Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant
Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde Vianor » 25 Dec 2010, 15:21

România religioasă făţarnică


Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde protosinghel » 27 Dec 2010, 17:56

1. Realizatorii filmuleţului scot multe imagini din context;

2. Nu se spune că oficial, Biserica Ortodoxă nu încurajează şi chiar interzice unele din practicile prezentate acolo;

3. Dacă ţine cont de cele de mai sus, atunci şi eu sunt împotriva oricărei manifestări schimonosite şi păgânizate a Ortodoxiei;

4. Îi rugăm pe np şi alţi eterodocşi să nu se grăbească să creadă că ceea ce se arată în acest filmuleţ reprezină Ortodoxia.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde danadoina » 27 Dec 2010, 18:29

realizatorii filmuletului jignesc cu nonsalanta nestiutorului sau rauvoitorului Biserica si pe credinciosii ortodocsi ! Se poate transmite asa ceva la TV romana si nimeni nu protesteaza :shock: ?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde Pr Haralambie » 27 Dec 2010, 19:04

Nu scot imagini, ci este anume creat asa din segvente pt a denigra imaginea B.O. sunt culese cu grija doar exemple negative si apoi generalizate pt toata biserica.
Uitati-va cu atentie ce le spune copiilor invatatoarea in clasa si cum interpreteaza prezentatoarea .
Uitativa la caricaturizarea cu bolte si cruci a casei parlamentului ca sa va dati seama despre intentia denigratoare si ironica a filmului.
Si nu uitati ca acesti nenorociti de la pro tv, precum si multe alte posturi media, traiesc ca bondarul pe spinarea vacii, din punga acestor amarati dar multi la nr, ce se cheama ortodocsi, dar care sunt astazi haituiti din toate partile, asta pt ca s-a prezentat acest tip de film, pt ca altele de cest tip nu merita atentia si e pierderea de timp.
Ultima oară modificat 27 Dec 2010, 22:32 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde daniel tuduran » 27 Dec 2010, 19:06

realizatorii filmuletului jignesc cu nonsalanta nestiutorului sau rauvoitorului Biserica si pe credinciosii ortodocsi ! Se poate transmite asa ceva la TV romana si nimeni nu protesteaza :shock: ?
Asa ceva se transmite de obicei pe toate televiziunile din Romania cu ocazia praznicelor ortodoxe. Nu exista sarbatoare ortodoxa fara sa fie prezentate la tv stiri de genul "jandarmii n-au facut fata credinciosilor care se imbulzeau si injurau".
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde Victor » 27 Dec 2010, 19:09

realizatorii filmuletului jignesc cu nonsalanta nestiutorului sau rauvoitorului Biserica si pe credinciosii ortodocsi ! Se poate transmite asa ceva la TV romana si nimeni nu protesteaza :shock: ?
DA SE POATE ! Pentru ca traim intr-o tara in care respectul fata de valori este 0, calcam in picioare ceeace trebuie sa respectam. Traim intr-o tara in care cei cu puterea in mana lupta impotriva lui Hristos si a bisericii sale. Acestia sunt romanii. Lispa de respect, mitocanie in exces, exagerare, rea - vointa, rautate.
Daca faceau un reportaj despre binefacerile bisericii sau lucrurile frumoase din biserica nu aducea audienta.
Acestia suntem noi romanii, ne taiem craca de sub picioare.
Daca acest popor o duce rau, este pentru ca o merita din plin. Luptatori impotriva lui Dumnezeu sunt penste tot. Sunt fiii ideologiei comunismului ateu.

Sa va mai povestesc ceva.
Am fost odata la parohia la care slujea purtatorul de cuvant al patriarhiei. El punea ca au trimis odata -cei de la patriarhie - o scrisoare catre o televiziune sa se duca sa faca un reportaj la o manastire (probabil ,,Christiana" din Bucuresti, el nu a specificat care, dar eu banuiesc ca este aceasta) unde maicutele ingrijeau niste oameni ai strazii. Le vine dupa aceea un raspuns sec si scurt de la televiziune: Nu aduce audienta !
Asadar ,,Sexy Braileanca" si alti ,,sexy" de la tv aduc mai multa audienta decat o maicuta care care ingrijeste un nevoias.
Tragic, acestia suntem.... :cry: Pe de o parte oamenii din presa care expediaza astfel de lucruri iar pe de alta parte telespectatorii care se manifesta cu entuziastm la astfel de lucruri
Repet: Daca acest popor o duce rau, este pentru ca o merita!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Dec 2010, 19:18

România religioasă făţarnică
Vă mulţumiţi cu câteva fragmente redate de televiziune unde se arată negrul de sub unghie al ortodoxiei, însă nu aceasta e ortodoxia. Recunosc că avem şi oameni neputincioşi în Biserică care nu ştiu Ce este ortodoxia, însă nu sunt toţi astfel.
De ce nu postaţi şi astfel de mărturisi ale ortodoxiei. Am mai postat această mărturisire pe forum, însă ea nu este unica, ele sunt mai multe, dar le-am pierdut adresa unde au fost postate, de exemplu mai avem ca exemplu pozitiv al ortodoxiei activitatea misionarului Danion Vasile, respectiv felul în care mărturiseşte ortodoxia faptic, scriptic etc, modul autentic de vieţuire în mănăstiri, "martirul" pentru ortodoxie din timpul comunismului al preoţilor şi credincioşilor etc etc
Se poate transmite asa ceva la TV romana si nimeni nu protesteaza
La tv română se postează muuult mai multe bazaconii, dar cine o mai ia în serios !? mai ales că nararea, explicaţiile nu aparţin unor oameni de cultură cunoscuţi care vorbesc în cunoştinţă de cauză.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde Victor » 27 Dec 2010, 19:41

dar cine o mai ia în serios !? mai ales că nararea, explicaţiile nu aparţin unor oameni de cultură cunoscuţi care vorbesc în cunoştinţă de cauză.
Nici nu stii tu cat de creduli si naivi pot fi oamenii ! Din pacate cei mai multi cred orbeste ceeace vad prin mass-media fara sa isi puna intrebari.
Nici nu stii de cate ori am ajuns chiar eu eu la discutii in contradictoriu, incercand sa expun faptul ca nu trebuie sa crezi orbeste ceeace scrie in presa, sau ce se transmite la televizor. Dar degeaba. Lumea este atat de credula. Ba mai mult, mi se flutura adesea in fata cate un articol din ziar: uite ce face patriarhul sau preotul X.....Din pacate majoritatea oamenilor sunt FOARTE creduli si naivi. Aceasta este problema. Iar in plus isi mai si justifica, datorita acestor ,,stiri", necredinta sau agnosticismul.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Dec 2010, 19:54

mi se flutura adesea in fata cate un articol din ziar: uite ce face patriarhul sau preotul X.....Din pacate majoritatea oamenilor sunt FOARTE creduli si naivi. Aceasta este problema.
Aceşti oameni foarte creduli şi naivi nu sunt sinceri în căutarea lor despre ortodoxie. Dacă ar fi, ar începe să O trăiască după sfatul unui duhovnic iscusit ales cu grijă, dar ei se mulţumesc să o bârfească uitând că nu e vorba de x ci de o trăire lăuntrică, de o viaţă în Hristos proprie, îngrijită cu multă smerenie, rugăciune, curăţie etc. De aceea de cele mai multe ori no comment în faţa unor astfel de clevetitori pt că dacă noi nu vom reuşii să-i convingem viaţa lor care se va ciocnii de adevărata viaţă îi va învăţa.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

vasinec

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde vasinec » 27 Dec 2010, 20:48

Vă mulţumiţi cu câteva fragmente redate de televiziune unde se arată negrul de sub unghie al ortodoxiei, însă nu aceasta e ortodoxia.
Vreti sa va demonstrez cum este ortodoxia? Se poate face in mod matematic (suna cam ciudat).

Romania a fost lovita de dezastre naturale (inundatii) si multi ortodocsi au ramas fara case. Daca fiecare ortodox (peste 18 milioane) ar contribui doar cu 2 (doi) lei, in medie, s-ar fi putut construi cateva zeci de case bune / confortabile, pentru sinistrati. La un calcul, mi-a iesit ca se pot construi cca. 200 de case, a cate 40.000 euro fiecare. Si asta doar cu 2 lei, in medie, de la fiecare ortodox. Fara ajutorul statului.

Acolo se vede crestinismul: in imbulzeala de a ajuta pe cel in nevoi (nu in inghesuiala la pupat de oase).

Cat de tare se inghesuie ortodocsii atunci cand este vorba de ajutorarea celor in nevoi? Este rusine, pentru o biserica ce se da crestina, sa aiba credinciosi in lipsuri si nevoi stringente.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde electric77 » 27 Dec 2010, 21:03


Vreti sa va demonstrez cum este ortodoxia? Se poate face in mod matematic (suna cam ciudat).

Romania a fost lovita de dezastre naturale (inundatii) si multi ortodocsi au ramas fara case. Daca fiecare ortodox (peste 18 milioane) ar contribui doar cu 2 (doi) lei, in medie, s-ar fi putut construi cateva zeci de case bune / confortabile, pentru sinistrati. La un calcul, mi-a iesit ca se pot construi cca. 200 de case, a cate 40.000 euro fiecare. Si asta doar cu 2 lei, in medie, de la fiecare ortodox. Fara ajutorul statului.

Acolo se vede crestinismul: in imbulzeala de a ajuta pe cel in nevoi (nu in inghesuiala la pupat de oase).

Cat de tare se inghesuie ortodocsii atunci cand este vorba de ajutorarea celor in nevoi? Este rusine, pentru o biserica ce se da crestina, sa aiba credinciosi in lipsuri si nevoi stringente.
:idea: :arrow: bine spus ! buna postare.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde danadoina » 27 Dec 2010, 21:48


Vreti sa va demonstrez cum este ortodoxia? Se poate face in mod matematic (suna cam ciudat).

Romania a fost lovita de dezastre naturale (inundatii) si multi ortodocsi au ramas fara case. Daca fiecare ortodox (peste 18 milioane) ar contribui doar cu 2 (doi) lei, in medie, s-ar fi putut construi cateva zeci de case bune / confortabile, pentru sinistrati. La un calcul, mi-a iesit ca se pot construi cca. 200 de case, a cate 40.000 euro fiecare. Si asta doar cu 2 lei, in medie, de la fiecare ortodox. Fara ajutorul statului.

.....
din pacate asa este insa parca am citit undeva pe net ca Biserica, parca mitropolia Modovei a sponsorizat constructia de case :? ...,

revenind la secventa de mai sus, ar trebui postate pe Forum avertismente cu asemenea emisiuni si daca fiecare dintre noi suna si trimite mailuri de protest, mobilizand totodata prieteni si cunostinte, site-uri ortodoxe poate ca nu ar mai fi chiar asa interesant ptr. cei de la Tv sa terfeleasca imaginea Bisericii pentru ca vor trebui sa isi petreaca timpul eliberand casuta de mail sau raspunzand la telefon.... 8-)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde danadoina » 27 Dec 2010, 21:55


Cat de tare se inghesuie ortodocsii atunci cand este vorba de ajutorarea celor in nevoi? Este rusine, pentru o biserica ce se da crestina, sa aiba credinciosi in lipsuri si nevoi stringente.
:lol: acum vreo dtrei patru saptamani am dat marunt unui cersetor, care s-a dovedit a fi roman baptist...cersea exact vis-a-vis de sediul fratilor lui de credinta din orasul unde locuiesc; atunci m-am mirat si eu cum de nu il ajuta "fratii" sectanti :roll: si il lasa sa stea in ploaie si frig

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde electric77 » 27 Dec 2010, 21:58


:lol: acum vreo dtrei patru saptamani am dat marunt unui cersetor, care s-a dovedit a fi roman baptist...cersea exact vis-a-vis de sediul fratilor lui de credinta din orasul unde locuiesc; atunci m-am mirat si eu cum de nu il ajuta "fratii" sectanti :roll: si il lasa sa stea in ploaie si frig
O afirmatie total inoportuna, pentru ca Vasinec nu e baptist ci adventist.
Asta e buna acum, Vasinec sa raspunda pentru baptisti, penticostali, martori ai lui Iehova sau mai stiu eu cine ! :lol:

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde danadoina » 27 Dec 2010, 22:20

....
O afirmatie total inoportuna, pentru ca Vasinec nu e baptist ci adventist.
Asta e buna acum, Vasinec sa raspunda pentru baptisti, penticostali, martori ai lui Iehova sau mai stiu eu cine ! :lol:
...am vrut doar sa arat ce usor este sa te uiti in ograda celuilalt :roll: , altceva vasinec nu face de cand tot scrie pe forumul asta ci ne tot arata ce percepe el din Ortodoxie....jalnic :roll:

vasinec

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde vasinec » 27 Dec 2010, 22:47


:lol: acum vreo dtrei patru saptamani am dat marunt unui cersetor, care s-a dovedit a fi roman baptist...cersea exact vis-a-vis de sediul fratilor lui de credinta din orasul unde locuiesc; atunci m-am mirat si eu cum de nu il ajuta "fratii" sectanti :roll: si il lasa sa stea in ploaie si frig
O afirmatie total inoportuna, pentru ca Vasinec nu e baptist ci adventist.
Asta e buna acum, Vasinec sa raspunda pentru baptisti, penticostali, martori ai lui Iehova sau mai stiu eu cine ! :lol:
Nu este exclus sa se intalneasca si la adventisti cazuri de membri in nevoi, nejutorati. Desi, fiecare diacon este dator sa cunoasca nevoile celor pe care ii are in grija, si sa anunte biserica (diaconia) de ele.

vasinec

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde vasinec » 27 Dec 2010, 22:50


...am vrut doar sa arat ce usor este sa te uiti in ograda celuilalt :roll: , altceva vasinec nu face de cand tot scrie pe forumul asta ci ne tot arata ce percepe el din Ortodoxie....jalnic :roll:
Orice biserica poate fi verificata. Putem aplica aceleasi "calcule" si altor confesiuni.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde electric77 » 28 Dec 2010, 07:05


...am vrut doar sa arat ce usor este sa te uiti in ograda celuilalt :roll: , altceva vasinec nu face de cand tot scrie pe forumul asta ci ne tot arata ce percepe el din Ortodoxie....jalnic :roll:
Ei, nici chiar asa, de aia suntem pe forum, sa dezbatem. Daca ati creat topic Interconfesional, atunci nu va mirati ca intra eterodocsi si scriu parerile lor...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde maria_andreea » 28 Dec 2010, 11:10

Cat de tare se inghesuie ortodocsii atunci cand este vorba de ajutorarea celor in nevoi? Este rusine, pentru o biserica ce se da crestina, sa aiba credinciosi in lipsuri si nevoi stringente.
Observ întradevăr la cei de alte religii un avânt de ajutorare materială. Îmi amintesc copil fiind cum primeam de la baptişti jucării, creioane colorate, dulciuri şi mă bucuram. Zilele acestea povestea o d-nă ce mărinimoşi sunt "pocăiţii" pt că a au oferit nepoatei multe jucării etc
Hmm :? , dar mă gândesc oare în acestea stă credinţa fiecăruia. Sunt bune toate acestea, dar reuşesc ele să ajute sufletul, "să-l încălzească", "să-l veselească", "să-l îndulcească" aşa cum o fac jucăriile şi dulciurile !? Cu tot "confortul" lor şi astăzi sunt o ortodoxă săracă, dar convinsă.
Dacă aţi fi intrat în profunzimile ortodoxiei aţi fi aflat că pt ortodoxul autentic după ce a "pupuat Oasele" acelea toate sunt muţime vidă. De asemenea dacă aţi întreba pe ortodoxul autentic dacă are nevoie de ceva cu toată răspunderea spun că vă va răspunde de nimic material. Vă agăţaţi de nimicuri pt a murdării ceea ce nu poate fi murdărit pentru omul care crede.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

vasinec

Re: Falsa Ortodoxie: între profit şi îngăduinţă

Mesaj necititde vasinec » 28 Dec 2010, 14:31

, dar mă gândesc oare în acestea stă credinţa fiecăruia.
Da. In grija (chiar si cea materiala) pentru celalalt, sta credinta fiecaruia:

"Atunci Împãratul va zice celor de la dreapta Lui: "Veniti, binecuvîntatii Tatãlui Meu de mosteniti Împãrãtia, care v-a fost pregãtitã de la întemeierea lumii. Cãci am fost flãmînd, si Mi-ati dat de mîncat; Mi-a fost sete, si Mi-ati dat de bãut; am fost strãin, si M-ati primit; am fost gol, si M-ati îmbrãcat; am fost bolnav, si ati venit sã Mã vedeti; am fost în temnitã, si ati venit pe la Mine." Atunci cei neprihãniti îi vor rãspunde: "Doamne, cînd Te-am vãzut noi flãmînd, si ti-am dat sã mãnînci? Sau fiindu-ti sete, si ti-am dat de ai bãut? Cînd Te-am vãzut noi strãin, si Te-am primit? Sau gol, si Te-am îmbrãcat? Cînd Te-am vãzut noi bolnav, sau în temnitã, si am venit pe la Tine?" Drept rãspuns, Împãratul le va zice: "Adevãrat vã spun cã, oridecîteori ati fãcut aceste lucruri unuia din acesti foarte neînsemnasi frati ai Mei, Mie mi le-ati fãcut." (Matei 25:34-40)

Si Domnul Iisus Hristos s-a ingrijit de noi, in toate (inclusiv in cele materiale si trupesti). Tot asa, si noi trebuie sa avem grija de ceilalti. Asta este slujba placuta lui Dumnezeu. Nu uraciunile acelea pe care le vezi la televizor (inghesuiala la pupat de oase sau picturi, in timp ce altii mor de foame si de frig).
De asemenea dacă aţi întreba pe ortodoxul autentic dacă are nevoie de ceva cu toată răspunderea spun că vă va răspunde de nimic material.
Ortodoxul autentic nu minte. Daca-i este foame va spune acest lucru. Daca nu are ce imbraca, va spune acest lucru. Problema este ca nu-l intreaba nimeni de acestea.
Vă agăţaţi de nimicuri pt a murdării ceea ce nu poate fi murdărit pentru omul care crede.
Grija pentru cel de langa tine (ma refer la grija permanenta - nu la cadourile ocazionale) reprezinta adevarata viata crestina. Dvs. considerati un nimic acest lucru.

Chiar nu va este rusine de faptul ca multi ortodocsi au ramas fara adapost deasupra capului, sau mor de foame, sau nu au ce imbraca iar dvs. (ceilalti ortodocsi) stati cu mainile in san? Bine ca va inghesuiti si va rupeti hainele prin gradurile bisericii, ca sa faceti cine stie ce "minunatii". Vai, cata sfintenie si credinciosie?!


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX