De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova
Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dimitrie » 02 Dec 2011, 12:51

D-lui a mai făcut afirmaţii bombastice şi iresponsabile uneori şi văd că încă nu s-a vindecat.
Are ceva probleme cu viaţa duhovnicească.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Constantinos

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Constantinos » 02 Dec 2011, 15:48

Nu am zis ca Ioan Hrisostom este eretic (i-am purtat o particica cat o furnica din coloana vertebrala peste un an pana am dat-o la o biserica ) ci ca a fost influentat cand a talcuit Evanghelia lui Matei si a scris despre Maica Domnului ca a gresit cu gandul , ca s-a mandrit . Este scris ca nu se astepta la atata rautate din partea prigonitorilor, a imparatesei ; cred ca asa gandea ca si toti sfintii ca patimile lui sunt si pentru iertarea pacatelor nu doar pentru cununa de la Hristos. Nu stiu cum il chema pe dascalul din timpul sau care exact asa talcuia versetele de la Matei. Iertare fiindca nu m-am exprimat bine.
Am scris dupa ce am citit mult noroi pe saccsiv legat de Arsenie Boca . O afirmatie bombastica dar pe care in acest moment o consider adevarata ar fi ca toti care se feresc sa dezgroape parintii considerati de catre unii sfinti ( Ilie Cleopa , Dumitru Staniloae , Sofian Boghiu , Lavrentie , Ghelasie Gheorghe...etc.) sunt eretici vinovati de multe rele.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dimitrie » 02 Dec 2011, 16:42

O afirmatie bombastica dar pe care in acest moment o consider adevarata ar fi ca toti care se feresc sa dezgroape parintii considerati de catre unii sfinti ( Ilie Cleopa , Dumitru Staniloae , Sofian Boghiu , Lavrentie , Ghelasie Gheorghe...etc.) sunt eretici vinovati de multe rele.
Adică, toţi care se feresc sa dezgroape parintii considerati de catre unii sfinti (...)sunt eretici vinovati de multe rele?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 02 Dec 2011, 20:18

Ioan Hrisostom ....a fost influentat cand a talcuit Evanghelia lui Matei si a scris despre Maica Domnului ca a gresit cu gandul , ca s-a mandrit .
Noi am mai discutat problema asta aici, Repet, este un handicap al celor care înţeleg altfel, care încearcă să-i atribuie Maicii Domnului mai mult decât i se cuvine. Iarăşi repet, în tradiţia Bisericii noastre Maica Domnului nu a fost considerată infailibilă, iar ceea ce s-a tâlcuit, sub inspiraţia Duhului Sfânt a fost, care nu a ascuns spre folosul nostru şi unele greşeli, din care şi Maica Domnului ca femeie, foarte puţin a avut parte. Cu toate cele întâmplate, acestea, nu-i ştirbesc cu nimic din slava şi locul care îl are. Modul de înţelegere al dvs este de influenţă catolică, ei au încearcat să-i atribuie Maicii Domnului o slavă şi nişte atribute peste fire, de parcă locul şi slava care le-a rânduit Dumnezeu nu erau de ajuns.
Este scris ca nu se astepta la atata rautate din partea prigonitorilor, a imparatesei ; cred ca asa gandea ca si toti sfintii ca patimile lui sunt si pentru iertarea pacatelor nu doar pentru cununa de la Hristos.
Asta nu are de-a face cu tâlcuirea şi influenţa de care spuneţi, legătura este forţată şi părerea este personală. Citiţi cu atenţie în viaţa sfântului şi în scrisorile către olimpiada diaconiţa, şi nimic din cele spuse n-o să găsiţi, nici o referire la oarecare păcate.
Nu stiu cum il chema pe dascalul din timpul sau care exact asa talcuia versetele de la Matei. Iertare fiindca nu m-am exprimat bine.
Aduceţi măcar un exemplu şi demonstaraţi că nu l-a plagiat pe sf Ioan.
Am scris dupa ce am citit mult noroi pe saccsiv legat de Arsenie Boca . O afirmatie bombastica dar pe care in acest moment o consider adevarata ar fi ca toti care se feresc sa dezgroape parintii considerati de catre unii sfinti ( Ilie Cleopa , Dumitru Staniloae , Sofian Boghiu , Lavrentie , Ghelasie Gheorghe...etc.) sunt eretici vinovati de multe rele.
Exageraţi, scoateţi prea uşor vorbe grele.
Dimitrie , daca nu intelegi ce vreau sa zic inseamna ca nu ai gandul cel bun , eu nu ma pocaiesc in locul tau pentru aceasta; nu stiu daca ai observat ca am incercat sa am gandul cel bun cand Pr . Haralambie sau nu mai stiu cine se indoia de valabilitatea tainelor.
Nu este îndoială, ci încredere, dar după mărturiile tradiţiei şi a sfinţilor, nu după învăţătura scolastică, care prea a spălat creerii. Dacă nu este clar, şi recunosc că nu am atins toate câte se pot discuta legat de acest capitol spre claritate, putem continua la un topic special.
Cu mult respect.

Constantinos

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Constantinos » 02 Dec 2011, 20:36

Chiar daca nu sunt necesare mantuirii , totusi pentru cine il intereseaza are importanta. O sa zic de acum inainte ca nu a gresit nici Sfantul Ioan Hrisostom nici Sfantul Siluan cu „Poate că Maica Domnului a păcătuit vreodată, chiar şi numai cu gândul" iar raspunsul „Maica Domnului n-a păcătuit niciodată, nici măcar cu gândul" se referea la pacatul cu gandul al unirii trupesti . (?)
Se vede ca ma lasa memoria - ce stiam eu este neclar din acatist : Condacul 8
Izgonit fiind, Sfinte, stateai in casele patriarhale, impreuna cu episcopii cei ce erau cu tine, si te mirai de rautatea lui Teofil si de schimbarea imparatului cu manie asupra ta, si ai zis: Fratilor, rugati pe Dumnezeu pentru mine si nu va departati de la bisericile voastre, ca mie mi s-a apropiat vremea de primejdii si, multe necazuri primind, ma voi duce de aici, iar voi pomeniti-ma si pe mine in rugaciunile voastre, cantand: Aliluia!

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dumitru85 » 02 Dec 2011, 22:20

Oameni buni de ce in loc de raspunsuri clare se apeleaza la demagogie?la apusoara? Lui dimitrie ii scriu in special,sunt ortodox(dar in traducere drept slavitor de dumnezeu).Sincer putin ma afecteaza declaratiile de genul :"schimbati parul si asa mai departe".Lasati deoparte calificativele si raspundeti la-ntrebare
ortodox Evanghelic

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dimitrie » 03 Dec 2011, 00:39

Oameni buni de ce in loc de raspunsuri clare se apeleaza la demagogie?la apusoara? Lui dimitrie ii scriu in special,sunt ortodox(dar in traducere drept slavitor de dumnezeu).Sincer putin ma afecteaza declaratiile de genul :"schimbati parul si asa mai departe".Lasati deoparte calificativele si raspundeti la-ntrebare
La care întrebare să răspund prietene ortodox? Cea cu icoanele? Întâi, arată-mi unde scrie în Biblie să nu cinstim icoanele, că eu de idoli am auzit să nu-i cinstim dar nu şi de icoane. După aceea eu îţi voi arăta unde scrie să ne închinăm icoanelor.
Apropo de treaba cu Decalogul, în cazul în care vrei să faci vreo referire la porunca 2: potriveşte porunca de acolo cu cea dată de Dumnezeu lui Moise cu referire la icoane - ştii ... cea cu chivotul, cu chipurile turnate de pe el, etc. Vezi că Moise, Aaron şi ceilaţi preoţi le cinsteau în multe feluiri; iar Iosua s-a închinat înaintea chivotului (că acolo se arăta slava lui Dumnezeu) Is.Nav.7:6.
Problema ortodocşilor ca d-ta, este că nu citesc Biblia atent, ori dacă o citesc îi ciuntesc (scot din context) învăţătura, şi vrând-nevrând le dă cu rest, ca în cazul cu idolii şi icoanele.
Cât despre Botezul pruncilor ... altădată; e prea simplu. Citeşte Evangheliile cu atenţie oriunde se vorbeşte despre Botez, inclusiv restul Cărţilor NT.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dumitru85 » 03 Dec 2011, 21:47

Dar daca se vor imprima icoanele pe alta suprafata voi veti spune ca nicaieri in biblie nu se spune sa nu ne inchinam imaginilor imprimate?
ortodox Evanghelic

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dimitrie » 04 Dec 2011, 00:19

Dar daca se vor imprima icoanele pe alta suprafata voi veti spune ca nicaieri in biblie nu se spune sa nu ne inchinam imaginilor imprimate?
Prietene, poţi să aprofundezi acest mesaj, şi să fii mai explicit dar şi mai coerent în exprimare?

P.S. D-ta ce parte a trupului dai spre sărutare mamei?
La seriozitatea cu care tratezi alcătuirea şi postarea unui mesaj, ar trebui nici ca să-ţi mai răspund; şi o voi face, că nu am tip de pierdut.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dumitru85 » 04 Dec 2011, 08:13

OK,cand Dumnezeu pune o restrictctie referitor la idoli noi trebuie in centrul atentiei relatia noastra personala cu Dumnezeu.Eu vorbesc despre Principiu. Acest principiu se rasfrange la tot ce ne sustrage atentia de la Dumnezeu,vorbesc si de inchinare tot.Cand vorbim de idol hai sa nu cautam ce inseamna idol in greaca sau nustiu ce,aici merge vorba de principiu.Cariera ,luxul,colectionarea unor bunuri tot poate fi o idolatria daca inlocuieste pe Dumnezeu in atitudinea noastra,dar unii vad se agata de cuvinte precum ca icoana si idolul difera caci in greaca se traduce altfel sau nustiu cine spune ceva in apararea icoanelor.Chiar ma interesant daca Duhul Sfant a fost la sinoadele ecumenice de ce el nu poate fi si acum cand imi spune ca inchinarea la icoane este o hula in adresa lui Dumnezeu.
ortodox Evanghelic

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde esenin » 04 Dec 2011, 09:16

Ha ! Corect! Dar va dati seama ca si ortodoxia poate deveni un ”idol”? Nu este vorba de faptul ca n-ar fi dotata cu ”Duhul Sfant” - poate ca este, ci de faptul ca idolatrul nu are o imagine corecta despre aceasta. (vezi de pilda amestecul de vrajitorie si ortodoxie pe care chiar si unii preoti il gasesc legitim, ce sa mai vorbim de credinciosi...) Este o ”idolatrie subiectiva”. Chiar si icoana poate fi un idol, moastele cutaruia....orice.

niceta
Mesaje:42
Membru din:10 Oct 2011, 10:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgică, IBOR, IBU, Patrologie
Localitate:Cluj-Napoca

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde niceta » 04 Dec 2011, 13:50

Puteți să citiți cu atenție o lucreare documentată pentru astfel de probleme.Există atâtea posobilități ca noi cei tineri să aflăm despre credința ortodoxă și izvoarele ei, că e plin internetul cu așa ceva. Dacă ai îndoieli întrebi sau cauți să te documentezi si apoi te exprimi pro sau contra. Pe acest forum se găsesc explicate multe puncte din credința ortodoxă, de către oameni documentați. Când unul a răspuns prea profesional mereu a fost un altul care să traducă pe înțelesul fiecăruia.
Fişiere ataşate
Teodor Studitul, Cuvantari Duhovnicesti.pdf
(917.89KiB)Descărcat de 392 ori
Teodor Studitul, Contra ereticilor iconoclasti.pdf
(357.52KiB)Descărcat de 507 ori

emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde emy777 » 04 Dec 2011, 14:33

Esenin!cat de usor e sa judeci mai ales pe preoti ortodocsi.Uitate in occident unde-i prostitutia legala in cea mai amare parte si unde is in marea parte protestanti catolicii,masoni etc.Noi suntem in UE treziti-va astia ne conduc asta-i grav ca nu ne merge bn de cand ne conduc mamaligari astea care isi vad numa interesele,asta-i subiect adevarat nu ce a ce zici u de preoti ca nuj ce ca is vrajitori nu toti.Te informez ca majoritatea ce par la televizor is prosti,preoti falsi care v-or s adistruga ortodoxia pe plan mas-media si asa mai departe.Daca m-as uita la secte in general ei care zic ca is mari preoti ai lu Dumnezeu ca stiu adevarul,mari preoti ai adevaratei credinte in satana,dac erau asa de adevarati oare nu ii ajuta Dumnezeu sa conduca occidentul si intreaga zona euro mai bn uite si tu de cand am ajuns in UE gemem de foame l-a noiin tara,ne-au prostit .Cn ?Protestanti ,masoni sectele ba chir si uni din cat .....cred ca ii mai grava sta decat anumite faza false ca un preot ii vrajitor sau nuj ce.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde esenin » 04 Dec 2011, 16:20

Pana la urma, va dau dreptate, Emy777, dar NOI i-am ales pe „astia”! Inclusiv ortodocsii, nu ? despre preotii care apr la televozor, ce sa zic? Sunt ei altfel decat cei care nu apar? cati sunt procentual? dar credinciosii? (care cred in vrajitorii)?

Ce spuneam era doar faptul ca orice poate fi idolatrizat, nu din cauza sa, a continutului sau, ci din cauza idolatrilor. Poate ca nu e prea clar....Idolatria este adoratia gresit adresata. De exemplu omul poate adora pe dumnezeul cel adevarat presupunand ca El este un batran cu barba. Ori dumnezeu nu este asa. Cand ai o imagine falsa despre dumnezeul cel adevarat inseamna ca adorezi unul neadevarat, ca adorezi o imagine falsa a dumnezeului adevarat. Asta este idolatrie.

niceta
Mesaje:42
Membru din:10 Oct 2011, 10:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgică, IBOR, IBU, Patrologie
Localitate:Cluj-Napoca

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde niceta » 04 Dec 2011, 16:42

Domnule Esenin, poți să-i condamni pe preoții care apar la televizor pentru că ei chiar au greșit. Dar fi atent aici. Dacă în lume sunt desfrânați, oare mama ta e desfrânată? dacă sunt bețivi mama ta e bețivă? dacă sunt homosexuali tu esti homosexual? dacă sunt preoți lacomi de averi și bani toți oamenii sunt așa, sau mama ta a furat de la aproapele pentru ca să ai dumneata un trai mai bun. Sa ma ierți ca am apelat la mama ta pentru comparații dar ca să înțelegi că nu toți oamenii sunt ticăloși. Văd ca porți discuții despre credință dar nu vrei sa pricepi nimic. Dacă nu vrei sa ai o credință ce rost mai are sa tot vi cu diverse acuze pe aici, nu crezi ca e mai mult decât puțin deranjant.
Dacă ai ceva cu preoții din BO mergi la toți patriarhii și cere socoteală.

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dumitru85 » 04 Dec 2011, 18:16

Am impresia ca toti cei ce rsping icoanele si botezul pruncilor sunt numiti protestanti sau daca macar nu impartasesc vreo idee nu sunt ortodocsi adevarati.Spuneti concret dragi teologi ce inseamna a fi ortodox? cei care nu stiu daca se mantuiesc?marul bun nu face pe pom bun ci pomul bun face mere bune.
ortodox Evanghelic

Constantinos

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Constantinos » 04 Dec 2011, 19:09

Foarte bine ca nu va botezati copiii , sa-i fereasca Dumnezeu de a fi botezati cu apa chioara de la voi sau de a fi botezati cu botezul cel mai mare - botezul sangelui . Cei 14 .000 de prunci ucisi de Irod pentru Hristos au oase frumos mirositoare , acesti sfinti fac parte din Biserica chiar daca au avut varsta de 1 an sau 2 ani , deci savasim botezul pruncilor . Copiii nu va sunt ce aveti cel mai bun si drag , ortodocsii daruiesc lui Hristos ce au mai de pret spre a fi botezat si primit de catre El in slava . Ereticii se pastreaza cu tot ce au pentru secta lor si nu se dau lui Hristos ci unor nebuni care s-au despartit si si-au inventat o balaceala , un teatru ieftin numit botez.

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dumitru85 » 04 Dec 2011, 22:56

Constantinos acel teatru care spui tu este un act constient si matur de aceea si se observa o transformare a oamenilor ceea ce la voi din pacate nu vad.Baia religioasa care o numesti tu botez nu are nici o valoare si cel mai interesant singur stii asta(istoria bisericii o spune,inclusiv sfintii parinti).Copii si fara botez ajung la Dumnezeu fara sa-i "increstinati" voi, pentru care tainele bisericesti tot taine au ramas, pe cand altii se bucura de acesta chemare.Si va rog nu confundati Harul cu Frumusetea.
ortodox Evanghelic

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Dionysie » 04 Dec 2011, 23:54

De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?
A se observa că pe lângă ritualurile (prin care contrafac Sfintele Taine ale Bisericii lui Hristos) pe care le consideră simbolice, însăşi doctrina despre mântuire a ereticilor np, moştenită de la ereticii protestanţi, este una a mântuirii simbolice, declarative. În opinia lor (eretică) omul este declarat mântuit, sau mai bine spus îndreptăţit (pentru că ei nu cunosc cu adevărat nici noţiunea de mântuire) prin urmare omul sau credinciosul p/np nu este un om cu adevărat mântuit ci este unul care este doar declarat îndreptăţit (undeva în nişte registre din ceruri). A se vedea deci că nu e pur şi simplu o întâmplare asocierea unor astfel de doctrine în care atât mântuirea cât şi ritualurile lor au valoare declarativă, simbolică. Ba mai mult acestea sunt asociate cu doctrina declarativă a dumnezeirii lui Iisus Hristos, doctrină declarativă şi ea pentru că de fapt dumnezeirea lui Iisus pentru ei este la nivel de declaraţie şi nu credinţă adevărată; este absolut evident că nişte inşi care nu au nici experienţa şi nici teologia luminii necreate a Fiului lui Dumnezeu, nu pot avea decât o "credinţă" declarativă cu privire la dumnezeirea lui Iisus Hristos.

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dumitru85 » 05 Dec 2011, 06:19

Aletheea cata apushoara!!!Citeste omule biblia si vei vedea de ce se numesc mantuiti.In acesti eretici vad intr-adevar Duh Sfant ceea ce ortodox vad extrm de rar ,vad Har si binecuvantari.Diseara iti voi arata daca vrei (demonstrez biblic,nu patristic) de ce se numesc matuiti.De asta si fac evanghelizari ca propun mantuire ci nu o speranta de mantuire!!!
ortodox Evanghelic


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX