De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie
Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde emy777 » 13 Dec 2011, 20:57

Da citesc din biblie si studiez in acelasi timp.Iti scriu exemple si citate biblice si degeaba daca eu la 14 ani vad adevarul ce sa mai zic de sectele voastre nenorocite.Am crescut intr-o familie de ortodocsi cu tata preot,vreau sa-ti spun ca chiar m-as ruga sa vezi si u ce am vazut eu in ortodoxie si anume ce ma convins ca ortodoxia este credinta adevarat ereticule!!!!!A scris bn constantinos ptr tn si Sf ap Pavel si Sf ap Petru sunt morti nici macar pe ei sau pe apostoli nu ii asculti,clar prin cuvant nici nu mai zic.De familii ce vinovat este preotul de in anumite famili se intampla dezbinari sua ca nu este inetlegere ereticule!!!Sti tu ca in fiecare familie nu ii se vb de mic de Dumnezeu????Mi-e mi s-a vorbit de mic de Iisus ca este Dumnezeu,de mic mi-au spus de Dumnezeu,m-au inavat sa ma rog, si chair mi-a placut preotia de la trei ani cu mana pe inima si mi-e martor Dumnezeu,Deci vad ca cu faptele si SF Impartasanie esti la pamant sectarule!!!!sa nu spui ca nu ti-am zis!!!!!!!!sau canu ai stiut mai tarziu ai s regreti asculta bn ce iti zic dar va fi prea tarziu.Iti spun sicer mik este greata cadn vad uni oameni ca trec la secte la satana,imi este greatza si sila ca ei au fost ortodocsi dar nu au vrut sa cunosca ortodoxia.Si ce ritualuri vb u mai ?????Dar cn a spus ca nu puteti sa il aveti???il puteati daca nu te vindeai dracului la sectari fara taine esti compromis asculta bn ai sa vezi u mai tarziu.Sectarule cum poate fi biseric alui Hristos moarta cand Hristos est viu iar biseric aeste trupul ui desigur cea adevarata,nu secta ta care il are pe hristos in gura si pe dracu in inima.EREZIA A INTRAT IN LUME PRIN NISTE OAMENI RATACITI CA SECATRI CARE VROIAU SA SCHIMBE ADEVARUL CAR EESTE HRISTOS.

emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde emy777 » 13 Dec 2011, 21:06

Sf ap Pavel a spus LA (TIT CAP 3) Vrednic de crezare este cuvântul, şi voiesc să adevereşti acestea cu tărie, pentru ca acei ce au crezut în,Dumnezeu să aibă grijă să fie în frunte la fapte bune. Că acestea sunt cele bune şi de folos oamenilor. Iar de întrebările nebuneşti şi de înşirări de neamuri şi de certuri şi de sfădirile pentru lege, fereşte-te, căci sunt nefolositoare şi deşarte. De omul eretic, după întâia şi a doua mustrare, depărtează-te, Ştiind că unul ca acesta s-a abătut şi a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit .Auzi mai de fapte bune tu chair nu inetelegi ,ori poate nu vezi .Iar la restu daca vrezi ca te regasesti ii bn eu spun ca da.La acest citat am stat personal langa Sf ap Pavel si mi-a spus ca ii ptr tn si ti s-ar potrivi tie :D Acum depinde cum intelegi daca te simti osandit ii bn,poate ti-ar da Dumnezeu minte.Iertati-ma si Doamne ajuta!

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dumitru85 » 13 Dec 2011, 21:12

Ai scris corect ortodoxia ci nu crestinismul.Nici nu vrea sa cunosc un astfel de cult unde nici nu se staruie in invatatura apostolilor.Noi facem fapte pentru ca suntem mantuiti.De taine am mai scris:pentru voi tot taine au ramas pe cand altii se bucura de aceasta chemare(preotie).Tu ce numesti trup?Crezi ca Iisus locuieste acolo unde se calca poruncile lui?
ortodox Evanghelic

Constantinos

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Constantinos » 13 Dec 2011, 21:32

Cu adevarat au ramas marturii ca Sfantul Apostol Andrei se Impartasea zilnic , intrebarea ereticilor este de ce ne impartasim fiindca ar fi gresit acest lucru, intrebarea adevarata este de ce nu ne impartasim des la fel ca "ereticul" (dupa dumitru citire ) de Apostol. Citeste tot ce s-a scris pe forum, poti gasi ca ne inchinam lui Hristos care este prezent in Sfinti ( ex: Sfantul Pavel - cuvantul" Sfantul" reprezinta pe Hristos si este pus inaintea lui Pavel ), deci ne inchinam Mantuitorului care este prezent in sufletul si trupul sfintilor si al Fecioarei Maria (care are pe Datatorul Fecioriei inlauntru ) Maica Domnului, prezent si in Sfintele lor icoane, fiindca Dumnezeu lucreaza minuni fiind unit prin har cu ele - ca o Lumina . Relatia ta personala cu Dumnezeu este faptul ca-L urasti si crezi ca te poti inchina la ceva nevazut si sa ai inlautru ceva ca un nimic. Regulamentul este valabil pentru tine intai , fiindca tu l-ai calcat acuzand aiurea pe toti forumistii ( nu mai veni cu aiureli de genul " o cartulie de rugaciune ortodoxa si am ramas incremenit de ceea ce am vazut" fiindca te incremeneste Hristos de tot pana la urma antihristule si o sa vezi adevarul la final din bratele tatalui tau diavolul separat de prietenii tai sectari care daca nu au muci in loc de creier se vor intoarce la ortodoxia adevaratilor Sfinti din vechime si le vor citi scrierile ).
@emy - te rog, scrie fara prescurtari .

emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde emy777 » 13 Dec 2011, 21:44

Nu prea cred ce spui .Hristso s-a dat ca sa sfinteasca biserica spune clar Sf ap Pavel STI TU CA NU SE STARUIE INVATATURILE APOSTOLILOR MAI omule intoarcete si vezi ce am scris la comentariul acela mai lung care nu l-ai citit la sigur.Ce porunci ale Lui Hristos incalca Biserica?Biserica lui Hristos este stalp neclintit al adevarului si in intarirea adevarului .(1Tim 3-15)Ca să ştii, dacă zăbovesc, cum trebuie să petreci în casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp şi temelie a adevărului. Biseric anoastra drept maritoare isi urmeaza capul si intemeietorule(Isaia28,16;matei 16,18;efeseni 1,22) i ma tem ca nu este minciuna in biserica sau incalcare de porunci grave.Cum poti sa soui tu ca nu staruim invatatur apostolilor cand spune Sf apostol Pavel ,,Fratilor va laud ca in toate va aduceti aminte de mine si tineti predaniile precum vi le-am dat (1Corinteni11,2) ce ritualuri cadn de fapt sunt slujbe ce Sf Maslu asta-i ritualul?in biserica se pastreaza intreg adevarul (1TIM3-15)Aceasta biserica ortodoxa soborniceasca se conduce prin soboare si nu prin invatatura eretic aunuia singur ,soboare sinodale ecumenice care au participat episcopi urmasi ai Sfintilor apostoli (Fapte 20,28;Filipeni 1,1;1Tim 2,1-2 ;Tit1,7-9)cum poti s aspui ca nu ascultam de apostoli ereticule!!!!!cand ti-am dat exemplu si cu Sfantul Policarp si Sfantul Ignatie in comentariile pe care nu le-ai citit..Biserica este apostolica zidita fiind pe temelia apostolilor ,piatra cea din capul unghiului fiind Hristos(efeseni 2,20-22;Apoc 21,14)Ea se conduce dupa normele stabilite de Sfinti apostoli (1Petru2,21;2Petru 3,1-2;Iuda 5,17 )Enumara-mi si mie te rog poruncile incalcate de biserica ortodoxa ,toate!dac sunt ca nu sunt asta rezulta ca esti un mincinos care vrea sa pateze adevarul care este Hristos.Daca nu crtezi nici acum atunci cu siguranta nu crezi in cuvintele cele scrise in biblie.Uite invatatura apostolilor la fapte cand spune staruiau in frangerea paini si in rugaciune(Sf Euharistie).

emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde emy777 » 13 Dec 2011, 21:45

Constantinos nu iti mai bate capul, omul ori nu intelege ori are o problema serioasa prin faptul ca nu crede in cuvintele scrise in Sfanta scriptura si atat

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dumitru85 » 13 Dec 2011, 22:37

Baieti vad ca sunteti mai ceva decat iezuitii.Sunteti asa de antrenati si smecheri in polemica incat ati trecut pe langa esenta.Ferice de cel ce nu vede si crede.In duh si adevar ce inseamna?Priviti modul in care se inchinau Fariseii si contrastul care l-a adus Iisus.Ce atata vorbiti de moaste?Ce are inchinarea adusa lui Dumnezeu cu niste unghii uscate?Oare in aceasta consta mantuirea?Prin impartasanie ne mantuim?(ridicol)Imparatasanie nu este pentru exprimarea desbinarilor dintre creştini si nu aduce iertare de pacate ci este un semn de amintire a legamantului intre Iisus si crestini, o judecata,vestirea mortii mantuitorului.
ortodox Evanghelic

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dimitrie » 14 Dec 2011, 01:21

Baieti vad ca sunteti mai ceva decat iezuitii.Sunteti asa de antrenati si smecheri in polemica incat ati trecut pe langa esenta.Ferice de cel ce nu vede si crede.In duh si adevar ce inseamna?Priviti modul in care se inchinau Fariseii si contrastul care l-a adus Iisus.Ce atata vorbiti de moaste?Ce are inchinarea adusa lui Dumnezeu cu niste unghii uscate?Oare in aceasta consta mantuirea?Prin impartasanie ne mantuim?(ridicol)Imparatasanie nu este pentru exprimarea desbinarilor dintre creştini si nu aduce iertare de pacate ci este un semn de amintire a legamantului intre Iisus si crestini, o judecata,vestirea mortii mantuitorului.
Avem topic-uri special deschise pentru subiecta ca Sf.Împărtăşanie, Sfintele Moaşte, etc.
Scrie la ele şi cu argumente biblice.
Până când să te rog să-ţi argumentezi biblic opiniile doctrinare? Aşa se învaţă pe la voi, cu moaca, fără argumente biblice?

În sfârşit, cred s-a spus destul la acest topic, şi concluzia întemeiată biblic, care indică răspunsul la întrebarea din titlul topicului este aceasta: EREZIA.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX