Tradiţia şi Succesiune apostolică

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
laodiceean
Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde laodiceean » 31 Dec 2010, 09:32

Descrieti rugacinea inn duh si adevar? Si descrieti cind stim ca o facem corect. Ma intereseaza detaliile biblice la o astfel de rugacine.
Rugăciunea nu este o poezie ce se repetă mecanic, ci este o aplecare a sufletului către Dumnezeu şi chiar un dialog cu iubitorul nostru Tată Ceresc. Dacă Hristos ne-a spus că trebuie să ne închinăm "în duh şi-n adevăr" atunci cu siguranţă n-o vom face prin intermediul obiectelor (icoane, moaşte), ori prin intermediul semnelor şi având la bază basme.
Sigur. Sunt vreo 8 trepte ale rugaciunii. Prima este cea cu gura, iar ultima prin ridicare la Rai.
Uite niste detalii aici:
http://www.trilulilu.ro/danyael/b7b3e5920ed7f2
Mulţumesc pentru link, o să studiez problema când o să am timp ceva mai mult.
Cum pot urca pe acest forum niste carti?Ma poate ajuta cineva? I-am promis dlui vasinec Ioan Gura de Aur si tb sa ma tin de cuvant
Fişierul respectiv îl puteţi uploada pe un server de hosting, după care daţi aici doar un link.

laodiceean

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde laodiceean » 31 Dec 2010, 09:35

Fumatul este pacat? Dupa noi ortodocsii da, dupa voi np nu/ De ce ? Simplu. Nu e scris in Biblie. :lol:
Imagine

"Să nu fie printre voi bărbat sau femeie, sau neam, sau seminţie, a căror inimă să se abată acum de la Domnul Dumnezeul vostru, ca să meargă să slujească dumnezeilor acelor popoare; să nu fie printre voi rădăcină din care să răsară otravă şi pelin" (Deut.28,19)
Dacă nu vă mulţumeşte textul, luaţi şi: Gal.5,24; 1 Cor.6,19-20

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde don_razvan » 31 Dec 2010, 12:24

nesimtire vezi cum vorbesti intai apoi te rog sa imi raspunzi imi esti dator pina acum cu vreo 7 raspunsuri .Dar le voi ignora
1. de ce este nesimtire ? ca n-am inteles nimic din comentriul domnului daniel ? Dvs ati inteles ceva ?
2. Astept cele 7 intrebari in ordine, una dupa alta... Nu imi place sa ma stiu dator. App, daca doriti, va pot raspunde pe mail, pentru ca nu stiu cand mai intru pe forum... poate pe 3, 4 sau 5 ianuarie.
Esti depasit dragule. Uite ce spun sectarii cai tai.
http://www.youtube.com/watch?v=A2d84LMfwbs
Multumesc domnule Floryan...
Eu cred ca dvs nici nu ati urmarit acel filmulet de pe youtube, pentru ca nu puteati ajunge la o astfel de concluzie. Acolo este vorba despre altceva, dar cred ca v-a sarit in ochi titlul. Nu-i nimic... aveti timp sa-l vizionati.
Si inca ceva...acolo nu se aminteste nimic despre adventisti ;)
Fumatul este pacat? Dupa noi ortodocsii da, dupa voi np nu/ De ce ? Simplu. Nu e scris in Biblie.
:D Hai ca asta-i buna... :lol: Deci pt dvs este pacat, pentru noi nu este pacat... Cum dovediti lucrul asta ? Eu v-as putea dovedi contrariul.
Fumatul si alcoolul distrug templul Duhului Sfant (corpul), iar Dumnezeu a spus ca "cine distruge templul Duhului Sfant, pe acela il va nimici Dumnezeu"
Domnule Floryan, e scris in Biblie despre fumat sau nu ?
App, dvs pe ce text va bazati cand spuneti ca este pacat ?
Pana la Moise nu a existat nimic scris totul s-a tinut doar pe baza traditiei orale.
Pfff...va place atat de mult termenul asta de "traditie", incat l-ati folosi dupa fiecare cuvant. Pana la Moise, cunostintele s-au transmis pe cale orala, asa este, dar priviti numai in decurs de cateva sute de ani, cum au ajuns oamenii datorita traditiei: sarpele inaltat de Moise in pustie ajunsese in templu (sub numele de Nehustan), primind inchinarea poporului... si este doar un exemplu...
Daca imi aduceti argument ca toata scriptura este insuflata, atunci ajungem sa situatia ca si apocrifele sunt inspirate. Pentru ca nu exista o porunca Dumnezeiasca care sa dea exact numarul de carti continute de Biblie.
Sunteti absurd...
Cred ca aceasta discutie, despre autenticitatea Scripturii trebuie purtata in alta parte, ca altfel nu mai intelegem nimic de pe forumul asta... Discutam la Icoane vs Idoli despre inspiratia scripturii. Vad ca dvs treceti dintr-un subiect intr-altul, si porblema dvs se pare ca nu este daca Icoanele sunt sau nu sunt Idoli, ci una mult mai adanca, temeinicia Scripturilor.
Sunt dispus sa discutam despre asta, in alt topic
Citate din Biblie care dovedesc Traditia orala a bisericii:
-Mai fericit este a da decât a lua
Mi-ati dat cel mai tare citat care sprijina Traditia orala a bisericii :lol: sunt complet lamurit :lol:

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: M-asi fi ingrozit

Mesaj necititde iulianbracau » 31 Dec 2010, 14:10

tot ce team rugat don razvan sa ne arati si noua un singur episcop adventist urmas al Sfintilor Apostoli.

laodiceean

Re: M-asi fi ingrozit

Mesaj necititde laodiceean » 31 Dec 2010, 14:52

tot ce team rugat don razvan sa ne arati si noua un singur episcop adventist urmas al Sfintilor Apostoli.
Biserica Adventistă de Ziua a Şaptea are în lume peste 66.000 de biserici locale, fiecare dintre acestea are cel puţin un prezbiter (episcop) care urmează învăţătura sfinţilor apostolilor. Noi înţelegem "succesiunea" doar prin prisma transmiterii învăţăturii apostolice. Hristos nu a poruncit nici o succesiune ereditară, nici o succesiune mistico-legendară în Biserica Creştină.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: M-asi fi ingrozit

Mesaj necititde Dionysie » 31 Dec 2010, 14:59

"Biserica" Adventistă de Ziua a Şaptea are în lume peste 66.000 de biserici locale, fiecare dintre acestea are cel puţin un prezbiter (episcop) care urmează învăţătura sfinţilor apostolilor. Noi înţelegem "succesiunea" doar prin prisma transmiterii învăţăturii apostolice. Hristos nu a poruncit nici o succesiune ereditară, nici o succesiune mistico-legendară în Biserica Creştină.
Asta este o simplă părere eretică !! "Episcopii" voştri sunt nişte simpli funcţionari de cult sectar.

laodiceean

Re: M-asi fi ingrozit

Mesaj necititde laodiceean » 31 Dec 2010, 15:06

Asta este o simplă părere eretică !! "Episcopii" voştri sunt nişte simpli funcţionari de cult sectar.
Îţi dai şi dumneata cu părerea [proastă]. Funcţionarii sunt plătiţi (de regulă de Stat), prezbiterii (episcopii) adventişti nu sunt plătiţi (nici de Stat, nici de Biserică). I-aţi confundat probabil cu episcopii ortodocşi care sunt plătiţi atât de Stat cât şi de Biserica Ortodoxă.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: M-asi fi ingrozit

Mesaj necititde Dionysie » 31 Dec 2010, 15:10

"prezbiterii (episcopii)" adventişti
nu prezbiteri, nici episcopi, ci simpli funcţionari de sectă

laodiceean

Re: M-asi fi ingrozit

Mesaj necititde laodiceean » 31 Dec 2010, 15:28

nu prezbiteri, nici episcopi, ci simpli funcţionari de sectă
Care cuvânt din "prezbiterii (episcopii) adventişti nu sunt plătiţi " nu l-ai înţeles?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde dimitrie » 02 Ian 2011, 01:09

Domnilor np.,treaba cu "plătitul" nu cred că face obiectul de interes al discuţiilor noastre. E treaba enoriaşilor dacă vor sau nu să le stăm la dispoziţie 24 din 24 (ai mei sigur vor). Nu stiu ce faceţi cu zeciuiala (dacă o practicaţi) şi nici nu mă priveşte. Doar v-aş întreba dacă cumva în America au fost secularizate averile/proprietăţile istituţiei dvs. ca în România,Grecia,Cipru ? La noi a existat un acord cu statul în acest sens, că doar nu degeaba ne dădeau salarii comuniştii atei (şi încă erau comparabile cu ale poliţiştilor de azi, nu 600 lei, cum am eu după 11 ani de vechime. La aceeaşi încadrare ca a mea, un preot grec are 800 euro). Dar eu nu mă plâng, le pot lua de tot de vor, căci scris este: "Aruncă spre Domnul grija ta şi El te va hrăni"(Ps.54:25). Eu sunt puţin nebun la capitolul acesta. M-am lăsat în ştirea lui Dumnezeu, oricum mă depăşeşte. Şi într-adevăr e nemincinos !
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

oanna
Mesaje:73
Membru din:29 Noi 2010, 23:29
Confesiune:ortodox

Re: M-asi fi ingrozit

Mesaj necititde oanna » 02 Ian 2011, 03:57

Biserica Adventistă de Ziua a Şaptea are în lume peste 66.000 de biserici locale, fiecare dintre acestea are cel puţin un prezbiter (episcop) care urmează învăţătura sfinţilor apostolilor.
adventistii nu au cum sa urmeze invatatura sf. apostoli de vreme ce au aparut la sfirsitul sec XIX cu invatatura "biblica" specifica si diferita de ce era in crestinism pina la ora aceea; iata ce scrie pe wikipedia: "Adventism is a Christian movement which began in the 19th century, in the context of the Second Great Awakening revival in the United States. The name refers to belief in the imminent Second Coming (or "Second Advent") of Jesus Christ. It was started by William Miller, whose followers became known as Millerites. Today, the largest church within the movement is the Seventh-day Adventist Church....Adventism began as an inter-denominational movement. Its most vocal leader was William Miller. Between 50,000 and 100,000 people in the United States supported Miller's predictions of Christ's return. After the "Great Disappointment" of October 22, 1844 many people in the movement gave up on Adventism".
A aparut tirziu in istorie si cu profetii false, pe deasupra.

laodiceean

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde laodiceean » 02 Ian 2011, 09:05

Domnilor np.,treaba cu "plătitul" nu cred că face obiectul de interes al discuţiilor noastre. E treaba enoriaşilor dacă vor sau nu să le stăm la dispoziţie 24 din 24 (ai mei sigur vor). Nu stiu ce faceţi cu zeciuiala (dacă o practicaţi) şi nici nu mă priveşte. Doar v-aş întreba dacă cumva în America au fost secularizate averile/proprietăţile istituţiei dvs. ca în România,Grecia,Cipru ? La noi a existat un acord cu statul în acest sens, că doar nu degeaba ne dădeau salarii comuniştii atei (şi încă erau comparabile cu ale poliţiştilor de azi, nu 600 lei, cum am eu după 11 ani de vechime. La aceeaşi încadrare ca a mea, un preot grec are 800 euro). Dar eu nu mă plâng, le pot lua de tot de vor, căci scris este: "Aruncă spre Domnul grija ta şi El te va hrăni"(Ps.54:25). Eu sunt puţin nebun la capitolul acesta. M-am lăsat în ştirea lui Dumnezeu, oricum mă depăşeşte. Şi într-adevăr e nemincinos !
Într-adevăr nu are legătură cu topicul. Am răspuns doar la provocarea cu prezbiterii - "funcţionari". Separarea Bisericii de Stat ar presupune ca, clerul să nu accepte niciun salariu de la Stat (nu se pune problema dacă e în valoare de 800 €, sau de 1 leu).

laodiceean

Re: M-asi fi ingrozit

Mesaj necititde laodiceean » 02 Ian 2011, 09:07

adventistii nu au cum sa urmeze invatatura sf. apostoli de vreme ce au aparut la sfirsitul sec XIX
Şi care e legătura? Tu ai apărut pe scena istoriei mai târziu, asta înseamnă că nu poţi urma învăţătura apostolică?
cu invatatura "biblica" specifica si diferita de ce era in crestinism pina la ora aceea
N-am înţeles partea asta. Trebuie să-L imităm pe Hristos, ori pe creştinii de după El? Creştinii mai greşesc, Hristos niciodată!
A aparut tirziu in istorie si cu profetii false, pe deasupra.
Îi confunzi pe adventiştii de ziua a şaptea cu mileriţii.

Iertare pentru offtopic.

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: M-asi fi ingrozit

Mesaj necititde don_razvan » 02 Ian 2011, 16:14

Mai eretice nesimtit eu team rugat sa imi dai un raspuns simplu si la obiect nu sa insiri verzi si uscate .Artami si mie un singur episcop adventist urmas al SfintilorApoostoli ?Poti sau nu???
Ce vii tu sa schimbi subiectul ca sa vezi ca nu stiu cum sau nu stiu ce insiri o groza de rinduri dar de raspund fugi ca dracul de tamaie mai lasule. Clar si la obiect poti sa imi arati un singur episcop adventist urmas al Sfintilor Apostoli?Da sau nu ??
Domnule Iulian, tinta noastra nu este sa fim urmasii Apostolilor, ci a Domnului Hristos, pentru ca nu trebuie sa privim niciodata la oameni ("toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu"), ci la Dumnezeu.
Nu pot nominaliza o persoana adventista (in privinta continuitatii invataturii apostolilor), pentru ca va trebui sa vorbesc despre intreaga fratietate adventista...
Este adevarat (ca si in cazul dvs), ca "orice padure are si uscaturi", insa din punct de vedere doctrinar, consider ca nu incalcam cu nimic invatatura apostolica...
Astept sa ma contraziceti, cu argumente puternice... Daca o veti face ca si in cazul Ellenei White, mai bine nu va mai obositi.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde dimitrie » 02 Ian 2011, 23:33

Domnilor np.,treaba cu "plătitul" nu cred că face obiectul de interes al discuţiilor noastre. E treaba enoriaşilor dacă vor sau nu să le stăm la dispoziţie 24 din 24 (ai mei sigur vor). Nu stiu ce faceţi cu zeciuiala (dacă o practicaţi) şi nici nu mă priveşte. Doar v-aş întreba dacă cumva în America au fost secularizate averile/proprietăţile istituţiei dvs. ca în România,Grecia,Cipru ? La noi a existat un acord cu statul în acest sens, că doar nu degeaba ne dădeau salarii comuniştii atei (şi încă erau comparabile cu ale poliţiştilor de azi, nu 600 lei, cum am eu după 11 ani de vechime. La aceeaşi încadrare ca a mea, un preot grec are 800 euro). Dar eu nu mă plâng, le pot lua de tot de vor, căci scris este: "Aruncă spre Domnul grija ta şi El te va hrăni"(Ps.54:25). Eu sunt puţin nebun la capitolul acesta. M-am lăsat în ştirea lui Dumnezeu, oricum mă depăşeşte. Şi într-adevăr e nemincinos !
Într-adevăr nu are legătură cu topicul. Am răspuns doar la provocarea cu prezbiterii - "funcţionari". Separarea Bisericii de Stat ar presupune ca, clerul să nu accepte niciun salariu de la Stat (nu se pune problema dacă e în valoare de 800 €, sau de 1 leu).
V-ar place cumva, să-şi ia Biserica înapoi proprietăţile? S-ar putea să ajungeţi să lucraţi pentru BOR. Vă rog să citiţi cu atenţie următoarele, ca drept la replică, chiar dacă topicul e altul:

Scrisoarea Patriarhului României adresată Preşedintelui Senatului ca răspuns la propunerile legislative iniţiate de domnul deputat Vasile Silviu Prigoană

PS: Am greşit enumerând Ciprul, alături de România şi Grecia
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

laodiceean

Re: Tradiţia şi Succesiune apostolică

Mesaj necititde laodiceean » 02 Ian 2011, 23:50

No comment.

oanna
Mesaje:73
Membru din:29 Noi 2010, 23:29
Confesiune:ortodox

Re: M-asi fi ingrozit

Mesaj necititde oanna » 03 Ian 2011, 05:04

Şi care e legătura? Tu ai apărut pe scena istoriei mai târziu, asta înseamnă că nu poţi urma învăţătura apostolică?
eu urmez invatatura Bisericii istorice nu invatatura mea personala sau a unui Miller, aparut(a) in sec XIX; care Biserica are aceleasi dogme si inchinare dintotdeauna, nu ceva nou aparut recent in istorie.
Deci adventistii nu au cum sa urmeze invatatura sf. apostoli de vreme ce au aparut la sfirsitul sec XIX (ca denominatie crestina).

Care Miller si ai lui au invatatura "biblica" specifica si diferita de ce era in crestinism pina la ora aceea
N-am înţeles partea asta. Trebuie să-L imităm pe Hristos, ori pe creştinii de după El? Creştinii mai greşesc, Hristos niciodată!
Hristos nu grerseste, Biserica Lui asijderea, oameni, luati in particular, da.
Amintesc ca Biserica lui Hristos este Stilpul si Temelia Adevarului pe care Duhul lui Dumnezeu a promis ca o va conduce in tot adevarul.

laodiceean

Re: M-asi fi ingrozit

Mesaj necititde laodiceean » 03 Ian 2011, 08:51

eu urmez invatatura Bisericii istorice nu invatatura mea personala sau a unui Miller, aparut(a) in sec XIX; care Biserica are aceleasi dogme si inchinare dintotdeauna, nu ceva nou aparut recent in istorie.
Deci adventistii nu au cum sa urmeze invatatura sf. apostoli de vreme ce au aparut la sfirsitul sec XIX (ca denominatie crestina).
Ei bine, aici ne diferenţiem: eu ţin învăţătura lui Hristos şi a apostolilor găsită în Sfânta Scriptură, iar tu învăţătura "Bisericii istorice". Indiferent când am apărut pe scara istoriei - ca biserica sau ca oameni, raportarea noastră trebuie să se facă la Christos. Căci ne numim creştini nu bisericini.
Care Miller si ai lui au invatatura "biblica" specifica si diferita de ce era in crestinism pina la ora aceea
Asta ar trebui să dea de gândit... Oare de ce învăţătura "Bisericii istorice" (cum o numeşti) este diferită în anumite puncte de învăţătura lui Hristos? Şi de ce învăţătura adventiştilor este mai asemănătoare cu ceea ce învaţă Biblia decât cu ce învaţă catehismul ortodox?
Amintesc ca Biserica lui Hristos este Stilpul si Temelia Adevarului pe care Duhul lui Dumnezeu a promis ca o va conduce in tot adevarul.
O şi face. Problema noastră e dacă ne menţinem în această Biserică Creştină, ori ne situăm în afara ei prin învăţături străine ei şi Fondatorului ei. Revenind la topic: Ne menţinem sau nu pe linia continuităţii învăţăturii apostolice?

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: M-asi fi ingrozit

Mesaj necititde Dionysie » 03 Ian 2011, 09:50

Căci ne numim creştini nu bisericini.
Aşa este voi, spre deosebire de creştini, sunteţi şi vă numiţi adventişti.

laodiceean

Re: M-asi fi ingrozit

Mesaj necititde laodiceean » 03 Ian 2011, 10:07

Aşa este voi, spre deosebire de creştini, sunteţi şi vă numiţi adventişti.
Da, creştini adventişti de ziua a şaptea. Aşa cum şi voi vă numiţi creştini ortodocşi.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron