un profet, etc. Se cere sa fie cultivata confuzia, pierzandu-se din vedere ca aceasta atitudine compromite mantuirea.

vasinec

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde vasinec » 29 Dec 2010, 12:03



Domnule iulianbracau, dvs. sunteti un dusman al ortodoxiei. Ati vazut numai jigniri, in loc sa vedeti lucruri care trebuiesc indreptate. Incercati sa aparati ortodoxia indreptand ceea ce este gresit.

Din pacate, din cei ca dvs. au fost si sunt foarte multi (majoritatea). Acestia duc ortodoxia la vale. Imi pare rau pentru ortodocsii sinceri, iubitori de Dumnezeu si iubitori de oameni, care vad aceste greseli si sunt indurerati. Dar, pe ei ii va rasplati Dumnezeu. O sa va rasplateasca si pe dvs. (pentru felul cum ati aparat credinta).


:lol: Domnule vasinec nu o mai fa atit pe victima ca nu ma impresionezi a iti spune adevarul verde in fata e dureros nu?
Unde am facut eu pe victima? Puteti sa dati drumul la tot felul de invective si minciuni. Nu va sfiiti sa aratati de ce sunteti in stare. Sunt obisnuit cu astfel de atentii.


Vorbeam despre atitudinea celor ca dvs. la critici.

laodiceean

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde laodiceean » 29 Dec 2010, 14:36

FIlme cu sectari sfinti, sau cel putin care se cred sfinti. Sa le fie rusine!
N-am înţeles bine cui să le fie ruşine? Celui care a adnotat cu minciuni filmuleţele, celui care le-a postat pe canalul (sugestiv acest termen) lui (şti ştim ce hram poartă, şi nick-ul lui e suficient de sugestiv), celui ce le-a deversat pe acest forum; ori tuturor la un loc?

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde Vianor » 02 Ian 2011, 17:17

Sincer nu stiu cine este hoist pe acest site dar consider ca nesimtirea sectara este mare . Dute sectar netrebnic pe canalele tale si jicneste cit vrei caci noi nu intram pe mizeriile voastre paduchioase sa jicnim . Sincer sunteti nesimtiti .Hoist-ul putina ordine chiar nu se poate?
Sa se vorbeasca ce este de vorbit nu jicniri la adresa oamenilor si de catre cine???? niste sectari cu creierele spalate?niste tradatori de neam care siau vintut sufletul pe 5 centi?
Dacă ortodoxşii sunt ucenicii lui Hristos, iar cei de alte confesiuni sunt rataciţi, atunci dstră, ca ortodox, ar trebui să vă comportaţi la fel ca ucenicii Domnului Isus... şi nu înţeleg cum de puteţi pretinde la respect din partea noastră, dacă ne consideraţi astfel?! Noi ne putem permite orice... să vă jignim, să vă batjocorim, să spunem neadevăruri despre voi, etc... Dstră însă, trebuie să fiţi blânzi cu noi, îngăduitori, să vă rugaţi pt noi şi ori de câte ori facem aceste lucruri să ne binecuvântaţi ca să arătaţi celor ce vă învinuiesc că sunteţi fii ai luminii şi astfel ei să fie daţi de gol exact exact în lucrurile de care vă învinuiesc! Procedând astfel, vă asigur că se vor găsi unii care se vor converti la ortodoxie, dar şi mai mulţi vor înceta să plece din ea.
Şi apropo, nu aveţi voi să ne alungaţi de pe acest site, deoarece:
1.Nu ne-aţi invitat dstră, ci noi avem invitaţii de la useri ortodoxşi;
2.Participăm într-un topic INTER - CONFESIONAL; (iar faptul că şi ortodoxşii participă în el arată că şi ei sunt o confesiune)
3.Trebuie să fiţi amabili cu toţi, chiar şi cu cei nesimţiţi!
Domnul să vă binecuvinteze!
:)
Ultima oară modificat 02 Ian 2011, 17:27 de către Vianor, modificat 1 dată în total.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde Dionysie » 02 Ian 2011, 17:21

Dacă ortodoxşii sunt ucenicii lui Hristos, iar cei de alte confesiuni sunt rataciţi, atunci dstră, ca ortodox, ar trebui să vă comportaţi la fel ca ucenicii Domnului Isus... şi nu înţeleg cum de puteţi pretinde la respect din partea noastră, dacă ne consideraţi astfel?! Noi ne putem permite orice... să vă jignim, să vă batjocorim, să spunem neadevăruri despre voi, etc... Dstră însă, trebuie să fiţi blânzi cu noi, îngăduitori, să vă rugaţi pt noi şi ori de câte ori facem aceste lucruri să ne binecuvântaţi ca să arătaţi celor ce vă învinuiesc că sunteţi fii ai luminii şi astfel ei să fie daţi de gol exact exact în lucrurile de care vă învinuiesc! Procedând astfel, vă asigur că se vor găsi unii care se vor converti la ortodoxie, dar şi mai mulţi vor înceta să plece din ea. Domnul să vă binecuvinteze
Sectarule, vezi-ţi de treabă şi nu ne mai da lecţii. Voi, ereticilor, închideţi-vă singuri gura până nu v-o va închide Dumnezeu.

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde Vianor » 02 Ian 2011, 17:32

Sectarule, vezi-ţi de treabă şi nu ne mai da lecţii. Voi, ereticilor, închideţi-vă singuri gura până nu v-o va închide Dumnezeu.
Ştiaţi că crucea exprimă şi smerenie? Hristos Dumnezeu a fost răstignit pe ea. Dstră însă de ce vorbiţi atât de dur? Ce rău v-am făcut?

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde Dionysie » 02 Ian 2011, 17:46

Dstră însă de ce vorbiţi atât de dur? Ce rău v-am făcut?
Dacă eşti fiu al luminii, atunci ce cauţi ca să mă scoţi din credinţa mea pentru Hristos ? Care este problema dumitale şi a tuturor sectanţilor neoprotestanţi cu credinţa noastră, creştină (adică ortodoxă) în Dumnezeu ?? Cine dracu' vă tot cheamă ca să ne jigniţi şi ca să ne ofensaţi credinţa noastră, a ortodocşilor, în Dumnezeul care S-a revelat în Sfânta Treime ??

vasinec

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde vasinec » 02 Ian 2011, 20:58

ce cauţi ca să mă scoţi din credinţa mea pentru Hristos ?
Asa arata un om cu credinta in Hristos? Nu am stiut. Puteti sa-mi spuneti ce ati invatat dvs. de la Hristos si practicati in viata de zi cu zi? As prefera altceva decat ce ati aratat pe forum, pana acum.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde Dionysie » 02 Ian 2011, 21:03

Am învăţat foarte multe, sectantule, dar totuşi .... ce cauţi ca să mă scoţi din credinţa mea pentru Hristos ? Care este problema dumitale şi a tuturor sectanţilor neoprotestanţi cu credinţa noastră, creştină (adică ortodoxă) în Dumnezeu ?? Cine dracu' vă tot cheamă ca să ne jigniţi şi ca să ne ofensaţi credinţa noastră, a ortodocşilor, în Dumnezeul care S-a revelat în Sfânta Treime ??

laodiceean

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde laodiceean » 02 Ian 2011, 21:18

Am învăţat foarte multe, sectantule, dar totuşi .... ce cauţi ca să mă scoţi din credinţa mea pentru Hristos ? Care este problema dumitale şi a tuturor sectanţilor neoprotestanţi cu credinţa noastră, creştină (adică ortodoxă) în Dumnezeu ?? Cine dracu' vă tot cheamă ca să ne jigniţi şi ca să ne ofensaţi credinţa noastră, a ortodocşilor, în Dumnezeul care S-a revelat în Sfânta Treime ??
Domnule Aletheia, nu încearcă nimeni să vă "scoată din credinţă", dacă nu aţi observat până acum, vă aflaţi pe secţiunea de dialog interconfesional nu pe cel de propagandă ortodoxă. Dacă ziceţi că aveţi credinţă "creştină (adică ortodoxă) în Dumnezeu ", vă rugăm frumos nu mai pomeniţi numele împotrivitorului Lui în fiecare postare. Cineva ar putea crede că sunteţi satanist de drăcuiţi atâta...

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde Dionysie » 02 Ian 2011, 21:20

Dacă eşti fiu al luminii, atunci ce cauţi ca să mă scoţi din credinţa mea pentru Hristos ? Care este problema dumitale şi a tuturor sectanţilor neoprotestanţi cu credinţa noastră, creştină (adică ortodoxă) în Dumnezeu ?? Cine dracu' vă tot cheamă ca să ne jigniţi şi ca să ne ofensaţi credinţa noastră, a ortodocşilor, în Dumnezeul care S-a revelat în Sfânta Treime ??

laodiceean

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde laodiceean » 02 Ian 2011, 21:28

Dacă eşti fiu al luminii, atunci ce cauţi ca să mă scoţi din credinţa mea pentru Hristos ? Care este problema dumitale şi a tuturor sectanţilor neoprotestanţi cu credinţa noastră, creştină (adică ortodoxă) în Dumnezeu ?? Cine dracu' vă tot cheamă ca să ne jigniţi şi ca să ne ofensaţi credinţa noastră, a ortodocşilor, în Dumnezeul care S-a revelat în Sfânta Treime ??
Aveţi o idee fixă şi v-aţi cantonat în ea. Măcar de-aţi exprima-o fără mijlocirea diavolului. Domnul să aibă milă de dvs.!

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde Dionysie » 02 Ian 2011, 21:34

Domnul să aibă milă de dvs.!
A avut Dumnezeu foarte multă milă şi binecuvântare cu mine, tocmai de aceea şi sunt un creştin adică ortodox care cred total şi deplin în învierea Domnului şi Dumnezeului meu Iisus Hristos, în jertfa Lui de pe cruce pentru mântuirea mea şi în învierea Lui din moarte prin care m-a născut din nou la o moştenire nepieritoare şi neîntinată şi care nu se ofileşte.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde daniel tuduran » 02 Ian 2011, 23:11

Sincer nu stiu cine este hoist pe acest site dar consider ca nesimtirea sectara este mare . Dute sectar netrebnic pe canalele tale si jicneste cit vrei caci noi nu intram pe mizeriile voastre paduchioase sa jicnim . Sincer sunteti nesimtiti .Hoist-ul putina ordine chiar nu se poate?
Sa se vorbeasca ce este de vorbit nu jicniri la adresa oamenilor si de catre cine???? niste sectari cu creierele spalate?niste tradatori de neam care siau vintut sufletul pe 5 centi?
Dacă ortodoxşii sunt ucenicii lui Hristos, iar cei de alte confesiuni sunt rataciţi, atunci dstră, ca ortodox, ar trebui să vă comportaţi la fel ca ucenicii Domnului Isus... şi nu înţeleg cum de puteţi pretinde la respect din partea noastră, dacă ne consideraţi astfel?! Noi ne putem permite orice... să vă jignim, să vă batjocorim, să spunem neadevăruri despre voi, etc... Dstră însă, trebuie să fiţi blânzi cu noi, îngăduitori, să vă rugaţi pt noi şi ori de câte ori facem aceste lucruri să ne binecuvântaţi ca să arătaţi celor ce vă învinuiesc că sunteţi fii ai luminii şi astfel ei să fie daţi de gol exact exact în lucrurile de care vă învinuiesc! Procedând astfel, vă asigur că se vor găsi unii care se vor converti la ortodoxie, dar şi mai mulţi vor înceta să plece din ea.
Şi apropo, nu aveţi voi să ne alungaţi de pe acest site, deoarece:
1.Nu ne-aţi invitat dstră, ci noi avem invitaţii de la useri ortodoxşi;
2.Participăm într-un topic INTER - CONFESIONAL; (iar faptul că şi ortodoxşii participă în el arată că şi ei sunt o confesiune)
3.Trebuie să fiţi amabili cu toţi, chiar şi cu cei nesimţiţi!
Domnul să vă binecuvinteze!
:)
Vianor draga,tu in principiu ai dreptate insa trebuie sa intelegi ca discutiile cu ereticii sunt foarte dure,sacaietoare,se degaja energii mari si de-o parte si de alta,nu-i un lucru la indemana oricui sa poarte aceste discutii.
Crezi ca degeaba ne povatuieste Apostolul
10. De omul eretic, după întâia şi a doua mustrare, depărtează-te ,
sau degeaba Sf Nicolaie la palmuit pe Arie,crezi ca degeaba au anatemizat Sf Parinti ereziile si pe ereziarhi? Oare nu erau acestia iubitori de oameni? Ba erau,insa trebuie sa intelegem ca dialogul cu ereziile nu totdeauna se termina in pace.
Asa ca treci si tu peste nevrednicia nostra si preocupate mai mult de adevar si nu de slabiciunile ortodocsilor.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX