De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie
Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde emy777 » 08 Dec 2011, 18:41

Hai ba chair vreau sa-mi demonstrezi biblic de ce sunt mantuiti sectari desigur si tu ca doar faci parte din ei.Esti un exemplu bun de ce spuneam apari a fi ortodox dar de fapt esti sectar,un lup in piei de oaie.Eu ce spuneam asa apar si la tv tot felul de preoti fallsi care zic ca is ortodocsi dar de fapt nu's.Mi-a placut foarte mult cea ce spune Sf Duh prin Sf si marele apostol Petru care zice,,Dar au fost în popor şi prooroci mincinoşi, după cum şi între voi vor fi învăţători mincinoşi, care vor strecura eresuri pierzătoare şi, tăgăduind chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, îşi vor aduce lor grabnică pieire; mare dreptate spune Sf Scriptura.Iar daca atata iii judecati ca sunt vrajitori ca sunt desfranati ca sunt mosnegi cu barba sau cate si cate m mai auzit de la sectari,va intreb daca atat ii judecati dc nu va aratati viata voastra ca exemplu bun pt ei,ptr intelepciune???????acelasi lucru a intrebat si Sf Ap Iacob ,,Cine este, între voi, înţelept şi priceput? Să arate, din buna-i purtare, faptele lui, în blândeţea înţelepciunii. Iar dacă aveţi râvnire amară şi zavistie, în inimile voastre, nu vă lăudaţi, nici nu minţiţi împotriva adevărului. Înţelepciunea aceasta nu vine de sus, ci este pământească, trupească, demonică.Deci, unde este pizmă şi zavistie, acolo este neorânduială şi orice lucru rău. Iar înţelepciunea cea de sus întâi este curată, apoi paşnică, îngăduitoare, ascultătoare, plină de milă şi de roade bune, neîndoielnică şi nefăţarnică.Am vazut ca s-a vorbit de Dumnezeu ca este un batran cu barba si asa mai departe ,desigur aceste icoane sunt eretice.Este canon dat de Sfinti Parinti in care spune clar icoana cu Dumnezeu-Tatal sa nu fie pictata deoarece nimeni nu l-a vazu pe Dumnezeu.Dar eu cred in cuvintele Sf ap Pavel,,Şi cu adevărat, mare este taina dreptei credinţe: Dumnezeu S-a arătat în trup, S-a îndreptat în Duhul, a fost văzut de îngeri, S-a propovăduit între neamuri, a fost crezut în lume, S-a înălţat întru slavă. deci am icoana cu Iisus Hristos adevaratului nostru Dumnezeu.Dar eu te intreb pe tine HRISTOS este Dumnezeu adevarat esenin????????????????????????Dumitru ba chiar te rog sa-mi faci demonstratia ca sectari sunt mantuiti,sunt curios sa vad ce baliverne mai zic sectele.Frati mei ortodocsi paziti ortodoxia asa cum va paziti casa,si toti care au aruncat cu diferite mizeri in Biserica lui Hristos v-or plati infata dreptului judecator(psalm ,,Ca tu vei rasplati fiecarui dupa faptele lui)si Sf ap Pavel spune,,ca toti v-om sta inaintea divanului Iisus Hristos ca sa luam fiecare dupa cum am lucrat ,dupa faptele lui,Sa nu uitam ca Hristos Dumnezeu si-a dat viata ptr Biserica sa,ca pe ea sa o sfinteasca....spune clar Sf apostol Pavel efeseni 5:25.Paziti calea adevarului adika de Biserica lui hristos care este stalp si temelie adevarului,si sa nu uitam ca spuen la psaltire,,aproape este Domnul de toti ce-i cel cheama pe el intru adevar.

DANIEL78
Mesaje:18
Membru din:09 Mar 2011, 05:22
Confesiune:ortodox
Localitate:PLOIESTI

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde DANIEL78 » 09 Dec 2011, 03:04

de dumitru85 » 04 Dec 2011, 21:56,, acel teatru care spui tu este un act constient si matur de aceea si se observa o transformare a oamenilor ceea ce la voi din pacate nu vad
:D Ce patetic...
Un pocait,care nu are curajul asumarii propiei erezii,se ascunde sub aripa ortodoxa de unde i se pare ca cloceste cine stie ce adevaruri. :)
Tinere,ce usor este sa judeci, nu-i asa?
Ce stii tu despre adevarata credinta? Sola Scriptura?Transformare?
Dar totusi acest topic are alta discutie.Tu cauti doar sa arati cat esti de cocosel si ma repet, SUB ARIPA ORTODOXA.
Te invit la alt topic,"REALITATEA" ADVENTISTA sau ma rog NP si vom discuta mai pe intelesul tau.

P.S.O simpla curiozitate,la 26 de ani,tu esti transformat...scuze... botezat ??

emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde emy777 » 09 Dec 2011, 14:21

de mine vorbiti ?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Floryan » 09 Dec 2011, 15:20

de mine vorbiti ?
Nu, de dumitru85 . La ce posteaza, l-as ruga si eu, sa aiba demnitate, si sa se arate pe fata, nu sub masca de ortodox. Ils tim pe acela care se ascunde care mai este numit si tatal minciunii si inselatoriei.
Si mai stim ca aceasta este o "tactica" practicata de sectari. Am fost avertizati in Sfintele Scripturi de lupii in piei de oaie.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dimitrie » 09 Dec 2011, 16:53

Constantinos acel teatru care spui tu este un act constient si matur de aceea si se observa o transformare a oamenilor ceea ce la voi din pacate nu vad.Baia religioasa care o numesti tu botez nu are nici o valoare si cel mai interesant singur stii asta(istoria bisericii o spune,inclusiv sfintii parinti).Copii si fara botez ajung la Dumnezeu fara sa-i "increstinati" voi, pentru care tainele bisericesti tot taine au ramas, pe cand altii se bucura de acesta chemare.Si va rog nu confundati Harul cu Frumusetea.
Ai putea să argumntezi biblic cele subliniate de mine, ori faci mişto în stil gazetăresc?
...se observa o transformare a oamenilor ceea ce la voi din pacate nu vad.
Aici m-ai lăsat fără cuvinte. Eu ştiu o mulţime de oameni cu viaţă curată şi asta face ca afirmaţia d-tale să mă indigneze la culme.
Nu-ţi recomand să continui cu bârfa. Eşti la noi "acasă" (de forum vorbesc) şi se cuvine să te abţii de la batjocură.
Uite, vezi martirajul tânărului Evghenie Rodionov şi ia aminte pe viitor că batjocoreşti şi sfinţi: http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=e ... Rg&cad=rja
P.S.
"La voi"? păi matale ce eşti?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dumitru85 » 09 Dec 2011, 21:32

Baieti,calmati-va va rog.Sunt drept slavitor de Dumnezeu.Lasati automutilarea aceasta!!! Vad ca neavand o " prigoana spirituala " voi in mod artificial va creati un mod de viata "ortodox" (superficial),dar dupa parerea mea si dupa ceea ce urmaresc pe forum sunteti mai mult comodocsi.Cine sunteti voi sa spuneti cine se mantuieste si cine nu?Ori vreti sa ne bombardam cu versete?biblia nu este carte de citate cu atat mai mult ca o stiti bine ca sa cunoasteti cei ce cred sunt mantuiti(nu spera sa fie mantuiti).In loc sa staruiti in citirea scripturii voi staruiti in citirea scriirile cuviosilor.Permanent urmaresc la voi(deja o norma) ca cutare a scris asa cutare altceva,dar voi ce ganditi?,voi aveti gandire personala ori speculati doar cu niste pareri luate din cartulii?
ortodox Evanghelic

Constantinos

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Constantinos » 09 Dec 2011, 22:46

Dar tu daca staruiesti in citirea scripturii stii la ce varsta a inceput ( atentie ) sa practice (nu sa propovaduiasca ) Ioan Botezatorul : „Po­căiţi-vă, că s-a apropiat Împă­răţia Cerurilor!” ? Ar trebui sa fii exclus fiindca ai un duh satanic in tine si sigur o sa ajunga saracul duh in iad sa se automutileze impreuna cu tine , politistul si neamul lui de sinucigasi.

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dumitru85 » 09 Dec 2011, 23:11

As numi topicul altfel:De ce constantinos nu stie daca se mantuieste? Eu stiu de ce:pentru ca in biserica din care face parte se spune altfel dacat in scriptura, nu se face predica, doar citirea teatralizata a unor fragmente din evanghelie(liturghia).Apropo in Italia paremise s-a facut un sondaj referitor la cine se vor adresa oamenii in caz de nevoie si ei au raspuns foarte interesant.Isus Hristos era pe al 6-lea loc.Stii ce spune asta?cred ca stii.Mediteaza putin(aveti multe cu ei in comun,cu catolicii).De asta si sunteti atat de agresivi fata de oameni care nu impartasesc ideile voastre omenesti
ortodox Evanghelic

DANIEL78
Mesaje:18
Membru din:09 Mar 2011, 05:22
Confesiune:ortodox
Localitate:PLOIESTI

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde DANIEL78 » 09 Dec 2011, 23:52

Biet ignorant infatuat...
Curaj Dumi,iti este rusine cu erezia ta??
Daca ai fi urmarit filmul cu martirajul tânărului Evghenie Rodionov, un tanar ca si tine,poate ca ai fi inteles ceva.Dar cum nu ai facut-o continui sa arunci cu pietre spre cinste sectei tale.
Ai fost invitat la un dialog civilizat, dar de unde nu e......
Argumente,asta este tot.
Doar afirmatii lipsite de continut si pline de rautate + o madrie bazata pe un fond intelectual specific sectarilor.
Bunul simt te indeamna sa respecti regulile locului pe care il vizitezi,daca se poate.

P.S. Esti dator cu un raspuns??....legat de boteztrasformare
Ultima oară modificat 10 Dec 2011, 00:11 de către DANIEL78, modificat 1 dată în total.

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dumitru85 » 10 Dec 2011, 00:10

Iti dau datoria:Daca la venirea in ortodoxie oamenilor s-ar pune intrebarea daca cred in invierea mortilor si ar boteza doar adulti ,cum crezi cati oameni ar fi venit la voi?Stii ce vreau sa spun?Numarul credinciosilor la "sectari"(scriu ca asa va place) reflecta defapt numarul credinciosilor adevarati. Pentru ca oamenii au venit constient si matur la Hristos,l-au descoperit.Dar vad unii din voi(nu toti) traiesc dupa concepte dualiste:in biserica sunt sfinti ,pe forum demoni.
ortodox Evanghelic

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dumitru85 » 10 Dec 2011, 00:13

Si unde tu vezi rautate?sincer am si dispozitie sa vorbesc cu ortodocsi inflacarati.Si tie o intrebare:daca nu cinstesc moastele ,nu ma inchin la icoane,nu ma rog sfintilor,sunt eretic?ma pot mantui?astept raspuns?
ortodox Evanghelic

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dumitru85 » 10 Dec 2011, 00:18

Referito la baiatul din armata rusa stiu demulti ani apropo,privesc stirile din rusia caci am trait acolo
ortodox Evanghelic

DANIEL78
Mesaje:18
Membru din:09 Mar 2011, 05:22
Confesiune:ortodox
Localitate:PLOIESTI

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde DANIEL78 » 10 Dec 2011, 01:08

Ufff....
Pe viitor incearca sa fii mai clar si mai corect in ceea ce scri.
Nu trebuie sa te grabesti sa raspunzi,ai tot timpul la dispozitie.
Ma amuza deranjul tau la cuvantul sectar.Sincer nu inteleg de ce te deranjeaza.Nu este o insulta este pur si simplu o stare de fapt,vezi DEX-ul.
Apoi,nu putem avea un dialog consructiv atata timp cat TU it-i ascunzi adevarata religie.Si iarasi ma straduiesc sa te inteleg de ce....
Esti bine venit aici pe forum,dar nu uita ca exista niste reguli care sunt valabile pentru toti.
Hai incearca sa faci primul pas....

Daniel
Doamne ajuta.

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dumitru85 » 10 Dec 2011, 08:22

Daniele paote iti va parea indraznet dar itit spun asa cum este:ma consider drept slavitor de Dumnezeu( Ortodox evanghelic sa spun asa).Si vreau sa intreb
ce toti se agita asa de tare.Termenul de sectar bineinteles ca nu imi place pentru ca are o conotatie negativa.In viziunea mea(nu vorbesc de Romania) la noi oamenii nu se pocaiesc din cauza spalarii de creieri a ortodocsilor,lor le este comod ca oamenii se ramana in inconstiinta vizavi in cine cred si cui se inchina(motivul nemantuirii).Ma indigneaza faptul ca cunosc ortodocsi care imi spun "ce ai tu cu altii?".Pai daca este asa care este chemarea unui crestin?Pe voi va intreb,ati vestit evanghelia vreo data?De asta si spun ca acest topic trebuie sa se numeasca de ce nu se mantuiesc oamenii si raspuns as da din cauza lipsei de cuvant.Si cel mai interesant ca vedeti acest lucru(harul pe care-l au "sectarii").Vad cum oamenii sunt binecuvantati de Domnul si vad schimbari serioase,asta inseamna metanoia.Si nu imi spuneti ca sunt nervos sau rau,am o dispozitie buna si gata de dialog
ortodox Evanghelic

Constantinos

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Constantinos » 10 Dec 2011, 09:00

dumitru85, ereticii si sectarii totusi se mantuiesc ca persoana dar asa ca prin foc (adica ajung in iad) - gandeste -te ca fac referire la faptul ca Dumnezeu poate sa renunte la creatia sa , sa o intoarca in nimic dar nu mai vrea pentru ca S-a jertfit . In schimb eu nu stiu unde o sa ajung dupa moarte , mantuit fiind , poate intai in iad si apoi in rai sau numai in iad . Pana la urma, oamenii pe care ii apreciezi sunt din Biserica Evanghelica?

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dumitru85 » 10 Dec 2011, 09:16

exact de acolo,ortodox evanghelica
ortodox Evanghelic

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dimitrie » 10 Dec 2011, 09:23

Şi ca să vedeţi că dumitru85 nu a vrut "să se mântuiască" (ca să fim în topic, nu?) ... ia o pauză să se reculeagă înainte de a lua o decizie cu caracter permanent (?). Se pare că de Sf.Scriptură se foloseşte în mod sectar (după cum şi ce îi convine).
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

emy777
Mesaje:43
Membru din:31 Oct 2011, 17:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scolara si teologie

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde emy777 » 10 Dec 2011, 22:29

Lol n-am vazut pana acuma spalare de creier in Biserica lui Hristos.Tu nici macar nu sti care este Biserica lui Hristos ,daca ai sti care este nu ai mai judeca-o. ,,Despre credinta ortodoxa.Credinta ortodoxa isi are originea de circa 2000 de ani.Ea a fost intemeiata de Mantuitorul si propovaduita de Sfinti Apostoli.Citez Mantuitorul a spus ,,Voi zidi Biserica Mea si nici portile iadului nu o vor birui pe dansa"(Matei16-18) .Sfinti apostoli au vestit evanghelia si au intemeiat Biserica Lui Hristos pe pamanturile diferitor tari.Sf Ap Andrei a fost unu din cei 12 apostoli,venind pe meleagurile noastre pe timpul dacilor si a romanilor in Scitia Mare si Scitia Mica....adica Ucraina de azi si Dobrogea,intemeind credinta ortodoxa.Acesta a lasat si urmasi in tara nostra care sa aiba grija de intarirea tari in credinta,a hirotonit episcopi ,preoti......Iata ca noi am ascultat de el si ne-am increstinat primindu-l pe Hristos ,,Cel ce vă ascultă pe voi pe Mine Mă ascultă, şi cel ce se leapădă de voi se leapădă de Mine; iar cine se leapădă de Mine se leapădă de Cel ce M-a trimis pe Mine(Luca 10, 16).Deci prin urmare Hristos ne-a increstinat.Sf ap Iacob ruda Domnului i-a intemeiat pe crestini ortodocsi din Jerusalim.Sf ap Vartolomeu si Sf ap Tadeu i-a intemeiat pe crestini ortodocsi armeni.Sf Ap Pavel i-a intemeiat pe greci ortodocsi.Sf ap Toma i-a intemeiat pe crestini ortodocsi din India.Plina este acum lumea de tot felul de asa zisi crestini :crestini:penticostali,baptisti,iehovisti(antihristi....deoarece ei nu cred in Dumnezeirea Mantuitorului).Eu ia-si intreba aceste secte care nenorocesc oameni de la adevar......si ma ierta-ti pt cuvinte mai arate dar este grav,Daca Sfinti apostoli au fost trimisi sa increstineze lumea de Hristos Dumnezeu(Ioan 1-5;1Ioan 5-20)crestini pe care i-au increstitnat cu timpul sau numit crestini ortodocsi=dreptcredincios;ca sa se faca diferenta intre adevarata credinta ortodoxia intemeiata de sfinti apostoli si cei lalti asa zisi crestini pe care nu au dreptul dea propovadui,deoarece nu au fost intemeiati de apostoli iar daca nu au fost intemeia-ti de apostoli nu au nici Darul Sfantului Duh iar daca spun ca sunt intemeiati atunci neadevar graiesc deoarece apostoli si ucenici sai(sfinti parinti,urmasi acestora)au lasat niste predani invataturi numita Sfanta Traditie dupa cum ne marturiseste Iustin Filosoful si Ignatie al Antitohiei (107 de la Hristos),Policarp al Smirnei(ucenicul Sf Ap Ev Ioan,a fost hirotonit episcop de el),Sf Irineu(202 de la Hristos)Sf Ciprian si alti care afirma;cum invatau pe credinciosi sa fuga de invataturile eretice si a tie cu tarie Traditia apostolilor.Sectanti nu au nici un drept de a respinge traditia,deorece daca dreptilor din Vechiul Testament li se pastreaza memoria.Cu atat mai mult in Noul Testament pe care Hristos i-a rascumparat cu scump sangele Sau,si ei si-au varsat sangele lor pt dreapta dredinta .Mantuitorul i-a trimis pe ei (Matei 28-19)Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.Spune Sfantul Ap Iacob 5,19-20 Fraţii mei, dacă vreunul va rătăci de la adevăr şi-l va întoarce cineva . Să ştie că cel ce a întors pe păcătos de la rătăcirea căii lui îşi va mântui sufletul din moarte şi va acoperi mulţime de păcate. Adevarul este Hristos precum a zis (Ioan 14-6) Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.Sfinti apostoli ne-au vestit adevarul adica pe Hristos.Capul Biserici este Hristos cu scump sangele Sau (Colos 1, 16-18) Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El. El este mai înainte decât toate şi toate prin El sunt aşezate. Şi El este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate.Biserica Lui Hristos este una.Biserica Lui Hristos este stalp neclintit si intarirea adevarului precum spune in Sfanta Scriptura (1Tim3-15) Ca să ştii, dacă zăbovesc, cum trebuie să petreci în casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp şi temelie a adevărului.Insusi Hristos s-a dat pentru Biserica dupa cum ne marturiseste Sf ap Pavel care zice (Efeseni 1,22-23) Şi toate le-a supus sub picioarele Lui şi, mai presus de toate, L-a dat pe El cap Bisericii, Care este trupul Lui, plinirea Celui ce plineşte toate întru toţi.Dupa cuvintele Sfantului ap Pavel insu-si Hristos este Biserica prin scump sangele Lui.Frati mei trebuie sa iubiti Sfanta Biserica precum si Hristos a iubit-o (Efeseni 5,25-26-27)Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după cum şi Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea,Ca s-o sfinţească, curăţind-o cu baia apei prin cuvânt,Şi ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană.Biserica Lui Hristos este una sfanta soborniceasca si apostoleasca (1Corinteni 3-11) Căci nimeni nu poate pune altă temelie, decât cea pusă, care este Iisus Hristos.Cine nu vine la Biserica nu se va mantui ci pacatos ramane deoarece nu a venit la pastor ca sa-l treaca si pe el prin usa,adica sa i se dea si lui scumpul sange a Domnului si Dumnezeului nostru Iisus Hristos.(Ioan 10,1-9) Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce nu intră pe uşă, în staulul oilor, ci sare pe aiurea, acela este fur şi tâlhar. Iar cel ce intră prin uşă este păstorul oilor. Acestuia portarul îi deschide şi oile ascultă de glasul lui, şi oile sale le cheamă pe nume şi le mână afară. Şi când le scoate afară pe toate ale sale, merge înaintea lor, şi oile merg după el, căci cunosc glasul lui. Iar după un străin, ele nu vor merge, ci vor fugi de el, pentru că nu cunosc glasul lui. Această pildă le-a spus-o Iisus, dar ei n-au înţeles ce înseamnă cuvintele Lui. A zis deci iarăşi Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă: Eu sunt uşa oilor. Toţi câţi au venit mai înainte de Mine sunt furi şi tâlhari, dar oile nu i-au ascultat. Eu sunt uşa: de va intra cineva prin Mine, se va mântui; şi va intra şi va ieşi şi păşune va afla.Biserica Lui Hristos este sorborniceasca fiind compusa din mai multe popoare.In Europa pe partea rasaritului predomina Biserica ortodoxa adevarata Biserica a Lui Hristos (Matei 8-11)Şi zic vouă că mulţi de la răsărit şi de la apus vor veni şi vor sta la masă cu Avraam, cu Isaac şi cu Iacov în împărăţia cerurilor.A-ti auzit ce spune Mantuitorul primi ortodocsi de la rasarit apoi catolici de la apus.Biserica Lui Hristos este Apostolica ,fiindca este intemeiata pe temelia apostolilor ,avand pe Hristos,piatra cea din capul unghiului(Efeseni 2, 20-22) Zidiţi fiind pe temelia apostolilor şi a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuşi Iisus Hristos. (Coloseni 1-18) Şi El este capul trupului Biserici.Pentru cei care nu sunt in Biserica Ortodoxa,dupa demontratia pe care v-am facut-o referitor ca Dumnezeu-Cuvantul este capul Bisericii si insusi Biserica prin scump sangele Sau.Toti cei ce se departeaza de Biserica,chiar daca predica evanghelia tot pierduti sunt Mantuitorul a zis:Cine nu este cu Mine este împotriva Mea şi cine nu adună cu Mine risipeşte(Matei 12,30).Şi de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ţi fie ţie ca un păgân şi vameş.(Matei18,17).Sectanti spun ca Dumnezeu nu poate locui in biserica facuta de maini omenesti deoarece omul este pacatos.Intrebam pe sectari!casa lor de rugaciune unde se aduna ei ,e facuta de ingeri?Si mai ales acolo unde se savarsesc toate pacatele omenesti cum poate locui Dumnezeu?Biserica Lui Hristos este Sfanta chiar daca in sanul ei exista pacatosi (2Timotei2,20) Iar într-o casă mare nu sunt numai vase de aur şi de argint, ci şi de lemn şi de lut; şi unele sunt spre cinste, iar altele spre necinste.(Matei 13,47-50) Asemenea este iarăşi împărăţia cerurilor cu un năvod aruncat în mare şi care adună tot felul de peşti.Mai inainte de Marea Schisma era o singura biserica ,Biserica ortodoxa precum spune Sfantul Ap Pavel (Efeseni 4,5-6) Este un Domn, o credinţă, un botez, Un Dumnezeu şi Tatăl tuturor, Care este peste toate şi prin toate şi întru toţi.Mantuitorul a vorbit despre noi ortodocsi (Ioan 4,23-24)Dar vine ceasul şi acum este, când adevăraţii închinători se vor închina Tatălui în duh şi în adevăr, că şi Tatăl astfel de închinători îşi doreşte. Duh este Dumnezeu şi cei ce I se închină trebuie să i se închine în duh şi în adevăr.Asa este dupa ce Mantuitorul s-a inaltat la cer dea dreapta puteri,adevarati inchinatori din Israel(crestini) si din partile greciei si toate partile unde mergeau Sf Apostoli ,acei crestini care mai pe urma o sa se numeasca Ortodox aceea sunt adevarati inchinatori in duh si in adevar ,deoarece Hristos este adevarul si viata iar El este capul Biserici Crestine Ortodoxe.Ca dovada in fiecare an lumina Sfanta de la Jerusalim se aprinde la crestini ortodocsi de la Jerusalim impreuna cu arabi convertiti la crestinism,acesta lumina se coboara din sanul Sfintei Treimi.Har si pace de la Dumnezeu-Tatal Domnului nostru Iisus Hristos,si de la Fiul Sau prea iubit,iubirea de oameni impreuna cu Duhul Sfant Domnul de oameni iubitor.Amin! "
Cu sectari trebuie sa ne luptam,cu biblia si Sf ap Iacob ne spune cap 5:19-20Fraţii mei, dacă vreunul va rătăci de la adevăr şi-l va întoarce cineva,
Să ştie că cel ce a întors pe păcătos de la rătăcirea căii lui îşi va mântui sufletul din moarte şi va acoperi mulţime de păcate ca apoi sa fim si noi incununati cum spune Sf ap 1Petru 5,4 Iar când Se va arăta Mai-marele păstorilor, veţi lua cununa cea neveştejită a măririi. Asa fratilor, sa ne ajute Dumnezeu!

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde dumitru85 » 11 Dec 2011, 14:50

Ceea ce ai spus acum Emmy reiese din asa numita succesiune apostolica,dar nu cum trebuie sa fie:succesiune de adevar.Ai dreptate biserica nu a fost biruita,nu inteleg ce ai vrut sa spui cu asta.Eu cred ca intrebarea "de ce nu se mantuiesc?" trebuie adresata celui ce mantuieste.Uite la efeseni 2:8-9 acolo clar scrie cine si cum se mantuieste (nu prin impartasanie,nu prin fapte,etc)ci doar credinta.Cu sectarii v-ati luptat destul(arderi pe rug si asa mai departe),uite atent cine ne prigoneste.Al doilea moment, sa observi felul in care doi membri de pe forum au propus sa fiu exclud imi aminteste de situatia cu fariseii care alergau la Pilat si la irod ca sa ia masuri cu Isus.Daca credeti ca cu asa metode veti schimba ceva gresiti amarnic.Si un lucru vrea sa spun ca nici BO nici BOR nu au drept de autor la cuvantul "ortodox".Stiu ca va zadara, dar asta e adevarul, pentru noi urmam ceea este in noul testament.Felul in care abordati lucrurile si cum va purtati pe forum(totul vi se permite) ma face sa-mi intaresc convingerile.Si as vrea sa aud un raspuns care sunt limitele bisericii?In afara BO oamenii nu se matuiesc?Si daca se mantuiesc,atunci de ce nu sunt si ei trupul lui Hristos?Ori dupa parerea voatra doar cei din trupul se mantuiesc?
ortodox Evanghelic

Constantinos

Re: De ce nu se mantuiesc ereticii, sectarii ?

Mesaj necititde Constantinos » 11 Dec 2011, 19:50

La efeseni zice ceva de har , iar Impartasania fiindca este Insusi Mantuitorul cel plin de har te mantuieste spre rai sau iad.
Pana la urma eu tot n-am inteles daca faci parte din Biserica Evanghelica pe care tu o numesti Ortodoxa sau din
http://ru-ru.facebook.com/pages/Biseric ... 45?sk=info
Mai bine da-mi o adresa unde esti de acord cu tot ce scrie ca sa nu pierzi timp expunand invatatura favorita. Iarta-ma daca te-am suparat prea tare ajutand sa fii exclus .


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX