De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Constantinos
Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Constantinos » 25 Noi 2011, 17:27

Ce spune Doriana , zicand ca nu intelege ca ne inchinam facand cruce si apoi sarutand moastele, este hula mascata la adresa Mantuitorului caruia ar trebui sa-I lasam Trupul sa se odihneasca si sa nu mai credem ca vinul si painea El le transforma , sa ne inchinam lui Dumnezeu in chip eretic oriunde, prin boscheti , toalete publice si sa ne ferim de lucrurile sfinte ( sa le preferam pe cele necurate) . Inchinarea la Dumnezeu asa cum o inteleg sectantii este eretica fiindca nimeni nu se poate inchina la Ceea ce nu vede , nu au cum sa inteleaga ca ne putem inchina Nevazutului Dumnezeu doar fiind participanti la har, Luminii daca suntem uniti cu Lumina. Poate explica ea cum se inchina dumnezeului si domnului ei inventat cu mintea sau cum se va inchina lui cand va ajunge in raiul de jos, cu trup neputrezit si rau mirositor (au fost si ortodocsi care au ramas asa dar au fost deshumati si li s-au facut rugaciuni de iertare ) neavand cine sa o dezgroape ( protestantii lasand-o sa se "odihneasca") . Sfantul Apostol Pavel nu este sfant adevarat?, sau vrei sa donam sinagogilor voastre de adunare oasele lui care fac minuni. Maica Domnului nu coboara din cer cu trupului ei cel viu pentru a ne ajuta? Daca e spurcata Maica Domnului spurcat este si trupul care a fost luat din ea , adica al Mantuitorului. Adevarata minune pot sa faca toti sfintii, ar trebui sa nu mai ajute pe nimeni prin trupul lor daca prin asta s-ar pierde inchinarea la Lumina si nu se va intampla asa fiindca este erezie - insemna ca toti Sfintii ar recunoaste minciuna ca nu-L au pe Dumnezeu inlauntru unit cu trupul si sufletul . Poate tot nu intelege si trebuie sa explic mai bine : apa inchipuie harul, buretele de spalat vase este persoana , buretele nu se poate inchina apei decat daca o absoarbe .

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Doriana » 25 Noi 2011, 17:39

Nu va grabiti sa spuneti ca hulesc si nu-mi atribuiti idei pe care nu le-am spus. Dumnezeu stie ca nu am nici o intentie in a va ofensa cumva credinta.
Marturisesc insa ca nu va inteleg, asa cum de multe ori nu prea inteleg nici exprimarea dvs prea metaforica...nici nu vad ce legatura are Pavel, euharistia si Sfanta Fecioara cu ce am spus eu... :-?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Constantinos

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Constantinos » 25 Noi 2011, 18:32

E simplu, Trupul si Sangele Mantuitorului se afla in altarul fiecarei biserici ortodoxe, pe El il putem purta de aici acolo ca si pe Sfintele Moaste. Daca vei ajunge in rai, cand te vei inchina Mantuitorului te vei inchina unui Trup unit cu plinatatea harului si a unei Icoane , fiindca Fiul este Chipul Tatalui. Cei din vechime stiau mai bine ce inseamna inchinare , cand se duceau la imparat cadeau cu smerenie in fata lui si stiau ca el ii stapaneste si daca au gresit are putere sa le ia si viata. La Dumnezeu este mai mult fiindca El ne-a creat , iar daca-L lasam in casa sufletului domneste peste noi si I ne inchinam. Daca suntem stapaniti de pacate de moarte si demoni negresit ca rau ne inchinam mortii si dracilor. Ai zis: " Un sfant adevarat isi va dori ca cei ce-l urmeaza sa fie inchinatori adevarati catre Dumnezeu, si nu si-ar dori ca oasele lui sa-i impiedice cumva de la inchinarea adevarata." la asta m-am referit cu Sfantul Pavel care este adevarat si nu opreste sa ne inchinam trupului lui unit cu Duhul " trupul nu foloseste la nimic, Duhul este Cel care da Viata". Trupul nu foloseste la nimic daca este despartit de Duhul , chiar si Trupul Mantuitorului . Daca Sfantul Pavel ar opri sa i se sarute trupul ar recunoaste ca pana acum a socotit ca inchinarea adusa nu era facuta Mantuitorului din el ci lui insisi si a fost pana acum antihrist. Inlocuieste mintal "duh" cu " lucrare a sufletului si a trupului" : Iubiţilor, nu daţi crezare oricărui duh, ci cercaţi duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulţi prooroci mincinoşi au ieşit în lume. În aceasta să cunoaşteţi duhul lui Dumnezeu: orice duh care mărturiseşte că Iisus Hristos a venit în trup, este de la Dumnezeu. Şi orice duh, care nu mărturiseşte pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care aţi auzit că vine şi acum este chiar în lume. Voi, copii, sunteţi din Dumnezeu şi i-aţi biruit pe acei prooroci, căci mai mare este Cel ce e în voi, decât cel ce este în lume.>> Vezi legatura dintre duhul rau si proorocii mincinosi, oricum nu te consider mai periculoasa decat altii, poti fi vorbitoare in limbi mincinoasa sau proorocita falsa , am ce am mai mult cu apostolii mincinosi , sunt cativa care se considera duhovnici adevarati si de fapt sunt mincinosi. Acele versete se aplica si ereticilor care considerau ca Mantuitorul a venit cu un trup aparent ( holograma) dar nu numai ereticii de felul acela sunt antihristi.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Dionysie » 27 Noi 2011, 22:37

Este evident pentru oricine are puţin simţ duhovnicesc autentic că "pocăiţii", deşi au anumite virtuţi, nu se prea înghesuie prin împărăţia lui Dumnezeu, printre cei care chiar se împărtăşesc de viaţa de dincolo de timpul comun (aşa zisa viaţă eternă). Marca ce îi distinge cel mai mult şi mai tare pe nemântuiţii (înţelegând mântuirea în accepţia ei cea mai autentică şi anume de părtăşie la împărăţia lui Dumnezeu) "pocăiţi" este tocmai jucarea rolului "mântuitului", a aceluia care mimează mântuirea pentru că aşa a fost învăţat la sectă (lucru pentru care nici nu se simte vinovat, după cum se poate vedea şi la "pocăita" Doriana care încearcă să îi deculpabilizeze pe cei născuţi în erezie, de parcă ei nu ar avea nici un fel de responsabilitate pentru alegerile şi viaţa lor) sau pentru că aşa se simte el dator să presteze, de ochii lumii sau de alţi ochi. În spatele acestui rol pe care îl joacă majoritatea "pocăiţilor", şi între ei în primul rând "pastorii", se ascunde însă o realitate foarte tristă, şi care este cu atât mai tristă atunci când o comparăm cu pretenţiile absolut impertinente şi fabulatorii, demne de o piesă din teatrul absurdului, ale "pocăimii". Realitatea extrem de tristă, dar pe care "pastorii" reuşesc totuşi să o ascundă de ochii ignoranţilor care au aderat la sectele lor, este aceea că aceşti oameni efectiv nu au cu adevărat experienţă de convertire spirituală autentică, nu au cu adevărat experienţa mântuitoare a harului eliberator, curăţitor şi învietor al Sfântului Duh. Oricine a avut cu adevărat în viaţă măcar o experienţă autentică a harului dumnezeiesc şi a modului mistic, tainic a lucrării acestuia în spirit, ştie să facă distincţia între adevăratele manifestări ale harului şi falsurile şi contrafacerile în materie, dintre care cu onor fac parte adunăturile "pocăimii". Astfel se şi explică de ce oameni care au fost cu adevărat creştini şi ortodocşi, ca sfinţii apostoli, sfântul Ioan Sinaitul, sfântul Macarie Egipteanul, sfântul Simeon Noul Teolog, sfântul Grigorie Teologul, sfântul Grigorie Palama, şi mulţi alţi sfinţi şi trăitori autentici, nu au fost niciodată sectari, baptişti, adventişti, spiriţi, tremurători, etc. Astfel de oameni cum am menţionat mai sus nu ar fi putut niciodată să facă parte din asemenea secte, pentru că pur şi simplu aveau prea mult discernământ spiritual pentru a înţelege falsificarea, contrafacerea adevăratei credinţe, adevăratului har, adevăratei sfinţenii, adevăratului Dumnezeu, adevăratului Hristos sau Mesia, ce are loc în astfel de secte de genul celor pe care le-am enumerat mai sus. Evident că "pocăimea", şi nu doar ei, pot să spună că nici Biserica Ortodoxă nu mai reprezintă, şi cam de multişor, ceea ce sfinţii şi-au dorit cu adevărat, dar asta este totuşi subiectul unei alte discuţii posibile. Ceea ce este cert este că văzători ai luminii necreate a Dumnezeirii cum au fost sfântul Simeon Noul Teolog şi sfântul Grigorie Palama niciodată nu ar fi făcut parte din astfel de secte care contrafac adevărata lucrare spirituală, adevărata viaţă pneumatică, pentru a prezenta "produsul" lor de marketing plin de spoială şi minciună şi erezie şi de lipsă de lucrare misterică a harului dumnezeiesc şi plin de lipsă de sfinţenie autentică şi plin de sfinţenie mincinoasă, eretică în chiar felul ei de a fi.

Mecanismul cel mai perfid şi mai periculos prin care aceste secte de eretici contrafac adevărata lucrarea a harului şi adevărata sfinţenie este, paradoxal, tocmai impunerea unui regim de viaţă cu aparenţe evlavioase, "bazate" pe scripturi, ca o spoială de suprafaţă peste inima neconvertită cu adevărat şi lipsită de lucrarea misterică, tainică, mistică a harului dumnezeiesc. Spoiala "evanghelică", şi care a devenit chiar o modă în "sfânta" "pocăime", suprapusă peste un spirit care nu a trăit cu adevărat o experienţă autentică de metanoia pneumatică (spirituală, duhovnicească), de chemare a harului divin şi de răspuns şi co-laborare (sinergie) pe măsura harului, este reţeta perfectă cu care eretica poc(ă)ime încă mai păcăleşte pe unii dintre neavizaţi. Însă este şi reţeta perfectă de ratare a intrării în împărăţia lui Dumnezeu şi a împărtăşirii de viaţa de dincolo de orice eon (zoen aionion), viaţa dumnezeiască, şi în afara căreia nici un eon, chiar "existent" de ar fi, nu şi-ar păstra existenţa şi ar cădea în neant. "Viaţă era într'Însul (în Logos), şi viaţa era lumina oamenilor." (Ioan 1, 4)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dimitrie » 29 Noi 2011, 09:57

De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?
1) Pentru că nu sunt sinceri în căutarea lui Dumnezeu. Cu alte cuvinte, dacă ar fi cu adevărat sinceri şi iubitori de Dumnezeu, etc., El i-ar îndruma într-un fel sau altul, precum a făcut cu famenul reginei Candachia (FA.8:26-39), cu sutaşul Corneliu (FA.10).

DORIANA! Eu dacă m-aş fi născut într-un neam eterodox, nu aş fi avut odihnă dacă un singur cuvinţel din Evanghelie era contrazis de confesiunea respectvă. Domnul ştie aceasta! ....
Fii cel puţin asemenea şi Adevărul ţi se va revela! Astfel noi nu vom mai trăi în contradicţie, că Domnul e viu şi e Unul, atât pentru mine cât şi pentru tine!

2) Pentru că unii dintre ei s-au smintit de vreun ortodox, uitând ori neştiind faptul că şi smintitul şi smintitorul se aruncă în foc (Lc.7:23, Mt.18:7, Mc.9:42-47).

etc. ....
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Dionysie » 29 Noi 2011, 10:49

Dar nu este nevoie să vă înfuriaţi, părinte, pentru că tocmai am răspuns la întrebare. Pentru că se iluzionează cu spoiala lor de "mântuire", cu spoiala lor "evanghelică". Chiar l-am auzit pe unul pe un forum că el nu mai bea alcool, nu mai fumează, nu mai merge la curve şi nu îşi mai bate nevasta şi copiii. Evident că nu tăgăduiesc că sunt nişte fapte lăudabile, dar de aici şi până la intrarea în împărăţia lui Dumnezeu mai este cale foarte lungă. Să ne amintim chiar de la pericopa trecută ce diferenţă colosală este între roada (doar a) împlinirii poruncilor şi roada luării crucii şi urmării lui Hristos. În împărăţia lui Dumnezeu se intră doar dacă le ai pe ambele, dar ceea ce este la fel de cert este că nu se intră fără urmarea lui Hristos şi luarea crucii. Şi se poate dezvolta cam ce ar însemna luarea crucii dacă ne gândim la cuvintele sfântului apostol Paul care spune că el este răstignit faţă de lume şi lumea este răstignită faţă de el. Nu se referea la lumea în sine ci la lumesc, la principiul care reţine sau îndepărtează de la relaţia autentică cu adevăratul Dumnezeu.
De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Doriana » 29 Noi 2011, 16:02

DORIANA! Eu dacă m-aş fi născut într-un neam eterodox, nu aş fi avut odihnă dacă un singur cuvinţel din Evanghelie era contrazis de confesiunea respectvă. Domnul ştie aceasta! ....
Parinte, parinte...
In primul rand nu stiti cum este sa fii eterodox. Daca ati fi fost, ati fost educat sa ganditi altfel decat acum. Ati fi fost pur si simplu alt om.
In al doilea rand, credeti-ma, din zona in care sunt eu se vede ca BO contrazice multe cuvinte din Evanghelie. Si chiar asta este marea pricina de poticnire, si nu neaparat oamenii, care, pana la urma, asta este frumos la ei: ca nu sunt perfecti ci perfectibili. Intr-o lume plina de oameni perfecti m-as simti cumplit de singura cu pacatele mele. Asa, insa, stiu ca toti sunt ca si mine si ii pot iubi si intelege.

Aletheia, tu esti baiat bun si le stii pe toate... Dumnezeu sa te binecuvinteze!
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dimitrie » 30 Noi 2011, 00:02

Parinte, parinte...
In primul rand nu stiti cum este sa fii eterodox. Daca ati fi fost, ati fost educat sa ganditi altfel decat acum. Ati fi fost pur si simplu alt om.
D-ta ştii cum e să fii ortodox? Sigur, nu!
Eu am luat-o de la ZERO la vârsta de 15 ani; nu m-a educat/îndoctrinat nimeni. Un NT de la protestanţi (oferit de o vecină ortodoxă) mi-a fost abc-ul. Mi-am trăit credinţa în catacombă până la Facultate, Facultate la care am intrat cu doar cele 5% subiecte ştiute. Dar minuni de v-aş spune, de nu veţi crede Evangheliei lui Hristos şi Apostolilor Săi, tot zadarnic.
In al doilea rand, credeti-ma, din zona in care sunt eu se vede ca BO contrazice multe cuvinte din Evanghelie. Si chiar asta este marea pricina de poticnire, si nu neaparat oamenii, care, pana la urma, asta este frumos la ei: ca nu sunt perfecti ci perfectibili.
D-ta realizezi ce scrii? La aşa raţionament ... , erezia e la ea acasă! Ce este BO dacă nu oameni?
Şi cum contrazice BO Evanghelia: doctrinar, moral? Cine este BO care contrazice: un om, doi, trei sau toţi ortodocşii?

P.S. De ce-mi spui parinte: din convingere, de sfială, pentru periaj? :idea:
Vă atenţionez că nu sunt ironic!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dimitrie » 30 Noi 2011, 00:14

Aletheia, "în duh şi în adevăr", "cu duh şi cu adevăr"! Ori în adevăr ... departe, că ar fi ortodocşi altfel. Şi partea cu adevărul doare cel mai tare.
De aceea, faptele lor bune nu au valoare, că nu sunt în adevăr.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Doriana » 30 Noi 2011, 16:08

Ce este BO dacă nu oameni?
Dogme. Dogmele si traditiile sunt pricina de poticnire.

Şi cum contrazice BO Evanghelia: doctrinar, moral? Cine este BO care contrazice: un om, doi, trei sau toţi ortodocşii?
De unde sa incep si unde sa termin? Probabil avem in comun numai Crezul si cele 10 porunci. Celelalte forme, dogme si traditii sunt atat de altfel...Si nu ar fi atat de grav ca ai anumite forme, dar cand BO considera ca numai formele ei sunt bune, iar altii sunt eretici ca nu le au, atunci e mai dureros...

P.S. De ce-mi spui parinte: din convingere, de sfială, pentru periaj? :idea:
Vă atenţionez că nu sunt ironic!
Nu asta sunteti? Un parinte?
Va atentionez ca nu-mi place sa fiu acuzata de periaj. Si nici nu ma sfiesc sa spun ce gandesc. Nu e nevoie sa fiti acid.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Constantinos

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Constantinos » 30 Noi 2011, 17:13

Crezul nu este comun cu cel al ereticilor din fericire pentru ortodocsi .Ai citit jumatate din cele peste 100 de carti ale Sfintilor ortodocsi care se gasesc electronic ( pdf )? Pe care dintre ele le-ai citit cu atentie si ti-au fost si de folos ? Enumera dogme care crezi ca sunt neconforme cu Sfanta Scriptura , daca nu vrei, mai bine este sa le gasesti explicate in cealalta jumatate.

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dumitru85 » 01 Dec 2011, 20:20

Dom.. Constantinos dar cartile lui Matei ,Marcu,Luca ,Ioan si Pavel sunt de folos?De ce nu sunt primite scrierile parintilor cand sunt impotriva icoanelor si a botezului pruncilor dar sustinute in alte in alte cazuri?Nu observati nimic straniu la acest capitol?
ortodox Evanghelic

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Dec 2011, 20:52

De ce nu sunt primite scrierile parintilor cand sunt impotriva icoanelor si a botezului pruncilor dar sustinute in alte in alte cazuri?Nu observati nimic straniu la acest capitol?
puteţi detalia?
Cu mult respect.

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dumitru85 » 01 Dec 2011, 23:22

Iustin Martirul,Tertulian, Eusebiu de Cezareea,etc. Ajunge?
ortodox Evanghelic

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dimitrie » 01 Dec 2011, 23:36

Dumitre, deocamdată eşti icondul, accepţi botezul pruncilor, etc. Dacă nu eşti aşa, eşti eretic iconoclast, iconomah, etc. Şi în această situaţie de pe urmă, schimbă-ţi identitatea religioasă afirmată, că ea exprimă apartenenţa la o religie, Biserică/confesiune iar nu părerea despre sine separat de aceasta!
P.S. Nu o lua personal, subictivist, ci ca pe un lucru ce face apel la onestitate faţă de cei de pe forum.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dimitrie » 01 Dec 2011, 23:46

Nu asta sunteti? Un parinte?
Va atentionez ca nu-mi place sa fiu acuzata de periaj. Si nici nu ma sfiesc sa spun ce gandesc. Nu e nevoie sa fiti acid.
Sunt onest faţă de dvs., iar nu acid.
Dacă aşa este cum mă consideri, apoi soro, fiică, cît ai să mai rătăceşti? Întoarce-te la Casa Părintelui ceresc din care ai plecat (fără a o cunoaşte) şi blesteamă eresul în care ai alunecat!
Dacă nu, ce faci aici, ne ispiteşti? Ori neavând linişte în pământ străin cochetezi cu casa părintească (B.O.)?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Doriana » 02 Dec 2011, 08:11

Rabdarea nu a fost niciodata ceva ce va caracterizeaza, parinte. Mereu ati vrut negru sau alb si repede. Cu varsta va veti schimba si veti intelege mult mai bine voia si planurile lui Dumnezeu.

Nu mi-e clar ce inseamna pentru dvs a va ispiti, dar, ca sa inlatur cine stie ce idei, nu am intentionat sa dau de inteles ca as dori sa ma re-rebotez in BO, ci doar ca ii respect pe ortodocsi si am incredere ca ei pot face ceva pentru ereticii care nu L-au gasit inca pe Dumnezeu. Pentru John, de exemplu. Sau pentru altii care sunt lasati de izbeliste in bisericile lor. Daca nu v-am contrazis si nu mi-am expus convingerile puternic eretice (in viziunea dvs), a fost din respect, pentru ca nu am vrut sa va necajesc. Dar poate ar trebui totusi sa le expun, ca nici daca tac vad ca nu e bine.
Acum ma puteti trata ca pe un eretic normal, asa cum sunt si ceilalti eretici de pe acest forum. Sa aveti pace!
Ultima oară modificat 02 Dec 2011, 08:53 de către Doriana, modificat 1 dată în total.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Constantinos

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Constantinos » 02 Dec 2011, 08:46

Biserica nu are in alcatuire doar un sfant. Ca o idee sa fie acceptata de toti trebuie sa fie afirmata de 2 sau 3 Sfinti cu toate argumentele posibile si sa nu fie contrara spuselor apostolilor. Poate gasesti pagina de la Iustin Martirul ca sa vedem ce a zis; ( Iustin fiind mucenic ajunge in randul sfintilor prin vointa lui Dumnezeu chiar de ar avea greseli - fiindca prin mucenicie se iarta din pacate - sa ne amintim si cazul Sfantului Ioan Hrisostom care a fost influentat de o anumita idee a dascalilor lui eretici si se mira nestiind de ce a fost asa prigonit la sfarsit .) Tertulian si Eusebiu de Cezareea sunt eretici, dar daca este ceva bun de invatat de la ei -invataturi pe care si ei le-au auzit de la inaintasii si sfintii din vechime- le primim.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 02 Dec 2011, 09:34

- sa ne amintim si cazul Sfantului Ioan Hrisostom care a fost influentat de o anumita idee a dascalilor lui eretici si se mira nestiind de ce a fost asa prigonit la sfarsit .
Vă rog să detaliaţi puţin ideea eretică a sf Ioan şi concluzia dvs că de asta a fost prigonit.
Cu mult respect.

niceta
Mesaje:42
Membru din:10 Oct 2011, 10:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgică, IBOR, IBU, Patrologie
Localitate:Cluj-Napoca

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde niceta » 02 Dec 2011, 10:48

Domnule Constantinos cum puteți spune că Sfântul Ioan Hrisostom a fost eretic sau mă rog influențat de eretici? Oare d-voastră sunteți ortodox?
Țin să vă precizez că Sfântul Ioan Hrisostom nu a fost mirat niciodată de faptul că a fost prigonit, că a răbdat să păstreze dreapta credință pentru mine și pentru tine. El și-ar fi dat și viața pentru Hristos. A fost un mărturisitor al adevărului. El a adunat toate rugăciunile necesare săvârșirii Sfintei Liturghii, la care te împărtășești și tu. La o prigoană care ar veni oare noi am sta drept să mărturisim în zilele noastre? E ușor să spui dumneata că a fost eretic. Vai de noi când facem astfel de mărturisiri. Dar eu cred că Sfântul Ioan Hrisostom te va ierta............, că el a spus în față împărătesei Eudoxia: „Sângele meu ți-l dau dar Sângele lui Hristos nu!!!!!!!!”, că era aceea o destrăbălată ca și Irodiada.
Vai nouă, zic iar!!!!!!


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX